Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,114 εγγεγραμμένα μέλη και 718,313 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 369 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης
Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης
Δημοσιεύτηκε από ruko
10-04-08
Εισαγωγή

Το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης είναι ίσως το πιο συνηθισμένο και δυσάρεστο πρόβλημα στη συμβίωση με τις γάτες μας, καθώς και ένας από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους οι γάτες εγκαταλείπονται. Σαν πρόβλημα είναι αρκετά δυσεπίλυτο και ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί να επιστρατεύσει όλη την επιμονή και υπομονή του. Στο παρακάτω άρθρο θα εξετάσουμε τις κυριότερες αιτίες του προβλήματος και θα προτείνουμε κάποιους τρόπους αντιμετώπισης.

Συνήθως το λέρωμα εκτός λεκάνης δεν έχει μία μόνο αιτία, αλλά οφείλεται σε συνδυασμό παραγόντων. Επίσης, ο λόγος που συνεχίζεται το πρόβλημα μπορεί να είναι τελείως διαφορετικός από την αρχική αιτία του: συχνά αυτό που ξεκινάει σαν πρόβλημα υγείας ή αντίδραση σε κάποιο στρεσογόνο παράγοντα με τον καιρό χρονίζει και καταλήγει πρόβλημα συμπεριφοράς.

Μην φωνάζετε στη γάτα σας, μην τη χτυπάτε και μην τρίβετε τη μύτη της στις ακαθαρσίες. Να θυμάστε ότι δεν λερώνει από φθόνο ούτε για να σας πικάρει ή να σας τραβήξει την προσοχή. Η συμπεριφορά της έχει συγκεκριμένα αίτια και είναι απόλυτα φυσιολογική για αυτήν, ακόμη κι αν φαίνεται προβληματική σε μας.

Οι συχνότερες αιτίες του φαινομένου είναι:
  • προβλήματα υγείας
  • ακατάλληλη άμμος ή/και αμμολεκάνη
  • άλλοι στρεσογόνοι παράγοντες
Πρόβλημα υγείας

Κατʼ αρχάς, αποκλείστε το ενδεχόμενο να πάσχει από κάποιο πρόβλημα υγείας. Η συμπεριφορά της μπορεί να οφείλεται σε διάφορες νόσους του ουροποιητικού (κυστίτιδα, πέτρες), που προκαλούν πόνο κατά την ούρηση/αφόδευση, σε διαβήτη ή άλλα γαστρεντερικά προβλήματα, που προκαλούν ακράτεια, σε γεροντική άνοια κ.λπ.

Αν η γάτα μας είναι ηλικιωμένη ή έχει κινητικά προβλήματα, μπορούμε της βάλουμε περισσότερες χαμηλές λεκάνες. Το ίδιο ισχύει και για τα μικρά γατάκια που ίσως δυσκολεύονται να σκαρφαλώσουν σε ψηλές λεκάνες.

Πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι γάτες που έχουν υποστεί ονυχεκτομή, γιατί η υφή της άμμου τους προκαλεί ενόχληση.

Περιεχόμενα

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη ruko
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
Sarah Hartwell House Soiling Problems
Αίλουρος Εκτός αμμολεκάνης
Indian Walk Veterinary Center Feline Inappropriate Elimination
Catdoctor Elimination Behavior in Cats
Franny Syufy Minimizing Stress and Anxiety in Your Cat
Wendy Blount DVM Urine marking
By aretha on 10-04-08, 08:27
Πληρέστατο και κατατοπιστικότατο!!:up:
Ευχαριστούμε πολύ, Ρούλα!!
By drusilia on 10-04-08, 08:30
Πάρα πολύ καλό πράγματι!
By toulis on 11-04-08, 14:30
Πολύ καλή δουλειά! Ευχαριστούμε
By yasmin1gr on 18-04-08, 17:43
Πολύ καλο ρουλα ευγε.

Μηπως ψαχνωντας διαβασες τιποτα για τις γατες που σκουπιζουν τον πωπο τους κατω, σε χαλακια? Σαν ανθρωποι καπως... και δεν γλυφονται???
Η καλυψουλα βρηκε ενα τετοιο συστημα και μετα την αμμο δεν γλυφεται ποτε, αλλα καθεται πανω στο χαλακι, και με ενα ακροβατικο, στηριζομενη στα μπροστα ποδια φερνει τα πισω στον αερα και σερνει τον πωπο της πανω στο χαλακι και ετσι σκουπιζεται...πρωτη φορα το ειδα σε γατα αυτο το συστημα... φυσικα μετα παω εγω και καθαριζω το χαλακι η το πλενω...
By ruko on 18-04-08, 18:46

Προσπάθησε να τη μάθεις να χρησιμοποιεί χαρτί τουαλέτας.
By yasmin1gr on 18-04-08, 20:12
μη με δουλευεις καλε εχω βρει το μπελα μου μ αυτη τη γατα.. εχει χαρη που ειναι γοητευτικια και της τα συχωρναω.. με ριχνει
By aretha on 19-04-08, 07:30
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Η καλυψουλα βρηκε ενα τετοιο συστημα και μετα την αμμο δεν γλυφεται ποτε, αλλα καθεται πανω στο χαλακι, και με ενα ακροβατικο, στηριζομενη στα μπροστα ποδια φερνει τα πισω στον αερα και σερνει τον πωπο της πανω στο χαλακι και ετσι σκουπιζεται...
Αυτό το έκανε ο Μήτσος, ο γάτος της μαμάς μου, όταν είχε διάρροια
Νομίζω όμως ότι το κάνουν και οι γάτες που έχουν απόφραξη των περιπρωκτικών αδένων. Δεν την πηγαίνεις καλού κακού στον κτηνίατρο να τη δει;Αν όντως συμβαίνει αυτό, δεν είναι τίποτα τρομερό και αντιμετωπίζεται, χρειάζεται όμως άμεση φροντίδα, δεν πρέπει να το αφήσεις.
By aretha on 22-04-08, 08:37
Η Αρήθα είχε... "ατυχηματάκι"

Χτες, για πρώτη φορά από τότε που την πήραμε στο σπίτι, η Αρήθα λέρωσε εκτός αμμολεκάνης... Έκανε τσίσα της στο κρεββατάκι της.
Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί, δεν έχει αλλάξει τίποτα ούτε στην άμμο, ούτε στη διατροφή της, ούτε στα ωράριά μας, ούτε τίποτα. Και κατά τα άλλα είναι μια χαρά, το πρωί μου γουργούρισε, έφαγε, ήπιε και πήγε και στην αμμολεκάνη της κανονικότατα.
Η ποσότητα που έκανε στο κρεββατάκι της είναι μικρή, είχα μέσα μια φλις κουβερούλα διπλωμένη στα τέσσερα και ο λεκές ήταν μόνο στο πάνω πάνω μέρος της κουβέρτας, μύριζε πάντως αρκετά.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω, μήπως δεν ήθελε να πηγαίνει στο κρεββατάκι και ο μικρός και γι' αυτό το "μαρκάρισε"; Αλλά, έτσι κι αλλιώς, ο Πορδολέων κοιμάται πολύ σπάνια εκεί. Και η ίδια, αφότου το λέρωσε, δεν πήγε καθόλου...
Σας έχει συμβεί ποτέ, να λερώσουν εκεί που κοιμούνται;
By rina08 on 23-04-08, 08:33
Καλημέρα,
Αντιμετωπίζω το εξής περίεργο. Ενώ από την πρώτη στιγμή που ήρθε σπίτι η Ψιψινελ μας πήγε στην άμμο, εδώ και δύο μέρες άρχισε να τα κάνει εκτός λεκάνης...
Τη μιά κοντά στην εξώπορτα, την άλλη μπρος στην πόρτα της τουαλέτας...
Από χτες της δίνω το υγρο για τα σκουλήκια...δεν φάνηκε να έχει κάτι...
Κατά τα άλλα είναι πολύ ζωηρή και παιχνιδιάρα...
Λέτε να την περιορίσω σε ένα κουτάκι που να μην μπορεί να βγει για λίγο? μέχρι να αναγκαστεί να επανέλθει στην άμμο?
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 24-04-08, 12:22
ΡΙΝΑ 08 Οι Γάτες είναι πολύ καθαρές και αν το χωμα της είναι λίγο βρώμικο δεν θα θέλει να πάει εκεί τουαλέτα. Αν το χώμα έχει αλλαχτεί κοίταξε αν είναι προσβάσιμο δηλαδή να μην το μπλοκάρι τίποτα στην είσοδο και αν μην είναι υπερυψομένο. Επίσης η γατούλα σου μπορεί να είναι <κλειστοφοβική> γι' αυτό δοκίμασε να της αφεραίσεις το κάλυμα και άφησε σκέτο το κάτω μέρος. Κάτι άλλο οι γάτες έχουν έντονη όσφρηση γι' αυτό τσέκαρε το φίλτρο που μπλοκάρει τις άσχημες μυρωδιές και αν μυρίζει πολύ αλλαξέ το, μήν χρησιμοποιείς απορρυπαντικά για τον καθαρισμό του κουτιού του χώματος όπως χλωρίνει γιατι αυτό σίγουρα θα την ζαλίσει. Αν το πρόβλημα επιμένει πάραυτα συμβουλέψου τον κτηνίατρο σου γιατί μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό όπως πρόβλημα στο έντερο!Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό...
Χαδάκια στην γατούλα σου!
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 24-04-08, 12:45
arhtha ΤΑ ΓΑΤΑΚΙΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ Ο ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΕ ΕΦΙΑΛΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΗΘΗΚΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΥ. ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΟΥΡΗΘΕΙ ΠΑΝΩ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ. ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΟΥΡΙΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΣ ΛΙΓΩΝ ΗΜΕΡΩΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΡΑΤΙΑ. ΠΟΛΛΑ ΧΑΔΑΚΙΑ ΣΤΟΝ ΓΑΤΟΥΛΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!
By aretha on 24-04-08, 14:29
Λες να τα 'κανε πάνω της απ' την τρομάρα, η αγέρωχη Αρήθα μου;;
Τι να πω, όλα πιθανά είναι... (Μην της το πείτε όμως μες στα μούτρα γιατί για ένα κούτελο ζούμε σ' αυτή την κοινωνία, που λέει κι ο Μοντεχρήστος)

ΥΓ Λυδία, σε παρακαλώ πολύ μη γράφεις μόνο με κεφαλαία. Δηλώνουν υψηλό τόνο φωνής, δυσχεραίνουν την ανάγνωση και γι' αυτούς τους λόγους δεν επιτρέπονται και από τους κανόνες του φόρουμ. Ευχαριστώ
By ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ on 24-04-08, 14:56
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Λες να τα 'κανε πάνω της απ' την τρομάρα, η αγέρωχη Αρήθα μου;;
Τι να πω, όλα πιθανά είναι... (Μην της το πείτε όμως μες στα μούτρα γιατί για ένα κούτελο ζούμε σ' αυτή την κοινωνία, που λέει κι ο Μοντεχρήστος)

ΥΓ Λυδία, σε παρακαλώ πολύ μη γράφεις μόνο με κεφαλαία. Δηλώνουν υψηλό τόνο φωνής, δυσχεραίνουν την ανάγνωση και γι' αυτούς τους λόγους δεν επιτρέπονται και από τους κανόνες του φόρουμ. Ευχαριστώ
Sorry δεν το ήξερα.Νόμιζα οτι μόνο η λατινική χαρακτήρες απαγορεύονται.
Ήθελα μόνο να βοηθήσω...
By aretha on 24-04-08, 14:58
Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΚ ΛΥΔΙΑ
Sorry δεν το ήξερα.Νόμιζα οτι μόνο η λατινική χαρακτήρες απαγορεύονται.
Ήθελα μόνο να βοηθήσω...
Μην ανησυχείς, Λυδία, κανείς δεν σε παρεξήγησε!!
Απλώς σου το επεσήμανα, για να το ξέρεις από 'δω και στο εξής.
Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου (αν και στην Αρήθα δεν τολμώ να την αποκαλύψω, για τους ευνόητους λόγους)
By rina08 on 05-05-08, 09:52
Είναι πολύ περίεργο. Κάποιες μέρες τα κάνει έξω...ίσως να μην της αρέσει αυτή η άμμος - Σκέπασμα δεν θέλει με τίποτα...θέλει ανοικτούς ορίζοντες...από την άλλη, μια μέρα που ακολούθησε την κόρη μου στην τουαλέτα...τα έκανε και εκείνη εκεί...
Ο κτηνίατρος δεν της βρήκε τίποτα....
By Tara on 05-05-08, 11:56
Βρε κορίτσια..... Η δική μου εδώ και 2 χρόνια βολευόταν μια χαρά στην άμμο! Ούτε η αναλλαγή διαφόρων εταιριών άμμου (μέχρι που καταλήξαμε) την ενοχλούσε ποτέ, ούτε η αλλαγή από ανοιχτή σε κλειστή τουαλέτα... Τον τελαυταίο καιρό όμως την έχω "πιάσει" 2 φορές να κάνει τσισάκια........ στον πάγκο της κουζίνας..... Ευτυχώς τη δεύτερη φορά έκανε μέσα σε ένα λεκανάκι που είχα αφήσει..... Δε φτάνει δηλαδή που κάνουν βόλτες εκεί πάνω, τώρα κάνουν και άλλα.....
By ruko on 05-05-08, 15:44
Καλύτερα να κάνετε μια βόλτα απ' τον κτηνίατρο. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό. Επίσης, όταν μια γάτα ουρεί εκτός λεκάνης μπροστά μας (αυτό κατάλαβα από την περιγραφή σου,rina) τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα υγείας. Τι εξετάσεις έχει κάνει η γατούλα σου;
By Tara on 06-05-08, 07:30
Δεν νομίζω (και ελπίζω) ότι έχει πρόβλημα υγείας... Πολύ πρόσφατα της κάναμε όλες τις εξετάσεις γιατί είχε ένα άλλο προβληματάκι και ήταν όλες καλές.... Τι να πω.... Θα προσπαθήσω να αλλάζω πολύ πιο συχνά την άμμο (είναι κρυσταλλική και δεν χρειάζεται να την αλλάζουμε τελείως πολύ συχνά) και θα δω...
By soad-girl on 18-05-08, 16:17
Το άρθρο ήταν υπέροχο!Ευχαριστώ πολύ!
(Πόσο δύσκολο είναι να γράφω με την poupsi μου πάνω στο χέρι μου να παίζει )
By Billiou on 19-05-08, 10:33
Και γω απο την αρχη που βρηκα τα γατακια μου τους πηρα αμμο και κατευθειαν εμαθαν. Αλλα τωρα προσφατα πααρατηρησα πως ο Κλεανθης εχει βρει ενα σημειο διπλα σε μια κουρτινα και τα κανει εκει. Μια στην αμμολεκανη μια στην κουρτινα. δεν ξερω τι να κανω προς το παρον κανω υπομονη.........!
By ruko on 19-05-08, 10:43
Δεν τον πας μια βόλτα απ' τον κτηνίατρο; Μπορεί να έχει κάποιο μικροπροβληματάκι.
Για την ώρα, μπορείς να καθαρίσεις σχολαστικά το σημείο που τα κάνει και να το αποκλείσεις βάζοντας επάνω του κανένα σκαμπό, πουφ ή ό,τι έχεις.
By Billiou on 19-05-08, 10:47
Εχεις δικιο!!! σκευτικα να βαλω την αμμολακενη σε εκεινο το σημειο
By Billiou on 19-05-08, 10:48
θα τον παρακολουθησω λιγο ακομα και αν συνεχισει θα τον παω στον κτηνιατρο!!
By silvi on 23-05-08, 11:47
Αντιμετωπίσαμε και εμείς πρόβλημα με την silvi , τώρα την τελευταία φορά που ο οίστρος ήταν πολύ έντονος πήγαινε και κατουρούσε τον καναπέ , ακόμα δεν έχω καταλάβει αν της έφευγαν ή αν ήθελε να μας τιμωρήσει που δεν την ζευγαρώναμαι. Ισως να ήθελε να μαρκαρεί το σημείο όπως κάνουν οι αρσενικοί . Ελπίζω τώρα να ζευγαρώσει με τον φιντελακο και να μην ξανακάνει τα ίδια.
By Lylian on 14-06-08, 14:30
Οπως γραφεται δεν πρπει να φωνάζουμε στη γάτα μας,ουτε να τη χτυπάμε και ούτε να τρίβουμε τη μύτη της στις ακαθαρσίες. Έπισης λετε να θυμόμαστε ότι δεν λερώνει από φθόνο,ούτε για να μας πικάρει ή να μας τραβήξει την προσοχή....!!!! ΕΛΕΟΣ ποιός γατόφιλος ή εστω ανθρωπος θα έκανε κάτι τετοιο ......?????
By ruko on 14-06-08, 14:56
Κι όμως, μερικά είναι αρκετά διαδεδομένες αντιλήψεις π.χ. ότι το κάνουν για να τραβήξουν την προσοχή. Το δε τρίψιμο της μύτης στις ακαθαρσίες το είχα ακούσει ως συμβουλή από άνθρωπο με πείρα (υποτίθεται) σε σκυλιά. Δυστυχώς, πρόκειται για πολύ ανθεκτικούς μύθους...

Καλώς ήρθες!
By Lylian on 14-06-08, 15:06
Αυτή την τακτική την ακολουθούν μόνο κάποιοι άνθρωποι που τελικά ειναι περισσότερο τετράποδα και απο τα τετράποδα...! Ειλικρινά λυπάμαι για λογαριασμό τους!
By Ζορρό on 01-07-08, 21:39
Πατάει και μεταφέρει τις ακαθαρσίες του!

Εγώ βρε παιδιά δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα (ακόμα) με τον γάτο. Από την πρώτη στιγμή που του έβαλα άμμο θαρρείς και ήταν εκπαιδευμένο. Μόνο εκεί μέσα. Τις προάλλες τον είχα αφήσει σε φίλη σε διπλανό διαμέρισμα γιατί θα γινόντουσαν κάτι δουλειές στο σπίτι και δεν ήθελα να τρομάξει. Τον άφησα για λίγο και έτσι δεν του μετέφερα την άμμο του και τελικά με την δουλειά έμεινε εκεί πάνω από 8 ώρες. Δεν έκανε πουθενά την ανάγκη του αν και έπινε συχνά νερό. Μόλις τον πήρα σπίτι έτρεξε κατευθείαν στην άμμο του να κάνει και τις δύο ανάγκες του. Μιλάμε για υπερβολική εγκράτεια. Αντιμετωπίζω όμως άλλο πρόβλημα. Από καμία φορά που ενεργείτε, δεν τα σκεπάζει καλά με αποτέλεσμα να τα πατάει και να μεταφέρει έξω από την λεκάνη του άμμο με ακαθαρσίες. Και καλά όταν είμαι εκεί και το δω εγκαίρως θα του πλύνω τις πατούσες του. Όταν όμως δεν είμαι, τότε τι κάνουμε;
By stellak on 01-07-08, 21:43
Μήπως δεν έχει αρκετή άμμο η λεκάνη του και δυσκολεύεται να τα σκεπάσει; Δεν δοκιμάζεις να βάλεις περισσότερη να έχει το παιδί να σκάβει; Δεν ξέρω κιόλας, αλλά λέω μήπως τον διευκολύνεις με αυτόν τον τρόπο... και σωθείς κι εσύ βέβαια
By katerina10 on 01-07-08, 22:03
Αρχική Δημοσίευση από stellak
Μήπως δεν έχει αρκετή άμμο η λεκάνη του και δυσκολεύεται να τα σκεπάσει; Δεν δοκιμάζεις να βάλεις περισσότερη να έχει το παιδί να σκάβει; Δεν ξέρω κιόλας, αλλά λέω μήπως τον διευκολύνεις με αυτόν τον τρόπο... και σωθείς κι εσύ βέβαια
Συμφωνώ με την Στέλλα..Το έκαναν και τα δικά μου!!!Και είπα"Μήπως να βάλω λίγη πααραπάνω άμμο???"και έπιασε !!!
By Ζορρό on 01-07-08, 22:49
Όταν ήταν μικρό του έβαλα άμμο σε ένα καπάκι από κουτί από παπούτσια για να μπορεί να ανεβαίνει. Όταν μεγάλωσε λίγο και είδα ότι μπορεί να σκαρφαλώνει του έβαλα σε λεκάνη και προσαρμόστηκε και εκεί χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και φυσικά αύξησα και την άμμο του την οποία φροντίζω να καθαρίζω σχεδόν κάθε φορά που χρησιμοποιεί προκειμένου και η γάτα να έχει πάντα καθαρή άμμο αλλά και να μην μυρίσει το δωμάτιό του. θεωρώ ότι οι όποιες κινήσεις γίνονται από ένστικτο και στην προσπάθειά του πάντα να καλύψει τις ακαθαρσίες του, ορισμένες φορές κάνει αρτσούμπαλες κινήσεις. Βέβαια μετά την συμβουλή σας αύξησα ακόμα περισσότερο την άμμο του προκειμένου να δω εάν θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα. Πάντως όπως είπα και στην αρχή, δεν γίνετε συνέχεια. Θα έλεγα σπάνια αλλά αυτό είναι αρκετό για να κάνει χάλια το σπίτι σε περίπτωση που δεν το πάρω χαμπάρι όπως πριν από κανένα δίωρο.
By NTALIA on 04-07-08, 13:19
Αρχική Δημοσίευση από ruko
Καλύτερα να κάνετε μια βόλτα απ' τον κτηνίατρο. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό. Επίσης, όταν μια γάτα ουρεί εκτός λεκάνης μπροστά μας (αυτό κατάλαβα από την περιγραφή σου,rina) τις περισσότερες φορές υπάρχει πρόβλημα υγείας. Τι εξετάσεις έχει κάνει η γατούλα σου;
Καλησπέρα!Και εμένα η Ντάλια ήταν απο μικρή μαθημένη να τα κάνει στην άμμο ωσπού ξαφνικά τις δύο τελευταίες βδομάδες τα έκανε μόνο απ έξω!Διάβασα λοιπόν αυτο το άρθρο και σκέφτηκα οτι αποκλείεται να έχει καποιο πρόβλημα υγείας,αφου μένει μόνο μέσα!Κι όμως μια ματιά στα σκατουλάκια της μου έδειξε πως έχει!Ετσι την πήγα αμέσως στον γιατρό και με 2 χαπάκια της πέρασε το πρόβλημα και τωρα είμαστε καλύτερα!Θα της πάρω και μεγαλύτερη αμμολεκάνη και περιμένω να πάνε όλλα καλα!Αν όχι θα ζητήσω την βοήθεια σας!
By negative on 06-07-08, 13:24
και οι δυο γατες μου δεν εχουν προβληματα υγειας...και εξακολουθουν να λερωνουν εκτος αμμου συχνα.λερωνουν παντου σχεδον....πανω στο πουφ(ουφ) πισω απο την πορτα στα πατακια της κουζινας...το πλυντηριο λειτουργει συνεχεια...και εαν δε τις αγαπουσα θα τις ειχα δωσει απλα.εχω δοκιμασει ολους τους τροπους...τιμωρια....γλυκα λογια...αδιαφορια...αλλα τιποτα....
By NTALIA on 06-07-08, 13:57
Αρχική Δημοσίευση από Super Mario
και οι δυο γατες μου δεν εχουν προβληματα υγειας...και εξακολουθουν να λερωνουν εκτος αμμου συχνα.λερωνουν παντου σχεδον....πανω στο πουφ(ουφ) πισω απο την πορτα στα πατακια της κουζινας...το πλυντηριο λειτουργει συνεχεια...και εαν δε τις αγαπουσα θα τις ειχα δωσει απλα.εχω δοκιμασει ολους τους τροπους...τιμωρια....γλυκα λογια...αδιαφορια...αλλα τιποτα....
Δύσκολη η κατάσταση σου!Χτες πηρα καινουργια μεγαλη αμμολεκανη που ειναι κλειστη και μπαινει η γατα μεσα απο ενα πορτακι που ανοιγοκλείνει!
Την χρησιμοποιει τωρα και ειμαστε ενταξει!Πάρε μια καλη μεγάλη αμμολεκανη,καλη άμμο (θα βρείς πληροφοριες στο Reviews και εγω αυτα συμβουλευτηκα)και όταν τα πιάνεις να τα κάνουν απ εξω απλα πιαστα απαλά εννοείτε και βαλτα στην αμμολεκάνη τους για να ξέρουν ποιος ειναι ο χώρος τους!Να τα φωνάξεις και να τα μαλώσεις ξεχασε το άδικος κόπος!Α!Σιγουρέψου πώς δεν έχουν πρόβλημα υγείας!
By eve on 07-08-08, 17:39
πρόβλημα στη χρήση της τουαλέτας

καλημέρα!
τον τελευταίο καιρό, και ενώ είχε μάθει να χρησιμοποιεί την τουαλετα (μετά από αρκετή προσπάθεια και μια κατεστραμένη μοκέτα), η γατούλα μου η Φλοκάτη άρχισε να ουρεί ακριβώς έξω από το αμμοδοχείο. υποθέτω δηλαδή ότι είναι αυτή, γιατί οι άλλοι δύο δεν είχαν παρουσιάσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα. αυτό άρχισε να το κάνει κανά μηνα αφότου μετακομίσαμε, σχεδόν κάθε μέρα, ενώ στο άλλο σπίτι είχε κάνει πρόοδο, ήταν πολύ σπάνιο να τα κάνει απ'έξω. ίσως να φταίει το ότι καμιά φορά πέφτει άμμος εξω από το κουτί, όμως και πάλι δεν το κάνει κάθε φορά που υπάρχει άμμος απ' έξω.
το κακό είναι ότι όταν το ανακαλύπτουμε έχει ήδη περάσει κάμποση ώρα και δεν ξέρω κατά πόσο θα καταλάβει αν τη μαλώσουμε. δοκιμασα να ρίξω και ξίδι σ' εκείνο το σημείο, αλλά μάταια...καμιά συμβουλή;
By aretha on 07-08-08, 17:41
eve, μετέφερα το θέμα σου στο αντίστοιχο άρθρο. Διαβάζοντάς το θα βρεις νομίζω πολλές χρήσιμες συμβουλές.
By moukelis on 07-08-08, 17:42
Μπορεις να διαβάσεις το άρθρο για το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης.Γιατρός την έχει δει;Έχετε αποκλείσει τα σωματικά αιτια;Ίσως το κάνει επειδή η άμμος της δεν είναι καθαρή,ή επειδή κάποιο απο τα αλλα γατακια σου κάνει την ανάγκη του εκει και έχει τη μυρωδιά του η άμμος.
By Vaso The Great on 11-08-08, 16:54
Συμφωνώ!Είναι σχετικά δύσκολο να εκπαιδεύσεις μια γάτα να ουρεί και να αφοδεύει σε αμμολεκάνη!
By moukelis on 11-08-08, 17:28
Αρχική Δημοσίευση από Vaso The Great
Συμφωνώ!Είναι σχετικά δύσκολο να εκπαιδεύσεις μια γάτα να ουρεί και να αφοδεύει σε αμμολεκάνη!
Βασικά δεν είναι καθολου δύσκολο συνηθως,καθως ενστικτωδώς οι γάτες θέλουν να σκάψουν για να κάνουν την ανάγκη τους.Ακομα και γατάκι απο το δρόμο αν βρεις,πάει στην άμμο άμεσα αν του τη δειξεις μια φορά.
By negative on 30-08-08, 17:59
Πρόβλημα

Το εξής προβλημα,γιατι πια εχει γινει προβλημα μεγαλο για μενα, είναι ότι και οι δύο γάτες μου,κάνουν τα τσίσα τους πέρα από την άμμο τους και στον καναπέ πάνω,όπως και σε άλλα σημεία του σπιτιου,στο πατωμα και στα μαξιλαρακια του υπνου τους.Έχω αγοράσει για τον καναπε αδιάβροχα προστατευτικά φυσικά, άλλα είναι περίοδοι,οπως αυτη που διανίουμε τώρα που δεν προλαβένω να πλενω.Τί μπορω να κανω?δεν έχουν κανένα προβλημα υγειας....
By Ελένη Άνση on 30-08-08, 18:23
Αφού λες ότι δεν έχουν πρόβλημα υγείας, υπάρχει σχετικό άρθρο για το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης, τι το προκαλεί κλπ. Η άμμος τους είναι καθαρή; Με δύο γατούλες θα πρέπει να την καθαρίζεις δυό φορές τη μέρα τουλάχιστον. Μήπως τους άλλαξες μάρκα άμμου; Αν τίποτα απ'αυτά δεν συμβαίνει, εγώ θα σε συμβούλευα να τις περιόριζες σε ένα χώρο με την άμμο τους, τα παιχνίδια τους τη φωλιά τους κλπ, να τις παρακολουθήσεις και να τις διδάξεις απ'την αρχή ,ώστε να ξαναθυμηθούν τη σωστή συμπεριφορά. Εν τω μεταξύ, θα καθαρίσεις το σπίτι από κάθε μυρωδιά ούρων και μόλις δεις ότι επανέρχονται στις σωστές συνήθειες, τις αφήνεις ελεύθερες ξανά. Κυρίως φρόντισε να βρεις την α ι τ ί α του προβλήματος (δεν τρελλάθηκαν ξαφνικά και οι δυό γατούλες συγχρόνως), αλλιώς, φοβάμαι ότι θα επαναληφθεί . Αν έχεις μικρό σπίτι και ο περιορισμός τους είναι αδύνατος, θα μείνεις στη διδασκαλία της σωστής συμπεριφοράς, στην καθαριότητα όλων των λερωμένων σημείων και ίσως σε κάποια σπρέυ ,που κυκλοφορούν για το σκοπό αυτό. Μην ξεχνάς, όμως, να βρεις την αιτία όλου αυτού του κακού.
By Ελένη Άνση on 30-08-08, 18:38
Το ΄μυνημα μεταφέρθηκε στο σωστό σημείο και είδα ,super Mario, ότι το πρόβλημα το έχεις από αρκετούς μήνες. Φοβάμαι ότι η κατάσταση έχει χρονίσει. Δοκίμασες τους τρόπους που πάγια προτείνονται και δεν είχες αποτέλεσμα;
By negative on 30-08-08, 18:50
:)

Τις γατες αυτες δεν τις μεγαλωσα εγω.Ηταν γατες παραγωγης.τωρα πια στειρωμενες και πιθανοτατα μεγαλωμενες σε κλουβια.Η αμμος τους ειναι παντα καθαρη,το σπιτι επισης,αφου καθαριζω καθε μερα....στο καινουριο πια σπτιτι θα εφαρμοσω αυτο που ειπες περι περιορισμου χωρου αλλα πρεπει να ομολογισω οτι εχω κανει σχεδον τα παντα....μεχρι και δυο τουαλετες ειχα....
By Ίρις on 01-09-08, 10:16
Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Πολύ καλο ρουλα ευγε.

Μηπως ψαχνωντας διαβασες τιποτα για τις γατες που σκουπιζουν τον πωπο τους κατω, σε χαλακια? Σαν ανθρωποι καπως... και δεν γλυφονται???
Η καλυψουλα βρηκε ενα τετοιο συστημα και μετα την αμμο δεν γλυφεται ποτε, αλλα καθεται πανω στο χαλακι, και με ενα ακροβατικο, στηριζομενη στα μπροστα ποδια φερνει τα πισω στον αερα και σερνει τον πωπο της πανω στο χαλακι και ετσι σκουπιζεται...πρωτη φορα το ειδα σε γατα αυτο το συστημα... φυσικα μετα παω εγω και καθαριζω το χαλακι η το πλενω...
Το ιδιο εκανε και ο σκυλος μου(λίγο άσχετο) αλλα μου είπαν οτι ειναι από έλλειψη ασβεστίου. Στον κτηνίατρο το έχεις πει;
By gatoules-4-ever on 09-09-08, 14:21
πολυ καλο!!ευχαριστουμε πολυ
By christiankal on 09-09-08, 18:36
ομοιοπαθητική σε γάτες

Επειδή η γατούλα μου έχει σοβαρό πρόβλημα συμπεριφοράς και λερώνει εκτός άμμου , θα δοκιμάσω ένα πρόγραμμα ομοιπαθητικής θεραπείας γιατί δεν θα ήθελα να της δώσω ψυχοτρόπα φάρμακα οπως μου πρότειναν.Οπότε θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα πού ίσως να αποτελέσει και τη λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα για τις γατούλες πολλών από εμάς.
Χριστιάνα
By moukelis on 09-09-08, 18:40
Αρχική Δημοσίευση από christiankal
Επειδή η γατούλα μου έχει σοβαρό πρόβλημα συμπεριφοράς και λερώνει εκτός άμμου , θα δοκιμάσω ένα πρόγραμμα ομοιπαθητικής θεραπείας γιατί δεν θα ήθελα να της δώσω ψυχοτρόπα φάρμακα οπως μου πρότειναν.Οπότε θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα πού ίσως να αποτελέσει και τη λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα για τις γατούλες πολλών από εμάς.
Χριστιάνα
Κι εμενα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο...
By christiankal on 10-09-08, 16:35
Σήμερα ξεκινήσαμε την "θεραπεία".Σε καμμια εικοσαριά μερες θα έχω μάλλον τα πρώτα αποτελέσματα.Αν τυχόν θές τα στοιχεία της γιατρού μου λες.
Χριστιάνα
By moukelis on 10-09-08, 16:39
Θα περιμενω να δω αν θα εχετε αποτελεσματα,κι αν ειναι το δοκιμαζουμε.Σ'ευχαριστω!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους