Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,251 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γάτες και πειθαρχία

Γάτες και πειθαρχία
Γάτες και πειθαρχία
Δημοσιεύτηκε από Subject to change
09-01-06
Γάτες και πειθαρχία

Oι λέξεις τιμωρία και γάτα δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιούνται στην ίδια πρόταση. Μια γάτα δεν ανταποκρίνεται στην τιμωρία με θετικό τρόπο, ούτε μαθαίνει από αυτήν. Τρίβοντας για παράδειγμα τη μύτη της γάτας σε έναν πρόσφατο λεκέ από ούρα πιθανότατα θα έχει ως αποτέλεσμα είτε να δαγκωθείτε είτε να γρατσουνιστείτε είτε να την κάνετε να θέλει να σας εκδικηθεί. Οι γάτες όταν περιορίζονται, θα το πολεμήσουν άγρια. Δεν έχουν τρόπο να ξέρουν ότι σας ενόχλησε κάτι στη συμπεριφορά τους. Το μόνο που ξέρουν είναι ότι κάτι μεγαλύτερο από αυτές τις κρατάει παρά τη θέληση τους.

Πολλές φορές ακούω ανθρώπους να λένε ότι χρησιμοποιούν νεροπίστολα σαν μέσα πειθαρχίας. Αν χρησιμοποιείτε κάτι τέτοιο, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να σταματήσετε. Το μόνο που πετυχαίνετε είναι να προκαλέσετε φόβο στη γάτα. Φόβο όχι για το νεροπίστολο αλλά για εσάς. Η γάτα καταλαβαίνει ότι το νεροπίστολο είναι προέκταση του χεριού σας και ότι εσείς την βρέχετε, όχι το νεροπίστολο. Από φίλος αρχίζετε να φαίνεστε δικτάτορας στο μυαλό της γατούλας επειδή την τρομάζετε με κάτι που από τη φύση τους οι περισσότερες γάτες μισούν (εκτός αν πρόκειται για Τούρκικη Βαν ή άλλη ειδική ράτσα). Επίσης, θα είναι διπλάσια δύσκολο σε μια γάτα που έχετε τρομοκρατήσει έτσι να της κάνετε μπάνιο εάν και όταν χρειαστεί. Το να κάνετε μπάνιο μια γάτα είναι από μόνο του δύσκολο. Καλύτερα λοιπόν να μην μάθετε ποσο δύσκολο είναι να κάνετε μπάνιο μια γάτα που έχει καλούς λόγους να φοβάται το νερό – επειδή εσείς της προκαλέσατε αυτές τις φοβίες. Προσθέστε σε όλα αυτά το σενάριο ότι καθώς τη βρέχετε μπαίνει νερό στο αυτάκι της. Τότε θα έχετε πρόβλημα μιας και το νερό μέσα στο αυτί της γάτας χαλάει την ισορροπία του ph και κάνει τη γάτα σας ευάλωτη σε μολύνσεις του αυτιού. Αυτό θα οδηγήσει πιθανότατα σε τσουχτερούς λογαριασμούς στον κτηνίατρο μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Οι γάτες χρειάζονται καθοδήγηση και διδασκαλία συνδυασμένη με αγάπη και υπομονή. Πρέπει να καταλάβετε τη φύση τους και τα ένστικτα τους. Αν, για παράδειγμα έχετε μια γατούλα που ουρεί έξω από το κουτί τουαλέτας της, το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να κάνετε πρώτα απʼόλα είναι να την πάτε στον κτηνίατρο για να ελέγξει μήπως υπάρχει ιατρικό πρόβλημα. Μην κατευθυνθείτε προς το νεροπίστολο ή προς την εφημερίδα για να τη χτυπήσετε/τρομάξετε. Κατευθυνθείτε προς το τηλέφωνο και καλέστε τον κτηνίατρο σας.

Από τη στιγμή που η γάτα θα διαγνωσθεί υγιής τότε πρέπει να κοιτάξετε το περιβάλλον της και να αναρωτηθείτε τι άλλαξε. Μήπως προσθέσατε κάτι καινούριο στο νοικοκυριό, αλλάξατε τα έπιπλα, προσθέσατε κι άλλα γατάκια ή ένα σκύλο; Είναι η τουαλέτα της γατούλας καθαρή; Είναι μεγάλη αρκετά; Έχει αρκετή άμμο υγιεινής; Μήπως αλλάξατε πρόσφατα μάρκα φαγητού;

Σκεφτείτε την περίπτωση σαν ένα μεγάλο παζλ και αρχίστε να βάζετε τα κομμάτια του σωστά μέχρι να το λύσετε.

Πάντα θα υπάρχει ένας λόγος που η γάτα δεν φέρεται σωστά. Το να μη φέρεται σωστά δεν είναι καλός λόγος για να φέρετε το νεροπίστολο. Αντιθέτως, ψάξτε μέσα σας και προσπαθήστε να σκεφτείτε ποιά μπορεί να είναι η λύση του προβλήματος. Μακροπρόθεσμα είναι ο καλύτερος τρόπος να μείνετε φίλοι με τη γάτα σας. Θα σας ευχαριστεί που ασχοληθήκατε να λύσετε το πρόβλημα αντί να της προκαλέσετε περισσότερα προβλήματα.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
By ladycat on 03-02-06, 00:58
τροποι

Λοιπον παιδακια οι δικοι μου οι γατοι εκτελουν κ εντολες οπως το κατσε κ το ελα οι 3 εκτοσς απο τον πισσα που μολισ ακουσει κ σηκωσω τον τονο της φωνης μου λιγο παραπανω πεφτει κστω κλεινει τα ματια κ κανει το πεθαμενο εχει πολυ πλακα ειδικα οταν δεν θελει να βγει απο καποιο δωματιο κανει το ψοφιο κοριο
By Unicorn on 03-02-06, 01:45
Efrossini μου, θερμή παράκληση, αν σου είναι εύκολο να βάζεις κάποια σημεία στίξης (κόμματα, τελείες, κλπ) γιατί έτσι δυσκολεύει η ανάγνωση των κειμένων σου. Σε ευχαριστώ.
By ladycat on 04-02-06, 19:51
τσα

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
Efrossini μου, θερμή παράκληση, αν σου είναι εύκολο να βάζεις κάποια σημεία στίξης (κόμματα, τελείες, κλπ) γιατί έτσι δυσκολεύει η ανάγνωση των κειμένων σου. Σε ευχαριστώ.
καλε μου δεν εχω μαθει να χρησημοποιω το ελληνικο πληκτρολογιο καλα κ ασε που βαριεμαι να ψαχνω
By drusilia on 05-03-08, 14:04
Τώρα διάβασα αυτό το θέμα και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο... Το ψέκασμα με νερο στον Ραουλ που ειναι αρκετα φοβιτσιάρης και επιθετικός δεν ειχε καθολου μα καθόλου καλά αποτελέσματα...
Υπομονή και διάθεση να καταλάβεις το γατάκι χρειάζεται...
By penny Chatzidaki on 13-06-08, 17:12
Παιδιά καλησπέρα! Εμάς η γατούλα μας, αν και ήσυχη σε γενικές γραμμές, έχει την κακή συνήθεια να δαγκώνει τα χέρια μας και δε μπορούμε να το σταματήσουμε με κανένα τρόπο! Δεν ακούει τα μη...Της φυσάω το πρόσωπο και νομίζει ότι είναι παιχνίδι και χαίρεται.....και ορμάει σε όλα τα δάχτυλα!!!Τώρα είναι μωρό, αλλά μετά θα μας πονάει πολύ... Τι να κάνω? PLEASE HELP!
By katerina10 on 14-06-08, 00:01
Να πω κι εγώ το πρόβλημα μου..Ο Μάπας μου είναι πολύ υπάκουος αλλά δεν καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιεί νύχια πάνω μας γιατί πραγματικά είναι νυχάρες και πονάμε.Από την άλλη, η Ήλια δεν έχει βγάλει νύχια πάνω μου, ίσως όταν παίζουμε μόνο, αλλά είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανυπάκουη...Σε σημείο εκνευρισμού.Δεν έκανα κάτι λάθος κατα την γνώμη μου.Απλά νομίζω ότι είναι θέμα χαρακτήρα....Τι μεθόδους να χρησιμοποιήσω εκτός του να βαράω παλαμάκια και να ξυπνάω όλη την γειτονιά...????
By katerina10 on 14-06-08, 00:09
Αρχική Δημοσίευση από penny Chatzidaki
Παιδιά καλησπέρα! Εμάς η γατούλα μας, αν και ήσυχη σε γενικές γραμμές, έχει την κακή συνήθεια να δαγκώνει τα χέρια μας και δε μπορούμε να το σταματήσουμε με κανένα τρόπο! Δεν ακούει τα μη...Της φυσάω το πρόσωπο και νομίζει ότι είναι παιχνίδι και χαίρεται.....και ορμάει σε όλα τα δάχτυλα!!!Τώρα είναι μωρό, αλλά μετά θα μας πονάει πολύ... Τι να κάνω? PLEASE HELP!
Είναι το μόνο πρόβλημα που δεν έχω με τα γατάκια μου.Χρησιμοποιώ την ίδια λογική με τα ίδια.Επειδή αγαπιούνται όταν το ένα πονέσει το άλλο και το καταλάβει, σταματάει.ΚΑι πωε το καταλαβαίνει?Με ένα απλό παραπονιάρικο νιαούρισμα.Έτσι όταν πάνε να με δαγκώσουν, κάνω μια σιγανή παραπονιάρικη φωνή και αρχίζουν να με γλύφουν.Τώρα βέβαια αυτό έπιασε με τις δικές μου γάτες..γιατί με του φίλου μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα αρπάζει το χέρι μου και το κάνει ριγέ και πουα από νύχια και δόντια και όταν νιαουρίζω από πόνο το κάνει πιο έντονα..αλλά φταίει που δεν του απαγορεύουν τίποτα πιστεύω!!Το φύσημα δεν πιάνει σε αυτόν..Απλά του φωνάζω λίγο και απομακρύνεται..

Γενικά παρατήρησα ότι ή πρέπει να φωνάζεις,(δεν μου αρέσει), ή να τα φυσάς(αυτό είναι το πιο έυκολο αλλά δεν πιάνει με όλα, εκτός και αν το κάνεις επίμονα)ή να τα βρέχεις(αυτό μόνο σταματάει για λίγο την γατούλα μου αλλά είναι απίστευτα οδυνηρό!!!)Η κάθε γάτα έχει το δικό της κουμπί.Φτάνει να το βρείς.Απλά ..προσπάθησε να μην την πονέσεις...
By penny Chatzidaki on 14-06-08, 02:31
Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Είναι το μόνο πρόβλημα που δεν έχω με τα γατάκια μου.Χρησιμοποιώ την ίδια λογική με τα ίδια.Επειδή αγαπιούνται όταν το ένα πονέσει το άλλο και το καταλάβει, σταματάει.ΚΑι πωε το καταλαβαίνει?Με ένα απλό παραπονιάρικο νιαούρισμα.Έτσι όταν πάνε να με δαγκώσουν, κάνω μια σιγανή παραπονιάρικη φωνή και αρχίζουν να με γλύφουν.Τώρα βέβαια αυτό έπιασε με τις δικές μου γάτες..γιατί με του φίλου μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα αρπάζει το χέρι μου και το κάνει ριγέ και πουα από νύχια και δόντια και όταν νιαουρίζω από πόνο το κάνει πιο έντονα..αλλά φταίει που δεν του απαγορεύουν τίποτα πιστεύω!!Το φύσημα δεν πιάνει σε αυτόν..Απλά του φωνάζω λίγο και απομακρύνεται..

Γενικά παρατήρησα ότι ή πρέπει να φωνάζεις,(δεν μου αρέσει), ή να τα φυσάς(αυτό είναι το πιο έυκολο αλλά δεν πιάνει με όλα, εκτός και αν το κάνεις επίμονα)ή να τα βρέχεις(αυτό μόνο σταματάει για λίγο την γατούλα μου αλλά είναι απίστευτα οδυνηρό!!!)Η κάθε γάτα έχει το δικό της κουμπί.Φτάνει να το βρείς.Απλά ..προσπάθησε να μην την πονέσεις...
Η αλήθεια είναι ότι η δικιά μας είναι φοβερά κακομαθημένη! Κάνει ότι θέλει! Ενθουσιαστήκαμε τόσο μαζί της, την παίζουμε και τη χαϊδεύουμε συνέχεια.. Δεν της φωνάζω για να μη με φοβηθεί...Όσο για το νερό, δεν θελω να το δοκιμάσω, επειδή είναι μακρύτριχη και πρέπει αργότερα να κάνει μπάνιο, μην το φοβηθεί....Έχω κάνει και το παραπονιάρικο άου, αλλά έχει τέτοια εμμονή όταν δαγκώνει, που δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!! Το κάνει για παιχνίδι, δεν αγριεύει ποτέ, αλλά δε γίνεται κι έτσι......πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
By katerina10 on 14-06-08, 17:07
Η αλήθεια είναι ότι η δικιά μας είναι φοβερά κακομαθημένη! Κάνει ότι θέλει! Ενθουσιαστήκαμε τόσο μαζί της, την παίζουμε και τη χαϊδεύουμε συνέχεια.. Δεν της φωνάζω για να μη με φοβηθεί...Όσο για το νερό, δεν θελω να το δοκιμάσω, επειδή είναι μακρύτριχη και πρέπει αργότερα να κάνει μπάνιο, μην το φοβηθεί....Έχω κάνει και το παραπονιάρικο άου, αλλά έχει τέτοια εμμονή όταν δαγκώνει, που δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!! Το κάνει για παιχνίδι, δεν αγριεύει ποτέ, αλλά δε γίνεται κι έτσι......πάντως σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πένη μου(αχ δεν ξέρω και αν ετσι γράφεται το όνομα σου)δοκιμάσε κάτι που κάνω με τον γατούλη του φίλου μου..Δεν δέχεται τίποτα γιατί και αυτός είναι πολύ κακομαθημένος..σίγουρα περισσότερο από την δική σου..Κάνει ότι θέλει στο σπίτι και φυσικά επιθέσεις στα χέρια που κοκκινίζουν ασταμάτητα..Λοιπόν, τον φυσούσα και δεν καταλάβαινε τίποτα τον ξαναφυσούσα και τελικα κάθισα ακριβώς μπροστά από τα ματάκια του και τον φύσηξα.Και τότε ...το θαύμα!!!Άρχισε να με γλλύφει και σταματησε τα νύχια και τις δαγκωματιές.Βέβαια μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανά επίθεση.Αλλά δεν είμαι εγώ η μαμά του...Κι έτσι λογικό είναι να μην μπορώ να τον μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει.

Εσύ όμως που είσαι η μαμά της..φύσα την επίμονα και βεβαιώσου ότι είσαι ακριβώς μπροστά της..Αν μπορείς μόνο κράτα τα ποδαράκια της γιατί αλλιώς παίζει να σε γρατζουνίσει στο πρόσωπο!Κατά τα άλλα(και συγνώμη για το κατεβατό) πιστεύω ότι σιγα σιγά θα μάθει το σωστό και το λάθος!

ΑΑ!!!Και μια φωνή στο τόσο θα την "πειθαρχήσουν", όσο είναι εφικτό σε μια γάτα, αλλά και να σε φοβηθεί, μετά το ξεχνάει...Πίστεψε με..εγω χρειάστηκε να τους κάνω μπάνιο, να τα κρατάω για φάρμακα με το ζόρι κλπ αλλά τώρα είμαστε μες στην γλύκα!Ξεχνάνε γιατί, πιστεύω πως καταλαβαίνουν τον λόγο που τα κάνουμε..για το δικό τους καλό είναι.
By katerina10 on 14-06-08, 17:10

Α και κάτι άλλο..πολλές φορές τα γατάκια τρομάζουν από την φωνή και έτσι σταματούν ότι κάνουν..Απλά πρέπει να είναι την στιγμή που κάνουν κάτι κακό.Ας πουμε εχθές που είχε ποδόσφαιρο και φώναζε ο αδερφός μουυ σε ένα γκολ..τα μικρά κοκκάλωσαν και τα πήρα αγκαλιά για να καταλάβουν ότι όλα μα όλα καλά..Αν κάνανε αταξία εκείνη την ώρα θα ήταν καλύτερα νομίζω...
By penny Chatzidaki on 14-06-08, 18:15
Πένη μου(αχ δεν ξέρω και αν ετσι γράφεται το όνομα σου)δοκιμάσε κάτι που κάνω με τον γατούλη του φίλου μου..Δεν δέχεται τίποτα γιατί και αυτός είναι πολύ κακομαθημένος..σίγουρα περισσότερο από την δική σου..Κάνει ότι θέλει στο σπίτι και φυσικά επιθέσεις στα χέρια που κοκκινίζουν ασταμάτητα..Λοιπόν, τον φυσούσα και δεν καταλάβαινε τίποτα τον ξαναφυσούσα και τελικα κάθισα ακριβώς μπροστά από τα ματάκια του και τον φύσηξα.Και τότε ...το θαύμα!!!Άρχισε να με γλλύφει και σταματησε τα νύχια και τις δαγκωματιές.Βέβαια μετά από λίγα δευτερόλεπτα ξανά επίθεση.Αλλά δεν είμαι εγώ η μαμά του...Κι έτσι λογικό είναι να μην μπορώ να τον μάθω τι πρέπει και τι δεν πρέπει.

Εσύ όμως που είσαι η μαμά της..φύσα την επίμονα και βεβαιώσου ότι είσαι ακριβώς μπροστά της..Αν μπορείς μόνο κράτα τα ποδαράκια της γιατί αλλιώς παίζει να σε γρατζουνίσει στο πρόσωπο!Κατά τα άλλα(και συγνώμη για το κατεβατό) πιστεύω ότι σιγα σιγά θα μάθει το σωστό και το λάθος!

ΑΑ!!!Και μια φωνή στο τόσο θα την "πειθαρχήσουν", όσο είναι εφικτό σε μια γάτα, αλλά και να σε φοβηθεί, μετά το ξεχνάει...Πίστεψε με..εγω χρειάστηκε να τους κάνω μπάνιο, να τα κρατάω για φάρμακα με το ζόρι κλπ αλλά τώρα είμαστε μες στην γλύκα!Ξεχνάνε γιατί, πιστεύω πως καταλαβαίνουν τον λόγο που τα κάνουμε..για το δικό τους καλό είναι.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα το κάνω σίγουρα! Θα σου πω σε λίγο καιρό αν έπιασε το κόλπο!
By katerina10 on 14-06-08, 19:07
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα το κάνω σίγουρα! Θα σου πω σε λίγο καιρό αν έπιασε το κόλπο!
Θα περιμένω..και ίσως μέχρι τότε να έχω ανακαλύψει και εγώ νέους τρόπουςγ για την δική μου απείθαρχη!!
By vlad on 11-03-09, 21:01
Ολοι οι αιλουροι (μικροι, μεγαλοι, αγριοι, ημεροι, δρομου και σπιτιου) επικοινωνουν. Στην ιδια στιγμη παρουσιαζουν σημαδια "τρελλας" πολυ πιο σπανια απο τους ανθρωπους. Και να μπορουσαν ψεμματα δεν λενε, ουτε κατανοουν την εννοια "κακια" (ουτε καλοσυνη συνεπως). Ειναι πραγματικα σαν μικρα παιδια. Οταν κανουν κατι περιμενουν να δουν εαν θα ερθει επικριση η ανταμοιβη απο την μητερα τους (τον ανθρωπο τους εδω) και μαθαινουν απολυτα λογικα.
Οπως και τα σκυλια, οταν ακουν διαφορετικους ηχους καθε φορα τους ειναι δυσκολο να καταλαβουν εαν ο ηχος ειναι επικριση η ανταμοιβη. Πολυ χρησιμο ειναι να χρησιμοποιουμε μια συγκεκριμενη εκφραση για "σωστο" ("good girl" = απομνημονευση) και αλλη μια για "λαθος" (be nice = δοκιμασε κατι αλλο). Οπως επισης ειναι σημαντικη και η σιωπη.
Στο θεμα του δαγκωματος. Κοιταξτε πως αντιμετοπιζεται απο την μητερα γατα σε ελευθερο περιβαλον. Η μητερα μπορει να προειδοποιησει οτι θελει ηρεμια (απο απλη κινηση της ουρας μεχρι μια απαλη φαπα στην κορυφη του κεφαλιου περνοντας απο διαφορα εκφωνιματα), μπορει να δειξει οτι ανεχεται το παιχνιδι του μικρου μεχρι καποιο οριο το οποιο φροντιζει να ειναι ξεκαθαρο για τον μπομπιρα/μπομπιρινα (απο τιναγμα για το "ξεφορτωθει", αλλαγη της στασης του σωματος αλλα και κραυγη πονου που αν δεν ακολουθισει ακαριαια υπακοη πεφτει παλι η απαλη φαπα).
Ως ανθρωποι μας ειναι δυστυχως πολυ δυσκολο να μιμιθουμε τους γατισιους ηχους αλλα οσον αφορα τον πονο μπορω να πω με απολυτη σιγουρια οτι οι περσσοτερες (ολες οσες εχω γνωρισει και δεν εχουν προβλημα ακοης) γατες καταλαβαινουν το ΑΑΑΑΟΥΥΥ!!! μια χαρα.
Στην δικια μας περιπτωση, ειναι θεμιτο να παιζει η μικρη μαζι μας ακομα και οταν κοιμομαστε (το δικο μου Sleep cycle εχει γινει σχεδον γατισιο )... Κοιμαμαι... ερχεται το ζιζανιο και αρχιζει να μου ακουμπαει το πελμα (δεν με πειραζει και ας ξυπνισω επειδη θα με ξαναπαρει ο υπνος αμεσως) δεν κανω τιποτα... Αποφασιζει να παιξει με το ποδι μου... αν δεν με πονεσει αλλα αρχιζει να με ξυπναει κανονικα τιναζω το ποδι μου (πολυ προσεκτικα επειδη η δυναμη ενος ενηλικα αντρα η γυναικας, ειναι πολυ πιο μεγαλητερη - σε απολυτο νουμερο - απο μια γατα και δεν θελουμε να την χτυπισουμε)... αν με πονεσει (δεν χρειαζεται να πονεσω αρκη να αιστανθω νυχι - επειδη ξερω οτι αν το νοιωσω το πρωι θα ηπαρχει γρατζουνια) κανω ενα εντονο ΑΑΑΟΥ (εχω ξυπνισει την γυναικα μου αρκετες φορες)... αν υπαρξει επομενη φορα (που ειμαι σχεδον ξυπνιος πλεον) τοτε με το που μου την "πεσει" κινουμε γρηγορα προς αυτην και την κοιταω στα ματια... δεν εχει χρειαστει ποτε τιποτα παραπανο.
Το ιδιο κανουμε και με την "ζαβολιες" μονο που αντι για αααου ακουει σσσσσ (που συνιθως περιεχει πολυ υψηλες συχνοτητες που ειναι πολυ ευδιακριτες για τις γατες).
Μια αλλη "γατολεξη" (εισαγωγικα επειδη δεν περιεχει ηχο) που ειναι πολυ χρησιμη ειναι οντος το αργο κλεισιμο των ματιων. Χρησιμοποιηστε το σοφα.
Η φαπα απο ανθρωπο ειναι απαγορευμενο (φανταστειτε να σας ριχνει φαπα μια αρκουδα - ακομα και στο πιο απαλο ειναι υπερβολικο). Και οπως ολα τα ζωα (συμπεριλαμβανωμενο τον ανθρωπο), ετσι και οι γατες ωριμαζουν πολυ καλητερα οταν μαθαινουν με επαινους παρα με τιμωριες.
Μια πολυ καλη μεθοδος που μπορει να εφαρμοστει και περα απο την πειθαρχια ειναι η μεθοδος κλικ.
By jupiter7 on 12-05-09, 20:33

παιδια εγω εχω μια russian blue 4 μηνων και μας εχει τρελανει στη δάγκα.μερικες φορές νιαουρίζει γιατί δν κα8ομαι να με δαγκώσει...οι εφιμερίδες δν την σταματάνε, το ξεχνάει αμεσως. Τελος κα8ε βραδυ την πίανει τρέλα... τρεχει σφαίρα γρυλίζοντας και άμα τησ ερθει 8α ρίξει και καμια δάγκα..

θεωρω οτι ειναι πλ αγρια..φαντάσου τι 8α κανει όταν 8α θέλει και γατο... σας παρακαλώ πειτε τπτ γιατί είναι πλ ατίθαση.
By drf on 13-05-09, 09:40
Αρχική Δημοσίευση από jupiter7
παιδια εγω εχω μια russian blue 4 μηνων και μας εχει τρελανει στη δάγκα.μερικες φορές νιαουρίζει γιατί δν κα8ομαι να με δαγκώσει...οι εφιμερίδες δν την σταματάνε, το ξεχνάει αμεσως. Τελος κα8ε βραδυ την πίανει τρέλα... τρεχει σφαίρα γρυλίζοντας και άμα τησ ερθει 8α ρίξει και καμια δάγκα..

θεωρω οτι ειναι πλ αγρια..φαντάσου τι 8α κανει όταν 8α θέλει και γατο... σας παρακαλώ πειτε τπτ γιατί είναι πλ ατίθαση.
τι να σου πω jupiter γάτες και γυναίκες είναι πολύ δύσκολο να τις πειθαρχήσεις ..
By Ceres Victoria on 13-05-09, 10:00
απο τον δικο μου δεν εχω παραπονα, αλλα οταν προκειται να τον βουρτσισω γινεται...αλλος γατος. Αγριευει παρα πολυ και δεν καθεται με τιποτα και το κακο ειναι οτι βγαζει πολλες τριχομπαλες και το χτενισμα πρεπει να γινεται 2 φορες τη μερα γιατι μαδαει παρα πολυ! Εχω δοκιμασει παρα πολλα πραγματα αλλα τιποτα. Εχετε να μου προτεινετε τιποτα για την περιπτωση του;
By n.k on 21-05-09, 21:03
Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα! Ο Chester μου είναι πολύ ήσυχος και με ακούει! Ο δε Darth ούτε καν!! Με αγνοεί απλά και κλαίει για τα πάντα! Είτε για φαΐ είτε για χάδια, σε σημείο εκνευρισμού! Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα!!
By toufakos on 22-05-09, 08:24
το δικο μου προβλημα ,δεν ειναι οτι δαγκωνει, ειναι οτι ανεβαινει παντου μα παντου και ριχνει οτι βρει κατω. μπαινει μεσα στο νεροχυτη και πινει νερο, μαλλον ειναι πιο νοστιμο απο το δικο της, τι να πω. ειναι κουφη εκ γεννετης, οποτε δεν την τρομαζει ουτε ο ηχος απο τα πραγματα που πεφτουν, ουτε η φωνη μου. εχεις κανεις καμια ιδεα πως μπορω να μαθεις σε μια κουφη γατα να μην τα κανει αυτα?
By NinaDim on 27-05-10, 14:15
Απάντηση: Γατες και πειθαρχία

Χαίρεται! Βρήκα τον ιστότοπο εντελώς τυχαία μόνο και μόνο γιατι έψαχνα να βρώ μια λύση για τη Ζίζου (το δικό μου γλυκό μου "βάσανο" )! Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον toufako, η Ζίζου δηλαδή ανεβαίνει παντού συμπεριλαμβανομένων και των πάγκων της κουζίνας. Την έχω λίγο κακομαθημένη είναι η αλήθεια και την δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνει όπου θέλει μέσα στο σπίτι εκτός απο το μπάνιο και τους πάγκους της κουζίνας. Το μπάνιο το έχω καταφέρει κλέινοντας την πόρτα, αλλά η κουζίνα είναι ενιαία με το υπόλοιπο σπίτι και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Συνήθως όταν την δώ της φωνάζω και την κλείνω σ'ένα κλειστό μπαλκονάκι που έχω για 5 λεπτά. Σας παρακαλώ, όποιος έχει μια λύση ας τη μοιραστεί μαζί μας γιατι και εγώ έχω βαρεθεί να πλένω πάγκους με χλωρίνη και να φωνάζω και η Ζίζου να με ακούει! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την μακρυγορία!
By KnightRider on 24-06-10, 09:18
Αρχική Δημοσίευση από NinaDim
Χαίρεται! Βρήκα τον ιστότοπο εντελώς τυχαία μόνο και μόνο γιατι έψαχνα να βρώ μια λύση για τη Ζίζου (το δικό μου γλυκό μου "βάσανο" )! Έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον toufako, η Ζίζου δηλαδή ανεβαίνει παντού συμπεριλαμβανομένων και των πάγκων της κουζίνας. Την έχω λίγο κακομαθημένη είναι η αλήθεια και την δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνει όπου θέλει μέσα στο σπίτι εκτός απο το μπάνιο και τους πάγκους της κουζίνας. Το μπάνιο το έχω καταφέρει κλέινοντας την πόρτα, αλλά η κουζίνα είναι ενιαία με το υπόλοιπο σπίτι και δεν μπορώ να κάνω κάτι. Συνήθως όταν την δώ της φωνάζω και την κλείνω σ'ένα κλειστό μπαλκονάκι που έχω για 5 λεπτά. Σας παρακαλώ, όποιος έχει μια λύση ας τη μοιραστεί μαζί μας γιατι και εγώ έχω βαρεθεί να πλένω πάγκους με χλωρίνη και να φωνάζω και η Ζίζου να με ακούει! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την μακρυγορία!
Νομίζω πως πρέπει να βάλεις κάτι εκεί πάνω ώστε η γάτα να το φοβηθεί και να μην ξανανέβει. π.χ. εμείς έχουμε εναν γάτο που κοιμάται όλη μέρα (ψοφίμι κανονικό) και τη βρίσκει να κάθεται και να κοιμάται μέσα στις γλάστρες (σε όλες όσες έχουν χώμα ή και λουλούδια) έτσι λοιπόν, κάτι καλαμάκια που είχαμε από σουβλάκια τα σπάσαμε στα 2 και τα βάλαμε κάθετα μέσα στο χώμα των γλαστρών. Από τότε δεν έχει ξαναμπεί σε γλάστρα.
By marian00 on 24-08-10, 12:00
Παιδιά εγώ έχω το άλλο.Η μεγάλη δε θέλει καθόλου τον μικρό.Ο τσάρλυ είναι 4 μηνών και έχει αρχίσει τα παιχνίδια την ενοχλεί συνέχεια,κυνηγάει διαρκώς την ούρα της και άλλα τέτοια.Στην αρχή του έδειχνε ότι δεν ήθελε μετά άρχισαν οι καβγάδες και τώρα δε θέλει να τον βλέπει καθόλου.Φεύγει από το σπίτι και γυρνάει το βράδυ για να φάει και αυτό μόλις τον βλέπει πάλι του κάνει κιιχχχχ και φεύγει!Να τονίσω ότι μέχρι πριν κανένα μήνα πήγαινε και την βύζαινε που κ που και σκέφτομαι μήπως θέλει να το απογαλακτίσει γιαυτό συμπεριφέρεται έτσι.Εσείς τι λέτε?
By Σπιτόγατος on 13-05-11, 21:23
Βασικά, παρόλο που έχω διαβάσει παντου ότι οι γάτες δεν ανταποκρίνονται στην τιμωρία, έχω παρατηρήσει ότι ο γάτος μου είναι πειθαρχημενος και ξέρει ότι αν θυμώσω και του φωνάξω και εκείνος συνεχίσει θα φάει μερικές ξυλιές. Παρ'όλα αυτά με αγαπάει και χαίρεται να τον αγκαλιάζω και να τον χαιδεύω. Με φοβάται μόνο όταν υψώνω τη φωνή μου. Δεν ξέρω γιατί. Μήπως είναι ειδική περίπτωση;
By Πουπουλίνα on 13-05-11, 21:33
Συγνωμη..αλλα οι ξυλιες..συνισταται κακοποιηση ζωου.
Σε φοβαται,γιατι ξερει οτι θα επακολουθησει ξυλο,κατι ..που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κανουμε.
By marina289 on 14-05-11, 09:29
Ξέρεις... άλλο σεβασμός, άλλο φόβος, άλλο αγάπη... Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι για σένα το επιθυμητό, αλλά έχεις χρησιμοποιήσει έναν τελείως ανορθόδοξο τρόπο για να το πετύχεις... Αν έχεις φάει ποτέ ξύλο στη ζωή σου, -δεν στο εύχομαι, αλλά για να το αναπαράγεις σαν ¨μέθοδο¨, ίσως και να το έχεις εισπράξει κάποια στιγμή στη ζωή σου- μπορείς να ανατρέξεις στα συναισθήματα που ένιωθες τότε...
Επίσης, προσπάθησε γενικότερα στη ζωή σου -και όχι μόνο με το γατάκι σου- να μην κάνεις κατάχρηση εξουσίας όταν αυτή υπάρχει εκ των πραγμάτων...
Και προσπάθησε να διακρίνεις και άλλα πράγματα σε αυτό το πλάσμα, και σε αυτά τα ματάκια, που ίσως δεν τα έχεις δει ακόμα...
Επίσης έχε κατά νου ότι δεν είναι άνθρωπος, ούτε έχει μέσα του αφομοιωμένους τους κανόνες που έχει θεσπίσει ο άνθρωπος...
By Ceres Victoria on 15-05-11, 09:57
Το βρίσκω απαράδεκτο να χτυπάμε ένα ανυπεράσπιστο ον.
Τι μπορεί να διαπράξει ένα γατί που να του αξίζει το ξύλο;
Να σπάσει κάποιο βάζο; Να ξύσει τα νύχια του στον καναπέ; Να ανέβει στον πάγκο της κουζίνας;
Εσύ δηλαδή δεν προκαλείς ζημιές και φθορές στο σπίτι σου; Δεν λερώνεις ποτέ το σπίτι σου; Δεν κάνεις ποτέ θόρυβο όταν κοιμούνται οι άλλοι ή όταν κοιμάται η γάτα σου;
Αν επιθυμούσες ένα ήσυχο κατοικίδιο που θα κάθεται σε μια γωνιά να σε κοιτάει ή να έρχεται να το χαιδεύεις μόνο όταν θέλεις εσύ, γιατί αποφάσισες να πάρεις γάτα και όχι ένα ψαράκι;
By Baffi on 22-07-11, 11:51
Απάντηση: Γάτες και πειθαρχία

H Ευρωπαϊκή Σύμβαση για την προστασία των ζώων συντροφιάς που ισχύει και στην Ελλάδα λέει ότι "Κανείς δεν πρέπει να κάνει άσκοπα ένα ζώο συντροφιάς να πονά, να υποφέρει ή να αγωνιά" Αυτο έχω κανονα ζωής σε ζωάκια και σε παιδάκια....

By Nts79 on 22-07-11, 12:06

μη ξεχναμε οτι ειναι ζωα και δε μπορουν να καταλαβουν ευκολα αυτο που θελουμε να πουμε
οταν κανει κατι κι εκει που ολα ηταν μια χαρα εσυ ηρεμος ξαφνικα σε βλεπει απο ηρεμο
να αρχισεις να τσιριζεις ε τι περιμενεις το γατι να κανει? φοβαται γιατι ξερει οτι ειναι σε
ενα μερος περιορισμενο και δε μπορει να γλυτωσει ουτε απο τισ αγριοφωναρες σου ουτε
απο τις ξυλιες που θα ακολουθησουν
συγνωμη αλλα πολυ απλα απαραδεκτο
μπες στη θεση του και σκεψου εσυ πως θα ενοιωθες ???????????????????
να μην καταλαβαινεις και ξαφνικα ο δικος ανθρωπος να αρχισει να ουρλιαζει και
να τρως και ξυλιες
καλο θα ηταν????????????????
και φυσικα θελοντας και μη θα πρεπει να τον αγαπας γιατι πολυ απλα δεν εχεις αλλη
επιλογη
μηπως αυτο σε κανει ειδικη περιπτωση ???????????
By sotago on 04-09-12, 11:42

Γεια σας. Εγώ έχω τα εξής 3 προβλήματα με την γάτα μου και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω. Έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους που προτείνει το κανάλι, αλλά τίποτα! Κατ'αρχάς το βασικό πρόβλημα είναι ότι βυζαίνει. Είναι σχεδόν 5 μηνών και βυζαίνει. Όχι την μάνα του (από το οποίο δυστυχώς την στερήθηκε 2 εβδομάδων) αλλά κυρίως υφάσματα. Σύνηθως όταν είναι η ώρα του για χάδια το παθαίνει και σαλιώνει πολύ. Στην αρχή τα ρούχα μας, αλλά τώρα του δίνουμε ένα ύφασμα. Στην αρχή δοκιμάζαμε να το αποτραβούμε μήπως το κόψει, αλλά στην τελική μόνο να εκνευριστεί καταφαίρναμε. 2ο πρόβλημα είναι οτι δαγγάει. Στην αρχή λίγο για παιχνίδι, μετά πάρα πολύ. Αν δείτε τα χέρια μου ειναι όλο πληγές. Δοκιμάσαμε να του κόβουμε τα χάδια και να μην του δίνουμε σημασία, δοκίμασα από μικρό να το ακινητοποιώ όπως η μάνα του, τίποτα. Το τρίτο πρόβλημα είναι να το μάθουμε να μην ανεβαίνει στο τραπέζι και στους πάγγους τις κουζίνας. Δυστυχώς πολύ ενοχλούνται από αυτό και σιχαίνονται. Δυστυχώς εφόσον δεν επιασαν οι μεθόδοι που προτείνετε ο πατέρας μου άρχισε και το έδερνε (δεν το σακατέβει κιολας) και δοκιμάζουν την χρήση των σπρέι. Εγώ πάλι νοιώθω άσχημα και στεναχωριέμε πολύ, αλλά πρέπει να βρω μια αποτελεσματική λύση για να τους αλλάξω γνώμη. Παρακαλώ βοηθήστε με!
By Lord Kratos on 04-09-12, 12:40

sotago, το να δέρνεις ένα γατάκι δεν είναι μέθοδος εκπαίδευσης και δεν θα φέρει κανένα επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αντιθέτως, θα κάνει το γατί επιθετικό και φοβικό απέναντι σας.
Εάν δεν θέλετε να ανεβαίνει στους πάγκους της κουζίνας, δοκιμάστε να τον κατεβάζετε κάθε φορά που ανεβαίνει.
Μπορεί να χρειαστεί αρκετή υπομνή από την πλευρά σας αλλά είναι πιθανόν να αποδώσει.
Σχετικά με το δάγκωμα, εάν το κάνει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, μπορείς να τον πιάνεις απαλά και να τον αφήνεις λίγο πιο μακριά χωρίς να του δίνεις σημασία για κανένα δίλεπτο.
Μπορείς επίσης να φυσάς λίγο στο πρόσωπο του όταν σε δαγκώνει, με τον καιρό θα το ελαττώσει πιστεύω.
Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις να του λες ένα "ΜΗ" με σταθερή φωνή κάθε φορά που σε δαγκώνει.
By Mauros Gatos on 04-09-12, 12:40
Αρχική Δημοσίευση από sotago
Γεια σας. Εγώ έχω τα εξής 3 προβλήματα με την γάτα μου και δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω. Έχω δοκιμάσει πολλές μεθόδους που προτείνει το κανάλι, αλλά τίποτα! Κατ'αρχάς το βασικό πρόβλημα είναι ότι βυζαίνει. Είναι σχεδόν 5 μηνών και βυζαίνει. Όχι την μάνα του (από το οποίο δυστυχώς την στερήθηκε 2 εβδομάδων) αλλά κυρίως υφάσματα. Σύνηθως όταν είναι η ώρα του για χάδια το παθαίνει και σαλιώνει πολύ. Στην αρχή τα ρούχα μας, αλλά τώρα του δίνουμε ένα ύφασμα. Στην αρχή δοκιμάζαμε να το αποτραβούμε μήπως το κόψει, αλλά στην τελική μόνο να εκνευριστεί καταφαίρναμε. 2ο πρόβλημα είναι οτι δαγγάει. Στην αρχή λίγο για παιχνίδι, μετά πάρα πολύ. Αν δείτε τα χέρια μου ειναι όλο πληγές. Δοκιμάσαμε να του κόβουμε τα χάδια και να μην του δίνουμε σημασία, δοκίμασα από μικρό να το ακινητοποιώ όπως η μάνα του, τίποτα. Το τρίτο πρόβλημα είναι να το μάθουμε να μην ανεβαίνει στο τραπέζι και στους πάγγους τις κουζίνας. Δυστυχώς πολύ ενοχλούνται από αυτό και σιχαίνονται. Δυστυχώς εφόσον δεν επιασαν οι μεθόδοι που προτείνετε ο πατέρας μου άρχισε και το έδερνε (δεν το σακατέβει κιολας) και δοκιμάζουν την χρήση των σπρέι. Εγώ πάλι νοιώθω άσχημα και στεναχωριέμε πολύ, αλλά πρέπει να βρω μια αποτελεσματική λύση για να τους αλλάξω γνώμη. Παρακαλώ βοηθήστε με!
Το εδερνε? Αν ειναι δυνατον. Το γατακι ειναι πολυ μικρο ακομα. Και θα δαγκωσει και θα γρατζουνισει.Τωρα αν δεν θελατε να ανεβαινει στο τραπεζε,ας μην παιρνατε γατα.Δεν εκπαιδευονται. Μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι την υπευθυνη υιοθεσια του σε αλλη οικογενεια ? Το γατακι δεν μπορει να ζησει ευτυχισμενο σε μια τετοια κατασταση. Να μην μιλησω για την βια που ασκειται πανω του και ειναι τραγικο αυτο
By Πουπουλίνα on 04-09-12, 12:49
Οχι μονο δεν ειναι λυση,οχι μονο φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα,αλλα ειναι και κακοποιηση ζωου και τιμωρειται αυστηροτατα απο τον νομο.
Καλε μου φιλε,εφοσον δεν θελατε το γατακι να ανεβαινει σε τραπεζια και παγκους,δεν θελετε να σαλιωνει ρουχα,χαδια δεν του δινετε(ισως απο εκει να πηγαζει και αυτη του η συμπεριφορα με το δαγκωμα-το γατι νιωθει ανεπιθυμητο)..γιατι πηρατε ζωακι;Τα ζωακια μας δεν ειναι κουκλακια λουτρινα,να τα τοποθετουμε στο σημειο που θελουμε και να καθονται εκει ακουνητα,αμιλητα στρατιωτακια.
Ειναι ζωντανοι οργανισμοι,οντοτητες με δικο τους ψυχικο κοσμο,με δικα τους θελω και με ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.Ναι,και ο δικος μου ο γατος δαγκωνε παρα πολυ και γρατζουναγε κιολας.Τα δικα μου χερια επρεπε να δεις,Ομως βρηκα τροπους να το αποφευγω.Οταν πχ δεν θελει να τον χαιδεψω,δεν τον χαιδευω.Οταν παει να με δαγκωσει,παιρνω απαλα το χερι μου,του ωναζω δυνατα και κοφτα,ή τον απασχολω με το αλλο μου χερι,ετσι αυτος με αφηνει.
Στα τραπεζια και στους παγκους μου ανεβαινουν.Απλα πριν φαω,τα καθαριζω.Στα εστιατορια που παμε,τα τραπεζια και τους παγκους τα γλυφουν οι κατσαριδες και τα ποντικια.Μονο που αυτα ΔΕΝ τα βλεπουμε.Εφοσον η γατα μενει μονιμα μεσα και δεν βγαινει εξω,δεν υπαρχει κανενα προβλημα να ανεβαινει στα τραπεζια.Ενα καθαρισμα,και οχι εκτεθιμενα τροφιμα επανω..και κανενα προβλημα.
Γιατι τοση υστερια;
Μαλλον θα πρεπει να αλλαξετε την κοσμοθεωρια σας και την φιλοσοφια σας σε καππιαν πραγματα.Ομως να ζει ετσι ο γατος,αυτο δεν ειναι σωστο.
Οταν υιοθετουμε ζωο,ξερουμε οτι και θα μαδησει,και θα ανεβει στα τραπεζια,και θα παει στον καναπε και θα μας δαγκωσει ,και ολα αυτα.
ΥΓ.Τωρα προσεξα την ηλικια του.
Η συμπεριφορα του γατιου ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ.Ετσι ακριβως κανουν ολα τα μικρα γατακια.Τα ανθρωπινα μωρα δηλαδη,εχουν την συμπεριφορα μεγαλου ανθρωπου;Δεν κλαινε;Δεν κατουριουνται;Δεν κανουν ζημιες;Πως περιμενετε ενα μικρο γατακι να εχει συμπεριφορα ενηλικης γατας;
By Claire Rentfield on 04-09-12, 14:13

Sotago, οσον αφορα το ξυλο στο γατι, οι προηγουμενοι με καλυψαν. Σιγουρα δεν ειναι εκπαιδευτικη μεθοδος γατιου. Εγω προσωπικα δεν πιστευω ουτε και σκυλου. Η γατα αντιδρα καλυτερα στην ανταμοιβη, καθε φορα που θα κανει κατι που μας ευχαριστει. Ειναι μικρο το καημενουλι και οπως ειπε και η Πουπουλινα, ουτε τα ανθρωπινα μωρα συμπεριφερονται οπως ενας ενηλικος ανθρωπος. Τωρα το θεμα του πιπιλισματος των ρουχων, το παθαινουν κυριως γατακια που αποχωριστηκαν πολυ νωρις τη μανα τους. Ο δικος μου ο γατος το εκανε απο μωρο και το κανει ακομη και κοντευει να κλεισει τα 5 του χρονια. Αν δεν θελετε να σας σαλιωνει τα ρουχα, δωστε του καποιο ρουχο που δεν το χρειαζεστε, μονο να το φορεσει καποιος μια φορα τουλαχιστον, να εχει τη μυρωδια σας. Εχω την εντυπωση οτι αυτο δεν το κοβουν ποτε. Προσεξτε μονο να μην το παρακανει και πληγιαζει τα χειλακια του. Ο δικος μου το παθαινει και του το εξαφανιζω για λιγες μερες, αντικαθιστωντας το με επιπλεον προσοχη, φροντιδα και χαδια.
By Selina Kyle on 04-09-12, 16:52
Συγνώμη αλλά στενοχωρήθηκα πολύ τώρα. Οι γάτες δεν είναι ανθρωπάκια ντυμένα με γούνα, είναι ΓΑΤΕΣ. Είναι πολύ διαφορετικές από εμάς!!! Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να διαβάσετε και να προσπαθήσετε μέσα από τη συμβίωσή σας μαζί της να έχετε ανοικτό μυαλό ούτως ώστε να τις γνωρίσετε!
Τι πάει να πει δαγκώνει και πιπιλά και ο πατέρας σου το δέρνει; Εκείνος που δέρνει ένα ανυπεράσπιστο γατάκι, ένας ενήλικας άνθρωπος, γιατί δεν ανοίγει ένα βιβλίο; Γιατί δεν μιλάτε με κάποιον κτηνίατρο;
Αγαπητέ μου φίλε, οι γάτες είναι οι τέλειοι θηρευτές. Αν δεν μάθουν από μικρά μέσα από το παιγνίδι να χρησιμοποιούν νύχια και δόντια πως θα εκπαιδευτούν; Πως μαθαίνεις ένα γατάκι να μην δαγκώνει; Παίξε μαζί του με ειδικά παιγνίδια για γάτες, δεμένα με καλάμι, ποτέ με τα χέρια σου!! Και το ότι πιπιλά και ζημώνει, είναι απόλυτα φυσιολογικό, δείχνει ευχαρίστηση!!! Αν ανέβει σε πάγκο, μπορείτε να κτυπήσετε δυνατά παλαμάκια και να πείτε "όχι". Μια, δύο, θα το καταλάβει αυτό. Αλλά προς Θεού, πάρτε ένα γατόδεντρο για να ανεβαίνει ψηλά. Το ξέρεις ότι οι γάτες αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια όταν ανεβαίνουν ψηλά; Γιατί δεν διαβάζετε παρά να κακοποιείτε ένα πλασματάκι;
Η κόρη του αδερφού μου είναι 6 μηνών. Τρέχουν τα σάλια της, και προχθές με πιπίλισε, σχεδόν με δάγκωσε στο πιγούνι. Έπρεπε να την κτυπήσω για να την εκπαιδεύσω; Ή σαν ενήλικας που είμαι να γνωρίζω ότι έχει φαγούρα επειδή έχει οδοντοφυία;
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 04-09-12 στις 20:15. Αιτία: Ορθογραφικά

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Menios1871, Natalia_lg

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους