Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,115 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 145 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 07-11-10:

Εμφανίζεται κυρίως σε στειρωμένους αρσενικούς γάτους. Η ουρήθρα φράζει από άλατα στρουμβίτη με αποτέλεσμα διαταραχές στην ούρηση,συχνοουρία ή δυσουρία δηλαδή δυσκολία στην ούρηση, πολλές φορές αιματουρία ακόμα και μερική ή πλήρη κατακράτηση του ούρου λόγω έμφραξης της ουρήθρας. Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση και πρέπει να γίνει άμεσα απόφραξη της ουρήθρας και να...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-13 στις 19:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By sakos on 04-01-12, 17:13
Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
φιλε σακο εγω θα τον στειρωνασ εναν καλο κτηνιατρο και θα τον εκανα ''κοριτσακι''δλδ να ουρει απο τρυπουλα οπως ειπε η γιουλα,εχω δει γατο ετσι μιας φιλης και ειναι μια χαρα,απλα θελει καλο κτηνιατρο η επεμβαση αυτη,δεν ειναι ευκολο να ψεκαζει,και να υποφερει κι αυτος κι εσυ,αλλα ουτε και λυση να τον εχεις μεσα εξω γιατι ψαχνοντας ταιρι θα χαθει,ειδικα τωρα τον γεναρη που ειναι η εποχη τους.καλη τυχη!
ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.. εξω δεν μπορω να τον αφηνω..ειναι περσιας και δεν μπορει να επιβιωσε με τπτ εξω..εχω και μια θηλυκια η οποια μπαινοβγαινει..αλλα αυτος εχει ηδη χαθει μια φορα και τον βρηκαμε και δεν το ξαναδιακινδυνευω..δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ..μαλλον θα συζητησω τη λυση αυτη με τον κτηνιατρο μου..δλδ μετα δεν υποφερει??
Παράθεση
By youla on 04-01-12, 18:15
Οχι δεν υποφέρει, αλλά έχε υπόψη σου ότι αυτό δεν είναι χειρουργείο ρουτίνας και πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ο κτηνίατρος είναι καλός!!!
Παράθεση
By ρενακι 13 on 04-01-12, 18:23
Απάντηση: Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

αν πετυχει η επεμβαση οχι δεν υποφερει,ουτε απο οιστρους,ουτε απο τα ουρα τα οποια βγαινουν πιο ευκολα απ οτι οταν ειχε πουλακι.απλα πρεπει οπως ειπε και η γιουλα να βρεις καλο κτηνιατρο γιαυτη την επεμβαση,εγω προσωπικα δεν το χω κανει ποτε μου,μια φιλη που το εκανε εχει καλα αποτελεσματα κι ο γατος ειναι μεγαλος πλεον σε ηλικια κι ολα καλα.ψαξε βρες καλο και εμπειρο κτηνιατρο σχετικο με την επεμβαση.
Παράθεση
By sakos on 04-01-12, 19:30
ξερετε καθολου και ποσο περιπου κοστιζει η επεμβαση αυτη?
και κατι τελευταιο.. το γεγονος οτι συνεχεια βγαζει "αμμο" στα ουρα σημαινει οτι δημιουργει συνεχεια πετρες ή πως δημουργησε καποτε και τωρα τις σπαει? γινεται να αποβαλλει πετρες που δημιουργηθηκαν πριν 2 μηνες?
Παράθεση
By ΚΟΡΑΛΙΑ on 06-01-12, 19:17

Ο Ολιβερ έχει μία τρυπούλα και απο τον Ιούνιο που έγινε η επέμβαση που δεν ήταν εύκολη και γύρισε πολύ ταλαιπωρημένος, έπαθε μόνο μία φορά ουρολοίμωξη. Κόβουμε τκτικά τις τριχούλες στην ευαίσθητη περιοχή και όταν ερεθίζεται βάζουμε αντιβιοτική αλοιφή. Ομως πηγαίνει στην λεκάνη του. Και μου κάνει εντύπωση οτι αν και στειρωμένος κυνηγάει τα επίσης στειρωμένα κοριτσογατάκια που έχουμε στο εξοχικό.
Παράθεση
By sakos on 22-01-12, 19:15

καλησπέρα, σημερα ο γατος μου εφραξε τελειως..τον πηγα στον κτηνιατρο..2 ωρες προσπαθουσε και τιποτα.. τον πηγαμε επειτα σε ενα πιο συγχρονο κτηνιατρικο κεντρο και εκει επισης τιποτα.. δεν μπορουν να τον ξεφραξουν με τιποτα..:-( θα γινει εγχειρηση ωστε να ουρει απο αλλου,, παρ ολο που για να γινει αυτο θα πρεπε πρωτα να εχει ξεφραξει τωρα δεν μπορει να γινει κατι αλλο,, ειμαι πολυ αγχωμενη.. πιστευετε υπαρχει ελπιδα.. μετα πως θα ειναι ο γατουλης μου??ουφ..ταλαιπωρηθηκε πολυ σημερα..
Παράθεση
By youla on 22-01-12, 20:26
Λογικά, μετά δε θα έχει πρόβλημα. Θα πρέπει να προσέχεις τη διατροφή του πάρα πολύ. Τώρα είναι το θέμα να ταλαιπωρηθεί όσο το δυνατόν λιγότερο και αυτό που επείγει είναι να ουρήσει το συντομότερο δυνατόν γιατί αλλιώς κινδυνεύει η ζωή του
Παράθεση
By sakos on 22-01-12, 20:41
Του έκαναν παρακέντηση για τα ούρα, επειδή δεν ουρούσε με τίποτα... και ούτε καν ο καθετήρας δεν έμπαινε.. Μιλάμε για τέτοιο φράξιμο.. Παρόλα αυτά θα τον εγχειρήσουν αύριο.. Ανησυχώ όμως για το αν θα πετύχει η εγχείρηση, αφού δεν έχει ξεφράξει τελείως..Ευχαριστώ πάντως!
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 22-01-12 στις 20:47. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish =)
Παράθεση
By ρενακι 13 on 23-01-12, 01:08

ευχομαι να πανε ολα καλα,το εχω περασει και σε καταλαβαινω,κρατα μας ενημερους για αυριο κι ειλικρινα οτι καλλυτερο μεσα απ την καρδια μου.
Παράθεση
By sakos on 23-01-12, 15:25

καλησπερα! Το πρωι με τρομαξαν αρκετα μπορω να πω.. μου ειπαν πως ολο το βραδυ ειχε πυρετο, και μαλλον υπηρχε ρηξη της ουρηθρας, κατι που θα δυσκολευε ιδιαιτερα την επεμβαση και πιθανον να χρειαζοταν και αλλη εγχειρηση! παρ ολα αυτα με πηραν τηλ 2 και κατι και μου ειπαν οτι ολα πηγαν μια χαρα!! και ηδη εχει ξυπνησει και φαινεται καλα!!:-) τωρα θα παω να τον δω ! μαλλον αυριο θα τον παρω.. συμβουλες κανεις για το πως να τον χειριστω στο σπιτι??ευχαριστω για το ενδιαφερον!
Παράθεση
By sakos on 23-01-12, 23:27
πηγα το ειδα το γατο μου! η αληθεια ειναι πως στεναχωρεθηκα.. αιμορραγει,, και θα συνεχισει για καποιες μερες..θελει παρα πολυ προσοχη.. φοβαμαι μηπως δεν τον προσεξω οσο πρεπει.. σημερα θα μεινει εκει.. παντως ο γλυκος μου ηθελε ολο ν ανεβαινει πανω μου ..απλωνε το ποδαρακι του και σηκωνοταν ενω ακουμπουσε πανω μου μακαρι να περασε ολο αυτο,, και να ειναι καλα απο δω και μπρος.. 3 βδομαδες με κολαροο?????? πως θ αντεξει??
Παράθεση
By manemoi on 24-01-12, 08:53

Το κολλάρο είναι αναγκαίο αλλά θα το συνηθίσει. Ο πόνος θα του περάσει και σιγά σιγά θα ξεχάσετε ότι συνέβη.
Θα έχετε μία ζωή χωρίς προβλήματα από δω και πέρα.

Συγχαρητήρια για τη φροντίδα

Larry
Παράθεση
By sakos on 25-01-12, 17:47

τον εχουμε παρει στο σπιτι!! εχθες μας τρομαξε λιγο καθως το βραδυ προσπαθουσε να ουρησει και δεν μπορουσε.. ισως πονουσε.. το πρωι μια χαρα! κοιμαται τις περισσοτερες ωρες..αμα ξαναβουλωσει, ειλικρινα θα φρικαρω.. ελπιζω να τελειωσε η ταλαιπωρια εδω,, γιατι και αυτο περασε πολλα..
Παράθεση
By ΚΟΡΑΛΙΑ on 27-01-12, 20:01
Περαστικά όλα θα πάνε καλά, να τον προσέχεις τώρα τίς πρώτες ημέρες, είανι σίγουρο οτι πονάει αλλά σιγά σιγά θα βλέπεις βελτίωση. Να κου τον φιλήσεις.
Παράθεση
By matteus on 15-02-12, 08:58

http://www.catinfo.org/?link=urinary..._-_Opies_Story και εμεις μια απο τα ιδια .
Παράθεση
By Mauhange on 24-12-12, 18:44
Παιδιά, καλησπέρα σας. Χρονια πολλά κολλας. Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω συνεχεια εδώ και σε αλλα site για αυτό το θέμα, και πλέων τα έχω χαμένα. Τον γατούλη μονο να σας πω πως πιστεύω ότι είναι το άλλο μου μισό, όχι ο σύντροφος μου, αλλα ο γατούλης μου. Οποτε φανταστείτε τι δέσιμο υπάρχει.
Για να σας πω και εγώ την ιστορία μου λοιπόν. Μετά από μια μετακομίσει που έκανα, τέλη Σεπτέμβρη, ο γατούλης στα μέσα Οκτωμβρίου, παρουσίασε αυτό που λένε όλοι, συχνό ουρία, μετά και αίμα στα ουρα, μόλις το διαπίστωσα αυτό, έτρεξα στο κτηνίατρο. Στην αρχή μου κάναν ενέσεις αντιβιώσεις και αντιφλεγμονώδεις, και μου είπαν να αλλάξω την διατροφή του. Και όπως και έκανα. Στην ίδια εβδομάδα λοιπόν, φράζει τελείως, και του βάλαμε καθετήρα. Τι ταλαιπωρία είναι αυτή για τους μικρούς μας φίλους. Το κρατήσαμε 3 μέρες, και μετά το αφαιρέσαμε. Μου είπε να του δίνω αντιβίωση, και επίσης μου συνέστησε ένα φάρμακο στο "κυστοκουρε", που βοηθάει να σπάσει τους λίθους. Του το έδωσα 1 μηνα. Του δίνω και το MC Urinary tract care paste, και ακόμα και με αυτό, μετά από 2 1/2 μήνες, ξανά τα ίδια.
Κάναμε ράλλη καθετήρα, και ήταν τόσο καλά με τον καθετήρα, λες και το ήθελε και ανακουφιζόταν. Λοιπόν .... εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα. Μόλις του το βγάλαμε στην δεύτερη μέρα λοιπόν (την Κυριακή που μας πέρασε-χθες), ο γατούλης μου δεν μπορούσε να βγάλει ούτε μια σταγόνα. Και από το πολύ σπρώξιμο και σφίξιμο που έκανε, μου έπαθε και πτώση του "απευθουμενου" (p. εντέρου). Είναι τώρα στην κλινική, το οπίου του έχουν κάνει ράφι. Και περιμένω να με πάρουν τηλ, να με ενημερώσουν, του έχουν ξανά βάλει καθετήρα ( μια μέρα αφού του αφαιρέθηκα ).
Και πλέων είμαι τόσο στεναχωρημένοι, γιατί φοβάμαι πλέων πως, με όλα αυτά, ο όμορφος μου άντρας, μπορεί και να μην τα καταφέρει για πολύ ακόμα, λόγο επιπλοκών.
Ξέρει κανεις να μου πει τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις.
Του έντεινα τις Royal Κάννην το Urinary, και ξηροί και φακελάκι που υπάρχει, και μετά από την εξέταση ούρων που κάναμε, μας βγήκε Στρουβίτης, και αλλάξαμε στο Hills το Σ/D. Και ξηροί και ούγγροι!
Please help με!!! Τι άλλο μπορώ να κάνω.
Το θέμα μου είναι επίσης πως δεν έχω αλλα λεφτά να τρέχω σε γιατρούς. (((! Και με στεναχωρεί πολύ. Άμα μου ζητηθεί να χειρουργηθεί, μπορεί να μην τα καταφέρω. Από τι στιγμή που ο μισθός μου είναι 250 euro .
Σας παρακαλώ πολύ, πείτε μου κάποιες πληροφορίες, τι θα μπορούσα να κάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-12-12 στις 19:14. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση
By Claire Rentfield on 24-12-12, 20:05
Πολυ φοβαμαι φιλη Mauhange πως ισως δεν την αποφυγεις την επεμβαση. Απο οσα ξερω για τις παθησεις του ουροποιητικου ο γατουλης σου εχει φτασει σε σημειο που μαλλον ειναι απαραιτητη για να συνελθει. Επισης να εχεις υπ' οψιν σου πως πολλες γατες που εχουν αυτο το προβλημα μπορει να το ξαναεμφανισουν. Ο μονος τροπος για να θεραπευτει ριζικα ειναι η επεμβαση, νομιζω λεγεται "περινεικη ουρηθροστομια".
Θα σε συμβουλευα να συμβουλευτεις καποιο εξειδικευμενο κτηνιατρειο για γατες οπως τον αιλουρο, συζητησε μαζι τους το οικονομικο σου προβλημα μηπως και σου κανουν καποιες ευκολιες στην πληρωμη. Θα σου παραθεσω και ενα link απο τον αιλουρο που περιγραφει το προβλημα του γατουλη σου.
Ευχομαι να τελειωσει η ταλαιπωρια του, οπως επισης και η δικη σου συντομα καιι ευχομαι και στους δυο σας καλα Χριστουγεννα και να εισαστε μαζι και του χρονου χωρις προβληματα υγειας.
http://www.ailouros.gr/%CE%93%CE%B9%...9/Default.aspx
Παράθεση
By manosandr on 25-12-12, 11:32
Αγαπητή Mauhange,

Καταρχάς, καλά Χριστούγεννα! Εύχομαι περαστικά στον γατούλη και το νέο έτος να σας φέρει υγεία!

Κι ο δικός μας γατούλης είχε φράξει πριν 1,5 χρόνο και έφραξε ξανά πριν 1 χρόνο. Και τις δύο φορές βάλαμε καθετήρα, τη δεύτερη φορά μάλιστα ο γατούλης κόντεψε να φτάσει στον γατοπαράδεισο, γιατί το έπαθε Σαββατοκύριακο και δεν βρίσκαμε κτηνίατρο...

Το μόνο που θα ήθελα να σε συμβουλεύσω από την εμπειρία μας είναι ότι ο γιατρός επέμεινε την δεύτερη φορά να αφήσουμε τον καθετήρα τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Μάλιστα μας είχε πει ότι όσο παραπάνω μείνει ο καθετήρας, τόσο απομακρύνεται το ενδεχόμενο να ξαναφράξει σύντομα.

Επίσης, εμείς τον ταΐζουμε την Urinary της Royal Canin, αλλά κάνουμε και ένα κόλπο για να πίνει περισσότερο νερό. Του βάζουμε μία μικρή κουταλίτσα κονσέρβα καλής ποιότητας σε ένα πιατάκι και την διαλύουμε σε 6-7 κουταλάκια νερό. Ο γατούλης μας είναι τόσο λαίμαργος που τρώει όλη την γατοτροφή και γλύφει και το νερό!

Καλή ανάρρωση και εύχομαι το καλύτερο...!
Παράθεση
By Elko on 22-01-13, 13:35

Παιδιά, διαβάζοντας όλο το άρθρο και τις απαντήσεις, έχω μια απορία:
Σε τί συχνότητα εμφανίζεται αυτή η πάθηση; Γιατί έτσι όπως τα διαβάζω καταλαβαίνω ότι ένας στειρωμένος γάτος οπωσδήποτε κάποια στιγμή στη ζωή του θα εμφανίσει αυτό το σύνδρομο.
Σαν προοληπτικά μέτρα τι θα μπορούσαμε λοιπόν να κάνουμε;
Ανάμεικτη ξηρά τροφή με κονσέρβα;
Να δίνουμε κάθε τόσο την ειδική τροφή γι αυτή την πάθηση προοληπτικά;

Κι επίσης, υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις εξαρχής ότι το γατί έχει κάτι τέτοιο;Δηλαδή το να νιαουρίζει όταν κάθεται να ουρήσει σε ποιό στάδιο αντιστοιχεί;
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 22-01-13, 14:58

Οχι,οχι..σιγουρα δεν το παθαινιουν ολα τα στειρωμενα αρσενικα.Οι περισσοτεροι που εχουν γατα,στειρωμενη την εχουν και ως επιτοπλειστον ξηρη τροφη δινουν.Βασικα το πιο σημαντικο ειναι η προδιαθεση.Αν η ουρηθρα του γατου ειναι ποιο μακρια,ή πιο στενη..αυτο ειναι πολυ επιβαρυντικο.Πολλα γατια κανουν ουρολιθους,(και τα θηλυκα,αλλα λογω ανατομιας δεν φραζει η ουρηθρα τους),αλλα δεν φραζει.
Εκτος των αλλων,εχουμε δει νεαροτατα γατια αρσενικα να παθαινουν ουρολιθιαση.Καν ενος ετους δεν ηταν.Που σημαινει οτι ο παραγοντας ανατομια,ειναι πολυ σημαντικος.Αν δεις και στο αρθρο,σε καποιο σημειο γραφει οτι συνηθως σε νεαρη ηλικια το παθαινουν.

Πιστευω οτι σαφεστατα θα πρεπει να τους δινουμε τροφη για στειρωμενα,να προσεχουμε το νερο..αν δινουμε εμφιαλομενο να εχει χαμηλο μαγνησιο(το κορπυ εχει το χαμηλοτερο),και καλο θα ειναι το ενα απο τα τρια γευματα τους να ειναι καλης ποιοτητας υγρη τροφη.
Και βεβαια..παρακολουθησει στον τροπο που ουρουν.Αν πχ βλεπουμε οτι μπαινουν στην τουαλετα και κανουν πολυ ωρα να βγουν,αν,ουρωντας βγαζουν φωνες(δειγμα πονου),κατουρημα με αιμα κλπ.
Στα υπολοιπα,σε ποση συχνιτητα εμφαβιζεται,και για το σταδιο..δεν γνωριζω να σου απαντησω.
Παράθεση
By Elko on 22-01-13, 15:06

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου πουπουλίνα!
Παράθεση
By ρενακι 13 on 22-01-13, 15:06

κι εγω αυτο πιστευω οτι εχει να κανει με την ανατομια του εκαστοτε ζωου.ειχα γατο 13 χρονια εζησε στειρωμενος δεν ειχε θεμα ποτε.λογικα παιζει ρολο η κληρονομικοτητα.αν προσθεσεις και τη φθηνη ξηρα τροφη που περνω εγω γιατι εχω πολλα γατια να ταισω,ε δε θελει και πολυ.θα μου πεις ο πατσινο γιατι δεν το παθε; την ιδια τροφη ετρωγε,ειναι να μη σου τυχει κι εμενα μου χει τυχει 2 φορες.η πρωτη θανατηφορα,η δευτερη θα δειξει.ευχομαι να πανε ολα καλα.
Παράθεση
By Elko on 22-01-13, 15:09

η δεύτερη θα είναι διαφορετική!
Παράθεση
By alien333 on 21-05-13, 22:22

Ενας απο τους γατους που προσεχω το επαθε αυτο αλλα εχει καποιες επιπλοκες. Αν μπορει να βοηθησει καποιος με καποια συμβουλη γιατι δεν ειμαι συγουρος οτι ο θεραπων ιατρος ακολουθησε την καλυτερη οδο.
Ο γατος δεν μπορουσε ουτε να ουρησει, ουτε να αφοδευσει... επι περιπου 6-7 μερες. Τις τελευταιες 2 μερες δεν ετρωγε επισης καθολου.
Πραγματι το πηγα στον κτηνιατρο και του ανοιξε την κυστη για αφαιρεση πετρας. Επισης του ανοιξε το εντερο για να αφαιρεθουν τα κοπρανα. Αυτο που ειπε ειναι οτι τα ουρα στην κυστη ηταν τοσα πολλα που πιεζανε το εντερο και γι'αυτο το γατακι δεν μπορουσε και να αφοδευσει... και οτι πλεον επειδη τα κοπρανα εγιναν τοσο σφιχτα μεσα του... δεν θα μπορουσε να ενεργηθει απο μονος του κι ετσι του ανοιξε και το εντερο για να τα αφαιρεσει.
Ο γατος ηταν με καθετηρα τις πρωτες 4 μερες... περνει αντιβιοση εδω και 8-9 μερες.
Ουρει πλεον λιγο και συχνα... αλλα παρ'ολα αυτα και παλι δεν μπορει να αφοδευσει.
Ο κτηνιατρος λεει οτι θα πρεπει να ανοιχτει και παλι το εντερο του, να αφερεθει ξανα η κοπρομαζα γιατι αυτες τις 8-9 μερες μετα την εγχειρηση λεει οτι εγινε πολυ σκληρη και μεγαλη... ξανα.
Του ειπα πως δεν μπορουμε να ανοιγουμε το γατι ετσι καθε 10 μερες.... πρεπει να βρεθει αλλος τροπος να λυθει το θεμα για να ξεκινηση απο μονος του να ενεργειται.
Κι ετσι μου προτεινε υποθετα γλυκερινης... 3-4 φορες την ημερα... μεχρι να "μαλακωσει" η κοπρομαζα και να την αφοδευσει.
Οποια συμβουλη θα ημουν υποχρεος... δεν θελω να το "σφαζω" ετσι το γατακι.
Παράθεση
By ofilia on 22-05-13, 00:31

Καλήσπερα και περαστικα στο γατούλη!έχω εναν ημι-αδεσποτο(κοινώς δεν πάει στην αμμολεκανη του,οποτε δεν ελεγχω τι κάνει και ποσο)
πάντως πριν χρόνια που είχε κάποιο θέμα(όχι ίδιο με το δικο σου)τυχαια σε ακτινογραφια είδαμε και μια κοπρομαζα,η γιτρος μου του έδωσε απο το στομα κάποιο ''λαδακι'' και όλα οκ!βγήκε μόνη της!!!
αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ή αν είναι κατι ''σοβαροτερο''
μήπως να πας και σε άλλο γιατρό?
Παράθεση
By Selina Kyle on 24-05-13, 09:33
alien333 στη θέση σου θα συμβουλευόμουν και δεύτερο κτηνίατρο.
Παράθεση
By alien333 on 24-05-13, 09:49

Μου εχει δωσει υποθετα γλυκερινης, χαπια δυσκοιλιοτητας και ενα συροπακι.
Ο γατουλης ενεργειτε με τα υποθετα ομως το θεμα ειναι τι θα κανει οταν δεν τα εχει αυτα.
Θα δουμε σε λιγες μερες που η θεραπεια του θα τελειωσει.
Παντως αυτος μου ειπε οτι μετα την θεραπεια με αυτα τα φαρμακα, αν δεν ξεκινησει να πηγαινει απο μονος του... τοτε ισως θα χρειαστει αφαιρεση παχεως εντερου. Δεν ξερω πως προκυπτει αυτο αλλα... ετσι ειπε.
Παράθεση
By Selina Kyle on 24-05-13, 10:05
Φίλε μου, όταν ένας γατούλης πάσχει από FUS, ο οργανισμός του χρειάζεται νερό... πιστεύω ότι όταν αρχίσει να λαμβάνει υγρά (και μ' αυτό εννοώ και υγρές τροφές/κονσέρβες) τότε τα κόπρανά του θα πάψουν να είναι τόσο σκληρά και θα μπορεί να τα αποβάλει από μόνος του.
Αύξησέ του οπωσδήποτε τις κονσέρβες και ενθάρρυνε τον να πίνει περισσότερο νερό: γέμισε το σπίτι με βαθιά μπωλ νερού, τοποθετημένα μακριά από την τροφή του καθώς και πόρτες, και γενικά μέρη όπου μπορεί να αισθανθεί εκτεθιμένος σε κινδύνους. Επέλεξε ήσυχες γωνιές. Από ένστικτο θα αρχίσει να πίνει περισσότερο νερό.
Αυτές τις συμβουλές μου τις έδωσε πολύ επιτυχημένη Αγγλίδα Cat Behavior counsellor
Παράθεση
By alien333 on 24-05-13, 11:54

Εδω και 15 περιπου μερες, απο το χειρουργειο και μετα τρωει αποκλειστικα κονσερβες και κατα κυριο λογο "πατε" που ειναι και μαλακο.
Η αληθεια ειναι οτι το νερο δεν το εκτιμαει και πολυ, τουλαχιστον για οση ωρα τον παρακολουθω για να δω τι κανει.
Οταν δεν τον βλεπω δεν ξερω αν καταναλωνει περισσοτερο νερο, κι αν αυτη η ποσοτητα ειναι η ιδανικη η οχι.
Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα βαλω σε διαφορα σημεια νερο για να τον ενθαρυνω να πινει.
Ελπιζω μεχρι να τελειωσει η θεραπεια να στρωσει και να ξεκινησει το εντερακι του να δουλευει μονο του.
Παράθεση
By manemoi on 24-05-13, 23:16

...αυτό που έννοεί ο φίλος είναι υγρές τροφές. Κυρίως αυτές που είναι σε σακουλάκια (υπάρχουν και ειδικές που είναι για το ουροποιητικό) αλλά και σε κονσέρβες με νερό. Ακόμα κι αν το φαγητό του δεν είναι υγρό, βάλε νερό μέσα κι ανακάτεψέ το πριν του το δώσεις. Θα χαρεί πολύ να πίνει το ζουμί!
Σημαντικό κι αυτό με τα πολλά δοχεία με νερό. Κάνε για λίγο καιρό το σπίτι λιμνούλα, παντού νερά. Πολλές φορές πέφτουν πάνω στο νερό και θυμούνται να πιούν.
Θα πάει πολύ καλά, μην ανησυχείς

larry
Παράθεση
By alien333 on 25-05-13, 11:08

Δυστυχως το εχω δοκιμασει να βαζω λιγο νερο μεσα στο φαγητο του... αλλα δεν του αρεσει καθολου και προτιμαει να μην το φαει αν ειναι πολυ νερουλο ακομα κι αν ειναι πολυ πεινασμενος.
Τι να κανω κι εγω.... απο το να μην τρωει καθολου τωρα που ειναι λιγο σε δυσκολη κατασταση... του δινω την κονσερβα χωρις νερακι μεσα τουλαχιστον να τρωει λιγο μαλακο πατε.
Εχω γεμισει το σπιτι και την αυλη με νερα... τιποτα... δεν πινει.
Παράθεση
By goldmoon on 28-05-13, 20:34

Καλησπερα σας! Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με τον μεγαλο μου γατο, και το εχω σχεδον καθε χρονο, μαλλον ειναι προδιαθεση. Πρεπει να δινουμε παρα πολλη μεγαλη προσοχη στην περιοδο της ανοιξης γιατι απο οσο καταλαβα τοτε συμβαινουν τα περισσοτερα περιστατικα. Εμενα ο γατος μου ουτε εμφανιζε αιμα, ουτε γκρινιαζε, απλα ουρουσε συχνα και πολυ λιγο. Φετος ο γιατρος μου ειπε να παρω κατι χαπια (που ειλικρινα δεν θυμαμαι πως λεγονται- τα οποια και εκαναν καταπληκτικη δουλεια) και την urinary της royal canine η οποια μολις τελειωσε, συνεχισαμε να του δινουμε την τροφη για στειρωμενους γατους της royal canine παλι. Αυτο που πρεπει να γινεται ειναι οσο περισσοτερη ασκηση. Εγω πιστευω πως ακομα και αν δεν θελει το γατι μας,καλο ειναι ετσι λιγο να το κυνηγαμε να το βαζουμε ακομα και σε αναγκαστικη κινηση. Και αν εχετε ιστορικο του συνδρομου νομιζω (χωρις να ειμαι γιατρος φυσικα,απλα πιστευω πως η προληψη ειναι η καλυτερη) να δινουμε στα γατια μας την urinary με το ξεκινημα της ανοιξης οπου και εμφανιζεται το μεγαλυτερο ποσοστο. Τελος να συμπληρωσω πως ο κτηνιατρος που τον ειδε (παλια,οταν ηταν 2 ετων) πως θελει προσοχη γιατι στην χειροτερη μπορει να χρειαστει και επεμβαση,ακομα και αλλαγη φυλου (δηλαδη να κανει την ουριθρα οπως στα θυληκα,για να μην φραζει απο αλατα!!!). Πραγματικα καλη τυχη σε ολους τους γατουλιδες και πολλα τρεξιματα για να φυγουν τα αλατα
Παράθεση
By blue9791 on 02-12-13, 08:52

Καλημερα.
Μολις χθες και αφου ο γατος μου παρουσιαζε προβληματα ουρησης για περιπου 1-2 ημερες (εγω νομιζα οτι δεν μπορει να ενεργηθει), μαθαμε οτι εχει FUS.
Μου εξηγησαν τι ειναι και τωρα ειναι καθετηριασμενος και με ορο.
Θα βγαλουν τον καθετηρα αυριο για να δουμε αν μπορει να ουρησει μονος του.
Μου εξηγησαν επισης την σοβαροτητα της καταστασης και οτι αντιμετωπιζεται αλλα δεν ηταν και ιδιαιτερα καθησυχαστικοι (τον πηγαινω σε μια κλινικη που εχει 5 γιατρους).
Δλδ οκ το πιθανοτερο ειναι να παει καλα αλλα μπορει και η αυξομειωση του καλιου να του δημιουργησει προβλημα στην καρδια και να παθει μεχρι και ανακοπη.
Ειναι φοβισμενος πολυ και το ιδιο κι εγω.
Ειναι πατηγορο το οτι διαβασα οτι πολλα γατια το ξεπερασαν αλλα ειμαι τρομοκρατημενη
Απο την εμπειρια σας, γενικα εχει καλη εκβαση αυτο το συνδρομο;
Κινδυνευει ο γατος μου;
Παράθεση
By Hlianna on 02-12-13, 12:43

Γενικα ναι κι εγω εχω διαβασει οτι αν το προλαβεις και με ειδικη διατροφη(το καλυτερο ειναι κονσερβες) το ξεπερνας.
Και για να σου δωσω και λιγη ελπιδα πηγα τη γατα μου σε πολυ ασχημη κατασταση στον γιατρο, ειχε αρχισει κι επεφτε σε κωμα, ειχε FUS εγχειρηστηκε 2 φορες, της χορηγουσε και οπιο για να μη ποναει, ειχαν παραλυσει τα ποδια της, εμεινε μιση, αλλα σωθηκε κι εγινε καλα. Θαυμα βεβαια, ο γιατρος ειχε πεσει πανω της και ξενυχτουσε για να τη σωσει και εγινε μια χαρα. Το σημαντικο ειναι να το προλαβεις στην αρχη, εγω εχω πολλες γατες και ειναι αρκετα δυσκολο να παρακολουθω συνεχεια ποιος εκανε τι και γι αυτο δεν το προλαβαμε.

Ευχομαι ολα να πανε καλα
Παράθεση
By blue9791 on 02-12-13, 13:22

Ευχαριστω παρα πολυ!
Θα παω να τον δω μολις σχολασω και ελπιζω να ειναι καλυτερα και χωρις τον ουροκαθετηρα...
Ευχαριστω και παλι!
Μονο οσοι εχουν αγαπησει ζωα καταλαβαινουν τι αγωνια ειναι αυτη που περναμε...
Παράθεση
By ofilia on 02-12-13, 17:02

Περαστικα!!!
Αν και δεν ειχα εμπειρια με δικο μου γατι,της θειας μου παντως το ξεπερασε(ηταν στην αρχη)και επισης και του κουνιαδου μου το ξεπερασε,ηταν παρα πολλες μερες με καθετήρα ,αλλα τωρα (περασαν και 6 χρονια απο τοτε )και ειναι μια χαρα ο γατος!!!!
ολα καλα να σας πανε
Παράθεση
By blue9791 on 02-12-13, 20:16

Να ειστε καλα ολοι παιδια και τα γατια σας!
Το απογευμα πηγα παλι και τον ειδα και εφαγε λιγη κονσερβα απο το χερι μου.
Αυριο θα βγαλουμε τον ουροκαθετηρα να δουμε αν μπορει και μονος του.
Fingers crossed!
Περαστικα σε ολα τα γατακια και ολα τα ζωντανα του κοσμου γενικως...
Παράθεση
By blue9791 on 03-12-13, 16:09
Γεια και παλι!
Ηθελα απλα να μοιραστω τη χαρα μου και να σας πω οτι τον φεραμε σπιτι τον γατουλη και ειναι (οσο γινεται) καλα!
Απλα για καποιες μερες θα πρεπει να τον πηγαινω μια φορα την ημερα να του ζουλανε την κυστη για να αδειαζει καλα μεχρι να παρει μπρος απο μονος του.
Να'στε καλα ολοι και περαστικα σε οσους εχουν οποιοδηποτε προβλημα!
Παράθεση
By aba on 03-12-13, 17:58

Αχ, μπράβο το μικράκι σου!! Πολύ χαίρομαι! Περαστικά να είναι στο εξής!
Παράθεση
By ofilia on 03-12-13, 17:58

αντε και καλή ανάρρωση !μια χαρα θα ειναι!ο γιατρος τι σας ειπε-πρότεινε για τη διατροφη του απο δω και περα?
Παράθεση
By blue9791 on 03-12-13, 20:04

Ο γιατρος μας εδωσε Urinary της Royal Canine. Πολυ μετρημενες ποσοτητες γιατι ειναι και λιγο χοντρουλης...
Επισης πολυ νερο, και αν φαει κοτοπουλο ή κρεας, να ειναι βραστο και αναλατο.
Αλλα η Urinary δειχνει να του αρεσει αρκετα.
Ολη μερα ειμαι απο πισω του να βλεπω αν κανει τσισα, κακα, αν τρωει, ποσο, που, ποτε... αλλα ας ειναι καλα και δε με νοιαζει
Παράθεση
By Sampson on 04-12-13, 06:57
Πολύ χαίρομαι για τον γατούλη σου! Και για όλα τα γατάκια να ειναι καλά! Δυστυχώς ο δικός μου εχει σοβαρή νεφρική ανεπαρκεια εδω και 25 μερες και μάλλον η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη! Εχει παραιτηθεί εντελώς....ειναι μονίμως κρυμμένος πίσω από τον καναπέ βγαίνει μονο για τσίσα και ενίοτε για να φάει...ο θεός να το κάνει φαί αυτό! Κλαίω όλη μέρα δεν ξέρω τι αλλο να κάνω τον πηγαίνω στον κτηνίατρο κάθε μέρα για οροθεραπεια του δίνω φάρμακα...δεν βοηθάει τίποτα! Τις πρώτες 10 μερες έπεσαν οι τιμές και έγινε λιγο καλύτερα και άρχισα να ελπίζω τώρα πάλι χάλια... Είμαι απελπισμένη εντελώς...
Παράθεση
By blue9791 on 04-12-13, 08:17
Να μην απελπιζεσαι.
Ξερω γατα και σε μεγαλη ηλικια με σοβαρη νεφρικη ανεπαρκεια που ανενηψε πληρως!
Επισης, αν δεν εχεις εμπιστοσυνη 100% στον γιατρο σας καλο θα ηταν να εχεις και μια δευτερη γνωμη.
Περαστικα ευχομαι να ειναι μεσα απο την καρδια μου , πολυ ειλικρινα!
Παράθεση
By manosandr on 04-12-13, 11:26
Αρχική Δημοσίευση από blue9791
Ο γιατρος μας εδωσε Urinary της Royal Canine. Πολυ μετρημενες ποσοτητες γιατι ειναι και λιγο χοντρουλης...
Επισης πολυ νερο, και αν φαει κοτοπουλο ή κρεας, να ειναι βραστο και αναλατο.
Αλλα η Urinary δειχνει να του αρεσει αρκετα.
Ολη μερα ειμαι απο πισω του να βλεπω αν κανει τσισα, κακα, αν τρωει, ποσο, που, ποτε... αλλα ας ειναι καλα και δε με νοιαζει
Από την δική μου εμπειρία έχω να σου πω τα ακόλουθα:
Ο (πολύ λαίμαργος) γάτος μου τρώει εδώ και 2 χρόνια την Urinary της Royal Canine (κροκέτες) και δεν έχει ξαναπαρουσιάσει πρόβλημα, ούτε έχει βαρεθεί την τροφή! Υπάρχει και σε μεγάλη συσκευασία, πιο οικονομική.
Επίσης, ένα κόλπο για να πίνει νερό είναι να διαλύεις κρέας ή κονσέρβα μέσα σε ένα μπολάκι με νερό, ώστε να γίνεται σαν σούπα. Ο δικός μου γάτος γλύφει και την τελευταία σταγόνα!
Περαστικά!
Παράθεση
By blue9791 on 04-12-13, 16:52

Ευχαριστω για τα tips!
Ερωτηση: Τι κονσερβα; Να παρω καποια συγκεκριμενη και να του δινω που και που αραιωμενη με νερο;
Επισης την ξηρα τροφη να την βρεχω ή στεγνη; Για περισσοτερη προσληψη νερου εννοω.
Και επισης (ξερω σας πρηζω ολους) ο γατος σου manosandr (ή και οποιος αλλος εχει αναλογη εμπειρια) καθετηριαστηκε, αλλαξε διατροφη και τελος με το προβλημα ή σας πηρε καιρο;
Σημερα τον πηγα για να του αδειασουν την κυστη (πιεζοντας την δλδ) και θα συνεχισουμε μεχρι να δουν οτι ειναι αρκετα αδεια.
Το περιεργο ειναι οτι μου εδωσαν ενα αγχολυτικο να παρει μισο σημερα και μισο αυριο γιατι απ'οτι μου ειπαν το συνδρομο αυτο ειναι κυριως στεσογενες και οτι ισως με το αγχολυτικο χαλαρωσει και κανει τσισα καλυτερα.
Τι να πω... κι εγω εχω τα θεματα μου με αγχη κλπ και παιρνω αγχολυτικα αλλα δεν πιστευα ποτε οτι θα χρειαζοταν και ο γατος μου!
Δλδ κατανταει αστειο.
Το "σκοτεινο" της υποθεσης ειναι οτι μπορει να κανει φραξη και αμεσα, εννοω τωρα κοντα παρα την θεραπεια και γι'αυτο πρεπει να τον εχουμε απο κοντα και να συνεχιζω να τον πηγαινω για αδειασμα της κυστης.
Βεβαια απο την αλλη θεωρω οτι αυτο τον αγχωνει πιο πολυ - η καθημερινη μετακινηση.
Τι να πω βρε παιδια... θα δειξει.
Παράθεση
By aba on 04-12-13, 20:00
Αρχική Δημοσίευση από Sampson
Πολύ χαίρομαι για τον γατούλη σου! Και για όλα τα γατάκια να ειναι καλά! Δυστυχώς ο δικός μου εχει σοβαρή νεφρική ανεπαρκεια εδω και 25 μερες και μάλλον η κατάσταση ειναι μη αναστρέψιμη! Εχει παραιτηθεί εντελώς....ειναι μονίμως κρυμμένος πίσω από τον καναπέ βγαίνει μονο για τσίσα και ενίοτε για να φάει...ο θεός να το κάνει φαί αυτό! Κλαίω όλη μέρα δεν ξέρω τι αλλο να κάνω τον πηγαίνω στον κτηνίατρο κάθε μέρα για οροθεραπεια του δίνω φάρμακα...δεν βοηθάει τίποτα! Τις πρώτες 10 μερες έπεσαν οι τιμές και έγινε λιγο καλύτερα και άρχισα να ελπίζω τώρα πάλι χάλια... Είμαι απελπισμένη εντελώς...
Αχ μωρέ το ψυχάκι μου... Μη χάνετε τις ελπίδες σας... Τι να πω... Πάρτε και δεύτερη γνώμη πράγματι, αν το κρίνετε σκόπιμο. Και δείξτε στον μικρούλη όλη την αγάπη που του έχετε, αναμφίβολα τη χρειάζεται περισσότερο από ποτέ...
Παράθεση
By manosandr on 05-12-13, 01:29
Αρχική Δημοσίευση από blue9791
Ευχαριστω για τα tips!
Ερωτηση: Τι κονσερβα; Να παρω καποια συγκεκριμενη και να του δινω που και που αραιωμενη με νερο;
Επισης την ξηρα τροφη να την βρεχω ή στεγνη; Για περισσοτερη προσληψη νερου εννοω.
Και επισης (ξερω σας πρηζω ολους) ο γατος σου manosandr (ή και οποιος αλλος εχει αναλογη εμπειρια) καθετηριαστηκε, αλλαξε διατροφη και τελος με το προβλημα ή σας πηρε καιρο;
Σημερα τον πηγα για να του αδειασουν την κυστη (πιεζοντας την δλδ) και θα συνεχισουμε μεχρι να δουν οτι ειναι αρκετα αδεια.
Το περιεργο ειναι οτι μου εδωσαν ενα αγχολυτικο να παρει μισο σημερα και μισο αυριο γιατι απ'οτι μου ειπαν το συνδρομο αυτο ειναι κυριως στεσογενες και οτι ισως με το αγχολυτικο χαλαρωσει και κανει τσισα καλυτερα.
Τι να πω... κι εγω εχω τα θεματα μου με αγχη κλπ και παιρνω αγχολυτικα αλλα δεν πιστευα ποτε οτι θα χρειαζοταν και ο γατος μου!
Δλδ κατανταει αστειο.
Το "σκοτεινο" της υποθεσης ειναι οτι μπορει να κανει φραξη και αμεσα, εννοω τωρα κοντα παρα την θεραπεια και γι'αυτο πρεπει να τον εχουμε απο κοντα και να συνεχιζω να τον πηγαινω για αδειασμα της κυστης.
Βεβαια απο την αλλη θεωρω οτι αυτο τον αγχωνει πιο πολυ - η καθημερινη μετακινηση.
Τι να πω βρε παιδια... θα δειξει.
Εγώ στην αρχή του έδινα την κονσέρβα urinary της Royal Canin, αλλά σύντομα άρχισα να παίρνω μία από τις ακριβές κονσέρβες του supermarket.
Για το ιστορικό του Σπίθα μας διάβασε τα δύο μηνύματα που έχω γράψει εδώ (http://forum.mycat.gr/showthread.php?p=3813344#post3813344).
Επίσης διάβασε και αυτό το μήνυμά μου (http://forum.mycat.gr/showthread.php?p=2880212#post2880212).

Όσο για το αγχολυτικό, είναι μια πολύ καλή συμβουλή του κτηνιάτρου σας. Η ουρολιθίαση, αλλά και η καθετηρίαση, προκαλούν πόνο και άγχος στα γατούλια και το αγχολυτικό είναι ένας τρόπος να το ξεπεράσουν. Μόνο μην το πούμε παραέξω ότι δίνουμε αγχολυτικά στις γάτες μας, γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες!
Παράθεση
By Sampson on 05-12-13, 07:28

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ελπίδες που μου δίνετε... Η αλήθεια ειναι ότι ο κτηνίατρος μας ειναι πολύ καλός τον έχουμε χρόνια και τον εμπιστεύομαι απόλυτα! Άλλωστε πήγα ήδη σε δεύτερο ετσι απο περιέργεια και μου τα παρουσίασε πολύ χειρότερα από τον δικό μας! Η αλήθεια ειναι οτι κι αυτός μου δίνει κάποιες ελπίδες αλλά πάντα μιλάμε για μήνες...και δεν αντέχω με την ιδέα οτι θα πεθάνει σε μερες ή στην καλύτερη μήνες! Επίσης η ζωη του απο εδω και πέρα θα ειναι συνέχεια με όρους και φάρμακα! Η γατούλα που ξέρατε και ανέκαμψε πλήρως ποσο χρονών ήταν ξέρουμε; Εμένα ειναι 12! Σήμερα θα πάμε πάλι για εξετάσεις να δούμε αν έπεσαν οι τιμές... Ο θεός να βάλει το χέρι του!
Παράθεση
By blue9791 on 05-12-13, 08:16

Ηταν πανω κατω σαν τον δικο σου και μαλιστα ηταν παραπληγικη!
Την ειχε χτυπησει με το αυτοκινητο η κοπελα που την υιθετησε μετα (προς τιμην της) και περπατουσε με τα μπροστινα μονο ποδια.
Δλδ δεν ηταν στα καλυτερα του το γατι.
Κι ομως μετα την ανακαμψη της εζησε αλλα 2-3 χρονια.
Ποτε δεν χανουμε την ελπιδα μας!
Παράθεση
By blue9791 on 05-12-13, 08:32

Μετα απο ερευνα στο youtube εμαθα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που χορηγουν ηπια αντικαταθλιπτικα σε γατες με fus.
Μαλιστα ελεγαν 1-2 γιατροι οτι το ιδιο (περιπου) παθαινουν οι γυναικες στην εμμηνοπαυση και αντιμετωπιζεται με αντικαταθλιπτικα.
Και σκεφτομαι: τι του λειπει; φαγητο εχει, νερο εχει, στεγη εχει, χαδια εχει, αγαπη εχει.
Τι να πουν και τα αμοιρα τα γατια του δρομου;
Για ποιο λογο να εχει αγχος αυτος που τα εχει ολα στο πιατο;;;;
Θα μου πεις, οι γατες απο τη φυση τους δεν ειναι ζωα οικοσιτα.
Και το αλλο σημαντικο που εμαθα ειναι οτι στη φυση η γατα θα κηνυγησει ποντικια, κουνελια κλπ και απο αυτα θα τραφει τα οποια ειναι πολυ ζουμερα!
Απο την αλλη οι οικοσιτες τρωνε ξηρα τροφη, αφυδατωμενη πληρως.
Ισως και η αλλαγη αυτη του τροπου ζωης τους οσο κι αν μας φαινεται περιεργο τελικα να μην τους κανει καλο.
Παιζει ρολο και η στειρωση η οποια ομως ειναι αναγκαιο κακο.
Απο τη μια ο υπερπληθυσμος και τα απειρα αδεσποτα γατακια και απο την αλλη η ιδια σωματικη ακεραιτητα του γατου που θα πλακωθει με αλλους 10 για το ποιος θα παρει το καλυτερο γκομενακι και σου΄ρχεται στο σπιτι κομματια απο το ξυλο.
Δεν μετανιωσα που τον στειρωσα γιατι ειχε φρικαρει το ζωο και πηδουσε απο τα παραθυρα για να φυγει (ευτυχως μενουμε σε ισογειο!) αλλα ακομα κι αυτο θετει σε κινδυνο το ουροποιητικο.
Ρε παιδια πολυ ειλικρινα, μετα απο αυτο που περναμε ολοι εδω μεσα και κυριως ο ιδιος, ειπα οτι δεν θελω αλλα ζωα και οτι εκλεισα ως γατομανα.
Εγωιστικο θα μου πεις αλλα δεν την αντεχω την αγωνια...
Ολη μερα τον παρακολουθω (μιλαμε για καθε κινηση) και προσπαθω να ειμαι διακριτικη για να μην αντιλαμβανεται το αγχος μου και του το μεταδωσω και σκεφτομαι τι θα μας πει ο γιατρος το μεσημερι που θα παμε για αδειασμα κυστης παλι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DavidJag, Howardjeole, sadieom3, spongebob21, TimothySat, WilliamNal

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους