Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,742 εγγεγραμμένα μέλη και 714,578 μηνύματα σε 22,126 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με νεογνά γατάκια!!

Pavlos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlos93
Ο Pavlos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Pavlos93 έγραψε στις 15:40, 22-05-09:

Γεια σε όλους ονομάζομαι Παύλος. Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να σας συγχαρώ για αυτήν εδώ την ιστοσελίδα που προσφέρει τόση πολλή βοήθεια στους φίλους των αγαπημένων μας αιλουροειδών.

Έκανα αυτό το post για να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικά με κάτι απορίες που έχω . Η γάτα μου πριν 4-5 ημέρες γέννησε και έχει κάνει 4 γατάκια.Θα ήθελα να μου δώσετε πληροφορίες για τα παρακάτω θέματα :

1. Πότε θα αρχίσουν να έχουν επαφή με το περιβάλλον;
2. Από πότε θα μπορούν να ζουν μόνα τους γιατί δεν θα κρατήσω και τα τέσσερα τα τρία θα τα δώσω σε γνωστούς.
3. Πότε μπορώ να πάω τη μάνα για στείρωση;
4. Είναι φυσιολογικό που πριν λίγο έβγαζε κάτι περίεργους ήχους και ξάπλωσε για 10 δευτερόλεπτα; Υποθέτω ότι είναι πόνοι μετά τη γέννα αλλά για να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ξανά συγχαρητήρια για αυτήν εδώ την κοινότητα που έχει δημιουργηθεί!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 15:59, 22-05-09:

Καλώς ήρθες.

Επαφή με το περιβάλλον θα αρχίσουν να έχουν μόλις ανοίξουν τα ματάκια τους, γύρω στις 10-14 μέρες. Μέχρι τότε, καλό είναι να μην τα πολυπιάνεις, γιατί ταράζεται η μαμά (εκτός κι αν η γάτα σου είναι εξαίρεση).

Ιδανικά θα πρέπει να μείνουν με τη μαμά τους μέχρι να απογαλακτιστούν και να ολοκληρωθεί η κοινωνικοποίησή τους, δηλαδή 2,5-3 μήνες.

Επειδή η στείρωση είναι μια κάποια ταλαιπωρία για τα θηλυκά, καλύτερα να περιμένεις μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά. Στο μεταξύ, έχε το νου σου στη μάνα, γιατί μπορεί να το σκάσει για να ξαναζευγαρώσει.

Δεν είμαι σίγουρη για το τελευταίο που ρωτάς, αλλά δεν μου φαίνεται να είναι πόνοι της γέννας μετά από 5 μέρες.Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:04, 22-05-09:

Να χαιρεσαι τα μικρα σου!
Στις ερωτησεις σου απαντησε η ruko.Τον συγκεκριμενο ηχο μηπως τον κανει οταν θελει να ησυχασει τα μικρα της;Μερικες φορες κανουν σαν να τους "μιλανε".

Παράθεση

Pavlos93

Νεοφερμένος

Ο Pavlos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Pavlos93 έγραψε στις 16:45, 22-05-09:

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις

Όχι τον ήχο τον έκανε όταν ήταν μακριά από τα μωρά της..
Αν συνεχίσει πρέπει να ανησυχήσω;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:49, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlos93
Αν συνεχίσει πρέπει να ανησυχήσω;
Θα έλεγα ναι... Πιο πολύ με ανησυχεί το ότι ξάπλωσε αμέσως μετά. Πριν λίγο καιρό είχαμε εδώ μια γατούλα με παρόμοια συμπτώματα, αλλά δεν θυμάμαι τι ήταν. Οπότε αν δεις να το ξανακάνει, καλύτερα να την πας στο γιατρό.

Παράθεση

Pavlos93

Νεοφερμένος

O Pavlos93 έγραψε στις 16:55, 22-05-09:

Ευχαριστώ.

Και κάτι τελευταίο..

Είναι απαραίτητο να είναι με την μάνα 2,5-3 μήνες γιατί τα έχουμε στην ταράτσα και όποτε βρέχει γίνεται πανικός και τα βάζουμε στο σπίτι και κλαίνε όλη νύχτα.Δεν ξέρω πόσο θα το άντεχε η μητέρα μου αυτό.Γίνεται να απομακρυνθούν νωρίτερα;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:21, 22-05-09:

Γινεται,αλλα τα μωρακια δεν θα εχουν τα καταλληλα αντισωματα και ισως εμφανισουν προβληματα συμπεριφορας.Εξαλλου το νωριτερο που μπορουν να απομακρυνθουν ειναι στις 40 ημερες,με το προαναφερθεν ρισκο.Κατα τη γνωμη μου αφου επιλεξατε να γεννησει η γατουλα πρεπει να κανετε κι υπομονη και να φροντισετε τα μικρα οπως πρεπει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους