Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,641 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έφυγε η γατούλα μου

hally

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hally
H hally αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H hally έγραψε στις 08:42, 24-08-13:

'καλημέρα ξύπνησα σήμερα το πρωί και βρήκα την γατούλα μου η οποια ήταν αδέσποτη αλλα δεν έφευγε ποτε από τον κήπο μας μιας κι έχει γεννήσει εδώ και 2 μήνες νεκρή..την στείρωσα πριν από 2 εβδομάδες..δεν ξέρω μήπως τις έδωσα κάτι εγώ και φταίω εγώ..δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται..πριν 3 μέρες είχε φάει 2 κομματάκια συκώτι..και αρχές τις εβδομάδας τις έβαλα και στην ίδια και στα παιδάκια τις αμπούλες για ψύλλους..φταίει κάτι από αυτά??σας παρακαλώ πείτε μου δεν έχω καμια εμπειρία από γατάκια ήταν η πρώτη μου και η καλύτερη γατούλα που μπορούσε κανένας να φανταστεί..έκανα κάτι κακό στην γατούλα μου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 24-08-13 στις 12:07. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:15, 24-08-13:

Καλησπέρα hally. Λυπάμαι πάρα πολύ για την γατούλα σου.... Είμαι σίγουρη πως ήταν η καλύτερη γατούλα...
Από όσα μας περιγράφεις δεν νομίζω πως φταις εσύ σε κάτι. Εφόσον η μικρή στειρώθηκε πριν 2 εβδομάδες, αν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας προφανώς θα το διαπίστωνε ο γιατρός. Επιπλέον το συκώτι, αν δεν της το έδινες συχνά δεν πιστεύω να την πείραξε, αλλά ούτε κι η αμπούλα, αν δεν την έβαλες σε λιγότερο από ένα μήνα. Πώς την βρήκες αλήθεια; Μήπως πρόκειται περί δηλητηρίασης; Τις προηγούμενες μέρες είχε δείξει σημάδια αδιαθεσίας; Πες μας κι άλλες πληροφορίες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 14:23, 24-08-13:

καλησπερα aba( και συγνωμη για τα greeklish) την πηγα στην κτηνιατρο η οποια μου ειπε οτι προκειται για δηλητηριαση απο ποντικοφαρμακο...δεν ειχε δειξει σημαδια αδιαθεσιας..κ δυστυχως και μαζι της να ημουν απο οτι ειπε η γιατρος ειναι πολυ αιφνιδιος θανατος κ οξυς..δεν θα προλαβαινα.. μου αφησε βεβαια 4 πλασματακια της... το κοριτσι μου..

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 14:45, 24-08-13:

Κρίμα το ζωάκι...
Σου άφησε τα μωράκια της κι αυτό είναι κάποια παρηγοριά. Τουλάχιστον να έχεις δύναμη να τα φροντίσεις.
Τα έχεις περιορισμένα τώρα τα μωρά;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 15:32, 24-08-13:

ναι τα εχω σε μια μερια στον κηπο οπου δεν μπορουν να φυγουν..τους δινω εδω κ 2 εβδομαδες γαλατακι κ ξηρη τροφη για γατακια κ ειναι μια χαρα..θα κρατησω τα 2 τα αλλα 2 θα πρεπει να τα δωσω..ελπιζω να μαθουν γρηγορα στην αμμο δεν εχω καμμια εμπειρια με γατακια αν κ διαβασα καποια θεματα εδω κ ηταν πολυ βοηθητικα κ κατατοπιστικα..οποιοδηποτε συμβουλη παραπανω ειναι καλοδεχουμενη..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 15:38, 24-08-13:

Λυπάμαι πολύ!
Εάν τα μωρά δεν είναι μέσα στο σπίτι ίσως θα είναι καλό να έχεις το νου σου κ αν μπορείς να τα περιορίσεις κάπου έστω κ για λίγο..
Το ποντικοφάρμακο μπορεί να βρέθηκε κ επίτηδες εκεί τριγύρω.

Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 15:42, 24-08-13:

υπαρχει περιπτωση να τους επιτεθει καποιο αρσενικο???τα 3 γατακια πιανονται αλλα ο ενας ειναι πολυ φοβιτσιαρης..

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:10, 24-08-13:

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά πάντως όταν ήταν τα δικά μου μωρά με τη μανούλα τους τα περιτριγύρισε μερικές φορές ο γάτος αλλά πρόβαλε η γάτα και έφυγε τρέχοντας! Αλλά ο συγκεκριμένος ήταν και λίγο αγαθιάρης... Αν έχουν πρόσβαση άλλες γάτες εκεί που είναι τα μικρά, πολλά μπορεί να συμβούν...
Αν υπάρχει κλειστός χώρος, θα έλεγα κι εγώ να τα μαζέψεις. Και με τον κούτσικο που το παίζει ζόρικος, μη μασάς! 'Αρπαξέ τον αφού δε μπορούν να φύγουν απο'κει που τα έχεις! Θα κερδίσεις ίσως μερικές γρατζουνίτσες...αλλά θα γλιτώσεις το καμαράκι!
Και με τον καιρό, πιάνε πιάνε, θα συνηθίσει και θα του αρέσει! Κι ο δικός μου έτσι έκανε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 16:38, 24-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από hally
υπαρχει περιπτωση να τους επιτεθει καποιο αρσενικο???τα 3 γατακια πιανονται αλλα ο ενας ειναι πολυ φοβιτσιαρης..
Oύτε εγώ έχω ιδιαίτερη εμπειρία αλλά από ότι ξέρω οι γάτοι δεν τα θέλουν τα μωρά κ ειδικά τα αρσενικά καθώς νιώθουν ότι απειλείται η κυριαρχία τους.
Πίσω από το σπίτι μου έχει γεννήσει μια γάτα 5 γατάκια κ ο γάτος δε τα αφήνει σε ησυχία, αλλα αυτά έχουν τη μαμά τους που τα προστατεύει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 17:30, 24-08-13:

οκ!!! θα το τολμησω σημερα το βραδυ!!!ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:56, 25-08-13:

Τι κάνουν τελικά τα μικράκια σου hally μου;

Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 06:38, 26-08-13:

τα μικρα τα καταφερα κ ειναι ολα μεσα στο σπιτι..τρωνε παιζουν μια χαρουλα...εκτος απο εναν μικρο ο φοβιτσιαρης τρωει μεν αλλα δεν με πλησιαζει καθολου ...κρυβεται σε μια γωνια οποτε με βλεπει κ κλαει.. καθομαι κοντα του του μιλαω ηρεμα αλλα αυτος ανενδοτος..ξερετε καποιο μαγικο κολπο να ξεφοβηθει???

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:40, 26-08-13:

Τι καλά! 'Εγιναν γατάκια του σπιτιού!
Εμένα το αγοράκι μου δεν κρυβόταν ποτέ, αλλά αγκαλιά δεν ήθελε και μετά από συμβουλή της κτηνιάτρου, τον έπαιρνα συνέχεια στα χέρια! Μου είπε δεν πειράζει να στρεσαριστεί λίγο προκειμένου να γίνει καλός γατούλης. Σπαρταρούσε, μου χάριζε κάτι πανέμορφες γρατζουνίτσες και εκτοξευόταν σαν ελατήριο μόλις χαλάρωνα αλλά στο τέλος άρχισε να νιώθει ασφάλεια και του άρεσε!

Παράθεση

hally

Νεοφερμένος

H hally έγραψε στις 18:31, 26-08-13:

αααχ..πολυ περιπλοκα πλασματακια..ποσο μαλλον για εμενα που μια ζωη εχω σκυλακια..θα τα καταφερουμε ομως!!!σημερα ηρθε κ επεξεργαζοταν το χερι μου που το ειχα αφισει διπλα μπολακι τους...για να δουμε...:

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Karmela<3 έγραψε στις 19:14, 26-08-13:

Πολύ χάρηκα που κατάφερες να τα μαζέψεις στο σπίτι!
Λίγο υπομονή και σιγά σιγά θα δεις πώς θα έρχονται όλα τρέχοντας επάνω σου!

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 00:03, 27-08-13:

Οι γάτες είναι ιδιαίτερα πλάσματα και αν κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα στο γατοπαράδεισο.
Πρέπει να έχεις μαζί τους υπομονή κι επιμονή και ήρεμο τρόπο αντιμετώπισης.Και είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα ο μικρούλης -ζόρικος θα ξεπεράσει τους φόβους του.Μη πτοείσαι.Τσεκάρουν τις αντοχές μας τα τερατάκια.

Παράθεση

Ελευθερια Νινου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελευθερια Νινου
H Ελευθερια Νινου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ελευθερια Νινου έγραψε στις 18:42, 05-11-17:

Καλησπερα ονομαζομαι Ελευθερια απο τη στιγμη που αρχισα να καταλαβαινω την ανθρωπινη υπαρξη μου παντα ειχα διπλα μου μια η και περισσοτερες γατουλες μεχρι και αυτη τη στιγμη που σας γραφω .Αυτη τη στιγμη εχω στο σπιτι μου 4 απο τις 5 γατουλες ο 5ος ηταν ο πιο ατυχος....και στο σπιτι της γιαγιας μου εχω 6 μικρα και 5 μεγαλες .Πριν τρεις μερες ο πιο μικρος μου βγηκε εξω δεν απομακρυνοταν δεν ηταν ουτε ενος χρονου εβγαινε για την αναγκη του και ερχοταν μεχρι την μερα που βγηκε το μεσημερι και δεν γυρισε ...αρχισα να ανησυχω ενιωθα οτι κατι κακκο ειχε συμβει ...και στις 6 το πρωι οταν ανοιξα την πορτα επιβεβαιωθηκα οταν τον βρηκα ξαπλωμενο στη πορτα μου χωρις να μπορει να πατησει στα δυο του πισω ποδαρακια ..τρελλαθηκα!τον πηγα στον γιατρο οπου μου ειπε οτι ηταν πολυ ταλαιπωρημενος αφυδατωμενος με χτυπημα στην σπονδυλικη στηλη και εσωτερικη αιμοραγια ....εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου το μονο που ειπα στον γιατρο ηταν να κανει οτι μπορει για να τον βοηθησει ...μεσα μου ηξερα οτι δεν ειχαμε ελπιδες ...αν και ηταν δυσκολο να τον βλεπω με τον ορο και αδυναμο πολυ δεν μπορουσα να μεινω μακρια του πηγαινα και τον εβλεπα πρωι και απογευμα και οταν δεν ημουν κοντα του ετρεμα να μην χτυπησει το κινιτο μου και μου πουν ασχημα νεα...δυο μερες αντεξε και εφυγε απο τη ζωη...εκεινο υσυχασε εγω γεμισα πονο θλιψη και στεναχωρια κατι που δεν ξερω πως να το διαχειριστω...προσπαθω να ασχοληθω με τα αλλα μου γατακια αλλα δεν αποδιδει...μου λειπει πολυ ...νιωθω τοσο αδεια....!!!
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:15, 05-11-17:

Λυπάμαι ειλικρινά με την απώλεια του γατούλη σου.Το κενό που αφήνει η απουσία τους είναι δυσβάσταχτο.Έχεις βέβαια τα άλλα σου ζωάκια και θα παρηγορηθείς κοντά τους.Όλοι έχουμε να διηγηθούμε κάτι ανάλογο.
Πάντα όταν τα ζώα βγαίνουν έξω ,ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους