Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,115 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 147 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Περσική γάτα

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 19:06, 12-01-06:

Είναι πανέμορφες, είναι πανέξυπνες, είναι πολύ χαδιάρες (και αφήνουν παντού τρίχωμα!) Τις λατρεύει και λατρεύονται από τον φωτογραφικό φακό ! Τι πρέπει όμως να γνωρίζουμε για την περσική γάτα, εκτός του πως μπορούμε να την φωτογραφίζουμε;;

Ιστορική Αναδρομή

Οι καταγωγές της περσικής γάτας είναι τόσες πολλές όσες και οι άνθρωποι που τις περιγράφουν τόσα χρόνια, αλλά είναι ευρέως αποδεκτό ότι οι πρώτες περσικές γάτες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 06-08-12, 15:44
Απάντηση: Περσική γάτα

Ειναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΑ ομορφος!!!! Να σας ζησει!!!!!
Παράθεση
By tia on 06-08-12, 15:52

ευχαριστούμε πολυυυυυ!!!
είναι ενα χαδιάρικο ζουζούνιι !!!
Παράθεση
By Motsart on 06-08-12, 23:45
Να χαίρεσαι το χνουδομπαλάκι σου!ειναι κουκλάκι!!να τον χαιρεσαι!!!
Παράθεση
By Lord Kratos on 07-08-12, 09:57

Να τον χαίρεσαι, tia!
Είναι πολύ όμορφος!
Παράθεση
By tia on 07-08-12, 10:09

ευχαριστωω πολυυυ!!!!
Παράθεση
By tia on 13-08-12, 19:16

σαν γνήσια γατομαμά..!!!

Παράθεση
By SolBallads on 19-08-12, 11:25

Ειναι πανεμορφο!!
Παράθεση
By Selina Kyle on 19-08-12, 11:44
Μια οπτασία από μαλακιά φουντωμένη γούνα!!!
Παράθεση
By tia on 19-08-12, 12:18

ευχαριστούμεεε!!!
Παράθεση
By tia on 21-10-12, 16:02
ο ''μικρός'' μας Λιού 4 μηνών!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tia : 21-10-12 στις 17:15.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 21-10-12, 19:02

Ενταξει,ειναι απιστευτης ομορφιας γατος!!
Παράθεση
By Claire Rentfield on 21-10-12, 19:07

Καλα, ειναι κουκλι!!! Ειδα και τις προηγουμενες και ξετρελλαθηκα, εκει που τον εχετε παρει με το στοματακι ανοιχτο. Δεν σας ερχεται να τον φατε; Εγω θα τον ειχα κανει μια χαψια!!
Παράθεση
By Lord Kratos on 21-10-12, 19:20

Είναι πάρα πολύ όμορφος ο Λιου!
Παράθεση
By tia on 21-10-12, 21:09

ευχαριστούμεεε!!!!
bessy τον έχω τρελάνει στο ζούληγμα..είναι κι απιστευτα χαδιάρης και όλη την ώρα θέλει αγκαλιές και κάνει πατουσάκια και χουρχουρίζει και μου γλύφει το πρόσωπο απο πάνω μέχρι κάτω!!!
είναι έρωτας μεγάλος!!!!
Παράθεση
By ΣΚΙΠΥ on 25-10-12, 08:24
Καλημέρα σε όλους. Ερωτεύτηκαμε την περσίας. Θα θέλαμε να βρούμε μια περσίας θυληκια αλλά όχι απο pet shοp καθώς ξέρουμε απο που προέρχονται τα ζώα. Υπάρχει κάποια γέννα απο ιδιώτη ? παρακαλω επικοινωνηστε αν γνωρίζεται κατι-ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΚΙΠΥ : 25-10-12 στις 09:10.
Παράθεση
By ΣΚΙΠΥ on 05-11-12, 16:40

Τία ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα για τις γάτες σου όπως αν τις έφερες απο εξωτερικό και σε ποια κατηγορία περσικών ανηκει (bicolor, blυe κ.ά ) και κατι ακόμα. Πόσο σου κοστίζει να φέρεις ένα κουταβι μέχρι 12 κιλά απο ιταλία με αεροπλάνο ? Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να φέρω και δεν θέλω να με πιάσουν ηλίθια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Παράθεση
By tia on 05-11-12, 17:12

καλησπέρα!
Τις γάτες μου ναι τις έφερα απο την Ιταλία, η κράτηση για ζώα με Αλιτάλια είναι 100 ευρώ απο οποιαδήποτε πολη εκτος της Ρώμης..απο Ρώμη είναι 75..αν δεν πας εσύ να το πάρεις ο εκτροφέας σίγουρα θα σε χρεώσει και το διαβατήριο και το κλουβί και τον κόπο του να το πάει στο αεροδρόμιο...οπότε υπολογίζω η μεταφορά να σου βγεί γύρω στα 300 ευρώ...έχεις ρωτήσει καθόλου τιμές..?
βέβαια δεν ξέρω αν για ασυνόδευτο ζώο ισχύουν οι ίδιες τιμές...γιατι εγώ μιλάω σύμφωνα με το πόσο πληρώνω εγώ όταν μεταφέρω τις γατούλες μου..
όσο για το χρώμα των μωρών μου ο Οθέλλο είναι blue tabby-white bicolor, η Λούνα είναι blue-white bicolor και ο Λιού είναι blue tabby-white harlequin.
Παράθεση
By moukelis on 05-11-12, 17:34

Το να ταξιδεψουν ασυνοδευτα κοστιζει πολυ περισσοτερο απο το να ταξιδεψεις να τα παρεις...
Παράθεση
By tia on 26-11-12, 20:30

με παραα πολυ μεγαλη μου χαρά σας παρουσιάζω το καινούργιο μέλος της οικογένειας μας..την Brighitta!!!
5 μηνών, χρώματος blue tabby blotched.

Παράθεση
By Πουπουλίνα on 26-11-12, 21:45

ΟΚ..με εστειλες τωρα!!
Ειναι θεα..ειναι απιθανη!!Να την χαιρεστε!!
Παράθεση
By ban on 26-11-12, 21:48
Αρχική Δημοσίευση από tia
με παραα πολυ μεγαλη μου χαρά σας παρουσιάζω το καινούργιο μέλος της οικογένειας μας..την Brighitta!!!
5 μηνών, χρώματος blue tabby blotched.
]
Eιναι κουκλα, τι ματαρες ειναι αυτες
Παράθεση
By tia on 26-11-12, 21:53
Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
ΟΚ..με εστειλες τωρα!!
Ειναι θεα..ειναι απιθανη!!Να την χαιρεστε!!
χεχεχε!!!
ευχαριστουμε παραα πολυυυ έφη μου!!!
είναι μια ντίβα!!!
η σκατούλα ξέρει οτι είναι κουκλάρα και ολο παιρνει πόζες!!!

Αρχική Δημοσίευση από ban
Eιναι κουκλα, τι ματαρες ειναι αυτες
ευχαριστώ πολύ πολύ!
έχει όντως πολύ εκφραστικα μάτια και πολύ γλυκό προσωπακι!!!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 26-11-12 στις 22:05. Αιτία: Merge
Παράθεση
By Gianduia7 on 26-11-12, 22:57
ωχ!!Πρώτη φορά βλέπω τέτοια πέρσικη να την χαίρεσαι Τία μου,όπως κι όλα τα μωρά σου!!
Παράθεση
By tia on 26-11-12, 23:01
Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
ωχ!!Πρώτη φορά βλέπω τέτοια πέρσικη να την χαίρεσαι Τία μου,όπως κι όλα τα μωρά σου!!
ευχαριστώ πολυυ ευτυχίαα μουυ!!!!
Παράθεση
By MAIKL on 29-11-12, 20:27
αχ δεν υπάρχει ομορφότερη ράτσα από της περσίας και πολλή καλού "χαραχτριρα" εγώ έχω το michael μου και τον λατρευωωωωωωωω!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-11-12 στις 20:48. Αιτία: greeklish και προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση
By tia on 29-11-12, 23:02

ναι όντως οι περσικές είναι έρωτας μεγάλος!!!!
Παράθεση
By tia on 21-12-12, 20:43

τα μωρά μου μεγαλώνουν!!!
Οθέλλο/ 2.5 χρονών

Λούνα/ 3 χρονών

Μπριγκίτα
/ 7 μηνών

Λιού/ 6.5 μηνών

Παράθεση
By Claire Rentfield on 21-12-12, 21:00

Ναι, στειλε και εσυ τωρα αδιαβαστους! Τι πλασματα ειναι αυτα, επαθα την πλακα μου και τι ομορφα περιποιημενα που τα εχεις, μεταξενιο τριχωμα πεντακαθαρο, ματαρες τεραστιες (φτου σκορδα) και τι ανασκελωματα, για μακροβουτια!
Παράθεση
By Selina Kyle on 21-12-12, 21:08
Τα μωρά σου κινδυνεύουν από απαγωγή. Και όχι, δεν θα σου πω που μένω
Παράθεση
By tia on 21-12-12, 21:13

χΑαχαχαχαχαχαχαχα!!
ευχαριστουμεε ευχαριστουμε!!
εε έχω μεγάλο έρωτα με αυτά τα πλάσματα οποτε θέλω πάντα να έχουν οτι καλυτερο απο φροντιδα και οχι μονο!
πάντως στις ξάπλες είναι πρώτοι!!χαχαχα
και όσο για τα μακροβούτια....και λίγα λες!!
Παράθεση
By tia on 21-12-12, 21:17
Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Τα μωρά σου κινδυνεύουν από απαγωγή. Και όχι, δεν θα σου πω που μένω

επειδή πολλοι προσπάθησαν ...έχω λάβει δρακόντια μέτρα ασφαλείας
χαχαχαχαχαχα!
Παράθεση
By ban on 21-12-12, 22:16
Ενταξει tia πραγματικα ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει, η αληθεια ειναι οτι ειναι ολα του πανεμορφα................
Παράθεση
By Ηλίας-77 on 21-12-12, 22:41

Εντάξει Tia, η αλήθεια είναι πως είχαμε τρελαθεί με τη μπέμπα του ban και θέλαμε να δούμε και τους μεγάλους....

Να ρωτήσω κάτι ? Ο Οθέλλος ασχολείται χρόνια με τη μουσική ?
Παράθεση
By tia on 21-12-12, 22:44
Αρχική Δημοσίευση από ban
Ενταξει tia πραγματικα ειναι οτι πιο ομορφο εχω δει, η αληθεια ειναι οτι ειναι ολα του πανεμορφα................
ευχαριστούμε πολυυ!
αλλα για δες ποιος μιλάει!!!

να μου φιλήσεις πολύ την μικρή χνουδομπαλιτσα σου που σε λίγο καιρό θα έχει τις διαστάσεις του λιου και της μπριγκίτα!
Παράθεση
By tia on 21-12-12, 22:47
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Εντάξει Tia, η αλήθεια είναι πως είχαμε τρελαθεί με τη μπέμπα του ban και θέλαμε να δούμε και τους μεγάλους....

Να ρωτήσω κάτι ? Ο Οθέλλος ασχολείται χρόνια με τη μουσική ?
χαχαχαχαχα!!!
ο οθέλλο σαν γνησιο μέλος μουσικής οικογένειας ξεκινησε μαθήματα πιάνου και κλασσικού τραγουδιού απο 3 μηνών που ήρθε σπίτι μας!!!

χαχαχαχαχα!
Παράθεση
By Gianduia7 on 22-12-12, 22:14
Τία μου θαύμαζα τα πανέμορφα μωρά σου και είναι αυτή τη στιγμή η Cherry μπροστά στην οθόνη και τις λέω "Cherry μου ,να κοίτα ο μπαμπάς σου κοίτα τι όμορφος που είναι!" και είχε κολλήσει και κοίταγε που γενικά δεν ασχολείται με την οθόνη!!!Δεν πάμε καλά!!Αντιδρούσε σαν να καταλάβαινε τι έβελεπε!!
Παράθεση
By tia on 23-12-12, 12:15
Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Τία μου θαύμαζα τα πανέμορφα μωρά σου και είναι αυτή τη στιγμή η Cherry μπροστά στην οθόνη και τις λέω "Cherry μου ,να κοίτα ο μπαμπάς σου κοίτα τι όμορφος που είναι!" και είχε κολλήσει και κοίταγε που γενικά δεν ασχολείται με την οθόνη!!!Δεν πάμε καλά!!Αντιδρούσε σαν να καταλάβαινε τι έβελεπε!!
χαχαχαχαχαχα!!!
εμενα θα μου έκανε εντύπωση αν δεν αντιδρούσε!!!
αφου αυτη η μικρή σκατουλίτσα ειναι πανέξυπνη!!!

Παράθεση
By tia on 12-01-13, 11:31

Liu 7 μηνών
Blue&White harlequin Persian
Παράθεση
By ban on 12-01-13, 11:38

O Liu πρεπει να ειναι διασταυρωση με αρκουδακι, δεν εξηγειται αλλιως, να το χαιρεσαι παντως, ειναι κουκλος !!!
Παράθεση
By tia on 12-01-13, 11:57

χαχα!
είναι όντως αρκουδίτσος και πολύ ζουζούνος!
Παράθεση
By Claire Rentfield on 12-01-13, 12:25

Υπεροχος και εχει φοβερη ουρα, να τον χαιρεσαι!
Παράθεση
By tia on 12-01-13, 14:31

ευχαριστώ πολύ!!!
Παράθεση
By akoylini on 20-05-13, 21:21

παιδια αποτι καταλαβα......το κουρεμα πισω στον ποπο τους ειναι μονοδρομος????
Παράθεση
By tia on 20-05-13, 21:30

εγώ προσωπικά δεν έχω κουρεψει κανένα από τα ζουζουνια μου και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα..!
Παράθεση
By akoylini on 23-08-13, 17:10

παιδες σχετικα με την τροφη orijen-acana,διαβαζα πως δεν κανει να δινουμε λογο υψηλης πρωτεινης κτλπ κτλπ.εκατσα και ασχοληθικα λιγο και σε ξενα φορουμς καθως επισης και ρωτησα και την ιδια την εταιρεια πια η αποψη τους.στα ξενα φορουμ πολλοι κατοχοι περσικων γατιων δινουν αυτες τις τροφες λεγοντας πως εφοσον δεν υπαρχει προβλημα στα νεφρα τοτε για ποιον λογο να μην ταισουν τροφη με υψηλη πρωτεινη κτλπ.οσπου καποιος απαντησε 'ξερα' και απλα χωρις να αιτιολογηση την απαντηση του.ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ=ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ.ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω γιατι θελω να ταιζω αυτην την μαρκα μιας και αποτι ειδα με τα ματια μου η τροφη αυτη ειναι αψογη.αν μπορειτε να μου δωσετε και την δικια σας αποψη θα με ενδιεφερε(ειμαι ενα κλικ να παρω orijen!!!!!!!!!!)
Παράθεση
By Lord Kratos on 25-08-13, 11:45

Άκη, αν και δεν έχω εμπειρία με περσικές γάτες, έχω ακούσει κι εγώ ότι καλό θα ήταν να αποφεύγονται οι τροφές που περιέχουν μεγάλο ποσοστό πρωτεΐνης.
Κι αυτό διότι οι περσικές έχουν κάπως πιο ευπαθές νεφρικό σύστημα οπότε η μεγάλη συγκέντρωση πρωτεΐνης στην τροφή τους μπορεί να τους δημιουργήσει πρόβλημα.
Εάν θες, ρώτα και κάποιον κτηνίατρο σχετικά με αυτό το ζήτημα ώστε να σου πει τη γνώμη του.
Παράθεση
By sabi on 28-01-16, 11:31

Καλημέρα σας, επειδή έλειπα πολύ καιρό ,δεν θυμάμαι τίποτα, να με βοηθήσει κάποιος πως ανεβάζουμε φωτογραφίες εδώ ¨?Θέλω να ανεβάσω τα κουκλιά μου και δεν το καταφέρνω
Παράθεση
By Aleksa on 28-01-16, 20:09
Καλησπέρα. Για ανέβασμα φωτογραφιών μπορείς να δεις οδηγίες εδώ
Θα σου συνιστούσα για καλύτερα, τον δεύτερο τρόπο (μέσω Gallery).
Παράθεση
By sabi on 30-01-16, 20:15
Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλησπέρα. Για ανέβασμα φωτογραφιών μπορείς να δεις οδηγίες εδώ
Θα σου συνιστούσα για καλύτερα, τον δεύτερο τρόπο (μέσω Gallery).
ευχαριστω πολυ
Παράθεση
By Sophie_Perla on 02-11-18, 19:16
Γειά σας, έχω ένα silverακι 5,5μηνων τώρα. Την πήρα όταν ήταν 2 μηνών όντας εγώ άσχετη παντελώς με γατες. Είχαμε θέματα με εμετους στην αρχη(όπως προ είπα ασχετη,κάνεις δεν με ενημέρωσε πως οι γάτες θέλουν ρουτίνα στην τροφή τους) της έδινα λοιπόν 3 διαφορετικές τροφές... Τες πα μη σας τα πολύ λόγω της έχουμε κάνει και εξετάσεις αίματος κ υπερυχο. Δόξα το Θεό δεν έχει πολυκυστκους νεφρους μόνο μια σκιά που θα την παρακολουθώ μπορεί να φύγει καθώς μεγαλώνει κ οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι.. Μόνο χοληστερίνη(αυτο δεν ξέρω γιατί). Το πρόβλημα της ήταν με την κροκετα γενικά... Κάναμε θεραπεία με την Gastrointestinal κ σιγά σιγά μετάβαση στην κροκετες. Λοιπόν όσο έτρωγε μόνο την gastrointestinal δεν την χορτενες... Χαχαχα έπειτα το ίδιο κ με κροκετες μαζί... Ε όταν έκοψα, σιγά σιγά πάντα, την gastrointestinal κ έδινα μόνο κροκετα ανά 1 μέρες ΥΠΌΨΗ ΜΌΝΟ ΤΟ ΠΡΩΊ... Τα έκανε εμετό. Αν δεν είναι σωματικό αρχίζω να υποψιάζομαι πως είναι ψυχολογικο...Δηλαδή θέλει παρέα για να φάει.
Βοήθεια please!!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sophie_Perla : 02-11-18 στις 19:30.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    abigailsj3, dereksc60, GloriataX, nelsonom3

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Λευκή περσική γάτα - Από l.kyveli
      Το θέμα έχει λάβει 41 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lost & Found.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-12 στις 11:01.
    • Βρέθηκε περσική γάτα - Από ΧΑΡΟΥΛΑ ΣΤ.
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Lost & Found.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-09-12 στις 17:12.
    • Περσική γάτα διάρροια - Από VAGLEBE
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-11-06 στις 08:05.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους