Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,216 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 356 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Premium Ever Clean

Premium Ever Clean
Premium Ever Clean
Δημοσιεύτηκε από maxi2
18-05-06
Premium Ever Clean

'Υστερα απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα τελικά στην Ever Clear Heavy Duty (μωβ). Θα έλεγα ότι και στις γάτες αρέσει, δεν μυρίζει η άμμος ακόμα και αν μείνει ακαθάριστη για 3 μέρες και την ανανεώνεις απλά καθαρίζοντας κάθε φορά με το φτυαράκι.
Υπάρχει σε 5 συσκευασίες για κάθε ανάγκη.
Η Γαλάζια ODOUR CONTROL είναι για τις γατούλες που έχουν πρόβλημα με τα ούρα τους.
Η Πράσινη FRESH GUARD είναι αρωματική όταν υπάρχουν πολλές γατούλες στο σπίτι.
Η Πορτοκαλί LESS TRACK είναι πιο χοντροί οι κόκκοι της άμμου, με αποτέλεσμα να μην κάθονται στα ποδαράκια τους.
Η Μώβ HEAVY DUTY είναι ψιλή άμμος για τις γατούλες που τους αρέσει το σκάψιμο.
Η Κόκκινη ACTIVBLOCK είναι με αντιμικροβιακή φόρμουλα για την αποφυγή μικροβίων για τα ευαίσθητα γατάκια.

Υπάρχει σε 2 συσκευασίες κιλών 5Kg & 10Kg. H τιμή δεν είναι απρόσιτη αν σκεφτείτε ότι τα 10Kg κοστίζουν 14euro. Με καθημερινή αλλαγή της άμμου, την αγοράζω περίπου κάθε μήνα.
Σας παραθέτω φωτογραφία απο την υφή της άμμου καθώς και απο την συσκευασία της Μώβ HEAVY DUTY που χρησιμοποιώ.
Σας παραθέτω επίσης και άλλες 2 συσκευασίες.

(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη maxi2
Πολύ δραστήριο μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
69.1%69.1%69.1%
6,91
Ποιότητα
82.7%82.7%82.7%
8,27
Μυρωδιά
85.9%85.9%85.9%
8,59
Αντίδραση γάτας
85%85%85%
8,50
22 users rated 81% average

5 most read κριτικές
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02035.JPG
Εμφανίσεις:  954
Μέγεθος:  25,0 KB  
Συνημένες Εικόνες

By Subject to change on 18-05-06, 23:06
Ευχαριστούμε για την κριτική maxi2!
Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Όταν λες καθημερινή αλλαγή εννοείς οτι κάθε μέρα την πετάς όλη και την ξαναγεμίζεις;
Αν και δεν νομίζω γιατί τότε λίγο χλωμό να κράταγε ένα μήνα, είπα να το ρωτήσω.
Παράθεση
By maxi2 on 19-05-06, 17:50
Όχι δεν βέβαια..... απλά την καθαρίζω κάθε μέρα με το φτυαράκι, και έτσι μένει μόνο η καθαρή άμμο, οπότε συμπληρώνω και μένει πάντα καθαρή!!
Παράθεση
By chouzouris on 20-06-06, 14:39
Η άμμος αυτή είναι πραγματικά καταπληκτική. Εγώ δεν χρησιμοποιώ άλλη. Τα τσίσα στερεοποιούνται και πετιούνται εύκολα σαν μπαλάκια και αν καθαρίζεται μία φορά την ημέρα, η υπόλοιπη άμμος παραμένει καθαρή και χωρίς μυρωδιές!
Παράθεση
By Lady on 23-06-06, 01:51
Δοκίμασα την πορτοκαλί Less Track η οποία είναι πολύ ψιλή..Δεν έχω δοκιμάσει τις άλλες αλλά γέμισε ο τόπος άμμο λοολ..Δηλαδή η Heavy Duty είναι ακόμα πιο ψιλή?Τις έχεις δοκιμάσει όλες?Εγώ την πήρα επειδή διάβασα οτι είναι χοντρή άμμος..Αμα η Heavy Duty είναι για γατούλες που τους αρέσει το σκάψιμο και είναι ακόμα πιο ψιλή τότε η μισή θα φύγει κάτω από το μπαλκόνι!!
Σε γενικές γραμμές δε μου πολυάρεσε..Γέμισε όλο το μπαλκόνι πέτρες και ο γατούλης επίσης.Όταν έκανε τσίσα του πέτρωνε όλο εκείνο το μέρος και για να το βγάλω με το φτυαράκι έπρεπε να το ξύσω.Έκανα και το λάθος και έβαλα το κουτί άκρη άκρη στο μπαλκόνι κι έβρεξε και όλη η άμμος έγινε πέτρα!! Ο γατούλης δεν είχε πρόβλημα. Το μόνο που μου άρεσε ήταν οτι δεν μύριζε άσχημα..:cool:
Εσείς την έχετε δοκιμάσει τη Less Track?Να σημειωθεί πως αλλάζω 2 -3 φορές τη μέρα την άμμο δηλαδή δε τίθεται θέμα να πετρώνει από την πολύ ώρα που μένει στο κουτάκι.
Παράθεση
By chouzouris on 23-06-06, 10:37
Η Less Track είναι η πιο χοντρή από όλες. όταν κάνουν τσίσα όντως πετρώνει και το βγάζεις με το φτυαράκι αφήνοντας την υπόλοιπη άμμο καθαρή. Δεν κάνει να βρ΄΄εχεται, διότι όταν βραχεί, πετρώνει και είναι άχρηστη.
Παράθεση
By ψωρόγατο on 01-07-06, 01:04
Εγώ που ήμουν υπέρμαχος της Evercleanάρχισα να απογοητεύομαι… Μου φαίνεται λες και έχουν ‘ρίξει’ την ποιότητα της, αντί να σβολιάζει η άμμος γίνετε λάσπη στο πάτο της τουαλέτας και όταν πάω να μαζέψω τις ακαθαρσίες δεν μου είναι εύκολο γιατί πολύ απλά ο υποτιθέμενος σβόλος σπάει και αναμειγνύατε με τη καθαρή. Και εκτός αυτού την τουαλέτα την έχω μέσα στο δωμάτιο μου και υπάρχει μυρωδιά! Δοκιμάζω τώρα μία καναδέζικη που λέγετε Pestell, έχει τρία είδη και ακόμα βρίσκομαι στο δεύτερο σε κανα μήνα περίπου θα σας γράψω τα αποτελέσματα.
Παράθεση
By Lady on 01-07-06, 01:33
Αυτό ακριβώς ενοούσα κι εγώ.Η άμμος γινόταν πέτρα!Αγόρασα τώρα τη heavy duty και περιμένω να δώ εντυπώσεις!
Παράθεση
By Paris Gatopalaviaris on 14-07-06, 12:21
Διαβάζω τις διάφορες τιμές που αναφέρετε για τις άμμους, εμένα στο δικό μου petshop μου δίνουν την ΕVER CLEAN 10 kgr 12 ΕΥΡΩ (βέβαια αγοράζω πολλές άμμους και κονσέρβες μαζί) ....τέλος πάντων το κουτί επάνω γράφει 13.00 Ε και μου την αφήνει 12.00 ....αλλά το 17,00 που διάβασα είναι υπερβολικό.!!!!!!!
Παράθεση
By Paris Gatopalaviaris on 14-07-06, 12:27
Μήπως αυτό συμβαίνει στην EVERCLEAN όταν δεν είναι το στρώμα της άμμου αρκετά παχύ, τώρα τελευταία πάντως το έχω παρατηρήσει και εγώ.
Παράθεση
By Paris Gatopalaviaris on 14-07-06, 12:39
Διαγνωστική άμμος

Σήμερα είδα στο petshop μια νέα άμμο λευκή κρυσταλλική με ένα όνομα σαν solicat που είναι διαγνωστική, δηλαδή αν η γάτα πάσχει από ........κάτι (τι?) αλλάζει χρώμα!! Δυστυχώς έπρεπε να φύγω εσπευσμένα και δεν διάβασα λεπτομέρειες. Ξέρετε τίποτε για αυτό το προϊόν?
Παράθεση
By chouzouris on 14-07-06, 12:54
Έχω ρωτήσει τον κτηνίατρό μου για αυτή. Μου είπε ότι οι σοβαρές ασθένειες δεν μπορούν να διαγνωσθούν με αυτήν. Συν τοις άλλοις με 4 γατιά εμένα μάλλον δεν μου κάνει, αφού δεν θα μπορώ να καταλάβω ποιανού τα τσίσα είναι...
Παράθεση
By xtina on 22-09-06, 09:02
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
50%50%50%
5
Ποιότητα
80%80%80%
8
Μυρωδιά
70%70%70%
7
Αντίδραση γάτας
80%80%80%
8
Average 70%
Εγω την χρησιμοποιώ εδω ακι δύο μήνεσ περίπου αλλά σκέφτομαι να την αλλάξω μονο για έναν λογο(γιατί κατά τα άλλα είμαι αρκετά ευχαριστημένη) Επειδη είμαι μακρύτριχη κολλάει πολυ πάνω της. Εχεται να προτύνεται κάποια άλλη για αυτό?
Παράθεση
By Ismini on 22-09-06, 10:13
Καλη ειναι και η Catsun υπαρχει και στο σουπερ. Τιμη δεν θυμαμαι πιο ακριβη ομως απο την Friskies αλλα κραταει περισσοτερο και δεν μυριζει.
Παράθεση
By Γωγω on 22-09-06, 11:02
βρε παιδια μου φαινεται πολυ ακριβη η catsun..
Παράθεση
By Ismini on 22-09-06, 11:10
Ναι Γωγω ειναι. Αλλα κραταει περισσοτερο (απο την frikies) οποτε συμφερει. (Eυτυχως ο Σιβα ειναι πολυ οικονομικος στο θεμα της αμμου...τρωει πολυ λιγο, ειναι αδυνατος....οποτε παιρνω μια στο διμηνο...)
Παράθεση
By anabou on 22-09-06, 11:12
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
90%90%90%
9
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
90%90%90%
9
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 93%
Εγώ με τη δικια μου την κουραδομηχανή (πολυφαγία πολυχ..ια) και τα τρομερά οικονομικά μου με frieskies τη βγάζω!
Παράθεση
By Ismini on 22-09-06, 11:18
Εμεις παλι λεμε οτι μας βγηκε οικονομικος στο χε....μο.!!!!
Παράθεση
By Αθανασία on 03-10-06, 16:41
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
10%10%10%
1
Ποιότητα
10%10%10%
1
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
10%10%10%
1
Average 10%
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Καλη ειναι και η Catsun υπαρχει και στο σουπερ. Τιμη δεν θυμαμαι πιο ακριβη ομως απο την Friskies αλλα κραταει περισσοτερο και δεν μυριζει.
Catsan 7,50Ε
Friskies 2,93E (απλή), 3,50Ε (αρωματική)
Παράθεση
By Κατερίνα on 03-10-06, 19:58
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
100%100%100%
10
Αντίδραση γάτας
90%90%90%
9
Average 90%
Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Catsan 7,50Ε
Friskies 2,93E (απλή), 3,50Ε (αρωματική)
????
από που ψωνίζεις? Τη Friskies την είχα πάρει κοντά στα 5 € και αν θυμάμαι καλά είναι 10kg. Την katsan την πήρα €8,50 τα 12,5Kg. Από super market. Βέβαια η catsan είναι πολύ καλύτερη από τη Friskies. Πολύ μα πολύ λιγότερη μυρωδιά.
Παράθεση
By Αθανασία on 03-10-06, 20:49
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
10%10%10%
1
Ποιότητα
10%10%10%
1
Μυρωδιά
10%10%10%
1
Αντίδραση γάτας
10%10%10%
1
Average 10%
Catsan είδα μόνο στο Σκλαβενίτη.
Friskies είχαν σ'αυτή την τιμή και Σκλαβενίτης και ΑΒ Βασιλόπουλος...
Παράθεση
By Mariel on 14-12-06, 02:35
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
70%70%70%
7
Ποιότητα
100%100%100%
10
Μυρωδιά
100%100%100%
10
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 93%
παρ'οτι μου φαινοταν υπερβολικη η τιμη της,την αγορασα χτες και πρεπει να πω οτι εχω μεινει κατευχαριστημενη.με τις παλιες αμμους δυσκολευομουν τρομερα να πεταξω τα ουρα που ηταν διαχυτα καταληγοντας να πεταω μαζι και πολλη καθαρη αμμο η να λερωνεται ο πατος της τουαλετας.η ever clean κανει σαν σβολους τα ουρα με αποτελεσμα να απομακρυνονται πολυ ευκολα αφηνοντας την υπολοιπη τελειως καθαρη:up:
Παράθεση
By chica on 14-12-06, 11:02
Δηλαδή πιστεύετε ότι είναι το ίδιο αποτελεσματική (για τις μυρωδιές κυρίως) και για τουαλετίτσες που είναι εντός σπιτιού???
Παράθεση
By sardela on 14-12-06, 11:12
Αυτη την αμμο χρησιμοποιω και εγω και ειναι πολυ καλη:up:.
Οταν ειχα την friskies, αναγκαζομουνα να πεταω ολη την αμμο καθε μερα και να βαζω καινουργια. Αλλα η ever clean ειναι καταπληκτικη.:up: :up: :up:
Ειναι βεβαια λιγο τσιμπιμενη η τιμη της. Εγω παιρνω τα 10κιλα, περιπου 14Ε.
Παράθεση
By sardela on 14-12-06, 11:12
Α, και απο μυρωδια τιποτα. Οσο κοντα και να πας, δεν μυριζει καθολου!
Παράθεση
By chica on 14-12-06, 11:20
Πω πω ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!:up: :up:
Με έκανες πολύ χαρούμενη Sardela μου!!!!( ).Όλες οι everclean έχουν το ίδιο αποτέλεσμα ή μόνο κάποιο συγκεκριμένο είδος??
Παράθεση
By Mariel on 14-12-06, 13:23
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
70%70%70%
7
Ποιότητα
100%100%100%
10
Μυρωδιά
100%100%100%
10
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 93%
κι εγω μεσα στο δωματιο μου την εχω.εγω αγορασα τα 6 κιλα 10 ευρω.αυτη που πηρα και δοκιμασα ειναι η Less track,για τις αλλες δεν ξερω δυστυχως.
Παράθεση
By chica on 14-12-06, 14:33
όλα τα ειδη της everclean ή μόνο η αρωματική everclean Πχ?
Παράθεση
By sardela on 14-12-06, 14:49
Η ACTIVBLOCK εχει καποια μυρωδια απο μονη της. Δεν ειναι εντονη, αλλα οχι ανυπαρκτη. Το ιδιο και η fresh guard η οποια εχει λιγο πιο ευχαριστη μυρωδια απο την ACTIVBLOCK. Αυτη που δεν μυριζει ΚΑΘΟΛΟΥ ειναι η less track.
Αυτες εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.
Παράθεση
By chica on 14-12-06, 15:25
τέλεια τέλεια!!!!!!!!!!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
Παράθεση
By χριστινα on 14-12-06, 18:19
Παιδια εγω δοκιμασα την πορτοκαλί γιατί με 3 γατακια και την αμμο στο δωμάτιο μου δεν ημουν πολύ χαρούμενη με τη friskies . Εμεινα πολύ ικανοποιημένη αλλά παλι μου μυρίζει κάπως όταν μπαινω κι ας τη καθαρίζω 3 φορές την ημέρα. Η μοβ ειναι καλύτερη?
Παράθεση
By Κατερίνα on 25-12-06, 19:44
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
100%100%100%
10
Αντίδραση γάτας
90%90%90%
9
Average 90%
Λοιπόν, ήθελα να το γράψω γιατί έχω πραγματικά ενθουσιαστεί! Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα την catsan την οποία καθαριζα καθημερινά με πολύ κόπο και άλλαζα (την πετούσα όλη και έβαζα καινούργια) 1 φορά τη βδομάδα. Είχα αποφασίσει να δοκιμάσω την biocat αλλά δεν την έβρισκα κ ετσι δοκιμασα την ever clean - heavy duty. Λοιπόν την πήρα την προηγούμενη Παρασκευή, έχουν περάσει 10μέρες και με καθημερινό καθαρισμα η άμμος είναι σαν να την άλλαξα τώρα! Δεν μυρίζει τίποτα, δεν μένει ίχνος βρώμικης άμμου μια και τα τσίσα γίνονται μπαλάκια και αφαιρούνται εύκολα... τι να πω έχουν ξανα γραφτεί όλα αυτά! Και φυσικά άμμο βρίσκω πλέον μόνο στο πατάκι μπροστά άπο την άμμο και όχι σε όλο το σπίτι!!! Είμαι απίστευτα ενθουσιασμένη! την προτείνω ανεπιφύλακτα!
Παράθεση
By ladycat on 25-12-06, 20:35
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
90%90%90%
9
Ποιότητα
100%100%100%
10
Μυρωδιά
100%100%100%
10
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 98%
κ εγω αρχισα να την χρησημοποιω κ ειδικα για την πατουνα που λατρευει το σκαψιμο ειναι η τελεια
Παράθεση
By mariepap on 10-05-07, 09:57
Αχ να μην έχω διαβάσει αυτή την ενότητα όταν ειχα και τα πέντε μωρα σπίτι και τη μαμα τους με διάρροια και το μεγάλο γάτο έξαλο .
Κόντεψε να με διώξει ο άντρας μου απ΄το σπίτι!! Αναγκαζόμουν να αλλάζω όλο το χώμα κάθε μέρα!
Παράθεση
By Ismini on 10-05-07, 10:10
Εγω την αγόρασα για καλύτερη πρόσφατα και το μετάνιωσα.
Ειναι πολύ ψιλή και κολλάει στα πόδια τους και στις μύτες τους. Ετσι σκορπίζεται σε ολο το σπίτι και ειναι πρόβλημα να μαζευτεί, καθώς έχει υφή άμμου.
Το μονο καλο της ειναι οτι σχηματίζει σβώλους και καθαρίζεται λιγο πιο εύκολα με τρυπητό φτυαράκι.
Εξακολουθώ να προτιμώ την catsan. Την καθαρίζω χωρίς να την πετάω όλη. Απλά τα ούρα μαζεύονται καλύτερα με ένα φυαράκι χωρίς τρύπες που μοιάζει με σέσουλα.
Παράθεση
By Ελλίτσα on 14-05-07, 19:16
Λοιπόν σήμερα πήρα την ever clean, οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω ακόμα. Το προβλημά μου είναι ότι για κάποιον λόγο έκανε περιεργη εντύπωση στον μικρό μου, ο οποίος αφού την έσκαψε για 10-15' και πεταξε την μισή εξω, μετα κάθησε να κοιμηθεί μέσα στην άμμο!!! Από το μεσημέρι που τους την έβαλα, όλο με την άμμο ασχολειται... Ελπίζω να του περάσει
Παράθεση
By nena on 14-05-07, 19:28
Η μωβ είναι η μόνη που μας έχει βολέψει και εμάς και τον Μαντού, η πορτοκαλή και η πράσινη (δεν είμαι σίγουρη για τοχρώμα) έχει μια χαρακτηριστική μυρωδιά. Βέβαια δεν έχουμε δοκιμάσει άλλη, οπότε δεν αποτελώ ασφαλή πηγή.
Παράθεση
By chrisidor on 14-05-07, 20:42
Εμένα μου φαίνεται πολύ ακριβή γι'αυτό και δεν την παίρνω.
Πρόσφατα όμως δοκίμασα για πρώτη φορά την biocat's και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Τα 10 κιλά κοστίζουν 8 ευρώ. Οι γάτοι δεν αντέδρασαν κάπως. Σαν να χρησιμοποιούσαν αυτή πάντα! Το θετικό είναι ότι κάνει τα τσίσα σβώλους και καθαρίζονται πανεύκολα και κρατάει πολύ περισσότερο από την Friskies, η οποία τελικά είναι απαίσια συγκριτικά με την Biocat's!
Παράθεση
By catmamma on 22-07-07, 15:17
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
90%90%90%
9
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 95%
εντυπώσεις από την everclean

Καταρχήν να πω ένα γεια σε όλο το φορουμ μια και γράφω για πρώτη φορά, παρ' όλο που σας διαβάζω καιρό.

Την everclean τη χρησιμοποιώ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου. Κατά καιρούς δοκίμασα τις: less track, hevy duty, και activbloc. Τα άλλα δύο είδη επειδή είναι αρωματικά δεν τα παίρνω μιας και δεν αρέσουν τα αρώματα καθόλου στις τρεις γατούλες μου. Δεν υπάρχει καμία ορατή διαφορά μεταξύ τους, εκτός του ότι η heavy duty είναι ελάχιστα πιο ψιλή.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, αλλά πρέπει να παρατηρήσω ότι πάντα έβρισκα άμμο έξω από το καλάθι γιατί κολλάει στα πατουσάκια τους και τη μεταφέρουν ακόμα κι αν έχω χρησιμοποιήσει την less track.
Το πρόβλημα αυτό σταμάτησε από τότε που έβαλα ειδικό πατάκι έξω από τη σκάφη τους. Βρήκα την ησυχία μου. Βγαίνοντας από την τουαλέτα τους μένουν εκεί όλοι οι κόκοι και δεν τους κουβαλάνε μέσα στο σπίτι.

Για όσους έχουν την τουαλέτα έξω στο μπαλκόνι μια καλή λύση για να μην βρέχεται η άμμος, είναι οι τουαλέτες με κάλυμα που έχουν πορτάκι.

Επίσης πρέπει να παρατηρήσω ότι πρέπει να βάζεις γεναία δόση στην τουαλέτα τους για να μην υπάρχει το φαινόμενο της λάσπης στον πάτο. Άλλωστε και στις οδηγίες λέει ότι πρέπει να βάζεις τόση ώστε να έχει βάθος τουλάχιστον 5 εκατοστά. Έτσι τα ούρα τους γίνονται σβώλοι και αφαιρούνται πανεύκολα με το φτυαράκι.

Οπώτε με καθημερινό καθάρισμα της τουαλέτας που μοιράζονται και τα 3 γατιά μου, χρειάζομαι μία συσκευασία των 6 κιλών κάθε 1,5 εβδομάδα. Όταν χρησιμοποιούσα catsun έπρεπε να την αλλάζω εξ' ολοκλήρου κάθε μέρα με αποτέλεσμα να ξοδεύω πολύ περισσότερα χρήματα κι ας είναι πιο φτηνή.:up:

Στη φίλη mariapap και σε όσους έχουν μωρά γατάκια πρέπει να πω ότι η everclean αλλά και οποιαδήποτε άλλη άμμος που κάνει σβώλους απαγορεύεται. Περιέχουν μπετονίτη και τα μωρά έχουν την τάση να τρώνε την άμμο με αποτέλεσμα αυτή να στερεοποιήται στα εντεράκια τους. Έχουν πεθάνει πολλά μωρά έτσι.
Καλύτερη λύση για όσους έχουν μωρά γατιά είναι να χρησιμοποιούν προϊόντα που είναι σε μορφή χαλικάκι και δεν πήζουν. Μετά τον τέταρτο πέμπτο μήνα όμως που έχουν μάθει να χρησιμοποιούν σωστά την τουαλέτα είναι οκ.
Παράθεση
By cris on 23-07-07, 10:21
Αρχική Δημοσίευση από catmamma

Στη φίλη mariapap και σε όσους έχουν μωρά γατάκια πρέπει να πω ότι η everclean αλλά και οποιαδήποτε άλλη άμμος που κάνει σβώλους απαγορεύεται. Περιέχουν μπετονίτη και τα μωρά έχουν την τάση να τρώνε την άμμο με αποτέλεσμα αυτή να στερεοποιήται στα εντεράκια τους. Έχουν πεθάνει πολλά μωρά έτσι.
Καλύτερη λύση για όσους έχουν μωρά γατιά είναι να χρησιμοποιούν προϊόντα που είναι σε μορφή χαλικάκι και δεν πήζουν. Μετά τον τέταρτο πέμπτο μήνα όμως που έχουν μάθει να χρησιμοποιούν σωστά την τουαλέτα είναι οκ.
Ο δικός μου είναι 3 μηνών και χρησιμοποιώ την Ever Clean.
Τις πρώτες μέρες του είχα πάρει χαλικάκι, αλλά λόγω κακής ποιότητας και ζέστης μύριζε απαίσια . Τον έχω δεί να παίζει, αλλά όχι να την τρώει.... Ανησύχισα τώρα γιατί έχω παρατηρήσει ότι ''γκρινιάζει'' όταν σκάβει για να κάνει κακά του.... δεν το είχα ακούσει ή σκεφτει ότι μπορεί να του κάνει κακό αυτή η άμμος . Καμιά πρόταση για χαλικάκι καλής ποιότητας?
Παράθεση
By Ismini on 23-07-07, 10:31
Εγω χρησιμοποιω την catsαn και τη βρισκω πολυ καλη.
Ισως γκρινιάζει ομως για αλλο λογο οταν σκαβει, και οχι εξαιτιας της αμμου. Αποπαρασιτωση εχει γινει?
Παράθεση
By cris on 23-07-07, 11:35
Ναι. Με το που τον πήρα πήγαμε Αίλουρο και μας τα έκαναν όλα τα απαραίτητα.... Σήμερα θα πάρει και την δεύτερη δώση Banmith και πέρνει και παστούλα για την δυσκοιλιότητα.... Πρέπει να του αλλάξω την άμμο ε? Η άμμος ήταν κάτι που δεν σκέφτηκα ότι μπορούσε να του κάνει κακό...
Παράθεση
By Ismini on 23-07-07, 11:37
Οταν εχουν ακομα παρασιτα πονάνε πολυ οταν πηγαινουν τουαλέτα. Γι αυτο φωνάζει.
Παράθεση
By cris on 23-07-07, 11:59
Ρώτησα για την άμμο και όλα καλά, δεν υπάρχει κίνδυνος για την συγκεκριμένη ... Όσο για την γκρίνια θα κάνει και το επαναληπτικό τις αποπαρασίτωσης σήμερα και βλέπουμε... Ευχαριστώ Ισμήνη!!
Παράθεση
By catmamma on 26-07-07, 21:31
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
100%100%100%
10
Ποιότητα
90%90%90%
9
Μυρωδιά
90%90%90%
9
Αντίδραση γάτας
100%100%100%
10
Average 95%
Cris δεν ήθελα να σε τρομάξω άδικα και συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.
Κοίταξα τις σημειώσεις μου και είδα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί στο τέλος του πρώτου μήνα μόλις δηλαδή σταματήσει η μαμά τους να τα καθαρίζει και πρωτο-αντικρύσουν άμμο. Ο δικός σου γατούλης είναι μεγαλύτερος οπότε δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
Άλλωστε είναι μια συμπεριφορά που δεν έχουν όλα τα γατομωράκια. Από τα 7 μωρά της Ζουζούς μου, θεώρησαν γκουρμεδιά την άμμο (χαλίκι για την ακρίβεια) μόνο τα 3.
Αν και οι περισσότεροι γιατροί δεν πιστεύουν ότι μπορεί να συμβεί, το έχω διαβάσει από πολύ παλιά σε διάφορα fora του εξωτερικού. Έχει μια λογική σε ότι αφορά άμμο που πήζει και κάνει σβώλους. Αλλά αυτό ισχύει για πολύ μικρά γατάκια.
Βλέπω ότι σου διευκρίνησαν και από τον Αιλουρο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη συγκεκριμένη άμμο.
Οπότε μετά το επαναληπτικό της αποπαρασίτοσης όλα θα είναι μια χαρά:cool:
Παράθεση
By cris on 27-07-07, 10:37
Όπως και να'χει σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!!
Τον παρατήρησα πάντως και ευτυχώς δεν την τρώει την άμμο... μόνο παίζει με τους σβόλους και τους διαλύει και κάνει όλο το σπίτι χάλια!! Το χαζό μου...
Παράθεση
By Ismini on 27-07-07, 10:43
Chris μήπως να δοκιμάσεις άλλη άμμο που να μην κάνει σβώλους?
Δεν ξέρω, εγω πάντως την Ever clean μια φορα τη δοκίμασα και δεν μου αρεσε καθολου. Κολλουσε στα ποδια τους, και παρολο που η λεκανη ειναι στο μπαλκονι, ολο το σπιτι ειχε γεμισει αμμο.
Παράθεση
By cris on 27-07-07, 11:34
Όντως γεμίζει το σύμπαν άμμο, αλλά την άμμο που μου σύστησες δεν την βρήκα στο Πετ-σοπ που ψωνίζω και η άλλη επιλογή για να την βρώ είναι να πάω στο μεγάλο πράσινο πετ-σοπ που πουλάει ζωάκια και μετά την τελευταία φορά που πήγα δεν θέλώ να ξαναπατήσω εκέι! Είστε και μακριά εσείς για να μου συστήνατε πετ-σοπ με αυτή την άμμο... Κάποιος από νότια προάστεια να προτείνει κανένα πετ-σοπ που να την έχει, υπάρχει???
Παράθεση
By aspasiapef on 27-07-07, 11:39
Εγώ είμαι υπερ της κρυσταλλικής άμμου. Είναι αρκετά χοντρή και δεν μπαίνει στα πατουσάκια για να την μεταφέρουν (αν κι επειδή τους αρέσει τοσ κάψιμο, πετάνε αρκετή έξω) και έχει λιγότερο καθάρισμα. Μαζεύεις μόνο τα "χοντρά". Στοιχίζει από το petshop που ψωνίζω 6 ευρώ η συσκευασία και για ένα μόνο γατάκι θα χρειαστεί να την αλλάζεις όλη κάθε 20 μέρες περίπου τώρα το καλοκαίρι. Το δικό μου petshop κάνει delivery. Δεν έχεις κάποιο κοντά που να εξυπηρετεί και να μην είναι το "μεγάλο-κακό-πράσινο-petshop"? Γιατί δε δοκιμάζεις?
Παράθεση
By chouzouris on 27-07-07, 11:42
Τα δικά μου ΔΕΝ πάνε στην κρυσταλλική.........
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Clean junking - Από Havana
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-09 στις 13:50.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους