Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,641 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 306 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια! Νομίζω πως η γάτα μου είναι έγκυος!

CutePaws

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CutePaws
H CutePaws αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H CutePaws Τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής έγραψε στις 16:36, 02-03-13:

Γεια σας. Ειναι μια αδεσποτη γατουλα που την ταιζουν κατι συγγενεις μου εδω και καμποσο καιρο με οτι περισσευει απο το τραπεζι . Δυστηχως,δεν μπορουμε να την παμε στον κτηνιατρο λογω οικονομικων προβληματων. Εγω την βλεπω περιπου καθε σαββατοκυριακο και τον τελευταιο καιρο προσεξα οτι εχει φουσκωσει λιγο η κοιλιτσα της και νομιζω , δηλ. ειμαι σχεδον σιγουρη πως ειναι εγκυος. Δεν ξερω τι να κανω μιας και δεν ειχα γατα που να ηταν εγκυος. Πως μπορω να την βοηθησω τωρα που ειναι στην εγκυμοσυνη αλλα και μετα ; Και αν τυχει να ειμαι εκει στη γεννα πως μπορω να βοηθησω; Σκεφτομαι 2 μηνες μετα την γεννα να βαλω αγγελια για τα γατακια αλλα και για την ιδια (πιο ευκολο μαλλον ειναι για τα γατακια) Σας παρακαλω βοηθηστε με γιατι πραγματικα δεν μου εχει ξανατυχει και δεν ξερω τι να κανω . την αγαπαω παρα πολυ αυτη τη γατουλα και θελω να τη βοηθησω οσο μπορω γιατι πραγματικα μου εχει δειξει μεγααλη εμπιστοσυνη και απεραντη αγαπη. Δεν ξερω ποσο χρονων ειναι αλλα σιγουρα εχει περασει το ετος και νομιζω εχει ξανακανει και αλλη γεννα αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
Ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CutePaws : 02-03-13 στις 16:56.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 17:28, 02-03-13:

Δεν μαζεύετε καλύτερα χρήματα να τη στειρώσετε; Τι θα κάνετε τόσα γατάκια; Έχουν και αυτά τα έξοδά τους. Αρρωσταίνουν. Θα μπορείς να τα αφήνεις απερίθαλπτα άμα τα βλέπεις να έχουν μάτια με πύον, άμα έχουν διάρροιες, κλπ;
Άμα γεννηθούν τώρα 4 γατάκια (συνήθως τόσα είναι), θα γεννήσουν και αυτά. Και μετά θα έχετε πρόβλημα με αδέσποτα και δεν θα μπορείτε να καλύψετε τόσες στειρώσεις.
Και δεν στα λέω αυτά φέρνοντας την καταστροφή με το μυαλό μου. Στα λέω γιατί τα έχω δει να συμβαίνουν, από μια γέννα, μέσα σε ένα-ενάμιση χρόνο γεμίσαμε γατάκια. Τα μισά πεθάνανε άσχημα, γιατί όσο πιο πολλές γάτες σε μια περιοχή, τόσο πιο πολλές αρρώστειες. Κάποια (πολύ δύσκολα) υιοθετήθηκαν. Τα άλλα ζουν ακόμα έξω, μόνα, ενώ είναι προφανές ότι τα γλυκούλια τρελαίνονται για την ανθρώπινη συντροφιά. Γενικότερα, αν λες ότι θέλεις να την φροντίσεις, στείρωσέ την με την πρώτη ευκαιρία (αν όχι τώρα πριν προλάβει να γεννήσει). Είναι ειλικρινά το καλύτερο για τη γάτα, γιατί μειώνεις τον κίνδυνο να κολλήσει ασθένειες από άλλες γάτες, μειώνεις τον κίνδυνο να πεθάνει από επιπλοκές στη γέννα και μετά τη γέννα. Επίσης, κάθε φορά που γεννάει και θηλάζει καταπονείται ο οργανισμός της και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής της.
Σκέψου το, μια στείρωση δεν είναι και τόσο ακριβή, ειδικά αν βρεις καλό κτηνίατρο που να μπορεί να σου κάνει έκπτωση επειδή η γατούλα είναι αδέσποτη. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι στειρώνουν για 40 ευρώ.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Τώρα, αν παρ'όλα αυτά θες να την αφήσεις να γεννήσει, φρόντισε να της δώσεις τροφή για μικρά γατάκια, που είναι πιο θρεπτικές. Άμα γεννήσει μην επέμβεις, εκτός και αν δεις ότι έχει κολλήσει και δεν μπορεί να βγάλει κάποιο, ή αν δεις μετά τη γέννα να βγάζει πύον. Αλλά όταν λέω να επέμβεις, εννοώ ότι πρέπει να την πάρεις και να την πας στον κτηνίατρο (οπότε πάλι έξοδα, ίσως και περισσότερα από μια απλή στείρωση).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Milve (Ήβη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Milve
H Ήβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 62 μηνύματα.

H Milve έγραψε στις 17:48, 02-03-13:

Υπάρχουν διάφορα σχετικά άρθρα που μπορείς να διαβάσεις, ακόμα και εδώ στο mycat. Επίσης υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που μπορείς να ενημερωθείς σχετικά.
Παραθέτω εδώ κάποιες σχετικές συζητήσεις, που μπορεί να σε βοηθήσουν...
http://forum.mycat.gr/forumdisplay.php?f=172&type=

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους