Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,188 εγγεγραμμένα μέλη και 718,319 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τουρκική Βαν

Τουρκική Βαν
Τουρκική Βαν
Δημοσιεύτηκε από moukelis
06-07-10
Τουρκική Βαν

Η γάτα που έγινε ευρέως γνωστή με την ονομασία Βαν Τουρκίας προέρχεται από μια σπάνια και αρχαία φυλή που αναπτύχθηκε στην κεντρική και νοτιοδυτική Ασία, το σημερινό Ιράν, το Ιράκ, τη νοτιοδυτική Σοβιετική Ένωση και την ανατολική Τουρκία. «Βαν» είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει ένα πλήθος πόλεων, χωριών και μιας λίμνης της περιοχής, δεν προκαλεί έκπληξη λοιπόν που αυτή η «ντόπια» γάτα με το μοναδικό χρωματισμό αποκαλούνταν «Γάτα Βαν» από τους περίοικους.

Πρωτοεμφανίστηκαν στην Αγγλία το 1955 ως «Τουρκικές Γάτες», ονομασία που άλλαξε αργότερα σε «Τουρκική Βαν» για να αποφευχθεί σύγχυση με την Τουρκική Αγκύρας. Παρόλο που η γενεαλογία της φυλής μετρά αρκετούς αιώνες, άργησε να γίνει γνωστή στην Αμερική, όπου εμφανίστηκε το 1982. Θεωρούνται εθνικοί θησαυροί στην χώρα τους, και δεν είναι τόσο εύκολη η εξαγωγή τους σε άλλες χώρες. Ακόμα και σε περιοχές όπου η φυλή είναι γνωστή από την αρχαιότητα, ο πληθυσμός τους είναι ακόμα και σήμερα μικρός και παραμένουν σπάνιες.

Ο χρωματισμός της Τουρκικής Βαν, η οποία θεωρείται από πολλούς η μοναδική φυλή που διαθέτει το γονίδιο μερικού χρωματισμού, απαιτεί λευκές, ημιμακρύτριχες γάτες με χρωματιστά μέρη που περιορίζονται κυρίως στο κεφάλι και την ουρά. Επιτρέπονται επίσης χρωματιστά μέρη στη ράχη ή στα πόδια, αρκεί το ποσοστό χρώματος να μην ξεπερνά συνολικά το 20%. Τα χρωματιστά μέρη δεν πρέπει να υπάρχουν σε ποσότητα ή μέγεθος που να «χαλά» την εικόνα του χρωματισμού Βαν, ή να κάνουν τη γάτα να φαίνεται δίχρωμη.

Ιδανικά, τα χρώματα στο κεφάλι πρέπει να είναι συμμετρικά, ανάμεσα από τα αυτιά και να χωρίζονται από λευκό τουλάχιστον έως την μπροστινή γραμμή των αυτιών. Τα χρωματιστά τους μέρη γίνονται δεκτά σχεδόν σε όλους τους χρωματισμούς, εκτός από αυτούς που δείχνουν διασταύρωση με άλλες φυλές, όπως το σοκολά το λιλά, και τους χρωματισμούς Ιμαλαΐων. Άλλες φυλές έχουν εκτραφεί συστηματικά ώστε να εμφανίζουν παρόμοιο χρωματισμό ο οποίος πλέον ονομάζεται Βαν, από τη φυλή που αρχικά τον εμφάνισε.

Το τρίχωμά τους δεν διαθέτει υπόστρωμα, έχει μια υφή που το κάνει να μοιάζει με κασμίρ, είναι αδιάβροχο και στεγνώνει πολύ γρήγορα. Αυτό μας αποκαλύπτει ένα άλλο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό της φυλής: την αγάπη τους για το νερό. Για την ακρίβεια, στις περιοχές όπου πρωτοεμφανίστηκαν, αποκαλούνται «οι γάτες-κολυμβητές». Εικάζεται ότι η αγάπη τους για το νερό ήταν αποτέλεσμα της εξέλιξης αιώνων και βασίζεται στην ανάγκη προσαρμογής τους ώστε να επιβιώσουν, καθώς το κολύμπι της δρόσιζε τα ζεστά καλοκαίρια στην Τουρκία και τις επέτρεπε να πιάνουν ψάρια για να τραφούν.

Τα μάτια τους συνήθως είναι στο χρώμα του κεχριμπαριού, γαλάζια, ή και παράταιρα. Δεν έχουν προβλήματα κώφωσης, γιατί δεν πρόκειται για συμπαγείς λευκές γάτες με γαλάζια μάτια.
Η Τουρκική Βαν είναι μια φυλή με αργή ανάπτυξη, και χρειάζεται από τρία έως πέντε χρόνια για να ωριμάσει πλήρως. Το βάρος των αρσενικών κυμαίνεται από πέντε έως εννιά κιλά, ενώ των θηλυκών από τέσσερα έως έξι. Πρόκειται για πολύ γεροδεμένες γάτες, με στιβαρά και δυνατά πίσω πόδια, που θα κάνουν τα χαρτιά σας να σκορπίζονται παντού όποτε αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν το γραφείο σας ως εφαλτήριο για μία από τις αγαπημένες τους κούρσες.

Πρόκειται για μια μεγαλόσωμη γάτα, ενεργητική, και πανέξυπνη. Η σπιρτάδα σε συνδυασμό με την έμφυτη περιέργειά τους, τις κάνουν πολύ καλούς συντρόφους, αν βρεθούν στην κατάλληλη οικογένεια. Μπορούν συνήθως εύκολα να εκπαιδευτούν να κάνουν κόλπα, και να βγαίνουν βόλτα με το σαμαράκι. Οι περισσότερες φέρνουν πίσω οτιδήποτε παιχνίδι τους πετάξει ο ιδιοκτήτης τους, και συχνά θα τις δείτε να περιδιαβαίνουν το σπίτι με ένα λούτρινο κουκλάκι στο στόμα ως τρόπαιο, ακόμα κι αν το λούτρινο ξεπερνά σε μέγεθος το κεφάλι τους.

Η φυλή δεν ταλανίζεται από προβλήματα υγείας, καθώς προέκυψε μέσω της φυσικής επιλογής κι όχι μέσω της επιλεκτικής εκτροφής, και η μοναδική ποιότητα του τριχώματος δεν του επιτρέπει να κάνει εύκολα κόμπους, οπότε δεν χρειάζεται πολύ περιποίηση.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη moukelis
Εκτροφέας

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.cfa.org/breeds/profiles/turkish-van.html
http://www.cfa.org/breeds/standards/turkish-van.pdf
http://www.cfa.org/breeds/profiles/a...rkish-van.html
http://www.swimmingcats.com/
http://www.vantasia.org/
http://www.turkishvancat.org/
By cecille on 12-07-10, 23:47
Υπάρχουν εκτροφεία αυτής της φυλής? Είναι τόσο όμορφες!
Παράθεση
By moukelis on 13-07-10, 06:21
Απάντηση: Τουρκική Βαν

Υπαρχουν,αλλα οχι στην Ελλάδα.Ειναι πολυ ομορφες οντως.
Παράθεση
By Hello_Kitty on 15-07-10, 13:55

Πολύ όμορφες..Το άσπρο-κόκκινο χρώμα μου αρέσει περισσότερο απ' όλα.
Παράθεση
By Hello_Kitty on 15-07-10, 14:45
Παράθεση
By Raktia on 15-07-10, 14:55
Καποιος εχει οιστρο σε αυτο το βίντεο ή μου φαινεται;
Παράθεση
By Hello_Kitty on 15-07-10, 15:41

Απ' ότι φένεται ναι... Είναι από εκτροφείο και έχουν πολύ ωραίες γάτες.
Παράθεση
By Hello_Kitty on 15-07-10, 15:44
Παράθεση
By Ιωαννα Μ. on 24-08-10, 20:58

Το γατακι της κορης μου μοιαζει αρκετα με τα γατακια αυτης της ρατσας.
Παράθεση
By τσικιτα on 26-06-12, 17:57
Ο γατουλης μου εμοιαζε παρα πολυ μ αυτα τα γατακια.Δυστυχως πριν απο 3 εβδομαδες τον εχασα.Λυπηθηκα παρα πολυ.Ηταν παρα πολυ καλος ,τρυφερος,αγκαλιτσας,δεν ξεκολουσε απο πανω μου.Αλλα αρρωστησε απο τη νοσο του ουροποιητικου.Τον πηγαινα συνεχεια στο γιατρο και τον αδειαζε την κυστη .Την τελευταια φορα φορα ηταν πολυ αδυναμος και ο γιατρος δεν προσεξε και τον εβαλε περισσοτερη ναρκωση απο οσο αντεχε.Δεν ξυπνησε ξανα.Πονεσα τοσο πολυ,ακομα δεν μπορω να το ξεπερασω.Τον υπεραγαπουσα.Για μενα ηταν σαν παιδι.Μου λειπει υπερβολικα.Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τετοιο γατακι με τοσο καλο χαρακτηρα.Εχω αλλα δυο ,πολυ καλα και αυτα αλλα καμμια σχεση με τον Ασπρουλη μου.Αυτος μονο που δε μιλουσε.Ηταν 4 χρονων.Τωρα ψαχνω να βρω ενα ιδιο γατακι για μα συμπληρωσω το κενο που μου αφησε .Βεβαια ο Ασπρουλης δεν θα ειναι αλλα ισως παρηγορηθω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα017.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  428,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα149.jpg
Εμφανίσεις:  307
Μέγεθος:  366,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα152.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  467,2 KB  

Όνομα:  Εικόνα033.jpg
Εμφανίσεις:  132
Μέγεθος:  1,002,2 KB  
Παράθεση
By τσικιτα on 26-06-12, 18:20
αυτη ειναι η τσικιτα μουΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN5944.JPG
Εμφανίσεις:  91
Μέγεθος:  371,2 KB

Όνομα:  DSCN5930.JPG
Εμφανίσεις:  80
Μέγεθος:  416,8 KB

Όνομα:  Εικόνα100.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  465,2 KB
και ο καννελης μου
Παράθεση
By bulukitsa on 21-11-12, 18:07
Η μπουλουκίτσα μου ειναι βαν. Είμαι απο τους λίγους στην Ελλάδα που έχουν. Έχει εισαχθεί κατευθείαν απο Τουρκία
Παράθεση
By ioannis77 on 07-01-13, 17:01

Καλησπέρα μπουλουκιτσα.....μου ειχαν χαρισει εναν γατουλη βαν ( φανταστικο ζωακη )....αλλα δυστυχως ηταν φορεας λευχαιμιας και αντεξε μονο 1,5 χρονια και με πολλες προσπαθειες...Ψαχνω απεγνωσμενα πολυ καιρο να βρω ενα ιδιο γατακι αλλα ματαια. Μηπως μπορεις να με βοηθησεις? Υπαρχει καποιος εισαγωγεας?
Παράθεση
By lilian22111 on 07-01-13, 19:18

Καλησπερα και χρονια πολλα ioannis 77. εχω δυο ημιαιμα Βαν Τουρκιας. Για τον πρωτο μου γατο δεν το ηξερα , το ανακαλυψα τυχαια διαβαζοντας στο ιντερνετ για αυτη τη ρατσα. Βεβαια καταλαβαινα οτι εχει συμπεριφορα περιεργη για γατα,περισσοτερο με σκυλο εμοιαζε η συμπεριφορατου κι αυτο με το νερο μου εκανε μεγαλη εντυπωση. Μετα που ηθελα ενα δευτερο γατακι εψαξα για Βαν Τουρκιας,ομως στην Ελλαδα δεν υπαρχει εκτροφειο και ειναι δυσκολο να βρεις συν το οτι δεν ειναι αρκετα διαδεδομενη η ρατσα. Εγω εψαχνα στις αγγελειες και καποιος κυριος εγραφε οτι δωριζονται γατακια απο μητερα Βαν Τουρκιας που ειχε αγορασει απο Αγγλια.Ετσι απεκτησα τη Luna. Η μικρη μου παροτι ειναι ημιαιμη εχει ολα τα χαρακτηριστικα στη συμπεριφορα της απο αυτη τη ρατσα. Σου ευχομαι να βρεις το γατακι που θελεις, εγω λατρεψα τον χαρακτηρα τους παροτι δεν με αφορουν οι ρατσες.
Παράθεση
By ioannis77 on 08-01-13, 09:26

Ευχαριστω για τις ευχες σου lillian2111 και ανταποδιδω.... Ουτε εμενα με ενδιαφερουν οι ρατσες και οταν μου το χαρισαν δεν ηξερα τιποτα για την συγκεκριμενη ρατσα, νομιζα απλα οτι ηταν ενα ημιαιμο μακρυτριχο γατακι. Η συμπεριφορα του με εκανε να το ψαξω στο internet και μαθω περισσοτερα πραγματα. Το ειπες και μονη σου, περισσοτερο σκυλος ειναι παρα γατα.... και μη μου πεις οτι δεν εχεις λατρεψει το βλεμα του!!!!!!! Ευχαριστω και παλι, θα συνεχισω τις προσπαθειες και αν μαθεις κατι περισσοτερο ξερεις που θα με βρεις.
Παράθεση
By lilian22111 on 08-01-13, 10:51

Καλημερα ioannis 77,χθες ειδα καπου στο ιντερνετ μια αγγελεια οτι χαριζεται γατουλης Αγκυρας ειχε και φωτο, γνωριζω οτι ειναι κοντα στο χαρακτηρα με τις Βαν εχουν ομως καποιες διαφορες. Εαν σε ενδιαφερει να το κοιταξω και να σου πω. Παντως μην απελπιζεσαι εγω τοτε που εψαχνα ειχα βρει και καποιες αλλες περιπτωσεις με Βαν ενα μαλιστα καθαροαιμο, αλλα ηθελα απο σπιτι για την αποφυγη ασθενειων μιας και ειχα και τον αλλο μου γατο.
Παράθεση
By ioannis77 on 08-01-13, 11:11

αν μπορεις δωσε μου τα στοιχεια της αγγελιας να το ψαξω μηπως την εχω δει και εγω.
Παράθεση
By lilian22111 on 08-01-13, 11:17

ioannis 77 ειναι αυτη η διευθυνση που σου εχω παρακατω, δεν ξερω να το βαζω διαφορετικα. http://www.vrespet.gr/index.php?cate...id=5019&pcat=5
Παράθεση
By lilian22111 on 08-01-13, 11:27

ioannis 77.τωρα ειδα οτι δεν μπαινει στις αγγελειες .
www.vrespet.gr,και αυτο ειναι το site που ανοιγει απο την αρχη.
Παράθεση
By ioannis77 on 08-01-13, 14:28

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου. Θα προσπαθησω για λιγο καιρο ακομα να ψαχνω για βαν πριν στραφω σε αλλες επιλογες... ελπιζω να τα καταφερω..
Παράθεση
By lilian22111 on 08-01-13, 15:02

Σου ευχομαι να βρεις γατακι Βαν. Να κοιταζεις οσο μπορεις πιο συχνα αγγελειες, γιατι το επομενο διαστημα γεννιουνται πολλα γατακια δηλ Ιανουαριος - Φεβρουαριος.
Παράθεση
By lilianbad on 08-07-13, 13:40
γεια σε ολους
μεχρι χθες και για 18 χρονια ζουσα με την Καραμελα ( Τουρκικη Βαν).Καραμελα το ονομα της και πραματικη γλυκα για ολη την οικογενεια μας.Εφυγε και ειμαι απαρηγορητη και δεν αντεχω να μεινω για πολυ.
Παρακαλω αν ξερει καποιος/α που μπορω να βρω γατακι ιδιας ρατσας να στειλει μυνημα θα ειμαι ευγνωμων
Ευχαριστω
Παράθεση
By moukelis on 08-07-13, 14:27
Λυπαμαι για τη γατουλα σας.
Δυστυχως δεν υπαρχει εκτροφειο Βαν στην Ελλαδα,μονο σε χωρες του εξωτερικου,κι αυτα ειναι πολυ λιγα...
Παράθεση
By lilian22111 on 08-07-13, 14:38

Λυπαμαι πολυ για την γατουλα σου,μακαρι να παρουν τα χρονια της και τα δικα μου. Δεν υπαρχει απ οσο γνωριζω εκτροφειο στην Ελλαδα, εγω εχω δυο ημιαιμα Βαν. Τον μεγαλο μου τον πηρα απο ενα φιλο μου και στην πορεια ανακαλυψα οτι εχει σχεση με Βαν και την μικρη απο αγγελειες στη χε απο μητερα καθαροαιμη Βαν. Ειναι ρατσα που δεν την γνωριζουν αρκετοι και αυτο δυσκολευει ακομη την κατασταση να βρει καποιος τετοια ρατσα. Σου ευχομαι μπορεσεις να βρεις τετοιο γατακι ειναι εκπληκτικα πλασματα και παρα πολυ εξυπνα με συμπεριφορα σκυλου.
Παράθεση
By χαρης!! on 03-03-14, 16:30
λυπάμαι για την γάτα σου ......εγώ έχω έναν γάτο ( τον Χάρη ) ο όποιος είναι ράτσα βαν αλλά μου τον έστειλαν από τον Καναδά .. Μπορείς να ρωτήσεις σε κάποια καλή φιλοζωική να σε βοηθήσει να βρεις ή να παραγγέλλεις από το εξωτερικό
Παράθεση
By sannamorris on 24-06-15, 21:56
Ειναι σπανιες αλλα υπαρχουν στην Ελλαδα... εγω ειχα μια και μαλιστα την βρηκα στο δρομο. Αργορρα εμαθα οτι ειχε φυγει απο ενα σπιτι κοντα μου που ειχαν πολλες ... Φυσικα την κρατησα και δεν την επεστρεψα Εζησε κοντα μας18 χρονια. Τωραθελω μια ιδια και δεν βρησκω με τιποτα Πηγα σε εκεινο το σπιτι αλλα δεν εμενε κανεις . Εψαξα χωρις αποτελλεσμα Μονο εξω εχουν και σου την στελνουν με 1000 ε.... Ε οχι αδεσποτακκι θελουμε . δεν ειχα ιδεα οτι ηταν ρατσα ο γιατρος μου το ειχε πει
Παράθεση
By sannamorris on 26-07-15, 02:28
Και εγώ είχα βρει μια βαν απο ένα σπίτι που είχε πολλές. ..κάποια στιγμή ξέφυγε μάλλον ....και ήταν έξω από το σπίτι μου . Είμαι σιγουρη ότι ξέφυγε. ..γιατί αυτό το σπίτι είχε πολλές. και οπότε περνούσα της θαύμαζα. ....Την κράτησα φυσικά γιατί ήταν πολύ όμορφη έζησε 18 χρόνια.την έχασα πρόσφατα Έχω μετακομίσει από εκεί που εμενα και έτσι πήγα να βρω μια ...μάταια το σπίτι έμοιαζε έρημο. ..στη Νέα Χαλκηδόνα ήταν ..... Θέλω μια αλλά δεν βρίσκω ...Μόνο από έξω κ κοστίζουν κοντά στα 1000....Δεν είναι μόνο όμορφες γατες....αλλά πολύ καλες. ..Θέλω να βρω μια. ...
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sannamorris : 26-07-15 στις 02:34.
Παράθεση
By efistrnet on 08-12-16, 16:15
Νομιζω πως και ο δικος μου ο γατος μοιαζει με τη ρατσα αυτη
Συνημένες Εικόνες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    barbradj16, joyvi3, nelsonom3, sethby4, tammiedz69

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους