Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,275 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 308 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες (Cubebook)

Γάτες (Cubebook)
Γάτες (Cubebook)
Δημοσιεύτηκε από Subject to change
08-02-06
Γάτες (Cubebook)

Σίγουρα δεν είναι ένα βιβλίο το οποίο θα πάρει κάποιος για να μάθει περισσότερα για τις γάτες ή τη φροντίδα τους. Άλλωστε ανήκει στην κατηγορία των φωτογραφικών λευκωμάτων και ούτε καν έχει γραφτεί από κτηνίατρο, αλλά από μια βιολόγο με ...πτυχιακή στη ζωολογία απλώς. Αυτό ίσως είναι η αιτία που το βιβλίο περιέχει αρκετές ανακρίβειες, σε σημείο που μερικές μου προκάλεσαν γέλιο (χαραακτηριστικό παράδειγμα στη φωτογραφία μιας πιτσιλωτής γατούλας που έγραφε κάτι σαν «το τρίχωμα αυτής της γάτας είναι σαφής απόδειξη ότι προέρχεται από διαστάυρωση με λεοπάρδαλη» ). Ωστόσο όπως προανέφερα, δεν είναι ένα βιβλίο που το παίρνεις για τα –ελάχιστα ομολογουμένως και σε μορφή λεζάντας- κείμενα του. Το βιβλίο αυτό αν το αγοράσει κανείς θα το κάνει μόνον και μόνον για τις υπέροχες έγχρωμες φωτογραφίες του, πολλές από τις οποίες είναι τοοοσο απίστευτα τέλειες που κάθεσαι και τις χαζεύεις και πολλές φορές ίσως και να παρασυρθείς και να αρχίσεις να τους μιλάς κιόλας!

Περιεχόμενα
Το λεύκωμα είναι πάρα πολύ καλαίσθητο, σχεδόν ένα γραφιστικό αριστούργημα. Είναι χωρισμένο σε 11 κεφάλαια (χωρίς να περιλαμβάνεται η εισαγωγή και το ευρετήριο):
  • Ευγενείς ράτσες – Φωτογραφίες από τις περισσότερες γνωστές ράτσες με πολύ συνοπτικές πληροφορίες για την καθεμία
  • Μικροί κλόουν – Φωτογραφίες από γατάκια
  • Οικογενειακή ζωή – Φωτογραφίες από γατάκια μαζί με τις μητέρες τους.
  • Φίλος ή εχθρός – Γάτες και γατάκια μαζί με άλλα ζώα
  • Καβγάδες και αψιμαχίες – Γάτες που μαλώνουν και γάτες σε άμυνα ή σε επίθεση
  • Η εξερεύνηση αρχίζει – Φωτογραφίες που παρουσιάζουν την περιέργεια της γάτας να γνωρίσει τον κόσμο γύρω της καθώς και φωτογραφίες από γάτες την ώρα που κυνηγούν.
  • Πάντα όμορφες – Γάτες και γατάκια την ώρα που πλένονται
  • Στιγμές τεμπελιάς – Γάτες και γατάκια ενώ κοιμούνται ή ξεκουράζονται
  • Έντονο βλέμμα – Κοντινά πλάνα στα μάτια και το βλέμμα της γάτας
  • Γάτες του κόσμου – Γάτες σε διάφορα μέρη του κόσμου. Έχει και αρκετές από την Ελλάδα, και συγκεκριμένα τη Σαντορίνη.
  • Άγρια ξαδέλφια – Φωτογραφίες από τους άγριους στενούς συγγενείς της γάτας.
Με τι στοιχεία να το ζητήσω;
ISBN 960-442-111-5
Συγγραφέας Γκρομίς ντι Τρανά Κατερίνα (Caterina Gromis di Trana)
Εκδότης Ελληνικά Γράμματα (τηλ: 2103891800 fax: 210383665\"\"
Μετάφραση Τίνα Θέου
Επιστημονικός συνεργάτηςΜάριος Θεοδωρακάκης
Τίτλος πρωτοτύπου GATI (Edizioni White Star – Italy)
ΔέσιμοΣκληρό εξώφυλλο
Σελίδες738
Διαστάσεις16,5 x 16,5 εκ.

Πόσο πάει το μαλλί;
Επισήμως το λεύκωμα κοστίζει 23 ευρώ αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείτε να το βρείτε σε αρκετά βιβλιοπωλεία 20 ευρώ.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
88%88%88%
8,8
Ποιότητα
98%98%98%
9,8
Μυρωδιά
0%0%0%
0
Αντίδραση γάτας
0%0%0%
0
5 users rated 47% average

5 most read κριτικές
By ladycat on 09-02-06, 02:15
mmmmmmmmmmm καλο μου φαινετε γιατι το δικο μου ειναι λιγο παλιο το εχω απο το 1991
Παράθεση
By Subject to change on 09-02-06, 07:26
Mόνο που αυτό ladycat είναι λευκωμα, δηλαδή δεν θα σε βοηθήσει ούτε στο ελάχιστο να φροντίσεις τη γατούλα σου. Ουσιαστικά το αγοράζεις για τις φωτογραφίες του. Προσωπικά δεν θα στο πρότεινα. Με λίγα παραπάνω απο 20 ευρώ μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλύτερο για το λόγο που το χρειάζεσαι.

ΥΓ: Κι εγώ αυτό που χρησιμοποιώ του 93 είναι Κάποια στιγμή θα γράψω και για αυτό κριτική μιας και παρ'οτι είναι παλιό είναι φοβερό βιβλίο
Παράθεση
By ladycat on 10-02-06, 00:15
το λενε γατες κ ειναι σε σχημα βιπερ το διαβαζα οταν βρηκσαα τα μικρα
Παράθεση
By Subject to change on 10-02-06, 05:17
Αρχική Δημοσίευση από ladycat
το λενε γατες κ ειναι σε σχημα βιπερ το διαβαζα οταν βρηκσαα τα μικρα
Γιατί δεν γράφεις και γι'αυτό μια κριτική;
Παράθεση
By ladycat on 11-02-06, 00:25
γιατι δεν θα ειμαι αντικειμενικη πιστεψε με το βρισκω πολυ καλο βιβλιο πρωτα διαβαζω αυτο κ μετα ολα τα αλλα
Παράθεση
By Subject to change on 11-02-06, 07:03
Χεχε έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ για το δικό μου Παρ'ολ'αυτά έγραψα μία (όχι την παρούσα, την άλλη που αφορά βιβλίο)
Παράθεση
By vicki v. on 06-09-06, 03:32
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Αντίδραση γάταςΜη Διαθέσιμο
Average 90%
ΤΟ συγκεκριμένο βιβλίο έχει καταπληκτικές φωτογραφίες πραγματικά
και είναι ένας πολύ καλός τρόπος να μάθει κανείς για ράτσες και να δει τις πιο όμορφες γάτες!!! Το έκανα δώρο σε ξαδέρφη μου και μετάνοιωσα που δεν το αγόρασα και για μένα. Αξίζει τα λεφτά του πραγματικά! Αν δεν κάνω λάθος το αγόρασα 20 ευρώ.

:up:
Παράθεση
By MadCatMk2 on 06-09-06, 11:11
Το έχω και εγώ! Πραγματικά αξίζει για οπιαδήποτε τιμή!!!!
Παράθεση
By πυρροθριξ on 22-02-07, 22:44
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
90%90%90%
9
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Average 95%
Αν θελετε να δείτε φωτογραφίες ειναι το ιδανικό βιβλιο!!πολλές χαριτωμένες γατουλες μαζεμενες!!Ενημερώνει για τις διαφορες ρατσες ανα τον κόσμο ,θα φανει χρήσιμο και για όσους εχουν παιδια γιατι το χαζεύουν με τις ώρες!!!
Παράθεση
By moukelis on 10-05-08, 12:20
Κι εγώ το έχω,είναι πανέμορφες οι φωτογραφίες και έχει και ωραία ρητά σχετικά με τα γατουλίνια.Είναι ωραίο για να το χαζεύεις,αλλά όντως δεν χρησιμεύει στη γνώση σχετικά με τις γάτες.
Παράθεση
By Athanassia on 07-11-08, 12:33
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
80%80%80%
8
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Average 90%
Προσωπικά το βιβλίο αυτό με χαλάρωσε. Πραγματικά με κάποιες φωτογραφίες απλά χαζεύεις το πόσο όμορφα και ντελικάτα είναι αυτά τα πλάσματα. Ακόμα και οι Sphynx!
Κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη αν δεν κάνω λάθος, μου έκαναν δώρο το μεγάλο, αλλά μια άλλη γατοφίλη έχει το πιο μικρό cube, το οποίο εδώ που τα λέμε δεν είναι τόσο "χορταστικό" και ούτε βολικό, γιατί έχει μικρές σελιδούλες.
Θα ήταν ωραίο δώρο για γατόφιλο που έχει διαβάσει κάποια πράγματα, για κάποιον νέο όμως προτιμήστε κάτι πιο "χρήσιμο".
Παράθεση
By ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ on 25-07-09, 10:59
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
90%90%90%
9
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Average 95%
Το έχω αυτό το βιβλίο!Έχει καταπληκτικές εικόνες!Το έχω σε μικρό μέγεθος.Δεν ήξερα ότι υπάρχει και σε μεγάλο.Συμφωνώ ότι είναι ωραίο δώρο για έναν πιο έμπειρο γατόγονέα!
Δεν θα βαθμολογίσω τις ανακρίβιες που αναφέρατε,παραμόνο τις εικόνες.Το θέμα του είναι φωτογραφικό και το βαθμολογό με 10 γιατί έχει υπέροχες επαγγελματικές φωτογραφίες!
Όσο για την τίμη των 20 είναι λίγο τσιμπιμένη.Βιβλία που ανεφέρουν πληροφορίες και σημαντικές μάλιστα κοστίζουν λιγότερο.Ωστόσο αν σκεφτήτε πόσο χοντρό είναι και πόσο πλούσιο φωτογραφικό υλικό έχει αξίζει την τιιμή του.Εγώ το πήρα 20 από ένα βιβλιοπολείο,παρόλο που το έχω συναντήσει και 30 ευρώ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους