Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,642 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 306 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιες κονσέρβες είναι καλύτερες;

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:08, 21-06-12:

η Ράφη και ο Ρούλης είναι μόλις 2+ και είμαστε στην αναζήτηση της καλύτερης κονσέρβας ως "συμπλήρωμα" στα κρακεράκια που είναι το κύριό τους γεύμα. τι προτείνετε λοιπόν να δοκιμάσουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:00, 21-06-12:

Kαλησπερα.
Για μενα οι καλυτερες που κυκλοφορουν ειναι οι Αpplaws.
http://www.pet4u.gr/Category/290/applaws

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:58, 21-06-12:

Επειδή εδώ βρίσκω πολύ δύσκολα τις Applaws, τι λέτε για της Purina;
Αλλιώς, εναλλακτικές...;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 01:10, 22-06-12:

Εγώ προτιμώ τις Applaws.
Είναι πολύ καλής ποιότητας από αρκετές άλλες που έχω δει, το γεύμα που προσφέρουν δεν βρωμάει όπως άλλων εταιριών κι οι γάτες το λατρεύουν.

Παράθεση

Τιγρόγατα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τιγρόγατα
H Τιγρόγατα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Τιγρόγατα έγραψε στις 09:49, 22-06-12:

Καλημέρα και από εμένα. Εγώ δίνω applaws ή royal ultra light αλλά όχι πολύ συχνα, περισσότερο ως λιχουδιά.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:02, 22-06-12:

Eγώ για πιο οικονομικά δίνω gourmet gold!
Δίνω ένα κονσερβάκι μοιρασμένο στα 3 μέρα παρά μέρα!
Τις μέρες που τρώμε κονσέρβα "χάνουν" ένα γεύμα κροκέτες!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 11:38, 22-06-12:

Αpplaws λοιπόν... για να δούμε....

Παράθεση

Μαυρογατος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαυρογατος
Ο Μαυρογατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Μαυρογατος έγραψε στις 18:43, 22-06-12:

Αν δεν βρεις Applaws (πολυ πιθανο) δοκιμασε Sheczir η Brit Care. Ειναι σχεδον το ιδιο και μαλιστα οι Brit ειναι αυτο τον καιρο σε προσφορα (2 ευρω οι 3) στην Κτηνιατρικη.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 19:22, 22-06-12:

βρε παιδιά.... μια ματιά που έριξα οι applaws είναι πιο ακριβές και από το χαβιάρι , προβληματίστηκα..... κάτι καλό σε πιο νορμάλ τιμή;;;;

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 19:35, 22-06-12:

Όντως οι applaws είναι πανάκριβες, αλλά είναι και πολύ καλές. Εγώ τους δίνω royal canin φακελάκια, είναι σχετικά πιο οικονομικά από τα applaws. Επίσης καμιά φορά δίνω και φακελάκια gourmet.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:35, 22-06-12:

Ναι,είναι οντως αν το δινεις για καθημερινη τροφή.Αλήθεια πόσο την βρήκες;;Εγώ 1.50.όμως παίρνω μισες μισες ,τα φακελακια της ρουαγιαλ για στειρωμενα(1.30 ) και τις aplaws.Και βεβαια δεν ειναι η συνολικη τους τροφή αυτη,(δινω και ακανα)απλα αντικαθιστα ένα γεύμα..οποτε ενα φακελάκι μου κραταει για 2 μερες.
Μόνο έτσι,αλλιώς ούτε εγω θα μπορούσα να δινω τοσα λεφτα.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:47, 25-06-12:

Eγω πάντως με την gourmet gold ειμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν έχω κανένα θέμα!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:15, 25-06-12:

Από τις schesir, αν και τσουχτερή η τιμή είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο Disney τις λατρεύει

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 12:13, 25-06-12:

Εγώ τους δίνω Gourmet ή φακελάκια ή οι πολύ μικρές κονσερβούλες που κυκλοφορούν.Σαν συμπλήρωμα μου κρατούσε για μία γάτα 3 μέρες(αν υπολογίσεις ότι το κύριο φαγητό της ήταν ξηρά τροφή,η μερίδα της από την κονσέρβα ήταν ίσα-ίσα για να την χορτάσει...ή φουσκώσει).Κάποτε έπαιρνα whiskas αλλά τα γατούνια μου έκαναν διάρροιες...Οπότε μην την επιλέξεις μόνο και μόνο επειδή είναι φτηνή.

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη john_b
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 16:01, 25-06-12:

Όπα και με ενδιαφέρει το θέμα. Πέστε μου, οι γουίσκας και οι Gourmet που παίρνω τι ποιότητας είναι;

Επίσης, επειδή μου έχει μάθει σε κονσέρβες και αρνείται πεισματικά να φάει κρακεράκια, ποια είναι η ενδεδειγμένη ποσότητα τώρα που θηλάζει; Της έπαιρνα τα κεσεδάκια των 100 γραμμαρίων και ήθελε 5 την ημέρα, τώρα πήρα μεγάλη κονσέρβα.Μου βγήκε φαγανού ή έτσι πρέπει να τρώει;

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:06, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από john_b
Όπα και με ενδιαφέρει το θέμα. Πέστε μου, οι γουίσκας και οι Gourmet που παίρνω τι ποιότητας είναι;

Επίσης, επειδή μου έχει μάθει σε κονσέρβες και αρνείται πεισματικά να φάει κρακεράκια, ποια είναι η ενδεδειγμένη ποσότητα τώρα που θηλάζει; Της έπαιρνα τα κεσεδάκια των 100 γραμμαρίων και ήθελε 5 την ημέρα, τώρα πήρα μεγάλη κονσέρβα.Μου βγήκε φαγανού ή έτσι πρέπει να τρώει;
η whiskas δεν είναι πολύ καλή για τον απλούστατο λόγο οτι έχει πολλα συντηρητικά!
Επίσης επειδή είναι πιο "χαμηλής" ποιότητας αποτελείτε απο περισσότερο νερό και όχι κρέας και έτσι δεν χορταίνουν!

Για μένα καλύτερα να δίνεις και κροκέτες! Και καλύτερα θα χορταίνει και εσένα θα σου έρθει πιο οικονομικά!

Για να την κάνεις να φάει μπορείς αρχικά να της ανακατέβεις κροκέτες με κονσέρβα και σιγά-σιγά να της μειώνεις την ποσότητα της κονσέρβας!

Για κροκέτες, ειδικά αυτή την εποχή που θηλάζει θέλει κάποια δυναμωτική! Κατα προτίμηση kitten!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 16:18, 25-06-12:

πέρνω τις φρίσκις για κροκέτες, τι λένε αυτές; Στις άλλες γατούλες αρέσουν πάντως.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 16:43, 25-06-12:

πέρνω τις φρίσκις για κροκέτες, τι λένε αυτές; Στις άλλες γατούλες αρέσουν πάντως.
Δεν έχω και την καλύτερη άποψη για την friskies..Δεν ξέρω βεβαια μεχρι ποσα λεφτά μπορείς και θες να διαθέσεις!
Αν μένεις Αθήνα πάντως μπορώ να σου προτείνω μια πολύ καλή και οικονομική πολύ τροφή και σίγουρα καλύτερη απο την friskies!

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 16:58, 25-06-12:

Ναι βέβαια, ειμαι όλος αυτιά

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  afti.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  57,0 KB  
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 17:03, 25-06-12:

Ναι βέβαια, ειμαι όλος αυτιά

Για την περίπτωση σου εγω θα πρότεινα 2! (Είναι και οι 2 οικονομικές) Αν θές μου λές να ανέβω budget!

H μια η kitten για την γατούλα σου που θηλάζει είναι αυτή!
http://www.pet4u.gr/Product/1657/tonus_kitten_kotopoulo

Kαι η αλλή που είναι επίσης πολύ καλή για τα λεφτά της και κάνει και για στειρωμένες γατούλες είναι αυτή!

http://www.pet4u.gr/Product/4306/josicat

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 17:15, 25-06-12:

Ευχαριστώ, ούτε που τις ήξερα. Θα τις δοκιμάσουμε σύντομα!!!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 17:56, 25-06-12:

gourmet gold έδινα παλιά στην Ήρα και στο Δία για μεζεδάκι, τώρα για να είμαι ειλικρινής η αδερφή μου δίνει στον Δία κυρίως gold και λίγες obesity για συμπλήρωμα, αλλά με όλα αυτά που έχω ακούσει δεν ξέρω κατά πόσο τα gourmet είναι καλή επιλογή.... κάνω λάθος;

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 19:04, 25-06-12:

Τώρα με την κρίση θα μπορούμε να τρώμε και εμείς καμιάγατοκονσέρβα;

Άραγε είναι ασφαλές για τον άνθρωπο;

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 19:56, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ναι,είναι οντως αν το δινεις για καθημερινη τροφή.Αλήθεια πόσο την βρήκες;;Εγώ 1.50.όμως παίρνω μισες μισες ,τα φακελακια της ρουαγιαλ για στειρωμενα(1.30 ) και τις aplaws.Και βεβαια δεν ειναι η συνολικη τους τροφή αυτη,(δινω και ακανα)απλα αντικαθιστα ένα γεύμα..οποτε ενα φακελάκι μου κραταει για 2 μερες.
Μόνο έτσι,αλλιώς ούτε εγω θα μπορούσα να δινω τοσα λεφτα.
Έφη τώρα το παρατήρησα! Τι εννοείς ένα φακελάκι δύο μέρες; Σε δύο γατιά; Ξέρεις τι κάνω εγώ; Βάζω αντί για κροκέτες το πρωί ένα φακελάκι των 85 γραμμαρίων στο καθένα γατί, ανά 2 ή 3 μέρες, και το βράδυ κανονικά ξηρή τροφή. Είναι πολύ δηλαδή; Γιατί στη ρόυαλ πχ λέει 3 φακελάκια τη μέρα για τη μέση γάτα.

Και την applaws δεν την έχω βρει κάτω από 1.70 και τη royal φακελάκι το παίρνω 1.10.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:29, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pasiphae
Έφη τώρα το παρατήρησα! Τι εννοείς ένα φακελάκι δύο μέρες; Σε δύο γατιά; Ξέρεις τι κάνω εγώ; Βάζω αντί για κροκέτες το πρωί ένα φακελάκι των 85 γραμμαρίων στο καθένα γατί, ανά 2 ή 3 μέρες, και το βράδυ κανονικά ξηρή τροφή. Είναι πολύ δηλαδή; Γιατί στη ρόυαλ πχ λέει 3 φακελάκια τη μέρα για τη μέση γάτα.

Και την applaws δεν την έχω βρει κάτω από 1.70 και τη royal φακελάκι το παίρνω 1.10.
Βρε συ,1.50 αγοραζω εγω την aplaws,που ειμαι σε νησι,και υποτιοθεται οτι ειναι και τα μεταφορικα..
Τεσπαοσον αφορα το φακελακι.Ακου κατι.Ναι.εννοω και για τα δυο γατια.Δεν ξερω αν το εχουν τα γατια μου,ομως οταν τους βαζω το μισο φακελακι στα δυο(περιπου μια κουταλια της σουπαςν ειναι για το καθενα),ο μπουκακος συνηθως την τρωει..και η πουπυ παντα αφηνει,οποτε το τρωει και αυτο ο μπουκακος. Παραπανω ουτε ο μπουκακος τρωει.Αυτο που μενει μετα απο κανα δυο ωρες δεν το τρωνε γιατι εχει ξεραθει,ειδικα τωρα τιο καλοκαιρι.Αν τους το βαλω ολοκληρο σε ενα γευμα θα πεταξω την μιση.Το βραδυ ,δεν θα ξαναβαλω την υπολοιπη,γιατι θελω να αντικαθιστω με την υγρη τροφη ενα γευμα..και οχι δυο.Ομως τους βαζω καθε μερα και οχι πχ μερα παρα μερα ή δυο φορες την εβδομαδα.Οπότε η υπολοιπη μιση παει για την επομενη μερα.(Στο ψυγειο την βαζω εννοειται)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:04, 25-06-12:

Τα φακελάκια της Purina One τα παίρνω κι εγώ για πού και πού, και όντως η Μπριάμ τρελαίνεται (δεν είναι φαγανό γενικά). Αλλά, βρε παιδιά, μετά μυρίζει η ανάσα της. Δε μυρίζει όταν την έχω αποκλειστικά με κροκέτες, αλλά μετά από κονσέρβα μυρίζει και η ίδια και η ανάσα της.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:45, 25-06-12:

η aplaws βγαίνει σε 2 διαφορετικά γραμμάρια, η 70gr έχει 1.80 και η πιο μικρή που είναι κάτι ενδιάμεσο απο την 70αρα και την gourmet gold η οποία έχει 1.20.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:16, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
η aplaws βγαίνει σε 2 διαφορετικά γραμμάρια, η 70gr έχει 1.80 και η πιο μικρή που είναι κάτι ενδιάμεσο απο την 70αρα και την gourmet gold η οποία έχει 1.20.
Οχι,τωρα την κοιταξα..70 γραμμαρια ειναι η δικια μου βρε συ.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:16, 25-06-12:

περίεργο ........ τι να πω, μάλλον θα έρθω ζάκυνθο διακοπές να πάρω φθηνές κονσέρβες!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:14, 26-06-12:

περίεργο ........ τι να πω, μάλλον θα έρθω ζάκυνθο διακοπές να πάρω φθηνές κονσέρβες!
Καλοδεχουμενη αγαπουλα μου..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:43, 26-06-12:

Απορία: γιατί πετάς τόσα χρήματα σε τέτοιες κονσέρβες που δεν περιέχουν συμπληρώματα; Μπορείς να βράζεις κοτόπουλο στο σπίτι σου και να το δίνεις με το ζουμί. Θα σου βγεί πολύ φθηνότερο. Η υγρή applaws δεν είναι για βασική τροφή γιατί δεν είναι συμπληρωμένη, οπότε είτε παίρνεις την συγκεκριμένη κονσέρβα, είτε μαγειρεύεις μόνη σου είναι το ίδιο, αν και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βράζεις κοτόπουλο γιατί οι κονσέρβες περιέχουν επικάλυψη BPA που ενοχοποιείται για πολλά στους ανθρώπους και στις γάτες λένε ότι μπορεί να προκαλέσει υπερθυροειδισμό.

Μπορείς να βράζεις κοτόπουλο με τα κόκκαλα του (ή να προσθέτεις επιπλέον κόκκαλα), να μη βαζεις πολύ νερό στην κατσαρόλα και να το αφήνεις να σιγοβράζει στην χαμηλότερη δυνατή θερμοκρασία και αφού βράσει να το αφήνεις να κρυώσει, να βγαζεις τα κοκκαλα, να το χωρίζεις σε γεύματα μαζί με το ζουμί και να το βάζεις για 2 μέρες στο ψυγείο και το υπόλοιπο στην κατάψυξη. Αν βάλεις αρκετά κόκκαλα μέσα το ζουμί θα γίνει ζελεδάκι όταν κρυώσει. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις σκέτη ζελατίνη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 10:39, 26-06-12:

Λοιπόν, έχει βάλει ο Γαλαξίας προσφορά τις κονσέρβες Γκουρμέτ των 400γραμμαρίων, όλες οι γεύσεις, μία + μια δώρο. Πήγα πήρα 40 και πλήρωσα 20. Είναικαλή φάση, ειδικά για το δικό μου το Φλοκατάκι που είναι φαγανό.

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:21, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Απορία: γιατί πετάς τόσα χρήματα σε τέτοιες κονσέρβες που δεν περιέχουν συμπληρώματα; Μπορείς να βράζεις κοτόπουλο στο σπίτι σου και να το δίνεις με το ζουμί. Θα σου βγεί πολύ φθηνότερο. Η υγρή applaws δεν είναι για βασική τροφή γιατί δεν είναι συμπληρωμένη, οπότε είτε παίρνεις την συγκεκριμένη κονσέρβα, είτε μαγειρεύεις μόνη σου είναι το ίδιο, αν και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να βράζεις κοτόπουλο γιατί οι κονσέρβες περιέχουν επικάλυψη BPA που ενοχοποιείται για πολλά στους ανθρώπους και στις γάτες λένε ότι μπορεί να προκαλέσει υπερθυροειδισμό.

Μπορείς να βράζεις κοτόπουλο με τα κόκκαλα του (ή να προσθέτεις επιπλέον κόκκαλα), να μη βαζεις πολύ νερό στην κατσαρόλα και να το αφήνεις να σιγοβράζει στην χαμηλότερη δυνατή θερμοκρασία και αφού βράσει να το αφήνεις να κρυώσει, να βγαζεις τα κοκκαλα, να το χωρίζεις σε γεύματα μαζί με το ζουμί και να το βάζεις για 2 μέρες στο ψυγείο και το υπόλοιπο στην κατάψυξη. Αν βάλεις αρκετά κόκκαλα μέσα το ζουμί θα γίνει ζελεδάκι όταν κρυώσει. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις σκέτη ζελατίνη.
δεν υπάρχει περίπτωση να τους δίνω συμπλήρωμα κονσέρβας με τόσα λεφτά.... μαγειρεύω καθημερινά αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μαγειρεύω και για τα μικρά... δεν το έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια με την Ήρα και τον Δία, θα το κάνω τώρα;;; βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.... ότι αφορά τις κονσέρβες αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα προκύπτει όταν είναι χτυπημένες και εφόσον δεν έχουμε αφαιρέσει απο μέσα το φαγητό καθώς λόγω της οξείδωσης μπορεί να εισχωρήσει το BPA σε αυτό. παρεμπιπτόντως, λύσε μου μια απορία! οι γάτες δεν παθαίνουν τίποτα απο τα ωμά θρυμματισμένα κόκκαλα; ρωτάω γιατί μία φίλη μου ψάχνει να βρεί μηχανή να τα κόβει!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:17, 26-06-12:

δεν υπάρχει περίπτωση να τους δίνω συμπλήρωμα κονσέρβας με τόσα λεφτά.... μαγειρεύω καθημερινά αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μαγειρεύω και για τα μικρά... δεν το έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια με την Ήρα και τον Δία, θα το κάνω τώρα;;; βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.... ότι αφορά τις κονσέρβες αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα προκύπτει όταν είναι χτυπημένες και εφόσον δεν έχουμε αφαιρέσει απο μέσα το φαγητό καθώς λόγω της οξείδωσης μπορεί να εισχωρήσει το BPA σε αυτό. παρεμπιπτόντως, λύσε μου μια απορία! οι γάτες δεν παθαίνουν τίποτα απο τα ωμά θρυμματισμένα κόκκαλα; ρωτάω γιατί μία φίλη μου ψάχνει να βρεί μηχανή να τα κόβει!
Κοίτα, δεν είναι ανάγκη να μαγειρεύεις καθημερινά. Μπορείς να το κάνεις 1-2 φορές την μήνα. Εγώ κάθε 2-3 εβδομάδες φτιάχνω την τροφή του και δεν μου παίρνει πάνω από μια ώρα να την ετοιμάσω και να πλύνω ότι έχω λερώσει. Αν κάνεις την αρχή μετά συνηθίζεις Το BPA εισχωρει στην τροφή ακομα και οταν ειναι κλειστή η κονσέρβα.
Furthermore, a study conducted by the University of Texas School of Public Health in 2010, found BPA in 63 of 105 samples of fresh and canned foods, foods sold in plastic packaging, and in cat and dog foods in cans and plastic packaging. http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A
Λενε πως ολες οι κονσερβες οι οποιες ανοιγουν χωρις ανοιχτηρι, εχουν BPA

Από τα ωμά θρυμματισμένα κόκκαλα δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα εφόσον είναι τα κομμάτια μικρά (ο δικός μου τρώει μέχρι και 1εκ μήκος κομματιασμένου κόκκαλου χωρίς κανένα πρόβλημα). Μπορεί να τα αλέθει στο μπλέντερ αλλά να τα βάζει σκέτα, χωρίς κρέας γιατί ο συνδετικός ιστός θα τυλιχτεί γύρω από την λεπίδα και θα σταματήσει να γυρίζει με κίνδυνο να καταστραφεί το μπλεντερ. Εναλλακτική λύση είναι να πάρει χειροκίνητη μηχανή του κιμά που δεν κοστίζει παραπάνω από 30-50 ευρώ. Αν πάρει ηλεκτρική μηχανή για κιμά, συνιστώ να προσέξει να πάρει πάνω από 400watt μηχανή, το ιδανικό είναι μια των 800.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 02:20, 12-05-13:

Επειδη εψαξα στο φορουμ,δε βρηκα κατι για τη συγκεκριμενη κονσερβα Purina,παρα μονο για την Gold και την Diamant της αντιστοιχης σειρας.Θα θελα να μαθω αν εχετε παρει απο την απλη τη Gourmet στα γατουνια σας κι αν την τρωνε,εντυπωσεις κλπ.Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα σε περιπτωση που εχει υπαρξει αναλυση για τη συγκεκριμενη κονσερβα σε καποιο θεμα και μου διεφυγε Επισης,επειδη πηρα και καποιες κονσερβες απο τα Carrefour κ το Lidl για τα αδεσποτα,θα θελα να μαθω αν εχετε δοκιμασει και καποια απο αυτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 02:53, 12-05-13:

Όταν την βλέπει ο Garfield απλά χοροπηδάει από την χαρά του! Αυτή είναι με διαφορά η αγαπημένη του από όσες του έχουμε δοκιμάσει. Ακόμα και σε σχέση με την royal canin, για την Gourmet και την κονσέρβα κοτόπουλο Kitekat (αν και για αυτή ανησυχώ λίγο γιατί δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή, απλά την λατρεύει) κάνει σαν τρελός...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 03:02, 12-05-13:

Ηθελα να μαθω,επειδη σε ενα πετ σοπ εχει τη συγκεκριμενη κονσερβα σε προσφορα,κι ελεγα να παρω μερικες,μιας και ειναι και συσκευασια των 195 γρ και ειχε σε καθε κιβωτιο τις 4 κονσερβες δωρο...

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 03:18, 12-05-13:

Πιστεύω ότι άλλα, πιο έμπειρα μέλη του site θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν, γιατί κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:20, 12-05-13:

Μεγαλο θεμα ανοιξες Ευα μου, εγω προσωπικα δεν ξερω να υπαρχει αλλου, αλλα δεν μπορω να πω πως εψαξα κιολας.
Λοιπον αυτες τις τροφες τις ξερω πολυ καλα και τις επαιρνα απο τοτε που βγηκαν, γιατι δεν υπηρχαν βεβαια παντα. Καποτε υπηρχαν οι απλες οι Whiskas και Friskies και η μονη τους διαφορα ηταν οτι η μεν ηταν πατε και η δε κομματακια. Οταν πρωτοβγηκε λοιπον αν και σημαντικα ακριβωτερη την αγορασα γιατι παντα ηθελα για τα γατια μου το καλυτερο που υπαρχει, ασχετα αν δεν ηξερα ποιο ειναι αυτο.
Η αντιδραση τους ηταν αναμενομενη θα ελεγα και μεχρι πριν λιγο καιρο που ανακαλυψαμε τον διαβητη της Τασουλας, αυτες τρωγανε. Οχι οτι δεν παιρναμε καποιες φορες τις schecir ή τις applaws, αλλα θελανε κυριως την diamond, μονο ο Κοκος μου θυμαμαι ειχε μια αδυναμια στην schecir. Οσο για το αν ειναι καλες, οπως σου ειπα τα παλια μου τα γατια ετρωγαν κυριως αυτης της εταιρειας τροφες και εφτασαν και γερασαν και πεθαναν, δεν φανηκαν να επηρρεαστηκαν απο τιποτα και μαλιστα μιλαμε και για εναν γατο αρσενικο και στειρωμενο.
Τις οικονομικες σειρες των super market που αναφερεις, τις εχω δοκιμασει ολες και ακομα περισσοτερες οταν εψαχνα να δω τι θα παιρνω για τα αδεσποτα. Τελικα κατεληξα σε δυο οικονομικες σειρες που ομως παιρνω απο pet shop και λεγονται Rocus, γιατι των super market δεν μου τις καλοετρωγαν και ηταν και τιγκα στο ζουμι με λιγωτερα κομματακια κρεατος βεβαια (αυτο το καταλαβαινεις κυριως το καλοκαιρι που λοιωνουν τα ζουμια) αφ' ενος και αφ' ετερου γιατι τελικα μου εβγαιναν ακριβωτερες απο του pet shop.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 14:13, 12-05-13:

Βασω μου,ο λογος που ρωταω ειναι επειδη πραγματικα δεν ειδα πουθενα σχολια για αυτες τις μαρκες.Ωραια οκ,ξηρα τροφη θα κοιταξω να του δωσω πολυ καλη,εχω ηδη παρει της Royal αυτην για γατακια.Απλα επειδη με οσα διαβασα και σε σαιτ του εξωτερικου,σχεδον ολοι δινουν τακτικα κονσερβες στις γατες τους,πραγματικα προτιμω να εχω γατουλη χωρις δοντια στα γεραματα,παρα να μου πεθανει απο προβληματα στο ουροποιητικο.Δεν το συζητω καν αυτο.Απλως,μιας και θα του δινω κονσερβα καθημερινα,για να παιρνει κι οσα περισσοτερα υγρα γινεται,σκεφτομαι να δω κατι πιο οικονομικο απο θεμα τιμης.Ας μη κοροιδευομαστε,εγω προσωπικα,δε προκειται να δινω μια περιουσια για τις κονσερβες του.Και προβληματιστηκα επειδη ακριβως οπως ειπες κι εσυ,ειχες γατο στειρωμενο,κι ηταν μια χαρα με τις τροφες που του εδινες.Αρχιζω να πιστευω οτι οσο πιο πολυ το ψειριζουμε,τοσο πιο κακομαθημενα τα κανουμε τα ζωακια,γενικοτερα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:21, 12-05-13:

Ετσι πιστευω κι εγω Ευα μου, εκτος αυτου εχει τυχει να ακουσω για γατακι αρσενικο που παρουσιασε προβλημα με το ουροποιητικο του απο πολυ μικρη ηλικια και ας ετρωγε την καλυτερη τροφη που υπαρχει, μονο ξηρη ομως. Αυτο λοιπον με εχει οδηγησει στο συμπερασμα πως τελικα τα παντα ειναι θεμα προδιαθεσης, αν την εχει το γατι μας οτι και να του δωσουμε να φαει δεν θα την γλυτωσει.
Το θεμα ειναι πως εγω προσπαθω παντα να δινω το καλυτερο που υπαρχει στα γατια μου και ας στερουμαι εγω, αλλα την εποχη εκεινη που ξεκινησα να παιρνω τα πρωτα μου γατια, δεν υπηρχαν ολες αυτες οι καλες τροφες που υπαρχουν τωρα και τα γατια εμαθαν με εκεινες και δεν τις αλλαζαν ευκολα.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:30, 12-05-13:

Καλησπέρα!Λοιπόν, στα δικά μου δίνω gold ,αλλά θα το γυρίσω σε gourmet(195gr),τις τρώνε και τις 2,-η επιλογή γίνεται λόγω οικονομικού-η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάρει άλλες (όπως applaws ή schecir κ.τ.λ),αλλά άλλες φθηνότερες που έχω δοκιμάσει δεν τους άρεσαν.το μόνο σίγουρο είναι όταν και αν ποτέ θα έχω χρόνο και θα είμαι σπίτι μου(τώρα πηγαίνω μόνο για ύπνο κυριολεκτικά)θα κόψω τις κονσέρβες και θα τους μαγειρεύω εγώ,υπάρχουν ωραίες συνταγές και για αυτά!Η αλήθεια μου είναι ότι δεν εμπιστεύομαι ΚΑΜΙΑ εταιρεία .τουλάχιστον στο θέμα υγρής μορφής τροφή

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 14:45, 12-05-13:

Απλα μου εκανε εντυπωση πως τοσος κοσμος λεει οτι οι γατες που δεν ετρωγαν αποκλειστικα ξηρα τροφη,δεν ειχαν προβλημα...Ειμαι διατεθειμενη να του δινω κονσερβα καθε μερα,κι ας ειναι μετριας ποιοτητας,παρα πολυ καλη ποιοτητα και μια φορα στο τοσο

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:54, 12-05-13:

αχ τι να πω?το θέμα της διατροφής τεράστιο,συνάντησα μια κοπέλα είχε σιαμ γάτο -στειρωμένο-έζησε 22 ολόκληρα χρόνια,πρώτη μου ερώτηση στη κοπέλα ''τι τον τάιζες?'' απάντηση '' σπάνια του δίναμε κροκέτες,πάντα του μαγειρεύαμε εμείς''τί να πεις?απλά πιστεύω ότι ήταν και από τις λίγες περιπτώσεις
Δεν ξέρω πραγματικά,όσο περισσότερο το ψάχνω το χάνω.........άβυσσος η διατροφή των γάτων

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 14:58, 12-05-13:

Στο τελος θα αρχισω να πιστευω οτι τα χρονια που δεν υπηρχαν οι κροκετες,τα περισσοτερα γατια πεθαιναν στα βαθια τους γεραματα...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:30, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Στο τελος θα αρχισω να πιστευω οτι τα χρονια που δεν υπηρχαν οι κροκετες,τα περισσοτερα γατια πεθαιναν στα βαθια τους γεραματα...
Κι ομως δεν ειναι σωστο αυτο, πρωτα γιατι απο οταν βγηκαν οι κονσερβες μαζι βγηκαν και οι κροκετες, τουλαχιστον της friskies και της whiskas, τετοιες εδινα εγω στα δικα μου οταν ηταν μικρα. Και μετα οταν δεν υπηρχαν γατοτροφες οι ανθρωποι δεν ειχαν γνωσεις για το τι χρειαζεται ο οργανισμος μιας γατας και τους δινανε οτι ναναι με αποτελεσμα να ζουν πολυ λιγωτερα χρονια. Ακομα θυμαμαι την εποχη που ημουν πιτσιρικα και ειχαμε μια γατουλα και της διναμε οτι ειχαμε και αν ειχαμε. Τα γατια τοτε ζουσαν οπως αυτα που σημερα τα λεμε ημιαδεσποτα, γεννουσαν ελευθερα και οταν αρρωσταιναν δεν ξεραμε τι να κανουμε γιατι η λεξη κτηνιατρος δεν υπηρχε στο λεξιλογιο μας.
Τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα τωρα, κλασεις ανωτερα θα ελεγα. Απλα να εχουμε παντα στο μυαλο μας, οχι υπερβολλες και να μην ακουμε παντα τους κτηνιατρους στο θεμα της διατροφης, ειδικα αυτους που πουλανε και τροφες γιατι σε τελευταια αναλυση οι περισσοτεροι ειναι απλα εμποροι.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 15:43, 12-05-13:

Βάσω μου δίκιο έχεις και επάνω και στο ότι το θέμα διατροφή είναι μεγάλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο θέμα!
αλήθεια στα δικά σου τα ζουμπουρλίδικα (φτου σκόρδα να έχουν)τι ξηρά δίνεις?(ξέρω εδώ μιλάμε για κονσέρβες)αλλά να μια ερωτησούλα κάνω...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:53, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
Βάσω μου δίκιο έχεις και επάνω και στο ότι το θέμα διατροφή είναι μεγάλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο θέμα!
αλήθεια στα δικά σου τα ζουμπουρλίδικα (φτου σκόρδα να έχουν)τι ξηρά δίνεις?(ξέρω εδώ μιλάμε για κονσέρβες)αλλά να μια ερωτησούλα κάνω...
Royal Canin τρωνε απο το 2002 που επαθε η Ζουζου μου διαβητη, τωρα εχει και η Τασουλα μου και ειμαστε μια χαρα. Παλια τρωγανε Friskies και Whiskas και οπως μου ειπε τοτε η κτηνιατρος απο αυτο επαθε η Ζουζου τον διαβητη, ομως απορω την στιγμη που η Τασουλα τρωει καλη τροφη γιατι τον επαθε; Αρα ακουμε τον κτηνιατρο αλλα το ψαχνουμε και μονοι μας και υπολογιζουμε το καλυτερο.

Παράθεση

Raman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Raman
Ο Raman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Εχω στο σπιτι μου τον Ραμαν και στο πατρικο μου την υπεροχη Κον έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Raman έγραψε στις 02:12, 01-06-14:

Εγω του δινω καθε μερα ενα γευμα υγρη.Του παιρνω διαφορες για να εχει ποικιλια.Schesir,με την οποια δεν τρελαινεται,Applaws που την τρωει με ευχαριστηση,RC για στειρωμενα που αρχικα επεφτε με τα μουτρα,τωρα ετσι κι ετσι.Η αγαπημενη μας ειναι η Naturea κοτοπουλο,η οποια ειναι πολυ καλη ποιοτικα.Ειναι στο μεγεθος της gold και εχει 1.15 αλλα την εχω βρει προσφορα στα 2 ενα δωρο,οποτε βγαινει λιγο γυρω στα 0.75.Καποια στιγμη θα δοκιμασουμε και την Sushi Cat,αν και προσπαθω να αποφευγω γευματα με ψαρια γιατι ειναι εθιστικα και μπορει να εχουν βαρεα μεταλλα.Να ξερετε [αντως οτι ειναι αναγκαιο ενα τουλαχιστον γευμα την ημερα να ειναι υγρη,για να παιρνει τα απαραιτητα υγρα,ειδικα τα στειρωμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:08, 01-06-14:

Είχα πάρει για δοκιμή τη Shusicat, έφαγε μια φορά και δεν της ξανάδωσα γιατί παρουσίασε δυσανεξία (εμετό και λίγη διάρροια).

'Ετσι, συνεχίζουμε με τις "κλασικές και δοκιμασμένες", Applaws και Schesir. Τελευταία και με Stuzzy, με της οποίας τα φακελάκια τρελλαίνεται.
Σε κονσέρβα δυστυχώς βγαίνει μόνο σε πατέ, αλλά της δίνω πότε-πότε κι από αυτά. Αραιά και πού (λόγω αλμυρής τιμής) RC sterilized, σε φακελάκι κι αυτή. Υπάρχει και Stuzzy sterilized (η καλύτερη), αλλά στο pet store απ'όπου την προμηθεύομαι, τελειώνει αμέσως με αποτέλεσμα να μη τη βρίσκω τόσο συχνά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους