Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,919 μηνύματα σε 22,163 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 277 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αντίδραση αρσενικού γάτου σε νεογέννητα γατάκια

rene4498

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rene4498
H rene4498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H rene4498 έγραψε στις 11:52, 14-04-09:

καλημερα σας.πριν μια εβδομάδα γέννησε η γατούλα μου.δυστυχώς την ώρα που γέννησε δεν ειχε γίνει αντιληπτή απο μένα για να προλάβω να την προστατεύσω. εννοώ οτι μόλις γέννησε της επιτέθηκε ένας γάτος και άρπαξε το ένα γατάκι και το σκότωσε. εκεινη την στιγμη βγήκα έξω και είδα οτι είχε γεννήσει μέσα στο σπιτάκι της, είδα το γάτο που είχε προλάβει και σκότωσε το γατάκι και αμέσως παίρνω τη γατα με τα νεογνά και τα έβαλα σε ασφαλές μέρος. αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι η αντίδραση των αρσενικών που καραδωτούν να φονεύσουν τα νεογνά. γιατί γίνεται αυτό?κυνηγάνε μόνο τα αρσενικά νεογνά?
τα γατάκια απο την στιγμή που θα γεννηθούν πόσο χρόνο τους παίρνει για να ανοιξουν τα ματάκια τους? ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:44, 14-04-09:

Ναι είναι απολύτως φυσιολογικό. Στην άγρια φύση έτσι γίνετε. Σκοτώνουν τα μικρά για να ζευγαρώσουν με την μάνα και να κάνουν δικά τους.

Καλά έκανες και τα προφύλαξες. Το ίδιο μπορεί να κάνει και μια μάνα, πολύ πιο σπάνια βέβαια, και για άλλο λόγο ... απλά δεν τα θέλει, ή δεν είναι καλή μάνα, δεν κατάλαβε καν ότι γέννησε κλπ κλπ, τα παρατάει και τις περισσότερες φορές έχουν άδοξο τέλος.

Τα μικρά ανοίγουν τα μάτια μετά τις 10-12 μέρες συνήθως. Τάιζε καλά την μάνα, και να τσεκάρεις ότι τρώνε όλα και ότι έχει γάλα. Τα διαδικαστικά, τουαλέτα, καθαριότητα κλπ θα τα κάνει η μάνα.

Και ότι αλλο θες ρωτάς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιωάννα Τζανή

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιωάννα Τζανή
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Ιωάννα Τζανή έγραψε στις 14:51, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από rene4498
καλημερα σας.πριν μια εβδομάδα γέννησε η γατούλα μου.δυστυχώς την ώρα που γέννησε δεν ειχε γίνει αντιληπτή απο μένα για να προλάβω να την προστατεύσω. εννοώ οτι μόλις γέννησε της επιτέθηκε ένας γάτος και άρπαξε το ένα γατάκι και το σκότωσε. εκεινη την στιγμη βγήκα έξω και είδα οτι είχε γεννήσει μέσα στο σπιτάκι της, είδα το γάτο που είχε προλάβει και σκότωσε το γατάκι και αμέσως παίρνω τη γατα με τα νεογνά και τα έβαλα σε ασφαλές μέρος. αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι η αντίδραση των αρσενικών που καραδωτούν να φονεύσουν τα νεογνά. γιατί γίνεται αυτό?κυνηγάνε μόνο τα αρσενικά νεογνά?
τα γατάκια απο την στιγμή που θα γεννηθούν πόσο χρόνο τους παίρνει για να ανοιξουν τα ματάκια τους? ευχαριστώ.
Χρόνια πολλά.Χριστός ανέστη. Στη βεράντα μου στο κουτάκι του γατούλι μου γέννησε μια αδέσποτη γατούλα τα 5 μικρά της.Ο γατούλης μου "ο τσώκος'' και η γατούλα μου ''η τσίνι'' αντέδρασαν πολύ καλα όταν δεν μπορεί η γατούλα που τη λέω ''μικρούλα'' να φιλάξει τα μωρά της μπαίνει στο κουτί πότε ο τσώκος και πότε το τσίνι και περιποιούνται τα μωρά κανονικά.Ναδεις μπανιάρισμα που τους κάνει το αρσενικό καλύτερα απο την μητέρα τους.Αρα δεν είναι θέμα αρσενικού αλλά χαρακτήρα γάτου.Ο δικός μου είναι φιλικός με τα γατάκια αλλα όχι με τους ξένους ανθρώπους.Τα νεογνά γατάκια ανοίγουν τα ματάκια τους γύρω στις 15 ημέρες και περπατούν μετά απο 15 ημέρες αφού ανοίξουν τα μάτια τους. Να σου ζήσουν και λυπάμαι για το μικρό που έφαγε ο γατούλης σου.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:07, 21-04-09:

ειναι πραγματι θεμα και χαρακτηρα τελικαΕμενα η γιατρος μου ειπε να τα εχω χωρια 2 ολοκληρες εβδομαδες...και με ειδικο χειρισμο να φερω τον αρσενικο σε επαφη...ειναι και πολυ κυριαρχικος...και η θηλυκια μου ήδη πριν καν γεννησει τον διωχνει...

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:13, 21-04-09:

Κι εμένα ο δικός μου που φιλοξενώ ένα μωρό γατάκι αυτή την περίοδο έχει δείξει υπέροχο χαρακτήρα. Για του λόγου το αληθές φωτογραφία στο θέμα του ROY

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:18, 21-04-09:

Η αντίδραση κάθε αρσενικού μπορεί να είναι διαφορετική. Όπως και διαφορετική μπορεί να είναι με ενα μωρό απο ένα άλλο.. και αν τύχει να συνυπάρξει με άλλο να είναι πάλι διαφορετική.

Παράθεση

chrysa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrysa
H chrysa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πανω απο 40 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H chrysa έγραψε στις 19:48, 21-04-09:

Εχω 2 γατακια 1 μηνων και 5 ημερων τα εχω στο κηπο και φοβαμαι μηπως τα πνηξουν η' τα χτυπησουν οι γατες και οι γατοι της γειτονειας.Παρελειψα να πω οτι τα γατακια οταν βλεπουν γατα κρυβονται κατω απο το μπαρμπεκιου,παρολα αυτα φοβαμαι μηπως παθουν τιποτα.τι να κανω???

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:55, 21-04-09:

Να τα πάρεις με την μάνα κάπου μέσα? Σε καμία αποθήκη κάτι?...

Παράθεση

chrysa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H chrysa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πανω απο 40 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H chrysa έγραψε στις 20:00, 21-04-09:

Τους εχω βαλει μπροστα απο το μπαπμπεκιου μια μεγαλη ταβλα και τους αφησα μια μικρη τρυπουλα για να βγαινουν στο κηπο.Δυστυχως δεν εχω αποθηκη και μεσα στο σπιτι δεν μπορω να τα παρω γιατι εχει αλλεργια ο πατερας μου.Ελπιζω να μην συμβει κατι δυσαρεστο.Να σας ρωτησω κατι (σχετικα με την συμπεριφορα των γατιων????)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:08, 21-04-09:

Ναι καλέ.

Παράθεση

chrysa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H chrysa έγραψε στις 20:13, 21-04-09:

Τα γατακια μου νιαουριζουν πολυ και δεν ξερω το λογο.Ανυσηχω......Επισης,μπορειτε να με συμβουλεψετε σχετικα με την διατροφη τους???Απο ποια ηλικια τρωνε ξηρη τροφη???Σε αυτη την ηλικια που βρισκονται τι πρεπει να τρωνε???

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:19, 21-04-09:

Α) Μάνα υπάρχει?
Β) Θηλάζουν αν υπάρχει, αν δεν υπάρχει ψιλοτρώνε μουλιασμένες κροκέτες kitten, και κονσέρβα.

Φωνάζουν λογικά. Φοβούνται, δεν νοιώθουν ασφάλεια, θέλουν την μαμά τους, ή και πεινάνε.
Μια πιο "φωλιά" ίσως να βοηθούσε. Αν είναι ήρεμα, θέλουν επαφή, και αγάπη.

Παράθεση

chrysa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H chrysa έγραψε στις 20:25, 21-04-09:

Μανα δεν υπαρχει κοντα τους.Μου τα χαρισαν.Δοκιμασα να τους δωσω μουλιασμενη τροφη αλλα δεν την τρωνε.Τρωνε κοσερβα.Το πατε με πολυ ορεξη,τις μπουκιτσες οχι και τοσο πολυ.Τους εδωσα γαλα και γιαουρτι αλλα δεν εφαγαν πολυ απο αυτα.Ποση ποσοτητα πρεπει να τρωνε και ποσες φορες???Εγω τα ταιζω 4 φορες την ημερα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:29, 21-04-09:

Γάλα αγελαδινό δεν κάνει, ούτε γιαούρτι μπορεί να κάνουν διάρροια. Κανονικά έπρεπε να μείνουν με την μαμά 2 μήνες... στα έδωσαν πολύ νωρίς.

Δίνε κονσέρβα, και σιγά σιγά μουλιασμένες κροκέτες Kitten σε νερό.. Θα τρώνε όσο θέλουν.
Πώς όμως ξέρεις ότι δεν τους το τρώνε τα άλλα?? Και γιατί δεν τους κάνεις ένα σπιτάκι? Έτσι θα είναι χύμα στον κήπο, με τα άλλα να τα περιτριγυρίζουν?....

Θα τα διώξουν σίγουρα. Και θα μαλώσουν και άγρια να ξέρεις. Δεν μπορείς να φέρεις ξένο γατί σε περιοχή άλλων, χωρίς συνέπειες.

Γιαυτό κι το νιαούρισμα, και το κρύψιμο και όλα...δεν τα βλέπω καλά...

Παράθεση

chrysa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H chrysa έγραψε στις 20:38, 21-04-09:

Δεν εχω αλλο χωρο να τα βαλω.Εχουν βρει ζεστη κατω απο το μπαρμπεκιου(ειναι πετρινο και εχει μονο 1 ανοιγμα απο μπροστα το οποιο το εχω κλεισει και δεν νομιζω να χωρανε αλλες γατες.).Παντως σημερα το μεσημερι περασε ενας γατος και οταν του αγριεψε το ενα το γατακι εφυγε τρεχονταςΚατι αλλες γατες που ηρθαν μονο μυρησαν την περιοχη.Ευτηχως!Το φαγητο τους τους το βαζω μεσα στην φωλιτσα αλλα απο μονα τους δεν πανε να φανετα βαζω εγω.Ευτηχως για την αναγκη τους πανε μονα τους αλλα δεν ξερουν ακομα να τα σκεπαζουν

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:41, 21-04-09:

Αν θές την γνώμη μου
Αφού δεν είχες χώρο τί τα ήθελες? Στο μπαρμεκιού.. δεν είναι λύση.
Τα γατάκια δεν θα μάθουν ποτέ, (έπρεπε να ξέρουν) δεν τα σκεπάζουν, γιατί τρέχουν να ξανακρυφτούν.
Θα μείνουν εκεί μέσα...(ωραία ζωή..) και αργά η γρήγορα, θα πλακωθούν, μόλις μεγαλώσουν και τα δούν ανταγωνιστικά.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoine-P.
Ο Antoine-P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Antoine-P. έγραψε στις 19:13, 06-06-15:

Μετά από ποια ηλικία είναι τα γατάκια ασφαλή από το ένστικτο των γάτων να τα πνίγει; Ισχύει πως οι γάτοι πνίγουν ΚΑΙ τα αγόρια αλλά ΚΑΙ τα κοριτσάκια; Ευχαριστώ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chione (Χιόνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chione
H Χιόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Chione έγραψε στις 22:57, 06-06-15:

Απο το ενα μήνα περίπου.Αλλα δεν πνίγουν όλοι οι γάτοι τα γατακια.Ειχα έναν γάτο που προστάτευε τα γατακια του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:48, 06-06-15:

συμφωνω απο τον ενα μηνα περιπου και μετά. δεν εχει να κανει με το φύλο των μωρών αλλά με το οτι δεν είναι τα δικά τους μωρά- τουλάχιστον αυτό έχω μάθει. δλδ δεν πνιγουν γενικά ο,τι μωρό βρουνε αλλά μονο αυτά που δεν είναι δικά τους, για να ξαναέρθει η γάτα σε οίστρο και να ζευγαρώσουν μαζί της. και μόνο έτσι στέκει δλδ, δεδομένου ότι το ένστικτο όλων των αρσενικών ζώων είναι να μεταβιβάσουν το dna τους στις επόμενες γενιές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoine-P.
Ο Antoine-P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Antoine-P. έγραψε στις 09:10, 07-06-15:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Επίσης όντως ισχύει γιατί έχουμε έναν γατούλη από κάτω, στον κήπο ο οποίος προστατεύει και βρίσκει όσο φαγητό μπορεί σε ένα γατάκι που η μάνα του το παράτησε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 4&2 cat
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H 4&2 cat έγραψε στις 22:53, 30-03-16:

Πριν από κάποια χρόνια είχα μαζέψει μια αδέσποτη γατούλα την οποία την είχε ο πατέρας μου στο μαγαζι του.Κάποια μέρα ανοίγοντας το μαγαζί βρήκαμε μέσα έναν γάτο ο οποίος προφανώς είχε μπει χωρίς να τον δει ο πατέρας μου.Εκεί λοιπόν έγινε η ζημιά...Όταν η γάτα γέννησε έφαγε τα γατάκια και όταν λέω τα έφαγε,κυριολεκτώ.Τα βρήκα τεμαχισμενα.Το σοκ μου ήταν μεγάλο και ακόμη έχω την απορία γιατί μπορεί να το έκανε αυτό.Είχε κάποιος σας ανάλογη εμπειρια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 23:09, 30-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από 4&a cat
Πριν από κάποια χρόνια είχα μαζέψει μια αδέσποτη γατούλα την οποία την είχε ο πατέρας μου στο μαγαζι του.Κάποια μέρα ανοίγοντας το μαγαζί βρήκαμε μέσα έναν γάτο ο οποίος προφανώς είχε μπει χωρίς να τον δει ο πατέρας μου.Εκεί λοιπόν έγινε η ζημιά...Όταν η γάτα γέννησε έφαγε τα γατάκια και όταν λέω τα έφαγε,κυριολεκτώ.Τα βρήκα τεμαχισμενα.Το σοκ μου ήταν μεγάλο και ακόμη έχω την απορία γιατί μπορεί να το έκανε αυτό.Είχε κάποιος σας ανάλογη εμπειρια;
Προφανώς αυτό συναίβει γιατί δεν ήταν αυτός ο πατέρας των γατιών. Γενικά τα αρσενικά γατιά είναι όπως όλα τα αιλουροειδή. Πχ τα λιοντάρια όπου εαν οι λαίενες μιας αγέλης κάνουν κάποια μικρά και μετά έρθουν κανούρια αρσενικά και διώξουν τα παλιά, πηγαίνουν και σκοτώνουν όλα τα μικρά των παλιών αρσενικών έτσι ώστε οι λαίενες να ξαναρθούν σε οίστρο και να ζευγαρώσουν μαζί τους για να μεταφέρουν τα δικά τους γονίδια και το δικό τους αίμα στα καινούργια μικρά. Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο συνέβει και στο συμβάν που περιγράφεις. Ο γάτος έφαγε τα μαικρά για να έρθει πάλι η μητέρα σε οίστρο και να ζευγαρώσουν, περνόντας τα δικά του γονίδια στην νέα φουρνιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H 4&2 cat έγραψε στις 00:57, 31-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ChazyChaz95
Προφανώς αυτό συναίβει γιατί δεν ήταν αυτός ο πατέρας των γατιών. Γενικά τα αρσενικά γατιά είναι όπως όλα τα αιλουροειδή. Πχ τα λιοντάρια όπου εαν οι λαίενες μιας αγέλης κάνουν κάποια μικρά και μετά έρθουν κανούρια αρσενικά και διώξουν τα παλιά, πηγαίνουν και σκοτώνουν όλα τα μικρά των παλιών αρσενικών έτσι ώστε οι λαίενες να ξαναρθούν σε οίστρο και να ζευγαρώσουν μαζί τους για να μεταφέρουν τα δικά τους γονίδια και το δικό τους αίμα στα καινούργια μικρά. Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο συνέβει και στο συμβάν που περιγράφεις. Ο γάτος έφαγε τα μαικρά για να έρθει πάλι η μητέρα σε οίστρο και να ζευγαρώσουν, περνόντας τα δικά του γονίδια στην νέα φουρνιά.
Δεν τα έφαγε ο γάτος αλλά η ίδια η γάτα!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:14, 31-03-16:

Συμβαινει μερικες φορες η γατα να τρωει τα γατακια οταν αυτη αντιληφθει οτι μπορει να εχουν γενετικες ανωμαλιες και ετσι εκ των πραγματων δεν θα επιβιωναν.Αλλη περιπτωση ειναι ορμονολογικες διαταραχες η να μην εχει ανεπτυγμενο το μητρικο ενστικτο η στη προσπαθεια της να τα παει σε αλλη κρυψωνα κατα λαθος τα πνιγει η αν νοιωσει κινδυνο και ανασφαλεια οτι δεν μπορουν να επιβιωσουν εκει που ειναι. Εισαι σιγουρη ομως οτι τα εφαγε η γατα η καποιος που του ηταν ανεπιθυμητα τα σκοτωσε μιας και λες τα βρηκες τεμαχισμενα;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H 4&2 cat έγραψε στις 15:00, 31-03-16:

Είμαι σίγουρη γιατί ζούσαν στο μαγαζί του πατέρα μου! Επίσης η γάτα ήταν μόνη της με τα γατάκια και το μαγαζί κλειστό!

Ήταν απίστευτο αυτό που αντίκρυσα πραγματικά. Υπήρχαν μόνο τα ποδαράκια τους και τα κρανία τους.Μετά απο αυτό βρήκα άλλο σπίτι για τη γάτα, δε μπορούσα να τη βλέπω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 31-03-16 στις 15:37. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

sofia55

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia55
H sofia55 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sofia55 έγραψε στις 18:53, 21-07-18:

Καλησπέρα.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και το κάνω γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.
Χθες ήρθα διακοπές με τον 1,5 χρονών γάτο μου στο χωριό. Σήμερα αντιλήφθηκα την παρουσία 3 γατιών στον κήπο μου (χωρίς τη μάνα), υπολογίζω ότι θα είναι 2-3 μηνών. Το πρωί ο γάτος μου δεν έδωσε σημασία στα γατιά, το απόγευμα όμως (πριν 1 ώρα δηλαδή) ήθελε να επιτεθεί στα μικρά. Τον απομάκρυνα όπως, όπως και τον έχω κλεισμένο μέσα στο σπίτι. Αυτή τη στιγμή ο γάτος θέλει να βγει έξω στην αυλή και στα χωράφια, να χαρεί τη φύση (και να πνίξει τα μικρά). Τι να κάνω? Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι μόνη μου στο χωριό αλλά με γονείς και αδέρφια οι οποίοι ανοίγουν - κλείνουν πόρτες, με αποτέλεσμα να βγει κάποτε ο γάτος και να γίνει το μοιραίο. Επίσης, ούτε και εγώ μπορώ να είμαι συνεχώς πίσω από τον γάτο για να δω τι κάνει και αν τους επιτέθηκε. Σκέφτηκα να μαζέψω τα γατιά, να τα βάλω μέσα στη γατοφόρο και να τα δώσω στον γείτονα που μένει 30 μέτρα μακριά από το σπίτι, αλλά δεν πιάνονται με τίποτα. Ούτε και ξέρω αν τα θέλει όντως ο γείτονας. Βοήθεια!!! Να αφήσω τη φύση να κάνει το θαύμα της (!) ή να έχω τον γάτο εσώκλειστο (που ούτε στην Αθήνα τον αφήνω τελείως μέσα στο σπίτι)?? Υποτίθεται ότι ήρθα στην εξοχή με τον γάτο για να χαρούμε τη φύση, μακριά από την πόλη και το καυσαέριο και αντί αυτού έχω έναν γάτο τρελό να θέλει να βγει και έμενα ακόμη πιο τρελή να τρέχω πίσω απο γάτες όλη μέρα.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:37, 21-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από sofia55
Καλησπέρα.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και το κάνω γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.
Χθες ήρθα διακοπές με τον 1,5 χρονών γάτο μου στο χωριό. Σήμερα αντιλήφθηκα την παρουσία 3 γατιών στον κήπο μου (χωρίς τη μάνα), υπολογίζω ότι θα είναι 2-3 μηνών. Το πρωί ο γάτος μου δεν έδωσε σημασία στα γατιά, το απόγευμα όμως (πριν 1 ώρα δηλαδή) ήθελε να επιτεθεί στα μικρά. Τον απομάκρυνα όπως, όπως και τον έχω κλεισμένο μέσα στο σπίτι. Αυτή τη στιγμή ο γάτος θέλει να βγει έξω στην αυλή και στα χωράφια, να χαρεί τη φύση (και να πνίξει τα μικρά). Τι να κάνω? Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι μόνη μου στο χωριό αλλά με γονείς και αδέρφια οι οποίοι ανοίγουν - κλείνουν πόρτες, με αποτέλεσμα να βγει κάποτε ο γάτος και να γίνει το μοιραίο. Επίσης, ούτε και εγώ μπορώ να είμαι συνεχώς πίσω από τον γάτο για να δω τι κάνει και αν τους επιτέθηκε. Σκέφτηκα να μαζέψω τα γατιά, να τα βάλω μέσα στη γατοφόρο και να τα δώσω στον γείτονα που μένει 30 μέτρα μακριά από το σπίτι, αλλά δεν πιάνονται με τίποτα. Ούτε και ξέρω αν τα θέλει όντως ο γείτονας. Βοήθεια!!! Να αφήσω τη φύση να κάνει το θαύμα της (!) ή να έχω τον γάτο εσώκλειστο (που ούτε στην Αθήνα τον αφήνω τελείως μέσα στο σπίτι)?? Υποτίθεται ότι ήρθα στην εξοχή με τον γάτο για να χαρούμε τη φύση, μακριά από την πόλη και το καυσαέριο και αντί αυτού έχω έναν γάτο τρελό να θέλει να βγει και έμενα ακόμη πιο τρελή να τρέχω πίσω απο γάτες όλη μέρα.
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες... Καταρχήν καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές σου εύχομαι... Λοιπόν, στο πρόβλημα τώρα... Το ότι θέλει ο γάτος σου να επιτεθεί στα μικρά δεν σημαίνει απαραίτητα πως θέλει και να τα πνίξει... Συνήθως αυτό το κάνουν γάτοι αστείρωτοι που προκειμένου να ζευγαρώσουν με την μάνα πνίγουν τα μωρά που δεν είναι δικά τους....Αν ο γάτος σου είναι στειρωμενος - που φαντάζομαι είναι - το πιθανότερο είναι απλά να θέλει να τους δώσει σφαλιάρες και να τα διώξει ή να τους "επιβληθεί" χωρίς όμως να θέλει να τα σκοτώσει... Δεν είναι τόσο αιμοβοροι οι αρσενικοί όσο λέγεται, μάλιστα μπορώ να πω πως είναι πιο καλοί και από τις θηλυκές....
Προσπάθησε για να τα πιάσεις να βάλεις στη γάτοφορο μια κονσέρβα έτσι ώστε να μπουν τα μικρά και να τα μεταφέρεις κάπου πιο ασφαλές αν θεωρείς ότι κινδυνεύουν από το γάτο σου.. Μπορείς πάλι να αφήσεις τον αρσενικό σου να βγει και να δεις αν θα πάει στα μικρά και ποιος είναι ο σκοπός του.... (θα το καταλάβεις αν επιδιώκει να τα σκοτώσει, πράγμα που λέω και πάλι πως θεωρώ μάλλον αδύνατον)....

Όσον αφορά το ότι τον αφήνεις ελεύθερο και στην Αθήνα αλλά και στο χωριό έχει υπόψιν σου ότι, όσο έμπειρος και να είναι στους δρόμους, κινδυνεύει όχι μόνο από αυτοκίνητα αλλά και ΦΟΛΕΣ.... αν θέλεις να ζήσει πολλά χρόνια και να είναι ασφαλής προστάτευσε τον... Αλλιώς κάποια στιγμή να περιμένεις πως θα τον χάσεις... Είναι κανόνας δυστυχώς!!!!!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:51, 21-07-18:

Σοφία καλησπέρα και καλωσήλθες στη συντροφιά μας
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου, όμως πέρα από τις επιλογές, που ήδη ανέφερες δεν βρίσκω άλλη λύση:
ή επιτηρείς τον γάτο διαρκώς-εκ των πραγμάτων σχεδόν αδύνατο, ή τον περιορίζεις μέσα στο σπίτι καθ'όλη τη διάρκεια των διακοπών σου, προσδοκώντας ίσως να μεταφέρει η μαμά γάτα (αν υπάρχει) τα γατιά σε άλλο, ασφαλές σημείο.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα και τον γάτο ελεύθερο και τα γατιά σώα, πόσο μάλλον όταν ο νεοφερμένος έχει εκδηλώσει ανοιχτά τις...προθέσεις του που δεν είναι και τόσο αγαθές. Να υποθέσω οτι είναι αστείρωτος;
Γιατί συνήθως οι στειρωμένοι δεν έχουν κυριαρχικές βλέψεις οπότε και οι πιθανότητες να αδιαφορούσε για τα μωρά, θα ήταν αυξημένες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:13, 21-07-18:

Παντως εφοσον ο γατος εκδηλωσε αγριες διαθεσεις για τα γατακια,ιδιαιτερα αν ειναι αστειρωτος..ναι..παιζει να τα φαει,ή απλα να τα σκοτωσει,και το λεω,ακριβως οπως το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες οταν ζουσα σε κτημα στη ζακυνθο.Ειναι το ενστικτο τους αυτο.Τα αιλουροειδη απο ενστικτο τα αρσενικα οταν βλεπουν μωρα μπορει να τα βλαψουν,ετσι ωστε οι μαμαδες πλεον να ειναι διαθεσιμες για ζευγαρωμα.
Το αν ειναι αστερωτος ο γατουλης δεν μας το διευρινιζεις.Γενικα θα συμφωνησω απολυτα με την αλεκσα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-07-18 στις 21:35.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους