Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,211 εγγεγραμμένα μέλη και 718,324 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 270 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:24, 10-04-08:

Το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης είναι ίσως το πιο συνηθισμένο και δυσάρεστο πρόβλημα στη συμβίωση με τις γάτες μας, καθώς και ένας από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους οι γάτες εγκαταλείπονται. Σαν πρόβλημα είναι αρκετά δυσεπίλυτο και ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί να επιστρατεύσει όλη την επιμονή και υπομονή του. Στο παρακάτω άρθρο θα εξετάσουμε τις κυριότερες αιτίες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By nikosxeng on 10-09-08, 19:22
ενός φίλου το γατάκι βλέπει την αμμολεκάνη και πάει ακριβώς δίπλα,
ενώ το ψιλό το κάνει μέσα, τί είναι;
By ruko on 10-09-08, 20:52
Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Αν νιώθει πόνο κατά την αφόδευση, θα τον έχει συνδυάσει με τη λεκάνη και γι' αυτό την αποφεύγει.
By rati on 11-09-08, 09:57
προβλημα

η γατουλα μου κανει κανονικα την αναγκη της αλλα δεν τα σκεπαζει με την αμμο κ προσπαθει με τον τοιχο η οτι αλλο βρισκεται γυρω απο τη λεκανη της εκτος απο την αμμο!
By aris_kopros on 25-09-08, 03:41
Καλα εγω δεν εχω μεγαλο προβλημα γιατι ο κοπριτης δεν εχει κανει τιποτα απο ολα αυτα. Μονο την αμμο πεταει εξω αλλα την εχω στο μπαλκονι και μονο οταν βρεχει την βάζω μεσα. Αλλα ακόμα και αν τα πεταει εξω μονο βρισιες ακουει. Οχι και να του βάλω την μουρη στα αποτετοια του.
By ιβανα on 30-10-08, 13:29
Βοήθεια !! τα κάνει έξω απο τη λεκάνη !!

Γεια σας παιδια!! θέλω τη βοήθεια σας σε ένα δύσκολο θέμα.
εχω ένα ομορφο θηλυκο γατουλάκι 6 μηνών περίπου. Την έχω 2 μήνες και όλα ήταν καλα μέχρι μια εβδομάδα πριν, που είδα τσίσα δίπλα, έξω απο τη λεκάνη της. Της καθαρίζω συχνότερα την άμμο, (αν και είμαι ήδη τακτική στο κάθάρισμα), έχω και σκοπό να της πάρω άλλη άμμο μήπως τυχόν δεν της αρέσει η συγκεκριμένη, αλλα μέχρι τότε, πως να της συμπεριφέρομαι? τη μαλώνω, ή την αγνοώ και απλα κάνω υπομονή;;; Περιμένω γνώμες !!
By aretha on 30-10-08, 13:34
ιβανα, μετέφερα το θέμα σου στο αντίστοιχο άρθρο. Νομίζω ότι διαβάζοντάς το θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.
By lenia552 on 02-12-08, 12:26
SOS τσίσα πάνω στο κρεββάτι μου!!!!!!

Καλημερα σε ολους εδω και λιγο καιρο η γατουλα μου εχει αποκτησει ενα ασχημο συνηθειο κανει τσισα της πανω στα μαξιλαρια του κρεβατιου μου ,η αμμος της ειναι καθαρη ειναι μαθημενη να κανει την αναγκη της εξω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει ηδη εχω πεταξει ουτε και γω ξερω ποσα μαξιλαρια και 2 στρωματα τι να κανω????
By aretha on 02-12-08, 12:39
Συγχώνευσα το θέμα σου με το αντίστοιχο άρθρο. Διάβασέ το και θα βρεις πολύ χρήσιμες συμβουλές για να καταλάβεις τις πιθανές αιτίες αυτής της συμπεριφοράς και να βρεις τρόπους να την αντιμετωπίσεις.
By lenia552 on 02-12-08, 12:46
εχω αποκλεισει το να εχει καποια αρρωστεια(απο τον κτηνιατρο) ουτε εχει αλλαξει κατι στο περιβαλλον της για να την στρεσσαρει ετσι ξαφνικα ενα ωραιο πρωινο αρχισε να κανει τσισα αναμεσα στα μαξιλαρια μας εχτες το βραδυ εκανε τσισα πανω στον αντρα μου!!!!την πηγα στον κτηνιατρο μου ειπε οτι ηταν υγειεστατη ,ειναι στειρωμενη (αν αυτο παιζει καποιο ρολο) τι αλλο να κανω για να την απωθησω????? καμια απ τις παραπανω αιτιες δεν με καλυπτει (τα κακακια τις ξεχασα να αναφερω τα κανει στην αμμο)
By stellak on 02-12-08, 12:53
Αρχική Δημοσίευση από lenia552
τι αλλο να κανω για να την απωθησω?????
Η περίπτωση να ξεκινήσεις να της κλείνεις την πόρτα του υπνοδωματίου σας υπάρχει κάπου στο μυαλό σου; Ίσως να της λείπετε, βέβαια... μήπως αυξήθηκαν οι ώρες που περνάτε μακριά της;
By lenia552 on 02-12-08, 13:21
μενω σε γκαρσονιερα και δεν υπαρχουν χωρισματα και πορτες καθολου !!!!οσον αφορα τις ωρες δεν εχουμε αλλαξει κατι μηπως ζηλευει???υπαρχει καποιο υγρο που να τιν απωθει και να μπορω να ψεκασω τα μαξιλαρια μου?
By stellak on 02-12-08, 13:27
Εγώ δεν ξέρω κανένα υγρό το οποίο να μπορείς άφοβα να ψεκάσεις πάνω στα μαξιλάρια που βάζεις το πρόσωπό σου Αλλά από τους τρόπους αντιμετώπισης που αναφέρει το άρθρο, δεν σου ταιριάζει κανείς;
By lenia552 on 02-12-08, 13:34
οχι τιποτα και ξερεις ποιο ειναι το προβλημα οτι εγω καταλαβαινω οτι το γατι μου δεν το κανει αναιτεια αλλ δυστυχως δεν μπορω να πω το ιδιο και για τον συζυγο μου ο οποιος μεν την αγαπαει αλλα μου ειπε οτι αν δεν διωρθωθει το προβλημα θα πρεπει να δωσω την γατα και καταλαβαινεις με εχει παρει πολυ απο κατω .. πρεπι οπωσδηπωτε να βρω μια λυση
By emkriti on 11-12-08, 11:35
Έλεοοοοοοοοοοοοοος!!

Λοιπόν,έδω και κάμποσο καιρό η μικρή μου βασανίστρια απέκτησε καινούριο χόμπι.
Τα κάνει πάνω στο κρεββάτι του βοηθητικού δωματίου που έχει γίνει δίκό της βέβαια κατά την διάρκεια της νύχτας.
Το μεσημέρι αλλάζω καθαρά σεντόνια,το πρωί τα βρίσκω λερωμένα,το μεσημέρι τα αλλάζω,το πρωί τα βρίσκω...κλπ κλπ κλπ...
Δεν την παλεύω άλλο!Από υγεία είναι μια χαρά,θα μας θάψει όλους κλπ χαριτωμένα.Αλλάζω συχνά το αμμοδοχείο,δεν έχω αλλάξει μάρκα άμμου εδώ κ χρόνια..Αντιλαμβάνομαι πως κάτι την ενοχλεί αλλά δεν καταλαβαίνω τι..κ χάδια με το τσουβάλι έχει και φαγάκι περιποιημένο κ όλα τα κομφόρ..Μου χει σπάσει τα νεύρα αδέλφια θα την πιάσω από την ουρά κ θα την κάνω φρίσμι..βτζαααααααααααααν (πλάκα κάνω μη μου την πέσετε).
Ξέρει κανείς πώς να την σταματήσω?Μου έδωσαν απο πετ σοπ το αποθόλ(?) κ έχω ψεκάσει,αλλά πέρα από το να σκυλοβρωμάει δεν είχε αποτέλεσμα αφήστε που δεν ξέρω αν είναι τοξικούλι....!!

Με απόγνωση...
Thanx
ΥΓ.Η δεσποινίδα είναι 8 χρονών κ δεν σηκώνει κ πολλά πολλά πλέον,κοινώς μας έχει καβαλήσει νομοτελώς.
By Zbeebz on 11-12-08, 11:48
Εγώ στη θέση σου θα την πήγαινα αμέσως στον κτηνίατρο για γενικές εξετάσεις. Ο πρώτος λόγος για τον οποίο τα γατιά τα κάνουν αλλού αντί αλλού είναι κάποιο οργανικό πρόβλημα. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να αποκλείσεις ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Εύχομαι τα καλύτερα!
By chryssa on 11-12-08, 11:54
Κι εγώ το ίδιο θα σου πρότεινα! Στο γιατρό για εξετάσεις! Αν δεν την έχει ενοχλήσει κάποια αλλαγή στο περιβάλλον της, μπορεί να είναι κάποια κρυφή ασθένεια! Και επειδή δεν είναι και πολύ μπεμπέκα η μικρή σου, καλύτερα να το κοιτάξεις με τον κτηνίατρο! Σας εύχομαι να περάσει γρήγορα, ό,τι και να είναι! Πες μας όταν έχεις νέα!
By emkriti on 11-12-08, 12:13
Περιβάλλον άλλαξε λόγω μετακόμισης αλλά αυτό πριν 3 μήνες κ στην αρχή ήταν υπόδειγμα...Άρρωστη δεν είναι παιδιά,πρόσφατα κάναμε τσεκ απ..!
Την ενοχλεί ίσως το γεγονός πως είναι πιο περιορισμένη στους χώρους που επιτρέπεται να αλωνίζει(με ιδιαίτερη ζωηράδα) αλλά αυτό ισχύει από τότε που μετακομίσαμε κ μόνο την νύχτα(για να μην μας διαλύσει το σύμπαν ένεκα της προαναφερθείσας ζωηράδας).Θα καταλάβαινα να το έκανε 3 μήνες πριν που αλλάξαμε σπίτι..αλλά τώρα;;;;;;;;;
Μάλλον θα λανσάρω την πρώτη γάτα-στολίδι φωτιστικού γιατί δεν την παλεύω άλλο.....!!!!!!!!
By chryssa on 11-12-08, 13:05
Στο τσεκ απ έκανε και εξετάσεις ούρων? Τι κάνει απ'έξω, πιπί ή κακά?
By emkriti on 11-12-08, 13:10
Όχι μόνο αίματος..Κάνει κ τα δύο αλλά με προτίμηση στο πιπί!!Άμα είχε κάτι σοβαρό δεν θα είχε κ άλλα συμπτώματα πχ άρνηση τροφής κλπ,υπνηλία κλπ;
Νομίζω πως το κάνει από αντίδραση γιατί της έχουμε κόψει την απόλυτη ελευθερία-την περιορίζουμε σε ένα δωμάτιο την νύχτα.Ο φίλος μου που μένουμε μαζί έχει φρίξει-χωρίς να του αποκαλύπτω όλη την έκταση του θέματος-κ απειλεί να την πετάξει έξω!!!
By piper002 on 12-12-08, 20:18
Προς όλους

εδω στην θεσ/νικη παιδια υπαρχουν πολυ που θελουν γατια ειχε γεννησει η γατα ου θειου μου 5 ολα δωθηκαν[κ 2 για εμας]τα οποια ομως δωσαμε μεσα σε 2 μερες απ'την ωρα της διμοσιευσης γιατι βρηκαμε ενα θυλ. 1.5 μηνων κ δεν μπορουσαμε να τα κρατησουμε κ τα τρεια ετσι πηραμε αυτο γιατι ηταν κ χτυπημενο να το βοηθησουμε.ΟΜΩΣ υπαρχει ενα προβλημα δεν κανει την αναγκη οτυ στην λεκανη με την αμμο που δεν ειναι αμμος αλλα χαλικακια μηπως φταιει αυτο? μηπως μπορει καποιος να μου βρει μια λυση για να μην καταλιξει στον δρομο?
By irene_marga on 12-12-08, 20:24
Δεν κατάλαβα αυτό το "μηπως μπορει καποιος να μου βρει μια λυση για να μην καταλιξει στον δρομο?" Τι εννοείς; Μήπως αν συνεχίσει αυτή την κατάσταση θα το αφήσεις στο δρόμο; Προσπάθησε λίγο να εξηγήσεις.
Επίσης, γιατί δεν του παίρνεις άμμο από πετ σοπ; Είναι μικρό και πρέπει να του δείξεις εσύ που να κάνει την ανάγκη του. Όταν πάει να κάνει την ανάγκη του κάπου να το παίρνεις κατευθείαν στην άμμο του. Έτσι του δείχνεις που να κάνει την ανάγκη του και πού όχι. Είναι μικρό επαναλαμβάνω.. Δεν ξέρει καν ακόμα να σκάβει ή να τα κρύβει στην άμμο. Είναι μόλις 1,5 μηνών. Υπομονή θέλει.

Τέλος δεν κατάλαβα γιατί το θέμα σου το έβαλες στο "Χαρίζονται"
By yasmin1gr on 12-12-08, 20:42
χρειαζεται καλη αμμος απο πετ σοπ και να διαβασεις το αρθρο για τα προβληματα αμμου στηα αρθρα. Εξισου το θεμα δεν ειναι μονο ν ατα δινετε το θεμα ειναι και που τα δινετε , δεν φανταζεσαι τι γινεται εξω εαν δωσεις γατακια χωρις ελεγχο , μεχρι σε φιδια τα ταιζουν οποτε προσοχη
By ria23 on 12-12-08, 20:58
ουτε και γω καταλαβα γιατι το θεμα υπαρχει στα χαριζονται!!! ελπιζω η αμμος να μην ειναι δικαιολογια για να το χαρισεις!!!! επισης ειναι μικρο εσυ πρεπει να του δειξεις και επειτα σιγα σιγα θα μαθει..αν θεωρεις οτι η αμμος στα πετ σοπ ειναι ακριβη παρτου απο τον μαρινοπουλο που ειναι οικονομικη!!!!το οτι δεν εχει μαθει ακομη δεν σημαινει οτι πρεπει να καταληξει στο δρομο θελει υπομονη!!!!! τι ηλικια εχεις????
By Serpentine on 12-12-08, 21:11
Ξεκίνα να το βάζεις εσύ μέσα στο κουτί της άμμου -αφού έχει φάει και πιεί νερό- δώσ' του λίγο χρόνο..
Μόνο του πως θα το μάθει?
Επίσης μπορεί να μην του αρέσει το χώμα που διάλεξες, άρα δοκίμασε κάτι άλλο όπως σου έχουν ήδη προτείνει...
Όπως και να ΄χει δεν υπάρχει λόγος να βρεθεί στο δρόμο... Είναι σαν να το καταδικάζεις σε θάνατο...
By aretha on 12-12-08, 21:38
piper002, το θέμα σου συγχωνεύθηκε με το σχετικό άρθρο.
By Elly on 04-01-09, 11:51
Κατουράει στα κρεβάτια...

Λοιπόν το Μπιανκάκι μας έχει κάψει...Έχει κατουρήσει μέχρι τώρα σε τρία από τα κρεβάτια μας...Έχει κάνει κακά 2 φορές σε άσχετο μέρος...Με ανησυχεί το θέμα!Λόγοι που φαντάζεστε;Και πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης;
Να σημειώσω ότι πρόσφατα είχε τον πρώτο της οίστρο...
By Zbeebz on 04-01-09, 12:16
Με την πρώτη ευκαιρία, πήγαινέ την μια βόλτα από τον γιατρό της για να την εξετάσει. Υπάρχει περίπτωση όλα αυτά να οφείλονται σε κάτι παθολογικό. Όσο γρηγορότερα το αντιμετωπίσετε, τόσο καλύτερα!

Αλλιώς... τι να πω; Μήπως την "τρέλανε" ο οίστρος;
By moukelis on 04-01-09, 15:45
Αν ειναι αστειρωτη ισως ειναι ο τροπος της να μαρκαρει την περιοχη της,πολλες γατουλες το κανουν με τα ουρα.Μια εξεταση στο γιατρο θα σας δειξει αν ειναι κατι οργανικο ή θεμα συμπεριφορας.
By Elly on 04-01-09, 15:48
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!Ναι αστείρωτη είναι...Μόλις επιστρέψω Θεσσαλονίκη θα την πάω για στείρωση...Διάβασα μάλιστα ότι καλεί και αρσενικούς αφήνοντας τη μυρωδιά της με αυτόν τον τρόπο...Εξωτερικά έχουν περάσει τα συμπτώματα οίστρου βέβαια...
By julia on 04-01-09, 15:59
Φυσική αντίδραση, και παρενέργεια του οίστρου. Μαρκάρει, όπως σου είπαν και παραπάνω οι κοπέλες. (Αν αποκλειστεί κάτι παθολογικό) Επίσης, δείτε άν έχει αλλάξει κάτι στο περιβάλλον της ή στην ρουτίνα της, και το κατούρημα είναι διαμαρτυρία ή ξέσπασμα και ζητάει την προσοχή σας.

Στα σημεία που κατούρησε, πρέπει να πλυθούν πάρα πολύ καλά, γιατί θα ξαναπάει επειδή μυρίζει... Υπάρχει ένα ειδικό προϊόν στην αγορά, που το ψεκάζεις και βρωμάει μετά εκεί για την γάτα. Ισως βοηθήσει.
By Elly on 04-01-09, 16:03
Δεν άλλαξε κάτι...Είναι για γιατρό σούμπιτη η Μπιάνκα μου...Για εξετάσεις γενικώς...Πρέπει να ξαναέχει πάθει μυκητίαση...Για τη στείρωση...Ουφ...Στεναχωρέθηκα...
By pancyber on 08-01-09, 17:53
Ζητείται ελπίς

Ζητώ την βοήθειά σας... πολλοί ίσως έχετε ήδη δεί τον Κανέλο στο http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=31679 ... Περί αυτού και ο λόγος.

Είναι 3+ μηνών και τον έχω σπίτι εδώ και ένα μήνα περίπου. Αφού αναγκάστηκα να του απαγορεύσω την πρόσβαση στις κρεβατοκάμαρες (του άρεσε να κάνει το "ψιλό" του στα σκεπάσματα) χάρηκα πολύ μιας και χρησιμοποίησε την άμμο του για μερικές μέρες...
Δυστυχώς, συχνά πυκνά, θα έλεγα 30%-40% αστοχεί και πότε "χοντρά" πότε "ψιλά" του ξεφεύγουν σε διάφορα σημεία του σπιτιού, και τα βρήσκω από την μυρωδιά, παρόλο που καθαρίζω την άμμο του τουλάχιστο μέρα παρά μέρα (συνήθως καθημερινά).
Επίσεις, ενώ τον πιάνω να προσπαθεί να σκάψει στο πάτωμα, όταν τον βάζω (χειροκίνητα) στη αμμολεκάνη του, δεν σκάβει καθόλου - τα αμολάει και πηδάει αμέσως έξω. Γενικά δηλαδή τα χοντρά του δεν τα σκεπάζει όπως συνήθιζε ο προηγούμενος γάτος μου παρά τα αφείνει εκτεθιμένα, και απομακρύνεται.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ή πως πρέπει να τον εκπαιδεύσω;

Μιας και παράλληλα δείχνει μεγάλο ενδιαφέρων για την τουαλέτα, την λεκάνη και το καζανάκι (βλέπε φωτογραφίες) μήπως θέλει να τα κάνει εκεί;
By julia on 08-01-09, 19:01
Φίλε/φίλη, το μήνυμά σου ενώθηκε με σχετικό Άρθρο.. αν διαβάσεις το Άρθρο και τις απαντήσεις θα σου λυθούν πολλές απορίες σου.
By ruko on 08-01-09, 21:58
Αρχική Δημοσίευση από pancyber
Δυστυχώς, συχνά πυκνά, θα έλεγα 30%-40% αστοχεί και πότε "χοντρά" πότε "ψιλά" του ξεφεύγουν σε διάφορα σημεία του σπιτιού
Αυτό το "αστοχεί" με προβληματίζει.Ίσως έχει κάποιο πρόβλημα, π.χ. κάποια λοίμωξη, και πονάει. Άσχετο, αλλά είχες αναφέρει στο θέμα του ότι έτρεχε κάτι απ' το αφτάκι του. Έμαθες τι είχε τελικά;

Γενικά δηλαδή τα χοντρά του δεν τα σκεπάζει όπως συνήθιζε ο προηγούμενος γάτος μου παρά τα αφείνει εκτεθιμένα, και απομακρύνεται.
Δεν υπάρχει πρόβλημα μ' αυτό, πολλά γατιά δεν τα σκεπάζουν. Στις ομάδες άγριων γατιών, τα περισσότερα τα σκεπάζουν, αλλά ο πιο κυριαρχικός γάτος αφήνει τις ακαθαρσίες του εκτεθειμένες. Απλώς ο Κανέλος είναι πολύ δυναμικός τύπος.

Απ' την άλλη, μπορεί απλώς να μην του αρέσει η άμμος που παίρνεις και γι' αυτό να μην σκάβει.Δεδομένου ότι τα περσικά είναι επιρρεπή σε προβλήματα με την τουαλέτα, καθώς λερώνονται πιο εύκολα, ίσως να ήταν καλή ιδέα να δοκίμαζες μια άλλη μάρκα. Ρίξε και μια ματιά στις Κριτικές.

Μιας και παράλληλα δείχνει μεγάλο ενδιαφέρων για την τουαλέτα, την λεκάνη και το καζανάκι (βλέπε φωτογραφίες) μήπως θέλει να τα κάνει εκεί;
Μπα, όλα έχουν αυτή τη νοσηρή περιέργεια για την τουαλέτα. Ξέρω ότι είσαι άντρας, αλλά μήπως να κατέβαζες το καπάκι;
By Eirhnh on 15-01-09, 21:20
Πρόβλημα αμμολεκάνης

Καλησπέρα σας γατονάκια!

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά σοβαρό πρόβλημα υγιεινής με την γάτα μου (2 ετών)...
Τις τελευταίες 10 μέρες περιπού κάνει κακά εκτός αμμολεκάνης και στην καλύτερη των περιπτώσεων τα κάνει στα τοιχώματα...Έχω βαρεθεί να πλένω λεκάνες (κάθε 2-3 μέρες)!!! Τα κάνει στο μπαλκόνι, στην κουρτίνα (είναι μακρυά και ακουμπάει κάτω) και το τραγικότερο όλων ειναι ότι σκουπίζεται στο ΧΑΛΙ!!!!! Ναι και όμως! Τα έχω σηκώσει όλα για λόγους υγιεινής βέβαια...αλλά με το θέμα αυτό τί θα κάνω? Έχει κάτι η γάτα μου?...Θα ζω μονίμως σε ένα ΣΚ******ΜΕΝΟ σπίτι?????????
Έχετε να μου προτείνετε κάτι?????
By moukelis on 15-01-09, 21:32
Μηπως εχει σκουληκακια;Αυτο με το σκουπισμα κατι τετοιο μου θυμισε...Μηπως κατι την αναστατωσε;Ειναι σιγουρο οτι προλαβαινει να παει στην τουαλετα;Μηπως ειναι καποια μορφη ακρατειας;
By Eirhnh on 15-01-09, 22:00
Δεν νομίζω...Αφού πάει με το πάσο της, σκάβει πόοοοση ώρη κ μετά τα κάνει.
Τί να πω...δεν ξέρω. Πρόσεξα και για σκουληκάκια, αλλά δεν μπόρεσα να διακρίνω τίποτα.
Αυτό που σκέφτομαι είναι να της πάρω την πιο ψηλή αμμολεκάνη που υπάρχει στον πλανήτη.
Δε νομίζω πως έχω πολλές επιλογές...
By moukelis on 15-01-09, 23:15
Γιατρος την εχει δει;Ισως ειναι κατι οργανικο.Πολλες φορες τα κανουν εκτος ή δεν τα σκεπαζουν αν κατι δεν παει καλα.
By ruko on 19-01-09, 14:42
Ειρήνη, για το σκούπισμα στο χαλί δες εδώ. Μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα υγείας, οπότε καλύτερα πήγαινε τη γατούλα σου στον κτηνίατρο. Ελπίζω να είναι καλά!
By ESTELLE on 05-02-09, 22:22
Καλησπέρα σε όλους!
Αντιμετωπίζω κι εγώ τις τελευταίες μέρες ένα πρόβλημα ούρησης με το 3 μηνών σχεδόν αρσενικό γατάκι μου τον Duran.Είναι το δεύτερο γατάκι που παίρνω.H πρώτη είναι θηλυκιά 5 μηνών.Πολλοί απο το site το ξέρουν το πρόβλημα μου κι έχω μιλήσει με αρκετούς απο αυτούς για συμβουλές και τους ευχαριστώ πολύ.Είπα όμως να γράψω κι εδώ το πρόβλημα μου για να πάρω περισσότερες γνώμες.Λοιπόν,ας πάμε στο θέμα.
Τον Duran τον έχω σπίτι εδώ και 12 μέρες περίπου.Με το που τον πήρα όλα καλά.Πήγαινε στην άμμο του κανονικά και για τσισάκια και για κακάκια!Επειδή έχω μεζονέτα έβαλα και μια δεύτερη αμμολεκάνη κάτω για να είναι πιο προσβάσιμη.Η Cammy έχει μάθει να πηγαίνει μόνο στην πάνω.Απο την Κυριακή όμως ο μικρός άρχισε να κατουράει εκτός αμμολεκάνης.Την πρώτη φορά μέσα στο Wc που έχω κάτω και κάποιες άλλες φορές στην κουζίνα στο πάτωμα.Να σημειώσω ότι επειδή εξοικειώθηκε γρήγορα με το χώρο την πήρα τη δεύτερη αμμολεκάνη απο κάτω αλλά μόλις είδα ότι κατουράει έξω την ξαναέβαλα.Τα κακάκια του τα κάνει κανονικά μέσα,δλδ ξέρει πού είναι η κάθε αμμολεκάνη και πάει είτε έχω μια είτε δύο.Πρόβλημα υγείας δεν έχει σίγουρα,την άμμο την καθαρίζω κάθε μέρα 1 φορά ίσως και 2 αν είναι πολυ λερωμένη.Σήμερα μάλιστα με το που γύρισα απο τη δουλειά με βλέπει,πάει δίπλα στο καλαθάκι στην κουζίνα και παίρνει την κλασική στάση.Με τον που τον βλέπω τον αρπάζω να τον πάω στην άμμο κι αυτός τα έκανε στη διαδρομή και γίναμε και οι 2 χάλια!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνει αυτό και γιατί το έκανε μετά απο 5 μέρες περίπου αφότου τον πήρα..
Τον παίζω το ίδιο με τη μικρή,δεν τον μάλωσα σχεδόν καθόλου μέχρι στιγμής..Μήπως στρεσαρίστηκε απο τη μητέρα μου που ήταν αρκετές φορές στο σπίτι μου και μόλις έβλεπε να κάνουν κάτι άσχημο τα έβαζε τις φωνές;Δεν ξέρω επίσης και πως να απαλλαγώ απο τη μυρωδια,ιδίως μέσα στην τουαλέτα.Εχω ρίξει τα πάντα και παλι μυρίζει γμτ...
Μία λύση που μου πρότειναν είναι να τα περιορίσω σε ένα χώρο με την άμμο τους εκεί,φαγητο,νερό και παιχνίδια μέχρι να μάθει ο μικρός να κατουράει μόνο μέσα στην άμμο..Α,και κάτι άλλο.Πριν που τα παρακολουθούσα είδα οτι ο Duran μπηκε στην άμμο και καθόταν κανά δεκάλεπτο εκεί μέσα χωρίς να κάνει τίποτα!Μετά μπήκε και η Cammy και παίζανε τα βρωμιάρικα εκεί μέσα!Αχ τί να πω,όποιος έχει καμιά ιδέα ας απαντήσει!
Sorry και για το τεράστιο μύνημα....
By Stargazer17801 on 29-03-09, 21:56
Μπράβο είμαι κατά της τιμορίας και έχω καταφέρει πολλά με τις γατούλες μου για αυτόν τον λόγο αλλα ακόμα και αν λερώσει στο laptop μου που λεει ο λόγος δεν θα μπορέσεω να την μαλώσω με τίποτα γιατί έχει τόσο ωραία ματάκια!!!!
By temperans on 22-05-09, 19:34
ισως η τουαλετα της να ηταν βρομικη,κι εμενα μου το ειχε κανει αυτο 2 φορες και τελικα εφταιγε η αμμος
By spot22 on 19-06-09, 13:31
Και εγώ έχω ένα θεματάκι με τις "ανάγκες" του γατούλη...Παρότι η άμμος του ήταν καθαρή και παρά το γεγονός ότι είχε κάνει ήδη κακάκια στο αμμοδοχείο, την άλλη μέρα μου τα έκανε στη μπανιέρα..Συνήθως αυτό γίνεται αν τύχει και απουσιάσω 2 μέρες από το σπίτι..Σα φαινόμενο δεν ειναι συχνό και με έχει προβληματίσει..Θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας.
By chryssa on 19-06-09, 14:16
Αν το κάνει από αντίδραση στην απουσία σου, δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις. Αν όμως τα κάνει στη μπανιέρα επειδή του μυρίζει η άμμος τη δεύτερη μέρα που λείπεις, ίσως να βοηθούσε μια δεύτερη λεκάνη, για να χρησιμοποιεί μόλις λερωθεί αρκετά η πρώτη.
Πάντως, πάλι καλά που επιλέγει την μπανιέρα, καθαρίζεται εύκολα! Πολύ καλύτερο από κρεβάτι ή χαλί...
By spot22 on 19-06-09, 14:40
Ο κύριος τα έκανε στη μπανιέρα ενώ ήμουν σπίτι..Η αλήθεια είναι πως λόγω υποχρεώσεων και προβλημάτων τις τελευταίες μέρεσ έλειπα αρκετά από το σπίτι....Με αποτέλεσμα κάθε βράδυ να μη με αφήνει πεισματικά να κοιμηθώ και να με ξυπνά ανα μιάμιση ώρα δαγκώνοντάς με απαλά στα πόδια...
Πάντως τα λερώνει μόνο μέσα στη μπανιέρα..Είμαι τυχερή σε αυτό...
By mezedaki on 10-07-09, 00:15
Ούρηση εκτός άμμου από στειρωμένο γάτο

Γεια σε όλους τους γατόφιλους ! Εδώ και ένα χρόνο περίπου μάζεψα έναν γατούλη από το δρόμο -τυφλό δυστυχώς - . Τον στείρωσα όταν ήταν 6 μηνών γιατί είχε αρχίσει να ''σημαδεύει'' το χώρο του αλλά μετά από 6 μήνες φαίνεται να το επαναλαμβάνει. Δεν υπάρχουν άλλες γάτες στο σπίτι και δεν απορρίπτει γενικά την άμμο του. Επίσης κάθε βράδυ νιαουρίζει και μάλιστα δυνατά όπως έκανε δηλαδή και πριν τη στείρωση! Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ?? Ευχαριστώ πολύ!
By toufakos on 29-07-09, 10:51
Τσίσα εκτός λεκάνης

Καλημερα σε ολους.Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω 2 γατουλες, η μια αρσενικη 5 ετων και η αλλη θηλυκη και στειρωμενη 1 ετους.Εδω και μια εδβομαδα, η θηλυκη, η δαφνουλα, κατουραει σε διαφορα σημεια εκτος αμμου. Μια στο καλαθι με τα απλυτα ρουχα, μια στον κουβα, μια πανω στο τραπεζι της κουζινας. Ο τουφακος το εκανε αυτο για εκδικηση, οταν τον αφηναμε μονο ας πουμε σαββατοκυριακο. Η δαφνουλα ομως δεν εχει λογο να το κανει. Ουτε εχει αλλαξει κατι που να μπορει να δικαιολογησει αυτη την συμπεριφορα. Μηπως ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο και τι μπορω να κανω?
By aretha on 29-07-09, 11:03
Τους έχεις ξεχωριστές αμμολεκάνες; Πολλές γάτες θέλουν να έχουν αμμολεκάνη αποκλειστικά δική τους, χωρίς να την μοιράζονται.
Διαφορετικά, κάτι συμβαίνει που την έχει στρεσάρει και το εκδηλώνει έτσι. Ο αρσενικός σου γάτος δεν είναι στειρωμένος; Μήπως την ενοχλεί;
By vickytzo on 30-07-09, 20:50
Καλησπέρα. 'Εχω και γω ένα πρόβλημα.
Η Λίλα, είναι 2 χρονων και την πήρα από αγγελία που χαρίζανε γατάκια. Εκεί που "μεγάλωσε" (μου την έδωσαν ενός μηνός) είχε πριονίδι αντί για άμμο. Από τότε που την πήρα, πηγαίνει στην άμμο της και αφού γίνει η δουλειά, αρχίζει να σκάβει και να σκάβει μέχρι που πιάνει πλαστικό και μετά πηγαίνει από την άλλη πλευρά και ξανασκάβει και ασχολείται μ'αυτό 5 περίπου λεπτά. 'Εχω πάρει κλειστό σπιτάκι για να μη βγαίνει η άμμος έξω, αλλά το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές πατάει επάνω στα περιττώματα της Είναι κάποιο αποτέλεσμα κακής εκπαίδευσης ή μήπως προέρχεται από ψυχολογικά αίτια? Και πως να το αντιμετωπίσω μιας και λείπω από το σπίτι αρκετές ώρες και δεν μπορώ να την πειθαρχήσω?
By ruko on 01-08-09, 12:46
Υπάρχουν γάτες που σκάβουν με μεγάλο ενθουσιασμό και μάλλον η δικιά σου εντάσσεται σ' αυτή την κατηγορία. Καμιά φορά "ξεχνιούνται" και το παρακάνουν. Δεν είναι το πιο συνηθισμένο, αλλά δεν νομίζω ότι δείχνει από μόνο του κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, εκτός αν σου φαίνεται γενικότερα ανήσυχη ή αγχωμένη.

Ενδεχομένως να θέλει πιο παχιά στρώση άμμου. Μια άλλη υπόθεση είναι ότι επειδή η κλειστή τουαλέτα τείνει να συγκρατεί τις μυρωδιές στο εσωτερικό, ίσως η γάτα σου δεν αισθάνεται ότι κρύβει τις ακαθαρσίες της τόσο καλά όσο θα ήθελε.

Πάντως δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό σ' αυτά που περιγράφεις.

Το πρόβλημα με τα περιττώματα μπορείς να το λύσεις μαζεύοντάς τα μια φορά την ημέρα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους