Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,197 εγγεγραμμένα μέλη και 718,686 μηνύματα σε 22,693 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 507 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έλκος στομάχου από αντιβίωση στείρωσης

konsta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konsta
H konsta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H konsta έγραψε στις 20:40, 14-01-15:

καλησπέρα φίλοι,
ανοίγω πρώτη φορά θέμα να σας πω τι μας συνέβη
πήγαμε την προηγούμενη παρασκευή στο κτηνίατρο μας να κάνουμε στείρωση, και όταν τελειώσαμε μου είπε πως του έκανε ενέσιμη αντιβίωση και εγώ απλά θα του δώσω μισό χάπι πρωί και μισό βράδυ ( το χάπι ήταν το Mortal 20mg) την δευτέρα και την τρίτη. ξεκινάω την δευτέρα την αγωγή στον γατούλη μου. την τρίτη πρωί κάνει κόκκινο εμετό, εγώ σκέφτηκα ότι πιθανότατα κάτι τον πείραξε από το φαγητό του. παρόλα αυτά πήρα τον κτηνίατρο και του το είπα , μου είπε λοιπόν να του κόψω την αντιβίωση και να τον ταΐσω σουπίτσα μετα από δυο ώρες νηστείας. σήμερα έκανε εμετούς... ο ένας ήταν κόκκινος και οι άλλοι λευκοί.. επειδή όμως ο κτηνίατρος του είχε απενεργοποιήσει τον αριθμό του, τηλεφώνησα σε άλλο κτηνίατρείο το οποίο εφημέρευε. Ο δεύτερος κτηνίατρος μου είπε να τον πάω από εκεί και έτσι έγινε. τον εξέτασε είδε το χάπι και μου είπε ότι το χάπι αυτό το δίνουν σε στειρώσεις σκυλιών των 20 κιλών άρα η σωστή δοσολογία του στον γάτο μου θα ήταν ένα τέταρτο του χαπιού την μέρα!! τελικά ο δεύτερος μας έκανε μια ένεση βιταμίνης, μια ένεση αντιβιώσης για την στείρωση, μια αιμοστατική ένεση, και μια αντιεμετική ένεση με σκοπό να ήρεμήσει το στομαχάκι του και να μην υπάρξει λοίμωξει από την εγχείρηση. γνωρίζει κάποιος την δοσολογιά αυτου του φαρμάκου?? δεν ξέρω τι να φανταστω .. αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να του έδωσαν αγωγη τετραπλάσιας ποσοτητας!! αν έχετε κάποια πληροφορία σχετικα με το φάρμακο ( Μortal 20 mg) θα μου ήταν χρήσιμη.. ή ακόμα εάν σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο θα ήθελα την άποψή σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:20, 14-01-15:

Καλησπέρα konsta και καλωσήρθες στην παρέα μας
Κατ'αρχήν εύχομαι ο γατούλης να έχει συνέλθει από αυτή την άδικη ταλαιπωρία που υπέστη
Καθημερινά γίνονται τόσες στειρώσεις, και μπορεί να είναι πλέον ρουτίνα για τους κτηνιάτρους αυτή τη διαδικασία, αλλά δεν παύει να είναι και μια πηγή άγχους για τους γατο-γονείς, μήπως κάτι δεν πάει καλά κατά τη διάρκεια της επέμβασης... Αλλά το να ανησυχούμε και για το αν ο γιατρός του έδωσε την κατάλληλη φαρμακευτική μετεγχειριτική αγωγή και σε τι ποσότητα, μήπως και δημιουργηθούν σοβαρά παρατράγουδα...ε πάει πολύ!
Στη θέση σου, και εφ'όσον διαφαίνεται σχεδόν ξεκάθαρα οτι είναι λάθος του γιατρού (το αποτέλεσμα μιλάει από μόνο του: έπαθε γαστροραγγία ο καημενούλης), θα ζητούσα εξηγήσεις από τον πρώτο γιατρό και συγχρόνως θα άλλαζα κτηνίατρο!
Δεν ξέρω πόσο καιρό τον γνώριζες τον πρώτο, δεν ξέρω την εμπειρία του ως γιατρού, αλλά αυτό που ξέρω είναι οτι η ανευθυνότητα μετράει αρνητικά πάνω από πτυχία και περγαμηνές! Διότι μπορεί εκείνος να βλέπει το ζωάκι σου ως "άλλο ένα περιστατικό", για σένα όμως είναι κάτι το μοναδικό, το πλασματάκι σου, η αγάπη σου και δεν χωράνε συμβιβασμοί σε αυτά τα θέματα.
Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά είμαι πραγματικά εξοργισμένη! Δεν μου έχει τύχει, και βέβαια εύχομαι να μην τυχαίνει σε κανέναν γατο-γονιό.
Πιστεύω οτι ο καλός κτηνίατρος δεν κρίνεται στο αν κάνει καλά τα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις, αλλά στο αν μπορεί να θέτει σωστές διαγνώσεις, να κάνει σωστές επεμβάσεις και, το κυριώτερο, να είναι υπεύθνος και να αντιμετωπίζει την κάθε περίπτωση σύμφωνα με τις ξεχωριστές της ανάγκες. Προστρέχουμε σ'αυτόν που θα κάνει καλά το ζωάκι μας, όχι να του φέρει επιπλέον προβλήματα!

Περαστικά στον μικρούλη σου και σιδερένιος από δω και πέρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konsta

Νεοφερμένος

H konsta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H konsta έγραψε στις 17:44, 15-01-15:

alcyone σε ευχαριστω πάρα πολυ για το καλωσορισμα...
επειδη στις ίδιες σκέψεις κυμαινόμαστε περίπου .. πριν διαβάσω την συμβουλή σου την είχα ήδη κάνει! στο τηλέφωνο που πήρα τον πρωτο κτηνιάτρο ακούγοντας το περιστατικό και την δοσολογία της αντιβιώσης αρχικά μου είπε ότι ίσως κατάλαβα λάθος την αγωγή και μετα που του εξήγησα ότι και ο συντροφός μου το ίδιο κατάλαβε παραδέχτηκε το λάθος του.. αλλά και πάλι τι να το κάνω τώρα??? δικαιώθηκα στα λόγια. ταλαιπωρείτε το γατάκι μου από χαζομάρες.
όσο αφορά το αν ήταν καλός γιατρός γενικά δεν μου έδειξε το αντίθετο εκτός από αυτό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:05, 15-01-15:

όσο αφορά το αν ήταν καλός γιατρός γενικά δεν μου έδειξε το αντίθετο εκτός από αυτό.
Πες με κακιά, πες με παράξενη, αλλά εμένα και μόνο αυτό μου φτάνει (για να τον αλλάξω).
Μου φαίνεται αρκετά κουτοπόνηρο, ακόμα και γελοίο, να προσπαθεί με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή βγάζοντας τον άλλον τρελλό, προσποιούμενος οτι ποτέ δεν έγινε το τάδε ή το δείνα κι όταν τα γεγονότα πανηγυρικά τον διαψεύδουν, μόνο τότε να παραδέχεται το λάθος που έκανε.
Φίλη μου είναι ζήτημα ήθους, τι άλλο να πω...
Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι συνάδελφοί του... που δεν του μοιάζουν.

Αρκετά όμως μ'αυτόν, ο γατούλης πώς πάει? Είναι καλύτερα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 15-01-15 στις 20:07. Αιτία: αναγραμματισμός
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,530 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 15-01-15:

Καλη μου φιλη καλησπερα και πολλα περαστικα στο γατουλινι σου.
Ενα θα σου πω.Μακρια απο αυτον τον κτηνιατρο.
Ελπιζω να μην κινδυνευει το γατακι σου .Ο δευτερος γιατρος τι σου ειπε;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konsta

Νεοφερμένος

H konsta έγραψε στις 15:42, 16-01-15:

ο δευτερος γιατρος τον έχει κουράρει πολυ καλά ομολογώ. την τετάρτη του έκανε τις ενέσεις που έγραψα και για να ανοίξω το θέμα, και την πέμπτη χτες δηλαδή τις επανέλαβε όλες εκτός από την αντιβίωση είπε πως τόσες μέρες μετά την στείρωση είμαστε εκτός κινδύνου. μου είπε ότι αν κάνει εμετό σήμερα θα πρέπει να τον πάω να συνεχίσουν την θεραπεία αν δεν κάνει εμετό δεν χρειάζεται άλλα φάρμακα. το μόνο πο πρέπει να προσέχω είναι οι διατροφή του για 2 με 3 μερες και ύστερα μπορώ να του δίνω σιγά σιγά την παλιά του τροφή. ωστόσο υποθέτω πως πρέπει να πόναγε τις πρώτες μέρες γιατί δεν ήταν καθόλου ζωηρός. κοιμόταν συνέχεια και σηκονώταν μόνο για να αλλάξει θέση. το φαί το έτρωγε αργά αλλά στο τέλος το κατάφερνε. αυτά γινόντουσαν την τρίτη και την τετέρτη. ευτυχώς σήμερα είναι το άκρως αντίθετο. σε κάποια στιγμή άρχισε να τρέχει μες στο σπίτι (πολύ θετικό αυτο). έχει και περισσότερη όρεξη για παιχνίδι και με το φαί ακόμα παρόλο που δεν πρέπει να το αρέσει η κοτόσουπα και πολυ. αν δεν κάνει εμετό σήμερα παιδιά σημαίνει πως σε 2 μερούλες δεν θα έχουμε κανένα προβλημά!!
το μόνο που στεναχώρησε στην κατάσταση ήταν η ταλαιπωρία του...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:32, 16-01-15:

Konsta μου, αυτό που έχω να πω είναι ευτυχώς που έδρασες χωρίς καμία καθυστέρηση με το που είδες το πρώτο σύμπτωμα! Ευτυχώς που τον πήρες σε δεύτερο κτηνίατρο άμεσα γιατί αν οτιδήποτε γινόταν διαφορετικά το πράγμα πολυ φοβάμαι πως μπορεί να είχε μια πολύ διαφορετική έκβαση. Ανθρώπινα τα λάθη, όμως με ποια ψυχή θα έπαιρνες ξανά το γατάκι σου στον πρώτο κτηνίατρο; Πως θα μπορούσες ξανά να αφήσεις το πλασματάκι σου στην φροντίδα του; Πιστεύω ότι άμα έρθει εκείνη η ώρα δεν θα μπορείς εσύ η ίδια να ξαναπάς. Όπως και να χει, τέλος καλό, όλα καλά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konsta

Νεοφερμένος

H konsta έγραψε στις 21:36, 16-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Konsta μου, αυτό που έχω να πω είναι ευτυχώς που έδρασες χωρίς καμία καθυστέρηση με το που είδες το πρώτο σύμπτωμα! Ευτυχώς που τον πήρες σε δεύτερο κτηνίατρο άμεσα γιατί αν οτιδήποτε γινόταν διαφορετικά το πράγμα πολυ φοβάμαι πως μπορεί να είχε μια πολύ διαφορετική έκβαση. Ανθρώπινα τα λάθη, όμως με ποια ψυχή θα έπαιρνες ξανά το γατάκι σου στον πρώτο κτηνίατρο; Πως θα μπορούσες ξανά να αφήσεις το πλασματάκι σου στην φροντίδα του; Πιστεύω ότι άμα έρθει εκείνη η ώρα δεν θα μπορείς εσύ η ίδια να ξαναπάς. Όπως και να χει, τέλος καλό, όλα καλά.
και γω που το σκεφτόμουν μετα δεν θα τον ταλαιπωρούσα πάλι σε έναν κτηνίατρο που μου είχε αποδειξει μια φορά ότι κάνει λάθος.. και κακα τα ψέματα σε όλα τα γατακια λογικά την ίδια αντιβιωση δίνουν .. πως μπερδεύτηκαν αυτή την φορά??
πάντως σήμερα ο γατουλης μου είναι πολύ καλύτερα και τώρα το βράδυ παίζει συνέχεια.. μάλλον δεν θα χρειαστεί να ξαναπάει στον κτηνιάτρο!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:23, 16-01-15:

Ευτυχώς κούκλα μου, είχατε Άγιο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:56, 18-01-15:

Τα νέα σας πολύ ευχάριστα, ο γατούλης δείχνει να έχει ανανήψει πλήρως
Υποθέτω ύστερα από τη δυσάρεστη περιπέτεια και ταλαιπωρία που πέρασε, οτι πλέον ο δεύτερος θα είναι ο κτηνίατρος που θα αναλαμβάνει να τον παρακολουθεί οπότε δεν μου μένει παρά να ευχηθώ από δω και πέρα... "σιδερένιος"!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 00:50, 20-01-15:

ποτε θα δούμε το φανταστικό αυτό γατί?

Παράθεση

konsta

Νεοφερμένος

H konsta έγραψε στις 22:00, 20-01-15:

ευχαριστώ πάρα πολύ που με συμβουλευσατε όλοι σας.. ο γατούλης δείχνει πια και μετα από τόσες μερες πολύ καλα... και έχει ζωηρέψει πιο πολυ και από πριν. φυσικά και την παρακολούθηση του μπορω να εμπιστευτω πλέον στον δευτερο κτηνιάτρο. δήματρα αύριο θα σου τον βγάλω κάποιες φρέσκιες φωτογραφίες....που θα ειναι μερα να το δειτε καλα καλα το αγγελουδακι μου!!! (θέλουμε να ειμαστε και ωραιοι γάτοι...)

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:13, 20-01-15:

Ανυπομονούμε να τον γνωρίσουμε!
Μπορείς να ανοίξεις και ολόδικό του θεματάκι εδώ που χώρος ξεχωριστός, αφιερωμένος στα καμάρια μας

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους