Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,761 εγγεγραμμένα μέλη και 714,905 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κάτι φόβισε τον γατούλη μου!

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marouso
H Marouso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H marouso έγραψε στις 10:09, 29-03-11:

Καλημέρα αγαπημένοι μου γατόφιλοι...
Χρειάζομαι επειγόντος την βοηθειά σας...χτές το απόγευμα γύρισα όπως πάντα από την δουλειά και ο γάτος μου ΔΕΝ με περίμενε ως συνήθως πίσω από την πόρτα αλλά ήταν κρυμμένος κάτω από το κρεβάτι .Έχω πάθει σοκ φυσικά γιατί κατάλαβα μερικές ώρες μέτα (που δεν έβγαινέ από την κρυψώνα του) ότι κάτι συνέβει μέσα στην μέρα που φόβησε τόσο πολύ τον γατούλη που δεν βγαίνει καν στο μπαλκόνι για να βρεί την άμμο μου,πετιέται με τον παραμικρο θόρυβο κι ενώ ήταν ένα πολύ χαρούμενο και παιχνιδιάρικο γατούλι ,τώρα είναι φοβισμένος.
Δεν ξέρω ακριβως τι έγινε ,γιατί έλειπα στην δουλειά,πολύ πιθανό κάτι με τους δίπλα και κάτι χαλιά που βγάζανε στον ακάλυπτο ( εκεί που βολτάρει ο γατούλης) ,γιατί πήρα σβάρνα τα διαμερίσματα όλα στην πολυκατοικία μου και ρώταγα αν είδαν ή αν άκουσαν κάτι ( κάποιο καυγά .κάποιο θόρυβο κτλ )

Ξέρω πως έχουν περάσει μόνο λίγες ώρες ,αλλά και σήμερα το πρωί που το άνοιξα την μπαλκονόπορτα, αντί να φύγει τρέχοντας ( όπως κάνει πάντα, γιατί λυσάει στο παιχνίδι εκεί ) κοίταξε λίγο απέξω και μπήκε κάτω από το κρεβάτι πάλι.
Έφαγε κανονικά το πρωί ,του έβαλα όμως μέσα την άμμο και έκλεισα την μπαλκονόπορτα ,σε μία προσπάθεια να τον κάνω να νίώσει πιο ασφαλής.
Έχω στεναχωρηθεί τόσο πολύ ,πήρα την κτηνιάτρο ,δεν με βοήθησε και πάρα πολύ ...έχω πάθει σοκ..τι να κάνω για τον βοηθήσω να το ξεπεράσει πιο γρήγορα...θα το ξεπεράσει ?
Είναι τόσο χαρουμενο και παιχνιδιάρικο γατάκι ....χτές ούτε που μου έδινε σημάσια ,όυτε στα παιχνίδια του ..τον πήρα αγκαλιά το βράδυ και κοιμηθήκαμε..τι να κάνω όμως ....?????? τώρα τον έχω αφήσει μόνο του και τον σκεφτόμαι συνέχεια....

Ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 10:35, 29-03-11:

Καλημερα!!!!!..Κανεις δεν μπορει να ξερει τι ακριβως τον τρομαξε ,παρα μονο ο γατουλης σου.Κοιταξε μηπως εχει χτυπησει και ποναει.
Θα ελεγα καλυτερα να μην τον αφηνεις να βγαινει στον ακαλυπτο,αφου εχουν προσβαση κι αλλοι ,γιατι ποτε δεν ξερεις τι αισθανονται εκεινοι για τα ζωα και πως τα αντιμετωπιζουν.
Θορυβους ,καυγαδες και φωνες,σιγουρα δεν μπορεις να τα αποφυγεις,αφου μενεις σε πολυκατοικια,αρα αν τον τρομαζει κατι απο αυτα ,μαλλον θα πρεπει να τα συνηθισει με τον καιρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H Marouso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H marouso έγραψε στις 11:12, 29-03-11:

καλημέρα Σοφία...
τον άφηνα τόσο καιρό να μπαινοβγαίνει γιατί το σπίτι μου είναι πολύ μικρό και είναι καλύτερα για αυτόν εκεί γιατί παίζει , σκαρφαλώενει..άλλωστε μένω σε αυτήν την πολυκατοικία 25 χρόνια και πάνω κάτω τους ξέρω όλους καλά και τους τσέκαρα πάρα πολύ καλά πρίν τον αφήσω να βγεί ....άσε που τρελαινότανε να τρέχει πάνω κάτω...τελοσπάντων , αυτό που με απασχολεί τελικά είναι αν θα ξαναβρεί το κέφι του το μαναράκι μου..αυτό μόνο θέλω..

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:13, 29-03-11:

Kαλησπέρα, μπορεί να είχε καμιά αυχη συνάντηση και να τον κλότσησε κάποιος?
ή μπορεί να χτύπησε κανένας συναγερμός παρατεταμένα και να τον στρέσαρε?
εμένα με τον συναγερμό φρικιάζουν...

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,213 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:23, 29-03-11:

Kαλησπέρα, μπορεί να είχε καμιά ατυχη συνάντηση και να τον κλότσησε κάποιος?
ή μπορεί να χτύπησε κανένας συναγερμός παρατεταμένα και να τον στρέσαρε?
εμένα με τον συναγερμό φρικιάζουν...

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 23:00, 29-03-11:

Kαλησπέρα και από εμένα.Δεν θα το πιστέψεις αλλά και εγώ σήμερα βιώνω το ίδιο πράγμα.Η Έρση μου κοντέυει 3 ετών και ποτέ δεν έχει συμπεριφερθεί έτσι.Βέβαια επειδή δεν ξέρω τι μου ξημερώνει την πήγα στον γιατρό και τα βρίσκει όλα φυσιολογικά .Εμένα ψάχνει και όλο το σπίτι και γρυλίζει με την ούρα στα σκέλια.Ούτε για φαγητό δεν πήγε.Δύο πράγματα έρχονται στο μυαλό μου ή κλέφτες προσπάθησαν να μπούνε σπίτι μου ή κάποιος αρσενικός γάτος από διπλανά διαμερίσματα ή ταράτσα.
Εύχομαι να το ξεπεράσουμε γρήγορα.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 11:44, 30-03-11:

καλημέρα Βασίλη ,

κι εγώ νομίζω πως με τον Fidel κάτι παρόμοιο πρέπει να έγινε , ή κάποιος τον τρόμαξε πολύ ή κάποιος πολύ δυνατός θόρυβος ....τι να πώ ..εκτός αν είναι γενικό το φαινόμενο ,κάτι σαν γατοπανσέληνος ...

Ελπίζω πάντως όταν θα τα ξαναπούμε να έχουν βρεί όλοι το κέφι τους πάλι !

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:49, 30-03-11:

Πω πωωωω... σε catαλαβαίνω... και εγώ όταν δεν τα νιώθω καλά, φρικάρω..
Και καλά να ξέρεις πού οφείλεται...
Να μην ξέρεις είναι ακόμα χειρότερο...
Ελπίζω να είναι catι παροδικό,-που θα είναι-
και να βάλει μπρος γρήγορα τις γατίσιες αντιστάσεις!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 12:10, 30-03-11:

Επειδή έχω ακούσει για μερικά διαβολομηχανήματα που εκπέμπουν κάποιους ήχους ενοχλητικούς για τα ζώα μήπως κάποιος γείτονας χρησιμοποιεί τέτοιο εν αγνοία σας και ενοχλεί τον φιλαράκο μας?? Για ψάξτε μήπως υπάρχει κανένα κουτί με καλώδιο η χωρίς, κάπου γύρω από το διαμέρισμά σας.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 13:35, 30-03-11:

Καλξσπέρα Γιάννη , τι μηχανήματα είναι αυτά ? Πώς μπορώ να τα εντοπίσω...ξέρεις πώς μοιάζει το κουτί ??? γιατί η συμπεριφορά του είναι πάρα πολύ περίεργη και γενικά είναι ένα γατί που ήταν ατρομήτος απος μικρός ( σκέψου ότι τον πρώτο μήνα που τον πήρα έζησε σε σπίτι με 2 σκυλιά και άλλα 4 γατιά ) είναι πολύ παιχνιδιάρης , του άρεσε πάρα πολύ να βολοδέρνει έξω....και για αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση που τον είδα έτσι φοβισμένο....

Μαρίνάκι μου , δεν μπορείς να φανταστείς πώς είμαι 2 μέρες τώρα..έχω χάσει κι εγώ το κέφι μου ,γιατί τον κοιτάω και βλέπω ένα άλλο γατούλι..αλλά πιο πολύ για τον ίδιο ..να αρχίσει να νιώθει πάλι χαλαρός και ασφαλής στον χώρο του...

ευχαριστώ πολύ παιδιά

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 14:20, 30-03-11:

Kαλησπέρα σε όλους .Έμεις σήμερα είμαστε μια χαρά.Το βράδι κοιμηθήκαμε μαζί αν και δεν ήθελε πολλά πολλά , είχε νεύρα ακόμα.
Το πρωί ξύπνησε ή γνωστή Έρση μου .Στις 7 κακάκια , ναιουρίσματα για κονσερβάκι και έπειτα γουργουρίσματα για να βγει στην βεράντα.
Μέχρι τώρα όλα καλά.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 14:40, 30-03-11:

Καλό απόγευμα Marouso

Είναι πολύ μικρά κουτάκια που έχουν πομπούς κι εκπέμπουν σε συχνότητες που δεν πιάνει το ανθρώπινο αυτί. Συνήθως τα χρησιμοποιούν για να διώχνουν τα τρωκτικά, κατσαρίδες κτλ. Με τα τόσα κινέζικα που γεμίσαμε δεν αποκλείεται να τον ενοχλεί.

Προσωπική μου άποψη για να το διαπιστώσεις είναι αν μπορείς να μεταφέρεις τον μικρό σου με τη γατοφόρο έξω από το σπίτι, προχώρησε 3-4 τετράγωνα ( αν έχεις αυτοκίνητο κάνε μια βόλτα) και παρατήρησε αν το ζώο παρουσιάζει συμπτώματα ηρεμίας. (Αν είσαι με το αυτοκίνητο) σταμάτησε σε απόμερο μέρος κλείσε τα παράθυρα μέχρι 1-2 εκατοστά κι άσε τον να κυκλοφορήσει μέσα στο αμάξι. Δες την αντίδραση του. Προσπάθησε να παίξεις μαζί του να δεις αν θα αντιδράσει θετικά στο παιχνίδι. (Μη σταματήσεις σε λεωφόρο που περνούν αμάξια με μεγάλη ταχύτητα η υπάρχει
έντονος θόρυβος)

Και σαν τελική λύση αν μπορεί κάποιος γνωστός σου να σας φιλοξενήσει για μερικές ώρες να δεις αν το ζώο αντιδρά θετικά στη αλλαγή.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 18:56, 30-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Καλό απόγευμα Marouso

Είναι πολύ μικρά κουτάκια που έχουν πομπούς κι εκπέμπουν σε συχνότητες που δεν πιάνει το ανθρώπινο αυτί. Συνήθως τα χρησιμοποιούν για να διώχνουν τα τρωκτικά, κατσαρίδες κτλ. Με τα τόσα κινέζικα που γεμίσαμε δεν αποκλείεται να τον ενοχλεί.

Προσωπική μου άποψη για να το διαπιστώσεις είναι αν μπορείς να μεταφέρεις τον μικρό σου με τη γατοφόρο έξω από το σπίτι, προχώρησε 3-4 τετράγωνα ( αν έχεις αυτοκίνητο κάνε μια βόλτα) και παρατήρησε αν το ζώο παρουσιάζει συμπτώματα ηρεμίας. (Αν είσαι με το αυτοκίνητο) σταμάτησε σε απόμερο μέρος κλείσε τα παράθυρα μέχρι 1-2 εκατοστά κι άσε τον να κυκλοφορήσει μέσα στο αμάξι. Δες την αντίδραση του. Προσπάθησε να παίξεις μαζί του να δεις αν θα αντιδράσει θετικά στο παιχνίδι. (Μη σταματήσεις σε λεωφόρο που περνούν αμάξια με μεγάλη ταχύτητα η υπάρχει
έντονος θόρυβος)

Και σαν τελική λύση αν μπορεί κάποιος γνωστός σου να σας φιλοξενήσει για μερικές ώρες να δεις αν το ζώο αντιδρά θετικά στη αλλαγή.

Συμφωνώ κι εγώ, όμως δε νομίζω πως πρέπει να το πας σε σπίτι κάποιου αγνώστου στη γάτα, γιατί μπορεί να φοβηθεί πιο πολύ.

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 08:32, 31-03-11:

Καλημέραααααα....

σήμερα το πρωί έβγαλε διστακτικά το μουσούδι του έξω στο μπαλκόνι και μετά απο λίγο βγήκε και ο ίδιος !!! Λίγο μετά όμως ξαναμπήκε σπίτι..κάτι είναι κι αυτό ! Μάλλον αρχίζει να το ξεπερνάει λίγο λίγο ??? Η η περιέργεια του και η αλητεία του είναι μεγαλύτερη από τον φόβο του!
Για να δούμε πώς θα πάει..οπότε σκέφτομαι αρχικά να μην τον μετακινήσω σε άλλο σπίτι μήπως τσιτώσει πάνω που αρχίζει να χαλαρώνει !

φιλιά

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:40, 31-03-11:

Και μάλλον καλά θα κάνεις. Αφού ξεκίνησε τις βολτούλες έστω και για λίγο κάτι είναι κι αυτό. Λογικά σε 2-3 μέρες θα ξεθαρρέψει

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 18:43, 10-04-11:

Τελικά δεν μας είπατε. Ξεπεράστηκε το πρόβλημα?? Ελπίζω ναι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 18:55, 10-04-11:

ναι ρε παιδιά τι έγινε;
του έφυγε ο φόβος του γατιού;

Παράθεση

marouso (Marouso)

Νεοφερμένος

H marouso έγραψε στις 10:21, 12-04-11:

Καλημέρα παιδιά !!!!

Λοιπόν όλα καλά τώρα πιά ...ο γατούλης αφού έμεινε για 4-5 μέρές μέσα στο σπίτι και δεν έλεγε να βγεί έξω για κανένα λόγο , την 5η μέρα του άνοιξα την μπαλκονόπορτα και σαν να μην έτρεχε τίποτα βγήκε έξω κανονικότατα !!!
τι να πώ βρε παιδιά ??? Άβυσσος η γατοψηχές τελικά !!!!

σας ευχαριστώ ειλικρινά για το ενδιαφερόν

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 16:55, 12-04-11:

Μπράβο. Αφού πέρασε όλα εντάξει. Δώστου φιλάκια κι από τη Χιονάτη

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 19:50, 12-04-11:

και από τον κ. Μαυρόπουλο!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 00:03, 27-08-17:

Καλησπέρα,

σας γράφω για ένα θέμα που έγινε πριν καμιά ώρα και με φρίκαρε. Ήμουν με μια φίλη στο σπίτι για κάποιες ώρες. Αρχικά και παρ' όλο που η γατούλα μου γενικά είναι λίγο αντικοινωνική και την ίδια κιόλας δεν τη γνώριζε, ήταν φιλική μαζί της. Η φίλη μου τη χάιδευε πολύ και της μιλούσε και αυτή ανταποκρινόταν, τόσο που μου έκανε και εντύπωση γιατί συνήθως δε θέλει πολλά πολλά από ξένους. Ώσπου μετά από κανά 3ωρο και ενώ μία μας κοιτούσε μία κοιμόταν και ενώ δεν είχαμε παρατηρήσει απολύτως τίποτα περίεργο, πέρασα εγώ από δίπλα της να πάω στο ψυγείο και μου νιαουρίζει παααααρα πολύ δυνατά και μου κάνει κι ένα πολύ δυνατό κχχχχχχχχχχχχχ. Περιττό να σας πω ότι δεν έχει ξανακάνει ούτε το 1/10 απ' αυτό που σας περιγράφω ποτέ, εκτός απ' την κτηνίατρό της, σ' εμένα όμως ποτέ. Και δεν της έκανα απολύτως τπτ, σκέφτηκα μην την πάτησα, αλλά δεν την πάτησα, μήπως κάπως είδε τον ίσκιο μου και φοβήθηκε, δε νομίζω.. κι όπως την παρακολουθώ για να δω τι έγινε τη βλέπω να πηγαίνει προς τα πίσω, όσο πήγαινα εγώ προς το μέρος της πιο πολύ πήγαινε πίσω αυτή με τρόμο στο μάτι. Φρίκαρα τελείως, σταμάτησα να της δίνω σημασία μήπως ηρεμήσει. Μετά μας κοίταγε με τρόμο ή κρυβόταν και μας κρυφοκοίταγε. Όταν έφυγε η φίλη μου βγήκε αμέσως απ' την κρυψώνα της και μου νιαούρισε κανονικά αυτή τη φορά. Νομίζω (κι ελπίζω!!) τώρα είναι λίγο καλύτερα, παρ' όλα αυτά ένα φόβο στο μάτι τον διέκρινα κι αφού έφυγε η φίλη μου.

Μπορείτε να καταλάβετε τι μπορεί να την πείραξε;; Γενικά, δε θέλει κόσμο, μόνο εμένα και τον φίλο μου, αλλά σε άλλες περιπτώσεις δεν έκανε κι έτσι, απλά απομακρυνότανε λίγο και τσαντιζόταν ή δυσανασχετούσε άμα την πειράζανε, σε καμία περίπτωση όμως σε σημείο να φοβηθείς. Και γενικά δεν πολυφέρνουμε κι εμείς κόσμο στο σπίτι ή τουλάχιστον για πολλές ώρες, οπότε δεν είναι και πολύ μαθημένη σ' αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω για άλλο λόγο που μπορεί να το έπαθε. Δεν ασχολιόμασταν καν μαζί της εκείνη την ώρα. Κάτι άλλο που έγινε "διαφορετικό" σήμερα είναι ότι της έβαλα και λίγο από μια καινούργια τροφή. Δεν μπορώ να διανοηθώ φυσικά ότι είχε να κάνει με την τροφή, αλλά το λέω κι αυτό γιατί πραγματικά με κούφανε. Τώρα έχει ξαπλώσει και κοιμάται.

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:07, 27-08-17:

Παροδικές θα έλεγα παραξενιές.Αφού είναι και από φύσεως παράξενη ,θα έλεγα να το ξεχάσεις.Μερικές φορές αν κάτι τις ενοχλεί πχ κάποιος πόνος αντιδρούν έτσι.Γνωρίζω περιπτώσεις που οι γάτες ήταν άγριες και όταν απεκαλύφθη το πρόβλημά τους έγιναν βαμβάκι.Π.χ κάποιο δόντι χαλασμένο,πόνος στο αυτάκι ή στην ουροδόχο κύστη.Τις λέμε παράξενες ή κακές αλλά μερικές φορές κάτι άλλο φταίει.
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 12:44, 27-08-17:

Ναι αυτό ακριβώς προσπαθώ να καταλάβω, τι ήταν αυτό που την έκανε να τρομάξει τόσο πολύ. Σήμερα είναι καλύτερα, αν και σε μία φάση που πήγα να την χαϊδέψω κατέβασε τ αυτιά της και έκανε λίγο προς τα πίσω, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι το γατί έχει φοβηθεί με κάτι. Έλα όμως που δεν έγινε απολύτως τπτ. Υπάρχει περίπτωση αυτό να έχει προκληθεί από τη νέα τροφή; Συγκεκριμένα της έδινα applaws κοτόπουλο-πάπια και επειδή δεν την έτρωγε ποτέ με ευχαρίστηση χτες της έδωσα πρώτη φορά applaws πάλι με σολωμό και ψαρικά. Δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο που μπορεί να το 'χει προκαλέσει τροφή όλο αυτό αλλά λέω. Αλλιώς, τι να πω ρε παιδιά, την έχω κοντά 2 χρόνια δεν έχει ξαναδείξει τέτοια συμπεριφορά ποτέ. Λίγο φοβική είναι αλλά σε αστείο βαθμό, δλδ ψιλοτρομάζει εύκολα και της περνάει επί τόπου. Όχι όμως αυτό που έγινε χτες, σε καμία περίπτωση.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,712 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 27-08-17:

Καλη μου φιλη να σε ρωτησω κατι;Μηπως πολυ προσφατα,δηλαδη μερικες μερες πρν της ειχες βαλει αμπουλα για ενδωπαρασθτα profender; η γενικα καποια αμπουλα;Εχω λογο που σε ρωταω.
Κατα τα αλλα...μηπως απλα αγριεψε απο ανασφαλεια λογω της φιλης σου;ΟΚ δεχτηκε αρχικα χαιδεμα..αυτο δνε σημαινει οτι κατι αργοτερα δεν την φοβισε ή δεν ενιωσε ανασφαλης απο την παρουσια της..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 19:43, 27-08-17:

Όχι, η τελευταία αποπαρασίτωση που της έκανα ήταν πριν κανά 6μηνο με χάπι. Δεν ξέρω τι να πω.. Και σήμερα πάντως δεν είναι και απολύτως στα συγκαλά της. Είναι πιο χαλαρή, αλλά κάπως σαν να 'ναι και λίγο στην τσίτα. Με κοιτάει που και που με τρόμο στα μάτια ή πάω προς το μέρος της και μερικές φορές φοβάται και φεύγει τρέχοντας απ' την άλλη ή πάω να τη χαϊδέψω και ή κάθεται πολύ λίγο ή κάνει πίσω το κεφάλι να μην την ακουμπήσω καθόλου και νιαουρίζει λίγο σαν να φοβάται. Όλα αυτά μετά το χτεσινό. Γενικά είναι ένα γατί που τρόμαζε εύκολα, αλλά μέχρι εκεί και όχι μ' εμένα, εκτός αν μ' έβλεπε απότομα ξέρω 'γω μπροστά της, φυσιολογικά πράγματα. Και δεν τα 'χει καλά με τους ξένους, γενικά απομακρύνεται λίγο όταν έρχονται, αλλά περισσότερο διακρίνεις να είναι τσαντισμένη - ενοχλημένη όχι όμως τρομαγμένη.

Το άλλο που ενδέχεται να έχει σχέση με όλα αυτά είναι το γεγονός ότι πριν κανά 3 εβδομάδες την είχα αφήσει 1 εβδομάδα στο σπίτι μόνη της και ερχόταν η αδερφή μου κάθε μέρα και την τάιζε και της έκανε λίγο παρέα. Και μου είπε μια μέρα ότι ήτανε λίγο αμυντική - επιθετική μαζί της και τη γρατζούνισε και λίγο. Γενικά επειδή δεν ήταν ποτέ άνετη με τους ξένους εγώ δεν το θεώρησα ανησυχητικό αυτό, γιατί κι εμένα ας πούμε αν τη χάιδευα σε φάση που δεν ήθελε με έγδερνε και σκέφτηκα ότι κάτι τέτοιο έγινε. Τι να πω, η αλήθεια είναι πως μ' έχει προβληματίσει άπειρα όλο αυτό.

** επίσης, επειδή το διάβασα και παραπάνω, όντως χτύπησε ένας συναγερμός στην πολυκατοικία για κανά 10' χτες το απόγευμα, όπως έγινε και σήμερα λίγο πιο πριν. Αυτό το συναγερμό γενικά τον φοβάται πολύ, αλλά δεν αντέδρασε στην προκειμένη. Δηλαδή έδειξε να φοβήθηκε λίγο και κοίταγε με περιέργεια. Μέχρι εκεί. Αλλά έχει χτυπήσει και παλιότερα αυτός ο συναγερμός και μάλιστα περισσότερη ώρα, τον φοβόταν αλλά δεν είχε ποτέ κι αυτό το αποτέλεσμα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkat : 27-08-17 στις 19:55.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:56, 27-08-17:

Εγώ φίλη dkat το πρώτο που θα έκανα σ' αυτή την περίπτωση είναι να την πάω στον κτηνίατρο για μια εξέταση, μήπως και συμβαίνει κάτι με την υγεία της. Από εκεί και πέρα, αν δεν βρει κάτι ο κτηνίατρος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να της δώσεις λίγο χρόνο να συνέλθει από αυτό που έχει πάθει, ότι κι αν είναι αυτό.
Αν δεν συμβαίνει κάτι παθολογικό, όσο φοβική και παράξενη κι αν είναι θα συνέλθει λογικά. Κοιτάξτε να μην την πιέζετε για χάδια και τέτοια και για κάποιες μέρες, ας μην έρθει κανείς γνωστός/συγγενής στο σπίτι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 20:08, 27-08-17:

Ναι θα μιλήσω αύριο με την κτηνίατρό της, απλά δεν μπορούσα τώρα λόγω ΣΚ.
Δεν την πιέζω, δοκίμασα μόνο κάποιες φορές να τη χαϊδέψω ελαφρά στο κεφάλι να δω πως θα αντιδράσει. Σε μια φάση κύρτωσε την πλάτη της και την άφησα και έφυγα και πήγα τουαλέτα. Και ήρθε από πίσω, έσπρωξε την πόρτα, την άνοιξε κι έφυγε τρέχοντας. Μ' έχει κουφάνει. Τέλος πάντων, σ' ευχαριστώ για το μήνυμά σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • S.O.S Κάτι έφαγε - Από Me&Barbara
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-11 στις 12:15.
    • Μια απορία για τον γατούλη μας - Από mary-babis
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-11-10 στις 23:07.
    • Τύφλωση γατούλη - Από xeimwnia
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-04-10 στις 15:51.
    • Τι να κάνω με τον γατούλη; - Από Skia
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-09 στις 19:53.
    • SOS...κάτι έχει.... - Από chrysa
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-09 στις 17:12.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους