Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,247 εγγεγραμμένα μέλη και 718,331 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβολή τρίτου βλεφάρου

Ολγα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολγα
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ολγα έγραψε στις 13:12, 06-06-06:

Ο μικρότερος από τους δύο γατούληδες που έχω, έχει στο ένα του μάτι μια μεμβράνη. Δεν δείχνει να τον ενοχλεί. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι με αυτό το θέμα μια που δεν σκέφτηκα να ρωτήσω τον κτηνίατρο.Ξέρετε κάτι σχετικά με αυτήν την μεβράνη; Ξέρετε αν μπορεί να αφαιρεθεί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:20, 06-06-06:

δεν ειναι ασθενεια ειναι κατι που τωρα δεν το θυμαμαι το ειχε παλια η λαιδη μου μας ειχε δωσει ο κτηνιατρος ενα κολλληριο κ εφυγε μεσα σε μια εβδομαδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:17, 07-06-06:

Έτσι όπως μου το περιγράφεις πρόκειται για το λεγόμενο "τρίτο βλέφαρο". Όταν εμφανίζεται τότε είναι σύμπτωμα ασθένειας. Το πιθανότερο είναι να μην είναι κάτι σοβαρό και με 10 μέρες αντιβίωση να περάσει. Στον κτηνίατρο γρήγορα!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 09:04, 07-06-06:

Συμφωνώ με τη Michelle.Όταν οι γονείς μου μου φέραν τον Μπόμπο ήταν και τα δυο του ματάκια έτσι.Είχε εξασθενίσει ο οργανισμός του και ήθελε γενίκη επισκευή.Όταν έγινε πάλι γατάκι άνοιξαν τα ματάκια του.

Παράθεση

Ολγα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολγα
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ολγα έγραψε στις 12:07, 07-06-06:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Την Παρασκευή θα τον πάω στον κτηνίατρο. Lady δεν πιστεύω οτι είναι πάντως από αδυναμία γιατί είναι πολύ τροφαντός για την ηλικία του. Το μάτι του μέσα από την μεμβράνη φαίνεται φυσιολογικό, όμως σκέφτομαι οτι θα τον ενοχλεί. Γιαυτό και σκέφτηκα να ρωτήσω. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 23:35, 07-06-06:

Μήπως έχει μπεί τίποτα μέσα?Κανα μαμούνι λολ..Ελπίζω να μην είναι τίποτα πάντως.Περιμένουμε νέα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:08, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ολγα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Την Παρασκευή θα τον πάω στον κτηνίατρο. Lady δεν πιστεύω οτι είναι πάντως από αδυναμία γιατί είναι πολύ τροφαντός για την ηλικία του. Το μάτι του μέσα από την μεμβράνη φαίνεται φυσιολογικό, όμως σκέφτομαι οτι θα τον ενοχλεί. Γιαυτό και σκέφτηκα να ρωτήσω. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.
Δεν είπα οτι είναι εξασθενημένο αλλά ότι μάλλον έχει καμιά ιωσούλα. Το τρίτο βλέφαρο είναι σύμπτωμα ασθένειας. Μην το αφήσεις.

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 17:03, 08-06-06:

Αγαπητη Ολγα
μιας και δεν ειμαι εκει για να καταλαβς τι γινεται με την γατα να την πας σε εναν κτηνιατρο να την δει διοτι αν ειναι προβολη του τριτου βλεφαρου ειναι ενδεικτικο καποιου ερεθισμου(αντιδραστικη προβολη) ή καποια φλεγμονη του κερατοειδους ή του επιπεφυκοτα βλεννογονου,οποτε το βλεφαρο προβαλει για να καλυψει την επιφανεια....βλεπεις τα αγγεια του ματιου εντονα κοκκινα και ελικοειδη?βλεπεισ να βαζει το ποδαρακι της εκει για να ξυσει?οτι και να ειναι πρεπει να την δει ο κτηνιατρος σου για παν ενδεχομενο...να κοιτακσει κα μσα στο βεφαρο αν υπαρχει καποιο ενο σωμα καθως και μια καλη οφθαλμοσκοπηση...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 18:47, 08-06-06:

Εμένα η μικρή μου αν και υγιέστατη παρουσιάζει που και που προβλήματα με τα ματάκια της και συγκεκριμένα όπως είπε και η Michelle βγαίνει το τρίτο βλέφαρο.Η κτηνίατρος μου σύστησε να παίρνω μια οφθαλμική αλοιφή με κορτιζόνη και θεραπεύεται αμέσως.

Παράθεση

crestfallen

Τελειόφοιτος Κτηνιατρικής

Το avatar του χρήστη crestfallen
. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O crestfallen έγραψε στις 23:11, 10-06-06:

Οπως λεει και η Σοφια αν η φλεγμονη εχει σχεση με καποια αλλεργια ή φλεγμονη χωρις βακτηριακη επιπλοκη(καθαρα αλλεργικη) τοτε με κορτιζονη τα πραγματα βελτιωνονται..αλλα παντα προσοχη με την κορτιζονη...ποτε μην την δωσεις μονη σου χωρις εγκριση του κτηνιατρου διοτι αν υπαρχει βακτηριακη παρουσια ή ιογενης λοιμωξης(λεγε με καλυκο'ι'ο και ερπητοίο) τοτε μπορει να επιδεινωθει η φλεγμονη...επιπλεον αν υπαρχει καποιο μικρο ελκος ή λυση συνεχειας του επιπεφοκοτα βλεννογονου τοτε αντενδεικνυται η κορτιζονη γιατι δεν αφηνει την πληγη να κλεισει δημιουργοντας ελκος.....για αυτο παντα κατοπιν εξετασης οφθαλμου απο την γιατρο διδεται η κορτιζονη και ποτε μονοι μας...
Νικος Crestfallen

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elunitta
H Elunitta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H Elunitta έγραψε στις 11:41, 25-06-08:

Η Μπαλού μου εδώ και μερικές μέρες έχει διαρκώς το τρίτο βλέφαρο της μισόκλειστο, δηλαδή στην ουσία τα ματάκια της είναι μισάνοιχτα. Πήγαμε στον κτηνίατρο και της μέτρησε την πίεση του ματιού με ένα εργαλείο. Μας είπε ότι έχει λίγο αυξημένη πίεση στα μάτια και μας έδωσε ένα κολλύριο ανθρώπινο μάλιστα που κάποτε εγώ το είχα χρησιμοποιήσει γιατί είχα πάθει μόλυνση του αμφιβλιστροειδούς. Το βάζουμε εδώ και 2 μέρες κάθε 8 ώρες και θα πρέπει να το συνεχίσουμε για άλλες 3 μέρες. αβελτίωση σημαντική δεν έχει φανεί.. Τι ακριβώσ συμβαίνει? Που οφείλεται η πίεση στα μάτια? Ανησυχώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 11:46, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Elunitta
Η Μπαλού μου εδώ και μερικές μέρες έχει διαρκώς το τρίτο βλέφαρο της μισόκλειστο, δηλαδή στην ουσία τα ματάκια της είναι μισάνοιχτα. Πήγαμε στον κτηνίατρο και της μέτρησε την πίεση του ματιού με ένα εργαλείο. Μας είπε ότι έχει λίγο αυξημένη πίεση στα μάτια και μας έδωσε ένα κολλύριο ανθρώπινο μάλιστα που κάποτε εγώ το είχα χρησιμοποιήσει γιατί είχα πάθει μόλυνση του αμφιβλιστροειδούς. Το βάζουμε εδώ και 2 μέρες κάθε 8 ώρες και θα πρέπει να το συνεχίσουμε για άλλες 3 μέρες. αβελτίωση σημαντική δεν έχει φανεί.. Τι ακριβώσ συμβαίνει? Που οφείλεται η πίεση στα μάτια? Ανησυχώ.
επιτρεπεται να σε ρωτησω σε ποιο κτηνιατρο πηγες?εχει κατι αλλο το γατι περα του τριτου βλεφαρου...?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:47, 25-06-08:

Τι να σου πω,έχω διαβάσει ότι το τρίτο βλέφαρο δεν εμφανίζεται μόνο σε παθήσεις των ματιών,αλλά γενικά όταν κάτι δεν πάει καλά.Γενικά πως είναι;Τρώει,έχει όρεξη;

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

H Elunitta έγραψε στις 12:04, 25-06-08:

Ναι κατα τ'άλλα είναι μια χαρά. Τρώει λίγο όπως πάντα, είναι νεύρο όπως πάντα και παίζει και χαιδεύεται κανονικά. Στο παιχνίδι και άμα ζορίζεται, ας πούμε αν προσπαθεί να πιάσει κάτι, τραβιέται το βλέφαρο και τα ματάκια της γίνονται κανονικά, αλλά την περισσότερη ώρα είναι μισάνοιχτα.

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 14:28, 25-06-08:

Δώσε μας λίγα στοιχεία παραπάνω για τη γάτα σου. Τι ηλικία είναι; Έχει εμφανίσει κάποιο άλλο πρόβλημα παλιότερα; Παρατηρείς κάτι άλλο γενικά στη γάτα σου που να σε προβληματίζει; Εμφανίζει καθόλου εμετούς ή αναγωγές, διάρροια ή δυσκοιλιότητα; Η θρεπτική της κατάσταση πως είναι; Βγαίνει έξω; Έχει επαφή με άλλες γάτες;

Η προβολή του τρίτου βλεφάρου στις γάτες μπορεί να οφείλεται σε διάφορα αίτια.

Αυτά μπορεί να είναι μηχανικά αίτια όπως η μικροφθαλμία, η ατροφία του βολβού του οφθαλμού, η πολύ μεγάλη απώλεια σωματικού βάρους (έλλειψη οπισθοβολβικού λίπους), οι νεοπλασίες ή τα τραύματα (από γατοκαυγάδες) των μυών που κινούν το τρίτο βλέφαρο.

Μπορεί όμως να οφείλεται και σε κάποια νευρολογική πάθηση όπως η δυσαυτονομία της γάτας (πάθηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος) ή διάφορες καταστάσεις (τραυματισμοί της σπονδυλικής στήλης, νεοπλασίες, σοβαρή μέση ή έσω ωτίτιδα κλπ.) που μπορούν να προκαλέσουν σύνδρομο Horner, ένα από τα συμπτώματα του οποίου είναι και η προβολή τρίτου βλεφάρου.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 14:40, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από mel
Δώσε μας λίγα στοιχεία παραπάνω για τη γάτα σου. Τι ηλικία είναι; Έχει εμφανίσει κάποιο άλλο πρόβλημα παλιότερα; Παρατηρείς κάτι άλλο γενικά στη γάτα σου που να σε προβληματίζει; Εμφανίζει καθόλου εμετούς ή αναγωγές, διάρροια ή δυσκοιλιότητα; Η θρεπτική της κατάσταση πως είναι; Βγαίνει έξω; Έχει επαφή με άλλες γάτες;

Η προβολή του τρίτου βλεφάρου στις γάτες μπορεί να οφείλεται σε διάφορα αίτια.

Αυτά μπορεί να είναι μηχανικά αίτια όπως η μικροφθαλμία, η ατροφία του βολβού του οφθαλμού, η πολύ μεγάλη απώλεια σωματικού βάρους (έλλειψη οπισθοβολβικού λίπους), οι νεοπλασίες ή τα τραύματα (από γατοκαυγάδες) των μυών που κινούν το τρίτο βλέφαρο.

Μπορεί όμως να οφείλεται και σε κάποια νευρολογική πάθηση όπως η δυσαυτονομία της γάτας (πάθηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος) ή διάφορες καταστάσεις (τραυματισμοί της σπονδυλικής στήλης, νεοπλασίες, σοβαρή μέση ή έσω ωτίτιδα κλπ.) που μπορούν να προκαλέσουν σύνδρομο Horner, ένα από τα συμπτώματα του οποίου είναι και η προβολή τρίτου βλεφάρου.
mel μου τις μιλησα κι εγω!η γατα ειναι 14 μηνων, δεν ρωτησα αν παιρνει αντιπαρασιτικα αλλα τις συστησα να δει και την κ. Κομνηνου!βαλε το τηλεφωνο της κλινικης αν μπορεις, εγω της συστησα να ψαξει στο internet to site της σχολης!

Παράθεση

mel

Δρ Παθολογίας Ζώων Συντροφιάς

Το avatar του χρήστη mel
H mel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H mel έγραψε στις 14:54, 25-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσια
mel μου τις μιλησα κι εγω!η γατα ειναι 14 μηνων, δεν ρωτησα αν παιρνει αντιπαρασιτικα αλλα τις συστησα να δει και την κ. Κομνηνου!βαλε το τηλεφωνο της κλινικης αν μπορεις, εγω της συστησα να ψαξει στο internet to site της σχολης!
ΟΚ. Συμφωνώ, το καλύτερο είναι να πας τη γάτα στη σχολή. Το τηλέφωνο για ραντεβού είναι 2310994403.

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 15:06, 25-06-08:

ευχαριστουμε γιατι το ψαχναμε και αλλη μερα!εγω δεν εχω της Θεσσαλονικης!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:14, 25-06-08:

Δεν νομίζω να το περίμενες αυτό Elunitta :up::up::up:

Περιμένουμε νέα απο το γατούλι!!!!

Και ευχαριστούμε και τους γιατρούς για την άμεση και up-to-the point βοήθεια!

Παράθεση

Elunitta

Δραστήριο Μέλος

H Elunitta έγραψε στις 16:53, 25-06-08:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Η Μπαλού είναι όντως 14 μηνών, αδύνατη και ολιγόφαγη από τη φύση της, ιδιαίτερα νευρικό και ζωηρό γατάκι και δεν βγαίνει καθόλου έξω παρα μόνο στο μπαλκόνι. Συγκατοικεί με τον γατούλη μας το Μολυβίξ και δεν μπλέκονται σε γατοκαυγάδες γιατί αγαπιούνται. Θα πάρω σίγουρα τηλέφωνο στην κτηνιατρική. Ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση

kollaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kollaster
Ο kollaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (7+ έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kollaster έγραψε στις 14:16, 02-11-08:

Χαίρεται . Σήμερα όταν γύρισα σπίτι παρατήρησα ότι η γάτα μου , ( 8-9 μηνών θηλύκια ) , έχει στις άκρες των ματιών της μια μεμβράνη σχεδόν διάφανη που καλύπτει περίπου το 1/3 του ματιού της. Η γάτα είναι πολύ πιο χαδιάρα σήμερα και φοβάμαι ότι υποφέρει ή νιώθει ανασφάλεια. Έλειπα για 2 μέρες και την φρόντιζε η μητέρα μου η οποία από ότι μου είπε δεν παρατήρησε τίποτα το περίεργο.

Έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να συμβένει ;

Παράθεση

loucretia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη loucretia
H loucretia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H loucretia έγραψε στις 14:21, 02-11-08:

Ειναι το τριτο βλεφαρο που εχει προβαλλει για καποιο λόγο. Μπορει να εχει ερεθιστει (ισως καποια μολυνσουλα, ισως σκονη, η να ειναι νευρολογικης αιτιολογιας).
Ειναι εμβολιασμενη;
Εχει κανονικη ορεξη;
Εχει πυρετο;

Παρατηρησε την και πηγαινε στον κτηνιατρο αν επιμενει.

Παράθεση

kollaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kollaster
Ο kollaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (7+ έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kollaster έγραψε στις 14:32, 02-11-08:

Όχι δεν είναι εμβολιασμένη η όρεξη της είναι μια χαρά, μόλις καταβρόχθισε μια κονσέρβα τόνο ( που προοριζόταν για μένα αλλά δυστυχώς την άφησα στο τραπέζι και όταν γύρισα από το μπάνιο την είχε εξαφανίσει :p ) .Πυρετό δεν ξέρω αν έχει αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου νωχελική , το αντίθετο θα έλεγα . Αν είναι κάποια μόλυνση τι θα μπορούσα να κάνω;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:38, 02-11-08:

Kαλησπερα
Το τριτο βλεφαρο ειναι ενδειξη οτι δεν παει κατι καλα.Θα σε συμβουλευα,ειδικα αφου ειναι ανεμβολιαστο το ζωο,να την πας στον κτηνιατρο για να δει τι τρεχει.

Παράθεση

loucretia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη loucretia
H loucretia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H loucretia έγραψε στις 14:40, 02-11-08:

Μην βαλεις κολλυριο από μονος σου, γιατι αν δεν γινει διαγνωση απο το γιατρο (και εχει για παραδειγμα φλεγμονη στον κερατοειδη) να κανεις χειροτερη ζημια με ενα κολλυριο (που περιεχει κορτιζονη πχ) ή αν ειναι αλλεργια, ενα αντιβιοτικο να ερεθισει τα ματακια της περισσοτερο.
Το μονο που μπορει να βοηθησει ειναι αμπουλες με φυσιολογικο ορο, (οπως αυτες που βαζουν στα μωρα) ωστε αν εχει μπει σκονη να καθαρισει.
Αν επιμενει και αυριο, να την πας στον κτηνιατρο.

Βρε μηπως επαιζε στον υπολογιστη οσο εσυ ελειπες; (χαχα, χιουμορ κανω!)

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:34, 03-11-08:

Συμφωνώ με τη loucretia, το μόνο που μπορείς με ασφάλεια να στάξεις στα μάτια της είναι φυσικά δάκρυα (τα ζητάς έτσι από το φαρμακείο). Δεν πρόκειται να τη θεραπεύσουν, αλλά θα ανακουφίσουν τα μάτια της και ίσως βοηθήσουν να απομακρυνθεί κάποιο ξένο σώμα που έχει μπει στο μάτι.
Το εμφανές τρίτο βλέφαρο όμως, δεν σημαίνει απαραίτητα οφθαλμολογικό πρόβλημα. Είναι ένδειξη προβλήματος υγείας, γενικά. Επομένως, πρέπει οπωσδήποτε η γατούλα να ελεγχθεί από κτηνίατρο.
Περαστικά!

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aristocat
H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 23:05, 16-11-08:

Ο γατούλης μου σήμερα έχει περίεργα ματάκια. Ο φυσικός υμένας που έχουν τα γατάκια στην εσωτερική γωνία του ματιού τους έχει μεγαλώσει ...ανησυχώ. Δεν φαίνεται να πονάει καθόλου αλλά έχω φρικουλιάσει. Όποιος έχει ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό ασ μου πει...ευχαριστώ

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 00:02, 17-11-08:

Εμένα είναι η Νεφελίτσα έτσι, από όταν τη βρήκα και τώρα καλυτερεύει.
Η κτηνίατρος που την εξέτασε, μου είπε όταν είδε τα μάτια της, ότι αυτό είναι χαρακτηριστικό ταλαιπωρίας του ζώου.
Σε εμένα είναι φυσικό, αφού την βρήκα αδέσποτη. Είχε και ιωσούλα ( ακόμη δεν έχει περάσει τελείως).
Για εσένα δεν ξέρω τι να σου πω, για το που ταλαιπωρήθηκε.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:28, 17-11-08:

Aristocat, μάλλον το γατάκι έχει εμφανίσει τρίτο βλέφαρο. Αυτό είναι ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά (από ένα απλό κρύωμα ή στρες - εμένα έβγαλε ο γάτος μου στο αυτοκίνητο το καλοκαίρι επειδή κουράστηκε και στρεσαρίστηκε από τις 7 ώρες ταξίδι... - μέχρι κάτι στον οργανισμό του) . Καλύτερα να το δει γιατρός, αλλά μην πανικοβάλλεσαι, είναι μια καλή προειδοποίηση Άντε, όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H Aristocat έγραψε στις 09:39, 17-11-08:

Ευχαριστώ και εγώ αυτό πιστεύω, πρώτη φορά που το είχε βγάλει είναι όταν ήρθε το μικρό μας, η Νάλα σπίτι και ένιωσε ότι χάνει την πρωτοκαθεδρία. Μάλιστα αυτό εξαφανίστηκε μετά από 3 μέρες όταν άρχισαν να γίνονταν φίλοι...Θα πάρω αύριο τον ιατρό να τον ρωτήσω εάν υπάρχει κάτι να βάλω. Προς το παρόν του βάζω χαμομηλάκι. Επίσης, το αγόρι μου έφυγε πριν μία εβδομάδα Αυστραλία, και ίσως να αισθάνεται άσχημα η καρδούλα μου επειδή το αγόρι μου δούλευε από το σπίτι και είχαν συνέχεια παρέα. Τώρα τα βλέπω όταν γυρνάω από τη δουλειά.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 09:48, 17-11-08:

περαστικουλια στο μικρακι και να μας ενημερωσεις αν καλυτερευσει!!!!!!!! θελει παρεουλα και αυτο

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:24, 17-11-08:

Aristocrat, ΟΧΙ χαμομήλι... μπορεί να είναι αλλεργικό και να το κάνει χειρότερο. Μόνο φυσιολογικό ορό ή και το πολύ tombrex που είναι το πιο ελαφρύ και ΔΕΝ εχει κορτιζόνη.

((γιατί αν του βάλεις τίποτα με κορτιζόνη, ενω δεν πρέπει, θα το χάσει το μάτι)!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:55, 17-11-08:

Όπως έγραψε κι η Στέλλα πιο πάνω, η εμφάνιση του τρίτου βλεφάρου είναι μια γενικη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει πολύ καλά -δεν σημαίνει απαραίτητα οφθαλμολογικό πρόβλημα.
Αν δεν υπάρχει και κανένα άλλο πρόβλημα στα ματάκια (τσίμπλες, κοκκίνισμα, πρήξιμο, οποιοσδήποτε ερεθισμός), δεν νομίζω ότι ο καθαρισμός (με χαμομήλι ή ορό ή οτιδήποτε άλλο) προσφέρει τίποτα. Ούτε τα κολλύρια βέβαια.

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 11:04, 17-11-08:

Ναι και εγώ αυτό νομίζω, πάντως την προηγούμενη που του φέραμε και την δεύτερη γατούλα μας και είχε στεναχωρεθεί, του είχα βάλει χαμομήλι και βελτιώθηκε. Ο κ. Πάνος μου είπε πως είναι εντάξει το χαμημήλι αρκεί να χρησιμοποιώ βαμβάκι ντεμακιγιάζ που δεν ερεθίζει. Πάντως φαίνεται μόνο όταν νυστάζει...και είναι λίγο πιο άσπρο όταν έχει ορθάνοιχτα ματάκια. Είναι ευαισθητούλης ρε παιδιά αυτός...

Να πω ότι δεν φαίνεται να έχει αλλάξει προς το παρόν η συμπεριφορά του, κυνηγάει την μικρή

και τρώει και παίζει όπως πάντα...

Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsini
H tsitsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H tsitsini έγραψε στις 11:07, 17-11-08:

Καλημέρα και περαστικά στο μικρούλι σου!Και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους. Το καλύτερο που έχεις νά κάνεις είναι να το πας σ ένα κτηνίατρο ο οποίος θα σε συμβουλεύσει ακριβώς γι αυτό που πρέπει να κάνεις. Και εμένα ο γατούλης μου ταλαιπωρείται με το μάτι του και ύστερα από συμβουλή των παιδιών από το forum τον πήγα στην κα Σκούντζου που είναι στον Χολαργό και ειδικεύεται στην οφθαλμολογία μικρών ζώων. Ας την έχεις υπόψιν σου...
Περαστικούλια του και κράτα μας ενήμερους..

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 11:12, 17-11-08:

Ναι την έχω υπόψη, αν και νομίζω πώς δεν είναι οφθαλμολογικό το πρόβλημά μας...Οπότε πρέπει να αντιμετωπίσουμε την αιτία...ελπίζω το μωρούλι μου να γίνει καλά γρήγορα.

Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tsitsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H tsitsini έγραψε στις 12:37, 17-11-08:

Σίγουρα θα γίνει καλα! Μην αγχώνεσαι!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 12:51, 17-11-08:

παιδια δεν ξέρω αγχωθηκα λίγο με τα ματάκια !!! το πρωι και μενα ειχε στο ενα ματακι καφε τσιμπλα ..της την εβγαλα κατα τα αλλα ομως δε βλεπω κατι αλλο ανησυχητικό δεν ειναι πρησμένο ή κατι αλλο !!!
φαινεται απο καπου αλλου αν εχει κατι στο ματακι?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:57, 17-11-08:

Ρία, μην τρελαίνεσαι, δεν είναι και τίποτα φοβερό να έχει λίγη τσιμπλίτσα. Πιο ανησυχητικό είναι αν δεις πολλές και υγρές εκκρίσεις, αν το ματάκι είναι μισόκλειστο ή πρησμένο, αν το τρίτο βλέφαρο είναι κόκκινο κ.λπ.
Μια τσιμπλούλα πότε πότε (και μάλιστα ξερή) δεν σημαίνει τίποτα!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 13:00, 17-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ρία, μην τρελαίνεσαι, δεν είναι και τίποτα φοβερό να έχει λίγη τσιμπλίτσα. Πιο ανησυχητικό είναι αν δεις πολλές και υγρές εκκρίσεις, αν το ματάκι είναι μισόκλειστο ή πρησμένο, αν το τρίτο βλέφαρο είναι κόκκινο κ.λπ.
Μια τσιμπλούλα πότε πότε (και μάλιστα ξερή) δεν σημαίνει τίποτα!
ευχαριστω !!!!!!ειχα τρελαθει να την ψαχνω την κακομοιρα το πρωι!!!!! τοσο που νευριασε και πηγε για υπνο αμεσως

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 17:08, 17-11-08:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, αυτός φαίνεται μία χαρά κι όμως τα ματάκια μας είναι ακόμη έτσι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 11:40, 01-12-08:

Επιστρέφω με το θέμα διότι τα ματάκια μας χρειάζονται γιατρειά! Ο γατούλης μας στρεσαρίστηκε πολύ που έφυγε το αγόρι μου για 3 εβδομάδες Αυστραλία και για αυτό μάλλον έβγαλε αυτό στο ματάκι του...είναι τόσο ευαίσθητο το μωρό μας δεν ξέρω τι να το κάνουμε...Ο ιατρός μας έδωσε Zovirax μιας και είναι εντελώς τοπικό το πρόβλημα και δεν υπάρχει πρόβλημα υγείας. Ξέρετε κάτι για τη χρήση αυτής της κρέμας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:45, 01-12-08:

Αν δεν κάνω λάθος είναι για τον έρπη το Zovirax...
Αφού έχει τόση ευαισθησία ο γατούλης, μήπως να τον έβλεπε και εξειδικευμένος οφθαλμίατρος;

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 11:53, 01-12-08:

Βασικά θα του περάσει και από μόνο του...ήδη έχει αρχίσει και υποχωρεί χωρίς να του βάλουμε τίποτα αλλά η Zovirax βοηθάει στην καταπολέμηση του τρίτου βλεφάρου. Στην περίπτωσή μας, είναι ψυχολογικό το θέμα, διότι μας έχει προκύψει μεγάλος αισθηματίας ο Κούκη και τώρα που έλειπε το έτερον ήμισυ δεν είχαν παρέα τα παιδάκια μας το πρωί. Όταν είμαι σπίτι, θέλει συνέχεια να τον έχω αγκαλιά και να τον πηγαίνω βόλτα σαν τα μωρά στην αγκαλιά μου, να φανταστείτε τον νταχντιρντίζω κιόλας. Αμάν!

Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tsitsini έγραψε στις 12:34, 01-12-08:

καλημέρα aristocat! εγώ χρησιμοποιώ την κρέμα Zovirax για τον έρπη στα χείλη μου και αν δεν κάνω λάθος ο γιατρός μου είχε πει να μην την χρησιμοποιήσω με τίποτα στα μάτια μου! Να ξέρεις οτι η αλοιφή αυτή έχει κορτιζόνη, οπότε και πάλι δεν ξέρω αν κάνει να τη βάλεις στα ματάκια του.. για ένα πρόβλημα που είχε ο γατούλης μου στο μάτι του, ο κτηνιάτρός μου μου είχε δώσει ένα κορτιζονούχο κολύριο. επειδή δεν υπήρχε καμία βελτίωση, τον πήγα στην κα Σκούντζου που ειδικεύεται στην οφθαλμολογια και μου το σταμάτησε με τη μία..
Τι να σου πω... Αν εγώ ήμουν στη θέση σου θα ζητούσα και μια δεύτερη γνώμη...
Περαστικά πολλά στο μωράκι σου!! Κράτα μας ενήμερους για τη βελτίωσή του ΟΚ??

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 12:46, 01-12-08:

Οκ θα πάρω και την κα. Σκούντζου τηλέφωνο μήπως μου πει μία γνώμη. Δίνει συμβουλές τηλεφωνικώς? Είναι εξυπηρετική?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:49, 01-12-08:

Δεν νομίζω να μπορέσει να σου πει πολλά χωρίς να τον εξετάσει το γάτο... Πώς άλλωστε; Ίσως όμως σου πει κάποια πράγματα για το φάρμακο.

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 13:27, 01-12-08:

Tsitsini, η Zovirax ΔΕΝ είναι κορτιζονούχα, ρώτησα τον φαρμακοποιό. Ευχαριστώ πάντως, είμαι σίγουρη πως αυτό το τρίτο βλεφαράκι μας θα υποχωρήσει!

Παράθεση

tsitsini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tsitsini έγραψε στις 13:51, 01-12-08:

Είχα την εντύπωση ότι ήταν κορτιζονούχα, αλλά αν ρώτησες τον φαρμακοποιο Οκ! Η κτηνίατρος ήταν πολύ εξυπηρετική και γενικά προσπαθούσε να γίνει κατανοητή και αντιληπτη. Πάντως θυμάμαι οτι για τον Spike μου είχε πει να τον πάω από το ιατρείο της να τον δεί για να μπορεί να είναι σίγουρη στη διάγνωσή της. Μίλησέ της πρώτα στο τηλ. και μετά βλέπεις.
Και εγώ είμαι σίγουρη πως θα υποχωρήσει και θα είναι μια χαρούλα ο μικρός σου!!!

Παράθεση

Aristocat

Δραστήριο Μέλος

H Aristocat έγραψε στις 14:37, 01-12-08:

Σήμερα το βράδυ θα του βάλουμε την κρεμούλα στα ματάκια του και σε 5 μέρες θα είμαστε περδίκι!
Έτσι θα κλείνουμε και το μάτι στην γατογκομενίτσα Νάλα!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους