Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,261 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 284 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί λένε ότι οι γάτες είναι "εγωίστριες";

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 12:25, 02-10-09:

μέχρι στιγμής, η γατίτσα μου μου φαίνεται ιδιαίτερα αφοσιωμένη... δεν έχει καμία απαίτηση κι αν καμιά φορά με γρατσουνίσει, το κάνει κατά λάθος ή γιατί εγώ τη μετακινώ άκομψα και θέλει να σιγουρευτεί ότι δεν θα πέσει..

είναι διακτριτική και σύντομα σταμάτησε τα νυχτερινά καμώματά της...
διαβάζοντας όμως μια ατάκα στην αρχική σελίδα, η οποία λέει ότι η γάτα θα έρθει αγκαλιά για να ζεσταθεί ενώ ένας σκύλος από αγάπη, με βρίσκει να διαφωνώ... δε νομίζω να έχουμε κρύο και η μουσταρδούλα είναι επάνω στα χέρια μου και χουρχουρίζει... της αρέσει το mycat.gr και να διαβάζει μηνύματα παρεούλα...

βέβαια κάποια στιγμή το ζωάκι κουράζεται και πηγαίνει στο κρεβάτι, αλλά την πιο πολύ ώρα κάθεται μαζί μου... αυτό είναι από εγωισμό ή από αγάπη; ή από διάθεση να μοιραστεί τον χρόνο μας μαζί... βέβαια τις πιο πολλές φορές πρέπει να κάνω αναδιάταξη του χώρου για να χωράει στο γραφείο, αλλά δε νομίζω να το κάνει για τη ζέστη αφού ακόμα έχει πολύ ζέστη έξω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 14:04, 02-10-09:

Οχι η γατα δεν ερχεται και κουρνιαζει διπλα μας επειδη θελει τη ζεστασια της....Καθε αλλο...Ενα χρονο ζω με την Μπηλιω (ποτε μου δεν ειχα συγκατηκισει με γατα, τουλαχιστον για τοσο μεγαλοχρονικο διαστημα) και εχω ανακαλυψει οτι η μικρη ζηταει την επαφη μαζι μου. Θελει να με νιωθει...και αν δεν μπορει για καποιο λογο να βρεθει στο κρεβατι μου τοτε κοιμαται στη καρεκλα του γραφειου μου εχοντας ολες της τις αισθησεις σε εγρηγορση....Με το που με νιωσει οτι εχω σηκωθει και εχω παει τουαλετα πεταγεται και ερχεται μες στη νυστα μαζι μου...Σημερα πεθανα στα γελια γιατι ερχοταν αργα αργα και χασμουριοταν κι ολας...Προσπαθω η κακομοιρα να σηκωθω αθορυβα για να μην την ξεσηκωσω και πως το καταλαβαινει η ρουφιανα....
οπως ειπε και ενα αλλο μελος (εγραψε παντως) ...εμεις δεν περνουμε περιοδικα στην τουαλετα αλλα γατια:up::up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 14:29, 02-10-09:

χεχε.... ανυπομονώ και η δικιά μου να κάνει τέτοια κόλπα!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 14:51, 02-10-09:

Να την χαίρεσαι την μουσταρδούλα σου!!! Νομίζω ότι έχει να κάνει και με το χαρακτήρα κάθε γάτας. Υπάρχουν και γάτες που έρχονται και σου τρίβονται ή αφήνουν να τις χαιδέψεις μόνο και μόνο για να τους βάλεις φαγητό και μετά γίνονται πάλι απόμακρες. Υπάρχουν και γατούλες που είναι πολύ χαδιάρες και αγαπάνε τα δίποδά τους και δείχνουν την ευγνωμοσύνη τους. Εμένα πάντως η Ραϊσούλα μου, που την υιοθέτησα και σε μεγάλη ηλικία, είναι πολύ δεμένη μαζί μου και όπου πάω με ακολουθεί. Και όταν της βάζω φαγητό μετά έρχεται και πηδάει στην αγκαλιά μου και μου δίνει φιλάκι. :kiss::kiss:

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:16, 02-10-09:

ευχαριστώ πάρα πολύ...τα φιλάκία που σου δίνει είναι τέλεια..!
αισθάνομαι ότι χαιρόμαστε πολύ η μία την άλλη ... αφού όταν φεύγω από το σπίτι λυπάμαι που την αφήνω πίσω... καμιά φορά, όταν μπορώ δεν φεύγω για να κάνουμε παρέα..

ίσως είναι ο χαρακτήρας της γατίτσας, νιώθω τυχερή που η γατοομάδα μου έδωσε ένα τόσο καλόβουλο γατάκι και συνεργάσιμο! ίσως μια πιο δύσκολη γατίτσα να με δυσκόλευε... πόσο περιαυτολογώ για το γατί μου! συγχωρέστε με...

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 15:27, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από μουσταρδούλα
ευχαριστώ πάρα πολύ...τα φιλάκία που σου δίνει είναι τέλεια..!
αισθάνομαι ότι χαιρόμαστε πολύ η μία την άλλη ... αφού όταν φεύγω από το σπίτι λυπάμαι που την αφήνω πίσω... καμιά φορά, όταν μπορώ δεν φεύγω για να κάνουμε παρέα..

ίσως είναι ο χαρακτήρας της γατίτσας, νιώθω τυχερή που η γατοομάδα μου έδωσε ένα τόσο καλόβουλο γατάκι και συνεργάσιμο! ίσως μια πιο δύσκολη γατίτσα να με δυσκόλευε... πόσο περιαυτολογώ για το γατί μου! συγχωρέστε με...
Και εγώ τον πρώτο καιρό που την πήραμε, αισθανόμουνα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Την σκεφτόμουνα όλη την ημέρα, τι να κάνει, αν βαριέται, αν έφαγε. Και φαντάσου ότι έφευγα 8 το πρωι και γύριζα 8 το βράδυ. Αλλά από τη ημέρα που της έφερα την Ηλέκτρα, είναι πολύ καλύτερα. Παίζουν όλη μέρα και δεν βαριέται. Γιατί δεν της παίρνεις και εσύ μια παρεούλα?

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:46, 02-10-09:

είναι μια πολύ καλή ιδέα, τέλεια όπως ακούγεται... αλλά θέλω να την επεξεργαστώ λίγο πριν την εφαρμόσω... να δω πώς η μουσταρδούλα θα αλληλοεπιδρούσε μια μια ακόμα γατίτσα... θέλω κι εγώ να είμαι έτοιμη.. να ξέρω πώς θα μπορώ να χειριστώ 2 γατίνια....

για να σου πω όμως την ουσιαστική αλήθεια, μια αλήθεια εγωιστικού χαρακτήρα που ακόμα δεν με οδήγησε σε κάτι τέτοιο είναι η παρακάτω...

φοβάμαι μήπως αν έρθει δεύτερο γατάκι στο σπίτι, με ξεχάσει.... είναι ανασφάλεια αυτό που νιώθω, ίσως επειδή δεν είμαι εξοικιωμένη με τις γάτες γενικά, αλλά φοβάμαι μήπως δεν της αρέσει και από την άλλη μήπως δε μου δίνει σημασία...επειδή είμαστε και μόλις 19-20 μέρες μαζί... ξέρω ότι είμαι εγωίστρια, αλλά αυτό θέλω να ξεπεράσω μέσα στο μυαλό μου και να είμαι απόλυτα έτοιμη πριν προχωρήσω σε συνειδητό βήμα...

και ήμουν έτοιμη να ανοίξω topic για την δεύτερη γάτα στο σπίτι... τί ψυχολογία πρέπει να έχουμε και πόσο έτοιμοι πρέπει να είμαστε πριν έρθει μια νέα παρεούλα.... απλά φοβάμαι μήπως δυσκολευτώ και έτσι έρθουν πιο ζόρικες αντί για ποιο ευχάριστες στιγμές...

η γατοεγωίστρια...
μάλλον εγώ θα έπρεπε να λέγομαι εγωίστρια και όχι οι πανέμορφες γατίτσες....

Παράθεση

Ntontini (Κωνσταντίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ntontini
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

H Ntontini έγραψε στις 15:49, 02-10-09:

Γατ'αρχην καλως ηρθες στο παρεακι μαςαυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι καμια γατα δεν ειναι εγωιστρια,ειναι απλα αυταρχικη μεχρι να κερδισεις και να κερδισει την εμππιστισυνη σου.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 15:50, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από μουσταρδούλα
είναι μια πολύ καλή ιδέα, τέλεια όπως ακούγεται... αλλά θέλω να την επεξεργαστώ λίγο πριν την εφαρμόσω... να δω πώς η μουσταρδούλα θα αλληλοεπιδρούσε μια μια ακόμα γατίτσα... θέλω κι εγώ να είμαι έτοιμη.. να ξέρω πώς θα μπορώ να χειριστώ 2 γατίνια....

για να σου πω όμως την ουσιαστική αλήθεια, μια αλήθεια εγωιστικού χαρακτήρα που ακόμα δεν με οδήγησε σε κάτι τέτοιο είναι η παρακάτω...

φοβάμαι μήπως αν έρθει δεύτερο γατάκι στο σπίτι, με ξεχάσει.... είναι ανασφάλεια αυτό που νιώθω, ίσως επειδή δεν είμαι εξοικιωμένη με τις γάτες γενικά, αλλά φοβάμαι μήπως δεν της αρέσει και από την άλλη μήπως δε μου δίνει σημασία...επειδή είμαστε και μόλις 19-20 μέρες μαζί... ξέρω ότι είμαι εγωίστρια, αλλά αυτό θέλω να ξεπεράσω μέσα στο μυαλό μου και να είμαι απόλυτα έτοιμη πριν προχωρήσω σε συνειδητό βήμα...

και ήμουν έτοιμη να ανοίξω topic για την δεύτερη γάτα στο σπίτι... τί ψυχολογία πρέπει να έχουμε και πόσο έτοιμοι πρέπει να είμαστε πριν έρθει μια νέα παρεούλα.... απλά φοβάμαι μήπως δυσκολευτώ και έτσι έρθουν πιο ζόρικες αντί για ποιο ευχάριστες στιγμές...

η γατοεγωίστρια...
μάλλον εγώ θα έπρεπε να λέγομαι εγωίστρια και όχι οι πανέμορφες γατίτσες....
Θα σου απαντήσω στο θεματάκι σας, για να μην χαλάσουμε αυτό το θέμα!

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 16:16, 02-10-09:

ήδη έθεσα την απορία μου αυτό σε σχετικό topic... ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή σας παιδιά... εδώ με το μουσταρδάκι τώρα που έχουμε χρόνο σας διαβάζουμε και παιρνάμε πολύ ευχάριστα μαζί σας... για να μην πω ότι τις τελευταίες ημέρες μας έχετε κερδίσει εντελώς! χεχε...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:00, 23-09-14:

Μόνο εγωίστριες λένε?
Εδώ να δείτε λιβελογράφημα που διάβασα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 21:29, 23-09-14:

Αχ κάθε φορά που ακούω/διαβάζω για το τοξόπλασμα, μ'αρέσει που αναφέρεται και σε έρευνες το άρθρο............. Κατά τα άλλα αχεμμμμ, ε είναι και λίγο εγωίστριες .
Πλέον το αποδίδω στο ότι σε ανθρώπινα χρόνια είναι εφηβάκι, σε κανένα ή δυο χρόνια που θα γίνουμε συνομήλικοι ελπίζω να συνεννοούμαστε καλύτερα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:32, 23-09-14:

χαχαχαχαχαχα τραγικο το αρθρο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:37, 23-09-14:

Καταρχην...σαφως δεν συμφωνω με οσα γραφει αυτο το αρθρο.Εκ πειρας εχω δει τα ακριβως αντιθετα.Γατουλης που φροντιζα,καν μεσα στο σπιτι δεν τον ειχα,ηταν πεινασμενος ...και οταν του εβαζα φαγητο...δεν ετρωγε αν πρωτα δεν τον χαιδευα.Εβαζα φαγητο...απαξιωνε...μου τριβοταν και μου εδινε την κεφαλα του,και αν δεν την χαιδευα ΔΕΝ ετρωγε..τελος!Ενα μικρο παραδειγμα ειναι αυτο.
Αλλα εγω θα ερθω στην ουσια του αρθρου αυτου.
Και η ουσια ειναι οτι αντιμετωπιζει τις γατες ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΑ.Τουτεστιν...ποσο δουλοπρεπεις ειναι;Ειναι δουλοπρεπεις;αααααααααααα..δεν ειναι δουλοπρεπεις...αρα δεν μας αγαπουν..ε λοιπον εγω δεν θελω ενα κατοικιδιο δουλοπρεπη.Δεν με ενδιαφερει αν υπακουει στις εντολες μου.Δεν θελω ενα τσιρακι.Ενα τσιρακι που θα τονωνει τον ανθρωποκεντρικο εγωισμο μου,οτι όταν το φωναζω θα ερχεται..οταν του λεω κατι θα το κανει.Θελω ενα ανεξαρτητο ζωακι,που το αγαπω ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ,και αυτο που ειναι μου αρεσει πολυ!Ετσι..αγριο,υπερηφανιο και ανεξαρτητο!!!!!!!Κια για αυτο λατρευω την γατα..ακριβως για αυτο που ειναι.Αν ηθελα δουλακι θα επαιρνα σκυλο..(δεν αναφερομαι απαξιωτικα στους σκυλους που τους αγαπω εξισου..αλλα δεν με γοητευουν οπως η γατα)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:23, 23-09-14:

Καταρχάς και μόνο που λέει ότι η έρευνα έγινε σε μια ομάδα των 20 γατιών, καταλαβαίνουμε την γελιότητα και ανακρίβεια της έρευνας.
Αν ήθελαν να κάνουν σωστή έρευνα, θα έπερναν 1000δες γάτες και σε διαφορετικές ηλικίες.

Όλοι εδώ έχουμε ζήσει με τις γάτες και για τους λόγους μας τις αγαπάμε.
Όλα αυτά είναι κομμάτι του μύθου που έχει δημιουργηθεί γύρω απο τις γάτες.
Δεν θα του έδινα σημασία.

Και με αυτό εδώ πέθανα στα γέλια:
Οι γάτες καθαρίζονται γιατί μας σιχαίνονται
Οπως επισημαίνουν οι Ιάπωνες ερευνητές, το γεγονός ότι η γάτα γλύφεται συνεχώς δεν είναι μόνο δείγμα καθαριότητας. Απλώς «στρώνουν» τη γούνα τους και ταυτόχρονα προσπαθούν να απαλλαγούν από τη δική μας μυρωδιά όταν τις χαϊδεύουμε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 02:25, 24-09-14:

Εγώ πειράζει που νιώθω περήφανη γι΄αυτό;
'Οταν η γάτα τρίβεται πάνω σας δε σημαίνει ότι σας συμπαθεί
Οπως επισημαίνουν οι ερευνητές, δεν επιδιώκουν τη σωματική επαφή, γιατί προσπαθούν να δείξουν την αγάπη τους, απλά προσπαθούν να σας «μαρκάρουν» ως «ιδιοκτησία» τους, βάζοντας τη μυρωδιά τους πάνω σας. Οι γάτες έχουν μια εξαιρετική αίσθηση της όσφρησης και ξέρουν ότι κάθε γάτα έχει τη δική της μυρωδιά. Οταν μια γάτα τρίβεται πάνω σας, ενημερώνει τις άλλες γάτες ότι είστε ιδιοκτησία της.
Κάνουμε δηλαδή ένα τόσο ανεξάρτητο και μυστηριώδες πλάσμα να μας θεωρεί αρκετά σημαντικούς ώστε να μας μαρκάρει ως ιδιοκτησία του και θα το βάλουμε στα αρνητικά;; Ε, όχι!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,642 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:34, 24-09-14:

Γιατί οι γάτες είναι το χειρότερο κατοικίδιο...
Μόνο ο τίτλος σε προετοιμάζει για το τι θα ακολουθήσει...

Οι γάτες ακούν και καταλαβαίνουν, απλώς αγνοούν
Το μόνο αληθές.. Και λοιπόν?
Α, μάλιστα, παρακάτω μου λύνει την απορία:

Οπως εξηγούν οι ερευνητές, αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι γάτες δεν έχουν εξελιχθεί για να γίνουν αρκετά εξημερωμένα ζώα, ώστε να υπακούουν στις εντολές του ανθρώπου

Δηλαδή επειδή δεν υπακούουν στις εντολές του ανθρώπου, δεν θεωρούνται εξημερωμένα (βλέπε "δουλάκια') ζώα.
Το οτι δεν έχουν εξελιχτεί δεν το σχολιάζω..Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα..Έχουν εξελιχτεί τόσο, ώστε να υπακούουν κατ'επιλογήν στις εντολές του ανθρώπου (ο οποίος αναζητά ζώα-υπηρέτες, θα έλεγα εγώ)

Οι γάτες είναι λιγότερο έξυπνες από τους σκύλους
Ο συντάκτης προφανώς αγαπάει τους σκύλους και πολύ λιγώτερο (να μη πω μισεί) τις γάτες.
Επειδή, λέει, ζουν σε κοινωνικές ομάδες (=αγέλες) "Κοινωνιολόγος... ζώων" δεν είμαι, αλλά γιατί ένα ζώο που είναι αυτάρκες (άρα έχει αναπτύξει ποικίλους )μηχανισμούς άμυνας είναι λιγώτερο έξυπνο από κάποιο που ζει σε αγέλες?
Δηλαδή τα πρόβατα που ζουν σε κοπάδια είναι ευφυίες?

Πεθαίνοντας στο σπίτι με μία γάτα έχει σοβαρές πιθανότητες να σας φάει.

Το ίδιο και ο σκύλος. Και ο άνθρωπος, επίσης..(α, ο δεύτερος μπορεί να σας κανιβαλίσει και ζωντανούς, αργά και βασανιστικά)
Σε καταστάσεις ανάγκης, το ένστικτο της επιβίωσης (το ισχυρότερο όλων, σχεδόν πάντα) υπερισχύει. Εδώ άνθρωποι αναγκάστηκαν από έκτακτες συνθήκες κι έφαγαν πτώματα συνανθρώπων τους, προκειμένου να επιβιώσουν.

Είναι φονικές μηχανές
Επειδή σκοτώνουν άλλα είδη, μικρότερα.. Και ποιό ζώο δεν το κάνει?
Με πρώτο και καλύτερο τον άνθρωπο. Η πιο επικίνδυνη και φονική μηχανή, εξοντώνει τα πάντα!

Μερικές φορές οι γάτες σκοτώνουν για διασκέδαση
Έτσι είναι, στη φύση... Οι γάτες σκοτώνουν για διασκέδαση ποντίκια και σκίουρους, ο σκύλος για τη δική του διασκέδαση σκοτώνει γάτες κ.ο.κ.
Όσο για τον άνθρωπο...

Το ότι απεχθάνονται τα χάδια και για το τοξόπλασμα δεν θα σχολιάσω, ούτε βέβαια οτι καθαρίζονται επειδή μας σιχαίνονται..

Προφανώς ο συντάκτης του άρθρου έχει θέμα (θεματάρα θα έλεγα) με τις γάτες και του βγαίνει κραυγαλέα αυτή η εμπάθεια...
Κι αν ήταν προσωπική του γνώμη εντάξει, δικαίωμά του.. Όμως το γεγονός οτι το άρθρο αναπαράγεται στον ηλεκτρονικό τύπο, παραπληροφορώντας ένα σωρό κόσμο, τη στιγμή που από άλλα μετερίζια γίνονται προσπάθειες να πάψουν οι προκαταλήψεις και να γίνουμε πιο πολιτισμένοι και ανθρώπινοι στα ζώα που συγκατοικούμε μαζί τους σ'αυτόν τον πλανήτη, το θεωρώ απαράδεκτο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-09-14 στις 06:52. Αιτία: αφαίρεση emoticon
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:46, 24-09-14:

βασικά νομίζω το θέμα με αυτό το άρθρο, και οι παρεκκλίσεις, ξεκινούν και τελειώνουν με μια φ΄ραση που είπε η πουπουλίνα "αντιμετωπιζει τις γατες ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΑ".
προσπαθεί δλδ με την ανθρώπινη λογική να εξηγήσει τη συμπεριφορά ενός ζώου, λες και θα μπορούσε ποτέ να αποδειχτεί κάτι τέτοιο.
θεωρεί αυταπόδεικτο πως όλα τα κατοικίδια πρέπει να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, λες κι είναι ρομποτ. δλδ όλα τα σκυλιά έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και τις ίδιες ιδιοσυγκρασίες?
μιλάει για ζωντανούς οργανισμούς σαν να είναι υπολογιστές που μπορείς να τους επιλέξεις με βάση πόσο καλή μνήμη επεξεργαστή έχουν και τί δουλειά σου βγάζουν σε μια μέρα.
κι όπως είπε κι η alcyone παραπάνω, όταν οι ίδιοι οι άνθρωποι, που υποτίθεται υπερέχουμε των ζώων ως προς το "λογικό", μπορούμε να γίνουμε αχάριστοι-επικίνδυνοι-εγωιστές και απρόβλεπτοι, πώς γίνεται να περιμένεις από ένα ζώο να μην εκφράζει τέτοιες συμπεριφορές υπο ιδιάζουσες συνθήκες?

υ.γ. έτσι κι αλλιώς δεν μας αναφέρει τις ατράνταχτες αποδείξεις που έχει...γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τέτοιες αποδείξεις! αλοίμονο αν όσοι είχαν γάτες γίνοντας το φαί τους 2 μέρες μετά το θάνατό τους!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:12, 24-09-14:

Παιδιά για μένα τα πορίσματα της έρευνας αυτα καθ΄αυτά δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον...Ναι όντως πιστεύω ότι οι γάτες αγαπούν τα χάδια αλλά με μέτρο (στο κάτω κάτω στην προκειμένη αναφέρει ότι "ορισμένες γάτες" απεχθάνονται τα χάδια κι αυτό όντως το έχω διαπιστώσει εγώ τουλάχιστον). Επίσης όντως δείχνουν να μας "σιχαίνονται", αφού μετά τα χάδια σπεύδουν να πλυθούν για να ανακτήσουν τη μυρωδιά τους, κλπ.κλπ. Δε ξέρω σε πόσες γάτες συνολικά έγινε η έρευνα, αφού οι 20 αναφέρονται μόνο στο πρώτο πόρισμα (ότι δηλ. ακούν αλλά αγνοούν) κι επιπλέον μου κανε εντύπωση ότι ενώ αναφέρει αρχικά το άρθρο ότι η έρευνα εκπονήθηκε από το Πανεπιστήμιο του Τόκιο, έπειτα εμπλέκει διάφορα ιδρύματα τόσο ευρωπαικά όσο και αμερικάνικα. Εν πάση περιπτώσει αναφέρεται τουλάχιστον ο τίτλος του περιοδικού όπου υπάρχει η σχετική δημοσίευση, όπου ως καλόπιστη που είμαι θέλω να πιστεύω ότι θα παρατίθενται αξιόπιστες πηγές. Θέλω να καταλήξω στο εξής...Εεε και; Γιατί δηλ. όλα αυτά να "αποκαθηλώνουν" τη γάτα ως κατοικίδιο; Απλά και μόνο επειδή όπως ήδη ειπώθηκε η συμπεριφορά της μεταφράζεται ανθρωποκεντρικά...Απαράδεκτος λοιπόν είναι κατ΄αρχήν ο τίτλος από μόνος του και κατά δεύτερον ο τρόπος που παρουσιάζονται όλα αυτά τα πορίσματα, που μόνον αντικειμενικό δε τον λες, απλά και μόνο επειδή κάποιοι είναι προκατειλημμένοι και δυστυχώς έχουν το βήμα να επηρέασουν και κόσμο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marts

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marts
H marts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H marts έγραψε στις 22:27, 24-09-14:

Εμένα πάλι το γλυκό μου το κορίτσι ξέρω ότι δε θα έρθει για παρέα παρά μόνο όταν η ίδια θέλει, ξέρω όμως ότι όταν θέλει θα το κάνει και στις πιο άβολες θέσεις ακόμη...έχει τύχει άπειρες φορές να κουρνιάσει σε μια άβολη γωνιά πίσω απτο λάπτοπ μόνο και μόνο για την παρέα και να τη χτυπάει τόσο το φως στα μάτια που ούτε να μπορεί να τα ανοιγοκλείσει, αλλά κάθεται το καημένο, μόνο για παρεούλα...το πρωί επίσης που ξέρει ότι θα φύγω για τη δουλειά, έρχεται και κάθεται στα πέριξ που εγώ ετοιμάζομαι και μέχρι να φύγω μου κάνει παρεούλα κι ας νυστάζει τρελά και θέλει να χωθεί στη γωνιά της και να πέσει για ύπνο, το έχω τσεκάρει κιόλας, μια φορά που γύρισα στο 5λεπτο γιατί κάτι είχα ξεχάσει είχε ήδη μετακινηθεί σε άλλη βολικότερη θέση...επίσης εγκαταλείπει το να είναι παρεούλα και δίπλα μου, μόνο όταν (με βάση το καθημερινό πρόγραμμα και τις συνήθειές μου) καταλαβαίνει ότι θα είμαι για ώρες στο σπίτι, οπότε πάει και αράζει μακριά μου, με κάποια σιγουριά...μπορεί να μην ακούει απαραίτητα όταν τη φωνάζω κι έχει τους λόγους της, αλλά το σίγουρο είναι ότι δε με έχει δεδομένη και αποζητά πολύ την αγάπη μου, όπως και εγώ τη δική της. Δεν περίμενα κάτι λιγότερο από μία γατούλα πάντως, η κάθε μία το εκφράζει με το δικό της τρόπο

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:37, 24-09-14:

Έτσι είναι αγαπητή marts, αυτές όμως οι πτυχές της γάτας δεν αναφέρονται στην έρευνα ή τουλάχιστον στο συγκεκριμένο άρθρο, αφού την έρευνα δε την έχουμε διαβάσει!
Είναι γενικότερα φοβερά πλάσματα και δεν αποκαθηλώνονται από το θρόνο τους για κανένα λόγο θεωρώ...

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 01:06, 25-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
..Επίσης όντως δείχνουν να μας "σιχαίνονται", αφού μετά τα χάδια σπεύδουν να πλυθούν για να ανακτήσουν τη μυρωδιά τους, κλπ.κλπ.
συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ. με αυτή τη λογική όταν λείπουμε από το σπίτι δεν γλείφονται?
η δική μου πχ πάντα πριν κοιμηθεί κάθεται και γλείφεται πάνω από μισή ώρα, σαν να τη χαλαρώνει, και μετά ξεραίνεται. πάντα άσχετα με τα χάδια.
επίσης, αν μας σιχαίνοντας δε θα κοιμόνταν δίπλα μας-πάνω μας-κοντά μας και δεν θα μας άφηναν να τις χαιδεύουμε ποτέ!
και πώς γντ να σε σιχαίνεται ένα ζώο που όταν σε βλέπει να κλαις, έρχεται και με το κεφαλάκι του και σε ακουμπά στο πρόσωπο να σου σκουπίσει τα δάκρυα..?

Γιατί δηλ. όλα αυτά να "αποκαθηλώνουν" τη γάτα ως κατοικίδιο;
γιατί είναι ψέμματα
ποιος θα ήθελε ένα ζώο που τον σιχαίνεται και που θα τον φάει αν πεθάνει?
φαντάσου όλοι να πιστεύουν πως αυτά είναι αλήθεια..!

Απαράδεκτος λοιπόν είναι κατ΄αρχήν ο τίτλος από μόνος του και κατά δεύτερον ο τρόπος που παρουσιάζονται όλα αυτά τα πορίσματα, που μόνον αντικειμενικό δε τον λες, απλά και μόνο επειδή κάποιοι είναι προκατειλημμένοι και δυστυχώς έχουν το βήμα να επηρέασουν και κόσμο...
εδώ θα συμφωνήσουμε

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:37, 25-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ. με αυτή τη λογική όταν λείπουμε από το σπίτι δεν γλείφονται?
η δική μου πχ πάντα πριν κοιμηθεί κάθεται και γλείφεται πάνω από μισή ώρα, σαν να τη χαλαρώνει, και μετά ξεραίνεται. πάντα άσχετα με τα χάδια.
επίσης, αν μας σιχαίνοντας δε θα κοιμόνταν δίπλα μας-πάνω μας-κοντά μας και δεν θα μας άφηναν να τις χαιδεύουμε ποτέ!
και πώς γντ να σε σιχαίνεται ένα ζώο που όταν σε βλέπει να κλαις, έρχεται και με το κεφαλάκι του και σε ακουμπά στο πρόσωπο να σου σκουπίσει τα δάκρυα..?
το άρθρο δε λεει οτι γλυφονται μονο οταν τις χαιδευουμε αλλα και μετα απο αυτο. ειναι αληθεια αυτο και συμβαινει οντως για να αποκαταστησουν τη δικη τους μυρωδια, αυτο όμως δεν σημαινει φυσικα οτι "μας σιχαινονται", αλλιως δε θα αποζητουσαν τη μυρωδια μας με την καθε ευκαιρια (στα "φρεσκοφορεμενα" μας ρουχα τρελαινονται να καθονται).

το προβλημα για μενα με το αρθρο ειναι οτι παιρνει ως αφετηρια δεδομενα που ισχυουν αλλά βγάζει εντελως αυθαιρετα συμπερασματα, επιτηδες προφανως για να καταληξει εκει που θελει και να μας πει- ωωω τι εκπληξη- οτι οι γατες ειναι κακιες.

ναι ειναι γνωστο οτι το να τριβεται μια γατα πανω σου δεν ειναι αυτη καθαυτη μια ενδειξη τρυφεροτητας, αφου σε μαρκαρει, αλλα αυτο το κανει μονο με τους ανθρωπους που αναπτυσσει μια σχεση. ναι ειναι επισης γνωστο οτι η καθε γατα θελει λιγοτερα ή περισσοτερα χαδια αναλογα με τις διαθεσεις της, αλλα αυτο εχει να κανει με την ιδια τη φυση της γατας, οπως και το οτι ανταποκρινεται οταν θελει στο ονομα της. η φυση της ειναι να ειναι ενα ανεξαρτητο αιλουροειδες που δεν εχει "προγραμματιστει" να αναγνωριζει καποιον αρχηγο-ιδιοκτητη, σε αντιθεση με τον σκυλο που παντα υποτασσοταν στον εκαστοτε αρχηγο της αγελης του. και ναι ειναι γεγονος οτι πιο ευκολα θα σε "φαει" η γατα σου αν πεθανεις, παρα ο σκυλος σου, αυτο ομως που δε λεει το αρθρο ειναι τι ενδεχεται να περασει ψυχολογικα μια γατα που θα αναγκαστει να φαει τον ιδιοκτητη της. υπηρξε προσφατα παραδειγμα στη θεσσαλονικη, η γατα αυτη ειχε παθει τετοιο σοκ που εκανε απεργια πεινας μετα, αρνιοταν τροφη και ειδαν και επαθαν να την κρατησουν στη ζωη οι ανθρωποι που την ανελαβαν. ειχε παθει κανονικοτατη καταθλιψη.

καλα αυτο με τη συγκριση της εξυπναδας μεταξυ σκυλιου και γατας εχει καταντησει αστειο. οι περισσοτερες ερευνες παιρνουν σαν κριτηριο την προσαρμοστικοτητα τους ως προς την επικοινωνια τους με τον ανθρωπο, που ειναι εξαρχης λαθος, αφου οι σκυλοι ζουν με τον ανθρωπο για πολυ μεγαλυτερη χρονικη περιοδο σε σχεση με τις γατες που εξημερωθηκαν πολυ πιο αργα. και εξημερωθηκαν για ενα λογο: να κυνηγανε! ενθαρρυναμε δλδ αυτο τους το ενστικτο και χαιρομαστε που το εχουν! και θα τις κατηγορησουμε και γιαυτο απο πανω? ειναι ενδιαφερον οτι το ενστικτο τους ειναι τοσο εντονο ακομα και οταν ζουν μεσα στα σπιτια, αλλα ειναι μονο ενστικτο, οχι διασκεδαση που ειναι ανθρωπινος ορος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 11:18, 25-09-14:

anna21 συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις

Αγαπητή rouli νομίζω και μαζί συμφωνούμε απλώς μάλλον δεν ήμουν πολύ σαφής για να καταλάβεις. Εξυπακούεται ότι οι γάτες πλένονται σε διάφορες φάσεις και ιδιαίτερα πριν κοιμηθούν, αλλά κι έπειτα από το παιχνίδι μεταξύ τους (αυτό προφανώς δε σημαίνει ότι σιχαίνονται και τα φιλαράκια τους...) απλώς έφερα σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα το πλύσιμο μετά από τα δικά μας χάδια, για το ότι θέλουν να έχουν τη μυρωδιά τους γενικά και είπα δείχνουν να μας "σιχαίνονται" (σε εισαγωγικά), αυτή όμως η ερμηνεία από μόνη της είναι αυθαίρετη και καθαρά ανθρωποκεντρική, όπως γενικότερα και όλες οι ερμηνείες που δίνονται στις διάφορες συμπεριφορές της στο συγκεκριμένο άρθρο. Αυτό είναι το πρόβλημα λοιπόν με το άρθρο κι όχι ότι είναι ψευδή τα ίδια τα πορίσματα για ορισμένες πτυχές της συμπεριφοράς της. Το μόνο στο οποίο θα διαφωνήσω κι εγώ κάθετα (σε σχέση ξαναλέω με τα δεδομένα κι όχι με τις ερμηνείες τους που είναι γενικά ανεκδιήγητες) είναι ότι τα σκυλιά είναι πιο έξυπνα, είναι εντελώς άτοπη η σύγκριση, όπως αναφέρει και η anna21 παραπάνω, κι επιπλέον έχουμε να κάνουμε με δύο εντελώς διαφορετικά ζώα από την ίδια τους τη φύση. Αφήστε που ενώ τα σκυλιά μας αντιμετωπίζουν σαν ανώτερούς τους, οι γάτες μας συμπεριφέρονται σα να είμαστε το ίδιο, δηλ. μεγάλες γάτες (το χα διαβάσει αυτό κάπου και μου άρεσε, νομίζω έτσι είναι και καλά κάνουν ). Να όμως που κι εγώ τώρα μπήκα στη διαδικασία της σύγκρισης με τους σκύλους, τους οποίους να πω ότι επίσης αγαπώ πολύ, αλλά η γάτα για μένα είναι λατρεία

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 25-09-14 στις 11:39.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:52, 25-09-14:

Ρε παιδιά, εμένα οι δικές μου δεν πλένονται κάθε φορά που τις χαϊδεύω! Να ανησυχώ; Μήπως απλά είναι βρομιάρες;
Δεν ήξερα πως οι γάτες εξημερώθηκαν πολύ αργότερα, αλλά τι νόημα έχει να συγκρίνεις δυο ζώα διαφορετικά; Άλλη νοημοσύνη του ενός ζώου και άλλη του άλλου και διαφορετικά την εκφράζουν θα έλεγα. Επίσης θεωρώ πως οι γάτες μοιάζουν περισσότερο με τους ανθρώπους και κυρίως με τα μικρά παιδιά. Μήπως κάθε φορά που απευθυνόμαστε σε ένα μικρό παιδί ανταποκρίνεται ή υπακούει; Μήπως τα παιδιά αν μεγαλώσουν δεν παίρνουν τον δρόμο τους; (όπως οι γάτες βρίσκουν νέους ανθρώπους αν τις αφήσουμε και πάνε εκεί που τις φροντίζουν; ). Οπότε θεωρώ αν μη τι άλλο άστοχη την επίθεση εναντίον τους.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:34, 25-09-14:

υπέροχο το άρθρο...πόσα χρόνια προκατάληψης θα στοιχειώνουν αυτά τα πλάσματα?ένα άλογο που θα πεισμώσει κ θα ρίξει κάτω τον ιδιοκτήτη του προκαλώντας του μέχρι και βαρύ τραυματισμό δικαιολογείται.μια γάτα η οποία θέλει να πλυθεί..ω ντροπή της!μας σιχαίνεται.ωραία αναπαραγωγή μεσαιωνικών αντιλήψεων..τότε που οι γάτες ήταν του σατανά!εγώ ξέρω πως γάτα με έχει σώσει από οχιά και πως όταν ήμουν πολύ άρρωστη το παμαμπούκι μου δεν έφυγε από δίπλα μου...αλλά σιγά μην τα γράψουν αυτά ποτέ.πφφ.συγχίστηκα μεσημεριάτικα.κ έχω κ την παμαμπού κολλημένη πάνω μου κι έχω σκάσει..ίσως περιμένει να πεθάνω για να με φάει...τέτοιες είναι.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:56, 25-09-14:

Πολλοι (οχι ολοι) ή τουλαχιστον αρκετά ατομα που ξερω εγω και εχουν σκυλο δεν χωνεύουν τις γατες και λενε πολλα τετοια. Το πλεον κλισέ που λενε ολοι ειναι οτι οι γατες ειναι συμφεροντολογες και ερχονται μονο για το φαγητο και οτι οι σκύλοι δεν ειναι ετσι και ειναι πιστοί και αλλα πολλα. Ε φτανει πια.. όσοι τα λενε αυτα δεν ειχαν ποτε γατα ουτε καν νοιάστηκαν ποτε για να φροντίσουν μια

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:19, 25-09-14:

το έχω ξαναπει και με θεωρούν υπερβολική...αν λες πως αγαπάς τα ζώα θα πρέπει να τα αγαπάς όλα!
και δεν εννοώ να μην έχεις κάποια αδυναμία αλλά κυρίως να τα σέβεσαι και να μην κάνεις κακό σκόπιμα ούτε και σε ένα φίδι, αν πχ δεν σου επιτεθεί.

όσο για την εξυπνάδα της γάτας που σχολιάσατε οι περισσότεροι, απλά είναι αστεία αυτά που γράφει το άρθρο. εγώ παίζω κρυφτό με τη shanti και για να με "πιάσει" πάει γύρω γύρω κι έρχεται από το πίσω δωμάτιο και με αιφνιδιάζει

και για τα κυνηγετικά της ένστικτα γιατί..χαλιέται ο συντάκτης?!
εμένα πάλι προχτές άρπαξε την άτιμη κατσαρίδα, αλλιώς θα ξενυχτούσα καραούλι μπας και πάει στο δωμάτιό μου!(μπλιαχχχχχχ)

υ.γ. τί να λέμε, εδώ δεν έχει καν το θάρρος ο τύπος να βάλει πεδίο για σχόλια κάτω από τα άρθρα του..!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:22, 25-09-14:

Χαχαχαχαχ!! Πεθαίνω με αυτήν την έκφραση!

Συμφωνώ απόλυτα, σκεφτόμουν κι εγώ τα άλογα ή τα δελφίνια, τα οποία λέγεται πως είναι πανέξυπνα, απλά δεν γνωρίζω χαρακτηριστικές συμπεριφορές τους, γι' αυτό και δεν ανέφερα κάτι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:03, 25-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Ρε παιδιά, εμένα οι δικές μου δεν πλένονται κάθε φορά που τις χαϊδεύω! Να ανησυχώ; Μήπως απλά είναι βρομιάρες;
Κι η δικιά μου, Φωτεινή μου, ούτε της μισές φορές δεν πλένεται μετά από τα χάδια μου..Λες τα κορίτσια μας να είναι...βρωμιάρες?
Πάντως πλένεται πάντα πριν από τον ύπνο.

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
υπέροχο το άρθρο...πόσα χρόνια προκατάληψης θα στοιχειώνουν αυτά τα πλάσματα?ένα άλογο που θα πεισμώσει κ θα ρίξει κάτω τον ιδιοκτήτη του προκαλώντας του μέχρι και βαρύ τραυματισμό δικαιολογείται.μια γάτα η οποία θέλει να πλυθεί..ω ντροπή της!μας σιχαίνεται.ωραία αναπαραγωγή μεσαιωνικών αντιλήψεων..τότε που οι γάτες ήταν του σατανά!εγώ ξέρω πως γάτα με έχει σώσει από οχιά και πως όταν ήμουν πολύ άρρωστη το παμαμπούκι μου δεν έφυγε από δίπλα μου...αλλά σιγά μην τα γράψουν αυτά ποτέ.πφφ.συγχίστηκα μεσημεριάτικα.κ έχω κ την παμαμπού κολλημένη πάνω μου κι έχω σκάσει..ίσως περιμένει να πεθάνω για να με φάει...τέτοιες είναι.
Δήμητρα όχι μόνο εκτιμώ, αλλά λατρεύω το χιούμορ σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 21:51, 25-09-14:

ευχαριστώ alcyone!μήπως να βρούμε έναν τρόπο επικοινωνίας ως forum με τον εν λόγω άτομο που έγραψε το άρθρο κ να τον/την βομβαρδίσουμε με ιστορίες από τα γατιά μας?ε..μα..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:13, 25-09-14:

Μπα..δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο για το εν λόγο άτομο... είναι ανίατη περίπτωση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 14:58, 26-09-14:

ναι...νομίζω έχεις δίκιο..η τιμωρία του θα είναι να μη νιώσει ποτέ γουργουρητό γάτας στην αγκαλιά του/της..

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:49, 30-09-14:

χθες ήμουν χάλια από την αλλεργία μου όλη μέρα, τα χάπια δε με έπιαναν, η μύτη μου είχε καταντήσει έτοιμη για παντζαροσαλάτα... οπότε κοιμήθηκα(τρόπος του λέγειν) στο σαλόνι για να μην λαλήσει κι ο δόλιος ο αγαπημένος μου με τα φύσα φύσα και τις κατάρες που έριχνα

η "εγωίστρια", λοιπόν, γάτα μου αντί να κοιμηθεί στη ζεστασιά του κρεβατιού μας, που χουχουλιάζει κάθε βράδυ τώρα με τα κρύα, την "έβγαλε" σε ένα σκαμπό δίπλα μου, στο σαλόνι, μέχρι το πρωί που ξύπνησε ο καλός μου και πήγα στο κρεβάτι να "ισιώσω"!
όλη νύχτα μαζί μου! όποτε σηκωνόμουν με ακολουθούσε είτε στο μπάνιο είτε στην κουζίνα για ανεφοδιασμό από πετσέτες και μαντήλια.. και μετά πάλι στο σαλόνι παραδίπλα μου στο κρύο σκαμπό.
σε μια στιγμή που κατάφερα να αποκοιμηθώ ένιωσα κάτι μουστάκια να μου χαιδεύουν το πρόσωπο κι ήξερα ότι το κοριτσάκι μου είναι εκεί για μένα όπως πάντα

οπότε...άστους να λένε άστους να πουν, αυτοί δεν ξέρουν ν'αγαπούν(και να αγαπιούνται)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:21, 30-09-14:

Αχ το τσιτσίνι μωλέ... Πόσο συγκινητικό..
Περαστικά σου κοριτσάκι μου, φιλάκια σε σένα και στο τρυφερό και στοργικό μωράκι σου

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 21:47, 30-09-14:

συγκίνηση...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους