Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,897 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό στο σπίτι και γάτα

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 19:16, 24-10-08:

Συμφωνώ απόλυτα με την Ελένη Π καί θα προσθέσω καί εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Οταν γεννήθηκε η κόρη μου καί την έφερα σπίτι σε πρώτη φάση η γάτες χαρήκανε που επέστρεψα καί δεν ασχοληθήκανε αρχικά καθόλου με το μωρό, λίγο αργότερα που την πηρα να την ταίσω ήρθανε μοιρήσανε τα ποδαράκια της, τρίψανε τα κεφαλακια τους στα ποδαράκια της καί με αυτον τον τρόπο νομίζω την υποδεχτήκανε στο σπίτι μας.Ο κτηνίατρος που είχα τότε ο οποίος ήτανε καί υγειεονολόγος μου έλεγα να μην φοβήθώ την επαφή του μωρού με της γάτες καί να αφήσω το παιδί να πάρει αντισώματα.Ακολούθησα την συμβουλή του καί το μωρό από τη στιγμή που μπουσούλησε έπαιζε με τις γάτες.Οταν ήτανε 5μήνών περίπου την έιχα στο ριλάξ στο πάτωμα της κουζίνας περνάει λοιπόν ο αμέριμνος γατόυλης καί πάει κοντά της εκείνη παίρνει μιά τρελλή χαρά καί τον βουτάει αγκαλιά και τον δαγκώνει,καθότι μακρότριχος ο γατούλης έφτυνε μια ώρα τρίχες οι οποίες δεν πρέπει να της άρεσαν καθόλου διότι απο κει και πέρα φρόντιζε να μην έχει τη μούρη της πάνω τους.Λοιπόν το παιδί μου είναι υγιέστατό δεν έχει καμία αλλέργία και δεν κολλάει και τίποτα από το σχολείο.Είναι ένας φοβερά ανθεχτικός οργανισμός και σε σχέσει με τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας της είναι πολύ υπέυθυνη και πρόστατευτηκή απέναντι σε ζώα και σε οτιδήποτε της φανεί ανυπεράσπηστο.Δεν έχεις λοίπον τίποτα να φοβηθείς παρά μόνο να κερδίσεις καί εσύ και το μωράκι σου από αυτή τη συνύπαρξη.Με το καλό να δέχτεις το μωρούλη σου και να μας πεις της δικές σου πλεον εμπειρίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 09:35, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κείρα
Θα σου πω μόνο την προσωπική μου εμπειρία που μεγάλωσα με ένα ημίαιμο μπόξερ που γεννήθηκε ένα μήνα πριν από μένα. Ήταν φρουρός στην κούνια μου για μήνες, μου έριχνε γλυψιές χωρίς ποτέ να πάθω τίποτα και του τράβαγα (και ενότε δάγκωνα) την ουρά χωρίς καμία επιπλοκή πέρα του ότι αυτοοχυρώθηκα κατά κάθε πιθανού μικροβίου

Αργότερα ο σκυλάκος μου αποτέλεσε την πρώτη και μοναδική μου στράτα, και σε λίγα χρόνια μας πήγαινε και μας έφερνε με τον αδελφό μου απο το σχολείο. Μονο που για μενα η απώλεια του στα 15 μου, με τάραξε σαν να έχανα τον καλυτερό μου φίλο.
θα πρέπει να ήταν φοβερή εμπειρία

αξίζει τον κόπο και τον πόνο της απώλειας έστω και για να ζήσεις μια στιγμή με έναν τέτοιο φίλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 17:01, 30-10-08:

Αχ, παιδια σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας! Ελένη Π και Πηνελόπη σας ευχαριστώ ιδιαιτερα μια και εσεις εχετε παιδακια και γατάκια στο σπιτι!! Σε λίγες μέρες θα πάω και στην παιδίατρο να δούμε τι θα μου πει και αυτη και θα ενημερώσω..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 20:25, 30-10-08:

Κι εγώ όταν γεννήθηκα είχαμε γάτα και μου λέει η μαμά μου ότι δεν την απασχολούσε ιδιαίτερα τη γατουλίνα μας η ύπαρξη μου!

Παράθεση

barbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη barbara
. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O barbara έγραψε στις 13:06, 03-11-08:

και εγω οταν γεννησα τον γιο μου ειχα εναν γατουλη περση ο οποιος ηταν 5 χρονων. για τον πρωτο καιρο τον γιο μου τον ειχα στην κρεβατοκαμαρα και δεν αφηνα τον γατουλη να μπαινει μεσα( ο μικρος ηταν προωρος και δεν με αφηνε ο νεογνολογος να εχει επαφη ουτε με τον γατουλη αλλα ουτε και με κοσμο, εκτος απο μενα και τον μπαμπα του). ο γατουλης συνεχισε να ειναι μια χαρουλα!!!! οταν λοιπον ο γιος μου ο οποιος ηταν ενος μηνα αρχισε να βγαινει απο το δωματιο ( με την καλαθουνα του) του γατουλη δεν του αρεσε καθολου πηγαινε κοντα στην καλαθουνα τον επαιρνα αγκαλια να δει τον μικρο και μετα τον αφηνα και εφευγε. Επι τοπου πηγαινε στην κουνια του μωρου εμπαινε μεσα και την κατουρουσε. οπου ακουμπουσα το ρηλαξ πηγαινε μετα και κατουρουσε. ΣΙγα σιγα αρχισε να κανει κομπους το τριχωμα του και να πεφτει. ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι ψυχολογικο!! και οτι ζηλευει!! Ωσπου μια μερα εφυγε απο το σπιτι!!! ο γιος μου ηταν 2 χρονων περιπου. :cry::cry::cry: Επισης να σου πω οτι απο την πρωτη στιγμη που εμεινα εγκυος δεν με ηθελε καθολου...μου αγριευε...με γρατζουνουσε..... προφανως κατι τον ενοχλουσε!!!!! δεν ξερω τι να πω!!!!!
ενω πριν ημασταν τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! κοιμομασταν μαζι και συνεχεια αγκαλια
ελπιζω να μη σας κουρασα

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 10:26, 10-11-08:

Καλημέρα!! Κοιτάξτε μια τελεια φωτό που βρήκα χιχι!!

Πάντως πήγα την Silvy μου στον κτηνίατρο και μου είπε ότι να μην ακούει βλακείες για το παιδι και την γάτα και το πιο σημαντικό που μου είπε να κάνουμε είναι να μην κρύψουμε τον μπεμπη απο το γατί. Απλά μου είπε να χρησιμοποιήσω κουνουπιέρα στην κούνια του και όλα οκ!!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 10:28, 10-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Psistiri
Καλημέρα!! Κοιτάξτε μια τελεια φωτό που βρήκα χιχι!!

Πάντως πήγα την Silvy μου στον κτηνίατρο και μου είπε ότι να μην ακούει βλακείες για το παιδι και την γάτα και το πιο σημαντικό που μου είπε να κάνουμε είναι να μην κρύψουμε τον μπεμπη απο το γατί. Απλά μου είπε να χρησιμοποιήσω κουνουπιέρα στην κούνια του και όλα οκ!!
τι θεικη φωτο!!!!ολα θα παν καλα με τα μωρακια!!!(μπεμπη-γατουλι)

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whity
H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 14:44, 04-12-08:

Γατογονείς γειά σας,
έχω κανονίσει να πάρω ένα γατάκι (τον Λιμόν). Έχω λοιπόν μία απορία. Εγω έχω 2 κοριτσάκια ππυ αγαπού πολυ τα ζωάκια. Το πρόβλημα είναι το εξής: η αδερφή μου γέννησε πριν 20 μέρες και ενώ είχα πολλά χρόνια γάτες δεν ξέρω πως και πότε να τα γνωρίσω μεταξύ τους!Περιμένω συμβουλές!!!
Υ.Γ.Η αδερφή μου δεν μένει σπίτι μου αλλά πότε να της πω να έρχεται με ασφάλεια?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:48, 04-12-08:

whity, μετέφερα το thread που άνοιξες σε παλιότερο για το ίδιο θέμα. Δες τις προηγούμενες σελίδες.

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 15:14, 04-12-08:

Ευχαριστω!:up::up::up::up::up::up:

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,984 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 15:54, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από whity
Γατογονείς γειά σας,
έχω κανονίσει να πάρω ένα γατάκι (τον Λιμόν). Έχω λοιπόν μία απορία. Εγω έχω 2 κοριτσάκια ππυ αγαπού πολυ τα ζωάκια. Το πρόβλημα είναι το εξής: η αδερφή μου γέννησε πριν 20 μέρες και ενώ είχα πολλά χρόνια γάτες δεν ξέρω πως και πότε να τα γνωρίσω μεταξύ τους!Περιμένω συμβουλές!!!
Υ.Γ.Η αδερφή μου δεν μένει σπίτι μου αλλά πότε να της πω να έρχεται με ασφάλεια?
Σιγά ,μην ασχοληθεί το γατί με το μωρό της αδελφής σου. Αν είναι δειλό ,θα κρυφτεί κάπου και δεν θα πλησιάζει, αν είναι κοινωνικό, θα πλησιάσει, θα μυρίσει και...τίποτα άλλο.Όσο νωρίτερα γνωριστούν, τόσο καλύτερα. Εννοείται, την ώρα που θα πλησιάσει το μωρό, να είστε κοντά, γιατί, καμιά φορά, οι γάτες θέλουν να δουν, τί είναι αυτό που ανοιγοκλείνει (το μάτι), και....απλώνουν χέρι

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 16:07, 04-12-08:

καλα διαβαζω εδω και 1 ωρα ολα τα σχετκα θεματα και επαθα πλακα!παντα αγαπούσα τις γατες και εγω κοιμομουν μαζι με τον γατουλη μου αλλα φωτο με μωρακι δεν ειχα ξαναδει! ειναι κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο!!!!!!!! ετσι που λεω να κανω κι εγω κι αλλο μωρακι!

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 16:34, 04-12-08:

Να τα δουν αυτα μερικοι (οι πιο πολλοι) γυναικολογοι που αμεσως ρωτανε αν εχουν καποιο ζωακι και ειδικα γατα και τους λενε να το διωξουν.Τι στενοκεφαλια χριστε μου.

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 17:11, 04-12-08:

μπραβο νεκταρια :up:Πεστα! απ οτι βλεπω ειμαστε και γειτονισσες. ασε οταν πηγε ο παιδιατρος να δει το ανηψουδι μου της ειπε: (η αδερφη μου εχει 3 σκυλακια ημιαιμα)Ποπο τι τα χεις αυτα εδω περα?(τα χει στον κηπο της) να τα δωσεις! κι οταν η αδερφη μου ειπε δεν εχω κανεναν τοτε της απαντησε να τ αφησει α κ ο υ σ ο ν - α κ ο υ σ ο ν στο δρομοΚαλα εφριξε η αδερφη μου!

Παράθεση

Νεκταρια (Φουντου Νεκταρια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Νεκταρια
H Φουντου Νεκταρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,076 μηνύματα.

H Νεκταρια έγραψε στις 17:41, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από whity
μπραβο νεκταρια :up:Πεστα! απ οτι βλεπω ειμαστε και γειτονισσες. ασε οταν πηγε ο παιδιατρος να δει το ανηψουδι μου της ειπε: (η αδερφη μου εχει 3 σκυλακια ημιαιμα)Ποπο τι τα χεις αυτα εδω περα?(τα χει στον κηπο της) να τα δωσεις! κι οταν η αδερφη μου ειπε δεν εχω κανεναν τοτε της απαντησε να τ αφησει α κ ο υ σ ο ν - α κ ο υ σ ο ν στο δρομοΚαλα εφριξε η αδερφη μου!
καλε εε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Εμ πως να παμε μπροστα?Δεν τοξερα οτι στη λιστα ειναι και οι παιδιατροιΑπο εδω ειναι μαλλον εε?
Πατριωτακια αληθεια που μενεις?Εγω Σεληνια

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 19:18, 04-12-08:

ασε κι οι παιδιατροι! εγω Αιαντειο προς Κακη βιγλα

Παράθεση

mariaber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaber
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mariaber έγραψε στις 10:32, 23-04-09:

εγω γενναω σε 20 μερες το πολυ...και ενω δεν θελουμε να την διωξουμε την γατουλα μας θα αναγκαστουμε να το κανουμε γιατι δεν ειναι η φιλικη γατα αλλα η αγρια...εχουν ερθει παρα πολλα παιδια σπιτι και αυτη ειναι ετοιμη να τους ορμηξει...αγριευει, φουντωνει την ουρα της και εχει παρει την σταση "τωρα την πατησες"...ερχεται κοσμος σπιτι και αυτη παει και κρυβεται στην κρεβατοκαμαρα μεχρι να φυγουν....
πως μπορω εγω να την εμπιστευτω με το δικο μου μωρο;εδω δεν ηταν φιλικη με τα μωρα που ερχοντουσαν μια φορα στο τοσο θα ειναι με το δικο μου;;;δεν μπορω να την εμπιστευτω με τιποτα...την εχω 8 χρονια...αλλα η αποχωρηση ειναι πολυ δυσκολη γιατι δεν εχω πουθενα να την δωσω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:51, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από mariaber
εγω γενναω σε 20 μερες το πολυ...και ενω δεν θελουμε να την διωξουμε την γατουλα μας θα αναγκαστουμε να το κανουμε γιατι δεν ειναι η φιλικη γατα αλλα η αγρια...εχουν ερθει παρα πολλα παιδια σπιτι και αυτη ειναι ετοιμη να τους ορμηξει...αγριευει, φουντωνει την ουρα της και εχει παρει την σταση "τωρα την πατησες"...ερχεται κοσμος σπιτι και αυτη παει και κρυβεται στην κρεβατοκαμαρα μεχρι να φυγουν....
πως μπορω εγω να την εμπιστευτω με το δικο μου μωρο;εδω δεν ηταν φιλικη με τα μωρα που ερχοντουσαν μια φορα στο τοσο θα ειναι με το δικο μου;;;δεν μπορω να την εμπιστευτω με τιποτα...την εχω 8 χρονια...αλλα η αποχωρηση ειναι πολυ δυσκολη γιατι δεν εχω πουθενα να την δωσω....
Mπορείς να την αφήσεις και στο δρόμο είναι η πιο εύκολη λύση. Που να ψάχνεις να βρεις σπίτι να την δώσεις...........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:29, 23-04-09:

Μήπως η γάτα σου φοβάται τους ξένους; (παιδιά και μεγάλους). Αυτό δε σημαίνει ότι θα φερθεί εχθρικά και στο μωρό σου, γιατί το μωρό θα είναι μέλος του σπιτιού. Κι αν επιλέγει να κρύβεται, αύτό θα είναι καλύτερο από το να την έχεις μέσα στα πόδια σου με ένα νεογέννητο. Εγώ νομίζω ότι θα το δεχτεί το παιδί και θα γίνει και ο προστάτης του... δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις!!! Και αν τελικά δεις ότι δεν τα βρίσκει, εννοείται ότι θα της βρεις ένα άλλο σπίτι (μπορείς να βάλεις αγγελία εδώ) το να τη διώξεις δεν είναι σωστή επιλογή, και αν έχεις δεθεί μαζί της δε θα έπρεπε να το ακέφτεσαι

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:16, 23-04-09:

Γεια και από μένα! Έχω κι εγώ μια απορία και για να μην ανοίγω άλλο παρόμοιο θέμα, τη γράφω εδώ. Θεού θέλοντος, εγώ θα γεννήσω αρχές Σεπτεμβρίου. Το πρόβλημά μου είναι ότι η γάτα μου η Μπουμπού εδώ και 1 χρόνο που την έχουμε κοιμάται και έχει όλα της τα πράγματα στο δεύτερο (και τελευταίο) υπνοδωμάτιο του σπιτιού. Πιατάκια, τουαλέτα, γατόδεντρο, κρεβατάκι! Ακόμα και όταν μας κρατάει μούτρα, εκεί πάει! Και το βράδυ της κλείνω και την πόρτα και γενικά είναι το γατοδωμάτιο-αποθήκη!
Δυστυχώς θα πρέπει να την μετακομίσω στην κουζίνα γιατί το δωμάτιο χρειάζεται ανακαίνιση (τρίψιμο παρκέ, βάψιμο κλπ) και μετά θα πρέπει να μείνει στην κουζίνα μόνιμα για να βάλουμε το μωρό στο άλλο. Αν την μετακομίσω περίπου Ιούνιο-Ιούλιο, είναι αρκετό το διάστημα προσαρμογής μέχρι το Σεπτέμβρη για να μην συνδυάσει το μωρό με "κλέψιμο" του προσωπικού της χώρου? Και πώς πρέπει να γίνει η μετακόμισή της? Μια κι έξω ή σταδιακά?

Υ.Σ. Να προσθέσω ότι σκέφτομαι τον πρώτο καιρό το μωρό να είναι στο δωμάτιό μας και το άλλο δωμάτιο κενό, ώστε να έχει και αυτή περισσότερο χρόνο για να το συνηθίσει.

Παράθεση

mariaber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariaber
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mariaber έγραψε στις 13:44, 23-04-09:

δεν φοβάστε τις τρίχες;εννοώ που θα βρίσκονται παντού; σε μπιμπερο, ρούχα, σεντόνια...παντού;;

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:56, 23-04-09:

δεν φοβάστε τις τρίχες;εννοώ που θα βρίσκονται παντού; σε μπιμπερο, ρούχα, σεντόνια...παντού;;
χωρις παρεξηγηση, η γατα σας ξερει 8 χρονια κ ξαφνικα θα τη διωξεις λογω τριχας? παντα ειχε τριχες, δεν τις εβγαλε στην πορεια νομιζω..και κατι αλλο. εισαι κοπελα, ηξερες οτι θα κανεις παιδι καποια στιγμη. αφου δε μπορεις την ιδεα της γατας με ενα παιδι, γιατι την πηρες αληθεια?

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:59, 23-04-09:

Όχι!!! Τρίχες είναι, δεν είναι τέρατα που θα μας φάνε ζωντανούς!
Τα ρούχα και τα σεντόνια τα καθαρά βρίσκονται στη ντουλάπα, κλεισμένα, δεν τα έχω για ριχτάρι στον καναπέ και τη γάτα από πάνω! Και η γάτα δεν ανεβαίνει στα κρεβάτια και δεν κοιμάται στο υπνοδωμάτιο, έχει δικό της κρεβάτι και σεντόνια που πλένονται χωριστά. Επίσης, τα μπιμπερό και τα λοιπά αποστειρωμένα των μωρών πρέπει να βρίσκονται έτσι κι αλλιώς προφυλαγμένα από τη σκόνη που υπάρχει παντού άφθονη, δεν είναι ανάγκη να έχεις γάτα για να τα προφυλάξεις. Όλες οι μαμάδες που ξέρω τα κρατούσαν στο ψυγείο, σε ένα μεγάλο τάπερ, μετά την αποστείρωση. Δε νομίζω η γάτα μου να ανοίξει το ψυγείο, το τάπερ και να μπει μέσα στα μπιμπερό και τις πιπίλες! Τη λένε Μπουμπού και όχι Μαγκάιβερ!
Όσο για τις λοιπές τρίχες που βρίσκονται παντού, υπάρχουν τα αυτοκόλλητα ρολλά. Τα μωρά δεν σέρνονται στο πάτωμα από την αρχή και η αποστείρωση σταματά στους 6 μήνες. Μετά που αρχίζουν και μπουσουλάνε, όλοι οι γονείς που ξέρω πάλι δεν τα αφήνουν στο πάτωμα (που πατάμε με τα παπούτσια μας) αλλά τους στρώνουν το δικό τους καθαρό κουβερτάκι ή τα έχουν στο πάρκο τους. Οι μύκητες και τα μικρόβια που κουβαλάμε στα σπίτια μας είναι πιο καλά από τις τρίχες της γάτας που είναι όλη μέρα σπίτι και δεν πατάει ακαθαρσίες? Αν έχεις γάτα, ακολουθείς την ίδια τακτική, απλά καθαρίζεις λίγο παραπάνω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:42, 23-04-09:

Σταδιακά chryssa, σιγά σιγά, θα την κάνετε να νοιώσει την κουζίνα νέο της σπίτι, με το χαλάκι της τους χώρους τους κλπ... Η ζέστη και το καλοκαίρι θα βοηθήσει, πιστεύω στην αλλαγή. Και μπορείτε να το συνδυάσετε και νωρίτερα απο την αναμπουμπούλα της ανακαίνισης νομίζω.

Και φυσικά πάντα θα έχει την θέση της στην οικογένειά σας, την προσοχή σας, και όλα θα πάνε καλά είμαι σίγουρη!

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 13:55, 24-04-09:

το γατακι επρεπε εδω και μηνες να το πρετοιμασεις για τον ερχομο του μωρου ! μεχρι και τα ρουχα και το καροτσι να τ αφησεις να μυρισει! κι εμενα ο ψιψινος μου οταν ερχονται ξενα παιδια κανει χχχχχχχχ και φευγει γιατι τρεχουν και τον τρομαζουν. ομως με το μωρο της αδερφης μου.. κανενα προβλημα! την μυριζει και φευγει!εχεις δει κανενα μωρο να παιζει μπαλα?????????? μΕ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ολα γινονται!

Παράθεση

zoekopa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoekopa
H zoekopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Καλλικράτεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H zoekopa έγραψε στις 12:40, 31-03-10:

Γεια κι απο μένα. και η δική μου εμπειρία με την γατούλα μου είναι φοβερή. Η γατούλα μου είναι 5 χρονών και την μεγάλωσε ο άντρας μου. Εγώ την γνώρισα πριν περιπου 1.5 χρόνο, λίγο πριν παντρευτώ τον άντρα μου. Απο την αρχή ήταν πολύ φιλική μαζί μου αν και με τους αγνώστους δεν τα παει πολύ καλα, τους αποφεύγει.... Αποκτήσαμε σχέση αγάπης πολύ γρήγορα. Μάλλον με βλέπει σαν μαμά της....
Τώρα που είμαι έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι και η γάτα μας έχει γίνει πάρα πολύ προστατεύτική απέναντί μου. Όταν ξαπλώνω κάθεται πάνω στην κοιλιά μου, όταν κλαίω ή στεναχωριέμαι, έρχεται δίπλα μου ήσυχα-ήσυχα και τρίβεται πάνω μου σαν να με παρηγορεί και το πιο αστείο είναι ότι μιά μέρα που με πείραζε ο άντρας μου για πλάκα, τον δάγκωσε ελαφρά, σαν να του έλεγε: "ασ'την ήσυχη!!" Είμαστε πολύ χαρούμενοι που το παιδί μας θα μεγαλώσει με την γατούλα μας και τα δύο σκυλάκια μας (τα οποια βρίσκονται στην αυλή μας).
Όσον αφορά για όσα λένε οι κακοπροαίρετοι, αυτά που λένε είναι ΤΡΙΧΕΣ!!!!!!! Έχω ακούσει και εγώ διάφορα, αλλά από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει.... Ακούω μόνο τον γιατρό μου που και αυτός λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο που δε σκέφτομαι είναι να διώξω τη γάτα μου, γιατί είναι και αυτή μέλος της οικογενείας μας...!!!!
Αυτά είχα να πω,χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ για γατόφιλους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 12:57, 31-03-10:

Κι εγώ χαίρομαι που είμαστε αρκετές τελικά και πιστεύω με τον καιρό θα γίνουμε περισσότερες!
Με το καλό το μωράκι σου, να είναι γερό και τυχερό και θα γίνει και καλύτερος άνθρωπος μεγαλώνοντας με ζωάκια!

Να προσθέσω στο παραπάνω μήνυμά μου περί αποστείρωσης, ότι αν θηλάσεις, γλιτώνεις και τα μπιμπερό και τους αποστειρωτές και όλα τα συμπράγκαλα και δεν έχεις να ανησυχείς αν θα τα πειράξει η γάτα! Μεγάλη υπόθεση!

Και τελικά (με το μπέμπη 7 μηνών τώρα πια) έχω να πω ότι η Μπουμπού τα πάει μια χαρά με το μωρό, δεν του δίνει και πολλή σημασία βέβαια, μάλλον την ενοχλούν οι τσιρίδες, αλλά μας ανέχεται! Το μόνο θέμα είναι ότι γουστάρει να τρυπώνει στην κούνια του, αλλά τη βγάζω και για 2-3 μέρες δεν ξαναμπαίνει... Μετά κάνει ότι δήθεν ξέχασε και ξαναμπαίνει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 06:07, 21-04-10:

να πω και γω την ιστορια μου για μωρο με γατα?? μαλλον μεσα απ τη κοιλια της μαμας μου... ακομα δεν με ειχε συλλαβει οταν ηρθε στο σπιτι ο μαυρουκος...οταν γεννηθηκα ηταν ενος ετους!! οταν ζηταω να δω φωτογραφιες του μου λενε ψαξε στα αλμπουμ με τη μαμα που'ναι εγκυος σε σενα...ακομα και με τη στρατα μου διπλα ηταν ο μαυρουκος...μετα γεννηθηκε και η αδερφη μου και παλι διπλα ο μαυρουκος...δυστυχως τον χασαμε νωρις, ηταν αστειρωτος..και ξερετε πως ειναι αυτα.. λιγα χρονια μετα πηραμε τη σουα (μαυρουλα κι αυτη)...δεν ηταν παντα μεσα σε μια αγκαλια, και καποιες φορες ειχε παρουσιασει μια επιθετικη συμπεριφορα...δεν ειναι φιλικη με τους ξενους, ουτε με τις αλλες γατες (μονο με μια μαυρη ενος γειτονα...ταιριαξανε!) ...ομως ποτε δε πιστευω οτι θελημενα αυτο το γατακι θα μπορουσε να βλαψει καποιο μωρο/παιδι/ενηλικα....και φυσικα τα γατια πιστευω ειναι αναλογα με την ορεξη τους...αν δεν ειναι ιδιαιτερα φιλικα (που σε αυτο παιζει ρολο το περιβαλλον που μεγαλωνει) μπορουν να εξημερωθουνε...κι αλλωστε αν δεν ειναι κοινωνικα,τρυφερα,χαδιαρικα με τους ξενους δε σημαινει οτι εχουν προθεσει να βλαψουν καποιον..... αυτα ειχα να πω.... και μακαρι το σουαδινι μου να γνωρισει το μωρο μου, οταν καποια στιγμη......

Παράθεση

Avra's mom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avra's mom
H Avra's mom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αγριά (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Avra's mom έγραψε στις 23:38, 15-07-12:

Πριν απο τρεις μήνες ήρθε στον κόσμο η μικρή μου πριγκίπισσα... Διακαής πόθος ετών... Ίσως και από τότε που ήμουν κι εγώ παιδί ήθελα το δικό μου το παιδί!!! Τα τελευταία χρόνια είμαι και μαμά τριών υπέροχων γατών.. Της Αύρας, του Φούκου και του Τιτικίου... (είχαμε ακόμη μια, το Ζοζετινάκι αλλά ... έφυγε .... κανείς δεν ξέρει για που .... Ελπίζω για κάπου όμορφα ....)
Όταν ήρθε το μωράκι στο σπίτι, οι γάτες έμπαιναν πολύ περιορισμένα στο σπίτι (έχουμε την τύχη να ζούμε στην εξοχή και μέχρι έναν μήνα πριν γεννήσω οι γάτες μπαινοέβγαιναν στο σπίτι όποτε ήθελαν και για όσο ήθελαν) και αυτό για πολύ λίγο χρόνο... Στον δεύτερο μήνα της μικρής μας, και μετά από σχετική ερώτηση στην παιδίατρο, συμφωνήσαμε σιγά σιγά να βάλουμε και τις γάτες μας στο παιχνίδι της ανατροφής της ... Ο κτηνίατρος μας συνέστησε να περιμένουμε να περάσει και ο τρίτος μήνας όμως... Φέρναμε λοιπόν σιγά σιγά το μωράκι σε επαφή με τις γάτες μας και οι συμπεριφορές ήταν διάφορες...
Η μεγάλη μας, η Αύρα (ένα αναρχοαυτόνομο πανέμορφο κατάλευκο γατί που πιστεύει ότι της ανήκει ο κόσμος όλος) απλά πέρασε από δίπλα από το ριλάξ έριξε ενα βλέφαρο και ένα ρουθούνισμα και προσπέρασε... Αν ήταν άνθρωπος η γάτα μου πολύ πιθανό να έφτυνε κιόλας περνώντας...
Ο Φούκος (ένας φοβιτσιάρης πανέμορφος φλώρος) πέρασε δίπλα της, σταμάτησε για μισό δευτερόλεπτο, έσκουξε το μωρό και άρχισε να τρέχει από την αντίθετη πλευρά ο μικρός ....
Πάμε τώρα και στο Τιτίκι που γίνεται και το όλα θέμα... Το Τιτίκι το βρήκαμε χτυπημένο όταν ήμουν στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου... Μωρό κι αυτό, το κάναμε καλά και το υιοθετήσαμε... Μάλλον αυτό μας υιοθέτησε γιατί μας σκλάβωσε από θέμα συμπεριφοράς... Το Τιτίκι λοιπόν μεγάλωσε πάνω στην κοιλιά μου... Με τις ώρες κοιμόταν εκεί πάνω... Την πρώτη κλοτσιά του μωρού την νοιώσαμε μαζί και μάλλον τρομάξαμε το ίδιο...
ΤΟ Τιτίκι το έφερα σε επαφή με το μωράκι πολύ νωρίτερα από ότι μας συνέστησε ο παιδίατρος, απλά όταν φτάσαμε στον τρίτο μήνα, το άφησα τα "ρουθουνίσει" λίγο παραπάνω μαζί της... Είχα λοιπόν κανονίσει να στειρώσω το Τιτίκι, όταν το μωρό γίνει 3 μηνών ώστε να την έχω μέσα στο σπίτι μέχρι να αναρρώσει και να μπορεί ξανά να βγει έξω... Σε αυτές τις ημέρες που την έχω μέσα το μωρό έχει τύχει να μου κάνει κολικούς (άσχετο φυσικά με το γατάκι) και να κλαίει ασταμάτητα... Το Τιτίκι εκείνες τις στιγμές κάνει σαν παλαβό... Τρέχει, πηδάει και ψάχνει απεγνωσμένα τρόπο να φτάσει στο μωρό.. Έχει τύχει να προσπαθώ να θηλάσω το μωρό όταν κλαίει για να ηρεμήσει και μαζί με το κεφαλάκι του μωρού να έχω και το Τιτίκι να ρουθουνίζει αγχωμένο πάνω από το μωρό... Κάποια άλλη στιγμή που το μωρό έκλαιγε στον επάνω όροφο, το Τιτίκι έτρεχε πανικόβλητο από κάτω επάνω και έψαχνε τρόπο να μπει στην κούνια της μπέμπας... Στη συνέχεια, το βράδυ όταν κοιμήθηκε το μωράκι, άφησα το Τιτίκι (φυσικά με επίβλεψη δική μου) να δω τι θα έκανε... Πήγε λοιπόν επάνω στο μωρό, το μύρισε πίσω στο σβερκάκι, κάθισε πίσω της και άρχισε να θηλάζει στο σβέρκο της τραγουδώντας και ζυμώνοντας χωρίς νύχια, καθώς το μωρό δεν δυσανασχέτησε καθόλου!!! Αφού λοιπόν θήλασε, σηκώθηκε και πήγε από μπροστά, κάθησε μπροστά στο φατσάκι του μωρού και έβαλε την μύτη της πάνω στην μύτη του μωρού (στο πλάι και οι δυο τους) και άρχισε πάλι να χουρχουρίζει.... Δεν ξέρω γιατί αλλά φοβήθηκα και απομάκρυνα το γατάκι από το μωρό...
Στο ίντερνετ βρήκα κάτι χαζές ιστορίες που έλεγαν διάφορα περί "cat stealing baby's breath" Κλπ αλλά απέφυγα να μπω στο τριπάκι να το ψάξω παραπάνω γιατί επηρεάζομαι κιόλας, έστω κι αν τα αφήνω στην άκρη του μυαλού μου...
και η ερώτησή μου είναι η εξής.... Να φοβάμαι??? Υπάρχει περίπτωση το Τιτίκι να κάνει κακό στο μωρό? Υπάρχει φόβος για την ανάσα του μωρού? Γιατί αυτό με την μουσούδα δεν το έχει κάνει ΠΟΤΕ σε εμένα που έχουμε κοιμηθεί πολλές φορές μαζί και το έκανε στο μωρό??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:39, 16-07-12:

Αγαπητή Avra's mom, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να ανησυχείτε όσον αφορά τη συμπεριφορά μιας από τις γάτες απέναντι στο μωρό.
Δεδομένου ότι οι γάτες "γνωρίζουν" τον κόσμο και τα πλάσματα γύρω τους μέσω της όσφρησης, θεωρώ ότι η γάτα σας έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Μύρισε το μωρό, δηλαδή, με σκοπό να το γνωρίσει και να "λάβει" τη μυρωδιά του.
Οπότε δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Όσον αφορά το ότι μια γάτα μπορεί να κλέψει την ανάσα ενός μωρού, νομίζω πως είναι ένας αστικός μύθος που ήταν διαδεδομένος σε παλαιότερες εποχές, οπότε εγώ δεν θα έδινα καμία απολύτως βάση σε κάτι τέτοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lefmania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lefmania
Ο lefmania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lefmania έγραψε στις 19:50, 21-08-15:

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Το όνομά μου είναι ελευθέριος και έχω κάποιες απορίες στο θέμα συμβίωσης γάτας και παιδιού.Στο διαμέρισμα που είμαστε
εγώ και η γυναίκα μου έχουμε μια αρσενική γάτα ,την οποία την βρήκαμε αδέσποτη όταν ήταν μωρό και την μεγαλώνουμε
εμείς.Επειδή όμως θέλω να κάνουμε παιδί φοβάμαι πως θα είναι η συμβίωση παιδιού και του γάτου.Θα ήθελα κάποιες συμβουλές
πάνω σε αυτό το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:57, 22-08-15:

Καλως ηλθες!

Μπορεις να παρεις μια ιδεα για τις αποριες σου στις απαντησεις που εχουν δωθει πιο πανω απο τα μελη του site.Αφου ομως εχετε μεγαλωσει τη γατουλα απο μωρο θα σας ειναι δυσκολο να την αποχωριστειτε ακομη και αν κανετε δικο σας μωρο!Η συμβιωση του παιδιου και του γατου δεν πρεπει να σε ανησυχει ,μια χαρα θα τα πανε μαζι,γιατι οπως λενε οι ψυχολογοι τα παιδια πρεπει να μεγαλωνουν παρεα με ενα ζωακι για τη καλυτερη διαμορφωση του χαρακτηρα τους! Οποτε μην αγχωνεσαι απο τωρα,κανε πρωτα το παιδακι και μετα οτι εχεις απορια σχετικα με το γατουλη μας ρωτας! Μιας και εισαι γατοπατερας,βαλε μας και καμμια φωτογραφια να θαυμασουμε το γατουλη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 11:12, 16-10-16:

γεια σας παιδια...

αντιμετωπιζω καποια προβληματα με τις γατες μου και για αυτο αποφασισα να γραψω εδω μηπως με βοηθησετε....

γεννησα προσφατα ενα μωρακι και απο τοτε δεν βρισκω την ηρεμια μου απο γονεις και πεθερικα που δε χανουν ευκαιρια σε καθε συζητηση να μου λενε οτι πρεπει να διωξω τις γατες αν οχι μονιμα τουλαχιστον τους πρωτους μηνες μεχρι ν μεγαλωσει το μωρο καθως οπως λενε κινδυνευει να κολλησει αρρωστιες απο τις τριχες τους και γενικα απο βρωμιες καθως λερωνονται στην αμμο. (Νασημειωσω οτι οι γατες ειναι εμβολιασμενες και αποπαρασιτομενες). Εχω κουραστει πραγματικα σε καθε συζητηση να μαώνω μαζι τους και να τους λεω οτι δεν τις διωχνω και οτι δεν αποτελουν κινδυνο για το μωρο. Ομως... πλεον αυτη η κουβεντα γινεται σε καθημερινη βαση και εχουν καταφερει να με επηρεασουν αρνητικα και να μου χαλασουν την ψυχολογια. Μου εχουν διαταραξει την ηρεμια και εχω αρχισει πλεον να φοβαμαι μηπως τελικα οντως μπορει να μολυνθει το μωρακι μου αν ερθει σε επαφη με τις τριχες γενικα αν ακομπησει οπου εχουν ακουμπησει και οι γατες.... Ρωτησα και τον παιδιατρο αν κανει να ερθουν οι γατες σε επαφη μτ το μωρο και ενω περιμενα μια θετικη απαντηση , αυτος μου το απαγορευσε για τουλαχιστον 6-7 μηνες καθως κινδυνευει με τοξοπλασμα, μου ειπε...παρολο που τις εχω εμβολιασει. Προς το παρον κραταω κλειδωμενη την πορτα του δωματιου του μωρου ωστε να μημπαινουν οι γατες και λερωσουν... δεν αντεχω ομως να τις εχω απομονωμενες...τις λυπαμαι...τις εχω παραμελησει πολυ....

Απο τοτε που πηγα να γεννησω και ελειψα λιγες μερες απο το σπιτι...οι γατες εχουν γινει πολυ πιο ζωηρες απο οτι ηταν...
Αποτελεσμα...να μπαινεις στο σπιτι και να βλεπεις ενα χαος... ακαταστασιες και ακαθαρσιες παντου... ανεβαινουν ακομα και στο νεροχυτη και αμα βρουν απλυτα πιατα η τροφες τα σκορπανε σε ολο το σπιτι...ο παγκος της κουζινας ειναι ολο πατημασιες... δε τολμω να αφησω τιποτα καθαρο και πλυμενο εκει πανω... ουτε τα πιατα που πλενω δε μπορω να αφησω να στεγνωσουν.... γιατι ανεβαινουν και τα ακουμπανε... Και τι δεν εχω δοκιμασει να τις σταματησω....
Τι ξυδι εχω βαλει! τι νερο τις ψεκαζω!! τι τις φωναζω και τις μαλωνω να κατεβουν!! τι ζελοτέιπ εχω βαλει για να κολλανε τα ποδια και να μη τις αρεσουν... Δε τις σταματα τιποτα...ειναι περιπτωσαρα! Τετοια ζωηρα γατια δεν εχωξαναδει.... και αυτο κανει τα πραγματα πιο δυσκολα με ενα μωρο στο σπιτι....

Θα ηθελα να μου πειτε

1) οσοι/οσες ειχατε αναλογη εμπειρια... δηλαδη μωρο νεογεννητο και γατα....τι κανατε? πως το αντιμετωπισατε? ο γιατρος σας τι ειπε? κανει τελικα να ερθουν σε επαφη η οχι?? εχω στεναχωρηθει πολυ με ολο αυτο.. πειτε μου τη δικη σας εμπειρια σχετικα με αυτο...

2) για να μην ανεβαινουν στο νεροχυτη της κουζινας τι μου εχει μεινει ακομα να κανω? κατι που να πιασει?? οτι εχω δοκιμασει μεχρι τωρα δεν εκανε τιποτα... μηπως καποιο απωθητικο σπρει βοηθησει?? εχετε δοκιμασει?? ( το να κλεισω την πορτα της κουζινας παντως δεν γινεται ... μη μου το προτεινετε καθως εχω ενιαια σαλονοκουζινα)...

3) συντομα, σκοπευω να τις στειρωσω..... εχω ακουσει οτι οι στειρωμενες γατες πρεπει να τρωνε ειδικη τροφη αλλιως κινδυνευουν απο πετρες στην ουροδοχο κυστη( αν δε κανω λαθος)... στη δικια μας περιπτωση.. οι γατες μου προτιμανε το σπιτικο φαγητο...δε τους αρεσει η ξηρη τροφη... Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση? Υπαρχει κατι συγκεκριμενο που μπορουν να φανε μαγειρευτο? Η θα τους κανει κακο?

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΟΥΑΠΑΝΤΗΣΕΙ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:49, 16-10-16:

Δεν εχω καποια ανάλογη εμπειρια για να βοηθήσω αλλα διαβάζοντας αυτα που γράφεις έφτασα μεχρι το τελος για να σκεφτώ καποια πιθανή αιτία της συμπεριφοράς των γατων. Εννοειται οτι αν στειρωθουν θα ηρεμήσουν κατα πολυ. Επισης το οτι οπως λες τα παραμελησες ειναι και γι αυτο που ισως να αντιδρούν ετσι. Το τελευταίο που ειπες για τις στειρωμενες γατες που πρεπει να τρωνε μονο ειδική τροφη εγω δεν το εχω ξανακούσει. Νομιζω οτι την ειδική τροφη για στειρωμενα γατια την τρωνε γιατι οταν στειρωθουν τείνουν να βάζουν βαρος. Εμενα τα δικα μου γατια που ειναι στειρωμενα δεν τρωνε μονο ξηρη τροφη αλλα και σπιτικά φαγητά φτανει να μην εχουν λάδια ή να ειναι τηγανητα. Ισως κανω και λαθος σε αυτα που λεω..απλα αυτα ξερω εγω. Θα σου απαντήσουν και αλλα μέλη που ισως εχουν καποια σχετική εμπειρια με νεογεννητα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:52, 16-10-16:

Για αρχή να ηρεμήσεις. Από το μήνυμα σου φαίνεσαι πολύ αναστατωμένη και πελαγωμένη, και είναι λογικό μετά τον ερχομό ενός μωρού. Αλλά να θυμάσαι όλα ρυθμίζονται και όλα είναι διαχειρίσιμα.
Όσον αφορά την πρώτη σου παράγραφο. Το τοξόπλασμα οι γάτες το αποβάλουν στα κόπρανα και για να φτάσει να κολλήσει άνθρωπος πρέπει με κάποιο μοναδικό φανταστικό τρόπο να έρθουν τα κόπρανα στο στόμα του. Θα βρω λίγο αργότερα ένα εμπεριστατωμένο άρθρο να σου δείξω. Να έχεις στον νου σου ότι οι γιατροί μας γνωρίζουν την παθοφυσιολογία του ανθρώπου αλλά όχι της γάτας. Ο παιδίατρος θα σου πει ότι υπάρχει πιθανότητα να κολλήσεις τοξόπλασμα από την γάτα, ο κτηνίατρος θα σου πει πόσο μεγάλη είναι η πιθανότητα αυτή και τι μπορείς να κολλήσεις από την γάτα εν τέλει. ΒΕΒΑΙΑ το θέμα με το τοξόπλασμα είναι πλέον παρωχημένο και θα έπρεπε να το γνωρίζει ο παιδίατρος σου αυτό, γι αυτό η γνώμη μου είναι να τον αλλάξεις. Ποιος ξέρει τι άλλες λάθος ή ξεπερασμένες πληροφορίες θα σου δώσει.
Να θυμάσαι ότι γονιός του παιδιού σου είσαι εσύ και παίρνεις τεκμηριωμένες αποφάσεις εσύ γι αυτό. Οπότε θα εξηγήσεις στους γονείς σου ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τις γάτες και ότι θα μείνουν, ότι η συνεχής πίεση τους σου κάνει μόνο κακό και ότι το θέμα τελειώνει εδώ. Ξέρω ότι αυτός ο τρόπος είναι απότομος, αλλά ειλικρινά είναι ο μόνος που ξέρω , ίσως κάποιος άλλος σε βοηθήσει περισσότερο σε αυτό.

Για τις γατούλες τώρα είναι κι αυτές αναστατωμένες με τον ερχομό του μωρού, έχασαν την προτεραιότητα. Ναι καλό θα είναι να τις στειρώσεις και να αλλάξεις την τροφή σταδιακά σε ξηρή τροφή για γάτες. Θα ηρεμήσουν αρκετά. Δεν χρειάζεται να επωμιστείς εσύ όλα αυτά, θα το κάνεις σε συνεργασία με τον σύντροφο σου. Εφόσον είναι γάτες που μένουν μέσα στο σπίτι δεν μεταφέρουν παραπάνω μικρόβια από αυτά που μεταφέρεις κι εσύ. Οπίτε μην πανικοβάλεσαι με την καθαριότητα. Τα φαγητά ωστόσο αν μπορείτε μην τα αφήνετε εκτεθειμένα στον πάγκο.
Τώρα σου φαίνονται βουνό, αλλά έτσι φαίνονται. Είναι πρώτος καιρός με το μωρό και όλα είναι φορτισμένα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 14:43, 17-10-16:

σας ευχαριστω για τηναμεση ανταποκριση σας!!
νιωθω καλυτερα... ειχα αναγκη να ακουσω απο καποιον κατι θετικο για τις γατες...καθως ολοι ειναι εναντιων τους....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:58, 17-10-16:

Καλη μου φιλη,εφοσον οι γατες σου,ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και δεν τις ταιζεις με ωμα εντοσθια χοιρινου κλπ,γενικα με ωμο κρεας,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεταδωσουν στο μωρακι σου τοξοπλασμα,χώρια οτι το τοξοπλασμα ειναι επικινδυνο για τις εγκυους,ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ,Αλλα ουτως η αλλως δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα,εφοσον τηρουνται αυτες οι 2 προυποθεσεις που σου ειπα.
Δες εδω σε παρακαλω πολυ.Παρατιθονται λινκς απο ιατρικες σελιδες και ειναι απολυτα εμπεριστατωμενο.
Και ΝΑΙ...οι γιατροι ειναι σχετικοι με τις αρρωστιες για ανθρωπους,συμπτγματα,θεραπεια κλπ..ομως δενε χουν καμια σχεση με το πως κολλαει καποιος τοξοπλασμα,για αυτο ειναι ειδικος ο κτηνιατρος,ρωτα οποιον θελεις,αν και κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεχτοι καποιοι γιατροι να μην το γνωριζουν οτι γατες αποκλειστικα στο σπιτι και που δεν τρεφονται με ωμο κρεας ,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να μεταδωσουν τοξοπλασμα,εκτος ισως ..και παλι με πολλες προυποθεσις,οταν τις πρωτοβαλουμε σπιτι και για πολυ μικρο χρονικο διαστημα,δηλαδη αν ηδη το ειχαν οταν τις βαλαμε σπιτι,αλλα μετα απο καποιες μερες πλεον δεν μεταδιδεται,.
Και ναι,εχουμε παρα πολλα μελη που γιναν και μανουλες και σαφως ειχαν και τις γατουλες τους,χωρις κανενα προβλημα βεβαια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 17-10-16 στις 21:34.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

popcorn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popcorn
H popcorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H popcorn έγραψε στις 18:41, 11-12-16:

Καλησπέρα σε ολους, θα ηθελα να με βοηθήσετε σε κατι...με τον αντρα μου σκεφτόμαστε να κανουμε ενα παιδακι, με τη γατουλα μας κοιμομαστε μαζι τον τελευταιο ενα χρονο...οταν θα ερθει το μωρο τους πρωτους μηνες που θα το εχουμε μαζι μας ειναι υπερβολη να ειναι κ η γατουλα μας στο ιδιο δωμάτιο?πρεπει να μπουμε στη διαδικασία να της μαθουμε να κοιμάται αλλου το βραδυ?φοβαμαι μην εχουμε προβληματα συμπεριφορας
Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Warrior4
Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 15:19, 15-08-18:

Καλησπέρα σας,

Έχω προβληματισμό με τον γάτο μου και αν μπορώ να τον έχω ακόμα στο σπίτι.

Η γυναίκα μου είναι έγκυος και φοβάμαι με όλα όσα έχω ακούσει. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι αφού είναι εμβολιασμένος, δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα και δεν βγαίνει εκτός σπιτιού δεν υπάρχει φόβος για να μεταδώσει κάποια ασθένεια. Η άμμος του είναι στο μπαλκόνι και μόνο εγώ την καθαρίζω.

Αλλά και πάλι το σπίτι κάθε 3 ημέρες είναι γεμάτο τρίχες, όσο κι'αν έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω, ανεβαίνει παντού σε πάγκους, νεροχύτες, καναπέδες (επειδή δεν του αρέσει το ονυχοδρόμειο, οι καναπέδες έχουν γίνει χάλια). Σκέφτομαι ότι αργότερα θα μπαίνει και στο δωμάτιο του μωρού και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα.

Ο καημενούλης μου έχει ηπατική εγκεφαλοπάθεια και μια φορά το μήνα έχει κρίση σαν επιληψίας (παλιά ήταν πιο συχνά αλλά του δίνω ειδική τροφή και έχει μειωθεί).
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντινό μου που να μπορεί να τον κρατήσει για κάποιο διάστημα

Αν έχει κάποια εμπειρία με γάτα στην εγκυμοσύνη ή με μωρό στο σπίτι, θα ήθελα τις συμβουλές σας και γνώμη αν θα πρέπει να τον απομακρύνω από το σπίτι ή όχι.

Ευχαριστώ
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:31, 15-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Warrior4
Καλησπέρα σας,

Έχω προβληματισμό με τον γάτο μου και αν μπορώ να τον έχω ακόμα στο σπίτι.

Η γυναίκα μου είναι έγκυος και φοβάμαι με όλα όσα έχω ακούσει. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι αφού είναι εμβολιασμένος, δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα και δεν βγαίνει εκτός σπιτιού δεν υπάρχει φόβος για να μεταδώσει κάποια ασθένεια. Η άμμος του είναι στο μπαλκόνι και μόνο εγώ την καθαρίζω.

Αλλά και πάλι το σπίτι κάθε 3 ημέρες είναι γεμάτο τρίχες, όσο κι'αν έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω, ανεβαίνει παντού σε πάγκους, νεροχύτες, καναπέδες (επειδή δεν του αρέσει το ονυχοδρόμειο, οι καναπέδες έχουν γίνει χάλια). Σκέφτομαι ότι αργότερα θα μπαίνει και στο δωμάτιο του μωρού και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα.

Ο καημενούλης μου έχει ηπατική εγκεφαλοπάθεια και μια φορά το μήνα έχει κρίση σαν επιληψίας (παλιά ήταν πιο συχνά αλλά του δίνω ειδική τροφή και έχει μειωθεί).
Δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντινό μου που να μπορεί να τον κρατήσει για κάποιο διάστημα

Αν έχει κάποια εμπειρία με γάτα στην εγκυμοσύνη ή με μωρό στο σπίτι, θα ήθελα τις συμβουλές σας και γνώμη αν θα πρέπει να τον απομακρύνω από το σπίτι ή όχι.

Ευχαριστώ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά για σήμερα... Καταρχήν εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να είναι πάντα υγιές γερό και τυχερό στη ζωή του...

Μωρό στο σπίτι δεν έχω ούτε προσωπική εμπειρία από εγκυμοσύνη έχοντας ταυτόχρονα γάτα.... Θεωρώ όμως ότι μια εγκυμοσύνη δεν είναι λόγος μια γάτα να διωχθεί... Και αυτό γιατί ότι σου είπε ο κτηνίατρος είναι σωστό... Όταν το ζώο είναι εμβολιασμενο, δε βγαίνει εκτός σπιτιού και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα τότε δεν υπάρχει κίνδυνος να μεταδώσει κάποια αρρώστια στην εγκυμονούσα και στο μωρό....η μόνη - ίσως ασθένεια - που θα μπορούσε να μεταδώσει είναι το τοξοπλασμα και αυτό ΜΌΝΟ εάν η έγκυος πιάσει με τα γυμνά της χέρια τα κόπρανα της γάτας - εάν αυτή είναι μολυσμένη - και ύστερα τα βάλει στο στόμα της.. . Καθαρίζοντας απλά την άμμο φορώντας γάντια μιας χρήσης και ύστερα πλυθεί δεν διατρέχει απολύτως κανέναν κίνδυνο...

Θα στο πω ξεκάθαρα... Η σύζυγος σου έχει περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει κάτι από τις σαλάτες και τα κρέατα τρωγοντας έξω σε μια ταβέρνα πάρα από το γάτο σας... Και αυτό γιατί δε γνωρίζεις πόσο και αν τα έχουν πλύνει... Ή από κάποιον συγγενή που μπορεί να σας επισκεφτεί χωρίς να σας ενημερώσει πως είναι κρυωμενος, με πυρετό κλπ κλπ... (σύνηθες φαινόμενο να λένε "μια χαρά είμαι καλέ" και ο βήχας πάει και έρχεται και οι μύξες σύννεφο).... Και αυτό αφορά και για όταν θα φέρετε το μωράκι από το μαιευτήριο... Πόσοι θα σας επισκεφτούν για να σας συγχαρούν και θα αγγίξουν το νεογέννητο με χέρια τα οποία δε θα ξέρετε τι έχουν πιάσει πριν και αν τα έχουν πλύνει ύστερα? Και σε αυτήν την περίπτωση θα ντραπειτε να τους πείτε οτιδήποτε μη τυχόν και προσβληθούν... (δεν έχω δίκιο άραγε?)

Οι τρίχες που αναφέρεις πως έχει το σπίτι, λογικό αφού και τα ζώα αλλάζουν τρίχωμα όπως εμάς που πέφτουν οι νεκρές τρίχες από το κεφάλι, είναι σαφώς ενοχλητικές αλλά για σκέψου.. Πόσο πιο επικίνδυνες είναι από την σκόνη που αιωρείται στην ατμόσφαιρα, την οποία δε βλέπουμε, και την εισπνεουμε καθημερινά 24 ώρες το 24ωρο?..Γιαυτό άλλωστε όλο και περισσότεροι άνθρωποι αποκτούν αλλεργίες.. Λόγω της μόλυνσης της ατμόσφαιρας... Από αυτήν κινδυνεύουμε πιο πολύ...

Τέλος, το γάτο όταν με το καλό έρθει το μωράκι μπορείτε να μην τον αφήνετε στην αρχή να μπαίνει στο δωμάτιο του μωρού... Θεωρώ όμως πως αφού σαραντησει σιγά σιγά μπορείτε να τα φέρνετε σε επαφή... Λίγο λίγο στην αρχή, αν έχετε τον οποιοδήποτε φόβο... Όμως σκέψου πόσο καλό θα κάνει και στο μωράκι σας... Θα μάθει από μικρούλη ακόμη να αγαπά τα ζώα και να τα σέβεται μεγαλώνοντας και πάνω από όλα θα μειωθούν οι πιθανότητες κάποια στιγμή στη ζωή του να παρουσιάσει αλλεργίες που θα τον ταλαιπωρούν...

Όπως και να το δεις λοιπόν κρατώντας το γάτο μόνο καλό θα είναι... Από κει και πέρα φυσικά η τελική επιλογή είναι δική σου και της συζύγου σου... Εμείς μόνο τη γνώμη μας μπορούμε να σας πούμε.
Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

Ο Warrior4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O Warrior4 έγραψε στις 22:27, 15-08-18:

Καλησπέρα Δήμητρα, χρόνια πολλά. Ευχαριστώ για τις ευχές και την απάντησή σου.

Τον κούκλο μου τον έχω 6 χρόνια και δεν θέλω να τον δώσω, μόνο αν είναι ανάγκη. Αν και με αυτά που διαβάζω, τελικά πιο πολύ μας έχουν γεμίσει με φοβίες και στην πράξη αν προσέχεις με την άμμο τότε όλα οκ.
Η γυναίκα μου δεν έρχεται σε επαφή με την άμμο για να είμαστε 100% σίγουροι. Αλλά ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή η έγκυος με τις τρίχες της γάτας. Κάπως μου το είχε δικαιολογήσει αλλά το ξέχασα.. όντως ισχύει αυτό?

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ηπατική εγκεφαλοπάθεια που έχει και κάθε μήνα έχει κρίσεις. Μου είχαν πει ότι δεν γιατρεύεται και αφού κάνει μόνο μια κρίση το μήνα δεν είναι τόσο άσχημα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να του δίνω την ειδική τροφή. Το κακό είναι ότι είχε μάθει να ανεβαίνει στους καναπέδες και όταν παθαίνει κρίση τα κάνει πάνω του και γίνονται όλα χάλια.

Έχω προσπαθήσει να τον εκπαιδεύσω να μην ανεβαίνει βάζοντας αλουμινόχαρτο παντού αλλά τώρα το έμαθε και περπατάει πάνω χωρίς να τον ενοχλεί. Επίσης ξέρει να ανοίγει πόρτες ( θα τον βάλω στο τσίρκο)
Έχετε καμιά συμβουλή για την εκπαίδευση? 1. Να μην χαλάει τους καναπέδες με τα νύχια (το ονυχοδρόμιο δεν το έμαθε ποτέ) 2. να μην ανεβαίνει στους καναπέδες.

Πάντως είναι πολύ καλός με τα παιδάκια. Ως τώρα όσα παιδάκια φίλων έχουν παίξει μαζί του, δεν τα έχει πειράξει καθόλου. Όσο κι'αν τον ταλαιπωρούσαν
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:56, 16-08-18:

Πάντως είναι πολύ καλός με τα παιδάκια. Ως τώρα όσα παιδάκια φίλων έχουν παίξει μαζί του, δεν τα έχει πειράξει καθόλου. Όσο κι'αν τον ταλαιπωρούσαν
Είναι πολύ ήρεμος και υπομονετικός ο γλυκούλης!
Όταν με το καλό έρθει και το δικό σας μωράκι και μεγαλώσει λίγο, να δείτε πόσο θα αγαπηθούνε και πόσο θα χαίρονται να παίζουν μαζί.
Για ότι αφορά τους καναπέδες και την ταλαιπωρία τους, μπορεί να σε βοηθήσει το θέμα μας Καναπές ζητάει...βοήθεια!
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 21:28, 16-08-18:

Με το καλό να δεχτείτε το μωράκι σας!
Όσο αφορά στο ότι ο γάτος ανεβαίνει στους καναπέδες και μπορεί να λερώσει, θα μπορούσες να τους σκεπάζεις με ένα σεντόνι, ή να βάζεις ένα πανάκι/ κουβερτάκι εκεί που του αρέσει να ανεβαίνει ή εκεί που θα τον ενθαρρύνεις να ξαπλώνει.
Όσο αφορά το ότι ξύνεται σε αυτούς, αυτό σε προβληματίζει σε κάτι ως προς το μωρό? Αν όχι, θα σου έλεγα να επικεντρωθείς πρώτα σε αυτά που θα σε κάνουν να νοιώθεις καλύτερα ως προς το μωρό, γιατί ήδη θα είναι σημαντική η αλλαγή και για το γάτο. Πάντως και η δικιά μου ξύνεται και στους καναπέδες εκτός από το ονυχοδρόμιο, και το έχει μειώσει με κάτι λουρίδες σκρατσ που έχω βάλει στις γωνίες στις οποίες είχε προτίμηση.
Επίσης, δε ξέρω τι διαβάζεις και σε γεμίζουν φοβίες, θα σου πρότεινα και ξένες ιστοσελίδες, πχ

https://thecatsite.com/ams/cats-and-...nswered.33653/
Εύχομαι και, με δεδομένο κ αυτό που γράφεις για το χαρακτήρα του γάτου, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!!
Παράθεση

Warrior4

Νεοφερμένος

O Warrior4 έγραψε στις 20:23, 02-10-18:

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να τον κρατήσω γιατί δεν τον αγαπάνε όλα τα μέλη του σπιτιού και έχω δυσκολίες καθημερινά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 02-10-18 στις 21:36. Αιτία: Προσαρμογη σε ορο χρησης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tsebebou, vagsfyr

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους