Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,211 εγγεγραμμένα μέλη και 718,324 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διαταραχή στις κινήσεις σώματος και κεφαλιού

lsid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lsid
H lsid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lsid έγραψε στις 07:50, 13-08-19:

Παρατήρησα σε 2 αδέσποτα γατάκια εδώ και λίγες μέρες, να έχουν πρόβλημα στις κινήσεις τους. Δεν γνωρίζω εαν πριν ήταν καλά και αν εμφανίστηκαν ξαφνικά τα συμπτώματα. Είναι περίπου 3 μηνών και όταν περπατάνε φανερώνεται η αστάθειά τους. Ειδικά στα πίσω πόδια είναι σαν να μην νιώθουν το έδαφος όταν περπατάνε και φαίνεται το πρόβλημα. Κινούνται αρκετά γρήγορα (δύσκολο να τα πιάσω) αλλά χωρίς να μπορούν να προχωρήσουν πχ ευθεία. Επίσης το κεφάλι τους κινείται δεξιά-αριστερά και δεν μπορούν να εστιάσουν όταν θέλουν να φάνε. Με ανησυχεί μήπως είναι κάτι μεταδοτικό και κολλήσουν και τα άλλα αδεσποτούλια και στεναχωριέμαι εάν υπάρχει θεραπεία και δεν μπορώ να τα πιάσω να τα πάω κτηνίατρο Επίσης, σίγουρα θα τρομάζουν και οι γείτονες και φοβάμαι ότι θα τα διώχνουν ή ακόμα και για την ζωούλα τους καθώς είναι δύσκολη η άμεση κίνησή τους στα παρερχόμενα αυτοκίνητα. Γνωρίζετε από τι μπορεί να πάσχουν; Τι μπορώ να κάνω σαν πρώτες βοήθειες;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 08:18, 13-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από lsid
Παρατήρησα σε 2 αδέσποτα γατάκια εδώ και λίγες μέρες, να έχουν πρόβλημα στις κινήσεις τους. Δεν γνωρίζω εαν πριν ήταν καλά και αν εμφανίστηκαν ξαφνικά τα συμπτώματα. Είναι περίπου 3 μηνών και όταν περπατάνε φανερώνεται η αστάθειά τους. Ειδικά στα πίσω πόδια είναι σαν να μην νιώθουν το έδαφος όταν περπατάνε και φαίνεται το πρόβλημα. Κινούνται αρκετά γρήγορα (δύσκολο να τα πιάσω) αλλά χωρίς να μπορούν να προχωρήσουν πχ ευθεία. Επίσης το κεφάλι τους κινείται δεξιά-αριστερά και δεν μπορούν να εστιάσουν όταν θέλουν να φάνε. Με ανησυχεί μήπως είναι κάτι μεταδοτικό και κολλήσουν και τα άλλα αδεσποτούλια και στεναχωριέμαι εάν υπάρχει θεραπεία και δεν μπορώ να τα πιάσω να τα πάω κτηνίατρο Επίσης, σίγουρα θα τρομάζουν και οι γείτονες και φοβάμαι ότι θα τα διώχνουν ή ακόμα και για την ζωούλα τους καθώς είναι δύσκολη η άμεση κίνησή τους στα παρερχόμενα αυτοκίνητα. Γνωρίζετε από τι μπορεί να πάσχουν; Τι μπορώ να κάνω σαν πρώτες βοήθειες;
Καλημέρα... Δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από τι μπορεί να πάσχουν τα 2 αυτά γατάκια... Το μόνο σίγουρο είναι πως φαίνεται για κάποιο νευρολογικο πρόβλημα αλλά μόνο ο κτηνίατρος μπορεί με σιγουριά να σου πει τι έχουν και τι θεραπεία χρειάζονται...

Για να προσπαθήσεις να τα πιάσεις και να τα πας έτσι στο γιατρό θα σου προτείνω το εξής...

Έχε κοντά σου μια γάτοφορο (για να τα χώσεις μέσα μολις τα γραπωσεις)...
Βράσε κοτόπουλο μόνο με νεράκι χωρίς αλάτια κλπ.,κοψε λίγο σε κομματάκια σε ένα πιατάκι (αν υπάρχουν και άλλες αδέσποτες βαλε 2 πιάτα για να φάνε και εκείνες) και κάτσε ακίνητη και ήρεμη... Αυτά μόλις το μυρισουν θα έρθουν να φάνε... Αμέσως μόλις σκυψουν και ξεκινήσουν το φαγητό με γρήγορη κίνηση (αλλά και ήρεμη ταυτόχρονα μη τυχόν και φοβηθούν) πιάσε τα από το σβέρκο και βάλε τα στο κλουβί....

Έτσι τουλάχιστον έπιασα την μικρή μου που με φοβόταν και δεν πλησίαζε!!!!! Μπροστά στη μυρωδιά του κοτόπουλου ξέχασε φόβο...

Καλή επιτυχία και ενημέρωσε μας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lsid

Νεοφερμένος

H lsid έγραψε στις 14:35, 19-08-19:

Βιντεοσκόπησα το γατάκι και έδειξα το βίντεο στην κτηνίατρό μου. Από τις κινήσεις του κατάλαβε ότι πάσχει από υποπλασία της παρεγκεφαλίδας, μία κατάσταση που δεν θεραπεύεται αλλά δεν είναι θανατήφόρα. Η γάτα θα μπορεί να επιβιώσει- η γιατρός έχει μία που ζει μια χαρά και έχει αντιμετωπίσει το προβλημά της- αλλά σίγουρα καλύτερα σε ένα σπίτι γιατί στο δρόμο λόγω της δυσκολίας κίνησης (πχ θέλει να τρέξει αλλά λόγω του προβλήματος κάποιες φορές τουμπάρει ή δεν μπορεί να φύγει τρέχοντας άμεσα, ή δεν μπορεί να φάει εύκολα λόγω της ακούσιας κίνησης του κεφαλιού του με συνέπεια να τρώνε όλα τα άλλα κι αυτό απλώς να παρακολουθεί), οι πιθανότητες επιβίωσής του είναι μικρές. Θα κάνω προσπάθειες μήπως κάποιος το θέλει, όμως ποιος θέλει ένα γατάκι με ειδικές ανάγκες; Και η δική του είναι απλώς στην κίνηση, πουθενά αλλού. Θα το έπαιρνα εγώ αλλά έχω ήδη 2 ενήλικες γάτες στο σπίτι μου. Θα προσπαθήσω, ελπίζω να βρεθεί κάποιος....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 909 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:25, 19-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από lsid
Βιντεοσκόπησα το γατάκι και έδειξα το βίντεο στην κτηνίατρό μου. Από τις κινήσεις του κατάλαβε ότι πάσχει από υποπλασία της παρεγκεφαλίδας, μία κατάσταση που δεν θεραπεύεται αλλά δεν είναι θανατήφόρα. Η γάτα θα μπορεί να επιβιώσει- η γιατρός έχει μία που ζει μια χαρά και έχει αντιμετωπίσει το προβλημά της- αλλά σίγουρα καλύτερα σε ένα σπίτι γιατί στο δρόμο λόγω της δυσκολίας κίνησης (πχ θέλει να τρέξει αλλά λόγω του προβλήματος κάποιες φορές τουμπάρει ή δεν μπορεί να φύγει τρέχοντας άμεσα, ή δεν μπορεί να φάει εύκολα λόγω της ακούσιας κίνησης του κεφαλιού του με συνέπεια να τρώνε όλα τα άλλα κι αυτό απλώς να παρακολουθεί), οι πιθανότητες επιβίωσής του είναι μικρές. Θα κάνω προσπάθειες μήπως κάποιος το θέλει, όμως ποιος θέλει ένα γατάκι με ειδικές ανάγκες; Και η δική του είναι απλώς στην κίνηση, πουθενά αλλού. Θα το έπαιρνα εγώ αλλά έχω ήδη 2 ενήλικες γάτες στο σπίτι μου. Θα προσπαθήσω, ελπίζω να βρεθεί κάποιος....
Φίλη μου, χωρίς να θέλω να επηρεάσω την απόφαση σου, νομίζω πως το γατάκι ήρθε στο δρόμο σου για να το σώσεις.. Να επιβιώσει έξω στο δρόμο θα είναι αδύνατο...

Θα σου προτείνω λοιπόν το εξής... Πάρε το προς το παρόν τουλάχιστον στο σπίτι σου, -σε ένα ξεχωριστό δωμάτιο για αρχή από τις δικές σου - να είναι προφυλαγμενο από τους κινδύνους, και ταυτόχρονα αφού το θέλεις ψάξε να του βρεις ένα σπίτι όπου θα βεβαιωθείς πως θα το αγαπάνε πραγματικά...

Τα ζώα με κάποια αναπηρία γίνονται τα πιο τρυφερά πλάσματα και δένονται πολύ με το αφεντικό τους... Την στοργή που παίρνουν την ανταποδιδουν στο 100πλασιο!!!

Οι 2 ενήλικες γάτες που έχεις, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι πρόβλημα... Με την κατάλληλη προσαρμογή μπορούν να το δεχτούν - ακόμα και να το αγαπήσουν -...

Οταν βρέθηκε ο Ραμόν μου στο δρόμο μου (Δεκέμβριο 2017, 2 μηνών) είχα ήδη και εγώ 2 ενήλικες γάτες.. Ο αρσενικός μου τον δέχτηκε αμέσως, η θηλυκια μου ποτέ δεν τον αγάπησε αλλά τον αποδέχτηκε τελικά... Και συμβιώνουν ήρεμα...
Και πριν 2 μήνες που βρήκα την μικρή Καλι και την μάζεψα για να μην πεθάνει έξω είχα 3 ενήλικες γάτες... Και μπορεί να μην την έχουν "ερωτευτεί" τα 2 από τα 3 ενήλικα, την έχουν όμως αποδεχτεί..

Μη φοβηθείς λοιπόν εάν τη θέλεις πραγματικά.. Και αν χρειαστείς βοήθεια για σωστή προσαρμογή εδώ είμαστε να σου πούμε πως θα γίνει πιο σωστά..

Όπως και να έχει όμως δεν πρέπει να μείνει έξω.. Δεν θα μπορέσει να επιβιώσει..

Ενημέρωνε μας σε παρακαλώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lsid

Νεοφερμένος

H lsid έγραψε στις 10:25, 21-08-19:

Δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου να το μαζέψω (είναι αρκετά φοβικό) αν δεν είχα ήδη 2 ενήλικές γάτες που δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους. Όταν μάζεψα το 2ο γατάκι γιατί ήταν στα όρια του θανάτου από ασιτία, μισότυφλο (έχει ένα ματάκι τώρα, ελαττωματικό αλλά βλέπει), προσπαθώντας να του βρω οικογένεια, δεν βρέθηκε κανείς, παρόλο που το είχα συνεφέρει. Το κράτησα λοιπόν γιατί δεν μου πήγαινε η καρδιά να το αφήσω πάλι στο δρόμο όμως δυστυχώς η Λίλα μου, η πρώτη γάτα μου, δεν το συμπάθησε ποτέ με αποτέλεσμα η καθημερινότητά μας, στο διαμέρισμα, να είναι με ένα "χχχχχχχ"και με τεράστια αλλαγή στην συμπεριφορά της ακόμα και με μας. Οπότε, το βλέπω τρομερά δύσκολο να το μαζέψω, με το φόβο να μείνω με 3 γάτες σε ένα διαμέρισμα και με αρκετές δυσκολίες. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, ελπίζω να του βρω οικογένεια σύντομα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους