Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,667 εγγεγραμμένα μέλη και 718,198 μηνύματα σε 22,546 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνική αστυνομία˙ η γνώμη που έχετε σχηματίσει

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vavavoumakos
Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 17:29, 02-03-11:

Να ζητησει απο τους συναδελφους του , το μεγαλυτερο εγχωριο γκετο της ελλαδας , την υπολοιπη μπατσαρια.

Σημείωση Συντονιστή: Το παρόν θέμα είναι προϊόν split άλλου θέματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 04-03-11 στις 08:36. Αιτία: Διευκρίνιση
-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 02:17, 03-03-11:

Το μεγαλύτερο προσόν ενός ανθρώπου είναι η ανθρωπιά του. Είναι πάντα κρίμα να την βλέπεις να χάνεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Follow*The*Rabbit (Χλόη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Follow*The*Rabbit
H Χλόη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (άπειρες!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Follow*The*Rabbit έγραψε στις 10:56, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από vavavoumakos
Να ζητησει απο τους συναδελφους του , το μεγαλυτερο εγχωριο γκετο της ελλαδας , την υπολοιπη μπατσαρια.
δε μπορουσα ποτε να φανταστω τετοια απαντηση!
δε μιλαμε για ενα ""μπατσο" αλλα για ενα παιδι !!!
δε ντρεπεσαι να δινεις τοσο λιγη αξια στη ζωη;; και υποτιθετε εισαι και φιλοζωος και εχεις λιγο παραπανω σεβασμο.
απλα λυπαμαι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariloulou16475
H mariloulou16475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H mariloulou16475 έγραψε στις 17:07, 03-03-11:

Χλόη θα είχες δίκιο σε άλλη περίπτωση. Αλλά μιλάμε για άτομα που προσπαθούν να σκοτώσουν άλλους και μάλιστα χωρίς λόγο, μιλάμε για την κρατική δολοφονική ομάδα ΔΙΑΣ. Αυτοί πόση αξία δίνουν στην ζωή?

Δες εδώ τι κάνουν οι ίδιοι:
http://denyal.wordpress.com/2010/12/...-stis-poreies/

http://ireport.cnn.com/docs/DOC-560803

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sylvestro

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sylvestro
Ο sylvestro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O sylvestro έγραψε στις 17:21, 03-03-11:

ο/η mariloulou16475 εχει δικαιο

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

Ο vavavoumakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 649 μηνύματα.

O vavavoumakos έγραψε στις 20:15, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Follow*The*Rabbit
δε μπορουσα ποτε να φανταστω τετοια απαντηση!
δε μιλαμε για ενα ""μπατσο" αλλα για ενα παιδι !!!
δε ντρεπεσαι να δινεις τοσο λιγη αξια στη ζωη;; και υποτιθετε εισαι και φιλοζωος και εχεις λιγο παραπανω σεβασμο.
απλα λυπαμαι...
Αρχική Δημοσίευση από kajira
Το μεγαλύτερο προσόν ενός ανθρώπου είναι η ανθρωπιά του. Είναι πάντα κρίμα να την βλέπεις να χάνεται.
Εγω ξερω πολυ καλα τι ειμαι και εχω το θαρρος της γνωμης μου.Και πηγαζει απο τα λιγοστα μου βιωματα και οχι απο το καναπεδακι μου.
Ευχομαι να μην χειροτερεψουν περισσοτερο τα πραγματα στην ελλαδα και χρειαστει να αποδειξουν τον δικο τους "σεβασμο στην ανθρωπινη ζωη".
Γιατι τοτε να ειστε σιγουρες οτι αξιζετε λιγοτερο απο το μισθο τους.
Αντε με τις χαζοχριστιανικες αποψεις " τους σεβομαι ολους ".Δεν θα σεβαστω καποιον που δεν αξιζει σεβασμο ακομα και αν πεθαινει.

Σημερα και ενω ειχα ζητησει να σβηστει το ποστ μου πετυχαινω 9 , ναι 9 μετρημενους "ανθρωπους-αστυνομικους" να σερνουν κυριολεκτικα στο συνταγμα εναν σενεγαλεζο που πουλαει τσαντες στο δρομο. Πριν 30δευτερολαπτα ο ανθρωπος στο κυνηγητο ειχε πεσει 10 σκαλια και ειχε τραυματιστει.
Τους γιουχαριζε ο κοσμος και αυτοι πηγαινανε με υφος και τα χερια λες και εχουνε αβγα στις μασχαλες , το λαφηρο τους στο τμημα για να το ξυλοκοπησουν μιας και με τους σαπιους νομους δεν μπορουν να απελασουν τον ξενο.
Εγω αυτους δεν τους λυπαμαι.
Αν εσεις τους λυπαστε , τοτε εγω λυπαμε εσας.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,408 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 03-03-11:

Ο καθε χρηστης..εχει δικαιωμα να εκφρασει την αποψη του πανω σε ενα θεμα,οποια και αν ειναι αυτη,αρκει να μην κρινονται ανθρωποι..αλλα ιδεες.Παρακαλω θερμα και τις δυο πλευρες..να κινηθουν μεσα σε αυτα τα πλαισια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 20:59, 03-03-11:

Το βιντεο περιεχει ακαταλληλα πλανα για οποιον δεν θελει να το δει.

Κοντα στα 3 λεπτα δερνουν και ενα γερο διπλα στα εκπληκτα ματια του γιου του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vavavoumakos : 03-03-11 στις 21:15.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:44, 03-03-11:

ουφ.... η άποψή μου βρίσκεται κάπου στη μέση... θεωρώ ό,τι πιο άνανδρο να κρύβεσαι πίσω από μια αστυνομική στολή, ένα γκλομπ και τη φασιστική δήθεν εξουσία,που αυτά σου παρέχουν και να βαράς άνανδρα όποιον σου κάτσει, απλά και μόνο για να αποδείξεις ότι έχεις αυτά που δεν έχεις... ενώ τελικά είσαι , αυτά που δεν έχεις...-αυτά που αφαίρεσε η κτηνίατρος από τον αχί μου προχθες...-
Όμως από την άλλη προσπαθώ πια να μην κάνω γενικεύσεις του τύπου όλοι είναι ίδιοι... Το έκανα παλιότερα.... δεν γούσταρα τους μπάτσους, τους στρατιωτικούς, τους παπάδες, τους γιατρούς, τους δικηγόρους, τους, τους, τους....Όχι ότι τώρα έχω αλλάξει ρότα... Αλλά προσπαθώ τώρα να μην γενικεύω τύπου ¨όλοι οι μπάτσοι μα@άκες¨ κτλ,κτλ...Νιώθω ότι δεν με τιμάει εμένα καταρχήν αυτή η αφοριστική γενίκευση...Οκ, δεν σου λέω ότι τώρα τους γουστάρω,είναι μια κατηγορία που πάντα κρατάω πισινές και επιφυλάξεις... απλά ελπίζω πάντα σε εξαιρέσεις...σε οποιονδήποτε κλάδο...
Στενοχωρήθηκα χθες με τα συμβάντα... Πολύ...
Η κολλητή μου άλλο έχει σπουδάσει -κοινωνική λειτουργός-,και άλλο κατέληξε να κάνει καθαρά για βιοποριστικούς λόγους, θα σας πω παρακάτω τι... Ψηφίζει ΚΚΕ, έχει χαλάσει πολλές σόλες σε πορείες, έχει γενικά απόψεις αναρχοαυτόνομες,είναι ροκάκι, όχι μόνο στα ακούσματα , αλλά και στον τρόπο ζωής και στις απόψεις...Παρόλα αυτά μετά από χρόνια ανεργίας, βρήκε δουλειά σε εταιρεία , που εκπροσωπεί γνωστή τράπεζα, και παίρνει τηλέφωνο τον ταλαίπωρο κοσμάκη, να τους πει τα γνωστά.... ότι χρωστάνε , ότι πρέπει να ξοφλήσουν,να κάνουν διακανονισμό κτλ... .... Αναγκάζεται για να επιβιώσει να κάνει ένα πολύ κόντρα ρόλο, και από μέσα της σιχτιρίζει και την τράπεζα και αυτό το κατεστημένο και τηθέση που έχει περιέλθει... μα αναγκάστηκε... και μην μου πείτε ότι αν ήθελε, θα μπορούσε να βρει κάτι άλλο.... πιστέψτε με, εξάντλησε όλα τα περιθώρια... και εξακολουθεί να ψάχνει...
Θέλω να πω... πως αυτός ο μπάτσος που έχασε την ζωή του, δεν ξέρεις τι κουβαλάει μέσα του... για ποιο λόγο κάνει αυτό το επάγγελμα... κτλ, κτλ... Αλλά σου λέω και το αντίθετο... Πες ότι ανήκει στους κομπλεξικούς που @αβλώνουν να ασκούν εξουσία...Πες ότι είναι ένα φασισταριό του κερατά... και πάλι,δεν θα μπω στο τρυπάκι να σκεφτώ το ίδιο φασιστικά με αυτούς... Έχω άλλες καταβολές, άλλα σημεία αναφοράς, δεν γουστάρω να με δω να χαίρομαι για την απώλεια μιας ανθρώπινης ζωής... θα στενοχωρηθώ για την πάρτη μου αν μπω ποτέ σε αυτό το τρυπάκι... Ελπίζω να είμαι κάάάπως σαφής... υγ. βαγγελάκη μου!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 22:04, 03-03-11:

Δεν χαρηκα μαρινα με το θανατο.Οτι λυπηθηκα ομως θα ητανε ψεμα.

Απο οτι ειδες και στο βιντεο η κατασταση εχει ξεφυγει.
Αλλο να περνεις τηλεφωνο το κοσμο επειδη χρωσταει και αλλο να επιτρεπεις στον εαυτο σου να χρηματιζεται για να ασκει βια με σκοπο την καταστολη του λαου.
Απο τη στιγμη που θα κατεβεις εστω και σε μια πορεια θα καταλαβεις οτι καθε πορεια καταληγει να ειναι απλα μια μαχη αστυνομιας-κοσμου.
Απο ποτε το " κανει και αυτος τη δουλεια του , αυτη βρηκε" να σημαινει δικαιολογηση στην ανεξελεκτη ασκηση βιας και του υφους "εξουσιας¨ακομη και οταν πανε στο περιπτερο για τσιγαρα.
Ο ρολος τους ειναι αξιος χλευασμου , οχι να τους δωσω και αιμα.

Δεν υπαρχη νομιμη ασκηση βιας , υπαρχει χουντα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 22:10, 03-03-11:

Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ με κάτι απ'αυτά που αναφέρεις....

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 23:34, 03-03-11:

ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ
Δεν γραφω σε τοπικ με τετιο ονομα.
Πατα ενα delete στο θεμα κανεις δεν θα σου κακιωσει.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:37, 03-03-11:

ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ
Δεν γραφω σε τοπικ με τετιο ονομα.
Πατα ενα delete στο θεμα κανεις δεν θα σου κακιωσει.
εεεεε.... τί εννοείς;;;; ποιο όνομα;;;;πειράζει που δεν catαλαβαίνω τι εννοείς;;;;; για εξήγα!

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 23:41, 03-03-11:

Eμεις τωρα θα κανουμε διαλογο σε θεμα με ονομα "ελληνικη αστυνομια : τι γνωμη εχετε σχηματισει"
Πως σου φαινεται? Εμενα χοντρο

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:43, 03-03-11:

Εμείς οι δύο συγκεριμένα μπορούμε να κάνουμε διάλογο σε όλα τα θέματα ανεξαρτήτου τίτλου.....

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 00:21, 04-03-11:

Οχ Οχ ΟΧ!
Απαξιω να κανω κουβεντα μαζι σου ή καλυτερα

Παράθεση

Follow*The*Rabbit (Χλόη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Follow*The*Rabbit
H Χλόη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (άπειρες!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Follow*The*Rabbit έγραψε στις 00:55, 04-03-11:

κι εγω παλια, οταν ακουγα μεταλ και ημουν αντιδραστικια και πολυ βαρυ μαγκακι, κοιτουσα τους αστυνομικους με μισο ματι. δεν ηξερα γιατι αλλα ετσι ητανε το "σωστο εναντια στο κατεστημενο". μεγαλωνοντας και ξεπερνωντας ευτυχως την κολλημενη φαση που περνανε τα περισσοτερα παιδια στην εφηβεια απλα με αφηνανε αδιαφορη. καταλαβαινα ομως πως ειναι χρησημη γιατι χωρις αυτους θα υπαρχε παντου αναρχια. καποιους πρεπει να φοβουνται οι εγληματιες αλλιως ο καθενας θα ειχε τον δικο του νομο, 3-4 καραμπινες στην ντουλαπα!
μεχρι τη "δολοφονια" του Αλεξανδρου. Απο εκει και μετα αρχισα να τους υπερασπιζομαι. γιατι;; οχι γιατι ειναι φοβεροι τυποι και μας προστατευουν και ολα τα κανουνε τελεια. ουτε φιλομπατση ειμαι, ουτε δεξια, ουτε τιποτα. Αλλα εχω αντιδρασει στην αντιθετη πλευρα τωρα!! γιατι το μονο που ακουγεται ειναι "α το καημενο το παιδι τι του κανανε, που ητανε τοσο ησυχο και καλο και μπλα μπλα μπλα (ασχετα αν πεταγε πετρες και εσπαζε μαγαζια του κοσμου και μολοτοφ και εκανε ο,τι μπορουσε για να χαρακτηριστει εγκληματιας -και δε μιλαω συγκεκριμενα, ενα παραδειγμα φερνω μονο-) και τον καημενο τον αναρχικο και τον καημενο τον κουκουλοφορο... που ητανε 15 ή 22 ή καπου εκει. και τους κανουνε ηρωες!! ποιους....τους αναρχικους... Ηρωες.... Και βγαινουν στα καναλια και κανουν φασαριες και κλαινε και κανουν επετειους και καινε- σπανε την αθηνα, τα μαγαζια του κοσμου και αηδιες τετοιες. Μεχρι και ανθρωπους καψανε μεσα στη δουλεια τους...... Αυτοι οι....ηρωες....!! Που αν σκοτωνονταν θα τρεχανε στα καναλια παλι και θα κλαιγανε που σκοτωθηκανε παιδιαααα!!! αθωα! που καψανε ανθρωπους...καταλαθος τελειως μωρε..!
Ενω οταν τραυματιζονται και πεθαινουνε "μπατσοι" (ειναι του...κατεστημενου και του...συστηματος. ναι.) που ειναι 22 και 23 και 24... δε τρεχει τιποτα μωρε! μπατσοι γουρουνια δολοφονοι ΟΥΓΚ!
Αυτοι που σκοτωθηκανε ητανε "μπατσοι"... δεν ειχαν ουτε οικογενεια που θα τους θρηνησει, ουτε φιλους, ουτε ονειρα ειχαν για τη ζωη τους..... τα μπατσονια δεν τα κανουνε αυτα, δεν εχουν αναγκη, ειναι σκυλια ρε (οπως θα ελεγε καποιος κρητικος που μολις εκοψε τα αυτια του σκυλου του με το μαχαιρι και ουρλιαζει απο τον πονο. κλαιει απο την πορωση οχι απο τον πονο.).
και ποιος εισαι εσυ που θα τους κρινεις; (δεν το λεω επιθετικα) Που θα μπορεσεις να πεις οτι καλα παθανε γιατι ητανε σκατοχαρακτηρες, ητανε το ενα, ητανε το αλλο...κανανε αυτο το κακο.... Τους ηξερες;
Κι εγω λεω πως ολοι οι αντρες ειναι μακακες γιατι ολοι θα σε κερατωσουνε. ισχυει ομως;; Οχι. Και ολες οι γυναικες κοιτανε πρωτα τα λεφτα σου και μετα εσενα. Ισχυει;; Οχι.
Πολυ ευκολα κρινεις τους αλλους. Πότε ηταν ομως η τελευταια φορα που εκρινες τον εαυτο σου; Εισαι εσυ σωστος σε ολα; εισαι θεος και ολα τα κανεις τελεια; Μην κρινεις για να μην κριθεις....
Ολα ειναι παιδια!! ολοι ειναι ανθρωποι!!! δεν εχεις κανενα δικαιωμα πανω σε κανενα ζωντανο πλασμα εκτος απο τον δημιουργο του! (και οχι δεν εννοω τον θεο του χριστιανισμου, ουτε κανεναν αλλο θεο καμιας θρησκειας. εννοω τη φυση.)

κι οσο για τις "χαζοχριστιανικες αποψεις " τους σεβομαι ολους ""..... δεν χρειαζεται να εισαι χριστιανος για εχεις τετοια νοοτροπια. εξαλλου ο χριστιανισμος σαν θρησκεια το ιδιο αιματοβαμμενη ειναι με τον Χιτλερ. κανενα σεβασμο στις θρησκειες δεν εχω.
Εχω ομως σεβασμο στην ζωη που δε δημιουργησα εγω αλλα καποιος αλλος!!

Την επομενη φορα λοιπον που θα σε κλεψουνε ή θα σου διαρρηξουν το σπιτι ή θα δεις καποιον που ριχνει φολες ή που κακοποιει καποιο ζωο...μην τολμησεις να φωναξεις τους...."μπατσους"... γιατι θα ειναι υποκριτικη η κινηση σου.....

Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

H mariloulou16475 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H mariloulou16475 έγραψε στις 04:27, 04-03-11:

Καταρχήν αναρχία σημαίνει χωρίς αρχή, δηλαδή χωρίς εξουσία και καμία σχέση δεν έχει με εγκληματικές πράξεις. Πριν ποινικοποιήσεις άτομα με βάση την πολιτική τους ιδεολογία διάβασε και λίγο... Για την Μαρφίν άστο γιατί ούτε καν ξέρεις ποιος το έκανε για να δικάζεις. Αντίθετα διάβασε λίγο για τις δολοφονίες μπάτσων οι οποίες ποτέ δεν δικάστηκαν.

Εσένα σε χαλάει το κάψιμο των τραπεζών (διότι τέτοιες καίγονται στις πορείες και αμα πας θα το δεις), άλλοι εξεγείρονται με αυτά που συμβαίνουν (ΔΝΤ, χούντα κλπ). Οι μπάτσοι είναι μπράβοι αυτών που μας έφεραν σε τέτοια θέση. Και όταν βγαίνεις πλέον και φωνάζεις έρχονται να σε φιμώσουν με ξύλο και φυλακή. Οι καραμπίνες βλέπεις να είναι το πρόβλημα? Εσύ πιστεύεις ότι λόγω αστυνόμευσης δεν έχει ο κόσμος καραμπίνες? Οι καραμπίνες σε χαλάνε, τα γκλόμπ και τα περίστροφα δεν σε χαλάνε?

Η χρηματική ανάγκη δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για όλα. Αλλιώς τίποτα δεν θα ήταν ανήθικο αρκεί να πληρώνεσαι γι αυτό.

Και τελευταίο, οι μπάτσοι χρησιμοποιούν για όπλα σκύλους πλέον. Σαν να είναι εργαλεία. Αναρχικά μπλοκ ωστώσο σε πορείες έσπασαν τα pet shop και ελευθέρωσαν τα ζώα.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:34, 04-03-11:

Καλό είναι να έχουμε συναίσθηση του τί είναι μπάτσοι και πώς λειτουργεί η αστυνομία
αλλά και αγιογραφία των αναρχικών δεν θα δεχτώ και ούτε θα κάνω....
Μου είναι πολύ πιο οικείες οι θέσεις τους από πολλών πολιτικών κομμάτων
αλλά -για μένα προσωπικά- σκαλώνουν στη θεωρία-πολύ δελεαστική, δε λέω- και στα βιβλία...και μόνο εκεί μένουν...
Είναι τελείως ανεφάρμοστα και αντιφατικά...
Είσαι αναρχικός,έχεις επιδοθεί σε αυτό, άρα ασπάζεσαι την ¨αεργία¨ ;;;; -σύμφωνα με τα θεωρητικά ιδεώδη και τις επίσημες θέσεις της αναρχικής θεωρίας που ασπάζεσαι-... οκ! Και μένα με δελεάζει αυτό σαν θεωρία ας πούμε... Και πώς ζεις;;; Αναπόφευκτα κάνοντας ληστείες... Γιατί πώς αλλιώς γεμίζει η μπάκα σου με την ¨αεργία¨;;; .... ή πιο ανώδυνα και αναπόφευκτα, ζώντας παρασιτικά και απομυζώντας ;;; Κάπου εκεί ξεκινάνε οι δικές μου ενστάσεις...
Ή.... είσαι αναρχικός, αλλά αναπόφευκτα έχεις μια δουλίτσα;;; Άρα έχεις πέσει σε μια μεγάλη λούμπα, και έχεις μπλεχτεί και συ στα γρανάζια του συστήματος.... σου αρέσει, μεν , ο Κροπότκιν, αλλά.... φάσκεις και αντιφάσκεις....

Αρχική Δημοσίευση από mariloulou16475
Γ'αυτό το τελευταίο , μην περιμένεις να χειροκροτήσουμε και να υποκλιθούμε ¨αααα μωρέ, τί καλά παιδιά είναι οι αναρχικοί... και με ευαισθησίες και φιλόζωοι...¨ Είναι πολύ εύκολο να σπάσεις μια βιτρίνα και να μετατρέψεις τα άμοιρα τα ζωάκια από φυλακισμένα σε μια γυάλα, σε αδεσποτάκια της σκληρής ζωής του δρόμου και των χίλιων κινδύνων ... Ας πούμε ότι θα με ¨έπειθαν¨ πιο πολύ για τις αγαστές προθέσεις τους , αν φρόντιζαν για την αποcatάσταση αυτών των ζώων, που τα ελευθέρωσαν μεν, και τα έβαλαν στην ¨ελεύθερη ζωή¨ με τον πιο άχαρο τρόπο... σπάσιμο βιτρίνας, καταδιώξεις, επεισόδια, μολότοφ και δακρυγόνα.... νομίζω ότι τα δυσμοιρα αυτά ζωάκια θ'αναζητούσαν εναγωνίως την ασφαλή φυλακή της γυάλας από έναν τέτοιο άσχημο κόσμο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 04-03-11 στις 11:21. Αιτία: merge + spoiler
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deb0rahh (Δώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deb0rahh
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H deb0rahh έγραψε στις 11:11, 04-03-11:

Μ εντυπωσιάζει το πόσο εύκολα διαστρεβλώνεται ο αναρχικός χώρος από εσφαλμένες γενικέυσεις του τύπου:"η θεωρία που ασπάζεσαι λέει γίνε άεργος".Θα παρέθετα ένα απόσπασμα από κάποιες σημειώσεις του Μπακούνιν,αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μπω σε άλλα θέματα ακόμα πιο βαθιά και θα βγω οφ τόπικ.Απλά καλό είναι να μην διαιωνίζεται η προκατάληψη για τους κακούς αναρχικούς,τον τεμπέλη Κροπότκιν κλπ.,κλπ απλά επειδή μας το παρουσιάζουν έτσι σαν μασημένη τροφή τα ΜΜΕ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 11:32, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Follow*The*Rabbit
Την επομενη φορα λοιπον που θα σε κλεψουνε ή θα σου διαρρηξουν το σπιτι ή θα δεις καποιον που ριχνει φολες ή που κακοποιει καποιο ζωο...μην τολμησεις να φωναξεις τους...."μπατσους"... γιατι θα ειναι υποκριτικη η κινηση σου.....
Λυπαμαι που εχεις ως εικονα του αναρχικου τα σπασιματα βιτρινων...
Τα ατομα που σπανε βιτρινες ειναι 50 στα 50000 κοσμο που κατεβαινουν.
Πανω κατω συμφωνω με οτι σου ειπε η μαριλου και δεν βρισκω νοημα να σου γραψω ακομη ενα κατεβατο.
Παντως δεν εχεις το δικαιωμα στο κατω κατω να κρινεις κοσμο που εχει τα κοτσια να κανει εστω και μια λανθασμενη μορφη επαναστασης οπως λες.Γιατι εσυ δεν τα εχεις και δεν κανεις τπτ , και τρως το τυρακι που σου σερβιρουν τα καναλια που ουσιαστικα αναπαραγαγουν οτι τους επιτρεπεται να πουν απο την αστυνομια.

Ξαναδες το βιντεο που εχω ποσταρει και χωνεψε μια και καλη οτι το πεζεις ιδεολογα επειδη δεν εχεις επαφη με το θεμα εκτος την τηλεοραση σου.Ειναι δηλαδη η 50αρα κυρια και ο γερος που δερνουν στην κερατεα ειναι αναρχικοι? Υπαρχει η παροιμια "2 μετρα απο το κ@λο μου , και οπου θελει ας ειναι" , και αυτο ειναι που σε κανει να βλεπεις τα πραγματα ψυχραιμα.

Οσον αφορα το σχολιακι: "αμα σε κλεψουνε , θα εισαι υποκριτης αμα τους φωναξεις" ειναι μακραν το πιο χαζο που περιμενα να ακουσω. Ακυρο , και εκτος θεματος.. ...

Αρχική Δημοσίευση από deb0rahh
Μ εντυπωσιάζει το πόσο εύκολα διαστρεβλώνεται ο αναρχικός χώρος από εσφαλμένες γενικέυσεις του τύπου:"η θεωρία που ασπάζεσαι λέει γίνε άεργος".Θα παρέθετα ένα απόσπασμα από κάποιες σημειώσεις του Μπακούνιν,αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα μπω σε άλλα θέματα ακόμα πιο βαθιά και θα βγω οφ τόπικ.Απλά καλό είναι να μην διαιωνίζεται η προκατάληψη για τους κακούς αναρχικούς,τον τεμπέλη Κροπότκιν κλπ.,κλπ απλά επειδή μας το παρουσιάζουν έτσι σαν μασημένη τροφή τα ΜΜΕ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 04-03-11 στις 11:34. Αιτία: merge >.<
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:41, 04-03-11:

Εγω συμφωνω στο οτι πολλοι αστυνομικοι ισως δεν εχουν κανει σωστα τη δουλεια τους και εκμεταλλευονται την εξουσια που τους δινει ο νομος χρησιμοποιωντας γκλοπ και οπλα σε περιστασεις που δεν χρειαζονται (υποθεση Αλεξη κ.α.) . Ομως ο φονος ειναι φονος και δεν διαφερεις σε τιποτα απο εναν αμυαλο αστυνομικο που τραβαει το οπλο αν κανεις και εσυ το ιδιο. Μην ξεχναμε οτι το ψαρι βρομαει απο το κεφαλι (καπου βαζουν το χερακι τους και οι πολιτικοι- παρακρατικοι).

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 11:53, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από speri
Εγω συμφωνω στο οτι πολλοι αστυνομικοι ισως δεν εχουν κανει σωστα τη δουλεια τους και εκμεταλλευονται την εξουσια που τους δινει ο νομος χρησιμοποιωντας γκλοπ και οπλα σε περιστασεις που δεν χρειαζονται (υποθεση Αλεξη κ.α.) . Ομως ο φονος ειναι φονος και δεν διαφερεις σε τιποτα απο εναν αμυαλο αστυνομικο που τραβαει το οπλο αν κανεις και εσυ το ιδιο. Μην ξεχναμε οτι το ψαρι βρομαει απο το κεφαλι (καπου βαζουν το χερακι τους και οι πολιτικοι- παρακρατικοι).
Αυτη τη στιγμη τεινουν να εξαλειφθουν τα μεμονομενα περιστατικα.
Οταν ενα κρατος καταρρεει και η αστυνομια γινετε ο μπραβος του με ανεξελεγκτη ασκηση "νομιμης" βιας , τοτε δεν μιλαμε για εξαιρεσεις.
Ανατρεξτε στο ρολο της στην ελληνικη χουντα , αλλα και σε καταστασεις πανομιοτυπες με την ελληνικη , πχ την αργεντινικη ΔΝΤ κατασταση.

missKit και YNL ριχτε μου και καμια αρνητικη, αλλα για κακη σας τυχη η χωρα μας εχει παρει την κατηφορα και θα φανει πιος εχει δικιο συντομα...

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 12:12, 04-03-11:

μαρινα μου,εχεις σε ολα δικιο.καποιος που γινεται αστυνομος δεν γινεται για να δερνει.ισως γινεται γιατι δεν εχει επιλογες.το κρατος τους εχει υπο την απολυτη εξουσια του και τους αναγκαζει να ερχονται σε συγκρουση με τους συμπολιτες του.μακαρι οι ανθρωποι να εκαναν την εργασια που τους αρεσει.τοτε δεν θαταν δουλεία αλλα εργασια!ποσοι ανθρωποι το καταφενουν αυτο;αλλα να σκοτωνονταιετσι εργαζομενοι ειναι φρικτοο,αποτροπαιο,τραγικο.απροστατευτοι ειναι...κι η ελλαδα μια χωρα διαλυμενη,ξεφραγο αμπελι,ειναι χωρα δημοκρατιας η ασυδοσιας;ντρεπομαι και λυπαμαι για την κατασταση,ο καθενας απο εμας ας βιωνει και ας σκορπιζει αγαπη εκει οπου βρισκεται.το μισος, οεγωισμος και η χωριστικοτητα μας οδηγησαν εδω.και δεν ειμαστε καλα.οταν μισουμε δεν ειμαστε καλα,το μονο σιγουρο ειναι αυτο!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:27, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από deb0rahh
Kοπέλα μου, ο Κροπότκιν είναι λατρεμένος για μένα χρόνια τώρα, και πίστεψέ με, δεν έχω διαμορφώσει άποψη από το γυαλί και τον Πρετεντέρη, αλλά πολύ εκ των έσω αν με catαλαβαίνεις...
Έχω πολύ σαφές το προφίλ του αναρχικού ποιο είναι,και όχι από περιγραφές και προπαγάνδα τρίτων... δεν θα το αποσαφηνίσω περαιτέρω,νομίζω είμαι αρκετά σαφής, τις λεπτομέρειες θα τις κρατήσω για μένα και για το προσωπικό μου ημερολόγιο...
Απέχω πολύ από ταμπέλες τύπου ¨κακός αναρχικός ή κακός μπάτσος¨ και τέτοιους χαρακτηρισμούς και αυθαίρετες γενικεύσεις από μένα ΔΕΝ πρόκειται ν'ακούσεις...
Ωστόσο, έχω βγάλει το γράσσο απ'τα μάτια, και δεν πιστεύω πια σε εξωραϊσμένα παραμύθια, πχ αναρχία... Όχι, δεν το κάνω πια.
Το να κάνει κάποιος κριτική επεξεργασία ή να έχει βιωματική άποψη σίγουρα δεν είναι προϊόν προπαγάνδας των μέσων...Θα μπορούσε , αλλά προτιμώ να μην διαλέγω τον εύκολο δρόμο...Οπότε θα σου πρότεινα να μην κάνεις τόσο πρόχειρα ψυχογραφήματα....
Εξακολουθώ να παρακολουθώ τα δρώμενα, τις προκηρύξεις, κτλ καθαρά ως εφηβικό catάλοιπο και δική μου διαστροφή... Αυτοί οι χώροι είναι για μένα εραστές του παρελθόντος, του ονείρου-εφιάλτη και του ανεδαφικού και ανέφικτου...
Ο αναρχικός χώρος έτσι όπως εκφράζεται στην πράξη αποτελεί ο ίδιος δυσφήμιση του εαυτού του- δεν χρειάζεται να το κάνω εγώ... Μια catα τ'άλλα, πάντα για μένα, πολύ ελκυστική ουτοπική θεωρία...ως εκεί.
Και όπως λέει ο λατρεμένος catα τ'άλλα Κροπότκιν .... εγώ ΔΕΝ θα τους αφήσω να κρεμάσουν τις κουρελούδες τους στη νεκροκεφαλή μου.... ούτε τους μεν , ούτε τους δε... συμπεριλαμβανομένων των κουκουλοφόρων-δήμιων-αποκεφαλιστών-θρασύδειλων...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 04-03-11 στις 18:07.
Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 12:32, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από 3stela3
.και δεν ειμαστε καλα.οταν μισουμε δεν ειμαστε καλα,το μονο σιγουρο ειναι αυτο!
Πολυ ομορφο και απλο ποστ και συμφωνω οπως γενικα βλεπεις την κατασταση.., αλλα δυστυχως στελλα μου και στα πλαισια της δουλειας του να γινεται καποιος τραμπουκος ειναι μεμπτο , και πρεπει να υποστει τις συνεπειες , δεν ειναι δικαιολογια το οτι αυτη τη δουλεια βρηκε.
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα για ενα μισθο.

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 13:39, 04-03-11:

τους αστυνομικους δεν τους αγαπατε και τους κατηγορειτε.τους πολιτικους που εφεραν την ελλαδα εδω σαυτο το σημειο και ειναι ολοι παντα αθωοι και ατιμωρητοι .σε αυτη την δυμοκρατια κατονομα μονο ποσο τους σεβεστε και τους εχετε σε υποληψη;

συμφωνω σε αυτο.ολα πληρωνονται.υπαρχει νομοτελεια.πες μας και κατι για τα καλασνικοφ ...και ολη την εγκληματικοτατα που υπαρχει στην ελλαδα;ποσοι αστυνομικοι φυλανε τους πολιτικους,και τα παπαγαλακια τους;ακουσε τι λει η μαρινα.ποσο σωστα θετει τα πραγματα!ας μην ξεχναμε οτι τις θρησκειες τις εφτιξαν ανθρωποι.ο χριστος δεν ιδρυσε θρησκεια.οι θρησκειες δεν ακολουθουν την πραγματικη διδασκαλια.αυτο δεν σημαινει οτι ειναι λαθος η διδασκαλια.αν ακολουθουσαμε οσα μας ειπαν οι διδασκαλοι θα ειχαμε αγαπη ειρηνη,ουτε οπλα, ουτε πεινα,ουτε εχθρους,ουτε φοβο.και ουτε αστυνομικους

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη speri : 04-03-11 στις 14:30. Αιτία: merge
Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

H mariloulou16475 έγραψε στις 16:26, 04-03-11:

Η αεργία τι σχέση έχει με οτιδήποτε? Μπορείς να δουλεύεις και εκτός συστήματος. Δουλειά είναι οτιδήποτε ακόμα και αν δεν πληρώνεσαι αλλά παράγεις. Σίγουρα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγεις εκτός συστήματος σε όλους τους τομείς, αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα. Δηλαδή αν κάποιος κάνει εθελοντική εργασία είναι άεργος? Η είναι άεργος όποιος δεν θέλει να δουλεύει 8 ώρες και θέλει να έχει χρόνο να ασχολείται και με το χόμπι του (πχ μουσική) ή με άλλες συλλογικές εργασίες? Αυτή τη στιγμή υπάρχουν συλλογικές κουζίνες, προβολές ταινιών, βιβλιοθήκες, θέατρο κα τα οποία είναι δωρεάν προφανώς από άτομα τα οποία θεωρείς άεργα! Ο σκόρος, http://skoros.espiv.net/, έχει παιδιά που δουλεύουν χωρίς χρηματική αμοιβή. Άρα δεν είναι τόσο ανεφάρμοστα και ουτοπικά όσο νομίζεις κάποια πράγματα.

Ο αναρχικός χώρος δεν είναι κάτι εννιαίο ώστε να δυσφυμίζεται μόνος του. Τον αποτελούν πολλά άτομα και πολλά ρεύματα όπως πιθανών να ξέρεις δεν έχει συγκεκριμένη γραμμή (όπως ΚΚΕ πχ). Το να τον κρίνεις από μερικά άτομα είναι αφελές. Σαν να κρίνεις την δημοκρατία με βάσει ΠΑΣΟΚ.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:51, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariloulou16475
Η αεργία τι σχέση έχει με οτιδήποτε? Μπορείς να δουλεύεις και εκτός συστήματος. Δουλειά είναι οτιδήποτε ακόμα και αν δεν πληρώνεσαι αλλά παράγεις. Σίγουρα είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγεις εκτός συστήματος σε όλους τους τομείς, αλλά δεν υπάρχουν μόνο τα άκρα. Δηλαδή αν κάποιος κάνει εθελοντική εργασία είναι άεργος? Η είναι άεργος όποιος δεν θέλει να δουλεύει 8 ώρες και θέλει να έχει χρόνο να ασχολείται και με το χόμπι του (πχ μουσική) ή με άλλες συλλογικές εργασίες? Αυτή τη στιγμή υπάρχουν συλλογικές κουζίνες, προβολές ταινιών, βιβλιοθήκες, θέατρο κα τα οποία είναι δωρεάν προφανώς από άτομα τα οποία θεωρείς άεργα! Ο σκόρος, http://skoros.espiv.net/, έχει παιδιά που δουλεύουν χωρίς χρηματική αμοιβή. Άρα δεν είναι τόσο ανεφάρμοστα και ουτοπικά όσο νομίζεις κάποια πράγματα.

Ο αναρχικός χώρος δεν είναι κάτι εννιαίο ώστε να δυσφυμίζεται μόνος του. Τον αποτελούν πολλά άτομα και πολλά ρεύματα όπως πιθανών να ξέρεις δεν έχει συγκεκριμένη γραμμή (όπως ΚΚΕ πχ). Το να τον κρίνεις από μερικά άτομα είναι αφελές. Σαν να κρίνεις την δημοκρατία με βάσει ΠΑΣΟΚ.
Να στο πω απλά βρε κοπελιά...
Η εθελοντική εργασία πώς σου εξασφαλίζει τα προς το ζην;;; Με ποιο τρόπο σου πληρώνει το ...κατεστημένο σούπερ μάρκετ, το catεστημένο δάνειο της catεστημένης τράπεζας και πώς γεμίζει με την εθελοντική εργασία η γαμωcatσαρόλα και η μπάκα τους;;;Απλά πράγματα...
Το χόμπι πώς σου καλύπτει τις ανάγκες σου ;;;
Σου τα εξασφαλίζουν όλα κάποιοι δωρεάν;;; Άρα για μένα ζεις παρασιτικά...
Ποια είναι η εκτός συστήματος εργασία;;; ποιο επάγγελμα είναι εκτός συστήματος;;;... θα ήθελα πολύ να το μάθω...
Δεν έχω κρίνει από ¨μερικά¨ άτομα,πού το έβγαλες αυτό το πόρισμα αλήθεια;;;;...εξίσου αφελής και ¨άναρχη¨ ξέρεις είναι η διαστρέβλωση... έχω διαθέσει αρκετό χρόνο από τη ζωή μου διαβάζοντας ανεδαφικές θεωρίες , ώστε να μπορώ να τις σχολιάσω...
Αν υπάρχει μία κοινωνία που πρόκοψε με τις περίτρανες εφαρμογές της αναρχίας, θα ήθελα πολύ να μου την φέρεις ως χειροπιαστό παράδειγμα, για να μην παπαρολογούμε...
Αυτά είχα να πω....και δεν επανέρχομαι....προσπάθησα να είμαι σαφής...
Και ναι, θα το επαναλάβω.... ο αναρχικός χώρος αποτελεί περίτρανα ο ίδιος την καλύτερη δυσφήμιση του εαυτού του...

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 19:08, 04-03-11:

missKit και YNL ριχτε μου και καμια αρνητικη, αλλα για κακη σας τυχη η χωρα μας εχει παρει την κατηφορα και θα φανει πιος εχει δικιο συντομα...

Μέχρι να φτάσετε στην ηλικία μου να δω πόσες φορές θα ξαναγράψετε την ίδια φράση
Τα ίδια λέγαμε όταν είχαμε χούντα, τα ίδια λέγαμε πριν το 1981 τα ίδια λέτε κι εσείς σήμερα.
Το αν είναι "κακή" η τύχη μου, παραχωρείστε μου σας παρακαλώ το αποκλειστικό μου δικαίωμα να την κρίνω εγώ προσωπικά και κανένας άλλος.

Κι εγώ αντιπαθώ πολλούς και πολλά αλλά αρνούμαι να τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι.
Και τα παιδιά που σκοτώθηκαν προχτες, τα βάζετε στο ίδιο τσουβάλι με τους ΜΑΤατζήδες του βίντεο.

Διαβάζοντας την υπογραφή στο πορτραίτο σας, δείχνει το μίσος σας κατά των αστυνομικών κι εδώ - κατά την δική μου άποψη - δεν έχει νόημα να αντιδικήσουμε. Θα ήταν άσκοπο, αφού υπάρχει διάσταση απόψεων.

Δεν θα σας απαντούσα, αλλά διαβάζοντας το σχόλιο σας για τις ψήφους, σας δίνω την ευκαιρία να ρίξετε και εσείς μία αρνητική. Θα την δεχτώ με σεβασμό γιατί έτσι το επιβάλει ο πολιτισμός μου κι όχι η ειρωνική μου διάθεση.

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 21:50, 04-03-11:

H υπογραφη μου υπαρχει επειδη για μενα ειναι αστεια.
Δεν νομιζω να πιστευει κανεις οτι ποτε εδω μεσα σκεφτομουνα την αστυνομια.Ειναι αλος ο λογος υπαρξης του σαιτ.
Και την ατακα αυτη την εχω δανειστει απο ενα ποστ εδω στο mycat με ατακες για γατες.

Το αν δεν ειναι ολοι το ιδιο , δεν κανουμε ψυχολογηση στο καθενα ξεχωριστα.Δεν μας νιαζει κιολας τι ανθρωπος ειναι βαθια μεσα του..Οταν ανηκεις σε ενα σωμα το οποιο παιρνει εντολες να ασκει βια , και για ενα μισθο σε μια κατασταση εκτακτης αναγκης θα εκανε ακομη χειροτερα ... τοτε εκπροσωπεις αυτο το σωμα και εισαι μερος του και εχεις ευθυνη.
Αν εγω ειμαι αστυνομικος και δερνω εναν μεταναστη στο κρατητηριο για να βγαλω το αχτι μου , και ο καλος αστυνομικος με βλεπει και δεν κανει τιποτα και δεν μπορεικαι να κανεις , τοτε τι ειναι? Αθωα ψυχη?

Με τις αρνητικες , απλα επειδη καταλαβα πιος τις ριχνει και διαβαζει το ποστ , σκοπος ητανε να σας απαντησω μιας και διαφωνουσατε. Ουτε στραβωσα με την αρνητικη , ουτε σας ανεφερα για να πω πως σας τσακωσα.Αυτον που ανοιξε το ποστ τον εβλεπα πρωτη φορα , εσας πολυ καιρο.

Και παρεπιπτοντως στη διασταση αποψεων συζητας εστω και ατερμονα.
Πιθανοτατα να μη συμφωνησουμε σε τπτ οπως λες , αλλα κουβεντα μπορει να γινεται.
Αρκει οι "κοντρες" να μη μεταφερονται και σε αλλα ποστ.Ειναι κριμα για το χαραχτηρα του σαιτ.
Οπως κριμα ειναι και που εκανα το σχολιο αυτο στην εκκληση για αιμα.Οχι επειδη δεν πιστευω οτι εχω πει , αλλα ισως να μη χρειαζοτανε να σχολιασω καν.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 22:23, 04-03-11:

Οπως κριμα ειναι και που εκανα το σχολιο αυτο στην εκκληση για αιμα.Οχι επειδη δεν πιστευω οτι εχω πει , αλλα ισως να μη χρειαζοτανε να σχολιασω καν.
Στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα.

Παράθεση

vavavoumakos

Διάσημο Μέλος

O vavavoumakos έγραψε στις 22:35, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Στερνή μου γνώση να σ είχα πρώτα.
Καλλιο αργα παρα ποτε.
Καληνυχτα

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 22:45, 04-03-11:

Καλλιο αργα παρα ποτε.
Καληνυχτα
Καληνυχτα

Παράθεση

mariloulou16475

Νεοφερμένος

H mariloulou16475 έγραψε στις 23:21, 04-03-11:

"Να στο πω απλά βρε κοπελιά...
Η εθελοντική εργασία πώς σου εξασφαλίζει τα προς το ζην;;; Με ποιο τρόπο σου πληρώνει το ...κατεστημένο σούπερ μάρκετ, το catεστημένο δάνειο της catεστημένης τράπεζας και πώς γεμίζει με την εθελοντική εργασία η γαμωcatσαρόλα και η μπάκα τους;;;Απλά πράγματα...
Το χόμπι πώς σου καλύπτει τις ανάγκες σου ;;;
Σου τα εξασφαλίζουν όλα κάποιοι δωρεάν;;; Άρα για μένα ζεις παρασιτικά..."

Το σούπερ μάρκετ είναι ανάγκη? Όχι η τροφή? Δεν υπήρχε τρόπος να παίρνουμε τα αγαθά μας με άλλο τρόπο πιο αυτοργανωμένα? Το δάνειο χρειάζεται όταν δεν μπορείς να ζήσεις με τα λεφτά που βγάζεις. Άρα το πρόβλημα λύνεται με δάνειο όχι με αλλαγή οικονομικού μοντέλου? Πόδι πονάει πόδι κόψει δηλαδή. Αν κάποιοι θέλουν να ζούνε χωρίς χρηματιακές, πελατιακές σχέσεις και το καταφέρνουν σου φαίνονται παρασιτικά?

Εσύ ποιο σύστημα είδες δηλαδή να έχει επιτυχία?

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:50, 05-03-11:

Catαρχήν είμαστε ίσως αρκετά , αλλά οκ,απ'την άλλη, αλληλένδετα με το αρχικό θέμα είναι και αυτά...
Ίσως και πολύ αλληλένδετα, αφού μιλάμε για Ελληνική Αστυνομία και αναρχικό χώρο... που δείχνουν τόσο αντίθετα, αλλά λειτουργούν και εκφράζονται τόσο όμοια και τόσο ισοπεδωτικά τελικά...
Έπειτα είμαι ασυνεπής αυτή τη στιγμή σ'αυτό που είχα γράψει ότι δεν επανέρχομαι στο θέμα...αλλά το κάνω... για τελευταία φορά...
Πατώντας στη γη και τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα, που καλώς ή κακώς αυτή είναι...-και όχι σκαρφαλωμένη σε ροζ συννεφάκια...και σχολιάζοντας θεωρίες που αποτελούνται από 1850 ουτοπικά, ανεδαφικά και πρωτόγονα ¨ΑΝ¨, που δεν έχουν εφαρμοστεί ποτέ στην πράξη- δεν μιλάω για την μειοψηφία του ¨κάτι%¨ που τα ασπάζεται...
Ευελπιστώ, λοιπόν, ότι δεν ψωνίζεις σε super-market και ενισχύεις το μανάβικο της γειτονιάς- το οποίο είναι σαφώς και για μένα προτιμότερη λύση-... αν και, αν μιλάμε για αυτοδιάθεση και αυτοοργάνωση , ίσως θα έπρεπε να ντυθούμε flintstones και να κόβουμε καρπούς από τα δέντρα...
Με ρωτας ποιο συστημα ειδα να πετυχαινει...Σε ρωτω ι) τι οριζεις ως επιτυχια ενος συστηματος και ιι) απο που τεκμαιρεται οτι το συστημα που εσυ επικαλεισαι θα ειχε βελτιωτικα αποτελεσματα για την πλειοψηφια των πολιτων σε σχεση με το ισχυον? Πως αποδεικνυεται αυτο?
Γραφεις οτι αν θελουν καποιοι να ζουν χωρις χρηματικες εξαρτησεις, δεν παρασιτοζωουν...Συμφωνω! Αρκει σε αυτο να ειναι ατεγκτως συνεπεις και να μην βαφτιζουν την βιαιη ενοπλη κλοπη τραπεζων και καταστημάτων ως ¨απαλλοτριωση¨ για την εξυπηρετηση των χρηματικων αναγκων του αγωνα, διοτι τοτε περνουν στο φασμα της παρασιτικης αεργιας που επικαλουμαι παραπανω. Νομιζω οτι συμφωνουμε και εδω...

Η αποτυχια η η επιτυχια ενος συστηματος, εν πολλοις, συναρταται απο τις αναγκες που καλειται να εξυπηρετησει... Αλλες οι αναγκες των ¨πρωτοπλαστων¨ που κυκλοφορουσαν ξυπολητοι και ψαχναν τροπους να γεμισουν το στομαχι τους, αλλες οι αναγκες του σημερα, που πιθανολογω ίσως εχεις ή θα έχεις μελλοντικά και το αυτοκινητακι σου, το κινητό σου, θα εχεις και το λαπτοπακι σου,και το γυμναστήριό σου,-ίσως- θα εχεις και το σινεμαδακι σου, και τα -όχι ένα προφανώς- ζευγάρια παπούτσια, και λοιπες καθημερινες καταναλωτικες συνηθειες, που εναν αιωνα πριν η μορφη των αναγκων και η κυριαρχη λογικη θα τις θεωρουσε πλεονασμο. Αν ωστοσο θεωρεις οτι ζωντας εναλλακτικα θα εισαι καλυτερα, τοτε δεν νομιζω οτι σε εμποδιζει κανεις να το κανεις.
Το καθε συστημα ειναι εξελιξη-μετεξελιξη ενος προηγουμενου βαση διαπιστωμενων παθογενειων απο τα μελη της κοινωνιας. Αυτο, δε, που σκιαγραφεις ειναι το πολιτικοοικονομικο συστημα της αυτοδιαχειρισης, που επικρατησε οταν ο ανθρωπος κατεβηκε απο τα δεντρα και λιγο πιο μετα, οταν δηλαδη ανακαλυψε μεσω της εξελικτικης διαδικασιας που περιγραφω και παραπανω, τα ευεργετικα αποτελεσματα του καταμερισμου της εργασιας, της οργανωσης κλπ...
Μιλας για μορφες αυτοργανωσης...Καλα ως εδω, ομως επιβεβαιωνεις σε προσωπικο επιπεδο τις αιτιασεις του αρχικου μου μηνυματος αναφορικα με το ανεφικτο της αυτοργανωσης/κολλεχτιβοποιησης.
Αφου δεν σου αρεσει το ισχυον πολιτικοοικονομικο συστημα, αφου θεωρεις οτι μπορεις καλυτερα να ζησεις με εναλλακτικες μορφες οργανωσης μεσω της καλλιεργειας της γης, για ποιο λογο δεν το κανεις?
Τι σε κραταει απτο να φυγεις στην επαρχια, να καλλιεργεις την γη σου και να ζεις απτα προιοντα που πρωτογενως θα παραγεις? Γραφεις μαλιστα την φραση ¨ποναει ποδι-κοψει ποδι¨...Νομιζω οτι κατεξοχην εσυ κινεισαι στα πλαισια αυτης της λογικης....
Δε διαφωνω οτι βιωνουμε ολοι με εντονο τροπο τα κρισιακα φαινομενα του παροντος, ειτε αυτα εχουν να κανουν στο οικονομικο, ειτε στο πολιτικο, ειτε στο συλλογικο- ηθικο πεδιο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να γυρισουμε 30 αιωνες πισω και να ξανανεβουμε στα δεντρα? Κριτικαρεις τον ρολο της αστυνομιας επειδη καποιοι εξουσιομανεις μπατσοι ξεσπουν τα προσωπικα τους συνδρομα στους διαδηλωτες και απ'αυτο συμπεραινεις οτι δεν χρειαζομαστε αστυνομια.
...Αρα στο ιδιο πλαισιο συλλογιστικης επειδη καποιοι γιατροι παιρνουνε φακελακια, ισως δεν χρειαζομαστε ουτε γιατρους. Επειδη καποιοι πανεπιστημιακοι κονομανε απο προγραμματα κλπ ισως πρεπει να καταργησουμε και τα πανεπιστημια. Επειδη οι περισσοτεροι δικαστικοι ειναι διεφθαρμενοι, ισως δεν χρειαζομαστε ουτε δικαιοσυνη! Αν αυτο δεν ειναι κατεξοχην δειγμα λογικης ¨ποναει ποδι-κοψει ποδι¨ τοτε τι ειναι?
Aυτα τα ¨λιγα¨ και αυτή τη φορά θα είμαι συνεπής στο ¨δεν επανέρχομαι¨......
υγ ...ευελπιστώ και εύχομαι ( ; ) κάπου, κάποτε στο μέλλον τα παιδιά σου να έχουν τη χαρά να είναι μέρη-μέλη της άναρχης ευδαιμονικής κοινωνίας που ονειρεύεσαι και περιγράφεις....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 05-03-11 στις 17:42.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

immortalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη immortalia
H immortalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H immortalia έγραψε στις 12:20, 06-03-11:

Είναι λυπηρό να βλέπεις πώς το "Διαίρει και βασίλευε", που το κοινΩνικοπολιτικό σύστημα επιδιώκει να περάσει και τελικά το πετυχαίνει (δυστυχώς), ωθεί τους ανθρώπους να ταμπελοποιούν επαγγέλματα -βάσει χαρακτηριστικών/ιδιοτήτων, που σαφώς και πολλές φορές (δυστυχώς και πάλι) ισχύουν και ως εκ τούτουνα κατακερματίζουν την κοινωνία σε ομάδες ατόμων.....

Οι μπάτσοι ανέκαθεν αποτελούσαν το όργανο περιφρούρησης της εξουσίας, και ναι συμφωνώ με πολλά απ' όσα ελεχθησαν γι' αυτούς, από την άλλη όμως αδυνατώ να τσουβαλιάσω τους πάντες, γιατί δυστυχώς και προς απογοήτευση πολλών αριστερών και αναρχικών, ναι υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! Και αυτό δεν αποτελεί θέση τύπου "από τον καναπέ"!!!!!

Από την άλλη, καλό θα ήταν πριν τόσο μεγαλόστομα εγκωμιάζουμε στάσεις ζωής τύπου "εθελοντική εργασία", "δεν αγοράζω από supermarket" και άλλα τέτοια ωραία....., να ξεκινάμε έχοντας υπόψη μας, ότι όοολοι γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε σε αυτό το ελεεινό και τρισάθλιο καπιταλιστικό σύστημα και ως εκ τούτου όοοολοι νοσούμε και έχουμε συμπτώματα. Η διαφορά μεταξύ των ανθρώπων είναι σε τί βαθμό έχει ο καθένας ΑΝΟΣΙΑ σε αυτό το σύστημα!!! Επίσης, να ρωτήσω πως είναι δυνατό να μιλάμε για "εργασία" όταν αυτός ο όρος σήμερα δεν υφίσταται (η ΔΟΥΛΕΙΑ από την ΕΡΓΑΣΙΑ απέχει πάααρα πολύ) και πόσο ακόμα για "εθελοντική εργασία", η οποία σαφώς προυποθέτει ως όρο την ανταλλαγή προιόντων και γενικότερα την αλλαγή στις σχεσεις παραγωγής (και όποιος έχει διαβάσει λίγο θα καταλάβει τί εννοώ, γτι ο κόσμος δεν ξεκινά και δεν τελειώνει με τον ΚΡΟΠΟΤΚΙΝ, που κατά τα άλλα επίσης γουστάρω)

Επίσης να πω πως στη φύση υπάρχει "οργάνωση" και εμείς είμαστε μέρος της φύσης!!!
Και η αλήθεια είναι πως δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου πουθενά ο όρος "πρωτόγονη αναρχία" ενώ ο όρος "πρωτόγονος κομμουνισμός", ε! κάτι μου θυμίζει....

Εν πάσει περιπτώσει όμως, καλό θα ήταν να θυμόμαστε και να ανατρέχουμε στην ιστορία για να βλέπουμε ότι και η αναρχία και ο κομμουνισμός ως ιδεολογίες και οι φορείς αυτών, έχουν πάιξει σημαντικό ρόλο στο ιστορικοκοινωνικοπολιτικό είναι και γίγνεσθαι!!

Το θέμα και το ερώτημα είναι πως θα ξεπεράσουμε τις καθεστημένες αντιλήψεις και πώς θα διαμορφώσουμε νέες, χωρίς να ανταλλάσουμε απόψεις μίσους. Και το χειρότερο όλων είναι ότι αυτού του τύπου οι απόψεις ανταλλάσονται μεταξύ ανθρώπων που έχουν κατά βάση την ίδια επιθυμία: ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:31, 06-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από immortalia
Είναι λυπηρό να βλέπεις πώς το "Διαίρει και βασίλευε", που το κοινΩνικοπολιτικό σύστημα επιδιώκει να περάσει και τελικά το πετυχαίνει (δυστυχώς), ωθεί τους ανθρώπους να ταμπελοποιούν επαγγέλματα -βάσει χαρακτηριστικών/ιδιοτήτων, που σαφώς και πολλές φορές (δυστυχώς και πάλι) ισχύουν και ως εκ τούτουνα κατακερματίζουν την κοινωνία σε ομάδες ατόμων.....

Οι μπάτσοι ανέκαθεν αποτελούσαν το όργανο περιφρούρησης της εξουσίας, και ναι συμφωνώ με πολλά απ' όσα ελεχθησαν γι' αυτούς, από την άλλη όμως αδυνατώ να τσουβαλιάσω τους πάντες, γιατί δυστυχώς και προς απογοήτευση πολλών αριστερών και αναρχικών, ναι υπάρχουν και αστυνομικοί που είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!! Και αυτό δεν αποτελεί θέση τύπου "από τον καναπέ"!!!!!

Από την άλλη, καλό θα ήταν πριν τόσο μεγαλόστομα εγκωμιάζουμε στάσεις ζωής τύπου "εθελοντική εργασία", "δεν αγοράζω από supermarket" και άλλα τέτοια ωραία....., να ξεκινάμε έχοντας υπόψη μας, ότι όοολοι γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε σε αυτό το ελεεινό και τρισάθλιο καπιταλιστικό σύστημα και ως εκ τούτου όοοολοι νοσούμε και έχουμε συμπτώματα. Η διαφορά μεταξύ των ανθρώπων είναι σε τί βαθμό έχει ο καθένας ΑΝΟΣΙΑ σε αυτό το σύστημα!!! Επίσης, να ρωτήσω πως είναι δυνατό να μιλάμε για "εργασία" όταν αυτός ο όρος σήμερα δεν υφίσταται (η ΔΟΥΛΕΙΑ από την ΕΡΓΑΣΙΑ απέχει πάααρα πολύ) και πόσο ακόμα για "εθελοντική εργασία", η οποία σαφώς προυποθέτει ως όρο την ανταλλαγή προιόντων και γενικότερα την αλλαγή στις σχεσεις παραγωγής (και όποιος έχει διαβάσει λίγο θα καταλάβει τί εννοώ, γτι ο κόσμος δεν ξεκινά και δεν τελειώνει με τον ΚΡΟΠΟΤΚΙΝ, που κατά τα άλλα επίσης γουστάρω)

Επίσης να πω πως στη φύση υπάρχει "οργάνωση" και εμείς είμαστε μέρος της φύσης!!!
Και η αλήθεια είναι πως δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου πουθενά ο όρος "πρωτόγονη αναρχία" ενώ ο όρος "πρωτόγονος κομμουνισμός", ε! κάτι μου θυμίζει....

Εν πάσει περιπτώσει όμως, καλό θα ήταν να θυμόμαστε και να ανατρέχουμε στην ιστορία για να βλέπουμε ότι και η αναρχία και ο κομμουνισμός ως ιδεολογίες και οι φορείς αυτών, έχουν πάιξει σημαντικό ρόλο στο ιστορικοκοινωνικοπολιτικό είναι και γίγνεσθαι!!

Το θέμα και το ερώτημα είναι πως θα ξεπεράσουμε τις καθεστημένες αντιλήψεις και πώς θα διαμορφώσουμε νέες, χωρίς να ανταλλάσουμε απόψεις μίσους. Και το χειρότερο όλων είναι ότι αυτού του τύπου οι απόψεις ανταλλάσονται μεταξύ ανθρώπων που έχουν κατά βάση την ίδια επιθυμία: ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!!

Διάβασα το κείμενο με την πρέπουσα σοβαρότητα και σεβασμό , που επιτάσσει το ύφος του γάτου σου ...
Είναι ... πώς λέμε ¨ακολουθεί πολιτική διαφήμιση¨;;; Ε, αυτό το ύφος λέει ... ¨ακολουθεί σοβαρό catαγγελτικό μήνυμα και δεν σηκώνω και πολλές @αλακίες, γιατί θα φάμε τα μουστάκια μας!¨...-τί μουστακάρες!-
Τα σέβη μου... πρωτίστως στον γάτο βεβαίως-βεβαίως.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 06-03-11 στις 18:53.
Παράθεση

yusaku

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yusaku
Ο yusaku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O yusaku έγραψε στις 17:22, 06-03-11:

Με πολύ μεγάλη έκπληξη (ευχάριστη) είδα το θέμα αυτό σ' ένα μέρος που δεν το περίμενα.
Όσο για τη δική μου θέση, μπορεί πολλές φορές η ζωή να στα φέρει δύσκολα, πολύ δύσκολα μερικές φορές, αλλά πάντα έχεις την επιλογή για κάποιες βασικές αποφάσεις που θα πάρεις. Έτσι για τους μπάτσους, κατά τη γνώμη μου, δουλειά για να βαράς τον άλλον δεν είναι δουλειά. Είμαι κάθετα αντίθετος στον ρόλο που έχουν ιδίως στην κοινωνία που ζούμε (και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια κοινωνία όπου θα ήμουν σύμφωνος με την ανάγκη ύπαρξης τους). Στην σημερινή κοινωνία που ζούμε ο κύριος ρόλος που έχουν είναι να προστατεύουν εταιρίες, πολιτικούς, πολυεθνικές, ποδοσφαιριστές. Δεν έχουν καν την ανάγκη να δείξουν τον οποιαδήποτε κοινωνικό χαρακτήρα που και καλά υποτίθεται ότι έχουν.

Άλλοι από το φόρουμ με κάλυψαν 100% οπότε δεν θα επεκταθώ παρά πάνω και γυρνάω στα δύο γατόνια μου που μ' έχουν περάσει για γατόδεντρο κ έχουν κουντουρντίσει πάνω μου!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 8 γάτες . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:17, 06-09-11:

Και το χειρότερο όλων είναι ότι αυτού του τύπου οι απόψεις ανταλλάσονται μεταξύ ανθρώπων που έχουν κατά βάση την ίδια επιθυμία: ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!!

Μερικοί βέβαια θέλουν να τον αλλάξουν προς το χειρότερο και να μας επαναφέρουν στα χρόνια του Αστυφύλακα και του Παιδονόμου. Δυστυχώς τα περιθώρια συζήτησης εξαντλώνται στο ποιός έχει το δικαίωμα στην βία.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:59, 06-09-11:

ασχετο, είδα στον τίτλο την άνω τελεία... ξέρει κανείς ποιο πληκτρο είναι;

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 09:59, 07-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
ασχετο, είδα στον τίτλο την άνω τελεία... ξέρει κανείς ποιο πληκτρο είναι;
Καλημέρα
Πατάς ALT0183. ( Το 0 είναι μηδέν, όχι Ομικρον) Χρησιμοποίησε τους αριθμούς του NumLock όχι αυτούς που είναι στα F1-F0

Παράθεση

taksidiotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη taksidiotis
Ο taksidiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (75 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αχαρνές (Ηράκλειο). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O taksidiotis έγραψε στις 07:22, 15-05-12:

Έχει περάσει καιρος που δίνω σημασία σε τέτοια θέματα....καλυτερα να μην αναφέρω την γνώμη μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους