Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,111 εγγεγραμμένα μέλη και 718,658 μηνύματα σε 22,689 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 470 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γατούλα μας ξύνεται...

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 02:44, 11-03-11:

Εδω και ενα περιπου μηνα η γατα μας ξυνεται πολυ εντονα στην περιοχη κατω απο τα αυτακια της μεχρι εκει που ξεκινανε τα ματακια της και εχει σπασει τις τριχες της....
Πηγαμε στον γιατρο και μου απεκλεισε την οτιτιδα,μου ειπε πως μπορει να εχει αλεργια σε κατι αλλα ειναι δυσκολα να το βρουμε....
Για τα εξωτερικα παρασιτα βαζουμε καθε μηνα αμπουλα οποτε δεν εχει καποιο τετοιο προβλημα!
Φοβαμαι μηπως της συμβαινει κατι κακο
Εξετασεις αιματος δεν εχουμε κανει ακομα αλλα θα μαζεψω τα λεφτα σιγουρα τον αλλον μηνα...
Απο φαι της δινουμε μια ειδικη τροφη για στειρωμενες γατες και 2 φορες την εβδομαδα της δινουμε πατε...
Ο γιατρος μας εδωσε χαπια κορτιζονης να της δινουμε μισο την ημερα και αυριο θα τον καλεσω να του πω πως τα παει...
Απο προχθες που της εδωσα το πρωτο χαπι εχει σταματησει να ξυνεται...
Μηπως μπορει καποιος να μου πει εαν εχει παρομοια εμπειρια τι μπορω να κανω;
Σας ανεβαζω και μια φωτογραφια απο την κουκλιτσα μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09032011073.jpg
Εμφανίσεις:  459
Μέγεθος:  413,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11032011079.jpg
Εμφανίσεις:  1155
Μέγεθος:  600,7 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 02:53, 11-03-11:

Επισης ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο...
Απο τη μερα που πηραμε το χαπι εχει χασει την ορεξη της για παιχνιδια...
Μας ''προκαλουσε'' για κρυφτο και κυνηγητο...
Τωρα οχι...!!!Με το ζορι την σηκωνω και να παιξει με το αγαπημενο της παιχνιδι εχει υπνηλια...
Τα χαπια φταινε;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 03:33, 11-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από RoulaBilly
Εδω και ενα περιπου μηνα η γατα μας ξυνεται πολυ εντονα στην περιοχη κατω απο τα αυτακια της μεχρι εκει που ξεκινανε τα ματακια της και εχει σπασει τις τριχες της....
Πηγαμε στον γιατρο και μου απεκλεισε την οτιτιδα..Μηπως μπορει καποιος να μου πει εαν εχει παρομοια εμπειρια τι μπορω να κανω;
Είχα ακριβώς το ίδιο περιστατικό με τη γατούλα μου,τη Νεράϊδα!

Απο τη μέρα που την πήραμε απο τον εκτροφέα και τη φέραμε στο σπίτι,ξυνόταν έντονα γύρω απο την περιοχή των αυτιών.Μπροστά,πίσω,κάτω,μέσα,στις παρειές,γύρω απο τα μάτια....

Αμέσως την πήγαμε στο γιατρό,ο οποίος απο το ιστορικό που του δώσαμε,υποψιάστηκε την παρασιτική ωτίτιδα.Όταν ξεκίνησε λοιπόν την αντικειμενική εξέταση και την κοίταξε με ωτοσκόπιο,μας την απέκλεισε ΑΜΕΣΩΣ!
Η απάντησή του ήταν απλώς να το παρακολουθήσουμε και αν συνεχίσει να την ξαναπάμε...

Απο εκείνη τη μέρα και μετά,άρχισα να της καθαρίζω,πού και πού τα αυτάκια, πολύ προσεκτικά, μη της τραυματίσω το τύμπανο,με μπατονέτα, μη τυχόν και υπάρχει συσσωρευμένη ποσότητα κυψελίδας εσωτερικά,πάνω στην οποία κολλούσαν,ενδεχομένως,τρίχες και καθαρσίες και ήταν αυτό,που της προκαλούσε φαγούρα..
Όντως λοιπόν,χρειάστηκα αρκετές μπατονέτες την πρώτη φορά,για να αφαιρέσω την κυψελίδα ,η οποία ήταν καθαρή,χωρίς υπολειματα αίματος,όπως θα ήταν το αναμενόμενο της παρασιτικής,το ίδιο και ο έξω ακουστικός πόρος...

Η κατάσταση λοιπόν,παρά τους καθαρισμούς,συνεχίστηκε στον ίδιο βαθμό ,χωρίς διαφορά και έτσι την ξαναπήγαμε.
Την ξανακοίταξε ο γιατρός με το ωτοσκόπιο,τα αυτάκια της, για μία ακόμα φορά,ήταν πεντακάθαρα...αλλά και απάντησή του,για μία ακόμα φορά,επίσης,ήταν ρητή και κατηγορηματική,<<δεν υπάρχει περίπτωση παρασιτικής ωτίτιδας>>

Μας είπε να συνεχίσουμε να το παρακολουθούμε και αν συνεχιστεί, να την ξαναπάμε να την ξαναδεί....

Η κατάσταση παρέμενε ίδια.....
Την πάμε και τρίτη φορά,ξανά ωτοσκόπιο,ξανά η ίδια απάντηση...<<δεν πρόκειται για ωτίτιδα>> και η φαγούρα,φαγούρα.
Φεύγοντας, μας συνέστησε απλώς να το παρακολουθήσουμε πάλι και αν εξακολουθήσει να συμβαίνει,χωρίς να υφίσταται ωτίτιδα,να τη ξαναπάμε, να της βάλει σταγόνες κορτιζόνης, ως λύση στο πρόβλημα του κνησμού και να τελειώσει η περιπέτεια.....

Εφόσον λοιπόν ο ακουστικός πόρος ήταν καθαρός,το αφήσαμε και απλά το παρακολουθούσαμε, όπως μας είχε πεί....
Πρίν τρείς εβδομάδες λοιπόν....ο κνησμός αυξήθηκε κι΄άλλο...
Κοίταξα τα αυτάκια της και απο πεντακάθαρα που ήταν,τις προηγούμενες μέρες ξαφνικά ήταν λές και της είχα πασπαλίσει το πτερύγιο και το έξω ακουστικό πόρο,με χώμα.Όλο μαύρα στίγματα,τα οποία ήταν υπολλείματα αίματος,απ'ότι μάθαμε μετά...

Για τέταρτη πλέον φορά, την παίρνουμε και την πάμε στο γιατρό,πεπεισμένοι οτι πρόκειται για ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΗ ωτίτιδα πια.
Όταν την είδε ο γιατρός,τραβούσε τα μαλλιά του.Όντως ήταν παρασιτική ωτίτιδα, η οποία δεν είχε εκδηλωθεί το προηγούμενο διάστημα,εκδηλώθηκε τώρα και ο χρόνος επώασης του παρασίτου, διήρκησε 4μήνες παρακαλώ!!!!!!

Τελικά,μας έδωσε μία κρέμα να της βάζουμε δύο φορές τη μέρα,την Panolog,της έβαλε στον αυχένα και μία αμπούλα ειδική για τα παράσιτα των αυτιών,την Advocate,συνέστησε καθημερινό καθαρισμό με μπατονέτα και σε δεκαπέντε μέρες,μία ακόμα εφαρμογή της ίδιας αμπούλας.....

Έτσι,το πρόβλημα στο κοριτσάκι μας λύθηκε μετά απο 4 ολόκληρους μήνες ταλαιπωρίας(Απο τη μέρα που γεννήθηκε δηλαδή)

Αυτή ήταν η δική μας περίπτωση.................

Δεν είμαι κτηνίατρος για να σου πώ τι ακριβώς να κάνεις,το μόνο που θα σου πρότεινα,είναι να παρακολουθήσεις την εξέλιξη μετά το τέλος της θεραπείας με τα χάπια, γιατί η κορτιζόνη,έχει το ιδίωμα να καταστέλει τον κνησμό,τη φλεγμονή και τα συμπτώματα της.Στο παράσιτο όμως,δεν επιδρά!
Άν λοιπόν δείς,οτι τα συμπώματα μετά το τέλος της θεραπείας με την κορτιζόνη,ξαναρχίζουν(γιατί το παράσιτο,θα εξακολουθεί να υπάρχει),τότε ξαναπήγαινέ την μία βόλτα στο γιατρό....

Με το ζορι την σηκωνω και να παιξει με το αγαπημενο της παιχνιδι εχει υπνηλια...
Όσο για την υπνηλία....και η δική μας,όλο το προηγούμενο διάστημα που είχε ωτίτιδα,είχε έντονη υπνηλία.Μερικές μέρες,μπορεί και να κοιμόταν συνέχεια.Την ξυπνούσαμε και ξανακοιμόταν.Ήταν λές και βρισκόταν σε λήθαργο.Ευτυχώς όμως,όχι καθημερινά...
Απο τη μέρα που αρχίσαμε την αγωγή, η υπνηλία μειώθηκε,η δραστηριότητα αυξήθηκε και τώρα που το πρόβλημά μας λύθηκε,δεν την πιάνεις!Δεν κάθεται σε μεριά....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 11-03-11 στις 04:17.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,521 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:16, 11-03-11:

Καλημερα. Πολυ πιθανο να ειναι αλλεργια.Ομως την κορτιζονη...προσπαθησε να την αποφυγεις οσο μπορεις.Οχι για μεγαλο χρονικο διαστημα..γιατι τους κανει κακο.

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 14:42, 11-03-11:

Σας ευχαριστω παρα πολυ...
Με βοηθησατε αρκετα... Και σε εμας ειχε αποκλησει την παρασιτικη ωτιτιδα γιατι τα αυτακια της ειναι καθαρα...
Μπορεις να μου εξηγησεις αν σου ειναι ευκολο πως να της καθαρισω τα αυτακια;;;
Βεβαια δεν βλεπω μαυρα στιγματα....
Για την κορτιζονη μας ειπε να της δινουμε πλεον μερα παρα μερα και μετα απο 3 χαπακια αν δεν ξυνεται να της τα κοψω!

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 16:41, 11-03-11:

Σας ευχαριστω παρα πολυ...
Με βοηθησατε αρκετα... Και σε εμας ειχε αποκλησει την παρασιτικη ωτιτιδα γιατι τα αυτακια της ειναι καθαρα...
Μπορεις να μου εξηγησεις αν σου ειναι ευκολο πως να της καθαρισω τα αυτακια;;;
Βεβαια δεν βλεπω μαυρα στιγματα....
Για την κορτιζονη μας ειπε να της δινουμε πλεον μερα παρα μερα και μετα απο 3 χαπακια αν δεν ξυνεται να της τα κοψω!
Με μπατονέτες θα τα καθαρίσεις.Εγώ έπαιρνα ένα μεγάλο μαξιλάρι,το έβαζα στο πόδια μου και έβαζα πάνω τη γατούλα,παράλληλα με το σώμα μου,για να με βολεύει.Θα της διπλώσεις το πτερύγιο στα δύο,και θα αρχίσεις με ήπιες ήρεμες και πολύ προσεκτικές κινήσεις,να της καθαρίσεις τον ακουστικό πόρο.Δε χρειάζεται δύναμη και επιπόλαιες κινήσεις.ΠΡΟΣΟΧΗ,μήν πάς βαθειά,γιατί υπάρχει κίνδυνος να της προκαλέσεις ρήξη τυμπάνου.Τη μπατονέτα θα τη βάζεις μέχρι εκεί που βλέπεις,όχι πιο μέσα.
Όταν θα λερώνεται η μπατονέτα,θα χρησιμοποιείς καθαρή και εάν το έκκριμα είναι πολύ κολλώδες και σε δυσκολεύει στον καθαρισμό,μπορείς να εμποτίζεις τη μπατονέτα σε καθαρό οινόπνευμα κάθε φορά,θα σε βοηθήσει αρκετα!
Εάν η γατούλα σου δεν έχει πρόβλημα ωτίτιδας,δε χρειάζεται να το κάνεις πολύ συχνά.Πχ,μία φορά την εβδομάδα,θα είναι υπέρ αρκετό,ίσα να ελέγχεις την εξέλιξη.Ελπίζω όλα να πάνε καλά

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 17:56, 11-03-11:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ...Θα το κανω σημερα το βραδυ!!!
Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω...

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 19:44, 11-03-11:

Σε ευχαριστω πολυ πολυ πολυ...Θα το κανω σημερα το βραδυ!!!
Για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω...
Good luck
Θα περιμένουμε νεότερα

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 14:01, 12-03-11:

Χθες που της καθαρισα τα αυτακια της ειδα κατι μικρα στιγματακια μαυρα...
Λετε να εχει ψωρα;
Εχω τρομακρατηθει λιγο γιατι διαβασα πως ειναι μεταδοτικη και στον ανθρωπο...
Μενω στα Γιαννενα και σε εμας δεν εφημερευει κανενας γιατρος και την Δευτερα δεν μπορω να την παω θα την παω την Τριτη το πρωι μπας και βγαλουμε καμια ακρη...
Δεν ηταν πολλα αντε να ηταν 8 συνολικα και στα δυο αυτακια της!
Ελπιζω να μην εχει αυτο το μικρο μου...

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 15:55, 12-03-11:

Όταν πήρα την Χιονάτη μου στην πρώτη επίσκεψη της στο γιατρό, δεν θα σου πω πόσες μπατονέτες χρησιμοποίησε για να της καθαρίσει τα αυτάκια της από αυτά τα μικρά μαύρα στιγματα, για να μη θεωρηθεί ότι υπερβάλω. Τον είχα ρωτήσει τότε αν ήταν μεταδοτική η ψώρα για τον άνθρωπο και μου απάντησε αρνητικά. Με διαβεβαίωσε πως αν η Χιονάτη επιθυμούσε να κοιμάται μαζί μου να την αφήνω δίχως κανένα ενδοιασμό.

Όταν ξυνόταν ξεκινούσε κάτω από το πηγούνι της και έφτανε μέχρι τα πτερύγια του αυτιού της

Την πήγα δυο επιπλέον φορές στον γιατρό που της έβαζε κάποιο υγρό στα αυτάκια της. Τρίτη φορά δεν πήγαμε αφού σταμάτησε το ξύσιμο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YNL : 12-03-11 στις 15:58. Αιτία: Πρόσθεση μιας παραγράφου
Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 22:54, 13-03-11:

Εμεις τα καθαρισαμε με 2 μπατονετες...
Αρα μαλλον καλα ειναι αλλα απο τριτη θα παμε μια βολτα στον γιατρο για καλο και για κακο...
Σας ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 21:10, 15-03-11:

Σημερα πηγαμε στον γιατρο!!!
Τελικα δεν εχουμε ψωρα...
Δεν ηξερε να μου απαντησει σιγουρα αλλα κατα πασα πιθανοτητα εχουμε ωτιτιδα
Μου εδωσε να της βαζω στα αυτακια της μια φορα την ημερα τις σταγονες easotic!!!
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι πως και εξω στο κουτακι αλλα και μεσα στις οδηγιες χρησης ελεγε για σκυλο....
Τι να πω θα το κανουμε και αυτο και αν δεν δω βελτιωση συντομα θα την παω σε αλλο γιατρο(αν και ολοι μου εχουν πει για τον συγκεκριμενο)...
Μηπως το εχει δωσει αυτο σε κανεναν αλλο;;;

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 22:30, 15-03-11:

Σημερα πηγαμε στον γιατρο!!!
Τελικα δεν εχουμε ψωρα...
Δεν ηξερε να μου απαντησει σιγουρα αλλα κατα πασα πιθανοτητα εχουμε ωτιτιδα
Μου εδωσε να της βαζω στα αυτακια της μια φορα την ημερα τις σταγονες easotic!!!
Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι πως και εξω στο κουτακι αλλα και μεσα στις οδηγιες χρησης ελεγε για σκυλο....
Τι να πω θα το κανουμε και αυτο και αν δεν δω βελτιωση συντομα θα την παω σε αλλο γιατρο(αν και ολοι μου εχουν πει για τον συγκεκριμενο)...
Μηπως το εχει δωσει αυτο σε κανεναν αλλο;;;
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το πήγαινες και σε έναν άλλο γιατρό για μία δεύτερη γνώμη αφού αυτός δεν είναι σίγουρος.
Οι μπατονέτες εξακολουθούν να βγαίνουν με μαύρα στιγματάκια?

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 00:18, 16-03-11:

Πλεον δεν εχει τιποτα στα αυτακια το μικρο μου...
Τωρα κουναει με μανια το κεφαλακι γιατι την ενοχλει απο οτι καταλαβαινω το υγρο που της εβαλε...
Αχ...το προβλημα ειναι οτι αυτος ο γιατρος λενε πως ειναι πολυ καλος...
Αν δεν γινει καλυτερα και αυριο την Πεμπτη θα την παω σε αλλον...

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 21:27, 17-03-11:

Χρειαζομαι βοηθεια.....
Η γατα μας παραπονιεται συνεχεια...
Ελειπα απο το σπιτι και μου ειπε η αδερφη μου πως εκλαψε σαν το μωρο!!!!
Την εχουμε στειρωσει και δεν ξερω γιατι ειναι ετσι...
Τρωει πηγαινει τουαλετα αλλα κλαιει συνεχεια και μου σπαραζει την καρδια....
Μαζι της κλαιω και εγω τι να κανω;;;;;
Πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι μπορει να την πονανε τα αυτακια της αλλα ειναι λογικο;;;
Σας παρακαλω βοηθηστε με εαν μπορειτε το εχω πραγματικη αναγκη!!!!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 21:42, 17-03-11:

Γεια σου. Το οτι τρωει και πηγαινει τουαλετα ειναι καλα σημαδια. Οταν λες οτι κλαιει και παραπονιεται, προκειται για ηχους, νιαουρητα που δεν εκανε πριν? Ας πουμε και οι δικες μου πολλες φορες ακουγεται σα να κλαινε, αλλα συνηθως προκειται για την "ομιλια" τους, και το κανουν κυριως οταν θελουν σημασια ή παιχνιδια ή φαγητο. Παιζεις μαζι της? Εχει διαθεση για παιχνιδι?
Το να κλαιει εαν πονανε τα αυτια της εμενα μου ακουγεται λογικο, αλλα αυτο ειναι κατι που μπορει να διασταυρωσει μονο ο κτηνιατρος. Εαν σου φαινεται για κλαμμα που προερχεται απο πονο ή ενοχληση θα πρεπει να βρεις την αιτια, να την δει κτηνιατρος δηλαδη.

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 21:53, 17-03-11:

Μα προχθες πηγαμε στο γιατρο....
Κλαιει σαν να μου ζηταει κατι η σαν να ποναει αυτο μονο μπορω να καταλαβω...
Τραβαει την φωνη της οταν νιαουριζει και πριν καμια ωρα εκλαψε σαν μωρακι....
Θα την παω σε αλλον γιατρο εαν συνεχισει δεν μπορω αλλο κοντευω να τρελαθω...
Παιζει αλλα οχι οπως επαιζε πριν με λιγοτερη ορεξη
Ευχομαι να ειναι μονο τα αυτακια της καιι οχι κατι αλλο...
Ανησυχω και γιατι ακομα δεν εχουμε κανει εξετασεις αιματος...
Κοστιζουν 60 ευρω και αυτην την περιοδο δεν εχω να δωσω δυστυχως

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RoulaBilly : 17-03-11 στις 21:54. Αιτία: Λαθος γραμμα
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 22:07, 17-03-11:

Ελπιζω να μην ειναι τιποτα, αν ειναι τοσο εντονο το κλαμμα της και δεν ειναι απλα μια φυσιολογικη γκρινια να την πας σε γιατρο για να ησυχασεις.
Αν μπορεις τουλαχιστον να βρεις καποιον καλο, εαν θελεις ριξε μια ματια εδω: http://forum.mycat.gr/φροντίδα-διάφορα/γράψτε-έναν-καλό-κτηνίατρο-εδώ-24340/
και εδω: http://forum.mycat.gr/προβλήματα-υγείας/λίστα-κτηνιάτρων-26491/

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 22:23, 17-03-11:

Δεν βρισκω τιποτα για γιαννενα....

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 01:34, 19-03-11:

Δεν βρισκω τιποτα για γιαννενα....
http://www.vrisko.gr/dir/ktiniatroi/ioannina/

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 16:51, 19-03-11:

Σε ευχαριστω εννοουσα ομως καποιον που να ειναι σιγουρα καλος...δηλαδη δοκιμασμενος!!!

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 20:56, 20-03-11:

Σε ευχαριστω εννοουσα ομως καποιον που να ειναι σιγουρα καλος...δηλαδη δοκιμασμενος!!!
Δυστυχώς δεν είμαι απο Γιάννενα και δε μπορώ να σου προτείνω κάτι περισσότερο.Παρ'όλα αυτά,εφόσον δεν έχεις κάποια άλλη λύση,δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις να πάς κάπου αλλού για μία ακόμη γνώμη.Και εγώ όταν ο κτηνίατρός μας,έλλειψε και χρειάστηκε να την πάω για επίσκεψη,δεν κάθησα να περιμένω να βρώ γνώμες,κριτικές και απόψεις απλά γιατί θα έχανα πολύτιμο χρόνο!Την πήγα στο πρώτο κτηνιατρείο που βρήκα στην περιοχή μου και ευτυχώς,για καλή μου τύχη,έπεσα σε εξίσου πολύ καλό γιατρό !Δοκίμασε να την πάς σε κάποιον ακόμα απο τη λίστα,δεν έχεις να χάσεις τίποτα

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 18:53, 22-03-11:

Σε ευχαριστω πολυ...Τελικα ποναγε το μικρο μας τωρα ολα ειναι καλα....

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

H stagonitsaa έγραψε στις 18:55, 22-03-11:

Σε ευχαριστω πολυ...Τελικα ποναγε το μικρο μας τωρα ολα ειναι καλα....
Μπράβοοοοοοοο
Τέλος καλό,όλα καλά. Καλή ανάρρωση λοιπόν

Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 19:37, 22-03-11:

Σε ευχαριστουμε πολυυυυυ!!!!
Παρα πολυ!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,521 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:01, 22-03-11:

Μπραβο..πολυ ευχαριστα νεα..

Παράθεση

AraChan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AraChan
H AraChan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H AraChan έγραψε στις 09:11, 03-06-14:

Γεια σας πολυ ωραια σελιδα! Το γατακι μου που ειναι 1 χρονου ξυνεται πολυ σε ολη την περιοχη του λαιμου, στο κεφαλι,κατω απο τα αυτια πανω απο τα ματια και στα μαγουλα. Τι να κανω;
ειπαμε να του παρουμε κολλαρο αλλα δεν ειμαστε σιγουροι. Μια φορα ξυνοτανε και ματωσε ο λαιμος του! Εχει καπαλακια πολυ μικρα κοντα στα αυτια, και στον λαιμο! να τον παμε στον κτηνιατρο η θα του φυγει? ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:56, 03-06-14:

α να γραψω κ εγω εδω μιας κ απ οτι φενεται μαλλον το ξεπερασαμε κ αυτο..
δε το χα δει αυτο το θεμα.
λοιπον ξυνοταν πολυ εντονα και εκνευριστικα καθε πρωι σε σημειο να μας ξυπναει,αλλα και κατα τη διαρκεια της μερας στα αυτια,γυρω απο αυτα αλλα και πανω απο τα ματια της και στην κοιλια της.τα αυτια της τα ειχε αφησει δερμα τελειως..μεχρι που τα ματωνε καποιες φορες.αλλα και το λαιμο της η και το σαγονι της.και γενικα φαινοταν κακοκεφη και εκνευρισμενη.
την πρωτη φορα το ξεπερασε μονη της,αλλα την τελευταια δεν ελεγε να σταματησει..
οτιτιδα δεν ηταν,τα αυτακια της ηταν πεντακαθαρα μεσα,δεν ηταν μυκητας,αφου εγινε καλλιεργεια και βγηκε αρνητικη,δεν ηταν παρασιτα αφου εγινε επιτοπου ελεγχος με μικροσκοπιο και δειγμα που της πειραμε και οι εξετασεις της ηταν καλες..
οποτε αρχισαμε αμπουλα προληπτικα καθε 15μερες να αποκλεισουμε καθε ενδεχομενο,και για να αποφυγουμε ενεσιμη κορτιζονη η χαπι,λογο λιγο ανεβασμενου ζαχαρου,εφαρμοζουμε τοπικα σπρευ cortavance με κορτιζονη,και ηδη δειχνει πολυ καλυτερα.αρχισαν να βγαινουν παλι τριχουλες στ αυτακια της και την κοιλιτσα της και γενικα δειχνει πιο ηρεμη και παιζει πλεον οπως παλια.
συνεχιζουμε την εφαρμογη και βελτιωνεται μερα με τη μερα...
επισης αλλαξαμε την τροφη της με μια υποαλλεργικη τροφη,αν και δε νομιζω να εφταιγε η τροφη καθ αυτο.

ευτυχως ηρεμισε γιατι ταλαιποριοταν αρκετα αν και με κατι φαινομενικα τοσο ασημαντο..

βεβαια ρολο σε ολα αυτα παιζουν και τα ψυχοσωματικα των γατων οπως μας ειπαν και διαφορετικοι κτηνιατροι..τα οποια εχουν αυτα τα συμπτωματα αλλα οχι προφανη αιτια και αντιμετωπισημη που τα προκαλει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσοςμή : 03-06-14 στις 12:17.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 12:00, 03-06-14:

Καλύτερα στον κτηνίατρο. Όταν λες κολάρο, τι εννοείς? Η γάτα αποπαρασιτώνεται? Μπορεί να φταίει και η τροφή, μπορεί να είναι αλλεργία..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:53, 03-06-14:

Όπως το ακούω ακούγεται αλλεργία σε τροφή. Αφού αλλάξατε σε υποαλλεργική τροφή και κάνατε και όλες αυτές τις εξετάσεις και αποκλείσατε μύκητα/παράσιτα, πιστεύω θα δείτε βελτίωση.

Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 22:27, 03-06-14:

Κι εμένα ο δικός μου γάτος (10 ετων) έπαθε δερματίτιδα. Απίθανα έντονο ξύσιμο και πέταξε σαν "σπυράκια" πολύ μικρά, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω, σε λαιμό, πηγούνι, ποδαράκια, μασχάλες.... Για μύκητες δεν εχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμη. Αιματολογικά είμαστε καλά, παρασιτική δερματίτιδα δεν είναι. Πέρνουμε κορτιζόνη και αντιβίωση και βάλαμε και αμπούλα. Ειμαστε στην 5η ημέρα. Ακόμη ξύνεται, αλλά όχι τόσο. Αλλαξα και τροφή από χτες, του πήρα grain free από sterilised. Θα συνεχίσουμε την ίδια δόση κορτιζονης για 7 ημερες. Θα γίνει καλά;; Να κάνω κατι άλλο;

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:55, 04-06-14:

διαβασε το ποστ μου νο28 στην προηγουμενη σελιδα..ειχαμε ακριβως την ιδια κατασταση και ειμαστε πλεον στη φαση που αντιμετωπιζεται και το ξεπερναμε.μην απελπιζεσαι..θα γινει μια χαρα και παλι..
αλλα γενικα ειναι μυστηρια πλασματα αυτα τα γατια..ολο να μας κρατανε σε εγρηγορση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 14:40, 04-06-14:

thank you, κι εγω τον λυπάμαι. Με την κορτιζόνη τώρα δεν ξυνεται τόσο και δεν υπάρχει επέκταση και σε άλλα σημεία. Οπότε αναμένω την εξέλιξη κι εγω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους