Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

SOFIA dhlav

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SOFIA dhlav
H SOFIA dhlav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H SOFIA dhlav έγραψε στις 18:27, 16-10-09:

αντε μωρέ περαστικά στο γατούλι σου..ελπίζω να το ξεπεράσετε..αισιοδοξία πάνω απο όλα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 18:28, 16-10-09:

Eυχαριστώ πάρα πολύ όλους για την συμπαράστασή τους.
Νόμιζα ότι θα πέθαινα όμως όταν βλέπω τη Σίμπα σταδιακά να ξαναβρίσκει τον παλιό μτης εαυτό και να μην παραιτήται παίρνω δύναμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 18:37, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Elvenstar
Κορίτσια έχω βρει αυτά ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ (Φ.Τ. 0.3 – 2.1), ΟΥΡΙΑ (Φ.Τ. 10 –30) και ΓΛΥΚΟΖΗ (Φ.Τ. 70 – 150)
Νομίζω αυτές είναι οι Φυσιολογικές Τιμές για ενήλικες γάτες
νομιζω καθε εργαστηριο εχει δικα του ορια, αλλα πανω κατω εκει κυμαινονται..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:53, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
νομιζω καθε εργαστηριο εχει δικα του ορια, αλλα πανω κατω εκει κυμαινονται..
Ναι έτσι είναι κάθε εργαστήριο έχει τα δικά του αυτό μου το έχει πει κ ο γιατρός μου όπως επίσης διαφέρουν οι τιμές ανάλογα κ με την ηλικία τους

Παράθεση

ΛΟΛΑ18872

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΟΛΑ18872
H ΛΟΛΑ18872 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H ΛΟΛΑ18872 έγραψε στις 14:52, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Eυχαριστώ πάρα πολύ όλους για την συμπαράστασή τους.
Νόμιζα ότι θα πέθαινα όμως όταν βλέπω τη Σίμπα σταδιακά να ξαναβρίσκει τον παλιό μτης εαυτό και να μην παραιτήται παίρνω δύναμη.
Να είσαι αισιόδοξη και θα το ξεπεράσει!

Παράθεση

SOFIA dhlav

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SOFIA dhlav
H SOFIA dhlav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H SOFIA dhlav έγραψε στις 20:40, 23-10-09:

Όλα θα πάνε καλά..θέλει υπομονή και απο τις δύο σας

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 10:34, 31-12-09:

Καλημέρα,

οι γατες με νεφρικη ανεπαρκεια επιτρεπεται να τρωνε κοτοπουλο βρασμενο μη αλατισμενο.Γινεται το ιδιο και με το μοσχαρακι;Γιατι η μαμα μου μαγειρευει και η Σιμπα νιαουριζει δυνατα στην κουζινα.Γινεται να φαει η θα της κανει κακο γιατι λυπαμε να την ακουω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 18:15, 07-01-10:

Βρασμενο κρεατακι μια χαρα θα ειναι,απλα το κοτοπουλο ειναι καλυτερο γιατι ειναι πιο ελαφρυ,μην φοβασαι να του δωσεις και λιγο μοσχαρι ομως αφου το ζηταει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία82
H Μαρία82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H Μαρία82 έγραψε στις 10:52, 31-10-10:

Κοντεύω να τρελλαθώ. Ο Μέλας προχτές ήταν ανόρεχτος, δεν ήθελε να φάει και πολύ υποτονικός. Παρασκευή βράδυ, η κτηνίατρος μου λείπει εκτός Ελλάδος γυρίζει σήμερα το βράδυ και πήρα σε όποιον κτηνίατρο βρήκα (και το σηκώσανε) για να δω τί θα κάνω. Περίμενα έναν κτηνίατρο να γυρίσει στο ιατρείο μέχρι τις 1, αλλά επειδή τον είδα λίγο καλύτερα είπα άσε θα τον πάω πρωί πρωί γιατί δούλευα και δεν με παίρνει στη δουλειά μου να είμαι άυπνη για λόγους ασφάλειας (τεράααααστια βλακεία μου). Γύρω στις 2,5 ούρησε αίμα και τότε άρχισε ο πανικός. Μόνο στα νοσοκομεία στο Πικέρμι και στο Αττικό το σηκώσανε. Απ'το Πικέρμι μου είπανε να τον παω επιτόπου, αλλά η γιατρός ήταν επιθετική και γενικά δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για εκεί. Ο γιατρός απ'το Αττικό είπε μάλλον ουρολοίμωξη είναι φερ'τον αύριο το πρωί. Το πρωί που ξαναπήρα μου είπανε πως η ουρολόγος πάει στις 2, οπότε τον πήγα στις 2 για να μην ταλαιπωρείται, όπως συνέστησαν. Του έκαναν ουρολογική εξέταση (τα αποτελέσματα θα βγουν Τρίτη) και αιματολογική. Η κρεατίνη του ήταν 11 με όριο 2,4. Η γιατρός με έκπληξη μου είπε οι γάτες με κρεατίνη 3 πεθαίνουν. Μου είπαν πρέπει να νοσηλευτεί και του έκανα άλλες 5 βιοχημικές εξετάσεις για να του βάλουν όπως είπαν τον σωστό ορό, αλλά το μοιραίο είναι πιθανό με τόση τοξικότητα στο αίμα. Τα υπόλοιπα είναι υψηλά, αλλά οχι πολύ πάνω απ'το όριο. Σε δύο μέρες (εφ'όσον αντέξει) θα του ξανακάνουν αιματολογικές.
Εννοείται πως θα τρελλαθώ απ'τις τύψεις. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πώς είναι δυνατόν να μην έχω δει συμπτώματα, τί έχω κάνει λάθος και γιατί υποτίμησα τόσο τη σοβαρότητα της κατάστασης. Σύμφωνα με τη γιατρό οι στειρωμένοι αρσενικοί έχουν θέμα με το ουροποιητικό, αλλά είναι 2 χρονών ο Μέλας!! Πότε πρόλαβε???!!!! Και πότε πρόλαβε να αφυδατωθεί τόσο πολύ και να ανεβάσει τόση τοξικότητα στο αίμα??!! Η γιατρός λέει πως όσο γρήγορα ανεβαίνει η τοξικότητα στο αίμα στις γάτες, τόσο γρήγορα και πέφτει. Άντε να δούμε. Όσο για το Αττικό Νοσοκομείο Ζώων μπορώ να πω πως προς το παρόν είμαι ευχαριστημένη. Οι τιμές είναι λογικές (20-25 ευρώ η εξέταση, 25-30 η επίσκεψη και 40 η νοσηλεία). Ο χόρος είναι καθαρός, φαίνονται οργανωμένοι και είναι πάντα ανοιχτοί και κάποιος είναι πάντα εκεί. Επίσης οι εξετάσεις βγαίνουν σε μισή ώρα, πολυτελεια που δεν έχεις σε οποιοδήποτε κτηνιατρείο και ίσως έσωσε τη ζωή του Μέλα. Το παραξεψειρίζουνε με τις εξετάσεις αλλά σκεπτόμενη πως το κάνουν για πιο αποτελεσματική θεραπεία δεν το κακολογώ. Καταλήγω πως μέσα στον πανικό μου και στην άγνοια μου και υπό τις συνθήκες (Σαββατοκύριακο) ήταν καλή επιλογή.

Σας παρακαλώ όποιος έχει εμπειρίες και άποψη ή προτάσεις να μου πει με πμ ή απάντηση στο θέμα,πραγματικά είμαι άσχετη τόσο με το ιατρικό θέμα της νεφρικής ανεπάρκειας, όσο και με το συγκεκριμένο νοσοκομείο. Το μόνο που με νοιάζει είναι να επιβιώσει ο Μέλας με τα όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα και επιπλοκές στο μέλλον.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:56, 31-10-10:

ουφ..τι να πω...μακαρι να πανε ολα καλα..ειναι οντως πολυ μικρος,για κατι τετοιο,αλλα πολυ πιθανο να εχει καποια προδιαθεση.Αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν του εδινες ειδικη τροφη για στειρωμενες γατες..οχι για να κανω ελεγχο,προς θεου..απλα για να δω αν αυτο μπορει να συμβει τοσο νωρις,ακομα και με ειδικη τροφη..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:18, 31-10-10:

Μαρια καταρχην περαστικα του.
Τι τροφη του εδινες και ποτε στειρωθηκε;Τελικα σου ειπαν αν ειναι ουρολοιμωξη,ουρολιθιαση ή νεφρα;

Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 383 μηνύματα.

H Μαρία82 έγραψε στις 11:54, 31-10-10:

Σας ευχαριστώ κορίτσια για το ενδιαφέρον...

Στειρώθηκε 6 μηνών, για το τί είναι περιμένουμε τις ουρολογικές. Το γκντουπ γκντουπ, που ίσως ακούγεται ως το Βόλο, είναι το κεφάλι μου που επιτίθεται στον τοίχο, γιατί τους τελευταίους μήνες επειδή δεν έχω ουσιαστικό εισόδημα κα τα πράγματα είναι σφιχτά στα μηνιαία έξοδα μου δεν τα ταίζω ειδική τροφή για στειρωμένα, αλλά απλά ξηρά τροφή και όχι την τοπ ποιότητα, με την τρελλή από ότι φαίνεται δικαιολογία πως είναι πολύ μικρά για να επηρρεαστούν άμεσα οπουδήποτε και μόλις είναι καλύτερα τα πράγματα οικονομικά θα ξαναρχίσω την ειδική διατροφή. Ο δε πατέρας μου (ως παππούς) τους δίνει κάποιες φορές τις μικρές γκουρμέ κονσερβούλες για μεζέ και τελευταία το παραξήλωσε. Επίσης από ότι φαίνεται έκανα και το άλλο έγκλημα και δεν έχω φίλτρο στη βρύση και δεν παίρνω εμφιαλωμένα νερά επειδή δεν θέλω να τα κουβαλάω. Και προσθέτω στα παραπάνω την αμέλεια μου ως αναφορά και τις αιματολογικές εξετάσεις που έχω να τους κάνω δεν θυμάμαι από πότε. Και το γεγονός πως με τη καθαριότητα δεν έχω και την καλύτερη σχέση, λόγω κούρασης και ωραρίων και εννοείται τεμπελιάς αμελώ να απολυμαίνω το σπίτι συχνά. Όσο και να με ελέγξετε και να με βρίσετε χαρά μου θα είναι, μη σας πω να κάνετε και ομάδα λιντζαρίσματος. Και δυστυχώς δεν υπάρχει πρόνοια για τα ζώα να μου τα πάρει μπας και βρούνε καμια μάνα να τους αξίζει. Δεν τα λέω όλα αυτά σαν έμμεση απολογία, τα λέω για να συνειδητοποιήσουν τουλάχιστον άλλοι πριν είναι αργά πόσο σημαντικά τελικά είναι κάποια πράγματα που ίσως φαίνονται υπερβολές σε πολλούς. Μπορεί όλα τα παραπάνω να μην έχουν και καμία σχέση με την κατάσταση του Μέλα, αλλά εγώ το πήρα το μάθημα μου, πλέον θα ξεψειρίζω τα πάντα όσο περισσότερο μπορώ.

Αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι τί καλύτερο μπορώ να κάνω για το Μέλα, άμεσα και στο μέλλον.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:59, 31-10-10:

Μην κατηγορεις τοσο πολυ τον εαυτο σου.. Καταρχην κατσε να δουμε τι ειναι πρωτα..ομως αυτο για το νερο που λες,δεν ξερω το κατα ποσον ειναι καταλληλο το νερο της βρυσης σας,ομως τα εμφιαλωμενα..εχουν πολυ υψηλες σε μεταλλα,και μαλιστα το μαγνησιο..που ειναι οτι χειροτερο για τα νεφρα..οποτε δεν ξερω αν ειναι καλυτερα το εμφιαλωμενο απο αυτο της βρυσης..η μονη εξαιρεση ειναι το κορπη,που εχει το χαμηλοτερο μαγνησιο ..και ειναι και αυτο που δινω στα δικα μου,γιατι εδω που ζω..το νερο της βρυσης ειναι εντελως ακαταλληλο..
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ξεπερασει το προβλημα ο γατουλης σου...αν θελεις,γραφε μας τα νεα σας..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:04, 31-10-10:

Κατ'αρχην μην κατηγορεις τον εαυτο σου,ο,τι εγινε εγινε.Κατα δευτερον,μην χτυπας το κεφαλι σου,ειμαι Καλυμνο κι εδω δεν ακουγεται τιποτα.
Εγω νομιζω οτι ειναι ουρολιθοι,ισως πειραχτηκαν λιγο τα νεφρα του αλλα δε νομιζω οτι ειναι κατι μονιμο.Υπαρχουν εξαιρετικες και πολυ προσιτες τροφες για στειρωμενα,και τροποι για να τον βοηθησεις ανεξοδα.Μπορεις να τους δινεις μερικες φορες την εβδομαδα κοτοπουλο βραστο ή ψαρακι,να τους αλλαζεις συχνοτερα το νερο,και να καθαριζεις συχνοτερα την αμμολεκανη ή να προσθεσεις μια ακομα.Ειναι τροποι που θα τον βοηθησουν να ανυδατωθει και να πηγαινει συχνοτερα τουαλετα.Μπορεις επισηςνα προσθετεις λιγο ζουμι απο το κοτοπουλο που βραζεις στις κροκετες του.Οσον αφορα την τροφη,αν σου το επιτρεπουν οι τιμες του και δεν τον επιβαρυνει η εξτρα πρωτεϊνη,μπορεις να δοκιμασεις Acana ή Orijen.Εχει χαμηλο μαγνησιο και κανει για στειρωμενα,κι εγω παιρνω ενα επτακιλο 45 ευρω,και με τεσσερις γατες μου κραταει ενα μηνα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία82 έγραψε στις 12:28, 31-10-10:

Βρήκα στο σάιτ του Αττικού ένα σχετικό άρθρο που ξεκαθαρίζει κάπως την κατάσταση και βοηθάει στην πρόληψη. Θα ήταν καλό να γίνει και άρθρο στο mycat (αν δεν υπάρχει ήδη) για ενημέρωση των πανταχού γατομαμάδων και γατομπαμπάδων.

Σε ευχαριστώ Πουπουλίνα μου, μακάρι να το ξεπεράσει και μετά μόνο αυστηρή δίαιτα και άσκηση για τον χοντρούλη (5,9 κιλά ο άτιμος...)

http://www.attikovet.gr/portal/index...9-46&Itemid=29

Κάτσε να αλλάξω τοίχο να ακούγομαι ως εκεί

Τον βλέπω το Μέλα αν γίνει καλά να τον βάζω να τρέχει μέσα σε ρόδα για γάτες...

Να'σαι καλά κοπέλα μου, άντε να δούμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-11-10 στις 20:47. Αιτία: merge
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:29, 31-10-10:

Δεν ειναι τοσο θεμα βαρους,οσο θεμα διατροφης και ουρησης.Πες μας νεα του,κι ο,τι χρειαστεις,ο,τι ωρα και να ειναι,πες μου.Περαστικα στον πανθηρα,και φιλια στη σοκολατινα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:02, 31-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρία82
Βρήκα στο σάιτ του Αττικού ένα σχετικό άρθρο που ξεκαθαρίζει κάπως την κατάσταση και βοηθάει στην πρόληψη. Θα ήταν καλό να γίνει και άρθρο στο mycat (αν δεν υπάρχει ήδη) για ενημέρωση των πανταχού γατομαμάδων και γατομπαμπάδων.

Σε ευχαριστώ Πουπουλίνα μου, μακάρι να το ξεπεράσει και μετά μόνο αυστηρή δίαιτα και άσκηση για τον χοντρούλη (5,9 κιλά ο άτιμος...)

http://www.attikovet.gr/portal/index...9-46&Itemid=29
πολυ καλο το αρθρο που παρεθεσες σε λινκ...και μαλλον θα προστεθει... να εισαι καλα..και παλι περαστικα στον γατουλη..

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 17:21, 31-10-10:

Κοριτσάκι περαστικά στον Μελάκο και μην κατηγορείς τόσο τον εαυτό σου
κάνε υπομονή και όλα θα πάνε καλά.
Να ξέρεις πως όσοι έχουμε αρσενικά στειρωμένα εχουμε περάσει λιγο πολύ προβλήματα με το ουροποιητικό τους
ο Τούλης μου τρώει αποκλειστικά urinary πλέον για έξι μήνες και μετά θα επαναλάβουμε εξετάσεις
Το μόνο που θα πρότεινα να προσέχεις απο εδώ και μπρος
είναι αν έχει δυσκολία στην ούρηση
(αυτό διαπιστώνεται εύκολα αν τα μπαλάκια ούρων στην άμμο γίνουν μικρούτσικα ή αν κάθεται πολλή ώρα στην αμμολεκάνη και δυσκολεύεται στην ούρηση)
και να του έχεις πάντα πολύ φρέσκο νεράκι, εμένα μου είχε προτείνει να του δίνω εξτρα νεράκι με τη σύρριγγα αν δεν πίνει αρκετό.
Καλή δύναμη και μην αυτομαστιγώνεσαι, οκ?

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 19:35, 31-10-10:

Περαστικα και απο εμας!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα!!! Οσο για το οικονομικο σε καταλαβαινουμε απολυτα (πιστευω οι περισσοτεροι αν οχι ολοι).
Και εγω θα σου πω να μην κατηγορεις τον εαυτο σου!!! Ετρεξες να βρεις κλινικη εκανες οτι επρεπε για το γατουνακι σου και ειμαι σιγουρη οτι θα συνεχισεις να το κανεις !!! Καλα αποτελεσματα λοιπον και παλι περαστικα!!!
Φιλικα Τσουτσουκο-οικογενεια!!

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 21:26, 31-10-10:

Bρε τι παθατε!!!!!!Ηρεμησε βρε Μαρακι,ολα καλα θα πανε!!!!Και φυσικα μην κατηγορεις τον εαυτο σου,μπορει να το παθαινε ετσι κι αλλιως.
Πολλα φιλια και γρηγορα περαστικα στον ομορφο!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:55, 31-10-10:

περαστικα... διαβαζα ενα αναλογο περιστατικο σε αλλο (ξενο) φορουμ με εναν γατουλη που ηταν σε πολυ πιο ασχημη κατασταση απο τον μικρουλη σας και εγινε περδικι Θα γινει καλα ο μικρουλης μην ανησυχεις, απλα επειδη μαλλον το επαθε σε μικρη ηλικια, ειναι ισως πιθανο να το ξαναπαθει στο μελλον γι' αυτο και θα πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικη. Ξεκινα να κρατας ημερολογιο και σημειωνε ποσες φορες κατουραει καθημερινα και την ποσοτητα (για την ποσοτητα θα πρεπει να χρησιμοποιεις αμμο που κανει σβωλους για να βλεπεις ποσο μεγαλοι/μικροι ειναι οι σβωλοι). Επισης πηγαινε σε φαρμακειο και ζητα να σου δωσουν χαρτακια να μετρας το pH των ουρων του. Δεν χρειαζεται να το κανεις καθε μερα, μια φορα την εβδομαδα αρκει για να βλεπεις αν ειναι οξινα (αν ειναι αλκαλικα τοτε θα πρεπει να προσεχεις). Επισης θα πρεπει να προσεχεις να μην ειναι υπερβολικα οξινα γιατι και τοτε υπαρχει προβλημα με κρυσταλλους ασβεστιου, pH γυρω στα 6-6.5 ειναι ιδανικο. Οταν κρατας ημερολογιο στο οποιο σημειωνεις αυτο που βλεπεις καθημερινα, τοτε ειναι πιο ευκολο να εντοπισεις το προβλημα. Εγω ετσι κανω με τον δικο μου, σημειωνω τα παντα, τροφες, ορεξη, κεφι, εξανθηματα που εβγαζε, φυσικη κατασταση, αλλαγες που κανω στο σπιτι, κτλ. Οχι μονο βοηθαει εμενα να εντοπιζω εγκαιρα τυγχον προβληματα, αλλα βοηθαει και τον κτηνιατρο να κανει καλυτερη διαγνωση

Επισης κοψε εντελως την ξηρα τροφη. Ακομα και αν ειναι ειδικη για τετοιες περιπτωσεις μη κανεις το λαθος και του την δωσεις. Ακομα και κονσερβες friskies να του δινεις ειναι 1000 φορες καλυτερες απο την ξηρα τροφη. Επισης μπορεις να προσθετεις μερικες κουταλιες νερο ή ζουμι απο βραστο κρεας στην κονσερβα του για να εισαι σιγουρη οτι ειναι ενυδατωμενος. Δινε του καπου καπου και βραστο κρεας με ζουμακι (μπορεις να το αλεθεις).

Αν δεν προλαβαινεις να καθαριζεις συχνα την λεκανη του (πολλες γατες κρατουν τα ουρα τους μεχρι να καθαριστει η λεκανη), παρε ακομα μια ωστε να πηγαινει εκει αν η αλλη ειναι λερωμενη. Διαβασε και αυτο: http://www.catinfo.org/?link=urinarytracthealth

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:51, 01-11-10:

Μαρία μου, εύχομαι να 'ναι ήδη πολύ καλύτερα ο Μελάκος. Έχετε πολλά φιλιά από όλους (ειδικά από την αδελφή του) και περιμένουμε τα νέα σας!!

Παράθεση

Μαρία82

Δραστήριο Μέλος

H Μαρία82 έγραψε στις 02:31, 02-11-10:

Ο Μέλας κοιμάται στην πλάτη της πολυθρόνας, επιτέλους σπίτι του... DDDDDDDDD
Έφαγε, ήπιε μπόλικο νεράκι, κατούρησε αρκετά χωρίς να δείξει πως ενοχλείται (αν και έχουν πολύ λίγο αίμα τα ούρα του) δείχνει ζωηρός, χαρούμενος και υγιής.

Οι εξετάσεις του βγήκαν φυσιολογικές και πήρε εξιτήριο. Έχουμε επαναληπτική εξέταση μετά από μία βδομάδα, 4 μέρες θα καταπίνουμε με το ζόρι σιροπάκι με απαίσια γεύση και θα κάνουμε αυστηρή δίαιτα με κονσέρβα k/d για μια βδομάδα. Γυρίσαμε γύρω στις 10.3ο σπίτι φορτωμένοι καινούργια εξτρα αμμολεκάνη, ξηρά τροφή για στειρωμένες γάτες για τη Μπουμπού, εμφιαλωμένα νερά Κορπή και μωρομάντηλα για ενίσχυση στα χλουρπς χλουρπς καλωπισμού.

Από ότι φαίνεται ήταν μια οξεία νεφρική ανεπάρκεια που παραλίγο να μας κοστίστει τη ζωή, αλλά τώρα όλα καλά.
Τα νεφρά φαίνονται οκ, πιθανότατα δεν έπαθαν μόνιμη βλάβη.
Η αιτία του κακού δεν έχει ξεκαθαριστεί, πλανώνται θεωρίες δηλητηρίασης από κάποιο χημικό (που δεν υπάρχει μεσα στο σπίτι), το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να έγλυψε τίποτα που είχε υπολλείματα χλωρίνης. Ελπίζω οι ουρολογικές να ρίξουν φως στην υπόθεση.

Αδερφούλα μας Μαργκο πολλά πολλά φιλάκια και συγχώρεσε τη μαμά αν δεν απάντησε το πρωί, πάλευε με άλογα και παιδάκια και στο τηλέφωνο με τους γιατρούς για να με φέρει σπίτι.. Η Ρεγγίνα χάρηκε τόσο που με είδε που πλέον περπατάμε σαν τους Χιώτες και δεν σταματάμε τα γλωσσόφιλα χιχιχιχι

Σας ευχαριστούμε όλους πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την υποστήριξη!!

Υ.Γ.: Κάποιος να να έρθει να πάρει τη μαμά πάνω απ'τις αμμολεκάνες, όλο κάτι ψάχνει και μας κόβει το κατούρημα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:27, 02-11-10:

Μπραβο,περαστικα και σιδερενιος!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:46, 02-11-10:

Δεν ξερεις ποσο χαιρομαι... πολλα περαστικα..και δωστου και ενα φιλακι απο μενα..

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 10:55, 02-11-10:

αχ βρε Μαράκι τι περάσατε!!! δεν προκαμα να σας παρω αν και ειδοποίησε η Αλίκη. Περαστικά στον Μελάκο. Θα σου τηλεφωνήσω σύντομα να μου πείτε τα νέα σας. φιλάκια πολλαααα

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:57, 02-11-10:

Μπραβο μπραβο μπραβο!!!! Παντα να ειστε καλα !!!!

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 11:23, 02-11-10:

περαστικα του! και να γρηγορα καλα!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:19, 03-11-10:

Πολλά φιλάκια στον ομορφόγατο και γρήγορη ανάρρωση!
Τον αγαπάμε κι ας μας λαχτάρησε...

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 16:08, 03-11-10:

σιδερένιο το Μελάκι
και όλα καλά απο εδώ και μπρος

Παράθεση

provato13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη provato13
H provato13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H provato13 έγραψε στις 23:53, 03-08-11:

Καλησπερα, το περασμενο Σαβ. Το γατακι μου( ενα αρσενικο 10 μηνων) ξεκινησε με συνεχεις εμετους και πυρετο, την επομενη μερα το πρωι ξυπνησα και ειχε αρχισει να εχει καποιους σπασμους στα πισω ποδια. Αμεσως ξεκινησα να ψαχνω καπου να τον παω αλλα λογω ημερας(κυριακη) δεν εβρισκα πουθενα, στο μεταξυ μεχρι το μεσημερι ειχε αρχισει να βγαζει αφρους και να εχει ολοκληρος σπασμους. Καταφερα να βρω μια κλινικη, του καναμε ηρεμιστικα και ατροπινη ( με το φοβο φολας τελικα) και σημερα ειναι 4 η μερα εκει χωρις να δειχνει σημαδια βελτιωσης..
Στα τεστ για AIDS, λευχαιμια και περιτονιτιδα βγηκε αρνητικος αλλα δεν κουνιεται καθολου μεχρι και σημερα.
Εχει οπως μου ειπε ο γιατρος τρομερα ανεβασμενα λευκα αιμοσφαιρια και νεφρικη ανεπαρκεια, και μου ειπε το πιο πιθανο που συνεβει ειναι να εφαγε κατι.
Εκτος απο ορο δεν του κανει τωρα τιποτα αλλο αλλα δεν βλεπουμε σημαδια βελτιωσης.
Ο γιατρος μου ειπε να σκεφτω το ενδεχομενο ευθανασιας..
Μηπως ειναι πολυ νωρις;
Αν εχει νεφρικη ανεπαρκεια μπορει να ζησει; ( εχει κρεατινινη τρια, οκτω).
Μπορω να του κανω μια καλυτερη θεραπεια;
Τι μπορει να του εχει συμβει;
Ηταν
Πολυ ζωηρος
Και ολο αυτο εγινε τρομερα ξαφνικα. Σε δυο μερες μεσα.
Δεν θελω να του κανω ευθανασια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:39, 04-08-11:

Σε τοσο σημαντικα θεματα ποτε δεν μενουμε με τη γνωμη ενος γιατρου.Παρε τις εξετασεις(ειναι υποχρεωμενος να σου τις δωσει) και επισκεψου και 2ο κτηνιατρο.Εξηγησε του την κατασταση..και δες τι θα σου πει και αυτος.
ΥΓ ο γατος εβγαινε και εξω;Αν ναι..πιθανον να ειναι και δηλητηριο οντως.
Μακαρι να τα καταφερει ο γατουλης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ♥Βρεγμένη γάτα♥
H ♥Βρεγμένη γάτα♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Από αδέσποτες πάρα πολλές...από σπιτικές 4 εκ των οποίων ο ένας "έφυγε" πέρυσι :( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 13:23, 04-02-12:

Καλησπέρα!

Να σας εξηγήσω την κατάσταση...η γάτα μου είναι 18 χρονών κι έχει νεφρική ανεπάρκεια εδώ κι ένα χρόνο περίπου. Βασικά το πρώτο πράγμα που της διαγνώστηκε ήταν υψηλή πίεση λόγω της οποίας έσπασαν τα αιμοφόρα αγγεία των ματιών και δεν βλέπει πια Κι εδώ θα κάνω την πρώτη μου ερώτηση: εγώ πιστεύω ότι έστω ένα μικρό ποσοστό όρασης θα της έχει μείνει κι αυτό για τον εξής λόγο: χθες ενώ τη χάιδευα είχα ακουμπήσει στο πάτωμα το ποτήρι με το νερό που κρατούσα χωρίς να κάνω καθόλου θόρυβο γιατί το ακούμπησα στο χαλάκι κι εκείνη κατάλαβε ότι ήταν νερό γιατί έβαλε αμέσως το χέρι της μέσα στο ποτήρι κι έκανε πλιτς πλατς το καλό μου! Πάντα το κάνει αυτό με τα μπωλάκια του νερού και μετά πίνει. Κι αναρωτιέμαι, πώς το κατάλαβε ότι κρατούσα ποτήρι με νερό αν δεν βλέπει καθόλου; Μετά οι υπόλοιπες εξετάσεις της έδειξαν νεφρική ανεπάρκεια. Ακολουθούμε τη θεραπεία που πρέπει, Norvask για την πίεση, ειδική τροφή για τα νεφρά της και ορό όποτε χρειάζεται αλλά παρόλα αυτά τον τελευταίο καιρό κάνει συχνά εμετό κυρίως το πρωί. Συνήθως βγάζει μόνο σάλιο, υγρό...δεν ξέρω αν σας έδωσα να καταλάβετε πάντως δεν βγάζει τροφή ακόμα κι αν έχει φάει. Ο κτηνίατρος μου έχει πει ότι είναι φυσιολογικό στην κατάσταση της αλλά ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα και μήπως ξέρει αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να την ανακουφίζω απ' αυτό, να μην κάνει τόσο συχνά εμετό δηλαδή...κάνει κάθε μέρα από λίγο και τώρα μόλις έκανε πάλι και πάλι έβγαλε μόνο σάλια και φτερνιζόταν μετά...

Και μια ακόμα ερώτηση για ένα άλλο γατάκι που έχω: την στείρωσα πριν από δύο μήνες κι ακόμα δεν έχει βγάλει αρκετό τρίχωμα στο σημείο που την ξύρισαν για να της κάνουν την τομή. Ξέρει κανείς σας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Γιατί αργεί τόσο;

Σας ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 11:16, 05-02-12:

για το νερό, έχει τα μουστάκια που λειτουργούν σαν ραντάρ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Από αδέσποτες πάρα πολλές...από σπιτικές 4 εκ των οποίων ο ένας "έφυγε" πέρυσι :( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 13:28, 05-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
για το νερό, έχει τα μουστάκια που λειτουργούν σαν ραντάρ
Καλημέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου! Είχα αρχίσει ν' απογοητεύομαι
Αυτό για τα μουστάκια πρώτη φορά το ακούω...ξέρω τι είναι το ραντάρ αλλά εδώ τί ακριβώς εννοείς; Ότι με κάποιον τρόπο "ανιχνεύει" το ότι υπάρχει νερό στο πεδίο; Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 14:17, 05-02-12:

Καλημέρα και περαστικά για τη γατούλα σου. Για τους εμετούς κάποιος ίσως εμπειρότερος από μέσα να σου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες
Για τα μουστάκια διάβασε αυτό το άρθρο του Mycat
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22069

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 15:11, 05-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Καλημέρα και περαστικά για τη γατούλα σου. Για τους εμετούς κάποιος ίσως εμπειρότερος από μέσα να σου δώσει περισσότερες λεπτομέρειες
Για τα μουστάκια διάβασε αυτό το άρθρο του Mycat
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22069
Σ' ευχαριστώ πολύ! Αν και δυστυχώς δεν υπάρχει οριστική θεραπεία για την νεφρική ανεπάρκεια...

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, μου έλυσε πολλές απορίες! "Τη νύχτα για παράδειγμα, αυτό βοηθάει την γάτα να κινείται απαρατήρητη σε ένα δωμάτιο χωρίς να πέφτει πάνω στα αντικείμενα." Έτσι εξηγείται το ότι μπορεί και περπατάει χωρίς να κουτουλάει συνέχεια στα έπιπλα!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 15:45, 05-02-12:

για τους εμετούς μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ (βάλε στην αναζήτηση γιατρέ αρρώστησε) και θα στο βγάλει

Παράθεση

♥Βρεγμένη γάτα♥

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ♥Βρεγμένη γάτα♥ έγραψε στις 18:13, 26-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
για τους εμετούς μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό του φόρουμ (βάλε στην αναζήτηση γιατρέ αρρώστησε) και θα στο βγάλει

Ωωω...έχουμε και γιατρό; Τι μεγαλεία είναι αυτά; Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστώ!
Μόλις τον ρώτησα γιατί βρήκα εμετό με αίμα πριν λίγο...δεν μου αρέσει αυτό...καθόλου όμως...

Παράθεση

calli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη calli
. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O calli έγραψε στις 09:54, 12-09-12:

Καλημέρα. Η γατούλα μου εμφάνησε οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Όλα ξεκίνησαν με εμετούς (νερό). Ο γιατρός της έκανε ενέσεις με primperan και αντιβιοτικό, γιατί αρχικά πιστέψαμε ότι πρόκειται για ίωση γαστρίτιδας. Εφόσον όμως τα συμπτώματα επέμεναν περάσαμε σε αιματολογικές εξετάσεις, όπου διαπιστώθηκε ότι πρόκειται για οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Από χθες ο γιατρός της ξεκίνησε ορό, κάτι που θα κάνουμε καθημερινά. Χθες της έκανε και ένεση με lasix. Εμετό έχει 2 μέρες να κάνει αλλά δεν τρώει. Ο γιατρός ελπίζει να γυρίσει σε χρόνια νεφρική ανεπάρκεια. Παρακαλώ όποιον έχει παρόμοια εμπειρία με τη γατούλα του να μου απαντήσει. Τα έχει καταφέρει η γατούλα? Εδώ και δύο μέρες που το έμαθα κλαίω συνέχεια. Αν κάποιος έχει κάτι θετικό να μου πει θα είναι πολύ σημαντικό για εμένα.

Σας ευχαριστώ

Πόπη

Παράθεση

SolBallads (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SolBallads
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O SolBallads έγραψε στις 22:51, 13-09-12:

Νομιζω θα σε βοηθουσε να ριξεις μια ματια εδω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23739

Σας ευχομαι το καλυτερο..!

Παράθεση

calli

Νεοφερμένος

O calli έγραψε στις 07:40, 14-09-12:

Ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

ομιλούμε γαληκά

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ομιλούμε γαληκά
H ομιλούμε γαληκά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,582 μηνύματα.

H ομιλούμε γαληκά Τιραμισού έγραψε στις 00:07, 15-09-12:

Δεν χρειάζεται να κλαις! Αν η γατούλα ξεπεράσει την κρίση τότε θα είναι μια χαρά!
Εμένα ο Γατίλης μου έχει νεφρική ανεπάρκεια από 12 ετών, είναι ήδη 16 και θρέφει
νιάτα ο άτιμος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

calli

Νεοφερμένος

O calli έγραψε στις 07:43, 15-09-12:

Η Λούση μου δεν τα κατάφερε. "'Εφυγε" χθες το βράδυ αφού παιδεύτηκε και πάλεψε. Κάθε ζώο έχει το δικό το χαρακτήρα, όπως οι άνθρωποι. Ορισμένα είναι πολύ ξεχωριστά, όπως οι άνθρωποι. Η Λούση ήταν ένα υπέροχο και ξεχωριστό πλάσμα με εξαιρετικά ανεπτυγμένη τη λεγόμενη συναισθηματική νοημοσύνη. Την ευχαριστώ από την καρδιά μου που με διάλεξε, με υιοθέτησε και μου χάρισε 7 χρόνια γεμάτα αγάπη και τρυφερότητα. Ήταν και θα είναι πάντα η γάτα της ζωής μου.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:06, 15-09-12:

Ποπη μου, δεν μπορω να σου περιγραψω, ποσο πολυ λυπαμαι. Ειχα διαβασει το θεμα σου απο την αρχη, αλλα δεν σου εγραψα τιποτα, γιατι εχω χασει δυο γατουλες, απο το ιδια προβλημα και θεωρησα πως ειναι καλυτερα να σου απαντησει καποιος αλλος, με πιο θετικη αποψη, πανω στο θεμα. Ειχα μια ελπιδα πως θα τα καταφερνε η γατουλα σου και δεν θα χρειαζοταν να το περασεις αυτο. Εχεις την αμεριστη αγαπη και συμπαρασταση μου, εστω κι αν δεν σε γνωριζω, εστω και απο μακρυα. Κουραγιο, δεν υπαρχει τιποτα αλλο να σου πει κανεις αυτη τη στιγμη.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:36, 15-09-12:

calli, ειλικρινά λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που συνέβη...
Καταλαβαίνω ότι σε πονάει πολύ η απώλεια αλλά να ξέρεις πως της έδωσες ό,τι καλύτερο μπορούσες αυτά τα 7 χρόνια που ήσασταν μαζί κι εκείνη στο ανταπέδωσε όπως μπορούσε...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:00, 15-09-12:

Λυπαμαι παρα πολυ.
Κουράγιο καρδούλα μου.

Παράθεση

calli

Νεοφερμένος

O calli έγραψε στις 10:26, 17-09-12:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JOSEPH1992
H JOSEPH1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 23:43, 03-01-13:

Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!
Ο γατούλης μου Ζόζεφ, 20 ετών, αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας και ανησυχώ πολύ. Εδω και λίγες μέρες δεν τρώει καθόλου, πίνει συνέχεια νερό, κλαίει γοερά, και έχει διαφορά στο βάδισμα του, σαν να ποναει η κοιλια του. Δυστυχώς από ότι διάβασα σε άρθρα, τα συμπτωματα τεινουν σε νεφρικη ανεπαρκεια. Σημερα, ο κτηνιατρος δυσκολευτηκε πολυ να του παρει αιμα γιατι εσπαγαν οι φλεβες, του εκανε ορο, και 2 ενεσεις βιταμινων. Ο ίδιος μου είπε πως μαλλον ειναι νεφρικη ανεπαρκεια, ψηλαφισε και τους νεφρους του διογκωμενους, αλλα θα δουμε τα αποτελεσματα των εξετασεων αυριο. Γνωρίζει κάποιος από την ασθένεια, τι μπορείτε να με συμβουλευσετε να δω παραπανω, σε θεματα διατροφης, ή αν γνωρίζετε κάποιον καλό κτηνιατρο που να διαχειριζεται τετοιες καταστασεις. Ο γατουλης μου ειναι γηραιός, αλλά θελω το καλύτερο!! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:00, 04-01-13:

Αφου εχεις τη δυνατοτητα να τον παρακολουθει ανελιπως ο κτηνιατρος, απλα ακολουθησε τις οδηγιες του κατα γραμμα.
Προσωπικα θα σου ελεγα απο την πειρα μου, να προετοιμαζεσαι για το χειροτερο, δεν μου αρεσε καθολου αυτο που εγραψες για το βαδισμα του. Η μεγαλη μου γατουλα το παρουσιασε δυο μερες πριν φυγει.
Ευχομαι να βγω ψευτρα και να πανε ολα καλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους