Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,241 εγγεγραμμένα μέλη και 718,699 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 498 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα γειά... λίγο πριν την απόφαση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 16:21, 26-09-07:

Καταρχην θελω να ευχαριστησω οσους,καταλαβαν τις προθεσεις μου στο θεμα ,που με εκανα να θελω να αποχωρησω--και ειδικοτερα 4 -5 ατομα που πραγματικα ειτε με απαντησεις ειτε με πμ ,με εκαναν να αισθανθω πολυ καλυτερα εκεινες τις 2 ημερες,σας ευχαριστω παιδια το ειχα οντως αναγκη μετα απο ολα αυτα....Μπηκα,λοιπον για πολυ λιγο για να μοιραστω το αγχος και την αγωνια μου...Σε 1 ωρα θα παμε στον κτηνιατρο και φυσικα θα πρεπει να κλεισω και το ραντεβου για την στειρωση..Ξερω οτι εγινε και αλλη φορα αυτη η συζητηση,αλλα πλεον εφτασε η στιγμη..Αισθανομαι μουδιασμενηΤην βλεπω τις τελευταιες μερες και την λυπαμαι..γρυλιζει,γυρναει αναποδα,κλαιει και φωναζει...κι απο την αλλη ειναι τοσο χαιδιαρα,με εμενα κυριως που με κανει να αισθανομαι σαν ΄΄δημιος΄΄,Ξερω οτι ειναι για το καλο της,αλλα με εχει πιασει αγχος..σημερα θα μαθω το ποτε θα γινει...Δεν θελω να σκεφτω οτι μπορει να μου παθει κατι,,,γιατι μετα παει θα σαλταρω..Καθομαι και τα γραφω εδω ,γιατι εδω υπαρχουν και καποιοι που με καταλαβαινουν...Ετσι για να ξεσπασω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:26, 26-09-07:

Μάλλον έχω χάσει επεισόδια...
Εισαι τόσο αγχωμένη για τη στείρωση;;
Αν ναι, δεν θα έπρεπε. Απο την δικιά μου εμπειρία είναι πολύ καλύτερο για την μικρή αν ειναι να την κρατήσεις μέσα στο σπίτι. Εγώ δεν βλέπω καν επιλογή σε αυτό το πράγμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 16:29, 26-09-07:

[quote=drusilia;76499]Μάλλον έχω χάσει επεισόδια...
Εισαι τόσο αγχωμένη για τη στείρωση;; ΝΑΙ..ξερω οτι ειναι για καλο της,αλλα τωρα που εφτασε η ωρα να παω για να κλεισω ημερομηνια εχω ενα σφηξιμο...γιαυτο και μπηκα ξανα για λιγο ,γιατι ηθελα να το βγαλω απο μεσα μου

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:35, 26-09-07:

Μην ανησυχείς βρε!

Είναι μια εύκολη επέμβαση και πολύ συνηθισμένη. Αφου η μικρή ειναι και νεαρή και μια χαρά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.
Είναι μέχρι να συνέλθει απο τη νάρκωση μετά, που θα είναι λιγο πεσμένη.

Πίστεψέμε, πήρες τη σωστή απόφαση. Αλλιώς τι, θα είχες γεννητούρια 2 φορές το χρόνο; Κι αν ήθελε να ζευγαρώσει τι θα την έκανες;;

Ασε, τα έχω δει όλα αυτά απο κοντά, οι εναλλακτικές που υπάρχουν εκτός απο τη στείρωση ειναι κακές για το ζώο.
Θα πάνε ολα μια χαρά, θα το δεις.

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 16:40, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Μην ανησυχείς βρε!

Θα πάνε ολα μια χαρά, θα το δεις.
Μακαρι...απλα ειμαι αρκετα αγχωμενη και θα ειμαι μεχρι να γινει..και να πανε ολα καλα...Ευχαριστω για τα καλα σου λογια παντως

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 16:42, 26-09-07:

Καλά, ναι το καταλαβαίνω απόλυτα, ειναι το μωρό σου και έχει φρικάρει. Ειδικά αν την έχεις μεγαλώσει με το μπιμπερο.
Ευχομαι το καλύτερο (αν και δεν χρειάζεται).

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 16:47, 26-09-07:

Η στείρωση ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γίνει. Ετσι προλαμβάνεις και τις "ορμές" της γάτας (η δικιά μου μας είχε τρελάνει με το να σηκώνει συνέχει τον πωπό της και να φωνάζει τα αρσενικά από το μπαλκόνι). Επίσης προλαμβάνεις και τον καρκίνο, καθώς κι άλλες πιθανές αρρώστιες που θα στις πει ο κτηνίατρός σου. Η επέμβαση είναι ρουτίνας, μην ανησυχείς ΚΑΘΟΛΟΥ! Απλά μετά τη νάρκωση κράτα τη μέσα στο κλουβάκι της γιατί θα είναι ψιλοχαμένη στο διάστημα...

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 16:57, 26-09-07:

[quote=menia;76508]Η στείρωση ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να γίνει. Ετσι προλαμβάνεις και τις "ορμές" της γάτας (η δικιά μου μας είχε τρελάνει με το να σηκώνει συνέχει τον πωπό της και να φωνάζει τα αρσενικά από το μπαλκόνι). Επίσης προλαμβάνεις και τον καρκίνο, καθώς κι άλλες πιθανές αρρώστιες που θα στις πει ο κτηνίατρός σου.quote]
Το ξερω,ειμαι υπερ της στειρωσης...απλα αλλο να λες οτι θα το κανεις και αλλο να φτανει και η δικη σου σειρα σιγα-σιγαΚαι σημερα ηρθε η σειρα μας να κλεισουμε ραντεβου..

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 17:05, 26-09-07:

Εγώ σε καταλαβαίνω. Ακόμα δεν έχω πάει τον Μαντού για στείρωση (το γράφω με μικρά για να μην με πάρουνε είδηση και με κράξουνε).
Σας εύχομαι να τελειώσουν όλα γρήγορα και ανώδυνα.

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 17:08, 26-09-07:

Πάντα υπάρχει ένα άγχος πάνω σε αυτό το θέμα...Το έχω περάσει πολλές φορές αλλά όλες τις φορές είναι το ίδιο περίεργο...Νιώθεις αμφιβολίες γιατί στην ουσία αποφασίζεις εσύ γιαυτήν...Μην ανησυχείς καθόλου, όλα θα πάνε καλά, οι πρώτες μέρες είναι οι "δύσκολες" να μην πώ ώρες και περισσότερο άγχος θα νιώθεις εσύ παρά εκείνη...

Παράθεση

sotiria12871

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sotiria12871
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O sotiria12871 έγραψε στις 17:12, 26-09-07:

το δικο μου οταν το αφησα για στειρωση τη δευτερα το πρωι φευγοντας σχεδον εκλαιγα στο αυτοκινητο! Ενιωθα λες και του κατεστρεφα τη ζωη επεμβαινοντας στη φυση...Παρ' ολα αυτα, ειναι οντως απαραιτητο! Μην ανησυχεις για μετα, θα ειναι μια χαρα, το δικο μου ειναι πααααρα πολυ ενεργητικο! Απλα οταν το παρεις μετα τη ναρκωση κανε υπομονη και μην το αφησεις απ τα ματια σου, θελει συνεχεια βοηθεια, το δικο μου τις πρωτες ωρες ουτε να περπατησει δε μπορουσε! Αφιερωσε του ενα βραδυ και την επομενη μερα θα ειναι οπως και πριν!

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 19:13, 26-09-07:

τελικα,πηρε μια μικρη αναβολη το θεμα.Μολις γυρισαμε απο τον κτηνιατρο.Πρωτη φορα που η Μαιρη αγριεψε τοσο πολυ και στο γιατρο και σε ολους..τελικα μετα απο μαχη καταφεραμε να της κανουμε το εμβολιο..Ο γιατρος μου ειπε οτι επειδη μας βρηκε ο ''προοιστρος΄΄ ,καλο θα ειναι να περιμενω μεχρι να ηρεμησει λιγο και μετα.Αυτο μπορει να φτασει και 3-4 βδομαδες..Εκτος οτι θα ειναι πιο ηρεμη για την επεμβαση κτλ..ειπε οτι σε καποιες περιπτωσεις οταν γινεται η στειρωση κατα την περιοδο αυτη της ΄΄εξαρσης΄΄μπορει και η αιμορραγια να ειναι εντονοτερηΟποτε,περιμενουμε λιγο ακομα...θα σκασω...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 20:10, 26-09-07:

LIFE προσπάθησε να ηρεμήσεις. Αν ο γιατρός είναι καλός είναι απλά μια επέμβαση ρουτίνας. Σίγουρα είναι ένα σοκ να δεις το ζωάκι σου έτσι αλλά για το καλό του είναι κ για να γλυτώσετε άλλα πολύ χειρότερα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:17, 26-09-07:

τις πρωτες δυο φορες που πηγα ζωακι για στειρωση,εκλαιγα,δεν κανω πλακα,εκλαιγα μπροστα στην κτηνιατρο λες και πηγαινα το ζωακι στην κρεμαλα,δεν ειχα τυψεις για την στειρωση,ηξερα οτι ηταν για το καλο του,αλλα φοβομουν την επεμβαση,μετα απο συνολικα καμια 20 αρια στειρωσεις πια,εχω συνηθισει και μπορω να σου πω οτι ολα πανε καλα και να μην ανησυχεις!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 20:33, 26-09-07:

Χαλαρωσε λιγο ειναι οπως τα λενε τα παιδια.Βεβαια και εγω ειχα ανχος οταν την πηγαινα για στηρωση αλλα ηταν σε καλα χερια στου κ.Πανου
Καλιτερα να περιμενεισ λιγο να ηρεμησει και μετα πατε για στηρωση.Πριν πατε ετοιμασε τησ το χωρο τησ για μετα ζεστο κλουβακι για να κοιμιθει και στρωσε και τπτ τρυγιρο μη κανει πουθενα αλλου την αναγκη της.

Παράθεση

Όλγα Veggie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα Veggie
H Όλγα Veggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H Όλγα Veggie έγραψε στις 20:49, 26-09-07:

Οπως λένε και τα παιδιά μην ανησυχεις καθόλου. Ολοι το εχουμε περάσει εδώ, ή σχεδόν όλοι. Ξερεις οτι πρέπει να γίνει και ειναι για το καλό της. Εγώ άργησα λίγο να στειρόσω την Καρμέλα και κατακατούρησε όλο το σπίτι και κυρίως τον καημένο τον καναπέ. Και βρώωωωωμααααα. Οταν στειρώθηκε μου ειπε η γιατρος οτι είχε πυομήτρα και μάλλον γι αυτό... Αν δεν την ειχα στειρώσει και εγώ δεν ξέρω τι θα πάθαινε... Ολα καλά θα πάνε!!!!!!

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 21:58, 26-09-07:

Ξερω οτι ειναι για καλο της...Ομως οπως λετε και εσεις ολοι,λιγο πολυ το ιδιο αβολα αισθανθηκατε λιγο πριν συμβει..Τωρα παρολο που πιστευα οτι θα γινει η στειρωση την ερχομενη εβδομαδα,πηρε παραταση η αγωνια και το αγχος μου..αλλα αφου λεει ο γιατρος οτι πρεπει καλυτερα να μην ειναι σε ΄΄εξαρση΄΄ο οιστρος για να γινει η στειρωση,τι να κανουμε...απο την αλλη πηρα και μια ανακουφιση..Λιγος καιρος ακομη,μεχρι να την παω.......Παντως ασχετα αν ξερεις καποια πραγματα ,η τα εχεις ακουσει ξανα..σου κανει καλο να τα ακους για αλλη μια φορα,ετσι για να παιρνεις λιγο παραπανω κουραγιο

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:54, 27-09-07:

θα σου μιλησω σαν γατομανα προς γατομανα ξερω οτι ειναι δυσκολο ξερω οτι ειναι κατι που μας κανει να αγχωνομαστε το εχω ζησει 4 φορες κ εχω ακομη αλλους 3 να στειρωσω καθε φορα παω νμε μιση καρδια για να το κανω οταν γινετε η επεμβαση εγω ειμαι σαν ζομπι αλλα μετα ολα καλα ολα γυρνανε στο φυσιολογικο τους μην σε αγχωνει θα ειναι παλι ενα χαδιαρικο γατοπαιδο εαν δεν ειχα κανει την στειρωση στην πατουνα τωρα θα ειχε καρκινο στην μητρα κ θα ειχε πεθανει μαλλον μιλαμε για φρικη μεγαλη οσο το σκεφτομαι

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 07:29, 27-09-07:

μην ανυσηχείς καθόλου , είναι μια επέμβαση ρουτίνας, τις πρώτες ώρες θα είναι λίγο δύσκολό, μέτα θα είναι όπως πριν! και μην ξεχνάς είναι για το καλό της:up:

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 10:54, 27-09-07:

Αμα σας πω οτι μεχρι και για το φαγητο που θα πρεπει να αλλαξουμε αγχωνομαι,θα με παρετε με τις ντοματεςΗ Μαιρη εγινε αρκετα εκλεκτικη...Τρωει κροκετες,αλλα καθε πρωι περιμενει και το φακελακι με το φαγητο..το κακο ειναι πως δεν τρωει πλεον κανενα αλλο φαγητο εκτος απο το καινουριο φακελακι της hills..Μετα την στειρωση,αντε την κροκετα την βολευουμε με ειδικη ,το φαγητο πρεπει να της το κοψω?να της δινω 1 την ημερα κανει? η εστω μισο,ετσι επειδη το θελει πολυ

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:57, 27-09-07:

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν τρώει τις light κροκέτες να της δίνεις και μισό ή ένα φακελάκι την ημέρα. Μετά το βλέπεις και η ίδια, αν παχύνει της το ελαττώνεις αλλιώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 11:07, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Ακόμα δεν έχω πάει τον Μαντού για στείρωση (το γράφω με μικρά για να μην με πάρουνε είδηση και με κράξουνε).
ιιιιιιι!

Παράθεση

rotonda

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rotonda
H rotonda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 410 μηνύματα.

H rotonda έγραψε στις 11:22, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από LIFE
Δεν θελω να σκεφτω οτι μπορει να μου παθει κατι,,,γιατι μετα παει θα σαλταρω..Καθομαι και τα γραφω εδω ,γιατι εδω υπαρχουν και καποιοι που με καταλαβαινουν...Ετσι για να ξεσπασω
Και βέβαια να ξεσπάσεις! Όμως τι είναι αυτό που φοβάσαι τόσο πολύ; Τη νάρκωση; Είχες καμιά σχετική κακή εμπειρία και αγχώνεσαι τόσο; Γιατί αν το δούμε ψύχραιμα, σίγουρα το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι είναι μια απλή επέμβαση ρουτίνας. Μην αφήνεις το μυαλό σου να σου φτιάχνει άσχημα σενάρια, βάλ' του φρένο! Στο κάτω κάτω, περισσότερες πιθανότητες έχω εγώ να μου πέσει ένα τούβλο στο κεφάλι βγαίνοντας από τη δουλειά, παρά να μην πάει καλά μια στειρωσούλα σε ένα υγιές ψιψίνι.

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 12:12, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από rotonda
Και βέβαια να ξεσπάσεις! Όμως τι είναι αυτό που φοβάσαι τόσο πολύ; Τη νάρκωση; Είχες καμιά σχετική κακή εμπειρία και αγχώνεσαι τόσο; Γιατί αν το δούμε ψύχραιμα, σίγουρα το καταλαβαίνεις κι εσύ ότι είναι μια απλή επέμβαση ρουτίνας. Μην αφήνεις το μυαλό σου να σου φτιάχνει άσχημα σενάρια, βάλ' του φρένο! Στο κάτω κάτω, περισσότερες πιθανότητες έχω εγώ να μου πέσει ένα τούβλο στο κεφάλι βγαίνοντας από τη δουλειά, παρά να μην πάει καλά μια στειρωσούλα σε ένα υγιές ψιψίνι.
Συνεχεια σκεφτομαι τη στιγμη που ενω θα ειναι μια χαρα και θα παιζει ,εγω θα την παρω[αυτη θα γουργουριζει ως συνηθως απο ευχαριστηση] και θα παω να την ''παραδωσω΄΄στα χερια του γιατρου για κατι που εγω εχω αποφασισει,αλλα αυτη δεν μπορει να καταλαβει οτι γινεται μονο για καλο και θα τη φερω πισω σε κακη οσο να πεις κατασταση/.Φοβαμαι και την ναρκωση,η καποια επιπλοκη εστω και αν οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες,το να την βλεπω μετα χαλια για λιγες μερες...το να αλλαξει και να γινει απομακρη...ολα

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:18, 27-09-07:

το να την βλεπω μετα χαλια για λιγες μερες...το να αλλαξει και να γινει απομακρη...ολα
Επειδή έχω βιώσει τη στείρωση αρκετών θηλυκών με τον παροδοσιακό τρόπο (εννοώ όχι με την νάρκωση με αέριο που είναι σαφώς καλύτερη), έχω να σου πω ότι είναι παιχνιδάκι!
Βέβαια κι εγω λυπάμαι τις ώρες (και οχι μέρες) μετά την νάρκωση που το ζώο "σέρνεται" μισοκοιμισμένο.
Γι αυτο το λόγο αναβάλω τον καθαρισμό δοντιών του Σίβα...
Πάντως δεν αλλάζει και δεν γίνεται απόμακρη μετά τη στείρωση. Κάθε άλλο!
Ηρεμεί και γίνεται πιο καλόβολη γιατί φεύγει ο εκνευρισμός του οίστρου.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 14:09, 27-09-07:

Life σε καταλαβαίνω, πόσο σε καταλαβαίνω δε λέγεται!
Rotonda έλεος........:cry:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:14, 27-09-07:

Αμα σας πω οτι μεχρι και για το φαγητο που θα πρεπει να αλλαξουμε αγχωνομαι,θα με παρετε με τις ντοματεςΗ Μαιρη εγινε αρκετα εκλεκτικη...Τρωει κροκετες,αλλα καθε πρωι περιμενει και το φακελακι με το φαγητο..το κακο ειναι πως δεν τρωει πλεον κανενα αλλο φαγητο εκτος απο το καινουριο φακελακι της hills..Μετα την στειρωση,αντε την κροκετα την βολευουμε με ειδικη ,το φαγητο πρεπει να της το κοψω?να της δινω 1 την ημερα κανει? η εστω μισο,ετσι επειδη το θελει πολυ
Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φακελάκι. Η παχυσαρκία και η ουρολιθίαση που απειλούν τις γάτες μετά τη στείρωση οφείλονται κυρίως στις κροκέτες, επειδή οι τελευταίες έχουν πολλούς υδατάνθρακες. Με τις υγρές τροφές δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να στερηθεί το φακελάκι.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 15:47, 27-09-07:

Αχ αυτη η στειρωση .... καλα το τι κλαμα ερειξα με την στειρωση της Φαιδρας δεν λεγεται αιωνας μου φανηκε μεχρι να τελειωσει η επεμβαση και μετα που ηταν χαλια ασε ... για αυτον τον λογο και ημουνα δυστακτικη με το να παρω δευτερο γατακι και ενω ειχα κανονισει να παρω την Ιολη αρχικα το ακυρωσα ασε λεω δεν το ξαναπερναω εγω αυτο ... να ομως που μεσα σε μια βδομαδα που ειδα οτι η φαιδρα ηταν μια χαρα τα ξεχασα ολα και την ιολη πηρα και μια χαρα ειναι οι δυο τους ... τωρα ομως που πλησιαζει η ωρα για την στειρωση της Ιολης εχω φαγωθει παλι ... μακαρι να μου βγει ανεραστη δηλαδη .... στην Φαιδρα της καναμε στειρωση πριν τον 1ον οιστρο 7.5 μηνων και ο γιατρος της ειπε οτι ηταν το καλυτερο που θα μπορουσαμε να ειχαμε κανει, η Ιολη τωρα ειναι 7 μηνων και αν δεν παρουσιασει συμπτωματα οιστρου δεν με βλεπω να το αποφασιζω ....οποτε LIFE σε καταλαβαινω απολυτα δες το σαν αναγκαιο κακο κατι που δεν ειναι ευχαριστο μεν αλλα πρεπει να γινει. Καλο κουραγιο και ολα να πανε καλα.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 20:36, 29-09-07:

LIFE, ολα καλα θα πανε, μην ανυσηχεις!
Για το καλο τους ειναι....
Εγω παλι δεν ειχα ποτε αγχος οταν πηγαινα ζωο στον κτηνιατρο, γιατι ξερω πως ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε για αυτα!Υπομονη και ολα θα γινουν σωστα!

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 03:51, 30-09-07:

Κι εγώ είχα αρρωστήσει όταν την πήγαμε για στείρωση απ'το κλάμα,αλλά τώρα έχει ηρεμίσει το ζώο. Καλό θα της κάνει και δε θα σου κρατήσει κακία,ίσα ίσα,την ώρα που θα ξυπνάει απ'την νάρκωση,θα είσαι δίπλα της,θα τη χαϊδεύεις και όλα θα είναι καλά. Μην ανησυχείς,δεν είναι τίποτα

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

H LIFE έγραψε στις 08:03, 01-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
ίσα ίσα,την ώρα που θα ξυπνάει απ'την νάρκωση,θα είσαι δίπλα της,θα τη χαϊδεύεις και όλα θα είναι καλά. Μην ανησυχείς,δεν είναι τίποτα
Αν δεν εχω πεσει κατω εγω και με χαιδευει η Μαιρητωρα λιγο χαλαρωσα που πηραμε παραταση...οταν ομως θα κλεισουμε την ημερομηνια θα σας ζαλισω παλι

Παράθεση

ioanna_g

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna_g
H ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H ioanna_g έγραψε στις 12:52, 01-10-07:

Μην είσαι τόσο στη τσίτα, αφου σε αγχώνει τόσο ασ'το να περάσει χωρις να το σκέφτεσαι πολύ για να περάσει πιο ανώδυνα... Και θα δεις ότι η μικρή σου θα είναι πολύ καλύτερα μετά

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους