Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,065 εγγεγραμμένα μέλη και 718,634 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

EasyRiding

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EasyRiding
Ο EasyRiding αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O EasyRiding έγραψε στις 15:29, 18-10-19:

Ευχαριστώ!
Κάπως έτσι θα το κάνω αυτή τη φορά,αργά και με υπομονή.
Το προηγούμενο απλά το ''πέταξα'' μέσα στο σπίτι και δεν τους έδωσα την ευκαιρία να τα βρούνε.
Ευτυχώς πήγε σε καλούς γονείς μετά.
Θα μείνει στο γραφείο μια βδομάδα να παρακολουθήσω την υγεία του και μετά θα το βάλω σε δωμάτιο μόνο του.
Α,πήγε αμέσως στην άμμο που του έβαλα ,δεν είδα διάρροια ή κάτι ανησυχητικό παρόλα τα φάρμακα που έφαγε σήμερα.
Από όρεξη πάει καλά,ήπιε πολύ νερο την πρώτη φορά.
Αναφορά τέλος !
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:14, 18-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από EasyRiding
Ευχαριστώ!
Κάπως έτσι θα το κάνω αυτή τη φορά,αργά και με υπομονή.
Το προηγούμενο απλά το ''πέταξα'' μέσα στο σπίτι και δεν τους έδωσα την ευκαιρία να τα βρούνε.
Ευτυχώς πήγε σε καλούς γονείς μετά.
Θα μείνει στο γραφείο μια βδομάδα να παρακολουθήσω την υγεία του και μετά θα το βάλω σε δωμάτιο μόνο του.
Α,πήγε αμέσως στην άμμο που του έβαλα ,δεν είδα διάρροια ή κάτι ανησυχητικό παρόλα τα φάρμακα που έφαγε σήμερα.
Από όρεξη πάει καλά,ήπιε πολύ νερο την πρώτη φορά.
Αναφορά τέλος !
Γενικά τα πολύ μικρά γατάκια οι ενήλικες γάτες δεν τα συμπαθούν και τα αποφεύγουν όσο μπορούν... Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις.... Δε ξέρω πόσο το κράτησες το προηγούμενο γατάκι αλλά σίγουρα ένα χρονικό περιθώριο πρέπει να δίνουμε επειδή οι γάτες είναι πολύ περίεργα ζώα και μπορεί να κάνουν και πάνω από μήνα μέχρι να αποδεχτούν ένα νέο μέλος....

Στην ερώτηση που έκανες στο προηγούμενο ποστ αν μπορούν να κολλήσουν τίποτα οι γάτες σου από το μικρό θα σου πω ότι από την στιγμή που είναι εμβολιασμενες δεν κινδυνεύουν εκτός από ενδοπαρασιτα αν έχουν όλα κοινή αμμο.. Φυσικά τώρα που ακόμα είναι σε μια θεραπεία το μικρό για τα σκουλήκια και ψύλλους και μέχρι να εμβολιαστεί πλήρως ας είσαι λίγο προσεχτικος... Βγάζε το με τη γατοφορο όπως είπαμε και με αυτόν τον τρόπο και το μικρό θα καθαρίσει από σκουλήκια (σίγουρα θα έχει) και οι δικές σου θα το βλέπουν, θα το μυρίζουν, θα του γρυλίζουν στην αρχή αλλά και χωρίς φόβο - τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα με την μικρή τώρα.....

Ότι θελήσεις εδώ είμαστε - αν και είσαι έμπειρος γατογονιος με 2 ήδη γάτες
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 17:56, 18-10-19:

Καλησπέρα κι από μένα. Από τον Αύγουστο έχω κι εγώ τρίτο γατάκι. Το έφερα από το χωριό με την προοπτική να το δώσω τον Οκτώβριο σε μια φίλη μου στη Θεσσαλονίκη...Προς το παρόν ο Ράιαν είναι στο σαλόνι μου.Και το σαλόνι μου δε το λες και συμπρωτεύουσα. Σήμερα διάβασα μια πολύ δυσάρεστη είδηση. Μαθητές Δημοτικού κακοποίησαν μια τυφλή γατούλα στη Φολέγανδρο. Τέτοια περιστατικά με στεναχωρούν αφάνταστα...Μετά είδα τις γατούλες σου και ένιωσα καλύτερα. Εύχομαι να δεχτούν το μικρό χωρίς προβλήματα. Εμένα η Σκούμπα υιοθέτησε τον Ράιαν. Αυτή η γάτα με αγγίζει στα κατάβαθα της ψυχής μου...Του παραχωρεί το φαγητό της,τον παίζει,τον καθαρίζει,κοιμούνται αγκαλιά,δεν θυμώνει όταν της δαγκώνει την ουρά. Είναι ο λόγος,η' ένας λόγος,που δεν ξέρω αν θα δώσω τον μικρό. Η μεγάλη, η Τσαρίνα,ούτε να τον βλέπει. Αυτή, εκτός από μένα, δε θέλει κανέναν. Ούτε άνθρωπο,ούτε γάτα.Αλλά δεν έχουμε σοβαρά θέματα. Κατά τη γνώμη μου, σωστά το χειρίζεσαι. Αλλά όπως ξέρεις και από την πείρα σου είναι απρόβλεπτα όντα.Είσαι παλιός γατογονιός,οπότε μόνο ευχές μπορώ να σου δώσω. Και μακάρι όλοι να κοιτάξουμε μέσα μας. Βαθιά μέσα μας. Μικροί και μεγάλοι.Το κακό είναι πάντα πιο εύκολο από το καλό. Μπορεί και να εκτονώνει το κακό. Να σου δίνει την ψευδαίσθηση της παντοδυναμίας.Το καλό όμως γαληνεύει ,επουλώνει και γεμίζει. Και τι πιο καλό από δυο ματάκια που σε κοιτούν με αγνή αγάπη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EasyRiding

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EasyRiding
Ο EasyRiding αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O EasyRiding έγραψε στις 10:19, 20-10-19:

Να προσθέσω αφού αναφέρθηκε ότι η συγκεκριμένη γατούλα στην Φολέγανδρο είναι καλά και υιοθετήθηκε σύμφωνα με άρθρο που διάβασα σήμερα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους