Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,213 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Τι να μην αφήσετε ποτέ τη γάτα σας να φάει

Δημοσιεύτηκε από Subject to change
11-08-06

[readmore]Στο παρακάτω πινακάκι θα βρείτε, σε αλφαβητική σειρά, όσες τροφές δεν θα πρέπει να δίνετε στη γάτα σας, τουλάχιστον σε μεγάλες ποσότητες, και γιατί. Λάβετε το υπόψιν αν μαγειρεύετε εσείς για τη γάτα σας και δεν χρησιμοποιείτε έτοιμες τροφές, ή όταν η γάτα σας «ζητιανεύει» φαγητό από το τραπέζι. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι τα παρακάτω ισχύουν και για τις περιπτώσεις όπου το συστατικό αυτό βρίσκεται μέσα σε άλλη τροφή, οπότε αν δώσετε στη γάτα σας κάτι που κανονικά δεν προορίζεται για αυτή, φροντίστε να έχετε διαβάσει την ετικέτα με τα συστατικά του προηγουμένως.[/readmore]

Τροφή/ΠοτόΤι προκαλεί
ΑβοκάντοΜπορεί να προκαλέσει πεπτικές διαταραχές, ακόμη και πανγκρεατίτιδα.
Αλκοολούχα ποτάΜπορεί να προκαλέσουν καρδιακή προσβολή, κώμα ή ακόμα και θάνατο.
ΑλλαντικάΕίναι πολύ αλμυρά και οδηγούν σε υπερκατανάλωση νερού με αποτέλεσμα στομαχικά προβλήματα.
ΓάλαΜερικές γάτες έχουν δυανεξία στη λακτόζη οπότε το γάλα τους προκαλεί διάρροιες.
Ζύμη με μαγιάΜπορεί να διασταλεί στο στομάχι της γατούλας προκαλώντας ρήξη στο στομάχι ή τα έντερα.
ΚαφείνηΗ καφείνη (καθώς και η θεοβρωμίνη και η θεοφυλλίνη) μπορούν να επηρεάσουν την καρδιά και το νευρικό σύστημα.
ΚόκαλαΜπορούν να φράξουν ή να τραυματίσουν το στομάχι και τα έντερα
Κονσερβοποιημένος τόνος για ανθρώπινη κατανάλωσηΣε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει υποσιτισμό διότι δεν έχει τις σωστές αναλογίες βιταμινών και μετάλλων που χρειάζεται η γάτα. Επίσης έχει ενοχοποιηθεί για δηλητηρίαση από υδράργυρο.
Κουκούτσια μήλουΜπορεί να προκαλέσει ερεθισμό των εντέρων, κακό προσανατολισμό, δυσκολία στην αναπνοή ή ακόμα και σοκ, κώμα και θάνατο.
Κρεμμύδια, σκόρδα και παρεμφερή λαχανικάΤα λαχανικά αυτού του είδους είναι τοξικά και για γάτες και για σκύλους διότι περιέχουν μια ουσία που καταστρέφει τα ερυθρά αιμοσφαίρια της γάτας και μπορεί να προκαλέσει αιμολυτική αναιμία. Το σκόρδο περιέχει την ουσία αυτή σε μικρότερη ποσότητα από το κρεμμύδι.
ΜανιτάριαΤα μανιτάρια περιέχουν τοξίνες που επηρεάζουν πολλά συστήματα του σώματος της γάτας, και μπορούν να προκαλέσουν ακόμη και θάνατο.
Ντομάτες και ωμές πατάτεςΑυτές οι τροφές περιέχουν ουσίες που επηρεάζουν αρνητικά την πέψη της γάτας, το νευρικό της σύστημα αλλά και την ούρηση ενώ μπορεί να προκαλέσουν κρίσεις στομάχου.
Ξηροί καρποί ΜακαντέμιαΠεριέχουν μια τοξίνη που επηρεάζει το πεπτικό και το νευρικό σύστημα.
ΣκυλοτροφήΑν ταίζετε τη γάτα σας αποκλειστικά (ή σχεδόν) με σκυλοτροφή μπορεί να της προκαλέσετε υποσιτισμό και καρδιοπάθειες.
ΣοκολάταΠεριέχει μια τοξική για τα ζώα ουσία, τη θειοβρωμίνη, η οποία σε μεγάλες δόσεις προκαλεί εμετούς, διάρροιες, σοβαρά προβλήματα στην καρδιά και το νευρικό σύστημα και μπορεί να οδηγήσει ακόμα και στο θάνατο.
Σταφύλια (και σταφίδες)Περιέχουν μια τοξίνη που μπορεί να βλάψει τα νεφρά.
Συκώτι σε μεγάλες ποσότητεςΜπορεί να προκαλέσει τοξικότητα βιταμίνης Α, η οποία επηρεάζει τους μύες και τα κόκαλα.
Συμπληρώματα διατροφής για ανθρώπους που περιέχουν σίδηροΜπορούν να βλάψουν το πεπτικό σύστημα και να αποβούν τοξικά για άλλα όργανα όπως το συκώτι και τα νεφρά.
Ωμά αυγά (αν δίνονται τακτικά)Μειώνουν την απορρόφηση της βιοτίνης (μία από τις βιταμίνες Β), γεγονός που μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα της επιδερμίδας και του τριχώματος.
Ωμά ψάρια (αν δίνονται τακτικά)Μπορούν να προκαλέσουν ανεπάρκεια θειαμίνης, οδηγώντας σε απώλεια της όρεξης, αποπληξία και σε σπάνιες περιπτώσεις ακόμα και θάνατο.

Εάν έχετε υπόψιν σας κάποια τροφή που θα έπρεπε να προστεθεί, μην διστάσετε να το προτείνετε.
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Subject to change
Founder

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.chai-online.org/en/compan...ding.htm#never
http://www.mycat.gr/forum/showpost.p...29&postcount=1
http://www.mycat.gr/forum/showpost.p...0&postcount=13
By Gemini on 16-08-06, 14:57
Aν εξαιρέσω τα αλλαντικά και τον τόνο που δίνω πολύ αραιά στη Σούμη (κανά μεζεδάκι το μήνα, μόνο μια μπουκιά για να μην κακομαθαίνει), δεν μπορώ να φανταστώ ποιός γατογονιός θα δώσει στη γατούλα του ωμό αυγό, αλκοόλ, καφέ, ξηρούς καρπούς και ωμή πατάτα.... Eίναι δυνατόν; Oύτε καν για αστείο.
Nομίζω ότι κάποια πράγματα είναι αυτονόητα, αλλά καλύτερα Michelle που τα διευκρινίζεις για να μην έχουμε "ατυχήματα" με τα ζωάκια μας από κακή διατροφή.
By Subject to change on 16-08-06, 15:02
Ένα πρώτο σενάριο που μου έρχεται: Μπορεί να είναι και ο ίδιος μεθυσμένος και να επιχειρήσει να "μεθύσει" και τη γάτα του.
By Gemini on 16-08-06, 15:07
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ένα πρώτο σενάριο που μου έρχεται: Μπορεί να είναι και ο ίδιος μεθυσμένος και να επιχειρήσει να "μεθύσει" και τη γάτα του.
Παναγίτσα μου, ούτε να γελάσω δεν μπορώ! Kυρίως γιατί το σενάριό σου αυτό δεν μου ακούγεται καθόλου απίθανο. Tόσοι και τόσοι κάνουν τέτοια στα παιδιά τους, γιατί να μη το κάνουν και στα ζωάκια τους;
By ladycat on 16-08-06, 23:54
χαχαχα αυτο μου θυμιζει το κυριακο που οταν πινει καμια μπυρα λεει στα παιδια μας θελετε να σας δωσω κ εσας λιγο κ αυτα τον κοιταν σαν βχαζα χαχαχαχαχαχαχαχ
By ΜΙΚΡΟΣ on 29-08-06, 18:54
ΟΤΑΝ Η ΓΑΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΤΗΣ

Κατατοπιστικότατος ο πίνακας και καθόλου υπερβολικός. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν στα ζώα τους ότι μπορείς να φανταστείς.
Στην αγαπημένη μου γατούλα άρεσε πάρα πολύ η σοκολάτα και παρότι ήξερα πως δεν κάνει καλό της έδινα λίγη γιατί η ευχαρίστησή της ήταν πολύ μεγάλη κάτι που με γέμιζε με χαρά καθώς έβλεπα στην κυριολεξία το ζώο μου να χαίρεται . Ναι μεν μπορεί γενικά να κάνει κακό αλλά φρόντιζα να της δίνω λίγο κάπου μια φορά τον μήνα ένα κομματάκι έτσι ώστε να μην της λείπει και να μην υπάρχει πρόβλημα με την υγείας της.
By maxi2 on 29-08-06, 18:57
Αμάν!!!!! πρέπει να τους κόψω να πίνουν Jack.......... (χι χι χι)
By Lady on 29-08-06, 23:52
Ασε μη γελάς γιατί ο Νίνο μου μια φορά είχε πιει Baileys και μάλιστα αρκετό.Αλλά μετά μια χαρά ήταν πάλι καλά.
By Lady on 14-09-06, 00:59
Σήμερα έμαθα πως η πικροδάφνη προκαλεί θάνατο στη γάτα.Γι αυτό προσοχή στους κήπους σας!
By vicki v. on 14-09-06, 09:29
Ευχαριστούμε Lady!
By Αθανασία on 14-09-06, 10:22
Αρχική Δημοσίευση από Lady
Σήμερα έμαθα πως η πικροδάφνη προκαλεί θάνατο στη γάτα.Γι αυτό προσοχή στους κήπους σας!
Ο κήπος της πολυκατοικίας έχει πικροδάφνη. Όταν η Νιάρα ζούσε εκεί, πήγαινε και στην άκρη της πικροδάφνης (είναι δίπλα στην γκαραζόπορτα) και χάζευε έξω. Αγαπημένη γωνιά...
Δε μασούλησε ποτέ, μασουλάει μόνο το χορταράκι στην πίσω αυλή. Ξέρει και διαλέγει! Το ίδιο κάνει και με τις δικές μου γλάστρες επάνω. Κάθεται στη γιούκα (αλλά δε βάζει στο στόμα της), μυρίζει το βασιλικό (ομοίως), παίζει με τον κατηφέ και τσιμπολογάει μόνο τα φύλλα της πιπεριάς ενίοτε.
By χριστινα on 23-09-06, 11:59
Παιδιά, εγώ δίνω στα γατάκια μου τόνο κονσέρβας για ανθρώπους θεωρώντας πως είανι καλύτερο γιατί ανησυχώ με όσα ακούω! Εδώ δεν διστάζουν να δίνουν αλλοιωμένα προϊόντα σε ανθρώπους, στα ζωάκια θα δίσταζαν? Τόσο καιρό δηλαδή κακό τους κάνω? Η βασική σιατροφή τους είναι ξηρά τροφή. Τόνο τους δίνω πολύ λίγο καθε πρωί και βράδυ, έτσι για μεζεδάκι. Να το σταματήσω? Να τουσ δίνω κάποια κονσέρβα? Είχα δοκιμάσει με κάποια πολύ καλή αλλά μου τη σνόμπαραν. Και τελικά να τα εμπιστευτώ και να επιμείνω στη κονσέρβα? Τα εμπιστεύεστε?
By chouzouris on 25-09-06, 14:11
Κάπου έχω διαβάσει ότι ο τόνος δεν κάνει καλό. Είναι πολύ αλμυρός!
By giota on 26-09-06, 07:54
ο τονος αυτος που υπαρχει σε κονσερβες για αθρωπους εχει καποιο συστατικο που στις κονσερβες για γατες αφαιρειτε γιατι κανει κακο στις γατες Νομιζω μια ουσια που υπαρχει στον ιδιο τον τονο ειναι αλλα δεν θυμαμαι πια Οποτε κονσερβα τονου μονο αυτες που ειναι για γατες
By vicki v. on 26-09-06, 10:56
Κι εμείς δίναμε στο Σβουρί τόνο από κονσέρβα για ανθρώπους αλλά η κτηνίατρος μου είπε ότι δεν κάνει. Οπότε την κόψαμε. Κρίμα γιατί ξετρελαινόταν κιόλας!
By anabou on 26-09-06, 19:33
Κι εγώ του δίνω τόνο όποτε ανοίγω τέτοια κονσέρβα. Του δίνω πολύ λίγο ίσα για τη μυρωδιά οπότε δεν νομίζω να πάθει τίποτα. Ε;
By Mariel on 26-09-06, 20:27
κι εγω της εδινα...μαλιστα καποιοι μου ειχαν πει οτι ειναι και καλος για τις γατες
By giota on 27-09-06, 10:28
Yπαρχει τονος για γατες στις τροφες για γατες οποτε μπορεις να του δινης αφιβα απο κεινη αφου του αρεσει
By anabou on 27-09-06, 11:25
Του είχα πάρει μια φορά από αυτές τις κονσέρβες που είναι με κομματάκια κοτόπουλο ή τονο αλλά δεν του πολυάρεσαν! Ενώ τον τόνο της κονσέρβας μας τον τσακίζει και το κοτόπουλο που τρώμε εμείς. Τι να πω, γουρούνι με τα όλα του!
By χριστινα on 27-09-06, 17:50
Κι εμένα τον τόνο για γάτες δεν τον τίμησαν. Αλλά προκειμένου να μου παθουν τίποτα, θα το υποστούν. Εξάλλου η βασική τροφή τους είναι ξηρά τροφή και ο τόνος μεζεδάκι. Θα το φροντίσω άμεσα. Ευχαριστώ παιδιά
By giannisvitara on 21-11-06, 20:47
Αρχική Δημοσίευση από Lady
Ασε μη γελάς γιατί ο Νίνο μου μια φορά είχε πιει Baileys και μάλιστα αρκετό.Αλλά μετά μια χαρά ήταν πάλι καλά.

:up: τον πότισές? τι του δωσές και πίνει,? χαχαχααχ πολύ καλό έκανε σβούρες μετά?
By Hook on 30-11-06, 01:38
Για όσους έχουν κήπο ή λουλούδια στο μπαλκόνι, βρήκα αυτόν τον κατάλογο με δηλητηριώδη για τις γάτες φυτά στο Αρχείο μου (το είχα κατεβάσει από το http://www.cat-world.com.au ). Δυστυχώς είναι στα αγγλικά.

Toxic Plants
Acocanthera
Aconite
Alfalfa
Almond (pits)
Aloe Vera
Alocasia
Alsike Clover
Amaryllis
Amsinckia
Angels Trumpet
Angels Wings
Apple (seeds)
Apple Leaf Croton
Apricot (Pits)
Arrowgrass
Arrowhead Vine
Asparagus Fern
Autumn Crocus
Avacado (fruit and pit)
Azalea

Baby's Breath
Baneberry
Bayonet
Beargrass
Beech
Belladonna
Bird of Paradise
Bitter Cherry
Bitter Nightshade
Bittersweet
Black-eyed Susan
Black Locust
Bleeding Heart
Bloodroot
Bluebonnet
Blue Flag
Blue-Green Algae
Boston Ivy
Bouncing Bet
Box
Boxwood
Brackenfern
Brake Fern
Branching Ivy
Buckeyes
Buddist Pine
Bull Nettle
Burning Bush
Buttercup

Cactus, Candelabra
Caladium
Caley Pea
Calfkill
Calla Lily
Candelabra Cactus
Castorbean
Ceriman
Chalice Vine
Charming Dieffenbachia
Chinaberry tree
Chinese Evergreen
Chinese Inkberry
Christmas Plant
Christmas Rose
Chrysanthemum
Cineria
Clematis
Climbing Nightshade
Clover
Cocklebur
Common Burdock
Common Privet
Common Tansy
Coral Plant
Cordalis
Cordatum
Coriaria
Cornflower
Corn Plant
Cornstalk Plant
Cowslip
Crabs Eye
Croton
Corydalis
Crocus, Autumn
Crown of Thorns
Cuban Laurel
Cuckoo Pint
Cutleaf Philodendron
Cycads
Cyclamen
Cypress Spurge

Daffodil
Daphne
Datura
Day Lily
Deadly Nightshade
Death Camas
Devil's Ivy
Delphinium
Decentrea
Dieffenbachia
Dog Bane
Dolls Eyes
Dracaena Palm
Dragon Tree
Duchman's Breeches
Dumb Cane
Dwarf Larkspur

Easter Flower
Easter Lily
Eggplant
Elaine
Elderberry
Elephant Ear
Emerald Duke
Emerald Feather
English Ivy
English Yew
Ergot
Eucalyptus
Euonymus
Euphorbia
Evergreen
Everlasting Pea
False Cactus
False Hellbore
Ferns
Feverfew
Fiddle-leaf fig
Fiddleneck
Florida Beauty
Flag
Flax
Fleur-de-lis
Fly Agaric
Four O'Clock
Foxglove
Foxtail Barley
Fruit Salad Plant
Geranium
German Ivy
Ghostweed
Giant Dumb Cane
Glacier Ivy
Golden Chain
Gold Dieffenbachia
Gold Dust Dracaena
Golden Chain
Golden Glow
Golden Pothos
Gopher Purge
Green Dragon
Green False Hellebore
Ground Ivy
Groundsel

Hahn's Self-Branching Ivy
Heartland Philodendron
Hellebore
Hemlock, Poison
Hemlock, Water
Henbane
Holly
Honeysuckle
Horsebeans
Horsebrush
Horse Chestnut
Horse Nettle
Horse Tail
Hurricane Plant
Hyacinth
Hydrangea

Impatiens
Indian Rubber Plant
Indian Tobacco
Indian Turnip
Inkberry
Iris
Iris Ivy

Jack in the Pulpit
Jamestown Weed
Janet Craig Dracaena
Japanese Show Lily
Jasmine
Jatropha
Java Beans
Jequirity Bean
Jessamine
Jerusalem Cherry
Jimsonweed
Johnsongrass
Jonquil
Jungle Trumpets
Juniper

Kalanchoe
Klamath Weed

Laburnum
Lacy Tree Philodendron
Lambkill
Lantana
Larkspur
Laurel
Lily
Lily Spider
Lily of the Valley
Lima Bean
Locoweed
Lords and Ladies
Lupine

Madagascar Dragon Tree
Majesty
Mandrake
Marble Queen
Marigold
Marijuana
Mayapple
Mescal Bean
Mexican Breadfruit
Mexican Poppy
Milk Bush
Milkweed
Milo
Miniature Croton
Mistletoe
Mock Orange
Monkshood
Moonseed
Morning Glory
Mother-in Law's Tongue
Morning Glory
Mountain Laurel
Mushrooms
Nap-at-noon
Narcissus
Needlepoint Ivy
Nephytis
Nightshade
Nutmeg

Oaks
Oleander
Onion
Oriental Lily

Panther Cap Mushroom
Parlour Ivy
Peace Lily
Peach (pits and wilting leaves)
Pencil Cactus
Pennyroyal
Peony
Periwinkle
Philodendron
Pie Plant
Pimpernel
Pin Cherry
Pinks
Plumosa Fern
Poinciana
Poinsettia
Poison Hemlock
Poison Ivy
Poison Oak
Pokeweed
Poppy
Potato
Pothos
Precatory Bean
Primrose
Privet
Quaker Bonnets

Ragwort
Red Clover
Red Emerald
Red Maple
Red Princess
Red-Margined Dracaena
Red Sage
Rhododendron
Rhubarb
Ribbon Plant
Richweed
Rosemary Pea
Rubber Plant

Saddle Leaf Philodendron
Sago Palm
Satin Pothos
Schefflera
Scotch Broom
Scouringbrush
Senecio
Sensitive Fern
Sheep Laurel
Silver Pothos
Silver Queen
Singletary Pea
Skunk Cabbage
Snake Plant
Snapdragon
Snowdrops
Snow on the Mountain
Soapwort
Sorghum
Spotted Dumb Cane
Squirrelcorn
Squirreltail Barley
St. Johnswort
Staggerweed
Star of Bethlehem
Star Jasmine
Stinging Nettle
String of Pearls
Striped Dracaena
Sudan Grass
Sweet Cherry
Sweetheart Ivy
Sweetpea
Swiss Cheese plant

Tangia Pea
Tansy Mustard
Tansy Ragwort
Taro Vine
Tarweed
Thornapple
Tiger Lily
Tinsel Tree
Tobacco
Tolguacha
Tomato Plant (green fruit, stem and leaves)
Tree Philodendron
Tri-leaf-wonder
Trillium
Tropic Snow Dieffenbachia
Trumpet Vine
Tulip
Tung Tree

Umbrella Plant

Valley
Venus Flytrap
Verbena
Virginia Creeper
Walnuts
Water Hemlock
Weeping Fig
West Indian Lantana
White Clover
White Hellebore
White Sanicle
White Snakeroot
Wild Barley
Wild Black Cherry
Wild Bleeding Heart
Wild Call
Wisteria
Wolfs Bane
Wood Nettle

Yellow Jasmine
Yellow Jessamine
Yellow Oleander
Yellow Sage
Yellow Star Thistle
Yew

By oryx on 14-12-06, 06:31
Εγώ χωρίς να έχω ρωτήσει κτηνίατρο, της ρίχνω μερικές σταγόνες λεμόνι κάπου κάπου σε κάποιο γεύμα για να παίρνει και βιταμίνη C. Δε φαίνεται να την πειράζει.

Κάνω καλά;

Ευχαριστώ.
By rosalia on 22-05-07, 13:05
Εγώ που και που της δίνω τόνο σε νερό ανακατεμένο με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Ο τόνος όμως να μην είναι στην άλμη, διαβάστε τις οδηγίες να μην έχει αλάτι. Το ελαιόλαδο κάνει πολύ καλό στο τρίχωμα και που και που μερικές σταγονίτσες στο φαγητό της τη βοηθάνε να λάμπει!
By Ismini on 23-05-07, 11:40
Rosalia το ελαιόλαδο δεν ειναι καλο και δεν ενδείκνυται ουτε για τα σκυλιά. Υπάρχουν ειδικά συμπληρώματα διατροφής για γάτες.
Ενας κτηνίατρος μπορει να στο επιβεβαιωσει αυτο.
By rosalia on 23-05-07, 12:31
Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Rosalia το ελαιόλαδο δεν ειναι καλο και δεν ενδείκνυται ουτε για τα σκυλιά. Υπάρχουν ειδικά συμπληρώματα διατροφής για γάτες.
Ενας κτηνίατρος μπορει να στο επιβεβαιωσει αυτο.
σοβαρά το λες; καλά, θα το κόψω!
By Ψιψίνος on 24-05-07, 11:21
Και τι πρέπει να φάει το γατάκι μας ρε παιδιά???
By aretha on 24-05-07, 11:29
Αρχική Δημοσίευση από Ψιψίνος
Και τι πρέπει να φάει το γατάκι μας ρε παιδιά???
Είτε έτοιμες τροφές καλής ποιότητας (κονσέρβες ή -καλύτερα κατά τη γνώμη μου- κροκέτες) είτε κρέας που έχει μαγειρευτεί χωρίς όσα επικίνδυνα αναφέρονται παραπάνω (χωρίς αλάτι, λάδι, σκόρδα, κρεμμύδια, ντομάτες κλπ). Όχι από το δικό σου φαγητό, δηλαδή.
By neisseria on 25-05-07, 17:01
Ξηρά τροφή

Η ξηρά τροφή για γάτες η οποία είναι η πιο πρακτική και ίσως η πιο λιχουδιάρικη για τις περισσότερες γάτες είναι επιβλαβείς όταν καταναλώνεται σε καθημερινή βάση; (όχι αποκλειστικά ξηρά τροφή και τίποτα άλλο, αλλά να συμπεριλαμβάνεται κάθε μέρα μέσα στο μενού)
Αν ναι τότε παίζει ρόλο αν η ξηρά τροφή είναι επώνυμη ή όχι; Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που έχουν πιο φιλικές τροφές προς την υγεία των μικρών μας αιλουροειδών;
By charm_quark on 29-05-07, 03:39
Καλησπερα... η γατα μου ειναι 9 ετων, μεγαλοσωμη και γεροδεμενη (5 κιλα σταθερα 7.5 χρονια τωρα). Ομολογω οτι την εχω "κακομαθημενη" και τρωει πια μονο ξηρη τροφη (απο τις καλυτερες του εμποριου). Αυτο το εκανα αρχικα για να μην κινδυνευσει απο φολες και μετα για την υγεια των δοντιων της καθως περυσι επαθε μια μικρη ουλιτιδα οποτε κοψαμε με συμβουλη της κτηνιατρου μας και την κονσερβα. Βεβαια ειχε γινει ηδη πολυ ιδιοτροπη με τις κονσερβες και ηθελε μονο κατι μικρουλες (και πανακριβες) που ειχαν μεσα ολοκληρα ψαρακια. Περασαμε πολλα ξενυχτια και ταισματα στην αγκαλια για να κοψουμε την εξαρτηση μας απο αυτες. Θα μου πειτε... ειμαι υπερβολικη... αλλα τι να κανω την λατρευω!
Τελος παντων. Μεχρι προσφατως λοιπον η Φρουφρου μου, δεν επινε γουλια απο γαλα. Ουτε οσο ηταν μικρουλα απο οσο θυμαμαι. Τον τελευταιο καιρο ξαφνικα επαθε μια ψυχωση με το γαλα! Στην αρχη δεν μπουρουσα να καταλαβω τι θελει. Νιαουριζε και παραπονιοταν μονιμως καθε πρωι απο τις 6. Με ξυπνουσε σχεδον με σπαρακτικο νιαουρισμα και δεν μπορουσα να καταλαβω τι δεν πηγαινε καλα. Την πηγα στην κτηνιατρο, καναμε ενα τσεκ απ και ολα ηταν ρολοι. Μια μερα την ειδα μεσα στο νεροχυτη να γλυφει το ποτηρι απο το γαλα. Της εβαλα λιγο σε ενα μπωλ και επεσε με τα μουτρα. Απο τοτε ειναι το ηρεμιστικο της. Πινει απιστευτες ποσοτητες γαλατος για γατα! και δεν εχει καμμια προτιμηση στο ειδος. Εβαπορε, φρεσκο ζεστο ή κρυο. Δεν την ενοχλει καθολου. Μολις πιει το γαλα της ηρεμει το σπιτι. Διαβασα βεβαια παραπανω οτι το γαλα ειναι απαγορευμενη τροφη για τις γατες, κατι που ηδη το ηξερα αλλα βλεπω οτι δεν την ενοχλει καθολου. (δεν εχει παρουσιασει διαρροιες ή κατι παρεμφερες). Οι εμετοι με τριχομπαλες ειναι σταθεροι οπως καθε χρονο τετοια εποχη λογω του οτι ειναι μακρυτριχη και γενικοτερα η υγεια της ειναι αψογη. Η απορια μου ειναι προς τι αυτη η μανια με το γαλα ξαφνικα; Μηπως της λειπει ασβεστιο; Απο την αλλη οι τροφες της ειναι πληρεις... δε νομιζω οτι φταιει κατι τετοιο. Μεγαλωνει και ιδιοτροπευει;
Περα απο ξηρη τροφη οι λιχουδιες της ειναι μπιφτεκι ή κοτοπουλο ψητο... και δυστυχως τα νεοανθισμενα φυλλαρακια απο το γιασεμι μου. Υπαρχει λοιπον λογος να ανησυχω... ή να αγορασω καποιο γαλα ειδικο για γατες;
By nena on 29-05-07, 18:58
Μήπως της λείπει κάποιο απο τα συστατικά του γάλατος;
By Lora on 18-06-07, 11:00
?

η ερωτηση μου είναι η εξης: Αν φάει μια τροφή που ειναι απαγορευμένη, π.χ. εμένα μου είπε ο κτηνιατρος για τα απορρυπαντικά, τι πρέπει να κάνεις μετά;
By MHTSI on 27-06-07, 15:45
Αλλο να φαει απαγορευμενη τροφη πχ γαλα που και οι ειδικες μου πινουν πολυ γαλα και οι 2 αλλα δεν τις πειραζει και αλλο να φαει απορυπαντικο. Τα απορρυπαντικα δεν ειναι απαγορευμενες τροφες ειναι χημικες δηλητηριωδεις ουσιες που απο οτι εχω ξερω μπορουν να προκαλεσουν μεχρι και τον θανατο ειναι σαν να λεμε τι θα παθει καποιος αν πιει αζαξ ... θα γινει αορατος .....
By aretha on 28-06-07, 08:35
Αρχική Δημοσίευση από Lora
η ερωτηση μου είναι η εξης: Αν φάει μια τροφή που ειναι απαγορευμένη, π.χ. εμένα μου είπε ο κτηνιατρος για τα απορρυπαντικά, τι πρέπει να κάνεις μετά;
Αν φάει κάποιο επικίνδυνο χημικό, όπως είναι το απορρυπαντικό, καλό θα είναι να της προκαλέσεις εμετό (νομίζω ότι το αλατόνερο είναι ένας τρόπος). Ωστόσο, αν δεν έχεις γνώσεις πρώτων βοηθειών, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να την πας ΑΜΕΣΑ στον κτηνίατρο. Σ' αυτές τις περιπτώσεις ο χρόνος είναι πολύτιμος.
By Evelia on 16-08-07, 02:59
Αρχική Δημοσίευση από rosalia
Εγώ που και που της δίνω τόνο σε νερό ανακατεμένο με μία κουταλιά ελαιόλαδο. Ο τόνος όμως να μην είναι στην άλμη, διαβάστε τις οδηγίες να μην έχει αλάτι. Το ελαιόλαδο κάνει πολύ καλό στο τρίχωμα και που και που μερικές σταγονίτσες στο φαγητό της τη βοηθάνε να λάμπει!

Kι εγώ τους δίνω τόνο σε νερό με λίγο ψωμάκι και το τρώνε σαν τρελές. Τους το δίνω μια φορά την εβδομάδα. Λέτε να πάθουν τίποτε? Θα τους το κόψω τώρα που διάβασα ότι δεν κάνει. Αλλά πάλι τους αρέσει πιο πολύ από το μπιφτεκάκι μου που το μαγειρεύω σκέτο μόνο με λίγο αλατάκι και ρίγανη.
Φασόλια και φακές κάνει να τρώνε? Μακαρόνια? (ο γιατρός μου είπε όδι υδατάνθρακες!!!). Ψάρια δεν αγοράζω συχνά ούτε και για μας συνεπώς δεν αγοράζω και για κείνες. Άν αρχίσει κανείς να τους μαγειρεύει αντί να τους δίνει ξηρά τροφή πολύ περιπλοκεύει το πράγμα!
By aretha on 16-08-07, 07:28
Αρχική Δημοσίευση από Evelia
Kι εγώ τους δίνω τόνο σε νερό με λίγο ψωμάκι και το τρώνε σαν τρελές. Τους το δίνω μια φορά την εβδομάδα. Λέτε να πάθουν τίποτε? Θα τους το κόψω τώρα που διάβασα ότι δεν κάνει.
Γενικά, από όσα έχω διαβάσει για τον τόνο, φαίνεται ότι μάλλον είναι καλύτερα να δίνεις ελάχιστη ποσότητα ως λιχουδιά και όχι ένα ολόκληρο γεύμα.
Αλλά πάλι τους αρέσει πιο πολύ από το μπιφτεκάκι μου που το μαγειρεύω σκέτο μόνο με λίγο αλατάκι και ρίγανη.
Όχι αλάτι!!
Φασόλια και φακές κάνει να τρώνε? Μακαρόνια? (ο γιατρός μου είπε όδι υδατάνθρακες!!!).
Τα όσπρια, τα λαχανικά και οι υδατάνθρακες δεν προσφέρουν τίποτα από θρεπτική άποψη στις γάτες, καθώς είναι αποκλειστικά σαρκοφάγα ζώα, και όχι παμφάγα, όπως πχ τα σκυλιά. Αυτά που χρειάζονται είναι πρωτεΐνες (ζωικές, όχι φυτικές) και λίπος, καθώς και διάφορα άλλα στοιχεία όπως η ταυρίνη, που βρίσκονται στο κρέας. Οι υδατάνθρακες τους προσφέρουν έξτρα θερμίδες (δηλαδή ενέργεια), αλλά μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα παχυσαρκίας, ενώ αν αποτελούν το κύριο μέρος της διατροφής τους, τότε σίγουρα θα δημιουργηθούν προβλήματα λόγω της έλλειψης των συστατικών του κρέατος. Επιπλέον, αν οι φακές και τα φασόλια που τους δίνεις είναι τα δικά σας (περιέχουν δηλαδή ντομάτα, κρεμμύδι, σκόρδο, μπαχαρικά) τότε σίγουρα δεν κάνει να τα τρώνε.
By dimitra on 16-08-07, 10:38
Το καλυτερο λαδι... απ'ο,τι εχω διαβασει... για σκυλια ειναι σπορελαιο.
Οσο για γατες υπαρχουν ειδικα για το τριχωμα κατι σταγονιτσες...που βοηθανε και στην τριχοπτωση.
By dimitra on 16-08-07, 10:42
Εμενα ο Φαουστ τρελενεται για μερεντα... τον .. Η μικρουλα...προτιμαει το παγωτο.. εννοειται οτι δεν τα ταιζω τετοια πραγματα απλα γλειφουν ελαχιστο απο το δαχτυλο μου.
By ruko on 16-08-07, 10:56
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Τα όσπρια, τα λαχανικά και οι υδατάνθρακες δεν προσφέρουν τίποτα από θρεπτική άποψη στις γάτες, καθώς είναι αποκλειστικά σαρκοφάγα ζώα, και όχι παμφάγα, όπως πχ τα σκυλιά. Αυτά που χρειάζονται είναι πρωτεΐνες (ζωικές, όχι φυτικές) και λίπος, καθώς και διάφορα άλλα στοιχεία όπως η ταυρίνη, που βρίσκονται στο κρέας. Οι υδατάνθρακες τους προσφέρουν έξτρα θερμίδες (δηλαδή ενέργεια), αλλά μπορεί να οδηγήσουν σε προβλήματα παχυσαρκίας, ενώ αν αποτελούν το κύριο μέρος της διατροφής τους, τότε σίγουρα θα δημιουργηθούν προβλήματα λόγω της έλλειψης των συστατικών του κρέατος.
Πράγματι, σε αντίθεση με εμάς που μπορούμε να μετατρέψουμε τις φυτικές πρωτεΐνες των τροφών σε ζωικές, οι γάτες μπορούν να αξιοποιήσουν μόνο τις ζωϊκές πρωτεΐνες, τις οποίες μετατρέπουν τόσο σε μυς όσο σε ενέργεια. (οπότε η παχυσαρκία μπορεί να προκληθεί και από υπερβολική πρόσληψη πρωτεϊνών)
Επίσης, μετατρέπουν σε ενέργεια και τους υδατάνθρακες, τους οποίους καταναλώνουν σε μικρές ποσότητες και στη φύση είτε τρώγοντας κάποια φυτά ή τρώγοντας το στομάχι των θηραμάτων τους. Υπολογίζεται ότι οι υδατάνθρακες αποτελούν περίπου το 5% της διατροφής των άγριων αιλουροειδών.
Βέβαια, η σύσταση των εμπορικών γατοτροφών είναι τέτοια ώστε να καλύπτονται οι πρωτεϊνικές ανάγκες της γάτας από το κρέας και οι ενεργειακές της ανάγκες από τους υδατάνθρακες - εξ ου και η υψηλή περιεκτικότητα στους τελευταίους που κυμαίνεται από 30% μέχρι 70% στη χύμα ξηρά τροφή.
Δηλαδή, οι υδατάνθρακες δεν είναι άχρηστο πράγμα, αλλά, όπως ειπώθηκε παραπάνω, δεν πρέπει να αποτελούν τη βάση της γατίσιας διατροφής.
By izabo on 16-08-07, 12:42
Ο Μεζες και οι σαρδελες!!!

Εχω ενα γατο 6 ετων :cool:. Οταν ηταν μικρος του αρεσαν οι σαρδελες σε κονσερβα για ανθρωπους και ο σωλομος. Αυτο εχει τιποτα το υποπτο???:cool:
By mimikaki on 16-08-07, 12:45
οι σαρδέλες ίσως είναι κακές γιατί περιέχουν πολύ αλάτι...
By dimitra on 16-08-07, 16:54
Δεν νομιζω να δινει κανεις παστες σαρδελες!
Η σαρδελα ειναι ενα κανονικο ψαρι.. Αν τρωει ολα τα αλλα ψαρια.. γιατι να ναι κακο να φαει κι αυτο?
By mimikaki on 16-08-07, 17:04
μα λέει ότι είναι σε κονσέρβα...αποκλείεται να μην έχει αλάτι...
By dimitra on 16-08-07, 19:29
Χμ! Κατι σαν τον τονο, το σκουμπρι κτλ.. που εχουν πιο λογικες ποσοτητες αλατιου.. Σαν λιχουδια ειναι οκ. Οχι και γευμα!
Οι αλλες οι παστες ειναι απαγορευμενες .. ακομα κ σε μας.
By Evelia on 16-08-07, 21:12
Δεν τους δίνω ακόμη όσπρια αλλά σκέφτομαι να τους δίνω γι αυτό ρώτησα. Οι φακές και τα φασόλια μας δεν περιέχουν σκόρδο και κρεμύδι και μπαχαρικά. Μόνο λίγη ντοματούλα ρίγανη και λίγο λαδάκι που το βάζουμε στο τέλος μετά τη βράση. Να τους δίνω? Το λέω γιατί θεωρούνται το "κρέας των λαχανικών".
Επίσης σήμερα τους έβαλα λίγη κρέμα μπεμπε για μωρά που την τρώω εγώ για καταπραυντικό. Το μικρούλι έγφαγε λιγάκι οι μεγάλες όχι.
By ruko on 17-08-07, 01:00
Όχι, Εβελία, όπως έγραψα παραπάνω οι γάτες ΔΕΝ μπορούν να συνθέσουν ζωικές πρωτεΐνες από τις φυτικές όπως εμείς. Τι σημαίνει αυτό; Εμείς, όντας ζώα χρειαζόμαστε ζωικές πρωτεΐνες. Αλλά επειδή είμαστε παμφάγα, τρώμε πχ όσπρια που περιέχουν φυτικές πρωτεΐνες, τις διασπούμε στο στομάχι μας και να τις μετατρέπουμε σε ζωικές. Οι γάτες δεν μπορούν να το κάνουν αυτό. Πρέπει να φάνε κρέας. Αν φάνε όσπρια, θα είναι σαν να τρως εσύ χαρτί, δε θα πάρουν τίποτε, εκτός από λίγους υδατάνθρακες.

Επίσης η ντομάτα μπορεί να είναι τοξική για τις γάτες σε μεγάλη ποσότητα, γι' αυτό καλύτερα να αποφεύγεται τελείως. Ούτε κρέμα να δίνεις, γιατί πολλές έχουν δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα και κάνουν διάρροιες.

Γενικά μη δίνεις ανθρώπινες τροφές, γιατί οι γάτες έχουν ευαίσθητο οργανισμό και πολύ συγκεκριμένες διατροφικές ανάγκες. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις γκάφες και οι συνέπειες κυμαίνονται από διάρροιες μέχρι σοβαρές δηλητηριάσεις.

Αν θέλεις να τους δίνεις κρέας πού και πού δίνε το σκέτο, βρασμένο ή ψητό, χωρίς αλάτι, λάδι ή άλλα καρυκεύματα. Μην ανησυχείς για τη νοστιμιά: οι γάτες έχουν μόλις 493 γευστικούς κάλυκες στη γλώσσα τους (εμείς έχουμε 9000), οπότε αντιλαμβάνονται πολύ λιγότερες γεύσεις. Λίγο ψητό κοτοπουλάκι ή κιμά θα τα φάνε με μεγάλη ευχαρίστηση!
By dimitra on 17-08-07, 19:42
Το καλυτερο ειναι το βραστο κοτοπουλο και μαλιστα στηθος. Καθαρη πρωτεινη.
Καλο ειναι να αποφευγουμε και τα πολλα λιπη.
Οχι επειδη ειναι πολυ νοστιμα για μας ειναι καλα για τα γατακια!
By Evelia on 18-08-07, 10:33
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Αγόρασα σήμερα κοτοπουλάκι στήθος (εμείς δεν το τρώμε) που θα τους το κάνω βραστό και είμαι περίεργη αν θα τους αρέσει.
By cat 1 on 06-09-07, 12:14
Κατ'αρχήν καλώς σας βρήκα! Έχω λατρεία με τις γάτες απο μικρή και εδώ και 8 χρόνια έχω επιτέλους μια, την οποία λατρεύω!
Σχετικά με τις τροφές που απαγορεύονται.... η δικιά μου δεν τρώει γενικά πολύ, τρώει 1.λίγο ξηρά τροφή 2.μια κονσέρβα/βδομάδα και 3.κάθε πρωί τρώει 2 ωμά καθαρισμένα γαβράκια ή λίγο πέρκα φιλέτο, που αν δεν της τα δώσω δεν ησυχάζει. Είχα ρωτήσει τον γιατρό αν της κάνει κακό και μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Τελικά τι ισχύει?
By ruko on 06-09-07, 15:08
Καλώς ήρθες!
Προφανώς οι απόψεις διίστανται, αλλά προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο. Δοκίμασε να τα μαγειρέψεις με λίγο νεράκι (τώρα σε βάζω να κάνεις περισσότερη δουλειά)
Επίσης το ψάρι δεν κάνει να δίνεται τακτικά - η οδηγία είναι ένα γεύμα max 2 φορές την εβδομάδα- αλλά αφού δίνεις πολύ μικρές ποσότητες πρέπει να είναι εντάξει.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    akpe, catloukou

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κάνει η γάτα μου να φάει....; - Από Αθανασία
      Το θέμα έχει λάβει 185 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-15 στις 19:26.
    • Η γάτα μου δεν μπορεί να φάει - Από kopsa74
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-11 στις 14:03.
    • Η γάτα μου φοβάται να φάει !!! - Από ΜΑΪΜΟΥ
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-03-09 στις 09:46.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους