Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,358 εγγεγραμμένα μέλη και 719,079 μηνύματα σε 22,753 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 437 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πως θα ζητούσατε συγγνώμη απο τη γάτα σας;

Celestianna ('Άννα Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Celestianna
H 'Άννα Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Celestianna έγραψε στις 23:23, 15-12-10:

Εδώ και καιρό μια φίλη μου πήρε ένα γατάκι. Οι γονείς της το δεχτηκαν με την προϋπόθεση να εκπεδευτεί (!) για να μην κάνει ζημιες. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που το γατάκι κάνει ζημιά 'η δεν υπακούει, έχουν συμβουλεύσει τη φίλη μου να του δίνει ξυλιά....!!!! Έτσι το κακόμοιρο γατάκι μεγάλωσε με αυτόν τον τρόπο και δεν έχει δεθεί με τουσ ιδιωκτήτες του.. Τώρα η φίλη μου καταλαβαίνει τι μεγάλο κακό τπυ έχει κάνει και πόσο βάρβαρα του έχει φερθεί και μετανιώνει για όλα. Ψαχνει να βρει κάποιο τρόπο να του ζητήσει συγγνώμη και αν είναι δυνατόν να αρχίσουν από την αρχή. Παιδιά, ξέρω τι συναισθήματα και εντυπώσεις σας προκαλεί αυτό το γεγονός, αλλά σας παρακαλώ βοηθήστε να βρούμε ένα τρόπο να φέρουμε αυτά τα δύο πλάσματα πιο κοντά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:41, 15-12-10:

Το μονο που μπορω να πω ειναι..οτι θλιβομαι παρα πολυ για αυτα που διαβασα.Ποτε δεν τιμωρουμε..ή δινουμε ξυλο σε ζωα...δεν ειναι λουτρινα,να τα εχουμε σε εναν καναπε..και να μην ανεβαινουν πουθενα..να μην πηγαινουν πουθενα κλπ...οποιος υιοθετει ζωο..θα πρεπει να τα εχει αυτα υποψην του.Ζωντανα πλασματα βαζουμε σπιτι μας..και οχι αρκουδακια ψευτικα.Απο εκει και περα..δεν ξερω τι αλλο να πω...αν αλλαξει η συμπεριφορα..και νιωσει αγαπη κια ασφαλεια το γατακι...μπορει και να διορθωθουν τα πραγματα.Αλλιως..καλυτερα να δοθει για υιοθεσια το γατι..σε καποιον που θα το αγαπα πραγματικα..και δεν θα το κακοποιει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:50, 16-12-10:

Συμφωνω με την Εφη. Και εμας στην αρχη μας πειραζε που ανεβαινε παντου και τις ριχναμε με σπρει νερο - οχι ξυλο - αλλα ειναι η φυση τους αυτη, γιατι αλλωστε υπαρχουν και τα γατοδεντρα??? Αν ειναι ενταξει πλεον με το γατουνι και αλλαξαν συμπεριφορα μακαρι να μπορεσει να γινει καλυτερη η σχεση τους αλλα το βλεπω λιγο χλωμο... Εχθες κατα λαθος πανω στο παιχνιδι της ο συζυγος μου πατησε λιγο το ποδαρακι της - χωρις να το θελει φυσικα - .Την αρχισε στις συγγνωμες και στα χαδια αλλα του κρατουσε μουτρα μεχρι που μαλλον καταλαβε οτι δεν το εκανε επιτηδες. Φαντασου να το χτυπουν για τοσο καιρο δηλαδη...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 12:26, 16-12-10:

Πολύ δύσκολο να μιλήσεις με γάτα γιατί ακριβώς είναι γάτα. Αλλά να σας πω κάτι. Για τις περισσότερες ζημιές που κάνουν οι γάτες φταίμε εμείς. Αν αφήσεις ένα ποτήρι γάλα στο τραπεζάκι του σαλονιού όπως έκανα εγώ σήμερα το πρωί και μέχρι να πάω στη κουζίνα να φέρω ένα κομμάτι κέικ η Χιονάτη του δίνει μια. ρίχνει το ποτήρι στο τραπεζάκι και το γάλα το ρούφηξε το Πέρσικα χαλί φταίει η Χιονάτη? Θέλω να πω ότι ξέροντας πως έχεις μια γάτα στο σπίτι θα σου κάνει ζημιές ΑΝ δεν προβλέψεις εσύ πρώτη. Όπως ακριβώς με τα παιδιά. Προσέχεις μη χτυπήσουν, προβλέπεις τι να κάνεις για να μη βάζουν τα χεράκια τους στις πρίζες κτλ.

Έχω την εντύπωση πως κρατώντας την στην αγκαλιά σου σε κάθε ευκαιρία χαϊδεύοντας την μέχρι να αισθανθείς το γουργούρισμα της θα κερδίσεις την αγάπη της και πάλι. Αλλά πως θα κάτσει στην αγκαλιά σου μια ταπεινωμένη γάτα ? Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:32, 16-12-10:

Ειναι παιδια ,εγω συμφωνω και το ξαναλεω... Το σπιτι πλεον το εχω διαρυθμισει για τη Τσουτσουκα και οτι εχει μεινει ειτε δεν με νοιαζει αν σπασει ειτε ξερω οτι δεν το πειραζει.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:53, 16-12-10:

Ουφ.....
Δεν ξέρω αν λειτούργησε ποτέ η ¨μέθοδος¨-τιμωρία.... είτε σε ζωάκια ,είτε σε παιδιά....
Δεν ξέρω πώς φεύγει το χέρι...
Ακόμα και αυτό το ψεύτικο, και απαλό ¨δήθεν¨ χτύπημα χάριν σωφρονισμού....και αυτό φρικτό μου φαίνεται...
Τέλος πάντων ,έστω και αργά η συνειδητοποίηση είναι κάτι...
Χρόνος , υπομονή, τρυφερότητα, και
αγάπη, αγάπη, αγάπη. ΑΓΑΠΗ!!!!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:09, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ουφ.....
Δεν ξέρω αν λειτούργησε ποτέ η ¨μέθοδος¨-τιμωρία.... είτε σε ζωάκια ,είτε σε παιδιά....
Δεν ξέρω πώς φεύγει το χέρι...
Ακόμα και αυτό το ψεύτικο, και απαλό ¨δήθεν¨ χτύπημα χάριν σωφρονισμού....και αυτό φρικτό μου φαίνεται...
Τέλος πάντων ,έστω και αργά η συνειδητοποίηση είναι κάτι...
Χρόνος , υπομονή, τρυφερότητα, και
αγάπη, αγάπη, αγάπη. ΑΓΑΠΗ!!!!!!!
Να εισαι σιγουρη οτι δεν λειτουργει..διοτι τα ζωα ΔΕΝ ξερουν την εννοια της τιμωριας...δηλαδη αν εγω πχ τη βαλω στην τουαλετα και κλεισω την πορτα..η γατα δεν θα αντιληφθει οτι εγω το κανω..για να μην ανεβαινει στα τραπεζια πχ...πως μπορει να το ξερει;; Καλα..για το ξυλο..δεν το συζηταμε καν..ακλομα και απο το νομο απαγορευεται διοτι ειναι κακοποιηση.Το μονο που μπορει να εχει αποτελεσμα ειναι η μεθοδος του ξαφνιασματος..δηλαδη δυνατο κροτο,φυσηγμα στο μουτρακι,δυνατη φωνη κλπ...αλλα και παλι..ΜΟΝΟ οταν γινει αμεσως μετα το.."παραπτωμα"...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:10, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Έχω την εντύπωση πως κρατώντας την στην αγκαλιά σου σε κάθε ευκαιρία χαϊδεύοντας την μέχρι να αισθανθείς το γουργούρισμα της θα κερδίσεις την αγάπη της και πάλι. Αλλά πως θα κάτσει στην αγκαλιά σου μια ταπεινωμένη γάτα ? Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Για φιλη της γραφει οτι μιλαει...οχι για την ιδια..

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:19, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Να εισαι σιγουρη οτι δεν λειτουργει..διοτι τα ζωα ΔΕΝ ξερουν την εννοια της τιμωριας...δηλαδη αν εγω πχ τη βαλω στην τουαλετα και κλεισω την πορτα..η γατα δεν θα αντιληφθει οτι εγω το κανω..για να μην ανεβαινει στα τραπεζια πχ...πως μπορει να το ξερει;; Καλα..για το ξυλο..δεν το συζηταμε καν..ακλομα και απο το νομο απαγορευεται διοτι ειναι κακοποιηση.Το μονο που μπορει να εχει αποτελεσμα ειναι η μεθοδος του ξαφνιασματος..δηλαδη δυνατο κροτο,φυσηγμα στο μουτρακι,δυνατη φωνη κλπ...αλλα και παλι..ΜΟΝΟ οταν γινει αμεσως μετα το.."παραπτωμα"...
Nαι.... ...το έθεσα σαν ¨ρητορικό ερώτημα¨ το ¨δεν ξέρω αν λειτουργεί η μέθοδος-τιμωρία¨...
Θα έπρεπε όλοι μας να ξέρουμε την απάντηση σε τέτοιου είδους ερωτήματα.....
Δεν θα έπρεπε καν να συζητάμε τα τελείως αυτονόητα!....
Προχθές.... τα πήρα με τον άντρα μου...που τα πήρε με τον Αχιλλέα, γιατί ο Αχιλλέας πήγε και χλαπάκιασε και ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ -μιλάμε για ένα άκρως υγιέστατο και φυσιολογικό γατί...Το περίεγο θα ήταν να μην το έκανε!- το τόστ που είχε αφήσει ο άντρας μου φάτσα -φόρα στον πάγκο... Το άφησε και πήγε να πλύνει τα δόντια του... Ρε άνθρωπε , ξέρεις ότι έχεις 3 γάτες στο σπίτι, και βλέπεις ότι οι προσπάθειές σου να τις κάνεις Ζαμπούνη, ευτυχώς πέφτουν στο κενο... Δεν θεωρώ λάθος του Αχιλλέα που πήγε και έκανε αόρατο το τοστ...Θεωρώ λάθος του άντρα μου το ότι δεν λέει να καταλάβει ότι πρέπει να προσαρμοστεί εκείνος βασικά στο ότι έχει 3 γάτες, τις οποίες συνειδητά θέλησε να έχει, δεν του χτύπησαν την πόρτα -Βλ.τσουτσουκάκι....
Μετά μου την έδωσε που με άχτι άρχισε να καταβρέχει το γατί με ένα ειδικό φσ φσ που έχουμε.... Δηλαδή ξέσπαγε τα νεύρα του...
Έγινε το σύστριγκλο εδω μέσα...
Εγώ παιδιά, θα το πω απλά... κοινώς χέστη@α για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ζημιά μου κάνουν τα γατιά.
Δεν μου καίγεται καρφί.
Έχω επίγνωση της φύσης τους, γ'αυτό ακριβώς έχω γάτα και όχι καναρίνι σε κλουβί...
Και παρόλα αυτά τα καημενούλια ελάχιστες ζημιές έχουν κάνει...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:23, 16-12-10:

Ναι , μα ειναι αναμενομενο. Ειναι γατα και η γατα οπως και ολα τα ζωα του πλανητη - συμπεριλαμβανομενου και των ανθρωπων (ζωα με λογικη)- εχουν τον τροπο ζωης τους καθως και τις αναγκες και τις προτιμησεις τους. Δεν το θες? Χαρισε το για αυτο αλλωστε υπαρχουμε και οι γατοφιλοι και γενικως ζωοφιλοι.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H 'Άννα Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Celestianna έγραψε στις 15:44, 16-12-10:

Συμφωνώ παιδιά! Δεν μπορεί κανείς να πάρει ένα κατοικίδιο με την προϋπόθεση να μη κάνει ζημιές. Είναι σαν να υιοθετείς ένα παιδάκι με την προυπόθεση να μη μιλάει.... Αυτή τη Στιγμή η Κίκκυ μου και ο Μίμης μου έχουν ρημάξει το δωμάτιό μου. Στην Κυριολεξία!! Αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά..!! Έχουν τοσο γλυκές φατσούλες!! Δεν γίνεται να φωνάξεις σε αυτά τα πλασματάκια! Χτές ο Μίμης μου γρατζούνισε το μάτι (το είχα ανοιχτό !!) και το μόνο που έκανα ήταν να τον αγκαλιάσω και να τον αρχίσω στα φιλιά.. Είμαι καμμένη, το ξέρω Συνεχίστε όμως να δίνετε ιδέες. Θα μπορούσαμε να αλλάζαμε το θέμα και στο ''Πώς θα καλοπιάνατε τη γάτα σας''

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 16:29, 16-12-10:

Εγώ πλέον τις τρώω όταν συμμαζεύω τον χαμό που κάνουν. Το άλλο άκρο....

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Celestianna έγραψε στις 16:49, 16-12-10:

Χαχα! Είναι αυτές κάτι πλασματάκια!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:25, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Celestianna
Συμφωνώ παιδιά! Δεν μπορεί κανείς να πάρει ένα κατοικίδιο με την προϋπόθεση να μη κάνει ζημιές. Είναι σαν να υιοθετείς ένα παιδάκι με την προυπόθεση να μη μιλάει.... Αυτή τη Στιγμή η Κίκκυ μου και ο Μίμης μου έχουν ρημάξει το δωμάτιό μου. Στην Κυριολεξία!! Αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά..!! Έχουν τοσο γλυκές φατσούλες!! Δεν γίνεται να φωνάξεις σε αυτά τα πλασματάκια! Χτές ο Μίμης μου γρατζούνισε το μάτι (το είχα ανοιχτό !!) και το μόνο που έκανα ήταν να τον αγκαλιάσω και να τον αρχίσω στα φιλιά.. Είμαι καμμένη, το ξέρω Συνεχίστε όμως να δίνετε ιδέες. Θα μπορούσαμε να αλλάζαμε το θέμα και στο ''Πώς θα καλοπιάνατε τη γάτα σας''

και εγω μια απο τα ιδια! Δεν μπορω με τιποτα να του φωναξω. Να φανταστεις δεν τον εχω μαλωσει ποτε, ουτε τον εχω βρεξει, ουτε τον εχω τρομαξει. Μονο μια φορα τον εκλεισα στο μπανιο για 5 λεπτα επειδη δεν με αφηνε να τον χτενισω και μετα ενιωθα ενοχες. Εγω πιστευω οτι οταν το αγαπας πολυ και του φερεσαι αψογα θα σε αγαπαει και αυτο το ιδιο και θα καταλαβαινει ποτε κανει κατι που δεν πρεπει να κανει. Οταν του απαγορευεις να πηγαινει σε διαφορα σημεια, πετυχαινεις το ακριβως αντιθετο, να πηγαινει εκει που δεν θελεις. Εγω τον ανεβαζω στο τραπεζι και αυτος κατεβαινει. Οταν παταει πανω στο λαπτοπ απλα τον παιρνω αγκαλιτσα και τον κατεβαζω. Το ιδιο κανω και οταν τον βλεπω να παιζει με επικινδυνα πραγματα. Το ξυλο και η επιβολη κυριαρχιας πανω στην γατα δεν οδηγει πουθενα.

Κατι που δεν πιστευω επισης ειναι το οτι ενα κακοποιημενο ζωο σου κραταει κακια. Αν η φιλη σου επιμεινει και αρχισει να φερεται ΑΨΟΓΑ στην γατουλα, θα κερδισει και παλι την εμπιστοσυνη της. Θα πρεπει να ασχολειται ομως αρκετη ωρα με την γατα της καθημερινα. Να την χαιδευει, να την χτενιζει (αν της αρεσει), να παιζει μαζι της, να μην υψωνει την φωνη της, να κοψει το ξυλο και τις τιμωριες, να της δινει λιχουδιες και να της δινει σημασια οταν το ζηταει η γατουλα. Αν δεν μπορει να αλλαξει την συμπεριφορα της απεναντι στην γατουλα και αν δεν μπορει να αφιερωσει ολο τον απαραιτητο χρονο που χρειαζεται η γατα, τοτε η καλυτερη λυση ειναι να την δωσει σε καποιον που να μπορει να την φροντισει οπως της αξιζει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:18, 22-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

Οταν παταει πανω στο λαπτοπ απλα τον παιρνω αγκαλιτσα και τον κατεβαζω..
Εμένα η δικιά μου με το που ανοίγω το λαπτοπ, ειδικά αν είμαι στο κρεβάτι, έρχεται και θρονιάζεται πάνω στο πληκτρολόγιο μου ανοίγει σελίδες, ακούω κάτι ντινγκ ντινκγ και δεν θέλει καθόλου να την κατεβάζω

Τώρα για την φίλη σου πιστεύω ότι τα πράγματα δεν μπορούν να διορθωθούν εντελώς. Όπως ένα παιδί που κακοποιείται έχει ψυχολογικά προβήματα και δεν μπορεί να το ξεπεράσει, έτσι και η γάτα ίσως να φοβάται τους ανθρώπους. Το μόνο που μπορείς να κάνει είναι να δείχνει τρυφερότητα απο εδώ και πέρα.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 20:24, 22-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Celestianna
Εδώ και καιρό μια φίλη μου πήρε ένα γατάκι. Οι γονείς της το δεχτηκαν με την προϋπόθεση να εκπεδευτεί (!) για να μην κάνει ζημιες. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που το γατάκι κάνει ζημιά 'η δεν υπακούει, έχουν συμβουλεύσει τη φίλη μου να του δίνει ξυλιά....!!!! Έτσι το κακόμοιρο γατάκι μεγάλωσε με αυτόν τον τρόπο και δεν έχει δεθεί με τουσ ιδιωκτήτες του.. Τώρα η φίλη μου καταλαβαίνει τι μεγάλο κακό τπυ έχει κάνει και πόσο βάρβαρα του έχει φερθεί και μετανιώνει για όλα. Ψαχνει να βρει κάποιο τρόπο να του ζητήσει συγγνώμη και αν είναι δυνατόν να αρχίσουν από την αρχή. Παιδιά, ξέρω τι συναισθήματα και εντυπώσεις σας προκαλεί αυτό το γεγονός, αλλά σας παρακαλώ βοηθήστε να βρούμε ένα τρόπο να φέρουμε αυτά τα δύο πλάσματα πιο κοντά...
εάν πραγματικά η φιλή σου θέλει να ζητήσει συγνώμη απο την γάτα αυτη, το καλήτερο που έχει να κάνει είναι να της βρει μια πολύ καλή οικογένεια, που δεν θα επηεράζεται απο γονείς, διαχειρηστές, συζήγους κλπ, θα ξέρει και θα κατανοεί πως τα ζώα είναι ζώα και όχι λούτρινα...
κρίμα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:51, 22-12-10:

Έχω να πω πως από τη στιγμή που μπόρεσε να σηκώσει χέρι πάνω στο γατάκι (για μένα η κακοποίηση ζώού είναι το ίδιο με τη κακοποίηση βρέφους-τόσο άκακα είναι τα ζώα, όπως τα βρέφη) πως μπορεί τώρα πια να νιώθει πραγματικά άσχημα; Πως;;
Πως μπόρεσε και το κανε;
Δυο φορές μου τυχε να του βάλω τις φωνές όλες κι' όλες στα 4μιση χρόνια που τον έχω σε στιγμές μεγάλης πίεσης και τον πήρα αγκαλιά και του ζήτησα αμέσως συγνώμη και το φέρω ακόμα βαρέως αν και με συγχώρεσε αμέσως... αλλά να σηκώσεις χέρι σε ζωάκι; Εγώ αν ήμουν γάτος της δεν θα την εμπιστευόμουν ποτέ 100%.. Γιατί δεν ψάχνει να το δώσει; Αν πραγματικά μετάνοιωσε θα ξέρει πως ούτε η ίδια δεν μπορεί να έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό της γιατί κτύπησε το ζωάκι της επανειλημένως.. κάποια στιγμή θα το ξανακάνει

Παράθεση

κατερ!να

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κατερ!να
H κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (εχει χασει το μετρημα για το ποσες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H κατερ!να έγραψε στις 13:05, 29-12-10:

Αχ αυτο το ξυλο πως το εχω ζησει με τα μικρα μου.....η γατα μου γεννησε κ εκανε 5 πανεμορφα γατακια...τα καημενα δν φτανει που ζουνε εξω τα χτυπανε κιολας...εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω και να ξαναλεω ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΑΤΕ!!!!! αλλα ποιος με ακουει?? ειμαι κ η πιο μικρη εδω περα...πανε τα καημενουλια να κοιμηθουν κατω απο το τραπεζι οταν βρεχει? "φυγετε απο εδω κωλογατια!! αναθεμα σας!!" παφ την κλωτσια... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τροπος τιμωριας αυτος....γενικα το λεω, αν θες να τους δειξεις οτι σε ενοχλει αυτο που κανουν υπαρχουν πολλοι αλλοι τροποι οπως το νερο στη μουριτσα τους...τα ενοχλει αλλα δεν τα ποναει...επισης η φωνη! αν τους φωναξεις συνδεουν το θυμο σου με την ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ πραξη κ δν το ξανακανουν...οι γατες ειναι εξυπνα ζωα...και θα θυμωσουν με καποιο και θα του κρατησουν μουτρα για οσο θελουν...επισης καταλαβαινουν ποτε εχεις μετανοιωσει...πες λοιπον στη φιλη σου να μην ξανακανει ΠΟΤΕ ο,τι εκανε, να φερεται τρυφερα στη γατουλα της κ εκεινη και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας κ καποια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι εκεινη θα το καταλαβει αυτο....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 13:18, 29-12-10:

Εμένα εκείνο που με ξενίζει περισσότερο είναι το γεγονός ότι δεν ξέρει πως να ζητήσει συγνώμη. Δεν έχει μητρικό ένστικτο να ακολουθήσει για να δείξει αγάπη στο γατάκι; Περιμένει οδηγίες;
Φυσικά μπορεί και να μετάνιωσε η κοπέλα πραγματικά γι' αυτό η μόνη συμβουλή είναι αυτή: Άσε το μητρικό ένστικτο να σε οδηγήσει..

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:22, 29-12-10:

Δε χτυπαει σε ολους το καμπανακι της μητροτητας σε συγκεκριμενη ηλικια... Εγω απο ανεκαθεν ηθελα παιδια καποια αλλη μπορει να θελει στα τριαντα της αλλη ισως και καθολου...Αν δεν μπορουν να το κρατησουν ας το δωσουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους