Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,075 εγγεγραμμένα μέλη και 718,640 μηνύματα σε 22,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν θέλει το λουράκι/κολάρο

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:54, 27-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
το σαμαρακι δεν το θελω για να την βγαζω βολτα στην κυπρο..σε διαμερισμα θα μενουμε..απλα επειδη θα ταξιδεψουμε με αεροπλανο, θα πρεπει να ελεγξουν την γατοφορο, γι αυτο θα πρεπει να την βγαλω για λιγο, και δεν ξερω πως θα αντιδρασει μεσα σε ολη την φασαρια..οποτε θα νιωθω πιο σιγουρη αν της φοραω σαμαρακι..
Αχ συγνώμη.. κατάλαβα λάθος.
Χμμ αυτό που με προβληματίζει είναι πως θα αντιδράσει η γατούλα όντως μέσα σε όλη τη φασαρία. Όσο πιο απόμερα γίνεται αν μπορεί αν γίνει ο έλεγχος, πάρε την αγκαλιά και έχε την άκρη του οδηγού στερεωμένη γερά στον καρπό σου.
Κι αυτό γιατί όσο καλά εκπαιδευμένος κι αν είναι ένας γάτος να βολτάρει με σαμαράκι, ένα ψιλοπανικό θα τον πάθει μέσα στη φασαρία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 22:58, 27-11-09:

θελω να ελπιζω οτι μονο τωρα που ειναι το πρωτο μας ταξιδι θα εχω τοσο αγχος..και μετα θα ειναι πιο απλη διαδικασια..μακαρι να τα παει καλα το κοριτσακι μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:01, 27-11-09:

Εσύ να είσαι ήρεμη, μην της μεταδώσεις νευρικότητα. Να της μιλάς γλυκά, να την καθυσηχάζεις και όλα θα πάνε καλά.
Πότε ακριβώς ταξιδεύετε;

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:14, 27-11-09:

το μεθεπωμενο σαββατο 5/12 :cry::cry:

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:48, 28-11-09:

Αν κατάλαβα καλά έρχεστε μόνιμα, ε;

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 11:04, 28-11-09:

όχι, για διακοπές θα πάμε τώρα...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:43, 28-11-09:

Ωραία! Χριστουγεννα πισω στο πατρικό μαζί και η γατούλα! Όχι παίζουμε :up:

Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Browny
H Browny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Browny έγραψε στις 16:34, 12-01-11:

Πώς μπορώ να βάλω περιλαίμιο (με κουδουνάκι) στον γάτο μου ; Είναι 9 μηνών. Δεν κάθεται ήσυχος και κάνει σαν τρελός όταν πάω να του το φορέσω. Μια φορά που το δοκίμασα, προσπαθούσε να το βγάλει με τα πίσω πόδια καθώς και δαγκώνοντας το με αποτέλεσμα να τραυματίσει τα ούλα του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:14, 13-01-11:

Και εμας τα ιδια κανει...Θες οπωσδηποτε να εχει και κουδουνακι??? Σε ρωταω γιατι εχουν ειπωθει διαφορα, μεχρι που καποιοι λενε οτι το κουδουνακι μπορει να τρελανει τη γατα...Ομως μπορει να ειναι και για εσενα εκνευριστικο.
Αν θες παντως μπορεις να προσπαθησεις την ωρα που θα κοιμαται και θα ειναι ηρεμος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

H Browny έγραψε στις 20:48, 13-01-11:

Όχι απαραίτητα να έχει κουδουνάκι (γιατί έχω ακούσει πως είναι εκνευριστικό για την γάτα καθώς δεν μπορεί να πιάσει για παράδειγμα πουλιά, επειδή ακούν τον θόρυβο και φεύγουν ), αλλά τουλάχιστον να έχει περιλαίμιο για να μην τον ταϊζουν ξένοι. Στην φωτογραφία σου φαίνεται ο γάτος σου να φοράει περιλαίμιο, πώς κατάφερες να του το βάλεις ;;; Και γενικά όποιος φοράει στον γάτο του περιλαίμιο πώς του το έβαλε ;;; Εγώ μόνο που δοκιμάζω να του το βάλω θυμώνει και προσπαθεί να το βγάλει με τα πίσω πόδια (με αποτέλεσμα παραλίγο να πνιγεί). Το να του το βάλω όταν κοιμόταν και ήταν ήρεμος το δοκίμασα, αρχικά το δέχτηκε αλλά όταν το κατάλαβε άρχισε πάλι να κάνει τα ίδια. Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή σου. Νομίζω πως ίσως έπρεπε να του το βάλω σε μικρότερη ηλικία, έτσι ώστε να το συνηθίσει και να το φοράει. (ίσως είναι και αυτός ένας λόγος)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Browny : 13-01-11 στις 21:36.
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:24, 13-01-11:

Μη μου λες τέτοια!!! Δηλαδή όταν ένα γατάκι έχει περιλαίμιο σημαίνει ότι είναι σύνθημα να μη το ταίζουν ξένοι?. Αν είναι έτσι εγώ δεν το ήξερα και ταίζω ένα. Έχουμε ανοίξει ποστ να τον υιοθετήσουν. Από που το άκουσες αυτό?

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=73240

Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

H Browny έγραψε στις 21:43, 13-01-11:

Δεν ενοούσα πως είναι σύνθημα να για να μην το ταίζουν οι ξένοι αλλά απλά βλέποντας πως έχει περιλαίμιο θα καταλάβαιναν πως έχει κάποιον ιδιοκτήτη και ίσως αυτό να τους απέτρεπε να τον ταίσουν. Αυτό το λέω γιατί εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να τον ταίζουν ξένοι τον δικό μου.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:53, 13-01-11:

Και αν το γατάκι έχει χαθεί?

Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

H Browny έγραψε στις 22:46, 13-01-11:

Αυτός είναι ένας λόγος για τον οποίο η γάτα πρέπει να φοράει περιλαίμιο. Αν χαθεί θα μπορέσουν να βρουν τον ιδιοκτήτη της, εφόσον αναγράφεται το τηλέφωνο του ή άλλα στοιχεία πάνω στο περιλαίμιο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,517 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:05, 13-01-11:

Αν η γατα μενει αποκλειστικα εντος σπιτιου...και δεν το δεχεται με τιποτα...ε...καλυτερα να μην μπαινει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:28, 14-01-11:

Της μικρης το περιλαιμιο που βλεπεις ειναι για παρασιτα (αν και ειναι μονιμως μεσα στο σπιτι ο γιατρος μας ειπε οτι καλο ειναι να το φοραει γιατι μπορει να μεταφερουμε κατι εμεις απ'εξω) και δωσαμε μαχη μεχρι να το καταφερουμε να της το βαλουμε.

Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

H Browny έγραψε στις 13:54, 14-01-11:

Δεν μένει αποκλειστικά στο σπίτι...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:04, 14-01-11:

Καλο θα ηταν να εχει ενα τετοιο λουρακι τοτε. Υπαρχουν και καποια αλλα λουρακια πολυ ομορφα που ειναι και αντιπαρασιτικα αλλα δεν γνωριζω απο που μπορεις να τα προμηθευτεις. Εμας ειναι ενα πολυ απλο - το αγορασαμε απο τον κτηνιατρο ειναι φτηνο και κραταει 4 μηνες.

Παράθεση

Browny

Αποκλεισμένος χρήστης

H Browny έγραψε στις 14:22, 14-01-11:

Πρέπει να φοράει ένα τέτοιο λουράκι αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν το δέχεται ... Βέβαια για τα παράσιτα δεν έχει πρόβλημα γιατί του βάζουμε κάτι ειδικές αμπούλες.

Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria alexiou
H maria alexiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 11:56, 03-08-14:

Καλημέρα!
Είπα κι εγώ να δοκιμασω στον Καστράτο να του βάλω ένα κόκκινο κολάρο που είδα και μου άρεσε και έδειχνε ΚΟΥΚΛΟΣ όταν του το έβαλα...
Τι το ήθελα η δόλια? Έγινε ΧΑΜΟΣ
Δεν το ήθελε με τίποτα όμως! Μιλάμε για πολλά ΝΕΥΡΑ!!!!! Είδα κι έπαθα λιγάκι να τον εξημερώσω γιατί τον πήρα κακήν κακώς αγριμάκι... Και η συμπεριφορά του μου θύμησε τον πρώτο του καιρό στο σπίτι!
Μέχρι που ξεχείλωσε το κολάρο και το έφερε ανάμεσα στο στόμα του και άρχισε να στραβοκαταπίνει! Εκεί τρόμαξα και του το έβγαλα αμέσως!!!
Εσείς τους φοράτε κολάρο? Έτσι έκαναν όταν τους το φορέσατε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:14, 03-08-14:

καλημέρα, όταν λες κολάρο εννοείς λουράκι προφανώς ε?

εγώ πριν καιρό, όσο ήταν ακόμη μικρή η shanti αγόρασα σαμαράκι-οδηγό, που πιάνεται σε δυο σημεία κι είναι ειδικό για γάτες-ασφαλέιας κιόλας, κι όποτε της το φορούσα για να εξοικειωθεί λίγο, να μπορώ να της το φορέσω σε μια ώρα ανάγκης να μη μου φύγει, δε το ήθελε με τίποτα.

όταν όμως κάναμε τη στείρωση έπρεπε αναγκαστικά να φοράει το ελισσαβετιανό, το οποίο στη μοντέρνα του εκδοχή στηρίζεται στο λαιμουδάκι με λουράκι.
έτσι όταν βγάλαμε το ελισσαβετιανό, αφήσαμε το λουράκι, αφού πλέον είχε συνηθίσει στην αίσθηση και δε της κάνει εντύπωση. διαφορετικά δεν το δεχόταν.

από ότι έχω καταλάβει πάντως έχει να κάνει με τη γάτα. άλλες το δέχονται αμέσως, σε όποια ηλικία κι αν τους το βάλεις, άλλες καθόλου.
ίσως κάποιο πιο έμπειρο μέλος γατογονιός σου δώσει κάποιες συμβουλές με το πώς να το κάνεις. ίσως αν το έβαζες όταν κοιμάται ώστε να φτιάξεις το μήκος να μη βγαίνει.
ή να το βάζεις για λίγο κάθε μέρα μέχρι να συνηθίσει, ίσως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rrrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rrrr
H Rrrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Rrrr έγραψε στις 13:34, 18-07-15:

Έχει αρκετές συμβουλές στο ίντερνετ για το πώς να καλοπιάσεις το γατί και να το κάνεις να συνηθίσει το λουρί με τον καιρό- είτε δίνοντάς του λιχουδιές παράλληλα, είτε δοκιμάζοντας να το αφήνεις να το φοράει για μικρά χρονικά διαστήματα και μέχρι να το συνηθίσει, αλλά όλα εξαρτώνται πάντα και από την ίδια τη γάτα.
Εγώ δοκίμασα να βάλω λουρί στη Shiba όταν ήταν 4 μηνών, δεν της άρεσε η αίσθηση και προσπαθούσε να το βγάλει την πρώτη μέρα, αλλά συνήθισε αρκετά γρήγορα. Το πρόβλημα ήταν ότι, όταν κάποια στιγμή το έβγαλα, είδα ότι το τρίχωμα στο λαιμό της στο μέρος όπου φόραγε το λουρί, είχε εξαφανιστεί. Η κτηνίατρός μου είπε ότι συμβαίνει αυτό, καθώς η ευκινησία της γάτας έχει ως αποτέλεσμα να είναι σε διαρκή τριβή το δέρμα με το λουρί. Αυτό όμως μπορεί να δημιουργήσει μέχρι και πληγή στο ζώο.
Μετά από κάποιους μήνες, το τρίχωμά της επανήλθε, αλλά από τότε δεν της ξαναέβαλα, και δεν έχω βρει πουθενά κάποια συμβουλή σχετικά, αν είναι δηλαδή θέμα υλικού ή οποιονδήποτε άλλο τρόπο για να αποφευχθεί αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,773 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:59, 19-07-15:

Υποθέτω αναφέρεσαι όχι το λουρί (που χρησιμεύει ως "οδηγός" και δένει στο σαμαράκι) αλλά στο ίδιο σαμαράκι που προσαρμόζεται κι έρχεται σε άμεση επαφή με το σώμα της γατούλας.
Μήπως το έχεις πολύ σφιχτά δεμένο και την πληγώνει καθώς κινείται? Έχε υπ'όψη σου οτι μια πρακτική μέθοδος για να διαπιστώνουμε αν είναι σωστά φορεμένο (χωρίς να σφίγγει, αλλά ούτε και χαλαρό), είναι να περνάει άνετα ο δείκτης των δαχτύλων μας μεταξύ των λουριών του σαμαριού και του σώματος(στα σημεία που έρχονται σε διαρκή επαφή, δλδ λαιμό και κοιλιά) του γατιού

Άλλος λόγος μπορεί να είναι η ακαταλληλότητα σχεδιασμού της κατασκευής του σαμαριού - συγκεκριμένα εμείς χρησιμοποιούμε αποκλειστικά της αυτά της Trixie και μάλιστα με κλιπάκια που όμως κλείνουν ερμητικά ώστε και ασφάλεια να παρέχουν και να μη χρειάζεται κάθε φορά να την ταλαιπωρώ ρυθμίζοντας το σωστό μέγεθος.

Τέλος, (πολύ σπάνια) μπορεί να είναι αλλεργική στα υλικά που χρησιμοποιούνται για περιλαίμια, σαμαράκια κλπ.

Αν δεν ισχύει το τελευταίο κι αν υπάρχουν περιθώρια θα μπορούσες να ξαναδοκιμάσεις. Μας έχει σώσει, το συνιστώ δε ανεπιφύλακτα όχι τόσο για βόλτες, όσο για ασφάλεια σε απερίφρακτους ή με επισφαλή περίφραξη χώρους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 19-07-15 στις 09:07. Αιτία: ορθογραφικό
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 14:33, 19-07-15:

γεια σας... με απασχολει κ μενα το θεμα με το λουρακι-κολαρο. εμενα ο δικος μου καθεται μεσα στο διαμερισμα κ λιγο στο μπαλκονι μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε λουρι για προστασια εξω... απλα θελω να του βαλω κολαρο με κουδουνακι κ ταυτοτητα και σαν αισθητικη ομορφια αλλα κ να συνηθισει να το εχει αλλα ματαια εχω αγορασει 5-6 και δεν τα κραταει τρελαινεται τρεχει σε ολο το σπιτι το δαγκωνει και καθεται με το στομα ανοιχτο και τον πιανει πανικος... καταλαβαινς ειναι θεμα συνηθειας αλλα πως θα γινει αυτη η αρχη?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,773 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 19-07-15:

Πόσο χρονών είναι ο γατούλης σου? Γιατί, καλό είναι αν είχες εξαρχής σκοπό να του φορέσεις κολάρο να άρχιζε από μικρό να το συνηθίζει.
Αν είναι ενήλικος θα δυσκολευτεί να το δεχτεί (ορισμένα γατιά δεν δέχονται με κανένα τρόπο). Ωστόσο μη χάνεις την ελπίδα σου, δοκιμάζοντας να του το φοράς για πολύ ελάχιστο χρονικό διάστημα στην αρχή και πάντα συνοδευόμενο με ανταμοιβή-λιχουδιά, ώστε η διαδικασία να του γίνει ανεκτή. Και προοδευτικά θα αυξάνεις το χρόνο παραμονής του κολάρου με πάντα σταθερή την ακολουθούμενη επιβράβευση
Το κουδουνάκι καλύτερα να το ξεχάσεις (προσωπικά είμαι κατά του κουδουνιού) γιατί μπορεί να είναι βολικό για μας ο θόρυβός του να δηλώνει την παρουσία τους, αλλά είναι εκνευριστικό για τα γατιά που είναι πλάσματα "διακριτικά" και αρέσκονται στο "αθόρυβο".
Μακάρι να σε βοήθησα και να χαρείς κι εσύ σύντομα το καμάρι σου φορώντας το στολίδι του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:46, 19-07-15:

ειναι 3 μηνων ο μικρος μου του ειχα κολαρο χωρις κουδουνακι ναι κ μενα δεν μου αρεσει... αλλα τον εβλεπα δυσκολευοταν ηταν κ μικρο και το λυπομουν... πιστευω μετα την στειρωση να μπορεσω να του βαλω κατι μονιμα... μακαρι ευχαριστω παντως

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:29, 20-07-15:

αν ειναι αγορι δεν θα φορεσει κολαρο στη στειρωση απο οτι ξερω. οποτε καλυτερα σιγα σιγα να τον βαζεις να συνηθιζει οσο ειναι μικρος. και καλυτερα να το κανεις με σαμαρακι-οδηγο μια και καλη, που ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις.

Παράθεση

Rrrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rrrr
H Rrrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Rrrr έγραψε στις 15:20, 20-07-15:

Α όχι, δεν αναφερόμουν στο σαμαράκι. Μιλούσα για το κολάρο-περιλαίμιο, που φέρει κουδουνάκι και τα στοιχεία της.
Αν και δεν βγαίνει από το σπίτι ποτέ, θα μπορούσε να κάνει βόλτες στο μπαλκόνι, αλλά είναι αρκετά επίφοβα γιατί μένουμε στον πρώτο. Η πρόσβαση είναι αρκετά εύκολη έξω (όταν είχε οίστρο, είχαμε γάτους συχνά πυκνά ανεβασμένους στο μπαλκόνι για την κυρία ).
Δε χρειάζεται λουράκι για αισθητικούς λόγους, είναι στολίδι από μόνη της ^^ αλλά σε περίπτωση που συνέβαινε το κακό και έφευγε, κακά τα ψέματα, αν την έβρισκε κανείς, δεν νομίζω ότι θα την πήγαινε σε κτηνίατρο για να διαπιστώσει αν έχει τσιπάκι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κολάρο για ψύλλους - Από χροστοφορος κ.
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-15 στις 04:02.
    • Ηλεκτρονικό κολάρο - Από panosb
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-11-10 στις 20:25.
    • Κολάρο Ελισάβετ για μικρό ψιψίνι; - Από fru_fru
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-10 στις 15:02.
    • Κολάρο...Και τώρα; - Από galateia
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-10-08 στις 15:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους