Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,307 εγγεγραμμένα μέλη και 718,701 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατάκια πεθαίνουν SOS

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 12:21, 27-12-12:

Αγαπητοί γατόφιλοι Χρόνια Πολλά. Έχω πρόβλημα με τα αδέσποτα γατάκια της γειτονιάς που ταΐζω. Μου αρρωσταίνουν και σε 2-3 μέρες μου πεθαίνουν. Έχω τρελαθεί...Χτες έφυγε η Τσιπούρα παρόλο που μπορέσαμε να την πιάσουμε και να τις δώσουμε αντιβίωση (Augmentin) όπως μας είπε ο γιατρός . Την βάλαμε και μέσα στο σπίτι στα ζεστά με θερμοφόρα, της δώσαμε ζαχαρόνερο για να πάρει τα πάνω της...Τίποτα! Έφυγε χθες το πουλάκι μου, μόνο 4 μηνών. Στην αρχή σταματάνε να τρώνε και χάνουν την ενέργεια τους λίγο λίγο. Τότε μόνο πιάνονται και τους δίνουμε φάρμακο. Κάποια έγιναν καλά αλλά τα περισσότερα μέσα σε 2-3 μέρες φεύγουν. Ο γιατρός λέει πως κολλάει το ένα με το άλλο και το πρόβλημα είναι πως δεν πιάνονται (για να δοθεί αγωγή) είναι άγρια γατάκια. Παιδιά έχει τύχει σε κανέναν σας? Όποια συμβουλή μου δώσετε θα είναι χρήσιμη. Σας στεναχωρώ μέρες που είναι αλλά δεν μπορείτε (ή μάλλον μόνο εσείς μπορείτε) να φανταστείτε την αγωνία και την στεναχώρια μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 12:27, 27-12-12:

Δεν εχω περασει παρομοιο προσπαθησε μηπως λιωσεις το χαπι κ δωσεις με κονσερβα πολυ καλα ανακατεμενα μπας κ το φανε ετσι το χαπι..καλη τυχη κ ενημερωνε μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:14, 27-12-12:

Ποιό είναι το πρόβλημα?Τι λέει ο κτηνίατρος ποιά είναι η ασθένεια?Τι είδους αγωγή πρέπει να τους δώσεις?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 27-12-12:

Ναι,μου εχει τυχει εμενα,στο προηγουμενο σπιτι μου,σε αυτα που φροντιζα εκτος σπιτιου.Το ενα μετα το αλλο εφευγαν.2 που τα εβαλα σπιτι και τους εδωσα αντιβιωση το μικρο πεθανε,η μεγαλη εζησε.Αν θυμαμαι καλα ηταν γριππη της γατας,και το ενα κολλαει το αλλο.Οταν ζουν εξω δυστυχως πολλα πεθαινουν.Συνηθως τα πιο μικρα.Προσπαθησε να τους δωσεις αντιβιωση.Εννοριτσι συτη που θα σου πει ο γιατρος.

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 19:34, 27-12-12:

Κι ο γιατρός μας είπε ότι είναι γρίπη και μας συνέστησε αντιβίωση την οποία δίνουμε με σύριγγα μιας που είναι σε υγρή μορφή. Έχω γεμίσει τον τόπο μπολάκια για να τρώνε ξεχωριστά αλλά και για το νερό. Άλλαξα τα πανάκια σε όλες τις αυτοσχέδιες γατοφωλιές αλλά ξέρετε...κοιμούνται όλα μαζί, παίζουν και δεν μπορείς να ξέρεις πιο είναι άρρωστο πριν δείξει σημάδια ώστε να το απομονώσουμε από τα άλλα. Πουπουλίνα έχεις δίκιο συνήθως είναι τα πιο μικρά...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:08, 27-12-12:

Το μονο που μπορεις να κανεις, το εχω κανει κι εγω μετα απο συμβουλη της κτηνιατρου μου, ειναι το εξης: Καθε φορα που βλεπεις καποιο να τρεχουν τα ματακια του και να εχει μυξουλες, ακομα και πριν εμφανισουν καταπτωση, θα βαζεις στο φαι τους Vibramicin χαπακια, θα υπολογιζεις για κανονικο μεγεθος ενηλικης γατουλας μισο χαπακι και για τα πιο μικρα γατακια μεχρι 4-5 μηνων ενα τεταρτο του χαπιου. Δεν πειραζει να το φανε και τα υγιη, δεν τους κανει ζημια, ισα-ισα που τα προστατευει. Θα δινεις σε ολα για μια βδομαδα περιπου και αν βλεπεις οτι καποιο εξακολουθει να εχει προβλημα τοτε θα δινεις σε αυτο το συγκεκριμενο την αντιβιωση που σου ειπε ο κτηνιατρος.
Πιστευω πως θα δεις μεγαλη διαφορα, εγω ετσι τα εχω ολα τα αδεσποτα μου και απο τοτε που το κανω δεν εχω χασει ουτε ενα απο ιωση, ουτε καν τα μικρα. Ευχομαι να πανε ολα καλα.

Παράθεση

geo.rossi (Γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo.rossi
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H geo.rossi έγραψε στις 10:16, 28-12-12:

Μπορείς να πάρεις μια απόχη για αδέσποτα μικρά ζωάκια για να τα πιάσεις και για την αντιβίωση μπορείς να την βάλεις στο ψωμί τους και στο γάλα τους.

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 10:07, 29-12-12:

Ευχαριστώ πολύ πολύ Bessy1962 θα το δοκιμάσω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους