Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,157 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Coshida Bentonit (μπλε συσκευασία)

Δημοσιεύτηκε από Αντα
08-04-08

Coshida Bentonit (μπλε συσκευασία) - για την πιο φυσική ανάγκη του κόσμου!!! Είναι ένα προϊόν που θα βρείτε στα σουπερμάρκετ Lidl.

Περιγραφή

"Η άμμος Coshida κατασκευάζεται από 100% φυσική άργιλο και είναι απαλλαγμένη από βλαβερές ουσίες και ίνες. Η ικανότητα μετατροπής της άμμου σε μικρούς σβόλους, μειώνει σημαντικά την απαιτούμενη ποσότητα προϊόντος. Δεν είναι πλέον απαραίτητο να αντικαθιστάτε καθημερινά την άμμο, τώρα απλώς τη συμπληρώνετε. Η φυσική ικανότητα διόγκωσης και απορρόφησης των αποξηραμένων κόκκων κατακρατεί την υγρασία σε δευτερόλεπτα δημιουργώντας συμπαγείς σβόλους και αποτρέπει τη δημιουργία οσμών. Οι πατούσες της γάτας παραμένουν καθαρές, όπως και το τρίχωμά της", αναγράφει η συσκευασία Coshida Bentonit.

Γενική εντύπωση

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην αρχή που έβαλα την άμμο είναι το σκούρο καφέ χρώμα που έχουν οι κόκκοι. Οι κόκκοι έχουν το σύνηθες μέγεθος, ούτε μεγάλοι ούτε πολύ μικροί. Ενώ στην συσκευασία αναγράφεται ότι οι κόκκοι απορροφούν την υγρασία και μετατρέπονται σε σβόλους, στην πραγματικότητα δεν σχηματίζονται. Μάλιστα επειδή το κύριο και μοναδικό τους συστατικό είναι η άργιλος, μετατρέπονται σε λάσπη που είναι πολύ δύσκολο να καθαριστεί καθώς κολλάει στον πάτο. Ένα άλλο μειονέκτημα είναι ότι λόγω του χρώματος που έχει η άμμος δεν μπορείς να καταλάβεις πού είναι "ποτισμένο" και πού όχι, με αποτέλεσμα να πετάς και μεγάλη ποσότητα από την καθαρή άμμο.
Το μόνο θετικό της χαρακτηριστικό είναι ότι δεν μυρίζει καθόλου.

Κόστος

Η συσκευασία των 10 κιλών κοστίζει 3,99 ευρώ.

Σχέση ποιότητας/τιμής

Προσπαθώ να βρω την καλύτερη λύση ανάμεσα στην ποιότητα και την οικονομία, καθώς είμαι περήφανη γατομαμά δύο γατιών. Δυστυχώς αυτή η μάρκα –ενώ ξεκίνησε με ένα δυνατό ατού, τη χαμηλή τιμή της- δεν με βοήθησε καθόλου να επιτύχω το στόχο μου γιατί μετά από μια μόλις την εβδομάδα την πέταξα όλη!
Δεν τη συνιστώ ούτε αν δεν έχετε ούτε κόκκο άμμου στο σπίτι και όλα τα σουπερ μάρκετ είναι κλειστά!

(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου) (Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Αντα
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
70%70%70%
7,00
Ποιότητα
48.3%48.3%48.3%
4,83
Μυρωδιά
48.3%48.3%48.3%
4,83
Αντίδραση γάτας
71.7%71.7%71.7%
7,17
6 users rated 60% average

5 most read κριτικές
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κοκκοι αμμου.jpg
Εμφανίσεις:  612
Μέγεθος:  241,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  coshida bentonit.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  147,5 KB  

By Raisa on 08-04-08, 20:37
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
50%50%50%
5
Ποιότητα
40%40%40%
4
Μυρωδιά
60%60%60%
6
Αντίδραση γάτας
60%60%60%
6
Average 53%
Την έχω δοκιμάσει και γω, και θα συμφωνήσω με την παραπάνω κριτική
Παράθεση
By kyveli on 12-04-09, 09:21
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
50%50%50%
5
Ποιότητα
20%20%20%
2
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
80%80%80%
8
Average 40%
Το χειρότερο με αυτή την άμμο είναι η.. απαίσια μυρωδιά όταν υγροποιηθεί από τσίσα. Είναι αποπνικτική!!!
Δε μυρίζει αμμωνία, αλλά κάτι σα σαπίλα, σα χαλασμένα λαχανικά, δε μπορώ να το περιγράψω, αλλά ακόμη και ολοκαίνουργια όταν έβαζα στην αμμολεκάνη ήταν απαράδεκτη.
Την πέταξα στα σκουπίδια, όση είχε μείνει στο τσουβάλι, πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για τα δικά μου δεδομένα, που δεν έχω συνηθίσει και σε τίποτε εξαιρετικό, με Friskies τα έχω τα γατιά.

Όντως, ακόμη και κόκκο άμμου να μην έχετε και όλα τα σουπερ μάρκετ να'ναι κλειστά, κ αλύτερα να βάλετε λίγο χώμα γλάστρας παρά αυτό!
Παράθεση
By Fotini on 13-04-09, 10:44
Κορίτσια, ό,τι πληρώνετε, παίρνετε! Αυτό είναι κανόνας..
Παράθεση
By ΟΥΡΑΝΙΑ on 13-04-09, 10:58
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
70%70%70%
7
Ποιότητα
60%60%60%
6
Μυρωδιά
60%60%60%
6
Αντίδραση γάτας
90%90%90%
9
Average 70%
Αρχική Δημοσίευση από kyveli
Το χειρότερο με αυτή την άμμο είναι η.. απαίσια μυρωδιά όταν υγροποιηθεί από τσίσα. Είναι αποπνικτική!!!
Δε μυρίζει αμμωνία, αλλά κάτι σα σαπίλα, σα χαλασμένα λαχανικά, δε μπορώ να το περιγράψω, αλλά ακόμη και ολοκαίνουργια όταν έβαζα στην αμμολεκάνη ήταν απαράδεκτη.
Την πέταξα στα σκουπίδια, όση είχε μείνει στο τσουβάλι, πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ για τα δικά μου δεδομένα, που δεν έχω συνηθίσει και σε τίποτε εξαιρετικό, με Friskies τα έχω τα γατιά.

Όντως, ακόμη και κόκκο άμμου να μην έχετε και όλα τα σουπερ μάρκετ να'ναι κλειστά, κ αλύτερα να βάλετε λίγο χώμα γλάστρας παρά αυτό!
Εγώ διαφωνώ. Χρησιμοποιώ κι εγώ αυτή την άμμο λόγω χαμηλής τιμής. Η ποιότητα της μπλε συσκευασίας είναι πολύ μέτρια ενώ η κίτρινη συσκευασία η οποία δεν εμφανίζεται πια στα σούπερ μάρκετ ήταν πολύ καλύτερη και δεν λάσπωνε τόσο. Η άμμος Friskies όμως ειδικά με άρωμα λεβάντα παρόλο που έχω ένα γατούλη βρώμαγε τόσο πολύ όταν ανακατευόταν η λεβάντα με τα τσίσα που δεν μπορούσες να σταθείς. Η δε απλή χωρίς λεβάντα τα ίδια.
Όσο για το χώμα από την γλάστρα δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν
Παράθεση
By Desdemona on 13-04-09, 10:59
Θα συμφωνήσω κι εγώ, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ άμμος
Παράθεση
By kyveli on 14-04-09, 22:09
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
50%50%50%
5
Ποιότητα
20%20%20%
2
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
80%80%80%
8
Average 40%
Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Όσο για το χώμα από την γλάστρα δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν
Ε, καλά στην πράξη ούτε και γω δε θα το συνιστούσα... θα γίνει ένα σπίτι μέσα στις χωματοπατουσιές... Σχήμα λόγου ήταν για να πω ότι πραγματικά δε θα την ξαναχρησιμοποιούσα με τίποτε. Την κίτρινη δεν την έχω χρησιμοποιήσει και όον αφορά τη friskies, ναι, η μη αρωματική είναι επίσης χάλια. Η λεβάντοφρίσκις μου φαίνεται πάντως "fair share" σε σχέση με την τιμή της.
Παράθεση
By julia on 03-11-09, 19:10
Την αγόρασα και εγώ, μιας και την βρήκα στα Lidl, και οι φίλοι έμποροι εδώ, έχουν "ξεφύγει" πλέον με τις χρεώσεις, της friskies...
Τελειώνω την friskies, και θα σας πώ....
Παράθεση
By julia on 08-11-09, 10:40
ΝΑΙ, είναι χάλια.....

Μπορεί να φταίει, και η υγρασία και ο πληθυσμός που χρησιμοποιούν τις τουαλέτες, εγώ σβόλους δεν είδα, λάσπη ναι.

Θα πουλήσω μου φαίνεται τα άλλα σακιά σε καμία οικοδομή.....
Παράθεση
By stiliani on 07-09-10, 11:30
Απάντηση: Coshida Bentonit (μπλε συσκευασία)

και εγω συμφωνώ με την κριτικη! δε με ενοχλεί ιδιαίτερα η μυρωδιά όσο η λασπη τα τσισακια του δε γινοντε με τπτ σβόλοι οπως λέει
επίσης διαφωνώ καθετος με το παραπάνω <<οτι πληρώνεις περνεις κοπελιά>> πλεον με αυτά που εχω δει δεν ισχύει τιποτα τετοιο σου εύχομαι μη πάθει τιποτα το γατί σου απο καμια πανάκριβη τροφή..δεν εχουμε καταλαβει ακομη μου φαινεται οτι το καθενούλι ειναι τοσο διαφορετικό όπως και εμεις αλλωστε εγω μπορεί να τρωω ψαρι και να πίνω γαλα και να μη παθαίνω τιποτα η κολλητή μου ομως να παθαίνει δηλητηρίαση
Παράθεση
By stiliani on 13-09-10, 11:31

τελικα με ενοχλει η μυρωδια πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ
Παράθεση
By mary-babis on 13-09-10, 15:04

Η πιο χαλια αμμος που εχω χρησιμοποιησει.Γινοταν μονο λασπη,μυριζε απαισια απο την πρωτη της χρηση απο το γατι και την πρωτη μερα που πηγαινε δεν χρειαζοταν φτυαρακι για να την καθαρισεις γιατι πολυ απλα δεν καθαριζοταν.Κατευθειαν πεταμα.Χρισημοποιω την frieskies λεβαντα και μου φαινεται καλη καθως επισης και την μαρκα του Μασουτη.Εξισου καλη.
Παράθεση
By anthoulaki on 21-06-11, 22:36

χμμ εμεις εχουμε καταληξει σε αυτη..λογω τιμης.. αλλα να σας πω εχουμε παρει και αλλες που δεν ηταν τοσο καλες, και πιο ακριβες..παντως αυτο για τη μυρωδια δεν εχω εντοπισει κατι..οσο για την λασπη (πηλο το λεω εγω) πολυ ενοχλητικο πραγμα.. φοβαμαι θα χαλασει η αμμολεκανη. η κιτρινη ειναι καλυτερη λοιπον?..αλλα ειπατε οτι δεν υπαρχει πια στα lidl.. :/
Παράθεση
By dimitroula0208 on 07-10-11, 00:02
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
70%70%70%
7
Μυρωδιά
60%60%60%
6
Αντίδραση γάτας
90%90%90%
9
Average 80%

Παιδιά εγώ χρησιμοποιούσα αυτήν σε συνδυασμό με μια αποσμητική σκόνη από πετ σοπ (με άρωμα λεβάντα) και δεν μύριζε καθόλου, παρά μόνο όταν ξεσκέπαζα τα κακά. Βέβαια αυτό το έχει γενικά η γάτα μου, μυρίζουν τα κακά της αλλά τα τσίσα της είναι άοσμα...(). Οι σβώλοι ήταν κάπως λασπωτοί, αλλά με αρκετή προσοχή μπορούσα να καθαρίσω τα τσίσα και να κρατάω την άμμο σχεδόν 2 εβδομάδες πριν την ολική αλλαγή (που την έκανα για λόγους απολύμανσης και μόνο). Μια φορά δεν την βρήκα και πήρα Friskies πράσινη συσκευασία (άοσμη), στη διπλάσια τιμή. Για να είμαστε δίκαιοι, η Friskies είναι αρκετά ελαφρύτερη οπότε τα 5 kg ισοδυναμούν με περίπου 7 kg Coshida. Τη Friskies με το που την έβαλα ξετρελλάθηκα λόγω του χρώματός της και της ανάλαφρης υφής της. Δυστυχώς, όταν μου την "εγκαινίασε" η μικρή, έζεξε όλο το σπίτι από τη σκατίλα (συγγνώμη για την έκφραση) παρότι χρησιμοποιούσα και πάλι την αρωματική σκόνη. Να σημειώσω ότι η μικρή μου κάνει πολύ σφικτά κακά, δεν έχουμε πρόβλημα ευκοιλιότητας γενικά. Πάω λοιπόν να καθαρίσω τα τσίσα και τι να δω. Ούτε σβώλος, ούτε λάσπη ούτε τίποτα. Μόνο διαβρεγμένοι κόκκοι άμμου που τους ξεχώριζες λόγω πιο σκούρου χρώματος. Αναγκάστηκα να πάρω φτυαράκι χωρίς καθόλου τρύπες, που είναι για να μαζεύεις τα κακά του σκύλου από το πάρκο. Πέταγα έτσι τεράστιες ποσότητες άμμου καθημερινά, και το σακί 5 kg το "φάγαμε" σε λιγότερο από μια εβδομάδα! Ωστόσο, παρότι ελαφρύτερη, επειδή είναι κάπως σαν "φλούδες", δεν μου την σκόρπιζε τόσο όσο την Coshida.
Mετά είδα από εσάς εδώ για την Biokat's, την πέτυχα και την αγόρασα. Είχε την Biokat's Fresh μόνο, και την πήρα. Από τιμή δεν έχω πρόβλημα, η διαφορά είναι περίπου 3 ευρώ στα 10 kg σε σχέση με Coshida. Περίμενα θεαματικά αποτελέσματα, όμως απογοητεύτηκα. Κατ'αρχάς η μυρωδιά δεν μου άρεσε καθόλου. Με το που άνοιξα το σακί μου ήρθε ζαλάδα. Μυρίζει μια λουλουδοφαρμακίλα, σαν φτηνό πατσουλί. Επίσης περιέχει πολύ περισσότερο μπεντονίτη από ότι η Coshida, το βλέπω με το μάτι (ξέρω κάποια πράγματα από ορυκτά). Αυτό έχει ως συνέπεια να φτιάχνει μεν πιο δεμένους σβώλους, αλλά και να δημιουργεί συσσωματώματα μέσα στον οργανισμό του ζώου. Αλήθεια, το έχετε θίξει καθόλου αυτό το θέμα εδώ; Όσο πιο "συνδετικές" είναι οι άμμοι, τόσο πιο επικίνδυνες είναι για την υγεία τους. Σίγουρα εισπνέουν κάποια ποσότητα και φανταστείτε τι συμβαίνει όταν αυτή απορροφήσει τα υγρά του ζώου και διογκωθεί μέχρι και 20 φορές του αρχικού τους μεγέθους!! Σκεφτείτε επίσης την αφυδάτωση του ζώου, αν δεν σας τρομάζουν τα συσσωματώματα. Σε καμία περίπτωση δεν θα την κρατήσω, παρότι μου κάνει τον καθαρισμό πιο εύκολο και παρότι, αν και ενοχλητικό το άρωμά της, μου καλύπτει αρκετά την "κουραδίλα" όταν καθαρίζω άμμο. Μόλις τελειώσει το σακί δεν θα την ξαναπάρω. Δεν θέλω το γατί μου να αντιμετωπίζει προβλήματα στο ουροποιητικό και δεν θέλω να φανταστώ τι άλλο για να καθαρίζω εγώ πιο εύκολα ή πιο οικονομικά! Από αυτή την άποψη, μου φαίνεται η Friskies η πιο υγιής για τη γάτα. Θα ψάξω και την αρωματική, μήπως είναι καλύτερη. Αν δεν μου αρέσει, θα επιστρέψω στην Coshida (νομίζω έχω πετύχει και την κίτρινη συσκευασία, θα τη δοκιμάσω κι εκείνη να δω).
Παράθεση
By jul on 24-09-12, 05:15
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
90%90%90%
9
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 95%
παιδια δεν ξερω τι λετε.. η αμμος (η μπλε της coshida την κιτρινη δεν την πετυχα) αοσμη και αψογη.. οσο και η τιμη της (εψαχνα πληροφοριες για τα σακουλακια του lidl και επεσα εδω)
λοιπον τα υγρα που αποβαλλει η γατα αν δεν μαζευτουν αμεσως γινονται μια μαζα, στην αντιθετη περιπτωση το βρεγμενο σημειο διαλυεται αν πας να το μαζεψεις.
επισης η αμμος ειναι πιο βαρια απο οσες εχω δοκιμασει και ετσι δυσκολα βγαινει απο την λεκανη με το σκαψιμο οπως και γινονταν μονιμως. οσο για το χρωμα της, το βρεγμενο κακα τα ψεμματα φαινεται.
αυτα,, υπεραρκετα.. λιγα και ικανοποιητικα.. Καλημερα σε ολες τις γατες!! )
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jul : 24-09-12 στις 05:40.
Παράθεση
By Foteini_a on 30-09-13, 22:27

Πήρα και γω λοιπόν αυτήν την άμμο δεν μπορω να πω για τη ώρα μια χαρα ειναι δεν μυρίζει...ήθελα ομως να ρωτήσω μπορω να πετάξω τα κακακια στην τουαλέτα η δεν κάνει ?
Παράθεση
By aba on 30-09-13, 22:34

Καλησπέρα! Έχω την εντύπωση πως μόνο οι βιοδιασπώμενες άμμοι μπορούν να πεταχτούν στην τουαλέτα-αν μπορούν δηλαδή και αυτές... Αν δεν το αναγράφει πάντως πάνω στη συσκευασία θα έλεγα να μην το επιχειρήσεις...
Παράθεση
By maria_lulu on 23-06-15, 08:14
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
50%50%50%
5
Ποιότητα
10%10%10%
1
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
10%10%10%
1
Average 20%
Απαίσια άμμος! Την είχα πάρει το χειμώνα (η μητέρα μου επέμενε, εγώ δεν την ήθελα). Δεν μπορούσε να τη καθαρίσεις και ούτε να διακρίνεις τη λερωμένη άμμο από τη καθαρή. Όταν οι γάτες ουρούσαν, η άμμος μετατρεπόταν σε λάσπη και το δωμάτιο γέμιζε με μια απαίσια μυρουδιά (σαν κάτι σάπιο). Για να τη καθαρίσεις, χρειαζόσουν μάσκα! Παρά τη τιμή της, δεν αξίζει!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους