Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,336 εγγεγραμμένα μέλη και 719,079 μηνύματα σε 22,753 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 392 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Στοματική υγιεινή της γάτας

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:36, 19-03-06:

Πρόσφατα η κτηνίατρος διέγνωσε ουλίτιδα στον Vector. Μου είπε να του πλένω τα δόντια κάθε βράδυ, και αγόρασα ένα ειδικό κιτ με οδοντόκρεμα για ζώα (με γευση κοτόπουλο) και ειδικές οδοντόβουρτσες, εκ των οποίων υποτίθεται οτι θα χρησιμοποιώ μία που φοριέται στο δάχτυλο.

Το πρόβλημα είναι οτι ο Vector δεν κάθεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να του πλύνω τα δόντια.
Μήπως έχετε καμιά ιδέα πως να τον καταφέρω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 09:52, 20-03-06:

Michelle μήπως έχουμε ξεπεράσει λίγο τα όρια? Λογικό είναι ο γατούλης να μην κάθεται να του πλύνεις τα δόντια. Μήπως θα έπρεπε να πάρεις και μία δεύτερη γνώμη από έναν κτηνίατρο που δεν κοιτάει να βγάλει από το κάθε τι. Συγνώμη αν σου θίγω τον κτηνίατρο αλλά και πλύσιμο δοντιών δεν το έχω ξανακούσει! Ο αδελφός μου είχε γάτα και τώρα σκύλο, η γάτα του πέθανε στα 14 χρόνια της, σίγουρα θα είχε παρουσιάσει, μέσα στα τόσα που είχε λόγω ηλικίας, και ουλίτιδα αλλά από κει και πέρα δεν του συνέστησε ο κτηνίατρός του να τη βασανίζει να της πλένει τα δόντια. Με λίγα λόγια, θέλω να πω ότι για τα ζώα αυτό είναι φυσικό επακόλουθο, έτσι όπως πάμε θα το μάθουμε να κάθεται στο τραπέζι και να τρώει με πηρούνι και μαχαίρι..... Με συγχωρείς δεν τα έχω με εσένα αλλά με τον κτηνίατρο του γατούλη σου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 13:17, 20-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
αγόρασα ένα ειδικό κιτ με οδοντόκρεμα για ζώα (με γευση κοτόπουλο) και ειδικές οδοντόβουρτσες,...
Φυσικά και δεν έχω την παραμικρή ιδέα πώς να σε βοηθήσω. Δεν έχω ξανακούσει ποτέ πρόβλημα ουλίτιδας σε γάτες.
Aλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι
...... η γεύση της οδοντόκρεμας!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! TPOMEPO!!! Bγαίνει και σε άλλες γεύσεις άραγε;;;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:48, 20-03-06:

Όχι βρε παιδιά, το πλύσιμο δοντιών το έχω ακούσει απο πολλούς κτηνιάτρους στο παρελθόν, απλά δεν χρειάστηκε ποτέ
δεν του συνέστησε ο κτηνίατρός του να τη βασανίζει να της πλένει τα δόντια
Κάτσε βρε Μαργαρίτα, τον βασανισμό που τον είδες; Η οδοντόκρεμα είναι ειδική ώστε να έχει ευχάριστη γευση και να μην καίει...
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! TPOMEPO!!! Bγαίνει και σε άλλες γεύσεις άραγε;;;
Αν και το λες για πλάκα, απ'οσο ξέρω βγαίνει και σε γευση ψαριού.

Δηλαδή για σταθείτε λίγο βρε παιδιά, τι μου προτείνετε, να αφήσω την ουλίτιδα που έχει (σε τόσο μικρή ηλικία!) να γίνει χειρότερη και να φέρει όσα περίπου φέρνει και στους ανθρώπους; Μαργαρίτα τότε είναι που θα είναι πολύ μεγαλύτερος βασανισμός για τη γάτα, γιατί φαντάζομαι πως ξέρεις πόσο οδυνηρό είναι να πονάνε τα δόντια σου

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 17:33, 20-03-06:

μπορουμε να πλυνουμε τα δοντια του γατουλη μας αλλα χρειαζετε υπομονη γιατι ειναι δυσκολο το εχω κανει κ εγω τον τυλιγα σε μια πετσετα η την κουβερτουλα του για να μην με γρατζουναει τον εβαζα αναμεσα στα ποδια μου κ του καθαριζα τα δοντια γιατι δεν του αρεσε η ξηρα τροφη αυτο ηταν παλια βεβαια στην πρωτη μου γατα βρηκα το ημερολογιο της λαιδη κ το διαβασα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 20:34, 20-03-06:

Καλησπέρα. Κι εγώ το αντιμετώπισα με την μακαρίτισσα την Μπλάκυ αλλά ο κτηνίατρος προτίμησε να την "ναρκώσει" ελαφρώς και να της καθαρίσει τα δόντια. Δεν μου πρότεινε έκτοτε τίποτε άλλο. Η Μπλάκυ μου τότε ήταν περίπου 14,5 χρονών. Ούτε πριν ούτε μετά το ξαναπαρουσίασε.
Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο να πρέπει να το κάνεις εσύ αυτό. Εδώ οι γάτες δεν ανέχονται άλλα πιό απλά...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:06, 20-03-06:

Μου είπε να το κάνω ακριβώς για να μην χρειαστεί καθαρισμό στον κτηνίατρο γιατί αυτός ο καθαρισμός λέει γίνεται υπο ολική νάρκωση και είναι όσο να πεις κάπως επικύνδυνο αυτό...

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 22:19, 20-03-06:

Δεν ξέρω αν είναι επικίνδυνο, μπορεί... Όσο για το ολική τί να πω... Η Μπλάκυ συνήλθε εντελώς κάνα δίωρο μετά. Το πρώτο που έκανε όταν ξύπνησε για τα καλά, ήταν να πέσει με τα μούτρα στο φαΐ.
Πάντως με την Μπλάκυ δεν αντιμετώπισα ποτέ ξανά πρόβλημα με τα δόντια της και το κυριώτερο, δεν χρειάστηκε να την υποβάλλω σε τέτοια ταλαιπωρία, άσε που δεν θα καθόταν με τίποτε και θα μου κράταγε και κακία για μέρες...
Εδώ δεν κατάφερα να της δώσω ποτέ τα φάρμακά της όταν έπαθε αμυγδαλίτιδα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:33, 20-03-06:

Λέτε δηλαδή να τον πάω και σε άλλο κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη;

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 08:37, 21-03-06:

Michelle συμφωνώ απόλυτα με τη Mela. Και όπως σου πρότεινα κι εγώ καλό είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο.

Παράθεση

Gemini

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gemini
H Gemini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Gemini έγραψε στις 10:59, 21-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
τι μου προτείνετε, να αφήσω την ουλίτιδα που έχει (σε τόσο μικρή ηλικία!) να γίνει χειρότερη και να φέρει όσα περίπου φέρνει και στους ανθρώπους
Mου φαίνεται απίστευτο, πώς μπορεί ένα ζωάκι (και μάλιστα μικρής ηλικίας) να πάθει κάτι τέτοιο. Προς Θεού, δεν θέλω να διακωμωδήσω μία τέτοια σοβαρή κατάσταση, γιατί ξέρω από 1ο χέρι τους πόνους των δοντιών. Θεωρώ τραγικό να πονάει ένα ζωάκι, όσο τραγικό είναι να πονάει και ένα μωρό παιδί, που δεν ξέρει πώς να το αντιμετωπίσει αλλά ούτε πώς να εκφράσει τον πόνο του.
Kαι φυσικά, δεν μπορείς να αφήσεις το κακόμοιρο να πονάει. Eννοείται ότι θα κάνεις ό,τι σου πουν για να το ανακουφίσεις λιγάκι. Aυτά τα κακόμοιρα εξαρτώνται αποκλειστικά από εμάς.

Eξακολουθούν βέβαια, να μου φαίνονται αστείες οι γεύσεις της οδοντόκρεμας!
Δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ την περίπτωση, να πάω ένα βράδυ να πλύνω τα δόντια μου και αντί να χρησιμοποιήσω την δική μου οδοντόκρεμα, να χρησιμοποιήσω κατά λάθος την οδοντόκρεμα της γάτας..... Mπλιάχχχχχ......ούτε να το σκέφτομαι!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:29, 21-03-06:

Μαργαρίτα θα προσπαθήσω να πάρω και μια δεύτερη γνώμη αυτές τις μέρες...

Gemini, μα δεν πονάει ήδη, για να μην πονέσει στο μέλλον μου είπε να του τα πλένω. Γιατί τώρα λέει είναι στα αρχικά στάδια η ουλίτιδα.
Και ναι, μου είπε και η κτηνίατρος οτι είναι παράξενο να έχει απο τόσο μικρός, ένας λόγος παραπάνω κατ'αυτήν να του τα πλένω

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 16:02, 22-03-06:

Βασικά έχω αυτήν την απορία εδώ και καιρό.Πρέπει οπωσδήποτε να πλένουμε τα δοντάκια της γατούλας μας?Αν ναι,κάθε πότε?Γιατί?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:57, 22-03-06:

Μπα, δεν είναι απαραίτητο. Απαραίτητο γίνεται μόνο αν την ταίζεις κονσέρβες ή σου το έχει πει ο κτηνίατρος λόγω προβλήματος που έχει (πχ ο δικός μου έχει ουλίτιδα).

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 13:23, 23-03-06:

Ενταξει.Ευχαριστω πολυ. ^_^

Παράθεση

Bill_Slayer10751

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Bill_Slayer10751
Ο Bill_Slayer10751 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Bill_Slayer10751 έγραψε στις 18:31, 24-03-06:

Εγώ του τα πλένω κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα:cool:
(Αστειεύομαι βεβαίως δεν του τα πλένω συχνά)

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 00:19, 28-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από mela
Εδώ δεν κατάφερα να της δώσω ποτέ τα φάρμακά της όταν έπαθε αμυγδαλίτιδα.
εχουν και αμυγδαλές οι γάτες? μπράβο

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O mela έγραψε στις 21:21, 30-03-06:

Ναι φίλε μου έχουν. Κι εγώ έμεινα άναυδη όταν μου το είπε ο γιατρός (όπως κι όταν μου ανακοίνωσε ότι έπαθε εγκεφαλικό). Μου τις έδειξε κιόλας που είχαν πρηστεί. (Μη ρωτήσετε πως το κατάφερε αυτό... η Μπλάκυ μόλις φτάναμε έξω απ'το ιατρείο και ενώ συνήθιζε να νιαουρίζει ασταμάτητα καθ'ολη τη διάρκεια που βρισκόταν στο αυτοκίνητο, ως δια μαγείας σταματούσε και μπροστά στο Θωμά... άγια ξύλινη).

Παράθεση

ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ
H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΟΛΛΕΣ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ έγραψε στις 10:25, 05-01-07:

Καλημέρα σε όλους.
Η μπιλίτσα χρειάζεται καθαρισμό δοντιών
Αυτό γίνεται με νάρκωση.Φοβάμαι γενικά τις ναρκώσεις γιατί είναι 12 χρονών και ζυγίζει 5 κιλά.Επίσης για την κυστοκέντηση που πρέπει να της κάνω είπε ο γιατρός ότι ίσως χρειαστεί να την ηρεμήσει λίγο για να βρεί την κύστη και να πάρει ούρα..Μπορεί κάποιος να με καθησηχάσει;Τι γνώμη έχετε εσείς για την νάρκωση σ' αυτήν την ηλικία.
Στην lady μου ο πρώτος ο γιατρός της είχε κάνει 2 ναρκώσεις(χωρίς εξετάσεις) μέσα σε ένα μήνα για εξαγωγή δοντιών και δεν έπρεπε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 15:20, 05-01-07:

Στην Νταίζη όταν έκανε την πρώτη αφαίρεση, στα 11, έγιναν γενικές εξετάσεις πρώτα για να δουν αν είναι ΟΚ για τη νάρκωση. Γενικότερα, όταν είναι μεγάλα τα ζώα προτείνουν πρώτα εξετάσεις πριν τη νάρκωση. Δεν θα μπορούσε να της κάνει την κυστοκέντηση όταν τη ναρκώσει και για τα δόντια, οπότε να γλιτώσετε έτσι τη μία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ΠΟΛΛΕΣ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ έγραψε στις 15:32, 05-01-07:

Στις εξετάσεις αίματος που έκανε την προηγούμενη εβδομάδα,έδειξε κρεατινίνη,ουρία και λίγο χοληστερίνη και γι' αυτό θέλει ο γιατρός να γίνει κυστοκέντηση,για να δεί για νεφρική ανεπάρκεια.Αυτό θέλω να του προτείνω,να γίνει η νάρκωση και για τα δύο,αλλά θέλω να έχω τα λεφτά και για τα δύο..Μάλλον θα πάω την άλλη εβδομάδα.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:49, 05-01-07:

ελα καλε που θα την ναρκωσης για να ης παρει λιγο αιμα στην κυστοκεντηση τους κανουν κ υπνωση θυμαμαι το εκανε στο λαμπη πριν 2 εβδομαδες

Παράθεση

ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ έγραψε στις 16:36, 05-01-07:

Δεν θα της κάνει ύπνωση για να της πάρει αίμα!Νάρκωση θα γίνει για την κυστοκέντηση και για τον καθαρισμό δοντιών

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 12:31, 06-01-07:

Η γενική αναισθησία έχει πάντα κινδύνους για κάθε ζώο. Αναισθητικά ατυχήματα συμβαίνουν πάντα, για λόγους που συχνά δεν γνωρίζουμε. Η πιθανότητα εμφάνισης κάποιας επιπλοκής κατά την περιαναισθητική περίοδο (ο κίνδυνος υπάρχει πριν, κατά και μετά την αναισθησία) αυξάνεται με την ηλικία και τις συνυπάρχουσες παθολογικές καταστάσεις.

Ένα ζώο με νεφρική ανεπάρκεια χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στη χορήγηση γενικής αναισθησίας. Επομένως, μία ηλικιωμένη γάτα με νεφρική ανεπάρκεια είναι ασθενής υψηλού κινδύνου.

Δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται αναισθησία για την κυστοκέντηση και δεν χρειάστηκε για την αιμοληψία, που είναι δυσκολότερη στις γάτες.

Είναι απαραίτητος ο καθαρισμός των δοντιών; Αν πρέπει να χορηγηθεί αναισθησία, πρέπει πρώτα να ελεγχθούν οι νεφροί. Αν ήταν να κοιμίσω εγώ τη γάτα, θα ζητούσα ξανά βιοχημικές (ουρία, κρεατινίνη) και εξέταση ούρου, για να σιγουρευτώ για την κατάσταση των νεφρών. Αν οι νεφροί είναι πολύ επιβαρημένοι (η κατάσταση των δοντιών θα μπορούσε να οφείλεται στη νεφρική ανεπάρκεια), τι νόημα έχει ο καθαρισμός των δοντιών;

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 13:07, 06-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
Δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται αναισθησία για την κυστοκέντηση και δεν χρειάστηκε για την αιμοληψία, που είναι δυσκολότερη στις γάτες.

Είναι απαραίτητος ο καθαρισμός των δοντιών; Αν πρέπει να χορηγηθεί αναισθησία, πρέπει πρώτα να ελεγχθούν οι νεφροί. Αν ήταν να κοιμίσω εγώ τη γάτα, θα ζητούσα ξανά βιοχημικές (ουρία, κρεατινίνη) και εξέταση ούρου, για να σιγουρευτώ για την κατάσταση των νεφρών. Αν οι νεφροί είναι πολύ επιβαρημένοι (η κατάσταση των δοντιών θα μπορούσε να οφείλεται στη νεφρική ανεπάρκεια), τι νόημα έχει ο καθαρισμός των δοντιών;
Ο Γιάννης εννοεί (και αυτή είναι και η δική μου γνώμη) ότι είναι καλύτερα να γίνει πρώτα η λήψη ούρου και αίματος (που δεν απαιτούν οπωσδήποτε γενική αναισθησία, θα μπορούσαν να γίνουν με ένα ελαφρύ ηρεμιστικό αν η γάτα δεν συνεργάζεται) για να γίνουν πρώτα οι εξετάσεις και να σιγουρευτείτε για την κατάσταση των νεφρών. Αν ο καθαρισμός των δοντιών είναι απαραίτητος, μπορεί να γίνει μετά από τις εξετάσεις, με αναισθητικό πρωτόκολλο κατάλληλο για την κατάσταση των νεφρών.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:48, 06-01-07:

να ρωτησω κατι χαζο εαν γινει μερικη ναρκωση στο γατι δεν θα μπορουσε να του κανει κυστοκεντηση η καθαρισμο στα δοντια αυτο που ειναι σαν να κοιματε οχι την κανονικη ναρκωση

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 16:16, 06-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
να ρωτησω κατι χαζο εαν γινει μερικη ναρκωση στο γατι δεν θα μπορουσε να του κανει κυστοκεντηση η καθαρισμο στα δοντια αυτο που ειναι σαν να κοιματε οχι την κανονικη ναρκωση
Η κυστοκέντηση είναι υπόθεση ενός λεπτού. Γίνεται χωρίς αναισθησία ή το πολύ με ένα ηρεμιστικό. Ο καθαρισμός μπορεί να κρατήσει μία ώρα και χρειάζεται γενική αναισθησία. Το θέμα είναι ότι για να προχωρήσουμε σε γενική αναισθησία πρέπει πρώτα να γίνουν οι εξετάσεις, δηλαδή η κυστοκέντηση πρέπει να προηγηθεί.

Παράθεση

ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ έγραψε στις 09:31, 09-01-07:

Καλημέρα σε όλους!
Είμαι μια ευτυχισμένη γατομάνα!!
Πήγα την Μπιλίτσα εχθές για κυστοκέντηση. 1047 το μωρό μου!!Είναι καλά, δεν έχει νεφρική ανεπάρκεια,πρέπει να μου είχε ξεφύγει και να είχε φάει πρίν τις εξετάσεις αίματος..
Το χοντρουλό μου έκατσε μια χαρά και της πήρε ούρα ο γιατρός, δεν χρειάστηκε ούτε καν ηρεμιστικό!
Τωρα για τον καθαρισμό των δοντιών θα πάμε σε καμιά βδομάδα και είπε ο γιατρός οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με την αναισθησία.Βάζει αέριο έτσι κι αλλιώς και δεν επιβαρύνει
Ειμαι πολύ χαρούμενη,επιτέλους έχω και καλά νέα!!!!

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:36, 09-01-07:

Είδες που άδικα ανησυχούσες? 'Ολα καλά θα πάνε με την Μπιλίτσα σου και θα την έχεις για πολλά - πολλά χρόνια ακόμα.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:49, 09-01-07:

μπραβο!!! happy end!!:up: :up: :up:

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 13:13, 09-01-07:

Ευτυχώς είναι όλα καλά!!!Αντε να ησυχάσει και η γατομαμά....

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:14, 09-01-07:

Τελεια:up: :up: :up:

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 00:42, 10-01-07:

Μπράβο βρε Άννα! Πολύ χάρηκα! Επιτέλους και ένα καλό νέο! Να είναι καλά η Μπιλίτσα σου, να την χαίρεσαι και να σε χαίρεται για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:46, 10-01-07:

αντε μπραβο καλο μου να ειναι καλα το γατονι σου αυτο με το αεριο το χρησημοποιει κ ο δικος μου γιατρος ειναι φοβερη ναρκωση παντως κ μου την εξηγησε την πρωτη φορα με παρα πολλες λεπτομερειες που ειχα μεινει με το στομα ανοικτο

Παράθεση

ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΑΝΝΑ ΚΑΤΣ έγραψε στις 09:49, 10-01-07:

ladycat,νομίζω οτι έχουμε τον ίδιο γιατρό!Μετά απο τόσους που γύρισα για την lady μου,κατέληξα στον αίλουρο.
Σας ευχαριστώ όλους που είσαστε δίπλα μου στις άσχημες,μα και στις όμορφες στιγμές μου.Να είστε όλοι καλά!!

Παράθεση

zvetlana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zvetlana
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O zvetlana έγραψε στις 08:48, 25-09-07:

Η Ζvetlana είναι 6 χρονων και στα δοντάκια της έχει σχηματιστεί πλακα. Αποτέλεσμα μάλλον αυτού είναι και η κακοσμία. Μήπως υπάρχει κάποια ειδική τροφή που να έχετε παρατηρήσει ότι βοηθάει πολύ? Επίσης μήπως έχει πάει τι γατούλα του για καθαρισμό δοντιών? Γιατί νομίζω ότι γίνεται αλλα δεν ξέρω ποσο ενοχλητικό μπορεί να είναι για μια γατούλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 02-03-12 στις 11:54. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 09:02, 25-09-07:

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις ελληνικά, διότι τα greeklish απαγορεύονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 09:15, 25-09-07:

καλημερα,ο καθαρισμος κραταει περιπου 1 ωρα και γινεται με αναισθησια ,οποτε η γατουλα δεν καταλαβαινει,ειδικη τροφη υπαρχει,της royal ή hills ειδικες για τα δοντια.αλλα αν εχει ηδη μεγαλο προβλημα πρεπει πρωτα να της κανεις καθαρισμο και μετα να δινεις την ειδικη τροφη μετα απο συννενοηση με τον κτηνιατρο

Παράθεση

lautrec

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lautrec
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O lautrec έγραψε στις 19:55, 31-03-08:

Ηθελα να σας ρωτησω, μιας κ ειμαι λιγο ασχετη, καπου διαβασα για καθαρισμο των δοντιων της γατας...Γινεται αυτο? Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι, πως γινεται κ καθε ποτε;
Ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 21:17, 31-03-08:

Όπως και στους ανθρώπους αν πιάσουν πολύ πετρα τα δόντια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην γατούλα.
Ο καθαρισμός γίνεται όπως και σε εμάς είτε με το κατάλληλο εργαλειάκι είτε μα κάποιο μηχάνημα, εξαρτάται τι έχει ο γιατρός. Αν η γατούλα είναι ήρεμη γίνεται και χωρίς νάρκωση.
Συνήθως μια τέτοια διαδικασία, αν η γατούλα τρώει κυρίως κροκέτες χρειάζεται απο τα 5 χρόνια πάνω κάτω και μετά. Αλλά εξαρτάται.
Συνήθως θα προσέξεις την πέτρα στα πίσω δόντια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:27, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lautrec
Ηθελα να σας ρωτησω, μιας κ ειμαι λιγο ασχετη, καπου διαβασα για καθαρισμο των δοντιων της γατας...Γινεται αυτο? Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι, πως γινεται κ καθε ποτε;
Ευχαριστω πολυ
Αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια.Εχω δει βιντεακια πως να συνηθησιες την γατα στο βουρτσισμα των δοντιων (δυστυχως δεν θυμαμαι το link),δοκιμασα να το εφαρμοσω στην Μυρτουλα αλλα τζιφος με τιποτα δεν το δεχεται.Εδω εχει συνηθησει το καψιμο των νυχιων αλλα το πλυσιμο των δοντιων με τιποτα.Βεβαια δεν βρηκα στην Θεσ/νικη οδοντοκρεμα για γατες και χρησιμοποιησα μια για σκυλουςισως φταιει αυτο.Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειδικα αν ειναι ακομη μικρη η γατουλα σου ειναι να τις δινεις μονο κροκετες και πολυ σπανια κονσερβα. Αυτα στα λεει παθουσα που απο υπερβολικη αγαπη εδινε στην Μυρτουλα καθε μερα μικρη κονσερβα και τωρα σχηματιστικαι πετρα στα πανω της δοντακια.Τωρα της δινω πιο ειδικες κροκετες Oral sensitive της Royal
Canin για να μην σχηματισει περισσοτερη πετρα και παρουσιασει φλεγμονη(ουλιτιδα).Τα ουλα της τοτε ειναι κοκκινα, πρισμενα,ματωνουν και συνηθως δυσκολευεται στο φαγητο γιατι ποναει.Πρεπει να γινει καθαρισμα της πετρας(αποτρυγωση) απο τον κτηνιατρο με ναρκωση.Το θεμα ειναι να μην φτασει η κατασταση ως εκει

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:41, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Όπως και στους ανθρώπους αν πιάσουν πολύ πετρα τα δόντια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην γατούλα.
Ο καθαρισμός γίνεται όπως και σε εμάς είτε με το κατάλληλο εργαλειάκι είτε μα κάποιο μηχάνημα, εξαρτάται τι έχει ο γιατρός. Αν η γατούλα είναι ήρεμη γίνεται και χωρίς νάρκωση.
Συνήθως μια τέτοια διαδικασία, αν η γατούλα τρώει κυρίως κροκέτες χρειάζεται απο τα 5 χρόνια πάνω κάτω και μετά. Αλλά εξαρτάται.
Συνήθως θα προσέξεις την πέτρα στα πίσω δόντια.
Drusilia ειχες παρομοια εμπειρια για καθαρισμο πετρας σε γατα χωρις ναρκωση.Αν ισχει κατι τετοιο καθαριζω τα δοντακια της εδω και τωρα
Το θεωρουσα αδυνατο,ετσι με ειχε διαβεβαιωσει και ο κτηνιατρος και για αυτο δεν τολμουσα να την βαλω σ'αυτην την διαδικασια αλλα αν υπαρχουν και τετοια περιστατικα να το ξανασκεφτω.Αν γνωριζεις κατι σχετικο απαντησε μου
Ευχαριστω

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 22:15, 31-03-08:

niki, μπορείς εσύ να κάνεις καθαρισμό σε ήρεμη γάτα;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:55, 31-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
niki, μπορείς εσύ να κάνεις καθαρισμό σε ήρεμη γάτα;
Απο τοτε που διαπιστωσα οτι η Μυρτουλα εχει μαζεψει πετρα πολλες φορες το σκεφτηκα να της την καθαρισω.Θα την κρατουσε η μαμα μου αγκαλια στην εδρα ,θα εκλεινα και το νερο στον υπερηχο αφου δεν υπαρχει δυνατοτητα αναρροφησης με σιελαντλια(το σωληνακι που σου βαζουν στο στομα οι οδοντιατροι για τραβαει τα υγρα)και θα εβρεχα τα δοντακια με υγρο βαμβακι για να μην υπερθερμενονται απο τον υπερηχο.
Καπως ετσι το ειχα φανταστει το σκηνικο.Το θεμα ειναι στο ηρεμη
Εδω οποτε πηγα να τις πλυνω τα δοντακια με βρεφηκη οδοντοβουρτσα
(0-3)παρα του οτι μισοκοιμοταν γινοταν χαλασμος.Που να της πλησιασεις στο στομα μηχανημα που ειναι ο υπερηχος και κανει εστω και λιγο θορυβο.Δεν το'χω ψαξει αν επερνε κατι να ηρεμησει πιο πριν.Για αυτο ρωταω αν ειχε κοποιος η αν ακουσε πορομοια εμπειρια

Παράθεση

miou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miou
H miou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H miou έγραψε στις 18:57, 19-05-08:

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχει κάτι για τη στοματικη υγιεινη της γατας. Ειναι μια απλή κοινή τιγρέ γατα που από μικρή τώρα είναι 5ετών της λείπουν κάποια δόντια και τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στον ένα κυνόδοντα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πριν την προγραμματισμένη επίσκεψη της στην κτηνιατρο σε ένα μήνα?

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 19:16, 19-05-08:

Νομίζω πως καλύτερα είναι να πάρεις συμβουλές από τον κτηνίατρο για το θέμα. Δεν πάει το μυαλό μου τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις...
Τα καλύτερα για το ψιψίνι σου!

Παράθεση

miou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη miou
H miou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H miou έγραψε στις 19:31, 19-05-08:

Ευχαριστώ πολύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 02-03-12 στις 13:16. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 21:33, 19-05-08:

Θα πρότεινα να μιλήσεις τηλεφωνικά με τον γιατρό νωρίτερα κατρχάς και να σε κατευθύνει. Μην αγνοείς τα προβλήματα στο στόμα, ειδικά αφού στην γατούλα λείπουν ήδη δόντια. Είναι πολύ νεαρή για μασέλα εξάλλου, σωστά;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:34, 20-05-08:

Αν έχει τόσο σοβαρό πρόβλημα η γάτα σου, το πιθανότερο είναι να χρειάζεται καθαρισμό από τον κτηνίατρο (γίνεται με μια ελαφριά νάρκωση).
Υπάρχουν διάφορες "οδοντόκρεμες" για γάτες, αν ρωτήσεις σε πετ σοπ θα σου πουν σχετικά. Ο δικός μου κτηνίατρος μου είχε δώσει μια αλοιφή, Dentisept λέγεται, που μπαίνει στα ούλα και δουλεύει περίπου όπως το στοματικό διάλυμα που χρησιμοποιούμε εμείς.

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !-bourboulithra-!
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 18:24, 05-06-08:

ορίστε?συγγνώμη,εγώ δεν ξέρω καθόλου γι'αυτο!δηλαδη,πλένουμε τα δόντια της γατας?πώς?ας με διαφωτίσει κάποιος,γιατί όλο κονσέρβες τρώει και δεν το έχω κάνει ποτέ αυτο.είναι εύκολο?γιατί όπως το σκέφτομαι,είναι πιο εύκολο να την μάθω να κάνει νούμερα για τσίρκο!(προς Θεού,είμαι τελείως αντιθετη με τα τσίρκα και τους βασανισμούς των ζώων)είναι και το δικό μου το γατί ατίθασο...:greycat:εδώ αντιβίωση πηγαμε να του δώσουμε και πώς δεν μας αποκλήρωσε:cry:!περιμένω πληροφορίες λοιπον!ευχαριστω εκ των προτέρων!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους