Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,760 εγγεγραμμένα μέλη και 714,897 μηνύματα σε 22,161 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 267 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρίχνει το μπολάκι με το νερό του

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 18:32, 19-09-11:

Το τελευταίο 15ήμερο κάτι έχει πιάσει το γάτο μου κ πάει συνέχεια κ παίζει με το μπολάκι του νερού με συνέπεια να το ρίχνει κάτω κ να πίνει το νερό από το πάτωμα! Δεν το ρίχνει πάντα βέβαια αλλά του αρέσει απ' ότι έχω καταλάβει να κάνει ποδόλουτρα...Γιατί να το κάνει αυτό? μήπως κάτι τον ενοχλεί ή το κάνει από παιχνίδι? Απλώς φοβάμαι μην τυχόν κ ρίξει το νερό του κάποια στιγμή που θα λείπω κ μετά δεν θα έχει να πιει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:38, 19-09-11:

Παιχνίδι είναι. Η θα το αναποδογυρίσει η θα βάζει το πόδι του για να το γλείφει. Μην ανυσυχείς τα γατάκια έχουν ταλέντο κι όταν το αναποδογυρίσουν, αν λείπεις, αν έχουν πρόσβαση στη κουζίνα η στο μπάνιο θα βάλουν τη γλώσσα τους στη βρύση και θα δείς σαν από θαύμα να κατεβαίνουν μερικές σταγόνες νερό που το πίνουν με ευχαρίστηση. Τουλάχιστον με την Χιονάτη αυτό έχω παρατηρήσει από τότε που την έφερα στο σπίτι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:41, 19-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Παιχνίδι είναι. Η θα το αναποδογυρίσει η θα βάζει το πόδι του για να το γλείφει.
... ή θα βάζει μέσα στο νερό χαρτάκια και άσχετα αντικειμενάκια... Μα τί πλάσματα!!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:43, 19-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
... ή θα βάζει μέσα στο νερό χαρτάκια και άσχετα αντικειμενάκια... Μα τί πλάσματα!!
Ναι ναι ναι. Το ξέχασα αυτό !!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 19:48, 19-09-11:

'Οντως βλέπω μερικές φορές μέσα στο νερό να επιπλέει ξηρά τροφή κυρίως Πάντως δεν έχει πρόσβαση σε καμία βρύση γιατί δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά κ μέσα στην μπανιέρα δεν μπαίνει ποτέ. Όταν λείπω θα του γεμίζω μάλλον 2-3 μπολάκια ώστε αν ρίξει κάποιο να έχει κάποιο άλλο

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:51, 19-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sailor Moon
'Οντως βλέπω μερικές φορές μέσα στο νερό να επιπλέει ξηρά τροφή κυρίως Πάντως δεν έχει πρόσβαση σε καμία βρύση γιατί δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά κ μέσα στην μπανιέρα δεν μπαίνει ποτέ. Όταν λείπω θα του γεμίζω μάλλον 2-3 μπολάκια ώστε αν ρίξει κάποιο να έχει κάποιο άλλο
Αυτές τις κουλαμάρες τους τις λατρρρεύω! Ναι, βάζε του κανα-δυο μπωλάκια, πιο πολύ για δική σου σιγουριά. Πάντως, σε πετ μπορείς να βρεις και μπωλάκια νερού που δεν τουμπάρουν (είναι μέσα σε βάση)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,709 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 19-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sailor Moon
Το τελευταίο 15ήμερο κάτι έχει πιάσει το γάτο μου κ πάει συνέχεια κ παίζει με το μπολάκι του νερού με συνέπεια να το ρίχνει κάτω κ να πίνει το νερό από το πάτωμα! Δεν το ρίχνει πάντα βέβαια αλλά του αρέσει απ' ότι έχω καταλάβει να κάνει ποδόλουτρα...Γιατί να το κάνει αυτό? μήπως κάτι τον ενοχλεί ή το κάνει από παιχνίδι? Απλώς φοβάμαι μην τυχόν κ ρίξει το νερό του κάποια στιγμή που θα λείπω κ μετά δεν θα έχει να πιει
Υπαρχουν καποιες θηκες πλαστικες,που εκει μπαινουν τα μπωλακια νερου και φαγητου.Ειναι πολυ πιο δυσκολο να αναποδογυριστει αυτο.Και εγω τετοια εχω,γιατι και τα δικα μου το εκαναν συνεχεια.
Επισης υπαρχουν και ποτιστρουλες για το νερο.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 20:13, 19-09-11:

Ωραίες οι ιδέες σας,αν συνεχίσει τα ίδια το ζαβολιάρικό μου θα μου χρειαστούν

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:26, 19-09-11:

Κάτι άλλο που ίσως βοηθήσει είναι τα μεταλλικά μπολάκια που έχουν περιμετρικά στη βάση ένα μαύρο λαστιχάκι.
Τα κάνει πιο σταθερά κι έτσι δεν αναποδογυρίζουν εύκολα.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 01:50, 20-09-11:

Ουφ, θα δω τι θα κάνω γιατί τώρα μόλις έριξε κ την ξηρά τροφή του κ δεν φτάνει αυτό,την σκόρπισε και από δω κ από κει από πάνω

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 07:33, 20-09-11:

Δεν σου μένει παρά να πάρεις μπολάκια μέσα σε βάση, που δεν αναποδογυρίζουν...

Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 09:07, 20-09-11:

Χαχαχα παιχνιδιαρης ο γατουλης! Εγω θυμαμαι οταν ειχε κανει γατακια η δικια μου που μπαιναν μεσα στο μπολ με το νερο και καναν βολτες! Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να του χρησιμοποιεις για μπολακια καποια πιο βαρια. Σου προτεινω τα πηλινα απο το γιαουρτι που μπορεις να βρεις στο σουπερμαρκετ! Ειναι βαρυ και στερεο εγω αυτο τους εχω για το νερο!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:16, 20-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_Zuzu
Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να του χρησιμοποιεις για μπολακια καποια πιο βαρια. Σου προτεινω τα πηλινα απο το γιαουρτι που μπορεις να βρεις στο σουπερμαρκετ! Ειναι βαρυ και στερεο εγω αυτο τους εχω για το νερο!
Τέτοιο έχω στη Χιονάτη. Κι άμα έχεις την Χιονάτη βάζει και τα δύο της ποδαράκια στο χείλος του μπολ και το αναποδογυρίζει. Κοιτάει τα νερά που τρέχουν δεξιά αριστερά, τα μυρίζει και αποχωρεί ικανοποιημένη αφήνοντας πατημασιές σε όλο το σπίτι κι εγώ αναλαμβάνω τα υπόλοιπα με τη σφουγγαρίστρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 19:01, 20-09-11:

Έχω ένα πήλινο σπίτι το οποίο θα χρησιμοποιήσω για νερό,αν δω και κάνει δουλειά θα πάρω άλλο ένα για την ξηρά τροφή

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:02, 30-10-12:

Στην αρχή παρατήρησα οτι το μπωλάκι που της έβαζα το νερό της, άδειαζε γρήγορα. Το είχα συνδυάσει και με μια φορά που
ήπιε νερό με πολλή όρεξη και ανησύχησα για διαβήτη (είναι 3 και κάτι μηνών, αλλά πού ξέρεις?). Σύντομα όμως διαπίστωσα οτι το νερό δεν το πίνει, αλλά το χύνει. Την έχω πιάσει, επ'αυτοφόρω, ουκ ολίγες φορές, με τελευταία τη σημερινή.
Το σπρώχνει με το ποδαράκι διαρκώς και χύνεται λίγο-λίγο. Ενίοτε δε, το βρίσκω και αναποδογυρισμένο.
Εννοείται οτι το δοχείο είναι καθαρό και το νερό αλλάζεται συχνά. Κι επειδή κάπου είχα διαβάσει οτι ορισμένα γατιά ενοχλούνται από τη μυρωδιά του πλαστικού, της αγόρασα μεταλλικό... Αυτό δεν το ήθελε καθόλου, σχεδόν φοβόταν να πλησιάσει. Το άλλαξα, γιατί κατάλαβα οτι είχε "κολλήσει" στο δικό της γαλάζιο (αν έχει κάποια σημασία) πλαστικό.
Σήμερα που για πολλοστή φορά το βρήκα αναποδογυρισμένο και τα νερά χυμένα γύρω στο πάτωμα, ξαναβάζω το μεταλλικό.
Δεν το αναποδογύρισε, αλλά τα νερά όλα έξω πάλι !!!!
Τι να κάνω βρε παιδιά, έχει κανείς να προτείνει μια λύση? Και να σκεφτεί κανείς οτι φοβάται το νερό (κλασσική γάτα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampirem
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 23:05, 30-10-12:

Τα ίδια κάνει και η δικιά μου, με μόνη διαφορά ότι το κάνει για να βρέξει τις κροκέτες της (είναι διπλό μπολ). Τρελό βίτσιο!
Περιμένω κι εγώ να ακούσω τις γνώμες σας γιατί έχω βαρεθεί να σφουγγαρίζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:06, 30-10-12:

Αλεξανδρα μου, η μονη λυση ειναι να παρεις πηλινο. Ξερεις απο αυτα που βαζουν το γιαουρτι, εγω μονο ετσι ησυχασα, αν και ο μικρος καμμια φορα το αδειαζει ακομη κι ετσι, λιγο-λιγο με το χερακι του. Τουλαχιστον δεν θα μπορει να το αναποδογυρισει.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:08, 30-10-12:

Πάρτε το μεγάλο πήλινο πιάτο ( αυτό που έχουμε κάτω απο τις γλάστρες ) και βάλτε του νερό μέχρι πάνω. Αφήστε το σε μιά γωνιά μακρυά απο το φαγητό και αν δε πάει να πιεί νερό θα έρθω εγώ να της δώσω με καλαμάκι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,627 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:13, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από vampirem
Τα ίδια κάνει και η δικιά μου, με μόνη διαφορά ότι το κάνει για να βρέξει τις κροκέτες της (είναι διπλό μπολ). Τρελό βίτσιο!
Περιμένω κι εγώ να ακούσω τις γνώμες σας γιατί έχω βαρεθεί να σφουγγαρίζω.
(σχετικό-άσχετο) επειδή είδα κάπου σε κάποιο άλλο θέμα που έγραψες κάτι, και υποθέτοντας οτι το γατί στο avatar που χρησιμοποιείς είναι το δικό σου, σου γράφω επι τη ευκαιρία οτι είναι μια κούκλα, μου έκανε εντύπωση. Από τα πιό όμορφα πορτοκαλόγατα που έχω δει ποτέ!!(για να μη πω το ομορφότερο) Φτού σκόρδα (αν και δεν ματιάζω), πάντως χαλάλι οι αταξίες της...και να τη χαίρεσαι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:21, 30-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αλεξανδρα μου, η μονη λυση ειναι να παρεις πηλινο. Ξερεις απο αυτα που βαζουν το γιαουρτι, εγω μονο ετσι ησυχασα, αν και ο μικρος καμμια φορα το αδειαζει ακομη κι ετσι, λιγο-λιγο με το χερακι του. Τουλαχιστον δεν θα μπορει να το αναποδογυρισει.
Βάσω ευχαριστώ, αύριο κιόλας θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Πάρτε το μεγάλο πήλινο πιάτο ( αυτό που έχουμε κάτω απο τις γλάστρες ) και βάλτε του νερό μέχρι πάνω. Αφήστε το σε μιά γωνιά μακρυά απο το φαγητό και αν δε πάει να πιεί νερό θα έρθω εγώ να της δώσω με καλαμάκι.

Ηλία, ευχαριστώ. Θα το κάνω και εύχομαι να πετύχει. Γιατί αλλιώς μπορεί να μου ζητήσει και...φραπέ με το καλαμάκι!

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 23:35, 30-10-12:

Αν ήξερε να διαβάζει θα κοκκίνιζε! χαχα...Ευχαριστούμε και ανταποδίδουμε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:27, 31-10-12:

Εγώ της έχω γυάλινο μπολάκι (και για το νερό και για το γάλα της), από αυτά που έδιναν κάποτε τα πρατήρια ΒΡ. Ομολογουμένως παίζει αρκετά με το νεράκι της, αλλά ενίοτε πίνει κιόλας. Το να έχεις το μπολ του νερού μακριά από το φαγητό το έχω ξανακούσει, αλήθεια έτσι πρέπει; Να το εφαρμόσω αν είναι...

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 00:31, 31-10-12:

Και το πηλινο το πανε βολτα δεν τους ειναι δυσκολο. Παρε μια ποτιστρα να ησυχασεις

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 02:45, 31-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εγώ της έχω γυάλινο μπολάκι (και για το νερό και για το γάλα της), από αυτά που έδιναν κάποτε τα πρατήρια ΒΡ. Ομολογουμένως παίζει αρκετά με το νεράκι της, αλλά ενίοτε πίνει κιόλας. Το να έχεις το μπολ του νερού μακριά από το φαγητό το έχω ξανακούσει, αλήθεια έτσι πρέπει; Να το εφαρμόσω αν είναι...
Φωτεινή μου, νομίζω οτι βάζουν το δοχείο του νερού μακριά από το φαγητό για να δίνουν στα γατόνια τη χαρά της ..εξερεύνησης (όλα κοντά...θα πλήξουν!) Εγώ πάντως τα έχω κοντά, άλλα μάλλον θα το επιχειρήσω κι αυτό
Αρχική Δημοσίευση από VoiceOfTheSoul
Και το πηλινο το πανε βολτα δεν τους ειναι δυσκολο. Παρε μια ποτιστρα να ησυχασεις
Αλέξανδρε, θα το δοκιμάσω κι αυτό άμα δω οτι το πήλινο το πάει βόλτα..

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 12:38, 31-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Να διαχωρίσω το φαγητό από το νερό.

Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 12:41, 31-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εγώ της έχω γυάλινο μπολάκι (και για το νερό και για το γάλα της), .........
Η δική μου έκανε τα ίδια και με το γάλα, οπότε έχει πολύ καιρό να το δεί!

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 12:46, 31-10-12:

Αυτη ειναι η ποτιστρα που του εχω.Ειναι βεβαια μεγαλη για μια γατα.Καποια στιγμη θα του παρω μικροτερη και αυτη θα την δωσω στο σκυλο μου(για σκυλια ειναι κανονικα). Δεν χρειαζεται να το γεμισεις νερο μεχρι πανω.Αρκει μια ποσοτητα που να μην μπορει να το κουνησει. Ετσι και αλλιως καθε μερα τους βαζουμε φρεσκο νερο

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ποτίστρα-LeBistro-enlarge.jpg
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  9,1 KB  
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:48, 01-11-12:

Αχ..το πρόβλημα συνεχίζεται...Το πήλινο το "πήγε βόλτα" όπως πολύ σωστά προείπε ο συνονόματός μου o"VoiceOfTheSoul".
Και να'ταν μόνο αυτό...
Σήμερα το πρωί κι ενώ έπλενα τα πιάτα το γατί είχε φουρμάξει και νιαούριζε γοερά να ανέβει σώνει και ντε πάνω
στον πάγκο του νεροχύτη! Εγώ η χαζή νόμισα οτι ήθελε να παίξει με το αγαπημένο της κίτρινο Wettex που έχω αφημένο εκεί, και απλά την
κοίταζα και της μιλούσα. Ευτυχώς, μου'κοψε και την ανέβασα μόνη μου πάνω να της φύγει το μεράκι, κι εκείνη κοίταζε τη βρύση.
"Βρε μπας και διψάει"? Τα παρατάω, πάω στο μπολάκι της, ήταν -για πολλοστή φορά- αναποδογυρισμένο βέβαια
Το γεμίζω πάραυτα, της το αφήνω και την παρακολουθώ να το σπρώχνει και να το αδειάζει και να το αναποδογυρίζει εκ νέου..
Γεμίζω το πήλινο και της το βάζω. Στην αρχή σάστισε, αλλά δεν άργησε να του "πάρει τον αέρα", και πάλι μια από τα ίδια..
Ναι αλλά διψούσε..Τι να κάνω, παίρνω πάλι το πλαστικό, βάζω νερό, και κρατώντας το πάντα, της δίνω να πιει.
Το ήπιε όλο!!! Το ξαναγεμίζω και πάλι το ήπιε!!! Άρχισα να τρομάζω, μην έχει...διαβήτη.
Θα το κοιτάξω βέβαια και αυτό το θέμα (αν και είναι εξαιρετικά σπάνιο σε τόσο νεαρή ηλικία).
Το ζήτημα είναι οτι η μικρή κινδυνεύει να πάθει αφυδάτωση αν συνεχίσει έτσι...
Και βέβαια δεν μπορώ να την κυνηγάω με το μπολάκι το νερό, στυλ μαμά στην παραλία στο μοσχαναθρεμένο της "Έλα Γιαννάκη να φάς τα κεφτεδάκια σου!".
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Αλέξανδρου. Ποτίστρα. Όχι τη "γκουμούτσα" που δείχνει στη φωτο και σαφώς είναι για σκύλους
Πήγα λοιπόν στο πετ σοπ, πήρα μια ποτίστρα, αλλά πριν εφοδιάστηκα και με άλλες "εναλλακτικές": ρηχό και βαρύ πήλινο ταψάκι (αυτό που βάζουν
τα σιροπιαστά γλυκά) όπου έβαλα μέσα το πήλινο μπολ,ώστε και να το σούρει, να μην μπορεί αφ'ενός να το παρασύρει μακρυά και αφ ετέρου να
χυθεί το νερό εκειμέσα. Έχει μουλιάσει το πάτωμα και μπορεί έτσι να καταλάβει οτι δεν είναι παιχνίδι.
Αν δεν το θέλει απευθείας στο πάτωμα (που της το είχα και πάνω σε σουπλά παρακαλώ της πριγκηπέσας, αλλά το περιφρόνησε) αγόρασα
για την πάρτη της, το πιατάκι με τα ροδάκια που είναι για τις γλάστρες, ώστε να είναι λίγο υπερυψωμένο.
Από το πετ σοπ, ξέχασα να πω, οτι πήρα κι άλλο πήλινο δοχείο νερού για ..σκύλους, πολύ πιο βαρύ (το οποίο δοκίμασε πάλι να μετακινήσει, αλλά
λίγο και μετά δυσκολίας το κούνησε).
Τελοσπάντων, έβαλα το νερό στο πήλινο ταψάκι στο πιατάκι με τα ροδάκια, και έβαλα και το βαρύ πήλινο δίπλα, για να δω τι θα γίνει.
Κουτσά - στραβά, ήπιε λίγο κι απ' τα δυο. Την ποτίστρα..δεν την έβαλα. Αύριο αυτή.
Σε περίπτωση που τα απορρίψει αυτά τα 2, να μην πάρω και τρίτη..απογοήτευση, να'χω να ελπίζω
Δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα καταλήξουμε στην ποτίστρα, γιατί μικρή είναι και άμα της γυαλίσει, θα της δώσει μια μεγαλόπρεπη φάπα
και θα τη ρίξει κάτω ..
Θα δούμε..Το σίγουρο είναι οτι έχω συμβάλει τα μάλα, για να γίνει ο πετσοπάς πιο..πλούσιος
-ξέχασα να πω οτι της πήρα επι τη ευκαιρία κιένα τεράστιο ποντίκι-μάλλον αρουραίο λούτρινο τον οποίο τίμησε δεόντως(έχει κι άλλα 6 μικρά διαφόρων χρωμάτων), ένα λουράκι σαμαράκι που είχα παραγγείλει και δεν θυμάμαι τι άλλο μπιχλιμπίδι.
Πάντως είμαι ένα βήμα πριν την απόγνωση.
Παιδιά μου υπομονετικά που με διαβάσατε μέχρι εδώ,αν έχετε κάποια ιδέα να καταθέσετε... πάσα προσφορά δεκτή

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:59, 01-11-12:

Βρε Αλεξανδρα, λες οτι σου νιαουριζε οταν ησουν στο νεροχυτη. Μηπως θελει να πιει νερο απο τη βρυση; Ο Κοναν απο κει πινει, οχι απο τον νεροχυτη, αλλα απο τον νιπτηρα. Ανεβαινει επανω και περιμενει να περασει καποιος να του ανοιξει τη βρυση. Βεβαια αν δει οτι καθυστερουμε να παμε προς τα κει, παταει τις φωνες και τρεχουμε να δουμε τι συμβαινει και βρισκουμε τον κυριο πανω στο νιπτηρα να κανει ενα γλυκο πια νιαου, για να του ανοιξουμε τη βρυση. Δοκιμασε το κι αυτο. Επισης να σου πω οτι η Ζουζου μου επινε νερο απο ποτηρι, το οποιο ηταν παντα πανω στο κομοδινο μου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:29, 01-11-12:

Βρε Αλεξανδρα, λες οτι σου νιαουριζε οταν ησουν στο νεροχυτη. Μηπως θελει να πιει νερο απο τη βρυση; Ο Κοναν απο κει πινει, οχι απο τον νεροχυτη, αλλα απο τον νιπτηρα. Ανεβαινει επανω και περιμενει να περασει καποιος να του ανοιξει τη βρυση. Βεβαια αν δει οτι καθυστερουμε να παμε προς τα κει, παταει τις φωνες και τρεχουμε να δουμε τι συμβαινει και βρισκουμε τον κυριο πανω στο νιπτηρα να κανει ενα γλυκο πια νιαου, για να του ανοιξουμε τη βρυση. Δοκιμασε το κι αυτο. Επισης να σου πω οτι η Ζουζου μου επινε νερο απο ποτηρι, το οποιο ηταν παντα πανω στο κομοδινο μου.
Βάσω μου, ευχαρίστως να της άνοιγα τη βρύση. Όμως το φοβάται το νερό σαν το διάολο το λιβάνι που λέμε
Να σκεφτείς στο ντους, περιμένει να τελειώσω και να βγω από τη μπανιέρα, κι έπειτα κόβει βόλτες πάνω.
Να μη σκουπίσω λες τα νερά και να την αφήνω να πίνει από κεί?Το φοβάμαι να σου πω,έχουν και απομεινάρια σαπουνάδας, τα σκουπίζω αμέσως μετά.
Με λίγα λόγια, και θέλει και ...φοβάται! Πηγαίνοντας στη λαϊκή, πέρασα κι απ'την κτηνίατρο που είναι εκεί κοντά και
της μίλησα για το θέμα και μου είπε οτι πολλές γάτες θέλουν φρεσκότατο και τρεχούμενο νερό.
Έλα μου όμως που το φοβάται! Τι να πω...Θα ξαναδοκιμάσω με τη βρύση να τρέχει..στάγδην.
Άσε που δεν φτάνει(είναι μικρούλι ακόμα)τον πάγκο και τον νιπτήρα και χρειάζεται να την ανεβάζω εγώ
Για ποτήρι που λες...δεν το συζητώ.Έχει την τάση να τα ρίχνει κι αυτά.Είναι ζημιαρούλα σε ότι αφορά τα δοχεία,
τι να λέμε τώρα..
Δεν εξαντλήθηκαν οι προσπάθειες όμως.Διατηρώ κάποιες ελπίδες ακόμα.
Σ'ευχαριστώ που άμεσα ανταποκρίθηκες, γι ακόμα μια φορά.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 17:00, 03-11-12:

Εμεις παντως της πηραμε ποτιστρα απο τα τζαμπο γιατι κι εμας το εριχνε το νερο της και μ'αυτο εχουμε πια το κεφαλι μας ησυχο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannisKL (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiannisKL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O GiannisKL έγραψε στις 21:57, 16-03-13:

Και ο Πέδρο πριν από δύο μέρες το άρχισε αυτό το παιχνίδι. Στην αρχή, και επειδή το καθάρισμα στα πατουσάκια με μωρομάντηλο δεν του άρεσε καθόλου, έβαζε τα πόδια του (πρώτα τα μπροστά και μετά τα πίσω) και μετά καθόταν δίπλα στο μπολάκι του νερού και τα καθάριζε νιαουρίζοντας ταυτόχρονα για να τον δω. Έλα όμως που την τρίτη φορά που έγινε αυτό χύθηκε το νερό και το βρήκε διασκεδαστικό... Από εκεί και μετά πλησίαζε, έπινε λίγο, και μετά αναποδογύριζε το μπολ...
Δοκίμασα να αλλάξω θέση στο νερό, το ίδιο, δοκίμασα να βάλω λίγο νερό και πάλι το ίδιο. Τελικά πήρα ένα πήλινο πιάτο από γιαούρτι και το έβαλα στη θέση που ήταν συνήθως αλλά το κόλλησα και στο πάτωμα με blue tack. Προσπάθησε να το γυρίσει και αυτό τρεις τέσσερις φορές αλλά δεν τα κατάφερε, έχασε το ενδιαφέρον του και τελικά το παράτησε...

Βέβαια κάτι θα σκεφτεί για να την ξανακάνει τη σκανδαλιά του οπότε για να δούμε πόσο θα κρατήσει η λύση αυτή.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:39, 16-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από GiannisKL

Βέβαια κάτι θα σκεφτεί για να την ξανακάνει τη σκανδαλιά του οπότε για να δούμε πόσο θα κρατήσει η λύση αυτή.....
Χωρις να θελω να δωσω ιδεες στο καμαρι σου, ο δικος μου οταν καταλαβε πως δεν μπορει να αναποδογυρισει το πηλινο, εβγαζε το νερο λιγο-λιγο με το χερακι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannisKL (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GiannisKL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O GiannisKL έγραψε στις 22:56, 16-03-13:

Χωρις να θελω να δωσω ιδεες στο καμαρι σου, ο δικος μου οταν καταλαβε πως δεν μπορει να αναποδογυρισει το πηλινο, εβγαζε το νερο λιγο-λιγο με το χερακι του.
Το δοκίμασε και αυτό αλλά δεν το βρήκε πολύ διασκεδαστικό προς το παρόν... Το μέλλον θα δείξει.....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:00, 16-03-13:

Υπάρχει και η ...μέση λύση, που ακολουθεί η δικιά μου, όταν δεν ανεβαίνει σε νιπτήρες και νεροχύτες να κολλήσει τη μουσούδα στο στόμιο της βρύσης: Πίνει νερό από το πήλινο κι όταν χορτάσει, βάζει το "χεράκι" μέσα και το βγάζει λίγο λίγο, τινάζοντάς το στο πάτωμα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 16-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από GiannisKL
Το δοκίμασε και αυτό αλλά δεν το βρήκε πολύ διασκεδαστικό προς το παρόν... Το μέλλον θα δείξει.....
Πάντως καλά του 'ξηγήθηκες
Βρήκες, τουλάχιστον προς το παρόν, την ησυχία σου

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:03, 16-03-13:

Εμένα η Μίσι το έκανε μικρή αυτό. Τώρα το έχει κόψει. Ο Ορφέας ποτέ. Μήπως επειδή έχουν και το ένα το άλλο να ασχολούνται;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 16-03-13 στις 23:09.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:55, 17-03-13:

Μου το έκανε κι εμένα η μεγάλη κάποια εποχή αυτό, ο μικρός όντως δεν μου το έκανε ποτέ.
Βέβαια, τότε που μου το έκανε η Άρτεμις είχα μόνο εκείνη κι αγόρασα ποτίστρα που λόγω βάρους δεν μπορεί να αναποδογυρίσει εύκολα οπότε αυτό ήταν μια καλή λύση.

Παράθεση

alexaj15

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alexaj15
Ο alexaj15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O alexaj15 έγραψε στις 06:54, 06-05-13:

παιδια καλησπερα! ο γατος μου αναποδογυρναει συνεχεια το πιατο με το νερο του. γιατι το κανει αυτο?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:28, 06-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από alexaj15
παιδια καλησπερα! ο γατος μου αναποδογυρναει συνεχεια το πιατο με το νερο του. γιατι το κανει αυτο?
Δεν ειναι το πρωτο γατακι που το κανει αυτο, το κανουν πολλα και το κανουν κυριως για παιχνιδι. Δοκιμασε καποιο σκευος αρκετα βαρυ που δεν θα μπορει να το αναποδογυρισει και θα δεις διαφορα. Βεβαια υπαρχει πιθανοτητα το καινουργιο σκευος να μην μπορει να το αναποδογυρισει οπως ειπα αλλα να βγαζει το νερο με το ποδαρακι της, το εκανε ο μικρος μου για αρκετο καιρο και το κανουν και αλλα γατακια απο αυτο το φορουμ. Ειναι κατι ομως που θα το ξεπερασει με τον καιρο και την ηλικια, μην ανησυχεις καθολου γι' αυτο, απλα φροντισε να εχει παντα νερακι γιατι το χρειαζεται και κανε υπομονη μεχρι να ξεπερασει αυτο το σταδιο.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:03, 06-05-13:

Δεν ειναι το πρωτο γατακι που το κανει αυτο, το κανουν πολλα και το κανουν κυριως για παιχνιδι. Δοκιμασε καποιο σκευος αρκετα βαρυ που δεν θα μπορει να το αναποδογυρισει και θα δεις διαφορα. Βεβαια υπαρχει πιθανοτητα το καινουργιο σκευος να μην μπορει να το αναποδογυρισει οπως ειπα αλλα να βγαζει το νερο με το ποδαρακι της, το εκανε ο μικρος μου για αρκετο καιρο και το κανουν και αλλα γατακια απο αυτο το φορουμ. Ειναι κατι ομως που θα το ξεπερασει με τον καιρο και την ηλικια, μην ανησυχεις καθολου γι' αυτο, απλα φροντισε να εχει παντα νερακι γιατι το χρειαζεται και κανε υπομονη μεχρι να ξεπερασει αυτο το σταδιο.
χαχαχαχαχα! Βασουλα εμενα ειναι 2 χρονων και το κανει ακομα! Του εχω ποτιστρα οποτε δεν μπορει να την αναποδογυρισει,χωνει την ποδαρα του ομως μεσα,γυρναει την πατουσα και την κανει κουπα και πινει απο εκει!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 12:56, 06-05-13:

Δεν το πιστεύω! Κι εμένα ο Τέσσερα το ίδιο κάνει. Το ξεκίνησε όταν ήταν 3 μηνών και τώρα κλείνει χρόνο και συνεχίζει. Όταν τον είχα πρωτοδεί νόμιζα κάτι έχει, τον τράβηξα video και το έδειξα στην κτηνίατρο. Πέθανε στο γέλιο και μου είπε ότι έτσι πίνει νεράκι το καμάρι μου. Επίσης, του αρέσει να πετάει μέσα τα παιχνίδια τους και μετά να πλατσουρίζει για να τα βγάλει. Εννοείται πως έχει αναποδογυρίσει άπειρες φορές το νερό. Μάλλον το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό παιχνίδι! Το έκοψε κάποια στιγμή να το χύνει όμως και λογικά θα σταματήσει και το δικό σου.

Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 19:36, 10-05-13:

εμενα κανει το αλλο!!σχεδον καθε φορα που παω στην πορτα για να φυγω,τρεχει στο μπολακι με το νερο του και χωνει τα ποδια του μεσα!!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 11:00, 01-06-13:

Εμενα εχει 3 μερες που ειναι εδω στο νεο του σπιτι,και του ειχα σε ενα μεγαλο πλαστικο δισκο 2 τσιγκινα μπωλ για νερο,ενα για κροκετες,κι ενα για τη κονσερβα.Την κονσερβα τη ρημαζει(δε του δινω καποια συγκεκριμενη μαρκα,αλλα μονο πατε υφη γιατι ειναι μικρουλης και δε μπορει να φαει μεγαλα κομματια ακομη),αλλα το νερο...ανεπαφο.Απο οτι καταλαβα η τον ενοχλει που ειναι σε τσιγκινο μπωλ η οτι ειναι διπλα στις τροφες και παιρνει μυρωδια.Πριν λιγο λοιπον,πηρα ενα πορσελανινο μπωλακι και το εβαλα πιο περα απο το φαγητο,και τελικα ηπιε.Οχι πολυ,αλλα ηπιε.Τονιζω οτι 3 μερες τωρα δεν τον ειδα να πινει νερο απο τα αλλα τα μπωλακια.Ισως βεβαια επαιξε ρολο οτι οταν του βαζω την κονσερβα,την αραιωνω με 3 κουταλιες της σουπας νερο,και λιωνω κι αλλο το πατε και γινεται ενιαιο ολο αυτο.Τωρα ηπιε,ανεβηκε στον καναπε διπλα μου,και γλυφεται.Λες να καταλαβε οτι γραφω γι αυτον?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 13:50, 01-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Εμενα εχει 3 μερες που ειναι εδω στο νεο του σπιτι,και του ειχα σε ενα μεγαλο πλαστικο δισκο 2 τσιγκινα μπωλ για νερο,ενα για κροκετες,κι ενα για τη κονσερβα.Την κονσερβα τη ρημαζει(δε του δινω καποια συγκεκριμενη μαρκα,αλλα μονο πατε υφη γιατι ειναι μικρουλης και δε μπορει να φαει μεγαλα κομματια ακομη),αλλα το νερο...ανεπαφο.Απο οτι καταλαβα η τον ενοχλει που ειναι σε τσιγκινο μπωλ η οτι ειναι διπλα στις τροφες και παιρνει μυρωδια.Πριν λιγο λοιπον,πηρα ενα πορσελανινο μπωλακι και το εβαλα πιο περα απο το φαγητο,και τελικα ηπιε.Οχι πολυ,αλλα ηπιε.Τονιζω οτι 3 μερες τωρα δεν τον ειδα να πινει νερο απο τα αλλα τα μπωλακια.Ισως βεβαια επαιξε ρολο οτι οταν του βαζω την κονσερβα,την αραιωνω με 3 κουταλιες της σουπας νερο,και λιωνω κι αλλο το πατε και γινεται ενιαιο ολο αυτο.Τωρα ηπιε,ανεβηκε στον καναπε διπλα μου,και γλυφεται.Λες να καταλαβε οτι γραφω γι αυτον?

Μπορει.....
Νομιζω οτι το νερακι που του βαζεις μεσα στην κονσερβα του φτανει και γι'αυτο δεν πινει πολυ κατα τη διαρκεια της ημερας.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 18:00, 25-06-13:

Λοιπον,βρεθηκε λυση στο προβλημα.Παρατηρησα οτι επινε νερο μονο απο το πορσελανινο μπωλακι που ειχα παλια για τα δημητριακα κι οχι απο τα πηλινα.Απο θεμα τροφης,τρωει απο οποιο μπωλακι και να του βαλω ειτε τσιγκινο ειτε πηλινο.Με το νερο ομως...Τσου.Το αστειο της υποθεσης ειναι,οτι ειχα βαλει προληπτικα κι ενα ιδιο πορσελανινο μπωλακι στο μπανιο,το οποιο ειναι μεν αρκετα μεγαλο,αλλα η αμμολεκανη του ειναι σε αποσταση ενος μετρου.Και ενω καποιος θα υπεθετε οτι δε θα επινε,λογω μυρωδιων κλπ κλπ,σημερα τον επιασα στα πρασα!χααχαχαχαχ!Πηγα λοιπον στο σουπερ μαρκετ και πηρα 3-4 ακομη τετοια μπωλακια,διοτι στις ιστοσελιδες των πετ σοπ τα εχουν πανακριβα,κι εγω δε παιζει να εδινα 15 ευρω για ενα πορσελανινο μπωλακι,κι εκανα τη δουλεια μου.Το υλικο ειναι αντιστοιχο των μπωλ που ειναι για ψησιμο στο φουρνο,τα πυριμαχα δλδ,τυπου πυρεξ.Θα ανεβασω κ φωτο καποια στιγμη.Με 10 ευρω εκανα τη δουλεια μου,και μολις τα εφερα στο σπιτι,δοκιμασε απο τα 2 εκ των 4.Σωθηκαμε!Δε θα τον κηνυγαω με τη συριγγα πια

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 18:10, 02-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
χαχαχαχαχα! Βασουλα εμενα ειναι 2 χρονων και το κανει ακομα! Του εχω ποτιστρα οποτε δεν μπορει να την αναποδογυρισει,χωνει την ποδαρα του ομως μεσα,γυρναει την πατουσα και την κανει κουπα και πινει απο εκει!
Ω, ρε μάνα μου, και πάνω που ετοιμαζόμουνα να ρωτήσω πότε το σταματάνε.
Έχουμε μέλλον, δηλαδή...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:50, 02-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Το έκοψε κάποια στιγμή να το χύνει όμως και λογικά θα σταματήσει και το δικό σου.
Θα ελεγα να μην χαιρεστε ακομα, ο δικος μου το ειχε κοψει για δυο χρονια περιπου και απο χθες το ξαναρχισε, ωιμε τι εχω να τραβηξω.

Παράθεση

Cristy-Aris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cristy-Aris
H Cristy-Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Cristy-Aris οι φατσούλες μου!!! έγραψε στις 10:16, 29-11-13:

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα θέμα με το δεύτερο γατάκι που έχω υιοθετήσει... ο μικρούλης έχει τη μανία να βάζει τις πατούσες του μέσα στο μπολ με το νερό και να το χύνει όλο έξω, με αποτέλεσμα να βρέχεται ολόκληρος, να κάνει λακούβα στο πάτωμα και να μένουν χωρίς νερό.
Μπορείτε να μου δώσετε λύση σ' αυτο το πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 14:01, 29-11-13:

Μήπως θα βοηθούσε να πάρετε μια μεγάλη ποτίστρα;
Κι εμένα όταν είχα μικρό μπολάκι με νερό γινόταν το ίδιο πράγμα οπότε με τη ποτίστρα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Γατόκαρδος, Κ.Κ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους