Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,211 εγγεγραμμένα μέλη και 718,325 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 310 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:24, 10-04-08:

Το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης είναι ίσως το πιο συνηθισμένο και δυσάρεστο πρόβλημα στη συμβίωση με τις γάτες μας, καθώς και ένας από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους οι γάτες εγκαταλείπονται. Σαν πρόβλημα είναι αρκετά δυσεπίλυτο και ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί να επιστρατεύσει όλη την επιμονή και υπομονή του. Στο παρακάτω άρθρο θα εξετάσουμε τις κυριότερες αιτίες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ on 01-08-09, 12:55
Πολύ χρήσιμο.Η Σίμπα στην αρχή λέρωνε εκτός επιδή η αμμολεκάνη της ήταν <<δημόσια>>.Τώρα που άλλαξε θυέση είναι όλα καθαρά!
By NEMH on 01-08-09, 23:01
Πρωτάρα...

ειμαι πρωταρα στο θεμα γατα..πριν λιγες μερες βρηκα ενα γατακι σε μαυρα χαλια και το εφερα σπιτι.παρ οτι εχω σκυλο τα πανε τελεια αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι αλλου...εχει ψηλομαθει να τα κανει στην αμμο της αλλα οποτε ειναι να κατουρησει η θα παει κατω απο το γραφειο η κατω απο το τραπεζι.εχω αγανακτησει,λες και το κανει επιτηδες.δε ξερω τι να κανω..μια βοηθεια παιδια...
By NEMH on 02-08-09, 06:28
Αρχική Δημοσίευση από NEMH
ειμαι πρωταρα στο θεμα γατα..πριν λιγες μερες βρηκα ενα γατακι σε μαυρα χαλια και το εφερα σπιτι.παρ οτι εχω σκυλο τα πανε τελεια αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι αλλου...εχει ψηλομαθει να τα κανει στην αμμο της αλλα οποτε ειναι να κατουρησει η θα παει κατω απο το γραφειο η κατω απο το τραπεζι.εχω αγανακτησει,λες και το κανει επιτηδες.δε ξερω τι να κανω..μια βοηθεια παιδια...
και τωρα ειμαι ενα βημα πριν απο την υστερικη κριση.αφου τα εκανε 2 φορες στην αμμο και καταχαρηκα και γεμισα ταυτοχρονα με τυψεις πως ειμαι ανυπομονη και δυσπιστη το χρυσο μου κατουρησε το κρεβατι και συγκεκριμενα ακριβως πανω απο το σεντονι μου!!αυτο δε το περιμενα ποτε.ειμαι σα το ζομπι απο τις 6 παρα ξυπνια και εχω αγανακτησει!
By ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ on 02-08-09, 09:43
Αρχική Δημοσίευση από NEMH
και τωρα ειμαι ενα βημα πριν απο την υστερικη κριση.αφου τα εκανε 2 φορες στην αμμο και καταχαρηκα και γεμισα ταυτοχρονα με τυψεις πως ειμαι ανυπομονη και δυσπιστη το χρυσο μου κατουρησε το κρεβατι και συγκεκριμενα ακριβως πανω απο το σεντονι μου!!αυτο δε το περιμενα ποτε.ειμαι σα το ζομπι απο τις 6 παρα ξυπνια και εχω αγανακτησει!
Λοιπόν,πρώτα από όλα ψυχραιμία.Δεύτερων νομίζω ότι στην αρχή πρέπει να την παρακολουθείτε συχνά και όταν βλέπετε ότι λιγίζει τα πόδια της πάρτε την,τρέξτε και βάλτε την στην αμμολεκάνη της.Δυο τρεις φορές θα καταλάβει.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μην προλάβετε και να σας κάνει χάλια.Επίσης να τοποθετήσετε 2 αμμολεκάνες.Αν δεν διαβάσατε το άρθρο της ruko,διαβάστε το.Θα σας φανεί χρήσιμο.Καλή τύχη...
By NEMH on 02-08-09, 13:56
Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Λοιπόν,πρώτα από όλα ψυχραιμία.Δεύτερων νομίζω ότι στην αρχή πρέπει να την παρακολουθείτε συχνά και όταν βλέπετε ότι λιγίζει τα πόδια της πάρτε την,τρέξτε και βάλτε την στην αμμολεκάνη της.Δυο τρεις φορές θα καταλάβει.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να μην προλάβετε και να σας κάνει χάλια.Επίσης να τοποθετήσετε 2 αμμολεκάνες.Αν δεν διαβάσατε το άρθρο της ruko,διαβάστε το.Θα σας φανεί χρήσιμο.Καλή τύχη...
το εχω διαβασει το θεμα αλλα δεν νομιζω πως εχει καποια σχεση με αυτο που εκανε χτες.
το θεμα ειναι πως οταν τη βλεπω να ετοιμαζεται να κατουρησσει τρεχω να τη βαλω στην αμμο(για το αλλο παει μονη της)..οταν δε τη βλεπω ομως μου τα κανει χαλια.μπορει να ακουγεται εγωιστικο,εγω γατα δε ξαναχα ποτε και μου ειχαν πει ολοι οτι θα μαθει(οπως των φιλεναδων μου τα ψιψινια που μαθαν αμεσως)πολυ πιο ευκολα απ οτι εμαθε το σκυλι μου..φοβαμαι μη της μεινει συνηθεια και κατουραει κρεβατια δε θα το αντεξω ..
By ruko on 02-08-09, 15:35
Η ούρηση εκτός λεκάνης σχετίζεται συχνά με το άγχος, κάτι που είναι λογικό να αισθάνεται το γατάκι, αφού δεν έχει εξοικειωθεί με το νέο του σπίτι. Επίσης, η ούρηση στο κρεβάτι είναι κάτι που συμβαίνει σχετικά συχνά σε μικρά γατάκια, επειδή εκεί η μυρωδιά μας είναι πιο έντονη, άρα αισθάνονται μεγαλύτερη ασφάλεια.

Επί του πρακτικού τώρα:
Λες ότι προτιμάει να τα κάνει κάτω από τραπέζια και γραφεία. Μήπως η λεκάνη της είναι υπερβολικά εκτεθειμένη; Μήπως είναι σε μέρος απ' όπου περνάει κόσμος ή κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές που κάνουν θόρυβο; Μπορεί να πηγαίνει κανονικά για τα κακά της, αλλά αυτά πρέπει να σκάψει και να τα κρύψει. Τα τσίσα γίνονται οπουδήποτε.

Μπορείς να βάλεις προσωρινά μια δεύτερη λεκάνη στο ένα σημείο όπου πηγαίνει (ένα μικρό λεκανάκι για τα ρούχα είναι μια χαρά). Αν αρχίσει να το συνηθίζει, μπορείς να το μετακινήσεις σιγά-σιγά σε άλλο μέρος του σπιτιού.

Επίσης, επειδή μάλλον δεν είναι πρακτικό να γεμίσεις το σπίτι λεκάνες, απέκλεισέ της την πρόσβαση από όλα τα υπόλοιπα σημεία όπου πηγαίνει και κυρίως από το υπνοδωμάτιο, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Αν μείνουν εκτεθειμένα θα πυροδοτούν την ανεπιθύμητη συμπεριφορά.

Αν αυτά δεν φέρουν αποτέλεσμα, ίσως χρειαστεί να της κάνεις επανεκπαίδευση στο μπάνιο (δε νομίζω να φτάσετε μέχρι εκεί).

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι το σπίτι σου να είναι πολύ μεγάλο για το μέγεθός της και να μη θέλει να διανύει τεράστιες αποστάσεις για να φτάσει στην τουαλέτα της. Σ' αυτή την περίπτωση, η δεύτερη λεκάνη θα βοηθήσει τώρα που είναι μικρή.

Πάντως, είναι αλήθεια ότι τα μικρά μαθαίνουν πολύ γρήγορα και δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.
By vickytzo on 02-08-09, 23:32
Χρήσιμες πληροφορίες. Ηρέμησα λιγουλάκι. Απλά να διευκρινήσω ότι έσκαβε και πριν πάρω την κλειστή λεκάνη και έβγαινε η μισή άμμος έξω! Γι'αυτό εξάλλου και την πήρα. Επίσης, ενοείται πως μαζεύω τα περιττώματα καθημερινά. Απλά τα πατάει μόλις τα κάνει! Τα θάβει στην αρχή, και μετά σκάβει συνεχώς σε διάφορα μέρη με αποτέλεσμα να τα ξαναφέρνει στην επιφάνεια .. Εντάξει λοιπόν, θα το δεχτώ ότι έχω μία γατούλα που την ενθουσιάζει το σκάψιμο! Ευχαριστώ πολύ!
By Athens_K on 04-08-09, 11:35
Διάβασα σχεδόν όλο το ποστ και έχω και εγώ ορισμένα προβληματάκια. Όπως είπα και σε άλλο ποστ μου την προηγούμενη εβδομάδα βρήκα ένα γατάκι στο δρόμο και το πήρα. Του έβαλα φάρμακο για τους ψύλους και σήμερα θα το πάω και στον κτηνίατρο. ΟΜΩΣ: Ενω έχω 2 λεκάνες. Την μία την πήρα ειδικά για το μικρό (μια πιο μικρή λεκάνη)Τις πρώτες μέρες έμαθε και την χρησιμοποιούσε κανονικά. Τις τελευταίες 2 μέρες κάνει κακάκια της έξω από την άμμο της μεγάλης μου γάτας(?) όπως και στον καναπέ μια φορά και έχει κατουρήσει ήδη 2 φορές στον καναπέ και 1 στο κρεβάτι. Σήμερα της απαγόρεψα την πρόσβαση στο σαλόνι και στην κρεβατοκάμαρα κλείνοντας τις πόρτες και πραγματικά δε ξέρω τι θα συναντήσω όταν γυρίσω σπίτι......
By aretha on 04-08-09, 13:51
Αρχική Δημοσίευση από Athens_K
Τις τελευταίες 2 μέρες κάνει κακάκια της έξω από την άμμο της μεγάλης μου γάτας(?)
Αυτό ακούγεται σαν προσπάθεια του νεοφερμένου να επιβληθεί στο σπίτι... Πώς είναι οι σχέσεις μεταξύ τους;
By Athens_K on 04-08-09, 14:20
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αυτό ακούγεται σαν προσπάθεια του νεοφερμένου να επιβληθεί στο σπίτι... Πώς είναι οι σχέσεις μεταξύ τους;
Παραείναι μικρό για να το βλέπει έτσι....Ακόμα ψάχνει για θηλή...Κοίταξε τις πρώτες μέρες η μεγάλη δε την πήγαινε καθόλου όλο χχχχχ χχχ και τα λοιπά. Η μικρή όμως δε το καταλαβαίνει και προσπαθεί να παίξει μαζί της. Τώρα τελευταία έχουν ξεκινήσει το παιχνίδι αλλά υπάρχουν και στιγμές που αρχίζει πάλι τα χχχχχχ...
By Athens_K on 04-08-09, 18:44
Λοιπόν μόλις γύρισα από την κτηνίατρο! Για το συγκεκριμένο θέμα μου απάντησε ότι το κάνει απο αντίδραση για να τραβήξει την προσοχή όπως και από το ότι λείπω πολλές ώρες και για αυτό μου το κάνει τις 2 τελευταίες μέρες μόνο που την αφήνω μόνη της γιατί ο Κωστάκης έχει πάει διακοπούλες....Μου είπε να την περιορίσω λίγο για να μάθει να πηγαίνει απο μόνη της εκεί. ....(όπως και έκανα και όντως είχε αποτέλεσμα,,,,γύρισα και δε βρήκα τπτ στο πάτωμά μου )
By Σαχ.Αννα on 02-10-09, 01:32
O γάτος μου,παπούλης 15 χρονών τον τελευταίο καιρό έκανε τουαλέτα του μιά γωνία πίσω από το τραπέζι της τηλεόρασης. Τι να κάνω?
By anesperos13 on 08-10-09, 23:01
Κανει την ''αναγκη'' της στο χαλι!

Εχω μεγαλο προβλημα και θελω τη βοηθεια σας.

Ειμασταν 3 μηνες στη Κρητη με τα γατακια και τωρα που γυρισαμε η μεγαλη δε λεει να τα κανει περα απο ελαχιστες φορες στην αμμολεκανη της.

Αγορασα καινουργια αμμολεκανη, (εχω δυο οπως και στη Κρητη) μιας και εχω δυο γατακια αλλαξα αμμο και διαφορετικη μαρκα μηπως φταει αυτο, την καθαριζω καθημερινα και προσεκτικα αλλα αυτη πηγαινει εξω απο τη τουαλετα και τα κανει..

πριν το καλοκαιρι πηγαινε καμια φορα μεσα στο μπανιο και εκανε την αναγκη της στη μπανιερα. μαλλον αν δεν ηταν καλα καθαρισμενη η αμμος της.. Ομως τωρα??

Τι να κανω? ολο το σπιτι ειναι μοκετα και ειναι επικινδυνο και για την υγεια μου αλλα και για την περιπτωση που το μαθει η μανα μου..! και δε λεει να τις κλεινω στο μπαλκονι οταν κοιμαμαι και δεν μπορω να ελεγχω μηπως παει να τα κανει η οταν λειπω..

παρακαλω βοηθηστε.. ευχαριστω!
By moukelis on 09-10-09, 07:20
Καλημερα.
Ειναι στειρωμενη η γατουλα σου;Την πηγατε στο γιατρο,μηπως εχει καποιο οργανικο αιτιο η συμπεριφορα της;
By anesperos13 on 10-10-09, 19:48
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλημερα.
Ειναι στειρωμενη η γατουλα σου;Την πηγατε στο γιατρο,μηπως εχει καποιο οργανικο αιτιο η συμπεριφορα της;

δεν ειναι στειρωμενη. το αρσενικο ειναι στειρωμενο.

πως μπορει να ειναι οργανικο απο τη στιγμη που πηγαινει εκει σταθερα λες και ειναι η αμμολεκανη της?
By moukelis on 10-10-09, 20:07
Ειναι πιθανον να μαρκαρει την περιοχη της.Γιατι δεν βαζεις την αμμολεκανη στο σημειο οπου τα κανει;
By anesperos13 on 10-10-09, 22:54
οταν λερωνοταν αρκετα η λεκανη της πριν το καλοκαιρι πηγαινε στη μπανιερα μεσα και τα εκανε! τοτε καταλαβαινα οτι θελει αλλαγη η αμμος.

τωρα ομως οταν γυρισαμε αθηνα και εχω και τον γιο μαζι ειχα μια αμμολεκανη. αυτη πηγε τουαλετα παλι και τα εκανε στη μπανιερα οπως παλια.. αρχισα λοιπον να κλεινω τη μπανιερα εβαλα και δευτερη αμμολεκανη, τις καθαρισα καλα και αυτη πηγαινει στη τουαλετα βλεπει τη πορτα κλειστη νιαουριζει απο εξω αρκετη ωρα και μετα τα κανει εξω απο τη πορτα μιας και δε μπορει να μπει.. και αυτο συνεχιζεται..
By moukelis on 10-10-09, 23:31
Τι να σου πω...πολλες φορες οι ακαθαρσιες εκτος αμμολεκανης οπως σου ειπα οφιελονται σε μαρκαρισμα,στειρωσε την.Επισης,ισως εχει παγιωθει σαν συμπεριφορα και δεν ειναι καθολου ευκολο να το κοψει πλεον.
By evelynkar on 10-10-09, 23:33
να βαλεις λεμονι ή ξυδι ή πιπερι στην περιοχη που τα κανει συνηθως..καλο ειναι να παρεις το feliway που ειναι φερομονες και βοηθαει σε τετοια προβληματα. τι ηλικια εχει? μηπως πρεπει να στειρωθει?
By anesperos13 on 10-10-09, 23:41
Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
να βαλεις λεμονι ή ξυδι ή πιπερι στην περιοχη που τα κανει συνηθως..καλο ειναι να παρεις το feliway που ειναι φερομονες και βοηθαει σε τετοια προβληματα. τι ηλικια εχει? μηπως πρεπει να στειρωθει?
αν βαλω στη μοκετα κατι απο ολα αυτα δε θα πλησιαζει? η θα φυγει η μυρωδια των ουρων? (κανει ολες τις τις αναγκες εκει!)

το feliway τι κανει? ειναι 4 χρονων.

τις εκανα ενεση το καλοκαιρι για να της φυγει ο οιστρος για να τη στειρωσω στη γιατρο μου εδω στην Αθηνα. Ομως ηθελα να περασει λιγος καιρος για να προσαρμοστει λιγο καλυτερα παλι.

αρα απο τη στιγμη που της εχω κανει την ενεση δεν νομιζω να ειναι για μαρκαρισμα καθως κανει και τα κακα της εκει. αρα δυσκολο μου φαινεται.. μαλλον απο συνηθεια..
By evelynkar on 10-10-09, 23:46
Αρχική Δημοσίευση από anesperos13
αν βαλω στη μοκετα κατι απο ολα αυτα δε θα πλησιαζει? η θα φυγει η μυρωδια των ουρων? (κανει ολες τις τις αναγκες εκει!)

το feliway τι κανει? ειναι 4 χρονων.

τις εκανα ενεση το καλοκαιρι για να της φυγει ο οιστρος για να τη στειρωσω στη γιατρο μου εδω στην Αθηνα. Ομως ηθελα να περασει λιγος καιρος για να προσαρμοστει λιγο καλυτερα παλι.

αρα απο τη στιγμη που της εχω κανει την ενεση δεν νομιζω να ειναι για μαρκαρισμα καθως κανει και τα κακα της εκει. αρα δυσκολο μου φαινεται.. μαλλον απο συνηθεια..
η συγκεκριμενη ενεση εχει αρκετες παρενεργειες, απορω πως την κανουν οι γιατροι..για καλο και για κακο κανε της μια αναλυση αιματος, γιατι ποτε δεν ξερεις..οσο αν θα φυγει η μυροδεια της αμμωνιας δεν γνωριζω, απλα θα την αποθει..ομως υπαρχει παλι το ενδεχομενο να παει σε αλλο σημειο. το feliway θα την χαλαρωσει αν ειναι απο στρες ,αντιδραση ή μαρκαρισμα περιοχης, δεν πιανει παντα αλλα βοηθαει. αποψη μου ειναι να της κανεις πρωτα αναλυσεις αιματος, και βιοχημικες, και μετα αμεσως στειρωση
By anesperos13 on 10-10-09, 23:52
η συγκεκριμενη ενεση εχει αρκετες παρενεργειες, απορω πως την κανουν οι γιατροι..για καλο και για κακο κανε της μια αναλυση αιματος, γιατι ποτε δεν ξερεις..οσο αν θα φυγει η μυροδεια της αμμωνιας δεν γνωριζω, απλα θα την αποθει..ομως υπαρχει παλι το ενδεχομενο να παει σε αλλο σημειο. το feliway θα την χαλαρωσει αν ειναι απο στρες ,αντιδραση ή μαρκαρισμα περιοχης, δεν πιανει παντα αλλα βοηθαει. αποψη μου ειναι να της κανεις πρωτα αναλυσεις αιματος, και βιοχημικες, και μετα αμεσως στειρωση
Οταν λες παρενεργειες?? εμενα μου πε οτι θα την ανακουφιση για ενα τριμηνο τιποτα αλλο..

να κανω αναλυση αιματος? θα την κανει η κτηνιατρος? γιατι τη μπορει να δειξει??

στην αμμολεκανη γιατι δε παει??

το feliway σε τι μορφη ειναι?
By moukelis on 10-10-09, 23:59
Η ενεση δεν ανακουφιζει,αντιθετως δημιουργει πολλα προβληματα,οπως καρκινωματα και ορμονικη ασταθεια,και μαλιστα πολλες γατες εχουν μεινει εγκυες ακομα κι αν εχουν κανει την ενεση,οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι και τοσο αποτελεσματικη.Για μαρκαρισμα μπορει να χρησιμοποιει και τα κοπρανα και τα ουρα.Εγω πιστευω οτι ειναι συμπεριφορα που παγιωθηκε,ειτε απο μαρκαρισμα,ειτε επειδη οπως ειπες τα εκανε στη μπανιερα επειδη η λεκανη της δεν ηταν καθαρη.
By evelynkar on 11-10-09, 00:05
Οταν λες παρενεργειες?? εμενα μου πε οτι θα την ανακουφιση για ενα τριμηνο τιποτα αλλο..

να κανω αναλυση αιματος? θα την κανει η κτηνιατρος? γιατι τη μπορει να δειξει??

στην αμμολεκανη γιατι δε παει??

το feliway σε τι μορφη ειναι?
αυτου του ειδους ενεσεις μπορει να προκαλεσουν καρκινο και πυομητρα και ηδη αργησε παρα πολυ να στειρωθει οποτε κινδυνευει διπλα.
αναλυση αιματος θα της κανει η κτηνιατρος, κανε γενικες και βιοχημικες.
για να δεις γιατι δεν παει πρεπει να δεις αν δεν εχει καποιο προβλημα στα νεφρα, στο ουροποιητικο γενικα ή δεν ξερω ποιο αλλο προβλημα. επισης και το στρες μπορει να οφειλεται απο την μετακομιση.
το feliway υπαρχει σε 2 μορφες, ενα με υγρο που μπαινει στη πριζα, και σε σπρευ.
ευχομαι να μην ειναι προβλημα υγειας..
By anesperos13 on 11-10-09, 00:10
δεν νομιζω να ειναι προβλημα υγειας,

διαβαζα τα αρθρα για το πως να το αντιμετωπισω στο ειδικο θεμα και ελεγε οτι μπορει να φοβαται..

σκεφτομαι οτι και στη κρητη πηγαινε σε ενα ησυχο μερος και τα εκανε καμια φορα στην αυλη..

ειναι πολυ φοβιτσιαρα η μαμα και λιγο αντικοινωνικη.. ενω ο γιος που ειναι στο κοσμο του κατουραει και στις δυο αμμολεκανες οτι ωρα να ναι.

επισης ειναι και περσικη μακρυτριχη δλδ που τα εχουν αυτα..

ισως φταιει που και οι δυο αμμολεκανες ειναι στο πισω μπαλκονι που ειναι στενο και ειναι και στο 5ο οροφο και ισως τρομαζει.. θα δοκιμασω να το βαλω η στο αλλο μπαλκονι τη μια η στο μπανιο (αν και μπαινει μεσα στη μπανιερα)

επισης ισως επειδη ο γιος κατουραει και στις δυο δε θελει να πλησιαζει αυτη??

πως κανεις βιοχημικες?? σε εργαστηριο?
By evelynkar on 11-10-09, 00:20
δεν νομιζω να ειναι προβλημα υγειας,

διαβαζα τα αρθρα για το πως να το αντιμετωπισω στο ειδικο θεμα και ελεγε οτι μπορει να φοβαται..

σκεφτομαι οτι και στη κρητη πηγαινε σε ενα ησυχο μερος και τα εκανε καμια φορα στην αυλη..

ειναι πολυ φοβιτσιαρα η μαμα και λιγο αντικοινωνικη.. ενω ο γιος που ειναι στο κοσμο του κατουραει και στις δυο αμμολεκανες οτι ωρα να ναι.

επισης ειναι και περσικη μακρυτριχη δλδ που τα εχουν αυτα..

ισως φταιει που και οι δυο αμμολεκανες ειναι στο πισω μπαλκονι που ειναι στενο και ειναι και στο 5ο οροφο και ισως τρομαζει.. θα δοκιμασω να το βαλω η στο αλλο μπαλκονι τη μια η στο μπανιο (αν και μπαινει μεσα στη μπανιερα)

επισης ισως επειδη ο γιος κατουραει και στις δυο δε θελει να πλησιαζει αυτη??

πως κανεις βιοχημικες?? σε εργαστηριο?
και τις γενικες και τις βιοχημικες θα στις κανει η κτηνιατρος , δλδ μια φορα θα της παρουν αιμα της γατουλας.μετα θα τα στειλει η γιατρος σε εργαστηριο και μετα απο 2 μερες θα βγουν τα αποτελεσματα. δεν ειναι ακριβες αναλυσεις..βασικα καθε 6μηνο ή εστω χρονο πρεπει να τις κανουν, ειναι θεμα ρουτινας
τα περσικα να ξερεις οτι ειναι πολυ επιρρεπη σε νεφρικα προβληματα..
οσο στο οτι ο μικρος παει και στις 2 αμμολεκανες, παιζει και αυτο..αλλα νομιζω πρωτα να αποκλισεις τα προβληματα υγειας..
By anesperos13 on 11-10-09, 00:52
και τις γενικες και τις βιοχημικες θα στις κανει η κτηνιατρος , δλδ μια φορα θα της παρουν αιμα της γατουλας.μετα θα τα στειλει η γιατρος σε εργαστηριο και μετα απο 2 μερες θα βγουν τα αποτελεσματα. δεν ειναι ακριβες αναλυσεις..βασικα καθε 6μηνο ή εστω χρονο πρεπει να τις κανουν, ειναι θεμα ρουτινας
τα περσικα να ξερεις οτι ειναι πολυ επιρρεπη σε νεφρικα προβληματα..
οσο στο οτι ο μικρος παει και στις 2 αμμολεκανες, παιζει και αυτο..αλλα νομιζω πρωτα να αποκλισεις τα προβληματα υγειας..
αρα θα πρεπει να τη παω πρωτα για εξετασεις και μετα για στειρωση!

δε θα ειχε αλλα συμπτωματα?

τι θα κανω με τον χοντρο που κατουραει οπου βρει αμμολεκανη!
By evelynkar on 11-10-09, 01:05
αρα θα πρεπει να τη παω πρωτα για εξετασεις και μετα για στειρωση!

δε θα ειχε αλλα συμπτωματα?

τι θα κανω με τον χοντρο που κατουραει οπου βρει αμμολεκανη!
οπως σου ειπα δεν περνουν χρονο για να βγουν τα αποτελεσματα, οποτε καντε τα πρωτα, συζητειστε τα αποτελεσματα με το γιατρο σου, και μετα κανετε την στειρωση ..

μερικες φορες τα συμπτωματα δεν φαινονται..δεν σου λεω οτι σιγουρα εχει κατι , αλλα ειναι πιο σωστο απο εκει να ξεκινησεις

να την καθαριζεις συχνα, ετσι ωστε να μενει παντα η μια καθαρη..

ελπιζω να βοηθησα, θα σε βοηθησει περισσοτερο ο γιατρος σου οταν την εξετασει
By anesperos13 on 11-10-09, 01:25
ευχαριστω πολυ...
By samis on 28-10-09, 13:21
Γεια σας, πάρα πολύ ενδιαφέρον το forumσας με πολλές πληροφορίες για άσχετους και με πολλές απορίες με τις γάτες όπως είμαι εγώ. Πριν 1 εβδομάδα υιοθέτησα μια περίπου 2 χρονών αδέσποτη θηλυκια γατούλα. Μια κυρία η οποία ταΐζει της γάτες της γειτονιάς μου είπε ότι είναι πολύ ταλαιπωρημένη και έχει περάσει διάφορα. Μου είπε ότι την έχουν πάρει 2 φορές σε σπίτια που υπάρχουν και άλλες γάτες αλλά την άφησαν πάλι στον δρόμο επειδή κάνει τα τσισακια τις εκτός λεκάνης.
Παρόλα αυτά, αποφάσισα να την υιοθετήσω γιατί την αγάπησα απ την πρώτη στιγμή και υπέθεσα ότι ίσως μπορεί να φταίει η συμβίωση με άλλες γάτες. Την πήγα σε ένα γιατρό ο οποίος μου είπε ότι έχει κάποιο πρόβλημα με τον κερατοειδή των ματιών της και ότι αν δεν κάνει θεραπεία μπορεί να τυφλωθεί. Μου είπε ότι την ταλαιπωρεί πολύ αυτό και ότι ποναει συνεχεια. Του είπα και αυτό με τα τσισακια και μου ειπε ότι ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που τα κάνει εκτός λεκάνης.

Την πηρα σπίτι όπου πρέπει καθημερινά να τις βάζω 4 φόρες κάτι σταγόνες “tobradex” και μια φορά πριν κοιμηθεί ένα gelπου λέγεται “dacriogel” Είναι πάρα πολύ ήσυχη και δεν παραπονιέται σχεδόν καθόλου. Αφού την έκανα και μπάνιο και κάθισε κάτω απ το νερό χωρίς να βγάλει κιχ.

Την πρώτη μέρα την περιόρισα στο μπάνιο όπου έκανε τα τσισάκια της μια φορά στο χαλάκι και μια στην λεκάνη της κανονικά. Απο τότε κανονικά πήγαινε στην λεκάνη της εκτός από εχτες που 2 φόρες τα έκανε στον καναπέ.
Η μονή αλλαγή που δεν ξέρω αν φταίει αυτό είναι ότι έβαλα δοκιμαστικά την λεκάνη της την ημέρα στο μπαλκόνι όπου την είδα 2 φορές να πηγαίνει κανονικα και να κανει εκει τσισα και ότι προχθές την έκανα μπάνιο. (ίσως παρόλο που δεν το έδειξε να μην τις άρεσε και να πειράχτηκε)

Τι λέτε να κάνω?.
By ruko on 28-10-09, 15:12
Κατ' αρχάς μπράβο σου που υιοθέτησες αυτή τη γατούλα που το έχει τόσο ανάγκη! Από τις περιγραφές σου φαίνεται πολύ γλυκό και καλόβολο ζωάκι.

Ενδεχομένως το χτεσινό ατύχημα να οφείλεται στην απότομη αλλαγή της τοποθεσίας της λεκάνης. Επίσης είναι πιθανόν το ζώο να είναι ακόμα ελαφρώς στρεσαρισμένο και να μην έχει συνηθίσει εντελώς τον καινούργιο χώρο.

Για την ώρα, θα σου πρότεινα να βάλεις μια δεύτερη αμμολεκάνη στο σημείο που την είχες αρχικά (στο μπάνιο, αν κατάλαβα καλά; ) και να αφήσεις την άλλη στο μπαλκόνι, αφού φαίνεται να τη χρησιμοποιεί. Κι επίσης να απομακρύνεις τα αντικείμενα που έχει λερώσει (ελπίζω να είχες κάποιο κάλυμμα για τον καναπέ σου και να μην τα έκανε κατευθείαν πάνω στο ύφασμα)

Λογικά θα στρώσει με τον καιρό, μου φαίνεται ότι πάει πολύ καλά.
By samis on 28-10-09, 15:19
την ξαναέβαλα πάλι στο μπάνιο την αμολεκάνη οποτε θα παρω μια ακόμα για το μπαλκόνι, δυστυχώς το πλυσιμο δεν το γλυτωσα......
By Σαχ.Αννα on 30-10-09, 00:56
Γειά σας. Το πρόβλημα με τον γάτο μου που έκανε τα τσίσα του σε μιά γωνία στο σαλόνι,το έλυσα τοποθετώντας την τουαλέτα του στο μπάνιο.Από τότε δεν πήγε ποτέ ούτε στην παλιά του γωνία, ούτε στην μπανιέρα όπως έκανε πότε-πότε. Πιστεύω πως πρέπει να βρεί κανείς το μέρος που του αρέσει και αισθάνεται ασφαλής.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.:up:
By samis on 30-10-09, 02:43
εχουν διαφορα τα κακακια τους με τα τσισα? το ρωταο γιατι τα κακακια τις τα κανει κανονικα στην αμολεκανη μονο με τα τσισα εινε το πρωβλημα αλλα και αυτο το κανει μια στο τοσο.
By evelynkar on 30-10-09, 02:46
samis, καλο θα ηταν να κανετε βιοχημικες εξετασεις και γενικες εξετασεις αιματος, για να αποκλησεις οτι γινεται λογω υγειας...ο ραμσουλης της νονικας(ενας περσικος γατουλης) εχει προβλημα με τα νεφρακια του και το κανει..δεν λεω οτι το εχει και η γατουλα σου, αλλα πρεπει να αποκλισεις πρωτα αυτο το ενδεχομενο...
By samis on 30-10-09, 02:49
σιγουρα θα την παρακολουθησω ακομα γιατι την εχω 8 μερες μονο,στην επομενη επισκεψη θα το πω στο γιατρο, αληθεια ποσο κοστιζουν περιπου τετοιες εξετασεις?
By evelynkar on 30-10-09, 03:05
δεν ξερω μονες τους ποσο κοστιζουν, εγω της ειχα κανει βιοχημικες, γενικες και για λοιμωδη περιτονιτιδα και εδωσα 50 ευρω..κανονικα πρεπει να της κανεις και για λοιμωδη περιτονιτιδα , ειτζ και λευχαιμια, γιατι ειναι ανιατες ασθενειες αυτες και ολα τα γατακια τα κανουν..
By samis on 30-10-09, 03:08
wow κανουν τοσες πολλες εξετασεις
By evelynkar on 30-10-09, 03:10
ναι, μια φορα μονο ομως κανεις τις 3 που σου εγραψα, δεν μπορουν να κολλησουν μετα, μονο απο αλλη γατα που ειναι φορεας τις γενικες και βιοχημικες κανονικα 1 φορα τον χρονο.
Αφόδευση εκτός τουαλέτας

καλησπερα σε ολους.
ειμαι νεο μελος και καταρχας θα πρεπει να ευχηθω ολοψυχα αυτο το site να συνεχισει να εχει την επιτυχια που εχει μεχρι τωρα.
Ο λογος που απευθυνομαι σε οποιον μπορει να βοηθησει ειναι οτι εχω ενα κοκκινο πολυ γλυκο και πολυ συναισθηματικο γατακι το οποιο ομως παρουσιαζει την εξης συμπεριφορα: οταν θελει να κανει τα κακα του αποφασιζει να τα κανει στα πλακακια του πατωματος , ενω οταν θελει να ουρισει πηγαινει στην τουαλετα που εχω εξω στο μπαλκονι.
Οπως καταλαβαινετε ειμαι δυο φορες την ημερα με χαρτοπετσετες και γαντια στο χερι για να ταμαζεψω.
Το χειροτερο ειναι οταν αποφασισει να τα σκεπασει με καποια χαλακια ή κουρτινες οποτε πλενω και αυτα.
Το γατακι ειναι περιπου 6 μηνων και το εχω εδω και 4 μηνες οποτε δεν νομιζω οτι δεν εχει εκπαιδευτει ακομα να τα κανει στην αμμο.
Εχω αλλαξει μαρκα αμμου κανα δυο φορες αλλα δεν εχει αλλαξει τιποτα.
εχω προσεξει οτι εχει σκουληκακια.Θα του δωσω φαρμακο την αλλη εβδομαδα.
Υπαρχει περιπτωση να μην κανει τα κακα του στην αμμο λογω των σκουληκιων?
Και τα ουρα του γιατι τα κανει στην αμμο?
Επισης εχω βαλει πολλες φορες την αμμο του μεσα και μαλιστα στα σημεια που τα κανει μπας και αλλαξει τιποτα.
Δυστυχως δεν αλλαξε συνηθειες.
Διαβασα και τα σχετικα μηνυματα απο αλλους ''ομοιοπαθεις" αλλα δεν διαφωτιστηκα.
Για αυτο ξαναβαζω το θεμα μπας και προκυψε καμμια νεωτερη ιδεα.
Σας ενημερωνω οτι εχω αλλα 6 γατακια τα οποια για οποιαδηποτε αναγκη τους πηγαινουν στην τουαλετα.
Τα πηγαινει πολυ καλα μαζι τουσ οποτε δεν τιθεται θεμα οτι εξαιτιας τους δεν θελει να πηγαινει στην τουαλετα.
Ευχαριστω για το χρονο που μου δωσατε διαβαζοντας το μηνυμα.
Εαν υπαρχει καποια ιδεα θα χαρω να την ακουσω.
ευχαριστω
By Πουπουλίνα on 31-10-09, 15:48
καταρχην.......καλως ηρθες!!!!!!!
πρωτη φορα το συναντω αυτο.......να κανει τα κατουρακια του κανονικα στην αμμο,και τα κακακια του εκτος.......ισως οντως,να εχει να κανει με τα σκουλικακια.....λεω ισως...που να ξερω...την αμμο την αλλαζεις οταν πρεπει??? θελω να πω,δεν μυριζει πολυ..ε..??????? γιατι αυτο μου το εκανε παλιοτερα ο μπουκακος μου,αν καμμια φορα ξεχναγα να αλλαξω την αμμο και μυριζε πολυ,για αυτο και μου τα εκανε εκτος....αν και δεν πιστευω οτι ειναι αυτο..
δες τι θα γινει με τη θεραπεια για τα σκουλικακια...και αν θα το ξανακανει...
τον γιατρο σου,τον εχεις ρωτησει για αυτο το θεμα??? ισως ξερει να σου πει...
By julia on 31-10-09, 16:01
Καλωσόρισες Κώστα,

Υπάρχουν πολλές ερμηνείες...
=Να έχει σκουλικάκια
=να ζηλεύει, τα άλλα και να θέλει να σου τραβήξει την προσοχή (το ποιό πιθανό)

=.. λες είναι 5 μηνών.. είναι κοριτσάκι? γιατί ίσως να είναι και μαρκάρισμα (σημάδια προ οίστρου)....
=να της μυρίζει το σημείο και να το έχει καταχωρίσει τουαλέτα. Θέλει πολύ καλό πλύσιμο με ξύδι, και εσένα έτοιμο μόλις την δείς να πηγαίνει να την βουτάς και να την βάζεις στην τουαλέτα...
= Να μην είναι καθαρή η τουαλέτα..(ίσως να έβαζες και 2η..)
Ανάμεσα σε 6 γατιά μπορεί να της έχει πέσει και λίγο βαρύ, και να είναι και σημάδι στρες.
By gremlin on 26-11-09, 09:02
πιπι στο υδρομασαζ!!

Καλησπέρα, ο ένας από τους 3 γάτους μας, , οι οποίοι είναι 2,5χρ και ευνουχισμένοι, ο φουντωτός και μακρίτριχος Gremlin κάποιες φορές κάνει τσίσα του στο υδρομασάζ!!! Η αμμολεκάνη τους είναι κλειστή και είναι στο μπάνιο( στον ίδιο χώρο). Επίσης μία και μοναδική φορά έχει κάνει κακάκια του στην πετσέτα των ποδιών…
Την τελευταία φορά που πήγε να κάνει τσίσα του στο υδρομασάζ και τον είδα εφάρμοσα αυτό που μου είχε πει ο κ. Πάνος ο γατογιατρός μας παλιότερα, τον τρόμαξα! Μόλις πείρε θέση άνοιξα το νερό από το ακουστικό και ο θόρυβος τον τρόμαξε τόσο που έφυγε προς την πόρτα και καθόταν και με κοιτούσε απορριμμένος μην έχοντας καταλάβει τι έχει γίνει. Να σημειωθεί ότι δεν βράχηκε..!!!:up:
Από τότε, έχει περάσει 1 μήνας και δεν το έχει ξανακάνει……και ελπίζω να μην το ξανακάνει ΠΟΤΕ…
Λέτε να έχει κάποιο πρόβλημα? Πιστεύω ότι οφείλετε στο γεγονός ότι είναι μακρίτριχος και δεν συμπαθεί πολύ την αμμολεκάνη, βέβαια δεν το έχει ξανακάνει ποτέ μόνο μόλις αλλάξαμε σπίτι μετά από 3 βδομάδες. Τι λέτε?
By Σαχ.Αννα on 26-11-09, 18:41
Ποτέ μη λες ποτέ!Νομίζω πως αν το κάνει μιά φορά σε ανύποπτο χρόνο θα σου το ξανακάνει.Εχω καταλήξει να πιστεύω πως έχει να κάνει με την ψυχολογία και την βαρεμάρα του.Ο δικός μου γάτος είναι πια παπούς και είμαι αναγκασμένη να είμαι πολυ προσεκτική.Τον τελευταίο καιρό τον βάζω εγώ στην τουαλέτα του γιατί δεν του έχω καθόλου εμπιστοσύνη. Εχει βρέξει τις μπότες μου, το χαλάκι της κρεβατοκάμαρας και μια φορά το πάπλωμα.
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 14:08
περιεργη συνηθεια!!!

χαιρεται!!! αποφασισα κ εγω να στειλω το προβλημα μ στο forum!!! εδω κ εναμιση μήνα εχω ενα περσικο γατούλι που το αγαπαω πολυ!!! ειναι ενα αξιαγάπητο ζωάκι αλλα τον τελευταιο καιρό έχουμε ένα πρόβλημα... ενω στις αρχές πηγαινε κανονικά στιην αμμο του.. τωρα πια πηγαίνει κ στην αμμο αλλα κ σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού.. ότι κ να κάνω δεν καταλαβαίνει κ λυπάμαι να το χτυπάω...μπορείτε να μου πείτε γιατί το κάνει αυτό?? ολες μου οι φίλες που έχουν γατάκι δεν κάναν ποτέ κάτι παρόμοιο...help!!!!!!!!!!!!!
By ruko on 27-11-09, 14:08
gremlin, πιστεύω ότι τα ατυχηματάκια που αναφέρεις οφείλονται σε άγχος. Το ένα τουλάχιστον είναι σχεδόν σίγουρα απ' αυτό, αφού, όπως λες, έγινε λίγο αφότου μετακομίσατε.
Αν όμως ο γάτος σου δεν πολυσυμπαθεί τη λεκάνη, ίσως να άξιζε τον κόπο να αλλάξεις τη μάρκα της άμμου ή να βάλεις τη λεκάνη σε κάποιο άλλο σημείο. Δες τη δεύτερη σελίδα του άρθρου για λεπτομέρειες.

Σαχ.Αννα, μπορεί το πρόβλημα του γάτου σου να μην είναι ψυχολογικό, αλλά να οφείλεται σε ακράτεια, ιδίως αν είναι παππούλης. Μπορείς να ρωτήσεις τον για επιβεβαίωση, αν και δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά γι' αυτή την περίπτωση.
By ruko on 27-11-09, 14:21
Αρχική Δημοσίευση από vicky galanopoulou
χαιρεται!!! αποφασισα κ εγω να στειλω το προβλημα μ στο forum!!! εδω κ εναμιση μήνα εχω ενα περσικο γατούλι που το αγαπαω πολυ!!! ειναι ενα αξιαγάπητο ζωάκι αλλα τον τελευταιο καιρό έχουμε ένα πρόβλημα... ενω στις αρχές πηγαινε κανονικά στιην αμμο του.. τωρα πια πηγαίνει κ στην αμμο αλλα κ σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού.. ότι κ να κάνω δεν καταλαβαίνει κ λυπάμαι να το χτυπάω...μπορείτε να μου πείτε γιατί το κάνει αυτό?? ολες μου οι φίλες που έχουν γατάκι δεν κάναν ποτέ κάτι παρόμοιο...help!!!!!!!!!!!!!
Βίκυ, καλώς ήρθες.

Μετέφερα την απορία σου στο σχετικό άρθρο. Διάβασέ το και θα βρεις διάφορους τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος του γατούλη σου.
By evelynkar on 27-11-09, 15:06
Αρχική Δημοσίευση από vicky galanopoulou
θες να πεις οτι το χτυπας??
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:09
οχι βεβαια. μονο του φωνάζω αλλα δεν νομίζω να καταλαβαίνει... ειναι ενα γλυκο μωράκι πως μπορώ να το χτυπίσω
By evelynkar on 27-11-09, 15:13
μηπως χρησιμοποιεις χλωρινη για να καθαριζεις το σημειο? επειδη η χλωρινη τους μυριζει σαν ουρα και πανε ξανα εκει..

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους