Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,657 εγγεγραμμένα μέλη και 713,672 μηνύματα σε 22,032 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες σχετικά με συμπεριφορά

NikolasG7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NikolasG7
Ο NikolasG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O NikolasG7 έγραψε στις 01:40, 19-03-10:

Καλος σας βρήκα παιδιά!
Τους τελευταίους 4 μήνες έχω ενα γάτο και μιας και έγινα ιδιοκτήτης γάτου στα καλά καθούμενα έχω κάποιες απορίες.

Πρώτων:Είναι συνεχός σε μια γκρίνια διαρκείας.Νιαουρίζει όλη την ώρα χαμηλόφωνα σα να παραπονιέται και τις νύχτες νιαουρίζει δυνατά σε στυλ αου-αουουου! Δεν είναι θέμα υγείας γιατι ο γιατρος μου είπε οτι είναι υγιέστατο,και ούτε είναι λόγο πείνας αφού δεν το αφήνω νυστικό.Είναι λογικό ή κάτι τρέχει? Εχει κάνει αποπαρασίτοση εχει το κολλάρο του,του έβαλα την αμπούλα του και γενικά είναι κομπλέ.

Δεύτερον: Εχει τάσεις φυγής! Στο σπίτι κάθεται μόνο για να φάει και για λίγο ύπνο,μετά χαλάει τον κόσμο για να τον αφήσω έξω.Ακόμα και οταν βρέχει και κάνει κρύο προτιμάει να είναι έξω και να ξαπλώνει στο βρεγμένο τσιμέντο παρά στο μαλακό και ζεστό κρεβάτι ΜΟΥ ή χαλάκι.Το θέμα είναι οτι δεν κάθεται ούτε καν στον εξωτερικό χώρο του σπιτιού αλλα πηδάει στο δίπλα ακόμα και στο παραδίπλα σπίτι.Ευτιχώς δεν εχει τη δυνατότητα να βγεί στο δρόμο γιατί θα το έχανα σίγουρα! Εχω περιφράξει τα σημεία που φευγει αλλα κάνει στην κυριολεξία σαν παλαβό να φύγει και βρίσκει τρόπο να τρυπώσει! Εχει αρχίσει και με νευριάζει αυτη η κατάσταση αφού δεν υπάρχει και τίποτα ενδιαφέρον στα διπλανά σπίτια,ίσα-ίσα που μπορεί να δημιουργιθούν και μπελάδες.Το θέμα όμως είναι οτι σε λίγες μέρες θα πάω στο εξοχικό μου για πάσχα και εκεί θα είναι πολύ εύκολο να φύγει και ίσως να χαθεί ή να το πατήσει αμάξι.Να το κρατήσω οποσδήποτε εντος σπιτιού ή να το αφήσω να περιπλανηθεί?
Γενικότερα αξίζει τον κόπο να περιφράξει κανείς τη γάτα του ή είναι μάταιο και απολύτος λογικό η γάτα να την κοπανάει?

Πληροφοριακά είναι αρσενικός περίπου 8 μηνών κεραμιδόγατος.

Αυτά προς το παρών...οποιος νομίζει οτι μπορεί να με βοηθίσει θα το εκτιμούσα!
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 04:04, 19-03-10:

Καλως ηρθες! Ο γατουλης ειναι στειρωμενος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,431 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 04:19, 19-03-10:

η συμπεριφορα του γατου σου ειναι απολυτα φυσιολογικη αν ΔΕΝ ειναι στειρωμενος....αν οντως ειναι ετσι θα πρεπει να τον πας οπωσδηποτε για στειρωση αν θες να τον εχεις μαζι σου,...αλλλιως καποια στιγμη θα...στριψει δια του αρραβωνος!!επισης θα τον γλυτωσεις ετσι απο διαφορες αρρωστιες που θα μπορουσε να κολλησει αν πηγαινε μαε γατα..και απο καρκινο τον ορχεων...
εννοειται πως μεσα θα πρεπει να τον εχεις αν τον θελεις ζωντανο...μην φοβασαι...οι περισσοτεροι απο μας κεραμυδακια εχουμε..και μια χαρα συνιθησαν το μεσα...

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 12:22, 19-03-10:

Οχι δεν είναι στειρωμενος.Αν γίνει στείρωση θα πάψει να την κοπανάει?
Οποτε δίκιο έχω έχω...πρεπει να τον κρατήσω μεσα στο σπίτι οποσδήποτε? Κανει σαν τρελό όμως δεν θέλει μέσα!
Και ενα φίλο που ρώτησα που ασχολείται με γάτες μου είπε οτι είναι λογικο να φευγει και να τον αφήνω...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:42, 19-03-10:

Εφόσον στειρωθεί, θα του κοπεί η τάση για αναζήτηση συντρόφου... θα χαλαρώσει...
Βέβαια δεν θα του κοπεί αμέσως, θα πάρει χρόνο γιατί είναι ορμόνες που πρέπει να φύγουν απο τον οργανισμό, και θα πάρει ίσως λίγο καιρό.

Ανάλογα που μένεις.. σε χωριό ή πόλη, με αυλή ή μπαλκόνι.. θα μπορείς ΙΣΩΣ υπο κάποιες προϋποθέσεις να τον αφήνεις και λίγο έξω... Για Αθήνα δεν το συζητάω... μόνο στο μπαλκόνι και εφόσον είναι σωστά περιφραγμένο.

Πάντως μπορείς να του το κόψεις το έξω εφόσον το θέλεις.. απλά όσο βλέπει ότι του γίνεται το χατίρι, θα γκρινιάζει και αυτός, θα σε τουμπάρει και πάλι απο την αρχή.
Αν τώρα ψιλοβαριέται όλη μέρα μόνο του.. μπορείς ίσως κάποια στιγμή να πάρεις και 2ο γατάκι αν και αν δεν γίνει θα συνηθίσει και στην ησυχία του αργότερα...

Για την φασαρία το βράδυ, είναι λογικό για τον λόγο ότι κοιμάται όλη την μέρα... Αν παίζετε λίγο παραπάνω, ή και το βράδυ πριν κοιμηθείς θα κουραστεί και αυτός περισσότερο..

Να σου ζήσει !!!

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 13:08, 19-03-10:

Στην Αθήνα μένω και το δωματιό μου είναι στην ταράτσα και είναι και αυτός μαζί μου.Οταν λέω οτι τον αφήνω έξω εννοώ το χώρο της ταράτσας αλλα αυτός πηδάει απο ταράτσα σε ταράτσα.Εχω προσπαθίσει να τον κρατήσω μέσα αλλά ειδικά τη νύχτα χαλάει τον κόσμο.Κάνει θόρυβο με την πόρτα ακόμα και στο κρεβάτι μου ανεβαίνει και περπατάει πάνω μου για να με ξυπνίσει και νιαουρίζει.Ετσι τον αφήνω να βγεί απο το να χάσω τον ύπνο μου.
Το παράξενο είναι οτι οταν χρειαστεί να λείψω για ώρες απο το σπίτι τοτε είναι που δεν πάει πουθενά και κάθεται έξω απο την πόρτα και κλαψουρίζει.
Με έχει μπερδέψει πολύ αυτό το γατί δεν ξέρω τι να κάνω....και φοβάμαι την άλλη βδομάδα που θα παω για πασχα στο χωριό εκει θα είναι πολυ εύκολο να φύγει και με τρομάζει η σκέψη οτι μπορει να επιστρέψω απο τις διακοπές χωρίς αυτόν.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 13:12, 19-03-10:

Γιατί δεν τον στειρώνεις??? Όπως σου είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω, όταν στειρωθεί θα σταματήσει να αναζητά θηλυκές γατούλες και έτσι δεν θα έχει τάση φυγής!!!Αλλά και πάλι θα πρέπει να βγαίνει στην ταράτσα μόνο με την δική σου επίβλεψη..

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 924 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 13:14, 19-03-10:

πολυ φοβαμαι οτι αν δεν το στειρωσεις θα γυρισεις χωρις το γατι.
υπαρχουν χιλιοι λογοι να το στειρωσεις, αρρωστιες απο γατομαχιες και ζευγαρωμα-θανατος απο αυτοκινητο λογω περιπλανισης και φυσικα το ηθικο ζητημα με τα αδεσποτα κλπ κλπ.Επιπλεον,δεν σε ενοχλει που ψεκαζει?

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 13:26, 19-03-10:

ψεκάζει? Τι εννοείς?
Σημερα εχω ραντεβού με κτηνιατρο για εμβόλιο και θα συζητίσουμε και τη στείρωση αν και το θεωρώ βάρβαρο και κόντρα στη φύση ζήτημα..

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 13:30, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από NikolasG7
ψεκάζει? Τι εννοείς?
Σημερα εχω ραντεβού με κτηνιατρο για εμβόλιο και θα συζητίσουμε και τη στείρωση αν και το θεωρώ βάρβαρο και κόντρα στη φύση ζήτημα..
Βάρβαρο δεν είναι σε καμία περίπτωση. Μια μικρή επέμβαση 15 λεπτών είναι όπου το γατί δεν θα καταλάβει τίποτα, αλλά θα γλυτώσει από πολλά. Τώρα όσον αφορά το ''κόντρα στην φύση'', δεν νομίζω ότι περιβάλλον μια αστικής πόλης είναι το φυσικό περιβάλλον μιας γάτας... Με κίνδυνο της ζωής τους από αυτοκίνητα και φόλες... Οπότε σε τι φύση θα πας κόντρα???

Παράθεση

NikolasG7

Νεοφερμένος

O NikolasG7 έγραψε στις 15:05, 19-03-10:

Καλά αμα δεν πονέσει και μετά την επέμβαση θα το κάνω.
Θα μηλήσω και με το γιατρό να δούμε.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 15:07, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από NikolasG7
Καλά αμα δεν πονέσει και μετά την επέμβαση θα το κάνω.
Θα μηλήσω και με το γιατρό να δούμε.
Στα αρσενικά είναι πολύ πιο εύκολο απ΄ότι στα θηλυκά.Δεν θα πονάει με την επέμβαση, θα του έχει κάνει και ο γιατρός παυσίπονη ένεση και θα είναι μια χαρά...

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 15:11, 19-03-10:

Εγω στειρωσα τον γατουλη μου και με το που γυρισαμε σπιτι απο το κτηνιατρειο επαιζε, πηδουσε απο εδω και απο κει, εφαγε κανονικα, εκανε αγαπουλες. Δεν καταλαβαινουν τιποτα. Ειναι υπερβολικα πολλα τα υπερ μιας στειρωσης.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 924 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 16:00, 19-03-10:

οταν λεμε ψεκαζει εννοουμε οτι τα αστειρωτα αρσενικα κατουρανε ενα δυσοσμο υγρο, με αυτον τον τροπο μαρκαρουν την περιοχη τους
το οτι η στειρωση ειναι εναντια στη φυση του δεν θα το σχολιασω,απλα σκεψου τι επιπτωσεις εχει να μην το στειρωσεις

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 16:39, 19-03-10:

Ρε παιδιά να ρω΄τησω και εγώ κάτι?σε τι διάστημα συμβιβάζονται με το μέσα?

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 16:48, 19-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Όλγα
Ρε παιδιά να ρω΄τησω και εγώ κάτι?σε τι διάστημα συμβιβάζονται με το μέσα?
Ανάλογα τον χαρακτήρα κάθε γάτας!!! Άλλα με το που τα βάζεις μέσα δεν θέλουν να ξαναβγούν και άλλα απλά συνηθίζουν με τον καιρό!!!Μιλάμε πάντα για στειρωμένα γατόνια!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:13, 19-03-10:

Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...#content_start

Ο γατούλης είναι σε σωστή ηλικία εαν το αποφασίσεις, και εαν ο γιατρός σου προτείνει διάφορα σκευάσματα καταστολής των ορμονών, θα σου έλεγα ότι είναι καρκινογόνα, και είναι και απλά μια προσωρινή λύση..(μην σου πώ να αλλάξεις και γιατρό... εφόσον στα προτείνει..)

Θα πρέπει να του κλείσεις κάποιον χώρο.. δεν είναι καλό να πηγαίνει σε άσχετα μπαλκόνια..
Πέρα του ότι δεν είναι ασφαλές για τον γάτο.. μπορεί άνετα να φάει ή να πιεί κάτι που δεν πρέπει.. και να τρέχεις και να μην φτάνεις. Πολλοί είναι αυτοί που δεν γουστάρουν γάτες, ειδικά αν κάνουν τσάρκα στα ξένα μπαλκόνια, και εύκολα ο άλλος βρίσκει λύσεις διάφορες....Απο κλοτσιά, μέχρι φόλα...

Το καλύτερο θα ήταν να το πάρεις μαζί σου το Πάσχα, και να τον έχεις μόνο μέσα... Εαν βγεί... είναι πολύ πιθανό και να μην ξαναγυρίσει, εφόσον θα είναι σε ξένο τελείως περιβάλλον.. και να πλακωθεί με άλλες γάτες, και κινδυνεύει απο πολλά...

Αν και πιστεύω ότι σε κάνει ότι θέλει...και είσαι πολύ μαλακός μαζί του...
Άστον να φωνάζει, και αν σε ενοχλεί στον ύπνο σου, αδιαφορία ή απλά κλείνεις την πόρτα... όλα τα γατιά τα κάνουν όλα αυτά και ακόμα χειρότερα .. όλα εξαρτώνται απο το πόσο θάρρος θα τους δώσουμε εμείς, και πως θα τα εκπαιδεύσουμε στο δικό μας πρόγραμμα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους