Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,944 εγγεγραμμένα μέλη και 717,842 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκι δεν παίρνει βάρος

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki_Apollo
H Aggeliki_Apollo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 13:42, 06-07-19:

Καλησπέρα σας, μου έφεραν πριν μια εβδομάδα κάτι τουρίστες ένα μωρό γατάκι περίπου 4 ημερών (είχε κακαδακι στον ομφάλιο λώρο, μαλλον μόλις του είχε πεσει) είχε επίσης μια μεγάλη πληγή στο μπροστινό του πόδι (υποψιάζομαι δαγκωνιά από γάτο) του έβαζα μπεταντίν και φουσιντιν και έκλεισε.. Όλα καλά..Τις πρώτες 2 μέρες λοιπον έτρωγε με το ζόρι σταγόνα σταγονα με την σύριγγα.. Από εκεί και μετά πήρε φορά και δεν σταματάει!!! Τον ταιζω ανά 2 ώρες 5ml περίπου στο κάθε γεύμα. Τα κακάκια του είναι μουσταρδί και σαν διάρροια.. Σαν βλεννη.. Σαν μύξα.. Πολύ περιγραφική? Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι αυτό.. Είναι ότι δεν παίρνει βάρος.. Διάβασα ότι πρεπει να παίρνουν 5-10 γραμμάρια την ημέρα και αυτός μέσα σε 4 μέρες έχει πάρει μόνο 4 γραμμάρια (δεν τον είχα ζυγίσει πιο πριν). Ο κτηνίατρος για τα κακάκια είπε ότι είναι φυσιολογικά και για το βάρος είπε απλά να του κάνω το γάλα λίγο πιο πυκνό.. Να βάζω λίγο περισσότερη σκόνη..
Σήμερα, (7η μέρα που τον έχω) γκρινιάζει συνέχεια.. Θέλει συνέχεια να τρώει και αφού τελειώνει την σύριγγα πιάνει ή το δάχτυλο μου ή τα πατουσάκια του.. Μπορεί να πεινάει τόσο πολύ? Ξυπνάει στη 1,5 ώρα και θέλει να φάει!!!!
Παρακαλώ βοηθήστε με.. Έχω μαζέψει κι άλλα γατάκια από το δρομο αλλά ποτέ τόσο μωρά. . Και έχω αγχωθεί λίγο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:24, 06-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aggeliki_Apollo
Καλησπέρα σας, μου έφεραν πριν μια εβδομάδα κάτι τουρίστες ένα μωρό γατάκι περίπου 4 ημερών (είχε κακαδακι στον ομφάλιο λώρο, μαλλον μόλις του είχε πεσει) είχε επίσης μια μεγάλη πληγή στο μπροστινό του πόδι (υποψιάζομαι δαγκωνιά από γάτο) του έβαζα μπεταντίν και φουσιντιν και έκλεισε.. Όλα καλά..Τις πρώτες 2 μέρες λοιπον έτρωγε με το ζόρι σταγόνα σταγονα με την σύριγγα.. Από εκεί και μετά πήρε φορά και δεν σταματάει!!! Τον ταιζω ανά 2 ώρες 5ml περίπου στο κάθε γεύμα. Τα κακάκια του είναι μουσταρδί και σαν διάρροια.. Σαν βλεννη.. Σαν μύξα.. Πολύ περιγραφική? Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι αυτό.. Είναι ότι δεν παίρνει βάρος.. Διάβασα ότι πρεπει να παίρνουν 5-10 γραμμάρια την ημέρα και αυτός μέσα σε 4 μέρες έχει πάρει μόνο 4 γραμμάρια (δεν τον είχα ζυγίσει πιο πριν). Ο κτηνίατρος για τα κακάκια είπε ότι είναι φυσιολογικά και για το βάρος είπε απλά να του κάνω το γάλα λίγο πιο πυκνό.. Να βάζω λίγο περισσότερη σκόνη..
Σήμερα, (7η μέρα που τον έχω) γκρινιάζει συνέχεια.. Θέλει συνέχεια να τρώει και αφού τελειώνει την σύριγγα πιάνει ή το δάχτυλο μου ή τα πατουσάκια του.. Μπορεί να πεινάει τόσο πολύ? Ξυπνάει στη 1,5 ώρα και θέλει να φάει!!!!
Παρακαλώ βοηθήστε με.. Έχω μαζέψει κι άλλα γατάκια από το δρομο αλλά ποτέ τόσο μωρά. . Και έχω αγχωθεί λίγο...
Καλησπέρα Αγγελική... Καταρχήν μπράβο σου που αποφάσισες να φροντίσεις το μωρο... Τόσο νεογέννητο, μόλις 4 ημερών, δύσκολα το αναλαμβάνει κάποιος γιατί θέλει ΤΕΡΆΣΤΙΑ φροντίδα και οι πιθανότητες να ζήσει είναι μικρές..

Δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία από νεογέννητα και δυστυχως καμία συμβουλή...
Διάβασε εδώ
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725 οδηγίες για τα νεογέννητα μήπως και σε βοηθήσει λίγο...

Ακολούθησε την συμβουλή του γιατρού για πιο πυκνό γάλα.. Το γεγονός ότι τρωει αλλά δεν παίρνει το βάρος που πρέπει σημαίνει μάλλον ότι δε χορταίνει... Ίσως να χρειάζεται και λίγο παραπάνω γάλατακι.. Κακό δεν είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο αν μπορείς να του αυξήσεις την ποσότητα και πόσο πιο πολύ να του δίνεις

Πρόσεξε επίσης να έχει τη ζέστη που χρειάζεται - ακόμα και τώρα το καλοκαίρι πρέπει να το ζεσταίνεις εσύ με θερμοφόρα -..

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με το μωρο τελικά... Όπως και να έχει όμως εσύ έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου για να ζήσει..

Ενημέρωνε μας οκ?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 16:34, 06-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλησπέρα Αγγελική... Καταρχήν μπράβο σου που αποφάσισες να φροντίσεις το μωρο... Τόσο νεογέννητο, μόλις 4 ημερών, δύσκολα το αναλαμβάνει κάποιος γιατί θέλει ΤΕΡΆΣΤΙΑ φροντίδα και οι πιθανότητες να ζήσει είναι μικρές..

Δεν έχω καμία απολύτως εμπειρία από νεογέννητα και δυστυχως καμία συμβουλή...
Διάβασε εδώ
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725 οδηγίες για τα νεογέννητα μήπως και σε βοηθήσει λίγο...

Ακολούθησε την συμβουλή του γιατρού για πιο πυκνό γάλα.. Το γεγονός ότι τρωει αλλά δεν παίρνει το βάρος που πρέπει σημαίνει μάλλον ότι δε χορταίνει... Ίσως να χρειάζεται και λίγο παραπάνω γάλατακι.. Κακό δεν είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο αν μπορείς να του αυξήσεις την ποσότητα και πόσο πιο πολύ να του δίνεις

Πρόσεξε επίσης να έχει τη ζέστη που χρειάζεται - ακόμα και τώρα το καλοκαίρι πρέπει να το ζεσταίνεις εσύ με θερμοφόρα -..

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με το μωρο τελικά... Όπως και να έχει όμως εσύ έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου για να ζήσει..

Ενημέρωνε μας οκ?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.. Μέσα στην αναζήτηση που έκανα για το πως να το προσέξω το είχα βρει αυτό το λινκ και το διάβασα.. Γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει άρθρο που να μην έχω διαβάσει για νεογέννητα γατάκια όσο για την θερμοφόρα.. Επειδή τον παίρνω μαζί μου στην δουλειά το πρωί για να μπορώ να τον ταιζω (δουλεύω σε ένα ψιλικατζίδικο-τουριστικά) έχει πάρα πολύ ζέστη και όταν του είχα την τερμοφορα σκαρφαλωνε πάνω στα σκέπασμα τα και κοιμόταν ξεσκεπαστος.. Οποτα του την βάζω μόνο το βράδυ.. Γενικά οπότε τον πιάνω πάντως είναι πολύ ζεστός. Θα σας έβαζα μια φωτογραφία του να τον δείτε αλλά δεν ξέρω πως
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:31, 06-07-19:

Αυτό πιυ γνωρίζω είναι πως σε τόσο μικρή ηλικία πρέπει να έχουν μια σταθερή θερμοκρασία καθώς μόνα τους δεν μπορούν ακόμα να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία του σώματος τους.. Ότι και να σου πω θα είναι ψέματα γιατί δεν έχω ποτέ φροντίσει νεογέννητο γατάκι...

Για φωτογραφία θα σου πει τον τρόπο κάποιος διαχειριστής...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.. Και πάλι μπράβο σου για την απόφαση που πήρες...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:06, 06-07-19:

Θα σας έβαζα μια φωτογραφία του να τον δείτε αλλά δεν ξέρω πως
Καλησπερα φιλη μου.
Καταρχην να χαιρεσαι το γατουλακι σου! Τις καλυτερες ευχες μου!
Οσον αφορα το ανεβασμα φωτο,δες σε αυτο το θεμα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:05, 06-07-19:

Καλησπέρα κι από μένα Αγγελική και καλωσήλθες!
Για το θέμα του βάρους που παίρνει ελάχιστο, όσο έχει όρεξη και τρώει, είναι καλό σημάδι και αν χρειάζεται παραπάνω γαλατάκι, δίνε του. Εννοείται οτι σε περίπτωση που κάτι εμφανιστεί το οποίο σε ανησυχήσει, θα επικοινωνήσεις άμεσα με τον κτηνίατρο.
Δύσκολη η φροντίδα του νεογέννητου, αφού χρειάζεται διαρκώς να το παρακολουθείς όμως, πίστεψέ με, όλη αυτή η αγωνία θα δώσει τη θέση της στη χαρά όταν το δεις να ξεπερνάει τον κίνδυνο των πρώτων ημερών και να ανθίζει γεμάτο χάρη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-07-19 στις 21:12.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 16:12, 07-07-19:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς δεν τα κατάφερα με την φωτογραφία αν κατάλαβα καλά δεν μπορώ να ανεβάσω το είδος τη; φωτογραφίας.. Αν βγάζει νόημα αυτό που λεω:Ρ Ο μικρός σήμερα μου πιπιλαγε το δάχτυλο με το ρολόι 10 λεπτά!! Δεν ήθελε γάλα.. Μόλις είχε φάει.. Ήθελε απλώς λίγη μαμά το απογευματάκι κατά τις 8 θα τον ζυγίσω.. Ελπίζω να έχει πάρει κάνα γραμμάριο..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:42, 07-07-19:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς δεν τα κατάφερα με την φωτογραφία αν κατάλαβα καλά δεν μπορώ να ανεβάσω το είδος τη; φωτογραφίας.. Αν βγάζει νόημα αυτό που λεω:Ρ Ο μικρός σήμερα μου πιπιλαγε το δάχτυλο με το ρολόι 10 λεπτά!! Δεν ήθελε γάλα.. Μόλις είχε φάει.. Ήθελε απλώς λίγη μαμά������ το απογευματάκι κατά τις 8 θα τον ζυγίσω.. Ελπίζω να έχει πάρει κάνα γραμμάριο..
Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ με τις φωτογραφίες - δεν μπορούσα να ανεβάσω καμία από το κινητο μου λόγω μεγέθους μάλλον - βρήκα τη λύση με το photo editor από το play store... Κάνω προσαρμογή μεγέθους - στην ουσία τις μικραινω λίγο - ύστερα τις αποθηκεύω ξανά στον κινητό και μετά τις ανεβάζω εδώ....

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση εκ μέρους μου. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν στο play store της Google σε όλα τα Android κινητά...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 16:59, 07-07-19:

Νομίζω τα καταφερα.. Σας γνωρίζω λοιπόν τον γιγαντάκος μιυ τον Απόλλο!!
http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562511491
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190707_175616.jpg
Εμφανίσεις:  8
Μέγεθος:  1,02 MB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 17:01, 07-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ με τις φωτογραφίες - δεν μπορούσα να ανεβάσω καμία από το κινητο μου λόγω μεγέθους μάλλον - βρήκα τη λύση με το photo editor από το play store... Κάνω προσαρμογή μεγέθους - στην ουσία τις μικραινω λίγο - ύστερα τις αποθηκεύω ξανά στον κινητό και μετά τις ανεβάζω εδώ....

Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση εκ μέρους μου. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα διατίθεται δωρεάν στο play store της Google σε όλα τα Android κινητά...
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!

http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562511667
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_20190707_180042.jpg
Εμφανίσεις:  6
Μέγεθος:  1,53 MB  
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:19, 07-07-19:

Αχού το γλυκό μου!!!! Τι καλό που είναι... Πόσο μικράκι και πόσο τυχερό που βρέθηκες στο δρόμο του

Ευχομαι να μεγαλώσει, να είναι γερός και να δίνετε αγάπη ο ένας στον άλλον... Να τον προσέχεις όσο μπορείς
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:39, 07-07-19:

Απαπαπαπαπα,ειναι πανεμορφο,γλυκυτατο,υπεροχο!!!!!!!
Ευχομαι ολα να πανε καλα ,να το χαιρεσαι!
ΥΓ.

Δημητρα,ουτε κατα διαννοια,
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,444 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:42, 07-07-19:

Τι γατομπουμπουκάκι είναι αυτό, σκέτη γλύκα!

Γερό και τυχερό να είναι, να το χαίρεσαι Αγγελική μου και να συνεχίσεις να το μεγαλώνεις με όλη την αγάπη και τη στοργή που έχει ανάγκη.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 09:37, 08-07-19:

Ρε παιδιά... Είναι φυσιολογικό το κορμάκι του να είναι μόνο κόκαλα?? Δεν έχει ίχνος κρέατος.. Μόνο πέτσα και κόκαλα..
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 11:48, 08-07-19:

Ρε παιδιά... Είναι φυσιολογικό το κορμάκι του να είναι μόνο κόκαλα?? Δεν έχει ίχνος κρέατος.. Μόνο πέτσα και κόκαλα..
Δε μου ακούγεται φυσιολογικό. Έκανες το γάλα πιο πυκνό; Το είδε ο κτηνίατρος το γατάκι δια ζώσης;
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 12:01, 08-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Δε μου ακούγεται φυσιολογικό. Έκανες το γάλα πιο πυκνό; Το είδε ο κτηνίατρος το γατάκι δια ζώσης;
Φαίνεται υγείες.. Και τρώει και έχει και μια κοιλουμπα να!! Είμαι στην Ζάκυνθο τώρα και οι κτηνίατρο εδώ ή δεν ξέρουν τίποτα ή δεν ασχολούνται καθόλου με τέτοια περιστατικά... Περιμένω την άλλη εβδομάδα που πάω Αθήνα να το πάω στην δικιά μου κτηνίατρο... Ναι το έκανα πιο πυκνό.. Σήμερα θα του πάρω και καινούριο γάλα σκόνη γιατί αυτό που τον τάιζα τώρα δεν ήταν καινούριο.. Το είχα πάρει από μια άλλη κοπέλα που το είχε ανοιχτό (φετινό.. Αλλά δεν θυμόταν ποτέ το είχε ανοίξει) και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτο
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:24, 08-07-19:

Μήπως έχει τίποτα παράσιτα στο έντερο που δεν αφήνουν να απορροφηθεί όσο πρέπει η τροφή;
Άντε να περάσουν γρήγορα οι μέρες να το πας στον δικό σου κτηνίατρο, γιατί όσο και να έχει όρεξη, είναι επικίνδυνο να μη παίρνει το απαιραίτητο βάρος που χρειάζεται.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 20:59, 08-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Μήπως έχει τίποτα παράσιτα στο έντερο που δεν αφήνουν να απορροφηθεί όσο πρέπει η τροφή;
Άντε να περάσουν γρήγορα οι μέρες να το πας στον δικό σου κτηνίατρο, γιατί όσο και να έχει όρεξη, είναι επικίνδυνο να μη παίρνει το απαιραίτητο βάρος που χρειάζεται.
Σήμερα γνωρίσαμε τα άλλα δύο του αδέρφια (τα είχαν φέρει επίσης κάτι τουρίστες μια μέρα πριν φέρουν οι άλλο τον Απόλλο σε εμένα) το ένα μου φάνηκε πολύ γεματουτσικο και ανεπτυγμένο σε σχέση με τον Απόλλο και το κοριτσάκι κάπου στα ίδια.. Τελικά τα ζύγισα με και το κοριτσάκι ήταν 166 γραμμάρια.. Το άλλο αγοράκι ήταν 207 γραμμάρια και ο γιγαντάκος μου 220!!!! Μήπως τσάμπα αγχώνομαι? Κοίταξα έναν πίνακα και έλεγε ότι 1-2 εβδομάδων πρέπει να είναι 150-250 γραμμάρια τα δικά μας είναι 10 ημερών περίπου.. Οπότε είναι μέσα στα όρια.. Πφφ θα τρελαθώ!! Αν κάνω παιδί πως θα κάνω??
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 09-07-19:

Φαίνεται υγείες.. Και τρώει και έχει και μια κοιλουμπα να!! Είμαι στην Ζάκυνθο τώρα και οι κτηνίατρο εδώ ή δεν ξέρουν τίποτα ή δεν ασχολούνται καθόλου με τέτοια περιστατικά... Περιμένω την άλλη εβδομάδα που πάω Αθήνα να το πάω στην δικιά μου κτηνίατρο... Ναι το έκανα πιο πυκνό.. Σήμερα θα του πάρω και καινούριο γάλα σκόνη γιατί αυτό που τον τάιζα τώρα δεν ήταν καινούριο.. Το είχα πάρει από μια άλλη κοπέλα που το είχε ανοιχτό (φετινό.. Αλλά δεν θυμόταν ποτέ το είχε ανοίξει) και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτο
Δεν θα συμφωνησω,18 χρονια ημουν ζακυνθο,πριν απο 5 χρονια εφυγα,εννοειται πως ασχολουνται με μωρα γατακια.Και σαφως και ξερουν.Αν δεν το εχεις παει ακομα γιατρο,πολυ κακως,μεχρι να πας αθηνα μπορει να ειναι και αργα.Αυτες οι στιγμες ειναι οι πιο επικινδυνες και κρισιμες,.οι πρωτες μερες.Ποσο μαλλον που το γατακι δεν παιρνει βαρος και ειναι τοσο αδυνατο. Σε παρακαλω πολυ αν θες να ζησει το γατακι,πηγαινε το ΣΗΜΕΡΑ κτηνιατρο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-07-19 στις 12:19.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 12:22, 09-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Δεν θα συμφωνησω,18 χρονια ημουν ζακυνθο,πριν απο 5 χρονια εφυγα,εννοειται πως ασχολουνται με μωρα γατακια.Και σαφως και ξερουν.Αν δεν το εχεις παει ακομα γιατρο,πολυ κακως,μεχρι να πας αθηνα μπορει να ειναι και αργα.Αυτες οι στιγμες ειναι οι πιο επικινδυνες και κρισιμες,.οι πρωτες μερες.
Το έχω πάει.. Και σε 2 μάλιστα.. Οι απαντήσεις ήταν.. "εε είναι πολύ μικρό.. Αφού δεν παίρνει βάρος δεν θα αντέξει για πολύ.. Κάνε όμως εσύ την προσπάθεια σου"
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:37, 09-07-19:

Το έχω πάει.. Και σε 2 μάλιστα.. Οι απαντήσεις ήταν.. "εε είναι πολύ μικρό.. Αφού δεν παίρνει βάρος δεν θα αντέξει για πολύ.. Κάνε όμως εσύ την προσπάθεια σου"
Και τα δυο μου γατια και ηταν τα πρωτα,αυτα που εχω στην υπογραφη μου,τα βρηκα μωρα,μπουσουλαγαν και εγω τα μεγαλωσα με μπιμπερο,ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.Με την βοηθεια κτηνιατρων.Η ζακυνθος δεν ειναι κανενα κατσικοχωρι στο ελεος θεου.Εχει κτηνιατρους και πολλους και καλους.
Σαφως σου λενε οτι ειναι πολυ μικρο και τιποτα δεν ειναι δεδομενο,αλλα το ζυγιζουν,εξεταζουν την καρδουλα του,κανουν ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ οπως και αλλου ,σου λενε τι να κανεις ,και περιμενουμε να πανε ολα καλα.Ετσι εχουν τα πραγματα καλη μου φιλη.
Θες να μου πεις οτι το πηγες σε 2 κτηνιατρους και κανενας δεν το εξετασε και ουτε σου ειπαν τι να κανεις;Αυτο μου λες;
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 12:44, 09-07-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Και τα δυο μου γατια και ηταν τα πρωτα,αυτα που εχω στην υπογραφη μου,τα βρηκα μωρα,μπουσουλαγαν και εγω τα μεγαλωσα με μπιμπερο,ΣΤΗ ΖΑΚΥΝΘΟ.Με την βοηθεια κτηνιατρων.Η ζακυνθος δεν ειναι κανενα κατσικοχωρι στο ελεος θεου.Εχει κτηνιατρους και πολλους και καλους.
Σαφως σου λενε οτι ειναι πολυ μικρο και τιποτα δεν ειναι δεδομενο,αλλα το ζυγιζουν,εξεταζουν την καρδουλα του,κανουν ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ οπως και αλλου ,σου λενε τι να κανεις ,και περιμενουμε να πανε ολα καλα.Ετσι εχουν τα πραγματα καλη μου φιλη.
Θες να μου πεις οτι το πηγες σε 2 κτηνιατρους και κανενας δεν το εξετασε και ουτε σου ειπαν τι να κανεις;Αυτο μου λες;
Τον ζυγησαμε, άκουσε πως αντιμετωπίζω την κατάσταση.. Μου είπε ότι τα κάνω σωστά και να συνεχίσω έτσι και ούτε άκουσε καρδούλα.. Ούτε θερμοκρασία.. Τίποτα.. Μόνο το κοίταγε με ένα κακόμοιρο βλέμμα του στυλ "λυπάμαι που θα πεθάνεις" επειδή δεν είμαι από εδώ και δεν ξέρω και κανέναν.. Θα με ενδιέφερε πολύ να με κατατοπισετε σε ποιον κτηνίατρο να τον πάω.. Γιατί σε αυτούς που πήγα στάθηκα άτυχη..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:05, 09-07-19:

Αν θες στειλε μου σε προσωπικο μηνυμα σε ποιον πηγες και θα σου πω.
Παρολα αυτα,εφοον εκανε αυτα που επρεπε,το οτι δεν πολυπιστευε οτι θα ζησει,δεν το θεωρω και φοβερο παραπτωμα.Σημασια εχει να σε κατατοπισει και να κανει τα απαραιτητα.
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 15:31, 09-07-19:

Αρχίσαμε να βγάζουμε δοντάκια!!!

http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562679046
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_20190709_163015.jpg
Εμφανίσεις:  6
Μέγεθος:  1,010,9 KB  
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 13:36, 11-07-19:

Έχουμε φτάσει αισίως 16 περίπου ημερών!!! Πότε τον βρήκα.. Πότε πέρασαν 12 μέρες ούτε που κατάλαβα!! Αλλά αυτό το βραδινό ξύπνημα είναι πολύ δυσκολο
Ορίστε μια φωτογραφία του Απόλλο στις 4:30 το πρωι που μόλις έχει φάει έχει κάνει τις ανάγκες του και θέλει χάδια.. Αν τον βάλω στο κρεβατι του τσιριζει και θέλει αγκαλιά και πιπιλιμα δαχτύλου!!!
http://forum.mycat.gr/attachment.php...1&d=1562844755
Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_20190711_143140.jpg
Εμφανίσεις:  10
Μέγεθος:  889,3 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:37, 11-07-19:

Αχού το γλυκό που είναι!!!! Μια σταλιτσα που θέλει την αγκαλιά της μαμάς!!!!!!!

16 ημερών το μπεμπακι!!!! Να τον χαίρεσαι και θα δεις πόσο θα σε αγαπάει.... Θα σε ακολουθεί παντού.. Σαν ουρίτσα σου θα ειναι
Παράθεση

Aggeliki_Apollo

Νεοφερμένος

H Aggeliki_Apollo έγραψε στις 16:42, 11-07-19:

Τις 2 τελευταίες μέρες δεν τρώει με όρεξη.. Αλλά μου πιπιλαει για ώρες το δάχτυλο.. Υπάρχει περίπτωση να πονάνε τα δόντια του που βγαίνουν και γι αυτό να μην θέλει να φάει?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:51, 11-07-19:

Δεν νομιζω.Τοσο μικρα ,ακαταπαυστα και συνεχεια θελουν να τρωνε.Εγω θα το πηγαινα στον γιατρο.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 16:39, 19-07-19:

Καλησπέρα!!! Θα ήθελα κι εγώ να κάνω ερώτηση πάνω στο θέμα.. έχω τον γατούλη μου, 2 ετών, στειρωμενο. Τον υιοθετήσαμε εδώ κι ένα χρόνο. Ο γατούλης μας ήταν αδέσποτος, αλλά τον σώσαμε μετά από τροχαίο. Τώρα είναι ένας γλύκας, αγαπησιαρης, παιχνιδιαρης κλπ. Πριν 6 μήνες του αλλάξαμε κροκέτες... Οι καινούργιες του άρεσαν τόσο που έτρωγε μεγάλη ποσότητα, κοντά 2 κουπάκια την μέρα. Και φυσικά πήρε βάρος. Εδώ και 3 μήνες όμως μείωσε την ποσότητα του φαγητού - σε φυσιολογικά όρια αλλά λιγότερο από ότι έτρωγε- σε 1 κουπάκι. Αδυνάτισε και λίγο. Όχι κάτι ιδιαίτερο, δεν φαίνονται πλευρά η κάτι τέτοιο, αλλά είναι πιο αδύνατος. Κατά τα άλλα στην συμπεριφορά όπως πάντα. Εκτος από τις κροκέτες τρώει λιχουδιές όταν του δίνω, γιαούρτι, ψαράκι... Πήρα γιατρό και μου είπε να τον ζυγίζουμε και αν χάνει βάρος να τον πάμε Σεπτέμβρη για αιματολογικές. Όμως μου φαίνεται πολύ αργά. Θα πάρω ζυγαριά να τον ελέγχω φυσικά... Χώρια που με τρόμαξε γιατί μου είπε ότι υπάρχουν ασθένειες που εκδηλώνονται κι έτσι μόνο, με το βάρος. Όταν της είπα να τον πάω
να το δει, μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Ότι δεν θα του κάνει τίποτα και να περιμένω, γιατί δεν φαίνεται κατι ανησυχητικό. Τι λέτε να τον πάω αλλού;; Μήπως απλά είναι θέμα μεταβολισμού του και αγχώνομαι χωρίς λόγο;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:01, 19-07-19:

Καλη μου φιλη καλησπερα.Το να χανει βαρος ναι,εμενα δεν μου αρεσει.Αλλα περισσοτερο δν μου αρεσει η συμπεριφορα του γιατρου σας,ειναι απλα απαραδεχτη,προφανως θελει να κανει διακοπες.
Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε αλλον και μαλιστα επισκεψη με τον γατο,να τον δει.Αν ειναι δυνατον,ουτε τον ειδε τον γατουλη,εμαθε οτι εχει χασει βαρος και σου ειπε απο σεπτεμβρη;Ουτε κατα διαννοαι εγω δεν θα ξαναπηγαινα σε αυτον τον γιατρο.
Φιλη μου,αν θες ακουσε με και επισκεψου αλλον.
Παράθεση

dimi.laz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimi.laz
H dimi.laz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H dimi.laz έγραψε στις 19:24, 19-07-19:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Πήραμε ζυγαριά να τον ζυγίζουμε.. είναι 6 κιλά, δεν το λες και λίγο για στειρωμενο 2 ετών γάτο. Κάπως ανακουφιστηκα. Τον ζυγισαμε πολλές φορές για σιγουριά. Θα το παρακολουθήσω λίγες μέρες, μετράμε και το φαγητό του πλέον. Και αν δω ότι έχουμε θέμα θα τον πάω αλλού. Μπορεί να είχε και δίκιο η γιατρός, να μην ήταν κάτι σημαντικό, αλλά δεν μου άρεσε η αδιαφορία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους