Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,189 εγγεγραμμένα μέλη και 718,319 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 363 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 07-11-10:

Εμφανίζεται κυρίως σε στειρωμένους αρσενικούς γάτους. Η ουρήθρα φράζει από άλατα στρουμβίτη με αποτέλεσμα διαταραχές στην ούρηση,συχνοουρία ή δυσουρία δηλαδή δυσκολία στην ούρηση, πολλές φορές αιματουρία ακόμα και μερική ή πλήρη κατακράτηση του ούρου λόγω έμφραξης της ουρήθρας. Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση και πρέπει να γίνει άμεσα απόφραξη της ουρήθρας και να...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-13 στις 19:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By Elion on 29-06-11, 08:15
Απάντηση: Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

προτείνω να πας σε ένα pet shop να ζητήσεις μία κονσερβούλα για φρεσκοχειρουργημένο ζωάκι, υπάρχουν κάποιες που είναι πολύ πολύ νόστιμες για να τα προκαλέσουν να φάνε έστω και λίγο... το έκανα και εγώ αυτό όταν στείρωσα τη γάτα μου που δεν έτρωγε... είχε αποτέλεσμα
Παράθεση
By manosandr on 30-06-11, 13:29
Καταρχάς σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και την προθυμία να μας βοηθήσετε...

Σήμερα πήγαμε τον Σπίθα σε άλλο κτηνίατρο για μια δεύτερη γνώμη. Μας είπε ότι το γατί είναι σοβαρά αφυδατωμένο και του έβαλε ορό για καμιά ώρα. Μετά ο Σπίθας ζωήρεψε λίγο και πέταξε τις βελόνες και τα σωληνάκια από πάνω του...
Ο γιατρός μας είπε ότι στην παρούσα φάση, εφόσον ουρεί κανονικά, θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε την αφυδάτωση και μετά βλέπουμε και την ουρολιθίαση. Μας έδωσε και μια κονσέρβα recovery που όντως του προξένησε κάποιο ενδιαφέρον.
Αύριο θα τον ξαναπάμε για ορό. Ας ευχηθούμε να αναρρώσει, γιατί έχει μαυρίσει η ψυχή μας να τον βλέπουμε έτσι μαραζωμένο...

Ίσως όντως σε κάποιους να φαίνονται υπερβολικά όσα κάνουμε για τα ζώα μας, αλλά εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να μην προσπαθήσουμε έστω να τα βοηθήσουμε.....

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ και θα σας κρατώ ενήμερους!
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 30-06-11, 13:36

Μακαρι να πανε ολα καλα...το ευχομαι μεσα απο την καρδια μου πραγματικα!
Εφαγε καθολου ο ερμος;
ΥΓ...σε κανεναν απο εδω(μονιμο θαμμωνα τουλαχιστον)..δεν φαινονται υπερβολικα,... αυτα που κανεις..πιστεψε με...
Παράθεση
By Ατσίδας on 30-06-11, 14:03
Μόλις πάρει λίγο τα πάνω του θα γίνει καλά.

Πώς τον είδες τον γιατρό. Δεν έδειξε πως νοιάζεται? Πως το νιώθεις?Εμένα από αυτά τα λίγα που περιέγραψες μου φάνηκε καλός. Ειδικά μια που ο Σπίθας συνήλθε κάπως. Να ξαναπάτε αύριο!

Κι όσο γι αυτά που κάνετε δεν μας φαίνονται υπερβολικά. Εγώ όταν έτρεχα τα δικά μου ή αδέσποτα υπήρχε κόσμος που με έλεγε υπερβολική κι ότι ζώα είναι, πως κάνω έτσι. Δεν τους κακίζω, προφανώς δεν έχουν ζώα γι αυτό και δεν καταλαβαίνουν.

Χαιρόμαστε που σας έχουμε στην παρέα μας. Περιμένουμε νέα σας.
Παράθεση
By Elion on 30-06-11, 14:53

καλή ανάρρωση!!!
Παράθεση
By manosandr on 05-07-11, 08:03
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Λοιπόν, ο Σπίθας είναι αρκετά καλύτερα πλέον. Κάνει μικρές βόλτες, τρώει (λίγο όμως) και ουρεί χωρίς πρόβλημα.
Το βασικότερο πρόβλημα πλέον (για εμάς) είναι ότι ουρεί σε απρόβλεπτο χρόνο και τόπο. Ενώ πάει στην άμμο του, μπορεί να ουρήσει και πάνω στον καναπέ που είναι ξαπλωμένος. Χτες ήταν μαζί μας πάνω στο κρεβάτι και ξαφνικά... νιώσαμε μια υγρασία...
Ελπίζω με την αντιβίωση και με την πάροδο του χρόνου να βελτιωθεί κι αυτό.

Σας χαιρετώ!
Παράθεση
By ρενακι 13 on 21-08-11, 04:38

ολη νυχτα διαβαζω,το δικο μου δυστυχως εφυγε,σε κανεναν τετοια αρωστια,δεν υπαρχει αυτο το πραγμα να βλεπεις το ζωο να μην ουρει,αυτο που θελω να πω ειναι προσοχη στα ουρα των γατιων μας,στη διατροφη τους,και επειγον κτηνιατρος δεν εχει πολυ χρονο αυτη η παθηση.ειδικα στη δικη μου περιπτωση που ηταν πολυ μικρο το πεος και δεν εμπαινε καν ο καθετηρας.ανησυχω και για το αλλο αρσενικο,εχω παθει φοβια με τα ουρα,13 χρονια εχω γατα ποτε δε μου ξαναετυχε κατι αναλογο.
Παράθεση
By κατερινα _mich on 25-08-11, 10:09

καλημερα!!!εχω ενα γατο στειρωμενο εδω και 2 μηνες.4 μερες μερεσ ο γατουλης μου δεν τρωει!!επαθε εμφραξη η ουρηθρα του.το πηγα στο κτηνιατρο το εκανε πλυση και το εβαλε καθετηρα για 2 μερες,τωρα που το βγαλαμε ειναι αδυναμο και συνεχιζει να μην τρωει.το ξαναπηγα στο γιατρο και εχει υποθερμια.φοβαμαι για το χειροτερο!!!ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να το ειχε καιρο και το πηγα στο τσακ.μακαρι να ζησει,κανω οτι μπορω.υπαρχει καμια παρομοια περιπτωση?help
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 25-08-11, 10:15
Αρχική Δημοσίευση από κατερινα _mich
καλημερα!!!εχω ενα γατο στειρωμενο εδω και 2 μηνες.4 μερες μερεσ ο γατουλης μου δεν τρωει!!επαθε εμφραξη η ουρηθρα του.το πηγα στο κτηνιατρο το εκανε πλυση και το εβαλε καθετηρα για 2 μερες,τωρα που το βγαλαμε ειναι αδυναμο και συνεχιζει να μην τρωει.το ξαναπηγα στο γιατρο και εχει υποθερμια.φοβαμαι για το χειροτερο!!!ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να το ειχε καιρο και το πηγα στο τσακ.μακαρι να ζησει,κανω οτι μπορω.υπαρχει καμια παρομοια περιπτωση?help
Ναι υπάρχουν δυστυχώς.Κάνε τον κόπο και δες εδω,σε αυτό το θεμα την προηγούμενη σελίδα.Η elion,έχει αντιμετωπίσει το ίδιο,και με επιτυχία νομίζω.Μακάρι να σας πάνε όλα καλά.
Παράθεση
By Elion on 25-08-11, 11:16

Κατερίνα να ξέρεις ότι πρέπει να λειτουρείς γρήγορα με αυτή την πάρθηση. Είναι επικίνδυνο και πρέπει να παρακολουθείς το πόσο συχνά ουρεί ο γατούλης σου και με τι πίεση βγαίνουν τα ούρα. Τώρα που έβγαλε τον καθετήρα δυσκολεύεται;
Πάντως προτείνω να μην περιμένεις την επόμενη αντίδραση του γατουλινιού σου, πάρε γνώμη και άλλου γιατρού, ο κτηνίατρος παρόλα αυτά τι σου πρότεινε να κάνεις;

Αρχικά να σου πω ότι από την πείρα που έχω μου φαίνονται λίγες οι δύο μέρες με καθετήρα, ο δικός μου όλες τις φορές τον είχε μία εβδομάδα.

Αν χρειαστείς τηλέφωνα γιατρών είμαι στη διάθεσή σου, στείλε μου ένα μήνυμα και σου στέλνω όλα όσα είχα βρει όταν το αντιμετώπισα εγώ.

Καλημέρα
Παράθεση
By κατερινα _mich on 25-08-11, 11:29

σευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!ο κτηνιατρος μου ειπε να το παρακολουθω οσο μπορω οταν πηγαινει να ουρησει!!και πηγαινει συνεχεια αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την στιγμη τον εχω στον κτηνιατρο,το εβαλε οξυγονο,ορο και τον εκανε ενεση μπας και του ερθει ορεξη για να φαει!!αυτο με στεναχωρει που ειναι πολυ ακεφος και δεν τρωει!!μπορει και να μη το προλαβα γιατι μενει εξω απτο σπιτι και ειναι δυσκολο να τον προσεχω παντα!!κανω οτι μπορω!!οταν εβγαλε τον καθετηρα του εκανε πλυση και ειπε οκ τα ουρα βγαινουν καθαρα.απλα σημερα που τον ειδε ενιωθε τη κυστη του σκληρη χωρισ να ειναι γεματη.μηπως επαθε βλαβη τι να πω δε ξερω!!μακαρι να συνελθει...ο δικος ειχε το ιδιο προβλημα?πως ειναι?
Παράθεση
By Elion on 25-08-11, 11:52

Ο δικός μου έφραζε σχεδόν μια φορά το χρόνο, τελικά έφραξε εντελώς και καταλήξαμε σε χειρουργείο. Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από τότε και όλα πάνε καλά.
Ουρεί κανονικά και τρώει αλεσμένα κοτοπουλο με αρακα, καρώτο και ρύζι, φτου φτου μη τον ματιάσω πηγαίνει μια χαρά και είναι και πολύ πιο ευδιάθετος από πριν.
Παράθεση
By κατερινα _mich on 25-08-11, 11:54
χαιρομαι πολυ που τωρα ειναι καλα!!!ελπιζω να γινει και ο δικος μου!!
Παράθεση
By Elion on 25-08-11, 11:56

Εύχομαι τα καλύτερα και για τον δικό σου, ότι πληροφορία χρειαστείς στείλε μου μήνυμα να σου πω.
Ελπίζω να το αντιμετωπίσετε απλά με αντιβίωση και πλύσεις και να ξαναβρει το κέφι του για φαγάκι και παιχνίδι!!!
Παράθεση
By κατερινα _mich on 25-08-11, 12:02
σευχαριστω πολυ!!!!το ελπιζω!!
Παράθεση
By κατερινα _mich on 25-08-11, 12:47

ο κτηνιατρος ειπε οτι μπορει να πειραχτηκε το νεφρο του.το ειδε λιγο πρησμενο και θα το κανει εξετασεις!το εχει κρατησει εκει.υπομονη....
Παράθεση
By ρενακι 13 on 25-08-11, 19:48

ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απ την καρδια μου,ειναι μια παθηση που δεν μας δινει χρονο,καλα εκανες και το αφησες στον κτηνιατρο,περαστικα να ειναι,να ξερες ποσο σε καταλαβαινω...
Παράθεση
By katerina_mich on 26-08-11, 10:11

δυστυχως ο γατουλης κατεληξε... καναμε οτι μπορουσαμε!!!
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 26-08-11, 10:13
Αρχική Δημοσίευση από katerina_mich
δυστυχως ο γατουλης κατεληξε... καναμε οτι μπορουσαμε!!!
Αχ πόσο κρίμα.Λυπάμαι πάρα πολύ Κουράγιο..
Παράθεση
By katerina_mich on 26-08-11, 10:17

τυρανιοταν ο καημενος!!νιωθω τυψεις που τον στειρωσα!μπορει να μη παθαινε τιποτα απο αυτα..
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 26-08-11, 10:23

Μπορείς να μας πεις πόσο χρονών εμφάνισε τη νόσο;Όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει μιλούν για νεαρές ηλικίες κυρίως(μέχρι 6 ετών ,χωρίς να αποκλείεται βέβαια η πιθανότητα να την εμφανίσουν και αργότερα)

Μην νιώθεις τύψεις.Απο ότι έχω δει..μάλλον η κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο,σε συνδυασμό και με άλλους παράγοντες βέβαια.Πρόσφατα η φίλη μας η Ρενάκι,έχασε ενα γατάκι 4 μηνών(αν θυμάμαι καλά),απο την ίδια ασθένεια..Σαφέστατα και δεν ήταν στειρωμένο.Η στείρωση σίγουρα επιβαρύνει τα αρσενικά,αλλά δεν το παθαίνουν όλοι οι στειρωμένοι.
Παράθεση
By Ceres Victoria on 26-08-11, 11:07

Λυπάμαι πολύ... καλό του ταξίδι
Ενοχές μη νιώθεις επειδή τον στείρωσες. Οι γνώμες τον κτηνιάτρων διιστανται πάνω σε αυτό. Συνήθως τα στειρωμένα αρσενικά είναι πιο ευάλωτα όταν έχουν στειρωθεί σε ηλικία μικρότερη των 6 μηνών (έτσι μου είχε πει ο κτηνίατρός μου). Πολλές γάτες δυστυχώς έχουν προδιάθεση
Παράθεση
By katerina_mich on 26-08-11, 11:14

οταν τον στειρωσα ηταν 1 χρονου και 2 μηνων!!και κατεληξε μετα απο εναμιση μηνα!!ολα ειναι προσφατα!
Παράθεση
By ΞένιαΚ on 26-08-11, 11:49
Αρχική Δημοσίευση από katerina_mich
τυρανιοταν ο καημενος!!νιωθω τυψεις που τον στειρωσα!μπορει να μη παθαινε τιποτα απο αυτα..
Μην έχεις τύψεις που τον στείρωσες. Έκανες αυτό που οι περισσότεροι θεωρούμε σωστό για την υγεία τους. Και ο αλήτης μου εμφάνισε fus και χρειαστηκέ νε καθετηριαστεί 3 φορές προτού ακόμα τον στειρώσω. Η λύση που ταίριαξε σε εμάς ήταν να μην ξαναφάει ποτέ ξηρή τροφή. Η κτηνίατρος μας είπε να το δοκιμάσουμε για ένα χρονικό διάστημα και άν βλέπαμε ότι ξαναέφραζε θα πηγαίναμε χειρουργείο. Από τότε έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια και ο αλήτης δεν ξαναείχε ποτέ πρόβλημα.

Λυπάμαι πολύ για το γατάκι που έφυγε. Το μόνο παρήγορο είναι ότι δεν πονάει πια. Καληνύχτα γατάκι εκεί ψηλά...
Παράθεση
By Ατσίδας on 26-08-11, 17:52

Κρίμα. Σίγουρα κάνατε ότι μπορούσατε και σίγουρα ένιωσε την αγάπη και την φροντίδα σας.

Δεν φταίει που τον στείρωσες. Κι εγώ έχω στειρώσει τα περισσότερα αρσενικά γατιά μου. Ένα δύο το πάθανε. Παίζουν πολλά ρόλο η στείρωση δεν φταίει από μόνη της.

Κουράγιο...
Παράθεση
By ρενακι 13 on 26-08-11, 20:04

μην νιωθεις ενοχες ακριβως πριν μια εβδομαδα εχασα το γατακι μου απ την ιδια νοσο και ηταν μονο δυο μηνων(οχι τεσσαρων)μια σταλια ηταν η ψυχουλα μου,βεβαια εγω δεν ειχα τη δυνατοτητα να το αφησω σε κτηνιατρο η να του κανω χειρουργειο,εδω δεν εχουμε τετοιες μοναδες.του εκανα ευθανασια με βαρια καρδια,γιατι ηταν τοσο μικρο που ουτε καθετηρας εμπαινε να το ανακουφησει,κι εχω εχω ενοχες,πιστευα πως αν εμενα καπου αλλου,αν εκανε ενχειρηση,αν,αν,αν.αλλα απ οτι βλεπω και εσυ που εκανες τα παντα παλι δε σωθηκε.λυπαμαι πολυ για το γατακι σου,το περασα και ποναει παρα πολυ ολη η κατασταση,εκανες οτι μπορουσες,δε νομιζω να παιζει ρολο η στειρωση,μαλον γενετικο ειναι το θεμα,Η το τονιζω οι τροφες,κι εκει εχω ενοχες γιατι
λογω οικονομικων δεν του επερνα κατι καλλυτερο,αλλα τροφη απ το σουπερ-μαρκετ.
τα συληπητηρια μου λυπαμαι πολυ.
Παράθεση
By Ατσίδας on 27-08-11, 00:32

Ρενάκι μην αισθάνεσαι τύψεις για την περιοχή σου που δεν έχει γιατρό, ούτε και για την τροφή που έδεινες. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι να γίνει. Η μητέρα μου ταϊζει 16 αδέσποτες γάτες της γειτονιάς που τρώνε φτηνές γατοτροφές, δίνουν οι γείτονες μαγερεμένο φαϊ και πιάνουν κι αυτές ότι βρουν και δεν έχουν προβλήματα. Είναι δύσκολο να συντηρείς 16 γάτες. Το παρήγορο είναι πως δεν πεινάν και πως τον χειμώνα τους έχει φωλιές με πανάκια για να προφυλάγονται από την βροχή και το κρύο.

Σίγουρα Katerina_mich και ρενακι 13 είστε καλές γατομαμάδες. Μέσα στην ατυχία τους τα γατάκια σας είχαν εσάς που τα φροντήσατε και τα αγαπήσατε.
Παράθεση
By ρενακι 13 on 27-08-11, 00:57
Αρχική Δημοσίευση από Ατσίδας
Ρενάκι μην αισθάνεσαι τύψεις για την περιοχή σου που δεν έχει γιατρό, ούτε και για την τροφή που έδεινες. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι να γίνει. Η μητέρα μου ταϊζει 16 αδέσποτες γάτες της γειτονιάς που τρώνε φτηνές γατοτροφές, δίνουν οι γείτονες μαγερεμένο φαϊ και πιάνουν κι αυτές ότι βρουν και δεν έχουν προβλήματα. Είναι δύσκολο να συντηρείς 16 γάτες. Το παρήγορο είναι πως δεν πεινάν και πως τον χειμώνα τους έχει φωλιές με πανάκια για να προφυλάγονται από την βροχή και το κρύο.

Σίγουρα Katerina_mich και ρενακι 13 είστε καλές γατομαμάδες. Μέσα στην ατυχία τους τα γατάκια σας είχαν εσάς που τα φροντήσατε και τα αγαπήσατε.
σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,πριν μια εβδομαδα ακριβως υπεφερε η ψυχουλα μου και ειναι νωπο ακομα,σαν αυριο,πεθανε.ολο τα μετραω και ξεχναω οτι δεν ειναι πια 5,να σκεφτεις τη πρωτη μερα ελεγα πως θα τα καταφερω με 5 μωρα γατακια?και τωρα μου λειπει εκεινο το πεμπτο!!κανω κουραγιο για τα υπολοιπα,οταν ουρουν ειμαι απο πανω ειδικα στον αρσενικο,δεν παλευεται αυτη η παθηση,δε το χω ξαναδει ποτε χρονια ειχα γατες κι εγω σαν τη μαμα σου,αλλες μεσα αλλες απλα τις ταιζα εξω,αυτο δεν το χω ξαναδει.μακαρι ολα τα ζωα να φευγαν ηρεμα απο βαθια γεραματα!
Παράθεση
By Ceres Victoria on 27-08-11, 01:23

Δυστυχώς δεν μπορούμε να πάμε ενάντια στους νόμους της φύσης, οπότε μη νιώθετε άσχημα αν δεν καταφέρατε να σώσετε το ζωάκι σας. Κάποια δυστυχώς πεθαίνουν νωρίτερα και κάποια αργότερα, δεν γίνεται να το αποφύγουμε
Παράθεση
By manemoi on 01-09-11, 11:33
Γεια σε όλους,

FUS και (ιδιοπαθής) κυστίτιδα είναι πολύ κοντά στα συμπτώματα. Απλά στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχουν λίθοι.
Στο Λάρυ μας εμφανίστηκε ξανά ακριβώς 12 μήνες μετά από την πρώτη εμφάνιση. Την πρώτη φορά καθυστερήσαμε και πέσαμε και σε λάθος κτηνίατρο που κόντεψε να το στείλει το γατάκι. Ο καθετηριασμός έσωσε την κατάσταση.
Μιας και μας συνέβει και τις 2 φορές 15αύγουστο σε διακοπές, έχουμε στοχοποιήσει το εμφιαλωμένο νερό (λόγω μαγνησίου κτλ).
Το σίγουρο
, που έχει αναφερθεί πολλές φορές παραπάνω, είναι πως χρειάζεται καθημερινός έλεγχος των ούρων (ποσότητας και συχνότητας) και η συμβουλή γιατρού σε κάθε περίπτωση ανωμαλίας.

Ο Λάρυ σας χαιρετά, κεφάτος, παιχνιδιάρης και πλέον, μετά τη δεύτερη φορά, πιο σοφός...

ps: αντιμετώπιση με αντιβίωση, φακελάκια c/d που βοηθάνε το PH για ένα μήνα τουλάχιστον και πολύ φροντίδα...

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-
Παράθεση
By sakos on 10-11-11, 23:39

καλησπέρα! έχω έναν μικρο περση 6 μηνων. απο τις 26 οκτωβρη παρουσιασε προβλημα με το ουροποιητικο του.μπαινει πολυ συχνα στην τουαλετα, ουρει ελαχιστα κα με αιματακι..τον πηγα κατευθειαν στον κτηνιατρο ο οποιος δεν βρηκε καποια κυστη και ειπε πως ειναι ιδιαιτερα μικρος για ουρολιθιασεις. αρχισα κατευθειαν αντιβιωση,ενω την επομενη μερα του βαλαμε καθετηρα καθως προσπαθουσε να ουρησει και δεν μπορουσε.. τον κρατησαμε μια μερα.. μετα ενω τον εβλεπα καλυτερα, παλι αρχισε να ουρει με αιμα..(δεν εχουμε διακοψει την αντιβιωση). τωρα μολις τελειωσει η αντιβιωσει ειπε ο κτηνιατρος να περιμενουμε μια βδομαδα και επειτα να κανουμε καλλιεργεια ουρων. ειμαι πολυ στεναχωρημενη και αγχωμενη,, τι να εχει ο μικρουλης μου? του δινω μια τροφη ειδικη για το ουροποιητικο..αν και πριν αρχισουν τα προβληματα του ειχα δωσει μια φθηνη γιατι ειχα ξεμεινει.. αλλα γιατι δεν περναει μετα απο τόσες μερες αντιβιωση?? ξερω πως δεν ειστε κτηνιατροι αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας γιατι ειμαι πολυ αγχωμενη μεχρι να γινει η καλλιεργεια,, ευχαριστω !
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 11-11-11, 00:00

Καλησπερα.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πηγαινε σε δευτερο κτηνιατρο.Το οτι ειναι μικρος δεν εχει σημασια,Παιζουν ρολο και κληρονομικοι παραγοντες.Δες και το αρθρο στην αρχη,που λεει οτι το παθαινουν συνηθως σε νεαρη ηλικια.
Ευχομαι να μην εινι κατι τετοιο..αλλα πρεπει οπωσδηποτε να κινηθεις γρηγορα...και να παρεις γνωμη 2ου κτηνιατρου.
Παράθεση
By ΞένιαΚ on 11-11-11, 11:04

Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχοντας περάσει τα ίδια με τον αλητάκο μου που ήταν ημίαιμος πέρσης, πριν πολλά χρόνια, θα σου έλεγα τα εξής:
1ον Θα συμφωνήσω με την πουπουλίνα. Οπωσδήποτε τη γνώμη δεύτερου γιατρού ( η ηλικία δεν παίζει ρόλο στις ουρολιθιάσεις) και μένα το εμφάνισε μηνών, πριν καν στειρωθεί.
2ον Καλό θα ήταν να κάνετε και έναν υπέρηχο για να δείτε και να αξιολογήσετε το πρόβλημα καλύτερα
3ον Η γνώμη μου είναι να σταματήσεις να του δίνεις, προσωρινά τουλάχιστόν, ξηρή τροφή. Υπάρχουν κονσερβές/ φακελάκια για το συγκεκριμένο πρόβλημα και επειδή περιέχουν αρκετή υγρασία μειώνουν το πρόβλημα.
Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, τότε ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τη λύση του χειρουργείου με κάποιον γιατρό που εμπιστεύεσαι. Αυτός θα σου εξηγήσει και την διαδικασία.
Παράθεση
By sakos on 12-11-11, 16:57

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. κατουραει κανονικη ποσοτηα συνηθως αλλα δυστυχως με αιμα.. παρ ολα αυτα ειναι ευδιαθετος,,τρωωει πολυ(οπως παντα), παιζει με την αλλη γατουλα μου..τι να πω? περιμενω πως και πως την καλλιεργεια.. ο κτηνιατρος ειπε πως μπορει να μην δειξει και τιποτα.. εαν εχει καποια ουρολιθιαση πως αντιμετωπιζεται? πρωτη φορα εχω αρσενικο ,, επομενως ειμαι ασχετη με τετοια θεματα :-(.. και παλι ευχαριστω!
Παράθεση
By ρενακι 13 on 12-11-11, 17:11

να μην το αμελησεις,να το ψαξεις οσο μπορεις,κατ αρχην θελει ειδικη διατροφη,προσοχη στις κροκετες,καλο ειναι ν αποφευγονται οσο το ζωακι ουρει αιμα αλλα και στην πορεια της ζωης του,υπαρχουν ειδικες τροφες γιαυτη την παθηση.
εχω ακουσει ακομα και επεμβαση που κανουν και το κανουν θυλικο το γατι,δλδ δεν εχει πουλακι,εχει τρυπουλα ωστε να μην φραζει με τα ουρα.εχω χασει γατακι ετσι το καλοκαιρι και ηταν μονο 2 μηνων,ηταν τοσο μικρο που δεν χωρουσε καθετηρας και του καναμε ευθανασια,να προσεχεις αν σταματησει να ουρει,δεν υπαρχει χρονος,αν δλδ βγαζει σταγονες μονο και δειχνει να κατουριεται αλλα να μην μπορει να ουρησει,τρεχα γρηγορα για καθετηρα.ευχομαι να ειναι ολα περαστικα,να ειναι μια απλη ουρολοιμωξη και να περασει.καλη τυχη μεσα απ την καρδια μου!
Παράθεση
By sakos on 12-11-11, 17:36

ευχαριστω πολυ.. τον εβαλα ηδη μια φορα καθετηρα.. τωρα ουρει αλλα με αιμα..αλλα αν ηταν μια ουρολοιμωξη δεν θα περνουσε με την αντιβιωση???
Παράθεση
By sakos on 12-11-11, 18:05

ευχαριστω πολυ..του δινω τροφη urinary..και εχει βαλει ηδη μια φορα καθετηρα.. το μονο που μου δινει κουραγιο αλλα με μπερδευει ταυτοχονα ειναι οτι ο ιδιος δεν δειχνει ανησυχος και αρρωστος, και δεν εχει αλλαξει καθολου η συμπεριφορα του.. τι να πω..αλλα αν ηταν ουρολοιμωξη δεν θα περνουσε με την αντιβιωση??
Παράθεση
By manosandr on 12-11-11, 21:49

Γεια σε όλους και όλες,

Κι εμένα ο γάτος μου εμφάνισε 2 φορές ουρολιθίαση και μάλιστα την δεύτερη φορά κόντεψε να μας αποχαιρετίσει για πάντα. Κι αυτό γιατί το έπαθε Σάββατο, ο κτηνίατρος μας έλειπε και ο εφημερεύων κτηνίατρος φοβόταν να του βάλει καθετήρα, γιατί δεν ήταν δικό του περιστατικό... Οπότε, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, αν δεν μπορεί να ουρήσει, πρέπει να καθετηριαστεί άμεσα!
Για την αντιβίωση, να ξέρεις ότι υπάρχουν ειδικές αντιβιώσεις για το ουροποιητικό των κατοικιδίων, οι οποίες είναι αρκετά αποτελεσματικές.
Θυμάμαι ότι ο δικός μας γιατρός του συνέχισε την αντιβίωση για αρκετό καιρό, μέχρι να σταματήσει να ουρεί αίμα.
Να ξέρεις ότι ο καθετηριασμός είναι επεμβατική διαδικασία και, παρότι σώζει την ζωή του γάτου, εντούτοις πληγώνει την ουρήθρα. Οπότε, η αντιβίωση προλαμβάνει και το ενδεχόμενο να προσβληθεί σε δεύτερο χρόνο από ουρολοίμωξη.

Επίσης του δίναμε αρκετό νερό, με σύριγγα, ώστε να ουρεί συχνά και να καθαρίζει η κύστη του. Είναι σημαντικό να πίνει πολύ νερό, γιατί ενδέχεται να πάθει αφυδάτωση. Ένα κόλπο που μας πρότεινε ο κτηνίατρος για να παίρνει αρκετά υγρά ο γάτος ήταν να διαλύουμε την κονσέρβα που του δίναμε σε αρκετό νερό. Έτσι ο γατούλης, που είναι και λαίμαργος, γλύφει μέχρι και την τελευταία σταγόνα!
Παράθεση
By sakos on 13-11-11, 12:54

ευχαριστω πολυ! αυτο με την ειδικη αντιβιωση δεν το ηξερα αλλα δεν μπορωνα του τη δωσω τωρα γιατι θα κανουμε καλλιεργεια σεκαμια βδομαδα! τεσπα ευχαριστω και ελπιζω να ειναι μια απλη ουρολοιμωξη:-(
Παράθεση
By ΚΟΡΑΛΙΑ on 14-11-11, 19:36
Ο Ολιβερ εγχείρίστηκε 2 φορές από τον κ.Λυσίμαχο Παπάζογλου(ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, είναι ειδικός σε εγχειρήσεις στην συγκεκριμένη περιεοχή σε γατάκια) και μέχρι σήμερα είναι όλα καλά. Βέβαια αναγκαστήκαμε να κάνουμε κάτι σαν παραφύση εξοδο για τα τσισάκια αλλά μέχρι στιγμής είναι όλα καλά, αν και το καλοκαίρι είχε λίγο ερεθισμό τριγύρω λόγω ζέστης και τριχών Από τον Ιούνιο όλα είναι καλά. Περστικά στον Πέρση σου αλλά μην καθυστερείς γιατί ενοχλούνται τα νεφράκια τους όταν δεν μπορούν να κάνουν τσισάκια.
Παράθεση
By sakos on 14-11-11, 20:19

ευχαριστω κοραλια! προς το παρον περιμενουμε για την καλλιεργεια, και τον παρακολουθουμε στενα.. μακαρι να μην χρειαστει να φτασουμε στο χειρουργειο.. το θετικο ειναι πως κανει τσισακια σε ικανοποιητικη ποσοτητα.. ευχαριστω και παλι!
Παράθεση
By sakos on 25-11-11, 20:41

καλησπερα! ο γατουλης μου εδω και 10μερες ειναι μια χαρουλα! ουρει κανονικα..ικανοποιητικη ποσοτητα και πολυ καθαρα!! ο κτηνιατρος ειπε πως πιθανον να ηταν καποια πετρα που εφυγε! του δίνω και μια αλοιφη για το ουροποιητικο και την tonus urinary.. ανακουφίστηκα αρκετα γιατι το μυαλο μου πηγε στα χειροτερα..παρ ολα αυτα μου χει μεινει συνηθειο οποτε κανει τσισακια να τρεχω να ελενξω.. ελπιζω να μην τον αγχωνει αυτο :
Παράθεση
By ρενακι 13 on 25-11-11, 20:46
Αρχική Δημοσίευση από sakos
καλησπερα! ο γατουλης μου εδω και 10μερες ειναι μια χαρουλα! ουρει κανονικα..ικανοποιητικη ποσοτητα και πολυ καθαρα!! ο κτηνιατρος ειπε πως πιθανον να ηταν καποια πετρα που εφυγε! του δίνω και μια αλοιφη για το ουροποιητικο και την tonus urinary.. ανακουφίστηκα αρκετα γιατι το μυαλο μου πηγε στα χειροτερα..παρ ολα αυτα μου χει μεινει συνηθειο οποτε κανει τσισακια να τρεχω να ελενξω.. ελπιζω να μην τον αγχωνει αυτο :
μπραβο πολυ χαιρομαι!καλο ειναι να το ελενχεις οποτε ουρει ομως,δεν τον ανχωνει.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 25-11-11, 21:00
Αρχική Δημοσίευση από sakos
Αυταω τα νεα ειναι πολυ καλα.
Παντως εγω στη θεση σου οπωσδηποτε θα του εδινα τροφη σε υγρη μορφη.Εστω τα μισα γευματα.Η ξηρη..επιβαρυνει πολυ τετοιες περιπτωσεις.
Παράθεση
By sakos on 25-11-11, 23:00
Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αυταω τα νεα ειναι πολυ καλα.
Παντως εγω στη θεση σου οπωσδηποτε θα του εδινα τροφη σε υγρη μορφη.Εστω τα μισα γευματα.Η ξηρη..επιβαρυνει πολυ τετοιες περιπτωσεις.
αληθεια? εχεις να προτεινεις κατι? γιατι δεν εχω και πολυ μεγαλη πειρα!(η αλλαγη τροφης-ή καποιες λιχουδιες που του εδινα στην αρχη τον πειραζουν στο εντερικο και τσουπ η διαρροια) γι αυτο το λογο το απεφευγα..αλλα ολες οι προτασεις και συμβουλες δεκτες!! ευχαριστω πολυ!
Παράθεση
By manemoi on 26-11-11, 02:06

Μπορείς (και πρέπει για λίγο καιρό) να χρησιμοποιείς τις κτηνιατρικές CD τις οποίες βρίσκεις σε όλα τα pet shops. Φακελλάκια με πολύ υγρό ζελέ που βοηθάνε, αν όχι σε κάθε γεύμα, τουλάχιστον συμπληρωματικά...

Περαστικά ήταν, πάει!!
Παράθεση
By yiannisnik on 30-11-11, 20:27
FUS και χρόνος αναμονής χωρίς να ουρήσει η γάτα

FUS..Μήπως κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία: Χθες βλέπωντας οτι για μία μέρα ο γάτος μου δεν είχε ουρήσει τον πήγα στον κτηνίατρο και τελικά είχε FUS... του έκανε έναν μικρό καυτηριασμό στην ουρήθρα και του έβαλε έναν καθετήρα για λίγες ώρες με παράλληλη αγωγή με ορό... σήμερα που έβγαλα τον καθετήρα διαπίστωσα οτι εδώ και 5-6 ώρες δεν έχει ακόμα ουρήσει...ο γιατρός μου λεεί να συνεχίσω να τον παρακολουθώ αλλά μήπως έχουν περάσει πολλές ώρες και θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα??
Παράθεση
By sakos on 04-01-12, 15:48
καλησπέρα! οπως σας ειχα γραψει και πριν κανα 2 μηνες, ο γατουλης μου είχε πρόβλημα με το ουροποιητικό του. πλέον ουρει κανονικα παρ όλα αυτα συνεχίζει να αποβάλλει κόκκους στρουβίτη σε μεγαλη ποσότητα.. αλλα δεν δυσκολευεται κατα την ουρηση γιατι οι λιθοι εχουν σπασει.. ο γατουλης είναικοντα 8-9 μηνών και εχει ωριμασει.."ψεκαζει" όλο το σπιτι και δεν περιορίζεται στην σκαφη του.. τι να κανω? φοβαμαι πως αν τον στειρωσω θα είναι πιο ευαισθητος στα ουροποιητικα προβληματα.. αλλα και αυτη η κατασταση δεν γίνεται να συνεχιστει..προκαλεί έντονη δυσοσμία στο σπίτι!! βοηθειαα!!!
Παράθεση
By youla on 04-01-12, 16:05
Οντως αν στειρωθεί το πιθανότερο είναι να έχει περισσότερα προβλήματα. Το πιο ακραίο που θα πρέπει να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο είναι να στειρωθεί και παράλληλα να του γίνει οπή να κατουράει σαν κοριτσάκι όπου η οπή είναι μεγάλη και ουρεί τις οποιες πέτρες.
Στη θέση σου αν το περιβάλλον είναι σχετικά ασφαλές δε θα τον στείρωνα, θα τον είχα μέσα έξω για να μπορεί να εκτονώνεται και θα πρόσεχα πάρα πολύ τη διατροφή του, ίσως και να του έδινα ωμή τροφή.
Παράθεση
By ρενακι 13 on 04-01-12, 16:28

φιλε σακο εγω θα τον στειρωνασ εναν καλο κτηνιατρο και θα τον εκανα ''κοριτσακι''δλδ να ουρει απο τρυπουλα οπως ειπε η γιουλα,εχω δει γατο ετσι μιας φιλης και ειναι μια χαρα,απλα θελει καλο κτηνιατρο η επεμβαση αυτη,δεν ειναι ευκολο να ψεκαζει,και να υποφερει κι αυτος κι εσυ,αλλα ουτε και λυση να τον εχεις μεσα εξω γιατι ψαχνοντας ταιρι θα χαθει,ειδικα τωρα τον γεναρη που ειναι η εποχη τους.καλη τυχη!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DavidJag, sadieom3, spongebob21, TimothySat, WilliamNal

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους