Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,515 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 509 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανόρεχτο γατάκι με πρόβλημα μάλλον στο έντερο..

catman21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman21
Ο catman21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O catman21 έγραψε στις 23:42, 13-07-13:

το μικρο μου το γατακι εδω και 2 μερες ειναι ανορεχτο,καθεται σε μια γωνια συνεχεια και ακουγεται ενας θορυβος απο την κοιλια του λες και γρυλιζει το στομαχι του.λες και βρυχαται το στομαχι του και ο λαιμος του κομπιαζει.πηγα στον κτηνιατρο και ρωτησα γιαυτο το πραγμα και μου ειπα οτι μαλλον ειναι λογω σκουλικων κατι τετοιο τελοςπαντων.μου εδωσε ενα φαρμακο,πάστα και του το εδωσα στο στομα αν και ακομα δεν εχει δειξει σημαδια τρομερης βελτιωσης αλλα ισως βιαζομα να επανελθει γρηγορα.επισης μου ειπε να του βαζω να πινει και γαλα γιατι βοηθαει και του εδωσα γαλα και ξερασε μετα απο λιγο.εχει τυχει σε κανεναν παρομαιο περιστατικο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 23:47, 13-07-13:

γαλα αγελαδας?? Γιατι αν του δωσες γαλα αγελαδας ειναι μεγαλο προβλημα, δεν κανει να πινουν απο αυτο, τους δημιουργει προβληματα στο πεπτικο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:50, 13-07-13:

Κανονικα την πρωτη δοση απο το αποπαρασιτικο την δινει ο ιδιος ο κτηνιατρος, μηπως να αλλαζες κτηνιατρο πριν παθει τιποτα χειροτερο το γατακι σου;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

O catman21 έγραψε στις 23:58, 13-07-13:

γάλα δωδώνης του εδωσα.ειπα στον κτηνιατρο ποσο ειναι το βαρος του γατιου και μου εδωσε την αναλογη δοση παστας..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:24, 14-07-13:

Σου είπε ο κτηνίατρος να δίνεις σε μωρό γατάκι γάλα για ανθρώπινη κατανάλωση; Μου φαίνεται πολύ περίεργο. Πρέπει να του το σταματήσεις προς το παρόν και να πας να το δει κάποιος κτηνίατρος γρήγορα, πριν συμβεί κάτι χειρότερο. Αν κατάλαβα καλά δεν το πήγες το γατάκι για εξέταση, μόνο επικοινώνησες εσύ με τον κτηνίατρο. Καλά θα είναι να εξεταστεί το γατάκι όσο γρηγορότερα γίνεται.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

O catman21 έγραψε στις 00:34, 14-07-13:

θα το παω την Δευτερα οπωσδηποτε αν και δεντο βλεπω σε τραγικη κατασταση μιας και ορεξη εχει για να φαει και να πιει και ψιλοπαιζει με το αλλο αδερφακι του..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,789 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:34, 14-07-13:

Συμφωνώντας απόλυτα με τις προλαλήσασες, μη το καθυστερείς. Ει δυνατόν σε άλλο κτηνίατρο, τουλάχιστον για μια δεύτερη (επαγγελματική)διάγνωση. Κρίμα το γατάκι να ταλαιπωρείται από ένα, κατά πάσα πιθανότητα, απλό γαστρεντερολογικό πρόβλημα που όμως αν δεν θεραπευτεί έγκαιρα, να του δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στο άμεσο μέλλον

Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

O catman21 έγραψε στις 00:58, 14-07-13:

σας ευχαριστω ολους σας για τις πολυτιμες πληροφοριες και τον κοπο που κανατε να μου απαντησετε..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:47, 14-07-13:

Πραγματικά δε θέλω να είμαι Κασσάνδρα ούτε να λέω "ιχ πρόσεχε, θα σου πεθάνει το γατάκι", αλλά τα μωρά γατιά είναι πολύ απρόβλεπτα αναφορικά με το πώς εξελίσσεται μια αδιαθεσία τους. Χειροτερεύουν πολύ γρήγορα και ακόμα και μια διάρροια μπορεί να καταλήξει στο θάνατο του γατιού. Αυτά στα μεταφέρω, δυστυχώς, από την εμπειρία μου, όταν ακόμα δεν πολυσκάμπαζα από γατιά και έκανα κάμποστα λάθη.

Εγώ στη θέση σου θα είχα ήδη ψάξει για κάποιον κτηνίατρο που κάνει επισκέψεις τα σαββατοκύριακα. Το να μην τρώει επί δύο μέρες το γατί, να είναι γενικά ανόρεχτο και να κάνει φασαρία η κοιλιά του, είναι κάποια μη αγνοήσιμα συμπτώματα, έστω κι αν τώρα φαίνεται να έχει ανακάμψει.

'Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 16:07, 14-07-13:

Καλησπερα κι απο εμενα.Μηπως ο ανθρωπος ενοουσε να του δωσεις ειδικο γαλα για γατακια?οπως το ορμιλακ η εστω αυτο της γουισκας?μου φαινεται πολυ περιεργο να εννοουσε το αγελαδινο η εστω το κατσικισιο και χωρις να θελω να σε αγχωσω,κι εγω θα προτεινα μια δευτερη γνωμη,απο αλλο κτηνιατρο.Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:45, 15-07-13:

Κι εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση που σου συνέστησε να του δώσεις γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης κι αυτό γιατί οι περισσότερες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη.
Κι ειδικά τα μικρά γατάκια σε ηλικία δεν μπορούν ακόμη περισσότερο να το χωνέψουν.
Εκτός εάν σου είπε κάποια συνταγή (αραιωμένο γάλα με άλλα συστατικά) ως λύση ανάγκης μέχρι να ανοίξουν τα καταστήματα ώστε να αγοράσεις το ειδικό γάλα για γατάκια.

Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

O catman21 έγραψε στις 09:44, 17-08-13:

παιδια ολα καλα με τα γατακια..μου ειπαν οτι το καλυτερο για τις στομαχικες διαταραχες ειναι το ρυζι με το κοτοπολου.τους εδωσα για 3 μερες και τωρα ειναι πολυ καλα.ολη μερα τρεχουν και παιζουν και ειναι μεσα στο κεφι.σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους