Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,272 εγγεγραμμένα μέλη και 718,335 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 212 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,446 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 07-11-10:

Εμφανίζεται κυρίως σε στειρωμένους αρσενικούς γάτους. Η ουρήθρα φράζει από άλατα στρουμβίτη με αποτέλεσμα διαταραχές στην ούρηση,συχνοουρία ή δυσουρία δηλαδή δυσκολία στην ούρηση, πολλές φορές αιματουρία ακόμα και μερική ή πλήρη κατακράτηση του ούρου λόγω έμφραξης της ουρήθρας. Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση και πρέπει να γίνει άμεσα απόφραξη της ουρήθρας και να...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-13 στις 19:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By coffeejunkie on 01-05-18, 11:13
Απάντηση: Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

@Almpina
Καταρχάς είναι πολύ αυστηρό να δίνεις ΜΟΝΟ urinary medical τροφή.
Οι τροφές της σειράς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Δυστυχώς θέλει ακριβή τροφή όπως Royal Canin Urinary και ούτε γραμμάριο από άλλη τροφή.
Επίσης ο γάτος μου χρειάστηκε σχεδόν 2 χρόνια για να σταματήσει να κατουράει όπου νάναι, από τη στιγμή που άλλαξα τη διατρογή του, όπου σταδιακά μειώθηκε το φαινόμενο. Μέχρι τότε έβαζα κατουροσέντονο στους χώρους που βρισκόταν.
Δυστυχώς είναι ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα, αλλά τώρα ο γάτος μου είναι 8 ετών και υγιέστατος. Έχει να κατουρήσει όπου νάναι 2 χρόνια.
Παράθεση
By Almpina on 03-05-18, 00:54
Όχι του δίνω την urinary high delusion ξηρή τροφή που μου έχει δώσει η κτηνιατρος και πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω τον τελευταίο καιρό δοκίμασα να του δώσω την ίδια τροφή σε φακελάκι την υγρή δηλαδή αλλά μου έκανε εμετό και πια έχει αδυνατίσει πολύ αλλά δεν έχω και χρήματα να τον πηγαίνω συνέχεια στον γιατρό έχω δώσει πάρα πολλά λεφτά σε εξετάσεις κτηνιάτρους τροφές αλλά καμία βελτιωση το μόνο καλό είναι ότι δεν έχει ξαναφραξει εδώ και κάποιους μηνες

Αυτό θέλω μόνο μια ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα καλυτερέψει τίποτα άλλο η κτηνιατρος μου είπε ότι αυτό θα με ακολουθεί μια ζωή και ότι δεν θα αλλάξει και ότι μου έκανε ζημιά ο προηγούμενος κτηνιατρος μου εξήγησε ότι η φούσκα του έχει χαλαρώσει και δεν μπορεί να τα κρατήσει μέσα σε έναν μήνα του πέρασα 6 φορές καθετήρα και μόλις τον ξέφραζε μου έλεγε πάρτο σπίτι και ενημέρωσε με και άργησα να καταλάβω ότι κάτι δεν πήγαινε καλά πως μπορώ να τον βοηθησω;

Επίσης εκει που τον είχα μάθει να κοιμάται μαζί μου και να ανεβαίνει σε κρεβάτια και καναπέδες τον έχω απομονώσει τελείως μόνο στο χολ οδικά όταν λείπω από το σπίτι και δουλεύω και έχω και έναν άλλον γάτο που συνεχώς τον πειράζει
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-05-18 στις 08:03. Αιτία: merge.
Παράθεση
By μαρλιν on 08-10-18, 13:58
Καλησπέρα.
Ασχολούμαι με αυτό το θέμα εδώ και 2 χρόνια απο τότε που εμφανίστηκε στο γάτο μου όταν ήταν μόλις 2 ετών.
Η φράξη της κύστης εμφανίζεται κυρίως στα αρσενικά στειρωμένα γατιά και είναι κάτι που δεν φαίνεται άμεσα.
Κάπως έτσι,προσωπικά,απο τότε που έγινε , τσεκάρω το γάτο μου μια στο τόσο κυρίως όταν δεν τον έχω δει να κατουράει,με μια μικρή πίεση στην κοιλιά του κάτω χαμηλά και τσεκάρω αντίδραση.
Το στρεσ βοηθάει πολύ στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα γιαυτό και η κτηνίατρος μου έχει προτείνει να του δίνω αταράξ οταν τον δω να στρεσαρεται(αν και το αποφευγω γιατι ειμαι κατα των ηρεμιστικών χωρις σοβαρό λόγο).
Η κύστη του γάτου μου έφραξε πριν 2μιση χρόνια,δυστηχως αν αργησεις να το καταλάβεις μπορεί να σπάσει και να αναγκαστεί να κάνει χειρουργείο.Έκανε αποφραξη ουροδοχου κυστης και απο τότε τον προσεχω ,οχι στρες και ειδική τροφη ΜΟΝΟ.
Αν ξανασυμβεί μπορει να χρειαστει χειρουργείο αλλά και να μόνο η διαδικασία της απόφραξης ήταν τόσο επίπονη για το γάτο και ψυχοφθόρα που προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ για να το αποφύγει.
Η τροφή που προτείνω για ουροποιητικό πρόβλημα είναι η royal urinary s/o.Του κάθεται πολύ καλά και έχει καλά αποτελέσματα.Ουσιαστικά οι τροφες urinary απλώς κάνουν το γατί να διψάει παραπάνω ώστε να κατουράει κ πιο συχνά και να δουλευει το ουροποιητικο συστημα συνεχώς.Είχα δοκιμάσει και την purina one urinary.Δεν του άρεσε καθόλου γευστικά.
Ελπίζω να βοήθησα,νομίζω είναι ένα θέμα που θέλει προσοχή ,κυρίως γάτες που είναι ευαίσθητες και στρεσάρονται εύκολα γιατί η αντιμετώπιση είναι ταλαιπωρία που δυστηχώς μπορεί να καταλήξει πολύ άσχημα.
Τα φιλιά μου!
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 08-10-18, 15:22
Απάντηση: Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Μαρλιν σε ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια και τις γνωσεις σου,επανω στο ζητημα!
Ευχομαι τα καλυτερα για τον γατουλη σου!Και απο εμας τα φιλια μας!
Παράθεση
By Ambrosia on 20-02-19, 01:54
Καλησπέρα σε όλους. Οι θηλυκές γάτες τελικά παρουσιάζουν σε ορισμένες περιπτώσεις απόφραξη ουρήθρας μετά την στείρωση?
Ή είναι κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ μα ποτέ;
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 20-02-19, 06:36
Αρχική Δημοσίευση από Ambrosia
Καλησπέρα σε όλους. Οι θηλυκές γάτες τελικά παρουσιάζουν σε ορισμένες περιπτώσεις απόφραξη ουρήθρας μετά την στείρωση?
Ή είναι κάτι που δεν συμβαίνει ποτέ μα ποτέ;
Καλημερα φιλη μου. Σαφως και μπορει να συμβει και σε θηλυκια γατα,αλλα ειναι πολυ πιο σπανιο και αυτο κυριως λογω κατασκευης της ουρηθρας,καθως στα αρσενικα ειναι πιο στενη και πιο μακρυα,με αποτελεσμα οι ''λιθοι'' να περνουν απο την ουρηθρα και να την φρακαρον πολυ πιο ευκολα απο οτι στα θηλυκα που και πιο φαρδια ειναι αλλα και πιο κοντη,οποτε ειναι πολυ μικροτερες οι πιθανοτητες να φραξει.
Παράθεση
By Ambrosia on 20-02-19, 10:15
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
Κι εγώ αυτήν την πληροφορία είχα από πολλούς γιατρούς, ότι αν και σπάνιο, επειδή συμβαίνει, πρέπει ο ιδιοκτήτης να επισκεφθεί τον γιατρό χωρίς καθυστέρηση εφησυχασμένος λόγω του ότι είναι θηλυκή η γάτα.Να γίνει διάγνωση και σε περίπτωση που έχει φράξει η ουρήθρα, να γίνει η ιατρική διαδικασία απόφραξης.
Όμως, υπάρχουν φίλοι που το αποκλείουν να φράξει η ουρήθρα σε θηλυκές γάτες και ισχυρίζονται ότι τους το είπε ο γιατρός τους. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι έχει διαβεβαιώσει κάποιος γιατρός για κάτι τέτοιο και το έχει αποκλείσει.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 20-02-19, 14:11
Αρχική Δημοσίευση από Ambrosia
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.
Κι εγώ αυτήν την πληροφορία είχα από πολλούς γιατρούς, ότι αν και σπάνιο, επειδή συμβαίνει, πρέπει ο ιδιοκτήτης να επισκεφθεί τον γιατρό χωρίς καθυστέρηση εφησυχασμένος λόγω του ότι είναι θηλυκή η γάτα.Να γίνει διάγνωση και σε περίπτωση που έχει φράξει η ουρήθρα, να γίνει η ιατρική διαδικασία απόφραξης.
Όμως, υπάρχουν φίλοι που το αποκλείουν να φράξει η ουρήθρα σε θηλυκές γάτες και ισχυρίζονται ότι τους το είπε ο γιατρός τους. Προσωπικά αμφιβάλλω ότι έχει διαβεβαιώσει κάποιος γιατρός για κάτι τέτοιο και το έχει αποκλείσει.
Και καλα κανεις και αμφιβαλλεις φιλη μου.Οχι μονο στα σιγουρα μπορουν να παθουν και τα θηλυκα,ειπαμε,πολυ πιο σπανια,αλλα μπορουν,αλλα και με τα ιδια μου τα ματια εχω δει στην κτηνιατρο μου θηλυκια γατα με αποφραξη λογω ουρολιθιασης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    addieve18, DavidJag, jeanninevr60, sadieom3, TimothySat

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους