Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,340 εγγεγραμμένα μέλη και 719,079 μηνύματα σε 22,753 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 401 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

SOS όγκος

Myrto380

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Myrto380
H Myrto380 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Myrto380 έγραψε στις 13:07, 27-12-19:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα τη γατούλα μου για κούρεμα και η κοπέλα ανακάλυψε μια μάζα ευπλαστη μεν εκτεταμένη δε στηνπλατουλα της. Επειδή ανησυχήσαμε με το αγόρι μου την πήγαμε αμέσως στην κτηνίατρο η οποία μας είπε ότι θα μπορούσε να είναι σαρκωμα αν και συνήθως είναι σκληρό ενώ στην περίπτωση της είναι σα ζελέ, να της δώσουμε αντιβίωση και μετά τις γιορτές να κάνουμε βιοψία. Δν έχει υποχωρήσει μ τν αντιβίωση. Η γατούλα τρώει κανονικά είναι ευδιάθετη σταθερή στα κιλά της. Επίσης προσπάθησε να της πάρει υγρό αλλά δν έβγαινε τίποτα που σημαίνει ότι είναι συμπαγές... Μου είπε ότι αν είναι σαρκωμα δυστυχώς δεν επιδέχεται θεραπεία γτ είναι σε επικίνδυνη περιοχή (πλάτη) και εκτεταμένο.. Κοντεύω να τρελαθώ. Καμία συμβουλή?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:40, 27-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Myrto380
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα τη γατούλα μου για κούρεμα και η κοπέλα ανακάλυψε μια μάζα ευπλαστη μεν εκτεταμένη δε στηνπλατουλα της. Επειδή ανησυχήσαμε με το αγόρι μου την πήγαμε αμέσως στην κτηνίατρο η οποία μας είπε ότι θα μπορούσε να είναι σαρκωμα αν και συνήθως είναι σκληρό ενώ στην περίπτωση της είναι σα ζελέ, να της δώσουμε αντιβίωση και μετά τις γιορτές να κάνουμε βιοψία. Δν έχει υποχωρήσει μ τν αντιβίωση. Η γατούλα τρώει κανονικά είναι ευδιάθετη σταθερή στα κιλά της. Επίσης προσπάθησε να της πάρει υγρό αλλά δν έβγαινε τίποτα που σημαίνει ότι είναι συμπαγές... Μου είπε ότι αν είναι σαρκωμα δυστυχώς δεν επιδέχεται θεραπεία γτ είναι σε επικίνδυνη περιοχή (πλάτη) και εκτεταμένο.. Κοντεύω να τρελαθώ. Καμία συμβουλή?
Καλησπερα Μυρτω μου και χρονια πολλα,αν και καταλαβαινω οτι καλες γιορτες δενε χεις δυστυχως με αυτο.
Αν μπορεις ,πριν τελειωσουν οι γιορτες να την πας και σε δευτερο κτηνιατρο ,καλο θα ηταν.Απο εκει και περα καταλάβαινεις οτι δεν μπορουμε να ξερουμε αν ειναι σαρκωμα η οχι.Ανετα θα μπορουσε να μην ειναι,Βασικα οι πιθανοτητες να μην ειναι,ειναι περισσοτερες απο το να ειναι,αυτο το λεω επειδη η κτηνιατρος μου μου εχει πει οτι τα περισσοτερα απο αυτα συνηθως ειναι καλοηθες,αλλα σαφως υπαρχει και το σαρκωμα.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μην ειναι σαρκωμα.Αν θες ενημερωνε μας σε παρακαλω πολυ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 13:42, 27-12-19:

Γειά σου Myrto, σου συνιστώ ψυχραιμία, το ότι δεν υποχώρησε με την αντιβίωση δε σημαίνει ότι είναι κακοήθες! Επίσης, είναι πολύ θετικό ότι η γατούλα κατά τα άλλα είναι καλά. Μήπως είχε κάνει κανένα εμβόλιο πρόσφατα στην πλατούλα; Πριν αποφασίσεις για θεραπεία, καλό είναι να πάρεις γνώμη και από άλλο κτηνίατρο, αλλά το να γίνει βιοψία φαίνεται λογικό πρώτο βήμα. Αφού δεν κατάφερε να της πάρει υγρό όπως, πώς θα γίνει η βιοψία;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrto380

Νεοφερμένος

H Myrto380 έγραψε στις 13:47, 27-12-19:

Πουπουλενια μου ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα κάνουμε βιοψία 3 του Γενάρη. Η κτηνίατρος, που γενικά την εμπιστεύομαι και λόγω εμπειρίας και λόγω γνώσεων, μου είπε ότι λόγω υφής δε μοιάζει με κακοήθεια, αλλά της φαίνεται ν έχει δημιουργηθεί από χτύπημα από τον άλλο γστουλη (της ορμάει για να παίξουν και τη σβερκωνει)... Λιπωμα... Ει αι μικρή νομίζω 5,5 ετών Απόστημα θα είχε υποχωρήσει με την αντιβίωση... Πάω να τρελαθώ, σκέφτομαι μόνο το Περσακι μου. Πιο πολύ έχω ανάγκη να τα πω...Ξερω ότι δε μπορεί κανείς να κάνει διάγνωση... Είπα να την πάμε κ αλλού, αλλά αν δε γίνει βιοψία τι νόημα έχει. Επίσης η Πέρσα δεν έχει κάνει αντιλυσσικο εμβόλιο ποτέ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrto380

Νεοφερμένος

H Myrto380 έγραψε στις 13:48, 27-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από k@lypso
Γειά σου Myrto, σου συνιστώ ψυχραιμία, το ότι δεν υποχώρησε με την αντιβίωση δε σημαίνει ότι είναι κακοήθες! Επίσης, είναι πολύ θετικό ότι η γατούλα κατά τα άλλα είναι καλά. Μήπως είχε κάνει κανένα εμβόλιο πρόσφατα στην πλατούλα; Πριν αποφασίσεις για θεραπεία, καλό είναι να πάρεις γνώμη και από άλλο κτηνίατρο, αλλά το να γίνει βιοψία φαίνεται λογικό πρώτο βήμα. Αφού δεν κατάφερε να της πάρει υγρό όπως, πώς θα γίνει η βιοψία;
Ξέρω και γω??? Ανοίγοντας το... Αχ θα σκάσω...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:32, 27-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Myrto380
Πουπουλενια μου ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θα κάνουμε βιοψία 3 του Γενάρη. Η κτηνίατρος, που γενικά την εμπιστεύομαι και λόγω εμπειρίας και λόγω γνώσεων, μου είπε ότι λόγω υφής δε μοιάζει με κακοήθεια, αλλά της φαίνεται ν έχει δημιουργηθεί από χτύπημα από τον άλλο γστουλη (της ορμάει για να παίξουν και τη σβερκωνει)... Λιπωμα... Ει αι μικρή νομίζω 5,5 ετών Απόστημα θα είχε υποχωρήσει με την αντιβίωση... Πάω να τρελαθώ, σκέφτομαι μόνο το Περσακι μου. Πιο πολύ έχω ανάγκη να τα πω...Ξερω ότι δε μπορεί κανείς να κάνει διάγνωση... Είπα να την πάμε κ αλλού, αλλά αν δε γίνει βιοψία τι νόημα έχει. Επίσης η Πέρσα δεν έχει κάνει αντιλυσσικο εμβόλιο ποτέ!
Ναι,ναι..ανετα μπορει να ειναι απο χτυπημα η σβερκωμα παντως! Μην στεναχωριεσαι..κατι τετοιο παιζει,αφου στην υφη ειναι οκ απο την κτηνιατρο!
Απλα αν ειναι απο σβερκωμα,προσπαθησε να μην αφηνεις τον αλλο γατι να την σβερκωνει απο εκει.
Γλυκια μου,μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε,ειμαι σχεδον σιγουρη.
ΥΓ.Κανενα εμβολιο,οποιοδηποτε και αν ειναι,μην αφηνεις παντως να το κανουν στο σβερκο,ενημερωτικα στο λεω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους