Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,465 εγγεγραμμένα μέλη και 718,465 μηνύματα σε 22,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχουν οι θηλυκές γάτες έμμηνο ρύση;

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 17:49, 13-09-07:

Είναι μια απορία που πάντα είχα και κανένας δεν μου την ξεκαθάρισε!
Δεν έχω δει ποτέ τη θηλυκιά γατούλα μου να έχει αιματάκι - έχουν κύκλο ανάλογα με εμάς τις γυναίκες (κάθε μήνα δηλαδή);

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 02:54, 14-09-07:

Όχι, οι γάτες τη γλιτώνουν!
ΟΚ, δεν ξέρω ακριβώς την επιστημονική ορολογία, αλλά τα πράγματα έχουν περίπου ως εξής:
Στις γυναίκες η ωορηξία γίνεται, ας πούμε, "αυτόματα", μια φορά το μήνα και, αν θυμάμαι καλά, διαρκεί περίπου 24 ώρες. Αν το ωάριο δεν γονιμοποιηθεί σ' αυτό το διάστημα, αποβάλλεται μαζί με όλα τα θρεπτικά υγρά που είχε ετοιμάσει η μήτρα και έχουμε περίοδο.

Αντίθετα, στις γάτες η ωορηξία επιτυγχάνεται μόνο με διείσδυση, δηλαδή δεν είναι κάτι που συμβαίνει έτσι κι αλλιώς. Γι' αυτό και τα γατάκια της ίδιας γέννας μπορεί να προέρχονται από διαφορετικούς πατεράδες. Αν η γάτα δεν ζευγαρώσει κατά τον οιστρικό κύκλο, δεν επέρχεται ωορηξία και τα επίπεδα ορμονών που προκαλούν τον οίστρο πέφτουν σταδιακά.

Ωστόσο είναι δυνατόν να αποβάλλει η γάτα κάποια κολπικά υγρά κατά τον οιστρικό κύκλο, τα οποία όμως δεν είναι αίμα και δεν έχουν σχέση με την περίοδο. Φυσικά μιλάμε για μικρές ποσότητες τις οποίες καθαρίζουν μόνες τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 07:40, 14-09-07:

α! τις κολωφαρδες τις γατες.. κι εγω θελω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marestros

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marestros
H marestros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

H marestros έγραψε στις 08:33, 14-09-07:

ααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα κι εγω καθε μηνα περναω ολο αυτο το μαρτυριο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; πρασινησα απο τη ζηλεια μου!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 09:11, 18-04-14:

Είναι σίγουρο ότι δεν έχουν καθόλου αίμα οι γάτες στον οίστρο;
Η γατούλα μου (αυτή που μάζεψα πριν ένα μήνα από το δρόμο), από όσο μπορώ να καταλάβω από τα τριψίματα στα έπιπλα και τα χάδια που θέλει και -κυρίως- το χαρακτηριστικό νιαούριμα (πόσο το αντιπαθώ, δε λέγεται ), είναι σε οίστρο (λογικά ο πρώτος της) και έχω κανονίσει ήδη την άλλη βδομάδα να τη στειρώσω (εφόσον δώσει το ΟΚ ο γιατρός, γιατί τη μάζεψα τραγικά αδύναμη, και δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ακόμη σε θέση να υποβληθεί σε επέμβαση).
Σήμερα, λοιπόν, βρήκα ένα μικρό, σκούρο λεκεδάκι στο χείλος της αμμολεκάνης. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από κακά, αλλά όπως τον καθάρισα, είδα στο χαρτί ότι ήταν κόκκινο, σαν αιματάκι. Κοίταξα στο καλαθάκι που κοιμάται, αλλά δεν είδα κάτι άλλο. Πληγή λογικά δεν έχει (είναι ένα μήνα μέσα στο σπίτι, μια μπούφλα μόνο έχει φάει από τη μεγάλη,εκτός πια αν ξύστηκε άγαρμπα μόνη της). Στο πιπί της, από όσο μπόρεσα να δω, δε φαίνεται αίμα (συγγνώμη κιόλας πρωινιάτικα). Τώρα περιμένω να ξυπνήσει ο φίλος μου, για να την κοιτάξουμε πιο σχολαστικά, μήπως έχει καμία πληγίτσα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:59, 18-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Είναι σίγουρο ότι δεν έχουν καθόλου αίμα οι γάτες στον οίστρο;
Η γατούλα μου (αυτή που μάζεψα πριν ένα μήνα από το δρόμο), από όσο μπορώ να καταλάβω από τα τριψίματα στα έπιπλα και τα χάδια που θέλει και -κυρίως- το χαρακτηριστικό νιαούριμα (πόσο το αντιπαθώ, δε λέγεται ), είναι σε οίστρο (λογικά ο πρώτος της) και έχω κανονίσει ήδη την άλλη βδομάδα να τη στειρώσω (εφόσον δώσει το ΟΚ ο γιατρός, γιατί τη μάζεψα τραγικά αδύναμη, και δεν μπορώ να ξέρω αν είναι ακόμη σε θέση να υποβληθεί σε επέμβαση).
Σήμερα, λοιπόν, βρήκα ένα μικρό, σκούρο λεκεδάκι στο χείλος της αμμολεκάνης. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν από κακά, αλλά όπως τον καθάρισα, είδα στο χαρτί ότι ήταν κόκκινο, σαν αιματάκι. Κοίταξα στο καλαθάκι που κοιμάται, αλλά δεν είδα κάτι άλλο. Πληγή λογικά δεν έχει (είναι ένα μήνα μέσα στο σπίτι, μια μπούφλα μόνο έχει φάει από τη μεγάλη,εκτός πια αν ξύστηκε άγαρμπα μόνη της). Στο πιπί της, από όσο μπόρεσα να δω, δε φαίνεται αίμα (συγγνώμη κιόλας πρωινιάτικα). Τώρα περιμένω να ξυπνήσει ο φίλος μου, για να την κοιτάξουμε πιο σχολαστικά, μήπως έχει καμία πληγίτσα.
Δεν έχουν, 100% σίγουρο. ΄Ενα τσούρμο θυληκές περάσαν από τα χέρια μου και το ξέρω καλά.
Θα έλεγα μια και σου φάνηκε σαν αιματάκι, να ψάξεις τα κακάκια της μήπως και είναι από εκεί. Η μεγάλη μου κάποτε έκανε διάρροια και έβγαζε και αιματάκι και τελικά ήταν κολίτιδα... Αλλιώς μάλλον θα σου φάνηκε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:18, 18-04-14:

Μπορει να ειχε ελαχιστο αιμα στον οιστρο,μπορει οπως να ειναι και αρχη πυομητρας αν ειναι αρκετο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 15:27, 18-04-14:

Πυομήτρα; Μη με αγχώνετε, πότε πρόλαβε να την κάνει; 6-7 μηνών γατάκι είναι μάλλον, από ότι είπε ο γιατρός.. Είναι δυνατόν να το πάθει τόσο γρήγορα; Εξάλλου, από το δρόμο το μάζεψα, αν ήταν θα είχε κάνει και παιδιά, δεν την εμπόδιζε κανείς (αν και δε φαίνεται κάτι τέτοιο)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:44, 18-04-14:

Δεν ειναι συχνο φαινομενο,αλλα εχει τυχει,γι'αυτο στο αναφερω.Απλα εχε το νου σου αν δεις κι αλλο αιμα,ή καποιο σημαδι αδιαθεσιας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 09:35, 20-04-14:

Μέσα στη βδομάδα θα την πάω στο γιατρό, για να δούμε αν έχει πάρει αρκετά τα πάνω της για να στειρωθεί, οπότε θα το δούμε. Ευχαριστώ και χρόνια πολλά σε όλους!

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:21, 20-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Πυομήτρα; Μη με αγχώνετε, πότε πρόλαβε να την κάνει; 6-7 μηνών γατάκι είναι μάλλον, από ότι είπε ο γιατρός.. Είναι δυνατόν να το πάθει τόσο γρήγορα; Εξάλλου, από το δρόμο το μάζεψα, αν ήταν θα είχε κάνει και παιδιά, δεν την εμπόδιζε κανείς (αν και δε φαίνεται κάτι τέτοιο)

Μια απο τις γατες μου στειρωθηκε 6.5 μηνων και ειχε αρχες πυομητρας.

Επισης εχω δει περιπτωση αδεσποτης θηλυκιας να εχει γεννησει καμποσες φορες και οταν στειρωθηκε διαπιστωθηκε οτι ειχε πυομητρα. Οποτε, τιποτα δεν ειναι απολυτο

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 16:51, 20-04-14:

Ωχ.. Εντάξει, ευχαριστώ, θα το θέσω υπ'όψιν του γιατρού. Πάντως, δεν έχω ξαναδεί κάτι (έτσι νομίζω, έστω, είναι και σκούρο το γατι..)

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 21:11, 20-04-14:

Εννοειται οτι δεν λεω οτι εχει κατι τετοιο η μικρη σου, απλα προσπαθω να σου πω οτι οταν ενα γατι ειναι αστειρωτο ολα μπορει να ειναι πιθανα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 09:37, 21-04-14:

Το ξέρω, απλά ήταν πολύ καταβεβλημένο όταν το μάζεψα για να υποβληθεί σε επέμβαση (κυριολεκτικά με το ένα πόδι στον τάφο..) και δεν είχε και οίστρο (πώς να'χει, το καημένο, πάλευε ακόμη για να ζήσει). Αλλά πρέπει να τη στειρώσω άμεσα, γιατί με έχει τρελάνει, άου και άου.

Παράθεση

katia angel (Κάτια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katia angel
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 μπαλακια ευτυχιας έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H katia angel έγραψε στις 14:13, 01-08-14:

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει πότε αρχίζουν οι γάτες να έχουν περίοδο, για πόσο καιρό και τι πρέπει να κάνω όταν έχει η γατα μου?

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:21, 01-08-14:

Αρχίζουν από 5-6 μηνών, αλλά πολλές και πιο μικρές. Νιαούρισμα, βαρελάκια, κακός χαμός, το πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται από πολλά, εμένα η μία έχει σύρει -που λέμε- 1 φορά μόνο κι η άλλη ξεκίνησε Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά και τέλειωσε πριν λίγο (ναι.. ) -κι έχουν ίδια ηλικία. Παίζει ρόλο και η εποχή, το φως, κλπ, αλλά είναι κυρίως στην γάτα. Όσο σέρνει την μαντρώνεις μην πάει πουθενά, κάνεις τεράστια υπομονή και μόλις τελειώσει πας για στείρωση να ησυχάσει το κεφάλι σου δια παντός

Παράθεση

katia angel (Κάτια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katia angel
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 μπαλακια ευτυχιας έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H katia angel έγραψε στις 14:26, 01-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από AnnieGr
Αρχίζουν από 5-6 μηνών, αλλά πολλές και πιο μικρές. Νιαούρισμα, βαρελάκια, κακός χαμός, το πόσο θα διαρκέσει εξαρτάται από πολλά, εμένα η μία έχει σύρει -που λέμε- 1 φορά μόνο κι η άλλη ξεκίνησε Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά και τέλειωσε πριν λίγο (ναι.. ) -κι έχουν ίδια ηλικία. Παίζει ρόλο και η εποχή, το φως, κλπ, αλλά είναι κυρίως στην γάτα. Όσο σέρνει την μαντρώνεις μην πάει πουθενά, κάνεις τεράστια υπομονή και μόλις τελειώσει πας για στείρωση να ησυχάσει το κεφάλι σου δια παντός
Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες αμέσως!
Μετα έχω δει σε κάποια pet shop κάτι σαν "εσώρουχα" που βάζεις μέσα σερβιετες.. και το βάζεις στην γατα/σκυλο σου αυτά τα έχουμε ή οχι + αλλάζει η συμπεριφορά της στην περίοδο? τρώει παραπάνω η κτ τέτοιο ?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:27, 01-08-14:

Oι γάτες δεν έχουν περίοδο,γιατί το αναπαραγωγικό τους σύστημα είναι διαφορετικό από των ανθρώπων και των σκυλιών.Οίστρος μπορεί να τους έρθει από 4 μηνών και πάνω,εξαρτάται από το πότε έχουν γεννηθεί,το μέγεθός τους,που ζουν,κτλ.Σε κάποιες κρατά μερικές μέρες,σε κάποιες μέχρι και 10.Πρέπει να προσέξεις να μη σου ξεφύγει και ζευγαρώσει,και φυσικά να τη στειρώσεις,κατά προτίμηση πριν της έρθει ο πρώτος οιστρος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους