Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,905 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί "ζυμώνουν" οι γάτες;

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,712 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:21, 14-05-11:

Προφανώς εννοείς τα λεγόμενα "ζυμαράκια".Επιστημονικό άρθρο δεν έχω δει για αυτό,όμως πιστεύω ότι έχει να κάνει με την κίνηση που έκαναν όταν θήλαζαν τη μαμά τους,ακριβώς η ίδια είναι.Τους έχει μείνει δηλαδή..και την κάνουν σε εμάς σε ένδειξη τρυφερότητας και χαλάρωσης προφανώς.Δεν είναι πολύ γλυκό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 23:28, 14-05-11:

Και το ζυμομα και το γουργουρητο σημαινει οτι ειναι ευχαρηστημενη η γατα.Ειδικα το ζυμωμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 09:20, 15-05-11:

εγώ έχω διαβάσει πως το ζύμωμα το κάνουν επειδή χαίρονται.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (η τωρινή έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:46, 15-05-11:

ωραία, πολύ χαίρομαι. Δεν ήξερα ότι το κάνανε στην μαμά τους. Το κάνει και ταυτόχρονα γουργουρίζει, μεγάλη απόλαυση για μένα. Τι όμορφα ζώα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,712 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:47, 15-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
ωραία, πολύ χαίρομαι. Δεν ήξερα ότι το κάνανε στην μαμά τους. Το κάνει και ταυτόχρονα γουργουρίζει, μεγάλη απόλαυση για μένα. Τι όμορφα ζώα.
Είδες γμτ;Απο τα πιο γοητευτικά ζώα,μαζί με όλα τα αιλουροειδές.Απορώ..πως δεν τους γοητεύουν όλους.

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ
H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 19:57, 15-05-11:

Σκέτη απόλαυση είναι παιδιά για μένα, ειδικά αν φοράω χοντρό ρούχο και δεν φτάνουν τα νυχάκια του μέχρι εκεί που θα ήθελε να φτάσουν
Είναι από τις στιγμές εκείνες που τρελλαίνομαι ξέροντας ότι είναι ευχαριστημένος και μου το δείχνει κιόλας!!! Κατά τα άλλα ακους κάποιους και σου λένε ότι οι γάτες δεν επικοινωνούν...αν είναι δυνατόν οι ανίδεοι

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 09:09, 16-05-11:

Τα ζυμωματακια τα κανουν οταν ειναι μικρουλια στη μαμα τους για να βγουν οι θυλες και να βυζαξουν...Αυτη η συνηθεια μενει στη μνημη τους και το κανουν και σε εμας

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:28, 08-12-17:

Το περίεργο είναι, ότι η Τέρψη μου από την αρχή που την υιοθέτησα (μόλις 45 ημερών), δεν ζύμωνε καθόλου.
Της πήρε 5 ολόκληρα χρόνια, ωσότου "θυμηθεί" το γατίσιο αυτό χαρακτηριστικό που πλέον έχει θέσει σε φουλ εφαρμογή-
κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα και απολαμβάνω.

Άλλωστε αν λάβουμε υπ'όψη και τη θεωρία που υποστηρίζει οτι οι ενήλικες γάτες έχουν συνδέσει το ζύμωμα με την ζεστασιά και την άνεση της μητρικής αγκαλιάς (αφού τα μωρά γατάκια ζυμώνουν από ένστικτο τη βιολογική τους μαμά, προκειμένου να διευκολύνουν την παροχή γάλακτος από τις θηλές της), τότε τι άλλη απόδειξη χρειάζεται, οτι ο μικρός χνουδάτος θησαυρός μας, μας αγαπά, μας εμπιστεύεται και μας δείχνει την τρυφερότητά του;

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:30, 08-12-17:

Ο δικός μου ο ξεφτίλας δεν ζυμώνει,ανάποδο γατί,ούτε χουρχουρίζει εύκολα.Μιά μέρα όμως έκανε τόσο δυνατό χουρχουρητό που μου θύμησε το Μπιλάκο μου.Εκείνο μόλις τον ακουμπούσα με το ένα δάχτυλο,έβαζε μπρος το εργοστάσιο!!!Ζύμωνε μόνο όταν ήθελε να κοιμηθεί αλλά τριβόταν στα μούτρα μου και με γέμιζε σάλια(τα δικά μου ήταν περισσότερα χιχι)
Είχα δει μιά εκπομπή που έλεγε πως αυτά τα κοκκαλάκι που έχουν στο λαιμό και κάνουν το θόρυβο τα χρησιμοποιούν όταν είναι ανήσυχες.Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη χαζομάρα!Βέβαια και όταν είναι άρρωστα κάνουν χουρ χουρ πιστεύω για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον μας για να τα προστατεύσουμε .
Όσο για τα ζυμώματα είναι το συνήθειο από το θηλασμό.Όσο πιο πολύ θηλάζουν τη μαμά τους τόσο πιο πολύ δεν τα κάνουν στο μέλλον.Έίχαν απογαλακτισθεί σε εύλογο χρόνο.Στα γεράματα το ξαναθυμούνται όπως κι εμείς όταν γεράσουμε που μωρουδίζουμε.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,628 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:12, 08-12-17:

Τεμπελούκος είναι που δεν ζυμώνει καθόλου ε;
Ίσως επειδή ανήκει στην κατηγορία του άντρα "βαρύ κι ασήκωτου" (χαρακτήρα εννοώ, όχι βάρος ) που θεωρεί τα
ζυμώματα, γυναικείες δουλειές.
Όμως, αναμφισβήτητα, έχει άλλες αρετές το αγόρι σου, που μια χαρά αντισταθμίζουν αυτή την έλλειψη ζυμώματος

Όσο γι αυτό:

Είχα δει μιά εκπομπή που έλεγε πως αυτά τα κοκκαλάκι που έχουν στο λαιμό και κάνουν το θόρυβο τα χρησιμοποιούν όταν είναι ανήσυχες.Δεν έχω ακούσει μεγαλύτερη χαζομάρα!Βέβαια και όταν είναι άρρωστα κάνουν χουρ χουρ πιστεύω για να προσελκύσουν το ενδιαφέρον μας για να τα προστατεύσουμε .
Συμφωνώ και επαυξάνω.

Στα γεράματα το ξαναθυμούνται όπως κι εμείς όταν γεράσουμε που μωρουδίζουμε.
Κι όμως, η κοκόνα μου δεν έχει φτάσει καν τη μέση ηλικία!
Απλώς παλιμπαιδίζει, όπως η δίποδη θετή μαμά της
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:11, 10-12-17:

Ζηλευω!! Εμενα ποτε δεν κανει ετσι. Μονο χουρχουριζει δυνατα λες και κοιμαται ορθια και ροχαλιζει Η τεμπελα να μας κανει λιγο μασαζακι δεν καταδεχεται. Μονο να ξαπλωνει απλωμενη και να απολαμβανει χαδια. Οταν δε την χαιδευουμε και οι ταυτοχρονα το χουρχουρητο ειναι διπλο
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:33, 10-12-17:

Μα η Αγγέλισσα δεν είναι όποια κι όποια γάτα!
Κοτζάμ πριγκίπισσα! Και να είστε ευγνώμονες που σας κάνει την τιμή να σας επιτρέπει να την ευχαριστείτε με τα χάδια σας.

Καθένα με τις χάρες του, Νικόλ μου.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:44, 10-12-17:

Ετσι ειναι Αλεξανδρα μου. Οπως ακριβως τα λες. Βλεπω και τα αλλα που φροντιζουμε και το καθενα εχει τη δικια του συνηθεια. Ο ενας ο αρσενικος που ειχε μεγαλωσει η φιλη μου επειδη δεν το ηθελε η μανα του ειχε τη συνηθεια αν το παρεις αγκαλια να θυλαζει το αυτι σου. Ακομα και σημερα οποτε τον παιρνει αγκαλια η φιλη μου ακομα το κανει και ας εχει μεγαλωσει
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:07, 10-12-17:

Ε τα φουκαριάρικα τα ορφανά...Αποχωρίζονται τη μάνα τους πριν την ώρα τους και δεν το ξεπερνούν για μια ζωή.
Το καλό είναι οτι βρίσκουν ανθρωπο-μαμάδες που τα φροντίζουν και τα αγαπούν για μια ζωή.

Κι η Τέρψη όταν είναι στα δύσκολα (π.χ. αναρρώνει) ή απλώς πολύ χαλαρή, έχει τη συνήθεια να θηλάζει τα μαλλιά μου, στο σημείο κοντά στο αυτί. Και μάλιστα μόνο στο δεξί.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:10, 10-12-17:

Ποιος ξερει για ποιο λογο να το παρατησε η μανα του. Το βρηκα σε μια γωνιτσα στο χορταρι και ηταν μια σταλιτσα. Το μεγαλωσε με μπιμπερο αλλα δεν μπορουσε να το κρατησει και το εφερε πισω. Ενταξει τον φροντιζω οσο καλυτερα γινεται.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:43, 10-12-17:

Έχεις κι εσύ μιά ψυχούλα Νικόλ μου...αχ πόσο υποφέρουμε για τα ζωάκια...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chriskris2

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους