Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,610 εγγεγραμμένα μέλη και 713,015 μηνύματα σε 21,975 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:33, 24-01-18:

Μπράβο στη γατούλα σου και σε σένα...
είδες που λυθηκε το πρόβλημα και ήθελες να πάρεις ψάρι?
Καλό είναι τη θέση της άμμοδοχου όπως και των μπολ φαγητού νερού να μην τα αλλάζεις θέση... Οι γάτες είναι ζώα που θέλουν τη ρουτίνα τους και οποιαδήποτε αλλαγή μπορεί να τα στρεσαρει... Αν έχεις άνεση χώρου θα σου πρότεινα να βάλεις ακόμα μια αμμοδοχο - σε κάποιο άλλο σημείο του σπιτιού και να μην είναι ορατή ιδιαίτερα από άλλους... Σε πολλές γάτες θέλουν να μην είναι ορατές όταν κάνουν την ανάγκη τους. Ίσως να δοκίμαζες και στη δικιά σου ή δεύτερη να είναι κλειστού τύπου... Γενικά λέγεται πως όσες γάτες έχει ένα σπίτι τόσα σμμοδοχεια πρέπει να υπάρχουν συν 1 ακόμη... - εγώ για να καταλάβεις έχω 3 γάτες και 4 αμμοδοχους
Δώσε ένα φιλί στη γάτα σου από την παρέα εδώ και να σου ζήσει

Για τη μπόχα φρόντισε να της δίνεις ποιοτική ξηρά τροφή και όχι από το σουπερμάρκετ... Θα δεις πως τα κακά θα μυρίζουν λιγότερο και θα είναι πιο σφιχτά..

Το χαλάκι του μπάνιου θα αγοράσεις άλλο. Ξέρεις πόσα έχουμε πετάξει όλοι εμείς? Χαχαχα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 24-01-18 στις 18:37.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kybal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kybal
Ο kybal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kybal έγραψε στις 17:03, 13-02-18:

καλησπερα εδω και μια βδομαδα εχω το εξης θεμα ..ο γατος μου τα κανει πλεον εκτος αμμολεκανης σε ενα σημειο του πατωματος συγκεκριμενα...κυριως ουρηση...ειναι 13 χρονων χωρις ποτε να το εχει ξανακανει ακομα και αν τον αφηνα ολη μερα χωρις να παει τουαλετα που λεει ο λογος αν τυχαινε...το θεμα ειναι οτι δεν παει καθολου πλεον στο μερος της αμμου του χωρις να εχει αλλαξει κατι απο πριν...και οταν τον παω με τα χερια στην αμμο ''τα κανει'' επειτα ομως ξαναπηγαινει εκτος...επισης παρατηρω οτι η ουρηση ειναι πιο συχνη...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,255 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:08, 13-02-18:

.επισης παρατηρω οτι η ουρηση ειναι πιο συχνη...
Καλησπερα φιλε μου.Οποιαδηποτε αλλαγη συμπεριφορας,και ακομα χειροτερα το οτι ουρει πιο συχνα,σημαινει κατι ,και πρεπει αυριο κιολας να τον πας στον γιατρο.Μπορει να εινα κατι απλο,ομως υπαρχει μεγαλη πιθανοτγτα να εινα ουρολιθιαση,που ειναι πολυ συχνη στα αρσενικα και κυριως στα στειρωμενα.Δεν ξερω αν του δινεις τροφη ειδικη για στειρωμενα,ακομα ομως και να του δινεις παλι ανετα μπορει να εχει ουρολιθιαση και πρεπει ΑΜΕΣΑ να το μαθεις διοτι μπορει να αποβει μοιραιο.Δες εδω.
Απο την αλλη,αν εχει αυξησει και το να πινει νερο,μπορει να εχει και κατι στα νεφρακια του,παντως σιγουρα και αμεσως πρεπει να τον πας κτηνιατρο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα,αν θες ενημερωσε μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kybal

Νεοφερμένος

O kybal έγραψε στις 20:21, 13-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλε μου.Οποιαδηποτε αλλαγη συμπεριφορας,και ακομα χειροτερα το οτι ουρει πιο συχνα,σημαινει κατι ,και πρεπει αυριο κιολας να τον πας στον γιατρο.Μπορει να εινα κατι απλο,ομως υπαρχει μεγαλη πιθανοτγτα να εινα ουρολιθιαση,που ειναι πολυ συχνη στα αρσενικα και κυριως στα στειρωμενα.Δεν ξερω αν του δινεις τροφη ειδικη για στειρωμενα,ακομα ομως και να του δινεις παλι ανετα μπορει να εχει ουρολιθιαση και πρεπει ΑΜΕΣΑ να το μαθεις διοτι μπορει να αποβει μοιραιο.Δες εδω.
Απο την αλλη,αν εχει αυξησει και το να πινει νερο,μπορει να εχει και κατι στα νεφρακια του,παντως σιγουρα και αμεσως πρεπει να τον πας κτηνιατρο.
Ελπιζω να πανε ολα καλα,αν θες ενημερωσε μας.
Ναι θα τον πάω το πρωί απλά μου κάνει περίεργο που δεν πάει καν στην άμμο του λες και δεν θυμάται που είναι...και εφόσον όταν τον πηγαίνω εγώ ενεργείτε άρα δεν τον χαλάει κάτι στην άμμο...είναι στειρωμένος ναι από μικρό τροφή κανονική όχι για στειρωμένα...επίσης έχει και τάση φυγής συνέχεια με το που ανοίγει πόρτα ή και κλειστή γρατζουναει συνέχεια ενώ μεγάλωσε μέσα στο σπίτι δεν τον άφηνα έξω...όλα αυτά βέβαια γιατί είναι 13 χρόνων δεν είναι κάνα μικρό ναβπω εντάξει μου φαίνεται περίεργο στην ηλικία του...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:31, 13-02-18:

Καλησπέρα!Ο γατούλης γέρασε και σαν γεράκος κάνει πιο πολλά τσισάκια γιατί η κύστη δεν έχει μεγάλες πια αντοχές.Ακόμη σ'αυτή την ηλικία πίνουν περισσότερο νερό και δεν είναι απαραίτητο να έχει κάτι.Σίγουρα όπως σου είπε η Έφη μας ,αύριο στο γιατρό.
Το καημένο άρχισε να μπερδεύεται ,θα κάνεις υπομονή και ο γιατρός σίγουρα θα τον βοηθήσει.Περαστικά του και να μου τον φιλήσεις.Έχω αδυναμία στους γεράκους γατούληδες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,255 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:33, 13-02-18:

.είναι στειρωμένος ναι από μικρό τροφή κανονική όχι για στειρωμένα..
Αυτο παντως κανει ακομα πιο υποπτο μηπως υπαρχει ουρολιθιαση,οποτε καλα θα κανεις που θα τον πας αυριο.
Σου ευχομαι τα καλυτερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kybal

Νεοφερμένος

O kybal έγραψε στις 13:26, 14-02-18:

Καλημερα και παλι...μετα την επισκεψη απ τον γιατρο μου ειπε οτι δεν ειναι ουρολιθιαση σιγουρα...ουτε κυστες εχει...διεγνωσε καταρρακτη στα ματακια του και λεει οτι μαλλον δεν βλεπει καλα και επισης το πιθανοτερο να ειναι ανοια...σαν γερακος αρχιζει και εχει συμπτωματα ανοιας η μπορει να περασε και κανα μικρο εγκεφαλικο...η αμμος του ειναι σε εναν φωταγωγο με ημικλειστη πορτουλα αλλα ηξερε παντα εκει να πηγαινει...μου ειπε να την βγαλω εκτος πορτας δλδ στο δρομο που περναει πριν παει στο αλλο σημειο που εχει σταμπαρει πλεον και οντως μολις πηγε στην αμμο του...αυτα λοιπον ο γερακος μου που τον εχω απο μια χουφτα πλεον θελει διπλη φροντιδα...θα εχει τα παντα για οσο χρειαστει...σας χαιρεταει απ ολες τις ηλικιες του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:59, 14-02-18:

Λατρευτό γατούλι!!!!!!Ήθελα από την αρχή να σου γράψω περί άνοιας και εγκεφαλικού αλλά δεν ήθελα να σε τρομοκρατήσω.Αυτά τα πέρασα κι εγώ με τον γάτο μου στο άβαταρ.Βέβαια χρησιμοποιούσε τη λεκάνη ,η οποία ήταν σε βατό σημείο.Επειδή τυφλώθηκε και πριν συμβεί αυτό ο γιατρο΄ς του έδωσε κολλύριο που βάζουν και οι άνθρωποι για τον καταρράκτη.Αυτό τον βοήθησε να χάνει την όραση σιγά σιγά ώστε να προσαρμοστεί ευκολότερα.Στα τελευταία του μερικές φορές κουτουλούσε σε κάποια έπιπλα.Για τα τσισάκι ,έκανε πιο πολλά και έπινε περισσότερο νερό χωρίς όμως να υπάρχει κάτι παθολογικό.Όταν υπάρχει ουρολιθίαση το ζωάκι φωνάζει ,σκαλίζει μανιωδώς την άμμο και φεύγει.Σε δεύτερα επιστρέφει και κάνει το ίδιο.Ο δικός σου μιά χαρά ουρεί το καημένο αλλά τα γήρας ου γαρ έρχεται μόνο.
Από δω και στο εξής θέλει περισσότερη αγάπη,να του κάνεις όλα τα κέφια ,να τον φιλάς ,μακάρι να ζούσε κι ο δικός μου κι ας τα έκανε πάνω του.Απολαύστε όσο μπορείτε περισσότερο τις χαρές που σας δίνει η επικοινωνία σας.Εύχομαι τα καλύτερα και επειδή ξαναζώ μέσα από την ιστορία σου τη δική μου,ενημέρωνέ μας με την εξέλιξη της.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,027 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:59, 14-02-18:

Σε όλες τις φάσεις της ζωής του, δεν παύει να είναι ένας γλύκας!
Ο Θεός να του δίνει κι άλλα χρόνια, να απολαμβάνει την αγάπη και τα χάδια σου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:10, 14-02-18:

Ειναι υπεροχος πραγματικα! Μπραβο σου που τον αγαπας και τον φροντιζεις ετσι! Ειδικα τωρα που γερασε..σε εχει περισσοτερο αναγκη!Να ειναι καλα η ψυχουλα μου,και εσυ το ιδιο! Να τον φιλησεις απο μενα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-02-18 στις 22:14.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους