Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,437 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 114 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γιατρέ, αρρώστησε;

ntina10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntina10
H ntina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ntina10 έγραψε στις 12:54, 23-02-09:

Τις προηγούμενες ημέρες του έδωσα το φάρμακο ανακατεμένο αφου το έκανα σκόνη με κονσέρβα (λίγη),και επίσης λίγη ξηρά τροφή.Η μόνη αλλαγή που έκανα σήμερα ηταν οτι δεν του ανακάτεψα μαζι και ξηρά τροφή,αλλάμόνο κονσέρβα.Λέτε να προκλήθηκε από αυτή την αλλαγή ο εμετός?έχω φοβηθεί πολύ για αυριο που θα του ξαναδώσω να μην ξαναγίνει το ίδιο.Ελπίζω να μην χειροτερέψει τώρα που στηνουσία είναι σαν να μην έχει πάρει φάρμακο σήμερα.Τώρα είναι ήρεμος ξαναέφαγε ήπιε και νεράκι και κοιμάται.Πρός το παρόν δεν βήχει.Ευχαριστώ πολύ,δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μας ανακουφίζουν οι συμβουλές σας !!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:55, 25-02-09:

γιατρε! Εγω ειμαι παλι! Η ουρα του φαινεται να μην ειναι τοσο λιπαρη οπως πριν κατι μερες και δεν υπαρχουν σημεια ερεθισμου ή να τον ενοχλει. Βασικα ειναι ελαχιστα λιπαρη. Πρεπει να σηκωσεις την τριχα για να διαπιστωσεις οτι ειναι λιπαρη. Προς το παρον θα τον παρακολουθω για αλλαγες και αν εμφανισει τιποτα θα τον παω για εξετασεις και θεραπεια.

Σημερα ανακαλυψα κατι αλλο! Προσπαθουσα να βγαλω φωτογραφια τον πισινουλη του για το topic που σχολιαζει η ελενη πισινους και ειδα κατι ανησυχιτικο (μη γελασετε, δεν ειναι αστειο ). Εχμ, πως να το πω; Το τριχωμα στα μπαλακια του (ελπιζω να εγινα κατανοητη εδω) εχει αραιωσει. Στην φωτογραφια φαινοταν το απαλο ροζ δερμα του. Με γυμνο ματι πρεπει να παρατηρησεις καλα την περιοχη για να διαπιστωσεις οτι υπαρχει μια ελαφρια αραιωση. Στειρωμενος δεν ειναι, εχει βρει ενα αρκουδακι ομως και την βρισκει, παιζει να ειναι απο το πολυ τσικι τσικι; Ή μηπως ειναι καποια μολυνση και του πεφτει το τριχωμα σιγα σιγα στην περιοχη; Δεν ειναι κοκκινο το δερμα του ομως και δεν εχει πληγες και τετοια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:59, 25-02-09:

Μαλλονμετα την πραξη πλενεται για να καθαριστει και για αυτο αριαωνου οι τριχες , επισης αν δεν εκσπερματιζει μαζευαται σπερμα και μπορει να τον ενοχλει και να γλειφει τους ορχεις του προσπαθωντας να ανακουφιστει απο το πρηξιμο. εφοσον δεν δειχνει σημαδια ερεθισμου ή πονου δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκος Π.
Ο Νίκος Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Νίκος Π. έγραψε στις 20:25, 25-02-09:

Καλησπέρα ξανά...νέο πρόβλημα με έναν από τους γάτους μου (που είναι στειρωμένος).

Σήμερα έλειπε όλη μέρα, από χτες το βράδυ που έφαγε τελευταία φορά. Τον φώναζα αλλά τίποτα,μέχρι που έφαγα όλο το Μιντιλόγλι με το ποδήλατο για να τον βρω!

Τελικά εμφανίστηκε πριν λίγα λεπτά σήμερα (8.00 μμ) . Ήρθε εντελώς χάλια, κάνοντας κάτι που έμοιαζε με ήχο βηξίματος/σαν να προσπαθούσε να μην πνηγεί/ήχο εμετού χωρίς να κάνει εμετό όμως....
Επίσης τέντωνε τον λαιμό του κάνοντας αυτό. Ούτε όρεξη για χάδια ούτε τίποτα, αγνώριστος εντελώς.

Προφανώς και δεν έφαγε το φαγητό του, ούτε το γάλα άγγιξε. Παρόλα αυτά όμως ήπιε 1 κιλό νερό...

Τι μπορεί να του συμβαίνει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:12, 25-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Μαλλονμετα την πραξη πλενεται για να καθαριστει και για αυτο αριαωνου οι τριχες , επισης αν δεν εκσπερματιζει μαζευαται σπερμα και μπορει να τον ενοχλει και να γλειφει τους ορχεις του προσπαθωντας να ανακουφιστει απο το πρηξιμο. εφοσον δεν δειχνει σημαδια ερεθισμου ή πονου δεν υπαρχει λογος ανησυχιας
χμμμ, αν δεν εκσπερματιζει μπορει να παρουσιαστει καποιο προβλημα στο μελλον; Ειχα την εντυπωση οτι οταν δεν εκσπερματιζει το σπερμα απορροφαται απο τον οργανισμο.
Τον βλεπω να γλειφεται στην περιοχη καπου καπου αλλα νομιζα πως πλενοταν. Θα το παρατηρησω καλυτερα την επομενη φορα Παντως δεν φαινεται να ποναει ή να ενοχλειται. Αχ, τελικα την στειρωση δεν θα την γλιτωσει γιατι μαλλον ταλαιπωρειται ετσι περισσοτερο

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:36, 26-02-09:

Αν δεν εκσπερματιζει απλως οι ορχεις θα ειναι λιγο πιο πρησμενοι απο το κανονικο και μπορει να τον ενοχλουν λιγο, κατατ τα αλλα δεν θα εχει προβλημα:cool:

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:57, 26-02-09:

Ο γατος μου ειχε ριξει το κακαο κατω και το εγλυφε.Ευτυχως τον προλαβα,δε νομιζω να εφαγε μεγαλη ποσοτητα....Ξερω οτι η σοκολατα ειναι τοξικη για τις γατουλες...Λετε να παθει κατι ο γατουλης μου?

Νίκος Π.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νίκος Π.
Ο Νίκος Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Νίκος Π. έγραψε στις 14:27, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Π.
Καλησπέρα ξανά...νέο πρόβλημα με έναν από τους γάτους μου (που είναι στειρωμένος).

Σήμερα έλειπε όλη μέρα, από χτες το βράδυ που έφαγε τελευταία φορά. Τον φώναζα αλλά τίποτα,μέχρι που έφαγα όλο το Μιντιλόγλι με το ποδήλατο για να τον βρω!

Τελικά εμφανίστηκε πριν λίγα λεπτά σήμερα (8.00 μμ) . Ήρθε εντελώς χάλια, κάνοντας κάτι που έμοιαζε με ήχο βηξίματος/σαν να προσπαθούσε να μην πνηγεί/ήχο εμετού χωρίς να κάνει εμετό όμως....
Επίσης τέντωνε τον λαιμό του κάνοντας αυτό. Ούτε όρεξη για χάδια ούτε τίποτα, αγνώριστος εντελώς.

Προφανώς και δεν έφαγε το φαγητό του, ούτε το γάλα άγγιξε. Παρόλα αυτά όμως ήπιε 1 κιλό νερό...

Τι μπορεί να του συμβαίνει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χθες βράδυ εξαφανίστηκε πάλι και γύρισε σήμερα πρωί.
Ήπιε πολύ λίγο γάλα το πρωί και ξαναέφυγε. Γύρισε πάλι το μεσημέρι (αφού έγινα ρεζίλι στη γειτονιά που τον φώναζα δυνατά LOOOL) και προσπάθησε να φάει, χωρίς αποτέλεσμα. Εκεί που καθόταν μπροστά στο φαγητό και το κοίταζε με τις ώρες, έβγαλε λίγα υγρά με εμετό.

Μετά ως συνήθως έφυγε πάλι. Ευτυχώς εντόπισα που πάει και ξεκουράζεται στο διπλανό χωράφι.

Ανησυχώ αλλά βλέπω πως είναι καλύτερα σήμερα...

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 15:27, 26-02-09:

Καλησπέρα, θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι, ο γάτος μου παρουσιάζει χρόνια ουλίτιδα έχουμε κάνει ήδη ένα καθαρισμό πριν από ένα μήνα περίπου αλλά παρουσιάστηκε κ πάλι ουλίτιδα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής έχω μάθει ότι υπάρχουν κάποιες ενέσεις η οποίες βελτιώνουν ή κ εξαλείφουν εντελώς το πρόβλημα, δεν θυμάμαι πως λέγονται δυστυχώς Μήπως γνωρίζετε κάτι γι αυτό; ισχύει κάτι τέτοιο; κ αν ναι είναι ασφαλές το φάρμακο;
Επίσης ο ίδιος γατούλης έχει παρουσιάσει κ κερατίτιδα έχει κάποια σχέση με την ουλίτιδα ή είναι άσχετο; του έχω δώσεις μέχρι στιγμής το κτηνιατρικό κολλύριο C.A.P και μετά το αλλάξαμε κ του δίνω το Exocin έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση αλλά δεν έχει γίνει εντελώς καλά κ με ανυσηχεί πολύ. Πρέπει να ανησυχώ για όλα αυτά τα συμπτώματα;

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:22, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Ο γατος μου ειχε ριξει το κακαο κατω και το εγλυφε.Ευτυχως τον προλαβα,δε νομιζω να εφαγε μεγαλη ποσοτητα....Ξερω οτι η σοκολατα ειναι τοξικη για τις γατουλες...Λετε να παθει κατι ο γατουλης μου?
Το καλυτερο θα ηταν να προκληθει εμετος για να βγαλει οτι εχει φαει, η δηλητηριαση συμβαινει οταν λαμβανει περισσοτερο απο 25mg/kg βαρους συνηθως αυτο αντιστοιχει σε λιγοτερο απο γραμμαριο σοκολατας ανα κιλο. Αν απλως εχει γλειψει ελαχιστη ποσοστητα τοτε μαλλον δεν υπαρχει κινδυνος. Να προσεχεις για εμαφανιση διαρροιας, υπερκιητικοτης, εντοβη αναπνοη

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:24, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Π.
Χθες βράδυ εξαφανίστηκε πάλι και γύρισε σήμερα πρωί.
Ήπιε πολύ λίγο γάλα το πρωί και ξαναέφυγε. Γύρισε πάλι το μεσημέρι (αφού έγινα ρεζίλι στη γειτονιά που τον φώναζα δυνατά LOOOL) και προσπάθησε να φάει, χωρίς αποτέλεσμα. Εκεί που καθόταν μπροστά στο φαγητό και το κοίταζε με τις ώρες, έβγαλε λίγα υγρά με εμετό.

Μετά ως συνήθως έφυγε πάλι. Ευτυχώς εντόπισα που πάει και ξεκουράζεται στο διπλανό χωράφι.

Ανησυχώ αλλά βλέπω πως είναι καλύτερα σήμερα...
Καλυτερα να τον πας στον κτηνιατρο να τον εξετασει γιατι ισως χρειαζεται και ορο αν εχει δυο μερες να φαει και να πιει

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:32, 26-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Καλησπέρα, θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι, ο γάτος μου παρουσιάζει χρόνια ουλίτιδα έχουμε κάνει ήδη ένα καθαρισμό πριν από ένα μήνα περίπου αλλά παρουσιάστηκε κ πάλι ουλίτιδα, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής έχω μάθει ότι υπάρχουν κάποιες ενέσεις η οποίες βελτιώνουν ή κ εξαλείφουν εντελώς το πρόβλημα, δεν θυμάμαι πως λέγονται δυστυχώς Μήπως γνωρίζετε κάτι γι αυτό; ισχύει κάτι τέτοιο; κ αν ναι είναι ασφαλές το φάρμακο;
Επίσης ο ίδιος γατούλης έχει παρουσιάσει κ κερατίτιδα έχει κάποια σχέση με την ουλίτιδα ή είναι άσχετο; του έχω δώσεις μέχρι στιγμής το κτηνιατρικό κολλύριο C.A.P και μετά το αλλάξαμε κ του δίνω το Exocin έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση αλλά δεν έχει γίνει εντελώς καλά κ με ανυσηχεί πολύ. Πρέπει να ανησυχώ για όλα αυτά τα συμπτώματα;
Αν η ουλιτιδα σχετιζεται με τον ερπητοιο ή τον καλυκοιο τοτε θα μπορουσε να βοηθησει η χρηση της κτηνιατρικης ιντερφερονης αλλα ειναι ακριβη θεραπεια,το φαρμακο λεγεται virbagen Ω. Αλλιως ισως βοηθησει η κορτιζονη και αντιβιωση μακρας διαρκειας

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ntina10 έγραψε στις 21:15, 26-02-09:

Καλησπέρα γιατρέ!!!!Πήραμε την χιονούλα από τη φιλοζωική πού της κάνανε θεραπεία(αρχικά εβηχε,χειροτέρευε,και τελικά της είχε γυρίσει σε πνευμονία).Τώρα είναι καλά.Παίζει,τρώει,δεν βήχει,μόνο καμιά φορα φτερνίζεται.Είχε κολήσει όμως όπως σας είχα πεί και τον κούκη,και του δίνω από το σάββατο ronaxan20.Είναι και αυτός πολύ καλά,δεν βήχει αλλά παίρνει ακόμη αντιβίωση.Υπάρχει πρόβλημα να συναντηθεί με την χιονούλα?Υπάρχει περίπτωση να την κολλήσει από την αρχή ή έχει αντισώματα?Ευχαριστώ !!!!!!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:35, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntina10
Καλησπέρα γιατρέ!!!!Πήραμε την χιονούλα από τη φιλοζωική πού της κάνανε θεραπεία(αρχικά εβηχε,χειροτέρευε,και τελικά της είχε γυρίσει σε πνευμονία).Τώρα είναι καλά.Παίζει,τρώει,δεν βήχει,μόνο καμιά φορα φτερνίζεται.Είχε κολήσει όμως όπως σας είχα πεί και τον κούκη,και του δίνω από το σάββατο ronaxan20.Είναι και αυτός πολύ καλά,δεν βήχει αλλά παίρνει ακόμη αντιβίωση.Υπάρχει πρόβλημα να συναντηθεί με την χιονούλα?Υπάρχει περίπτωση να την κολλήσει από την αρχή ή έχει αντισώματα?Ευχαριστώ !!!!!!!
Εφοσον περνει την αντιβιωση του ειναι μια χαρα καλυμενος

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 12:01, 27-02-09:

Καλημέρα γιατρέ!!!!Είναι ασφαλής και η χιονούλα να τον συναντήσει?Η χιονούλα δεν παίρνει πια αντιβίωση,είναι καλά.Τον έχω κλείσει μέσα μαζί μου τόσες μέρες και έχει τρελαθεί να βγεί βόλτα.Τον λυπάμαι αλλά φοβαμαι ακόμα!!!Ευχαριστούμε και καλημέρα!!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 12:41, 27-02-09:

μπορεις να τα κρατησεις μερικες μερε ακομα μεχρι να συνελθει πλρως η χιονουλα και να παρει δυναμεις

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 14:24, 27-02-09:

γιατρε βρηκαμε μια περσικη αδεσποτη ενηλικη γατουλα και την πηραμε και την εμβολιασαμε ,της βαλαμε αμπουλα και επιπλεον χαπακι για τα παρασιτα..να ρωτησω παρουσιαζει κατι κενα στο τριχωμα στην πλατη και κοντα στα αυτια..ρωτησα τον κτηνιατρο αν εχει μυκητες και μου ειπε οχι..σε αυτο το σημειο που της λειπει τριχωμα ειναι ροζ,ροζ το δερματακι της υπαρχει περιπτωση να εχει κατι?????? ρωταω γιατι εχω και αλλη γατουλα και φοβαμαι..δεν τις εχω φερει σε επαφη ακομη απλα για σιγουρια ρωταω..

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 17:09, 27-02-09:

Καλησπέρα γιατρέ!!!Η μαμά του κούκη είμαι πάλι.Χίλια συγνώμη που ενοχλώ ξανά αλλά κάθε παρασκευή εμάς κάτι μας συμβαίνει τώρα τελευταία.Εχω τρελάθεί απο το φόβο μου εδώ και καμιά ώρα.Μου έγλειφε το χέρι ο κούκης και η γλώσσα του έχει κατι σκούρα,σαν μωβ γραμμούλες.Λέτε να τον πείραξε η αντίβιωση?Σας υπενθυμίζω ότι παίρνει Ronaxal20 από το σαββατο.Ο γιατρός του μου εχει πεί νατην παίρνει ως την δευτέρα.Τι να κάνω?Παίρνω τηλ. και δεν βρίσκω κανέναν.Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με,δεν ξέρω αν είναι σοβαρό αλλα εχω τρελαθεί απο την αγωνία μου.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:40, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
γιατρε βρηκαμε μια περσικη αδεσποτη ενηλικη γατουλα και την πηραμε και την εμβολιασαμε ,της βαλαμε αμπουλα και επιπλεον χαπακι για τα παρασιτα..να ρωτησω παρουσιαζει κατι κενα στο τριχωμα στην πλατη και κοντα στα αυτια..ρωτησα τον κτηνιατρο αν εχει μυκητες και μου ειπε οχι..σε αυτο το σημειο που της λειπει τριχωμα ειναι ροζ,ροζ το δερματακι της υπαρχει περιπτωση να εχει κατι?????? ρωταω γιατι εχω και αλλη γατουλα και φοβαμαι..δεν τις εχω φερει σε επαφη ακομη απλα για σιγουρια ρωταω..
δεν μπορω να σου πω αν ειναι μυκητεες ή οχι,πρεπει να γινει εξεταση της τριχας. αν δεν ειναι μυκητες μπορει να ειναι καποια δερματιτιδα ή απλως καπιος ερεθισμος του δερματος εκει και ε αυτην την περιπτωση δεν πρεπει να ανησυχδεις. αν ειναι μυκητες θα ειναι στρογγυλες οι περιοχες και μπορει εκει αν παρουσιαζει σαν πιτυριδα ενα πραγμα. σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να μην ερθουν σε επαφη αλλα γατακια μεχρι να γινει θεραπεια

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 17:55, 27-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntina10
Καλησπέρα γιατρέ!!!Η μαμά του κούκη είμαι πάλι.Χίλια συγνώμη που ενοχλώ ξανά αλλά κάθε παρασκευή εμάς κάτι μας συμβαίνει τώρα τελευταία.Εχω τρελάθεί απο το φόβο μου εδώ και καμιά ώρα.Μου έγλειφε το χέρι ο κούκης και η γλώσσα του έχει κατι σκούρα,σαν μωβ γραμμούλες.Λέτε να τον πείραξε η αντίβιωση?Σας υπενθυμίζω ότι παίρνει Ronaxal20 από το σαββατο.Ο γιατρός του μου εχει πεί νατην παίρνει ως την δευτέρα.Τι να κάνω?Παίρνω τηλ. και δεν βρίσκω κανέναν.Σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με,δεν ξέρω αν είναι σοβαρό αλλα εχω τρελαθεί απο την αγωνία μου.
το ροναξαν συνηθως κιτρινιζει τα δοντια αν το παιρνει για διαστηα απανω του μηνα. Μηπως βλεπεις τα αγγεια της γλωσσας ? μπορει να εχει φαει κατι και να του εχει χρωματιστει η γλωσσα απο καποιο παιχνιδι ισωςπαντως αφου εχει ορεξη και ειναι ζωηρος δεν υπαρχει λογος ανησυχιας

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 18:05, 27-02-09:

δεν μπορω να σου πω αν ειναι μυκητεες ή οχι,πρεπει να γινει εξεταση της τριχας. αν δεν ειναι μυκητες μπορει να ειναι καποια δερματιτιδα ή απλως καπιος ερεθισμος του δερματος εκει και ε αυτην την περιπτωση δεν πρεπει να ανησυχδεις. αν ειναι μυκητες θα ειναι στρογγυλες οι περιοχες και μπορει εκει αν παρουσιαζει σαν πιτυριδα ενα πραγμα. σε αυτην την περιπτωση καλυτερα να μην ερθουν σε επαφη αλλα γατακια μεχρι να γινει θεραπεια

δεν ειναι στρογγυλες οι περιοχες αλλα δεν εχει και αυτο που μοιαζει με πυτιριδα..απλα πισω απο τα αυτια και ενα σημειο στην πλατη μοιαζει να εχει πατικωθει και να εχει πιο αραιη τριχα..θα την χτενισω και θα κοιταξω καλυτερα βεβαια ευχαριστω γιατρε.!!!!!!

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 21:14, 27-02-09:

Ευχαριστούμε πολύ!!!Ησύχασα λίγο.Είναι καλά και παίζει.Δεν ξέρω αν είναι τα αγγεία,αλλά δεν νομίζω οτι ήταν έτσι πριν η γλώσσα του.Εφόσον όμως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας,εντάξει.Καλό βράδυ!!!!

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:58, 27-02-09:

Αν η ουλιτιδα σχετιζεται με τον ερπητοιο ή τον καλυκοιο τοτε θα μπορουσε να βοηθησει η χρηση της κτηνιατρικης ιντερφερονης αλλα ειναι ακριβη θεραπεια,το φαρμακο λεγεται virbagen Ω. Αλλιως ισως βοηθησει η κορτιζονη και αντιβιωση μακρας διαρκειας
  1. Για αντιβίωση εκτός από το Stomorgyl (το οποίο δεν δέχεται με τίποτα) τι άλλο μπορώ να δώσω;
  2. Και η κορτιζόνη γίνεται με ένεση;
  3. Γιατί χρειάζεται κ η κορτιζόνη κ η αντιβίωση;

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 23:18, 27-02-09:

ενταξει τελικα δεν επαθε τιποτα ο γατουλης μου απο το κακαο.ευχαριστω πολυ παντως

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:32, 28-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
  1. Για αντιβίωση εκτός από το Stomorgyl (το οποίο δεν δέχεται με τίποτα) τι άλλο μπορώ να δώσω;
  2. Και η κορτιζόνη γίνεται με ένεση;
  3. Γιατί χρειάζεται κ η κορτιζόνη κ η αντιβίωση;
1)Robaxan ή synulox ή convenia που ειναι μια ενεση και κραταει 14 μερες και ειναι αντιβιοτικο με μεγαλο φασμα δρασης.
2) Υπαρχουν κορτιζονες που ειναι βρεδειας αποδεσμευσεως και αρκει μια ενεση για να το καλυψει για 1 μηνα περιπου.
3) Για να υποχωρησει η φλεγμονη πιο γρηγορα και να μην ποναει, και οι περισσοτερες χρονιες ουλιτιδες εχουν και μια αυτοανωση αιτιολογια εκτος απο τα βακτηρια και τους ιους

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 23:01, 28-02-09:

καλησπερα γιατρε..συγνωμη αν σε κουραζουμε αλλα επειδη εχω μεγαλο αγχος με την μεγαλη γατουλα που βρηκαμε ηθελα να ρωτησω και καποια αλλα πραγματα:
1. της καναμε ενα εμβολιο,της δωσαμε ενα χαπι και μια αμπουλα αυριο θα την κανω μπανιο θα εχουν περασει πανω απο 48ωρες απο τοτε που της βαλαμε την αμπουλα .ο κτηνιατρος την ακροαστηκε ,ειδε την κοιλιτσα της ,τα δοντακια και τα αυτακια και μας ειπε οτι ειναι καλα η γατουλα..απλα ανυσηχω επειδη εχω και αλλη γατα και μην την κολλησει κατι μιας που ηταν αδεσποτουλα..
2. απλα κοιμαται παρα πολυ απο τοτε που την πηραμε,σημερα εβηξε και λιγο μια φορα το μεσημερι, τρωει ομως κανονικα και πηγαινει στην τουαλετα της..δεν δειχνει κατι αλλο πρεπει να ειναι περιπου 5-6 χρονων σε ηλικια..
3. πρεπει να ανυσηχω που κοιμαται τοσο?
4. ο βηχας μπορει να μην σημαινει και τπτ ? να ανυσηχω?
5. επειδη ακουμε συχνα για αρρωστιες κτλ απο την στιγμη που εμβολιαστηκε και ο γιατρος με καθησυχασε για τα ακροαστικα της υπαρχει λογος ανυσηχιας για να ερθει σε επαφη με αλλη γατα?

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα καλυτερα να εχω περισσοτερες αποψεις παρα μια για να νιωθω πιο ησυχη και σιγουρη..ευχαριστω εκ των προτέρων γιατρε.

irida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irida
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O irida έγραψε στις 17:32, 03-03-09:

καλησπερα σας!

βασικα ο γιατρος μας ειπε να σπαμε αυτη την κυστη που εμφανιζει στον ποπο της με αποτελεσμα να ματωνει εκει συνεχεια...

Εμενα δεν μου φαινεται και πολυ σωστη λυση, συν της αλλης εχει χασει πολλα κιλα παρ' ότι πειναει και τρωει! Τα νεφρα της απο την τελευταια εξεταση που της ειχαμε κανει ειναι καλα... μονο η καρδια της ειναι λιγο ασθενικη!

δεν ξερω τι να κανω. Σκεφτομαι αν την παω και σε καποιον αλλο κτηνιατρο να την εξεταση. Απλα αυτος την παρακολουθει χρονια! να σκεφτειται την πηγαινω σε ενα κτηνιατρο που ειναι στη Δαφνη και εγω μένω εξάρχεια...

αν εχετε να προτεινεται καποιον καλο κτηνιατρο πολυ θα το εκτιμουσα!!!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 19:17, 03-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ria23
καλησπερα γιατρε..συγνωμη αν σε κουραζουμε αλλα επειδη εχω μεγαλο αγχος με την μεγαλη γατουλα που βρηκαμε ηθελα να ρωτησω και καποια αλλα πραγματα:
1. της καναμε ενα εμβολιο,της δωσαμε ενα χαπι και μια αμπουλα αυριο θα την κανω μπανιο θα εχουν περασει πανω απο 48ωρες απο τοτε που της βαλαμε την αμπουλα .ο κτηνιατρος την ακροαστηκε ,ειδε την κοιλιτσα της ,τα δοντακια και τα αυτακια και μας ειπε οτι ειναι καλα η γατουλα..απλα ανυσηχω επειδη εχω και αλλη γατα και μην την κολλησει κατι μιας που ηταν αδεσποτουλα..
2. απλα κοιμαται παρα πολυ απο τοτε που την πηραμε,σημερα εβηξε και λιγο μια φορα το μεσημερι, τρωει ομως κανονικα και πηγαινει στην τουαλετα της..δεν δειχνει κατι αλλο πρεπει να ειναι περιπου 5-6 χρονων σε ηλικια..
3. πρεπει να ανυσηχω που κοιμαται τοσο?
4. ο βηχας μπορει να μην σημαινει και τπτ ? να ανυσηχω?
5. επειδη ακουμε συχνα για αρρωστιες κτλ απο την στιγμη που εμβολιαστηκε και ο γιατρος με καθησυχασε για τα ακροαστικα της υπαρχει λογος ανυσηχιας για να ερθει σε επαφη με αλλη γατα?

συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα καλυτερα να εχω περισσοτερες αποψεις παρα μια για να νιωθω πιο ησυχη και σιγουρη..ευχαριστω εκ των προτέρων γιατρε.
καλησπερα εφοσον ακροαστικα δεν εχει τιποτα αξιοσημειωτο τοτε ο βηχας μαλλον δεν ειναι τιποτα σοβαρο , επειδη ειναι μεγαλη μπορει να εχει καποια υπολοιματα απο καποια χρονεια ρινιτιδα. Εφοσον περασουν 15 μερες απο το εμεβολιασμο δεν υπαρχει προβλημα γι αυτην και εφοσον τα αλλα γατια εχουν εμβολιαστει δεν υπαρχει κινδυνος. τελος οι γατες κοιμουνται αρκετα και ειναι φυσιολογικο αυτο

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:56, 04-03-09:

γιατρε εχω μια απορια. Ο γατος μου σημερα που καθοταν σε μια καρεκλα αφησε ενα σημαδι στο καθισμα στο μεγεθος 2 ευρω κερματος και οταν το μυριζες απο πολυ κοντα ειχε μια εντονη οσμη την οποια δεν μπορω να περιγραψω. Δεν μυριζε σε αμμωνια ή σε ουρα. Ουτε μπορεις να πεις οτι βρωμουσε. Το εχω παρατηρησει και αλλες φορες στην 'πισω' περιοχη του. Αναρωτιομουν αν ειναι ετσι η οσμη του μαρκαρισματος ή αν ειναι καποιος αλλος αδενας που την παραγει. Δεν τον εχω δει να μαρκαρει και δεν εχω ιδεα αν μαρκαρουν και σε οριζοντιες επιφανειες. Του εβαλα την αμμο για να δω μηπως μυριζουν ετσι και τα ουρα του, αλλα δεν μυριζαν καθολου. Τι μπορει να συμβαινει;

ευχαριστω!

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:12, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
γιατρε εχω μια απορια. Ο γατος μου σημερα που καθοταν σε μια καρεκλα αφησε ενα σημαδι στο καθισμα στο μεγεθος 2 ευρω κερματος και οταν το μυριζες απο πολυ κοντα ειχε μια εντονη οσμη την οποια δεν μπορω να περιγραψω. Δεν μυριζε σε αμμωνια ή σε ουρα. Ουτε μπορεις να πεις οτι βρωμουσε. Το εχω παρατηρησει και αλλες φορες στην 'πισω' περιοχη του. Αναρωτιομουν αν ειναι ετσι η οσμη του μαρκαρισματος ή αν ειναι καποιος αλλος αδενας που την παραγει. Δεν τον εχω δει να μαρκαρει και δεν εχω ιδεα αν μαρκαρουν και σε οριζοντιες επιφανειες. Του εβαλα την αμμο για να δω μηπως μυριζουν ετσι και τα ουρα του, αλλα δεν μυριζαν καθολου. Τι μπορει να συμβαινει;

ευχαριστω!
Μπορει να ειναι οι περιπρωκτικοι του αδενες οι οποιοι να εχουν μαζεψει υγρο και να θελουν αδειασμα

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 13:54, 04-03-09:

γιατρε εχω μια απορια. βαζω στον γατο μου surolan γιατι εχει αυτα τα μαυρακια στα αυτια (ψωρα). απο τοτε που του τη βαζω παρατηρησα πανω στο κεφαλι του μεταξυ των δυο αυτιων και του λειπει το τριχωμα σε τρια σημεια. ακουμπησα τα σημεια αυτα και εχουν ενα καυκαλακι. σαν να το τραυματισε κ να εκλεισε. τα 3 σημεια ειναι αισθητα οτι λειπει τριχωμα.
τι να κανω? να αλλαξω φαρμακο? να συνεχισω? ειναι φυσιολογικο?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 14:12, 04-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
γιατρε εχω μια απορια. βαζω στον γατο μου surolan γιατι εχει αυτα τα μαυρακια στα αυτια (ψωρα). απο τοτε που του τη βαζω παρατηρησα πανω στο κεφαλι του μεταξυ των δυο αυτιων και του λειπει το τριχωμα σε τρια σημεια. ακουμπησα τα σημεια αυτα και εχουν ενα καυκαλακι. σαν να το τραυματισε κ να εκλεισε. τα 3 σημεια ειναι αισθητα οτι λειπει τριχωμα.
τι να κανω? να αλλαξω φαρμακο? να συνεχισω? ειναι φυσιολογικο?
Μαλλον τα εχει πληγωσει απο το ξυσιμο δεν ειναι τιποτα μπορεις να βαζεις και λγο σουρολανκαι εκει

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 14:47, 04-03-09:

ευχαριστω πολυ

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:18, 04-03-09:

Μπορει να ειναι οι περιπρωκτικοι του αδενες οι οποιοι να εχουν μαζεψει υγρο και να θελουν αδειασμα
ειναι κατι σοβαρο; πως αδειαζουν; τι πρεπει να κανω; αν δεν αδειασουν τι γινεται; με αγχωσες πολυ τωρα! Μηπως το τριχωμα απο τα μπαλακια του εχει αραιωσει γι'αυτον το λογο; Τον εχω δει 1-2 φορες να τριβει τον πισινο του σε ενα μαξιλαρι. Επειγει να τον παω στον κτηνιατρο; Πνιγομαι στα μαθηματα και αν γινεται να το καθυστερησω για 1 βδομαδα θα ηταν αρκετα βολικο.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:18, 05-03-09:

ειναι κατι σοβαρο; πως αδειαζουν; τι πρεπει να κανω; αν δεν αδειασουν τι γινεται; με αγχωσες πολυ τωρα! Μηπως το τριχωμα απο τα μπαλακια του εχει αραιωσει γι'αυτον το λογο; Τον εχω δει 1-2 φορες να τριβει τον πισινο του σε ενα μαξιλαρι. Επειγει να τον παω στον κτηνιατρο; Πνιγομαι στα μαθηματα και αν γινεται να το καθυστερησω για 1 βδομαδα θα ηταν αρκετα βολικο.
μπορεις να τους αδειασεις και μονη σου απλως πιεζεις τον πρωκτο και βγαζουν ενα υγρο, αν μυριζει εντονα θα χρειαστει και αντιβιωση. Παντως δεν επειγει να παει αμεσα στο γιατρο μπορεις να ρωτησεις τη γνωμη τους τηλεφωνικα

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:00, 05-03-09:

μπορεις να τους αδειασεις και μονη σου απλως πιεζεις τον πρωκτο και βγαζουν ενα υγρο, αν μυριζει εντονα θα χρειαστει και αντιβιωση. Παντως δεν επειγει να παει αμεσα στο γιατρο μπορεις να ρωτησεις τη γνωμη τους τηλεφωνικα
Πως γινεται αυτο; Ειδα στο ιντερνετ οτι πιεζουμε καποια σημεια κατω-δεξια/αριστερα του πρωκτου μεχρι να βγει ενα υγρο. Αλλου ελεγαν οτι πρεπει να βαλω το δαχτυλο μου και να τα πιεσω απο μεσα. Το 2ο δεν μπορω να το κανω με τιποτα Επισης σημερα οταν εκανε κακακια ειχαν εντονη οσμη, παιζει να αδειασαν με την αφοδευση; Αχ θα με σκασει αυτο το γατι.
Επισης παρατηρισα κατι στην μουσουδα του. Στην περιοχη κατω απο την μυτη, πανω απο το στομα το δερμα του φαινεται καπως σκουρο, αλλα δεν εχει πληγη ουτε ειναι πρησμενο. Ειναι σαν feline acne αλλα χωρις να βγαζει σκληρα μαυρα πραγματακια. Ενω παλια εκεινο το σημειο ηταν ασπρο, τωρα εχει γινει λιγο μαυρο (μεγεθος φακης). Το τριχωμα δεν εχει πεσει. Ουτε φαινεται να τον φαγουριζει ή να τον ενοχλει. Το εχει 2-3 μερες. Φοβαμαι μην ειναι καμμια μυκητιαση ή κατι ακομα χειροτερο. (τωρα βρηκαν να εμφανιστουν ολα; που εχω 2 εργασιες να παραδωσω την επομενη βδομαδα; ).

Ευχαριστω πολυ παντως που αφιερωνεις λιγο απο τον χρονο σου για να μας βοηθας.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:33, 05-03-09:

Πως γινεται αυτο; Ειδα στο ιντερνετ οτι πιεζουμε καποια σημεια κατω-δεξια/αριστερα του πρωκτου μεχρι να βγει ενα υγρο. Αλλου ελεγαν οτι πρεπει να βαλω το δαχτυλο μου και να τα πιεσω απο μεσα. Το 2ο δεν μπορω να το κανω με τιποτα Επισης σημερα οταν εκανε κακακια ειχαν εντονη οσμη, παιζει να αδειασαν με την αφοδευση; Αχ θα με σκασει αυτο το γατι.
Επισης παρατηρισα κατι στην μουσουδα του. Στην περιοχη κατω απο την μυτη, πανω απο το στομα το δερμα του φαινεται καπως σκουρο, αλλα δεν εχει πληγη ουτε ειναι πρησμενο. Ειναι σαν feline acne αλλα χωρις να βγαζει σκληρα μαυρα πραγματακια. Ενω παλια εκεινο το σημειο ηταν ασπρο, τωρα εχει γινει λιγο μαυρο (μεγεθος φακης). Το τριχωμα δεν εχει πεσει. Ουτε φαινεται να τον φαγουριζει ή να τον ενοχλει. Το εχει 2-3 μερες. Φοβαμαι μην ειναι καμμια μυκητιαση ή κατι ακομα χειροτερο. (τωρα βρηκαν να εμφανιστουν ολα; που εχω 2 εργασιες να παραδωσω την επομενη βδομαδα; ).

Ευχαριστω πολυ παντως που αφιερωνεις λιγο απο τον χρονο σου για να μας βοηθας.
μπορει αν ειναι σκληρα τα κοπρανα ενα μερος να εχει αδειασει και ιδιως αν μυριζει πολυ. στη μυτη μπορει καινα μην ειναι τιποτα απλως παρακολουθησε το να δεις αν μεγαλωνει,αν αλαζει σχημα κλπ.

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 12:14, 05-03-09:

O γατούλης μου που 17 ετών με τάση για ζάχαρο όπως πρόσφατα ανακαλύψαμε ζωηρότατος και υπερκινιτικός έχει βγάλει κατί που μοιάζει με ανθρώπινη κρεατοελία στο λαιμό του.Είναι ένα στα αριστερά που είναι σε μέγεθος στραγαλιού και λευκό,όπως και το δέρμα του δηλαδή,και ένα πολύ μικρότερο κάτω από τον λαιμό του.Τι μπορεί να είναι,μήπως πρέπει να αφαιρεθούν?

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:11, 05-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από πηνελοπη
O γατούλης μου που 17 ετών με τάση για ζάχαρο όπως πρόσφατα ανακαλύψαμε ζωηρότατος και υπερκινιτικός έχει βγάλει κατί που μοιάζει με ανθρώπινη κρεατοελία στο λαιμό του.Είναι ένα στα αριστερά που είναι σε μέγεθος στραγαλιού και λευκό,όπως και το δέρμα του δηλαδή,και ένα πολύ μικρότερο κάτω από τον λαιμό του.Τι μπορεί να είναι,μήπως πρέπει να αφαιρεθούν?
Μαλλον προκειται για καποιο λιπωμα/παπιλωμα , αυτα ειναι καλοηθης υπερπλασιες του δερματος και αν δευ συντρεχχει σοβαρος λογος δεν το αφαιρουμε ιδιως σε μεγαλη ηλικια. αν εμφανιστουν και αλλα μπορει να αφαιρεθουν μερικα και να παρασκευαστει αυτοεμβολιο για να γινει θεραπεια

πηνελοπη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη πηνελοπη
H πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H πηνελοπη έγραψε στις 18:51, 05-03-09:

Σε ευχαριστώ πολύ με καθησύχασες αρκετά.

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:33, 10-03-09:

Γιατρέ μου, καλημέρα!!Όλο το φόρουμ έχει ανησυχήσει και έχει γελάσει κιόλας με τη συνήθεια της γάτας μου, της Μπασσέτ, που σχεδόν από 8 μηνών, άρχισε να καταβροχθίζει ό,τι σε κορδόνι ή κρόσι υπάρχει στο σπίτι Μια καλή φίλη , μέλος του my cat από τον Καναδά και μέλλουσα κτηνίατρος, με πληροφόρησε για την Pica :http://www.cat-world.com.au/PicaInCats.htm
Είναι βέβαιο ότι πάσχει από αυτήν και είναι μια γκριζοροζ και άσπρη κεραμιδόγατα, ενός έτους πια, που δεν είναι στειρωμένη και ζει αποκλειστικά μέσα.Σήμερα την εξέτασε ο κτηνίατρος, την βρήκε υγιέστατη, απέδωσε το γεγονός σε ψυχογενή αίτια και υποθέτει, ότι ίσως έχει σιωπηλούς οίστρους, που της προκαλούν ανησυχία και αναστάτωση, γι'αυτό τρώει κορδόνια και δεν θέλησε να την ταλαιπωρήσει με εξετάσεις αίματος κλπ Ξέχασα, όμως, η χαζή, να του πω, ότι περίπου εδώ και ένα μήνα, σχεδόν πάντα, όταν την χαϊδεύουμε στην πλάτη, όλο της το τρίχωμα κάνει ρίγος, ειδικά χαμηλά στα νεφρά.Μήπως αυτό δείχνει κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας ;:cry:

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 18:13, 10-03-09:

ολα τα ζωα αν τα ακουμπησεις στο δερμα, για χαδια πχ αντανακαλστικα συσπωνται οι μυες του δερματος με αποτελεσμα να τρεμουλιαζει και πιθανως αυτο να συμβαινει και στη γατουλα σου ισως σε λιγη πιο μεγαλη ενταση. δεν νομιζω οτι υπαρχει λογως ανησυχιας, αν δεν την εχεις στειρωσει τοτε ισως θα επρεπε να το σκεφτεις και μπορει να σταματησει και αυτη η συμπεριφορα.

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 01:35, 11-03-09:

Ευχαριστώ γιατρέ, η στείρωση θα δρομολογηθεί άμεσα!!

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:17, 11-03-09:

Γιατρέ, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έμαθα μόλις για ένα περιστατικό όπου το γατάκι είχε τσιπάκι, πέρασε κάτω από κάποιο καλώδιο κι έπαθε ηλεκτροπληξία Μπορεί όντως να γίνει κάτι τέτοιο αν φοράει το ζώο τσιπ; Μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς με ή χωρίς τσιπ και κάτω από ποιές προϋποθέσεις (πχ αν το γατί δαγκώσει το καλώδιο...);

Επειδή ετοιμάζομαι να δώσω για υιοθεσία ένα γατόνι και ήθελα, για λόγους ασφαλείας, να το τσιπάρω, εάν υπάρχει αυτή η πιθανότητα αυξάνεται με το τσιπ δεν μπορώ να ζω με αυτό το φόβο... καλύτερα να φορέσει λουράκι και ταυτότητα.

Παραλογίζομαι;

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 13:33, 11-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Γιατρέ, θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έμαθα μόλις για ένα περιστατικό όπου το γατάκι είχε τσιπάκι, πέρασε κάτω από κάποιο καλώδιο κι έπαθε ηλεκτροπληξία Μπορεί όντως να γίνει κάτι τέτοιο αν φοράει το ζώο τσιπ; Μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς με ή χωρίς τσιπ και κάτω από ποιές προϋποθέσεις (πχ αν το γατί δαγκώσει το καλώδιο...);

Επειδή ετοιμάζομαι να δώσω για υιοθεσία ένα γατόνι και ήθελα, για λόγους ασφαλείας, να το τσιπάρω, εάν υπάρχει αυτή η πιθανότητα αυξάνεται με το τσιπ δεν μπορώ να ζω με αυτό το φόβο... καλύτερα να φορέσει λουράκι και ταυτότητα.

Παραλογίζομαι;
Νομιζω οτι προκειται για αστικο μυθο, για να συμβει κατι τετοιο θα πρεπει το καλωδιο να ηταν γυμνο και να ηρθε σε απευθειας επαφη με το μικροτσιπ που βρισκεται εμφυτευμενο στο δερμα και παλι τα microchip εχουν ενα καλυμα που δρα ως μονωτικο και ειναι και υποαλλεργικο. Ηλεκτροπληξια μπορει να παθει κοβωντας καποιο καλωδιο που εχει ρευμα αλλα και αυτο λιγο δυσκολο γιατι με τις ασφαλειες που υπαρχουν τωρα στα σπιτια θα πεσει αμεσως η ταση οποτε θα τη γλυτωσει μαλλον με καποιο εγκαυμα

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:38, 11-03-09:

Σας ευχαριστώ πολύ! Άρα, εφόσον το γατί θα έχει τη δυνατότητα να βγαίνει και σε κήπο, είναι καλύτερα να τσιπαριστεί, ή τουλάχιστον, εάν τσιπαριστεί, δεν διατρέχει κίνδυνο ηλεκτροπληξίας εξαιτίας του τσιπ. Και αν χαθεί, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί συντομότερα.

condoros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη condoros
Ο condoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O condoros έγραψε στις 19:16, 11-03-09:

Γιατρέ Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό πρόβλημα με τη γάτα μου την Τερέζα και θα ήθελα τη βοήθειά σου. Θα προσπαθήσω να ειμαι συνοπτικός. Την Τερέζα την έφερα σπίτι όταν ήταν περίπου 10 μηνών το Δεκ 2008. Από τότε η γάτα το έσκασε 2 φορές (μένω στον 1ο όροφο και σχετικά χαμηλά οπότε εαν βρεθεί στην κατάλληλη φάση διέγερσης πηδάει), τη μία αρχές Ιαν 2009 με οίστρο και επέστρεψε μετά από 2 εβδομάδες και τη δεύτερη χωρίς να είμαι σίγουρος για το λόγο που έφυγε, ήταν τώρα τέλη Φεβρ2009 πριν από 2 εβδομάδες. Αν και τις 4 πρώτες μέρες είχε εξαφανισθεί , μετά που ξανάρθε κάτω στην πολυκατοικία καθότανε μόνο να την ταϊσω, ερχότανε δίπλα μου να φάει αλλά εαν άπλωνα χέρι να τη χαϊδέψω έφευγε. Για διάφορους λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω τώρα κατέλληξα στο συμπέρασμα ότι η γάτα δεν μπορεί να μείνει άλλο στο διαμέρισμα και ότι το καλύτερο για αυτήν θα ήταν να τη μεταφέρω στο σπίτι μας στην Καρδίτσα που έχει κήπο και είναι μακρυά από αυτοκίνητα,φασαρία και κυνδύνους για αυτή , να ζήσει ήρεμα . Έτσι έβαλα στα άμεσα σχέδια τη μεταφόρα της στην Καρδίτσα για ένα σαβ/κυριακο που θα ρχότανε οι γονεις μου. Πριν 1 εβομάδα πήγα και πήρα ένα μικρό γατάκι 40 ημερών. Τις τελευταίες 3 μέρες όμως η Τερέζα όταν κατεβαίνα να την τάϊσω, πέρα του ότι πάλι άρχισε να τρίβεται στα πόδια μου και κάθεται για χάδια, αφού έτρωγε δεν έφευγε από την πολυκατοικία όπως έκανε συνήθως. 3 μέρες τώρα το γατί είναι στα μαύρα του τα χάλια, δεν έφευγε από την πολυκατοικία, καθότανε πολύ ώρα μετά το γεύμα κάτω από το σπίτι, έβγαινα στη βεράντα με κοίταγε και έκανε νιαου με παράπονο και χθες άκουσον ακουσον πήγε και κούρνιασε σε μία γωνία κάτω στην πηλοτή με τις ώρες, σε μια γωνία που αν τη βλέπατε θα καταλαβαίνατε ότι εκεί δε θα καθότανε πότε γάτα για ύπνο. Σήμερα το πρωί που κατέβηκα πάλι να την ταίσω, η μούρη της ήτανε πολύ χάλια και γενικά τον τελευταίο καιρό έχω στεναχωρηθεί πολύ μαζί της και δεν άντεξα , την έφερα πάλι σπίτι, την έχω βάλει σε ένα δωμάτιο μόνη της, με τουαλέτα την παλιά τη δικιά της, μπολάκια για φαγητό νερό τα δικά της τα παλιά , και δεν υπάρχει τρόπος να έρθει σε επαφή με το μικρό το γατάκι.

Πέρα από το πύον στη μούρη της, η Τερέζα έχει λίγο ξεραμένο αίμα (έτσι νομίζω δηλαδή) στη μήτρα και λίγο στο στόμα. Βάζω μια φωτό να τη δεις. Πες μου σε παρακαλώ τι μπορώ να κάνω για πρώτες βοήθειες, τι είναι αυτό το αίμα? Αύριο θα την πάω στην Κτηνίατρο. Χθες έφαγε πολύ λίγο και σήμερα καθόλου. Σαν να μη μπορεί να φάει. και όλα αυτά τις 3 τελευταίες μέρες... δεν έβγαζε τόσο πύον πριν και δεν είχα δει τίποτα αίματα. Υπάρχει περίπτωση να προσπαθήσανε γάτοι να τη βατέψούν? είναι αρκετοί στη γειτονιά νε οίστρο τους ακούω. Υπάρχει περίπτωση να απέβαλέ?
Χίλια συγνώμη γιατρέ για το μεγάλο μήνυμα, βρίσκομαι από το πρωί σε υπερδιέγερση...

condoros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη condoros
Ο condoros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O condoros έγραψε στις 20:23, 11-03-09:

Αύριο πρωί πρωί θα την πάω. Ναι είναι έγγκυος από μέσα Ιανουαρίου 2009 και σε καμιά εβδομάδα γενάει. Είναι δυνατόν να βατέψανε έγγκυο γάτα? Δηλαδή οι γάτοι όταν είναι σε οίστρο, ότι μπορούν βατεύουν, ακόμα και έγγκυες γάτες με φουσκωμένη κοιλιά χωρίς οίστρο ή ακόμη και γατάκια??? Η αλήθεια είναι ότι έχει πολλους γάτους η γειτονιά , έγω έχω μετρήσει γύρω στους 6 και είναι όλοι πάνω απο 6 κιλά.. μεγάλοι. Είναι δυνατόν? ή μήπως ερμήνευσα εγώ κάτι λάθος στο μήνυμα σου και δε κατάλαβα σωστά τι μου είπες?

gatakias

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatakias
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O gatakias έγραψε στις 23:33, 11-03-09:

Καλησπέρα!
Η μικρή υβόν εδώ και λίγο καιρό αφήνει ίχνη αίματος όπου πάει.Είναι ελάχιστο, περισσοτερο σαν κόκκινες "τελείες" αλλά δεν σταματάει.Επίσης έχει αρχίσει να χάνει τις τρίχες από το σβέρκο της χωρίς να φοράει κολλάρο!Αυτά τα δύο εμφανίστηκαν ταυτόχρονα.Κατά τα άλλα τρώει-παίζει-γλύφεται-κοιμάται όλα κανονικα!Α και είναι στειρωμένη οπότε η περίπτωση της περιόδου μάλλον αποκλείεται ε;;

Ευχαριστω γιατρέ!

nickis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nickis
H nickis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 873 μηνύματα.

H nickis έγραψε στις 23:55, 11-03-09:

βοήθεια.....μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω..κατα καιρούς ειδικότερα (αλλά όχι πάντα) όταν βγαίνει βόλτα στο μπαλκόνι ο γάτος μου βλέπω στα γεννητικά του όργανα πηχτό κιτρινωπό υγρό...με το οποίο όπου κάτσει μετά λερώνει και αν το αντιληφθεί το μυρίζει και πάει να σκάψει ώστε να το κρύψει...είναι για την η οριοθέτηση περιοχής...??δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου βεβαια και γιατί το σκάβει μετά αν είναι ετσι....να σημειώσω ότι είναι 8 μηνών και αστείρωτος....

ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους