Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,579 εγγεγραμμένα μέλη και 712,247 μηνύματα σε 21,921 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 136 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καθάρισμα και απολύμανση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 10:05, 23-02-13:

Καλημερα, ανοιγω νεο θεμα σχετικα με μια απορια που εχω, οπως γνωριζεται οι περισσοτεροι εχασα την μικρη μου απο λοιμωδη περιτονιτιδα, τωρα το επομενο διαστημα σιγουρα θα ερθει νεα γατα στο σπιτι, εχω μιλησει με κτηνιατρους και μου ειπαν οτι αν γινει καλη απολυμανση δεν υπαρχει προβλημα καθως πρεπει να υπαρχει μεγαλη εκεθεση στο ιο για να κολλησει. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πολλοι εχουν ηδη αλλες γατες στο σπιτι αλλα δεν πετανε ολο το σπιτι και δεν υπαρχει προβλημα.

Εχω αερισει, καθαρισει το σπιτι με χλωρινη, εχω βαλει ηλεκτρικη σκουπα παντου και εχω πλυνει και απολυμανει τα παντα (νομιζω), ας αφησουμε την δικια μου περιπτωση και να υποθεσουμε οτι εχουμε αναλογα περιστατικα με γενικα μεταδιδομενες ασθενειες, πως απολυμενουμε το σπιτι γιατι ειναι αδυνατον να πεταχτουν ολα, μ'αυτο το σκεπτικο θα πρεπει να πεταξω και τον καναπε μιας και κοιμοταν εκει. Εχω πεταξει ηδη παρα πολλα αλλα εχουν μεινει γατοδεντρα και σκευη περισσοτερο, δεν ειναι οτι ειναι ακριβα μπορω να παρω αλλα, αλλα μιας και τα σκευη πχ ειναι ανοξειδωτα και υποτιθεται οτι δεν κραταν μικροβια, αν τα απολυμανουμε σωστα υπαρχει προβλημα ?

Ολα τα εχω καθαρισει με hibitane και ξυδι με ζεστο νερο, εχουν ολα ξεπλυθει επισης πολυ καλα, τι γνωμη εχετε και τι προτεινετε σχετικα με το καθαρισμα και την απολυμανση ολου του σπιτιου ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:24, 23-02-13:

Εγώ θα έλεγα ό,τι πλένεται να πλυθεί, δηλ. κάλυμμα καναπέ, κουβέρτες, ριχτάρια κλπ, ακόμη κι αν πρέπει να πάνε καθαριστήριο, και τα στρώματα/μαξιλάρια να τιναχτούν καλά και να αεριστούν αρκετές ώρες στον ήλιο. Με τα σκεύη όπως λες δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. Τώρα για το γατόδεντρο δεν ξέρω αν μπορεί να απολυμανθεί. Από εκεί και πέρα αν όπως λες χρησιμοποίησες χλωρίνη, κάνε κι ένα χέρι με dettol για να σου φύγει το άγχος και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πιο ισχυρή απολύμανση θα μπορούσε να σου κάνει ενδεχομένως εταιρεία απολύμανσης, αλλά δεν ξέρω και αν κρίνεται απαράιτητο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban
Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O ban Persian... έγραψε στις 18:52, 23-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εγώ θα έλεγα ό,τι πλένεται να πλυθεί, δηλ. κάλυμμα καναπέ, κουβέρτες, ριχτάρια κλπ, ακόμη κι αν πρέπει να πάνε καθαριστήριο, και τα στρώματα/μαξιλάρια να τιναχτούν καλά και να αεριστούν αρκετές ώρες στον ήλιο. Με τα σκεύη όπως λες δε νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. Τώρα για το γατόδεντρο δεν ξέρω αν μπορεί να απολυμανθεί. Από εκεί και πέρα αν όπως λες χρησιμοποίησες χλωρίνη, κάνε κι ένα χέρι με dettol για να σου φύγει το άγχος και δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πιο ισχυρή απολύμανση θα μπορούσε να σου κάνει ενδεχομένως εταιρεία απολύμανσης, αλλά δεν ξέρω και αν κρίνεται απαράιτητο...
Dettol πιο ακριβως λες ? Οπως καταλαβαινεις τα σκευη ειναι τα μονα ευκολα να πεταχτουν αλλα απο περιεργεια περισσοτερο και δεδομενου οτι ειναι ανοξειδωτα, ο καθηγητης που ειχα μιλησει μου ειπε οτι οτι δεν μπορει να απολυμανθει σωστα καλο ειναι να πεταχτει, τωρα το γατοδεντρο πχ. το περασα ολο με ζεστο νερο και hibitane αλλα και παλι δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο, με βλεπω να το πεταω εκτος αν το αποθηκευσω σε μια κουτα και το βγαλω σε κανα 6μηνο...
Ριχταρια, σεντονια, μαξιλαροθηκες και ολα αυτα εχουν πληθει,

Καταλαβαινεις οτι ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα ή εγω εχω λαλησει
Τι εχετε κανει οι υπολοιποι σε αναλογες περιπτωσεις ρε παιδια ?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:43, 23-02-13:

H dettol βγάζει απολυμαντικά για το πάτωμα, πολυκαθαριστικά, σπρέυ για επιφάνειες κλπ, όπως δηλαδή τα κοινά καθαριστικά, απλά υποτίθεται πως απολυμαίνουν κιόλας και μάλιστα αναγράφουν πως χρησιμοποιούνται από το ινστιτούτο Παστέρ. Υπάρχει ακόμη και απολυμαντικό για τα ρούχα. Αν θέλεις δες και στην ιστοσελίδα τους, αναφέρει και γενικές συμβουλές απολύμανσης.
Το θέμα Σωτήρη μου και είναι περίπλοκο αλλά και καλά κάνεις και του δίνεις τόση σημασία, στη θέση σου όλοι το ίδιο θα κάναμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 19:54, 23-02-13:

Εγω εχω αντιστοιχη περιπτωση οπου πρεπει ν απολυμαινω το σπιτι καθε 2βδομαδες με sebacil κ,τα γατια ενα μηνα αντιβιωσηκ αμπουλα κ μεσα στ αυτια κτλπ.. λογω του οτι εξελιχτικε σε ωτιτιδα..λογω του οτι τα μικρα μ ειχαν παρασιτα κ μεχρι να το βρει η σωστη γιατρος οι αλλοι μου λεγαν οτι ειναι αλλεργικό..τεσπα στο θεμα σ ειναι πολυ ενταξει η απολυμανση σ..τα σκευη μπορείς να τα πλυνεις με ζεστο νερο κ dettolκαθως κ τα ντουλαπια μεσα τα ραφια κ νομιζω θα σαι ενταξει..το dettol το υγρο που διαλυεται σε νερο..που ναι σ ενα διαφανο πλαστικο μπουκαλι οσο για το γατοδεντρο δεν ξερω μηπως πρεπει να πεταχτεί..εγω βεβαια ειμαι λιγο φοβικη με τις μεταδοτικες..οποτε ρωτα κ τον γιατρο..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:31, 23-02-13:

Μήπως dettol spray για ψέκασμα του γατόδεντρου; Αλλά δεν ξέρω αν σκοτώνει τον συγκεκριμένο ιό.

Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 21:09, 23-02-13:

Eυχαριστω για τις απαντησεις, λεω να παρω και να περασω ξανα ολο το σπιτι με το παρακατω:
Dettol Αντιβακτηριδιακό Σπρέυ Επιφανειών “Υγιεινή & Ασφάλεια”
Μιας και λεει οτι ειναι καταλληλο για ολες τις επιφανειες....περισσοτερο σαν μια επιπλεον προστασια συν το ψυχολογικο κομματι.

''Εξουδετερώνει το 99,9% των βακτηριδίων, συμπεριλαμβανομένων των Ε.coli, Σαλμονέλας, MRSA και των Ιών της γρίπης τύπου Α Η1Ν1.
Αφαιρεί το 90% των αλλεργιογόνων. Χωρίς οσμή, χρώμα, χλώριο
Κατάλληλο για χρήση σε επιφάνειες κοπής τροφίμων, καρεκλάκια φαγητού, στρώματα για αλλαγή πάνας, ψυγεία, κάδους απορριμμάτων, νεροχύτες, μπανιέρες & βρύσες, λεκάνες τουαλέτας.
Ασφαλές για χρήση σε επιφάνειες προετοιμασίας φαγητού''

Παράθεση

lilian22111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilian22111
H lilian22111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H lilian22111 έγραψε στις 22:10, 23-02-13:

Διαβασα αυτο http://www.vetmed.ucdavis.edu/CCAH/l...fs/PedersenFIP κοιταξετο αν θελεις, το πρωτο που βγαζει η αναζητηση στο google, δεν ξερω πως να σου το βαλω διαφορετικα.Το διαβαζω απο μεραφραση και λεει γατοδενδρα και μαλακα παιγνιδια πρεπει να πεταχτουν.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:09, 23-02-13:

Δε θα συνιστουσα το συγκεκριμενο απολυμαντικο,ριξε μια ματια εδω:
http://www.fabcats.org/owners/poisons/article.html
Προσωπικα χρησιμοποιω αραιωμενο αντιβακτηριδιακο αλλης μαρκας,που αναγραφει οτι ειναι ασφαλες για παιδια και κατοικιδια.Το γατοδεντρο θα συνιστουσα να μην το χρησιμοποιησεις,δεδομενου οτι μενουν αρκετα κυτταρα της γατας με το ξυσιμο των νυχιων.Τα κουβερτακια,κρεβατακια και παιχνιδια,με πλυσιμο σε υψηλη θερμοκρασια πιστευω οτι ειναι ασφαλη.Εξαλλου οπως εχω ξαναπει απλα τον κορωναϊο θα σκοτωσεις,ο οποιος μεταδιδεται πανευκολα,αν ειναι το γατακι να τον μεταλλαξει αυτο δε θα εξαρτηθει απο το αν υπαρχει στο χωρο,αλλα απο το πως θα αντιδρασει το ανοσοποιητικο του.Οποτε μην πανικοβαλλεσαι,εχω κανει κι εγω τις ιδιδες ερωτησεις σε αρκετους γιατρους καθως ενα απο τα γατακια της προηγουμενης γεννας μας μετακομισε σε σπιτι οπου ειχε νοσησει και πεθανει γατακι απο FIP μολις μερικες εβδομαδες πιο πριν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ban (Σωτηρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ban

O ban Persian... έγραψε στις 00:22, 24-02-13:

Κατανοητά όλα, το γατοδεντρο και μερικά ακόμα θα φύγουν, κρεβατάκι, παιχνίδια, πετσετουλες έχουν φύγει ήδη, αν και με στεναχωρεί ιδιαίτερα μιας και είμαι πιο δεμένος συναισθηματικά, δεν πειράζει.
τι άλλο μπορώ να κάνω όσον αφορά τη γενική καθαριότητα του σπιτιού ?

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:09, 11-05-17:

Καλημέρα σε όλους ! Εχετε χρησιμοποιήσει γη διατόμων ή το χημικό sebacil ? Θέλω να βρω ένα ασφαλή τρόπο να απολυμαίνω την είσοδο του σπιτιού μου που έρχονται τα αδεσποτάκια και τρωνε και κάθονται .
Τη γη διατόμων μου την παρουσίασαν στο pet shop ως απόλυτα ασφαλή για ζώα και άνθρωπο και μάλιστα σε περίπτωση που πουδραρεις τα ζώα ή τη φάνε μαζί με την τροφή εξουδετερώνει τα εξω -ενδοπαράσιτα αντίστοιχα .
Ομως μόνο στις άκρες μπορώ να τη βάλω και κλασικα η κτηνίατρος δεν την παραδέχεται . Μου προτεινε sebacil 2 φορές το μήνα το οποίο μένει ανεπηρέαστο από την υγρασία .
Εχει κάποιος γνώση και εμπειρία πάνω σε αυτά ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καθάρισμα! - Από evi27
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-11 στις 12:25.
    • Στεγνό καθάρισμα - Από miamiamia
      Το θέμα έχει λάβει 46 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-05-10 στις 23:03.
    • Απολύμανση δοχείων φαγητού. - Από zoo
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-11-08 στις 20:56.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους