Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,157 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:50, 07-11-10:

Εμφανίζεται κυρίως σε στειρωμένους αρσενικούς γάτους. Η ουρήθρα φράζει από άλατα στρουμβίτη με αποτέλεσμα διαταραχές στην ούρηση,συχνοουρία ή δυσουρία δηλαδή δυσκολία στην ούρηση, πολλές φορές αιματουρία ακόμα και μερική ή πλήρη κατακράτηση του ούρου λόγω έμφραξης της ουρήθρας. Είναι πολύ σοβαρή κατάσταση και πρέπει να γίνει άμεσα απόφραξη της ουρήθρας και να...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-02-13 στις 19:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
By Sampson on 07-12-13, 20:12
Απάντηση: Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας (FUS)

Αχ βρε παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη! Η κρεατινίνη από 11,8 την δεύτερη φορά έπεσε στο 7,2 και στις τελευταίες εξετάσεις στο 3,99!! Τώρα σίγουρα έχουμε ελπίδες ειπε ο κτηνίατρος! Αλλα πρεπει να συνεχίσουμε τους όρους για καμία εβδομαδα και φυσικά να συνεχίσει να αντιδράει ο οργανισμός του στη θεραπεία που του κάνουμε! Πάντως σίγουρα είμαστε σε καλύτερο δρόμο! Κάντε μια προσευχή για τον γατούλη μου!
Παράθεση
By aba on 07-12-13, 20:15

Όχι μία αλλά πολλές! Όλο και καλύτερα να πηγαίνει το μωρό μας!
Παράθεση
By blue9791 on 08-12-13, 13:14

Survivor ε;;;;
Μπραβο και παλι μπραβο!!!
Χαιρομαι παρα πολυ ειλικρινα!
Ειδες που ειναι γατος ο γατος τελικα
Τον δικο μου τον πηγαμε σημερα για του ζουληξουν την κυστη και ειπε ο γιατρος να μην τον ξαναπαμε γιατι παμε πολυ καλα
Αντιβιωση θα παρει για δεκα μερες ακομα και Urinary tract παστα παιζει forever αλλα δεν μας πειραζει!
Καλη μερα για την υγεια των γατιων μας!
Παράθεση
By NIKH lefkada on 12-01-14, 17:44
Αρχική Δημοσίευση από Sampson
Αχ βρε παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη! Η κρεατινίνη από 11,8 την δεύτερη φορά έπεσε στο 7,2 και στις τελευταίες εξετάσεις στο 3,99!! Τώρα σίγουρα έχουμε ελπίδες ειπε ο κτηνίατρος! Αλλα πρεπει να συνεχίσουμε τους όρους για καμία εβδομαδα και φυσικά να συνεχίσει να αντιδράει ο οργανισμός του στη θεραπεία που του κάνουμε! Πάντως σίγουρα είμαστε σε καλύτερο δρόμο! Κάντε μια προσευχή για τον γατούλη μου!
Πολυ χαιρομαι για σας... Μακαρι και μεις να χουμε την ιδια τυχη την δευτερα... Οι τιμεσμας ηταν την πεμπτη
Κρεατινινη 5 και ουρια νομιζω 110 ..... Ειναι σε ορο αλλα σε τρελα κεφια και ορεξη... Μακαρι να συνεχισει και μετα ετσι... Τρωει αρκετα ........
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-01-14 στις 15:21. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση
By blue9791 on 13-01-14, 08:53

Μην ανησυχεις... αφου τρωει ολα καλα θα πανε
Αλλωστε ειναι γεγονος πλεον οτι οι γατες ειναι εφταψυχες ή εχουν nine lives.
Οπως και να το δεις δλδ η τυχη ευνοει τις γατες!
Και η γερη κραση τους!
Περαστικα ευχομαι!!
Παράθεση
By NIKH lefkada on 14-01-14, 11:36
Αρχική Δημοσίευση από blue9791
Μην ανησυχεις... αφου τρωει ολα καλα θα πανε
Αλλωστε ειναι γεγονος πλεον οτι οι γατες ειναι εφταψυχες ή εχουν nine lives.
Οπως και να το δεις δλδ η τυχη ευνοει τις γατες!
Και η γερη κραση τους!
Περαστικα ευχομαι!!
καλημέρα και ευχαριστώ για τις ευχές σας !χθες τον πήρα σπιτι,κάναμε εξετάσεις,η κρεατίνη από 5.1 έπεσε στο 2.20 ,η ουρία από 110 στο 58 τρώει την δίαιτα του,στον άμμο του πάει πολύ,απλά με αγχώνει το πως θα του δίνω 150 ml νερο κάθε μέρα με την σύριγγα :-( ...100 γραμ τα πέρνει απ' τις δυο κονσέρβες Ροιαλ που θα τρώει ....εκει τρελαίνομαι... Και είμαι στην τσίτα :-) του πήρα τα φαρμακακια του κ συν κάψουλες με λάδι Σολωμού που θα πέρνει μια κάθε μέρα για τα Ω3 του .... Κανένα τρικ για το νερο;;; βέβαια μέχρι χθες το απόγευμα που τον πήρα σπιτι ήταν στον όρο και ίσως γι αυτό δεν πίνει ακομη.... Αν κάτι παραπάνω ξέρει κανείς .. Ενημερώστε με .. Καλή σας μέρα παρεακι
Παράθεση
By blue9791 on 15-01-14, 01:13

Καλως τον δεχτηκες και σιδερενιος!!
Μηπως να ρωτησεις αν μπορεις να αραιωνεις ελαφρα τις κονσερβες με νερο για να πινει πιο πολυ;
Με συριγγα εχω τη γνωμη θα δυσκολευτεις...
Εγω δλδ που του δινω μια παστα συμπληρωμα για το ουροποιητικο κοντα 2 μηνες καθημερινα οχι μονο δεν εχει συνηθισει αλλα καθε μερα μου κανει τη ζωη πιο δυσκολη...(ο γλυκουλης μου!!).
Παράθεση
By Sampson on 15-01-14, 20:43

Όλα καλά θα πανε! Σκέψου οτι ο δικός μου γάτος ειναι 12 χρονών ξεκινήσαμε με 11,8 κρεατινίνη και 358 ουσία! Μας έδιναν μερες ζωής κι όμως έχουν περάσει 2 μήνες και είμαστε καλά! Η κρεατινίνη την τελευταία φορα έπεσε στο 2,44 και η ουρια στο 156 αν θυμάμαι... Όμως εγω επειδη δεν μπορω να ελέγξω το νερό που πίνει καθε μέρα του κάνω ενα 5λεπτο υποδόρια ορο μονη μου! Χωρίς να πηγαίνω στον κτηνίατρο! Δοκίμασε το! Ακούγεται δύσκολο αλλα δεν ειναι! Εύχομαι περαστικά μέσα απο την καρδιά μου! Εχω 2 παιδιά κι όμως δεν τον ξεχωρίζω τον γατούλη μου! Για μένα κι αυτός παιδι ειναι και μάλιστα το μεγαλύτερο σε ηλικία!
Παράθεση
By Ρουμπυ on 18-11-14, 18:52
Θα παραθέσω και γω τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα αυτό ,μετά από την εμπειρία που είχα με τον γάτο μου .

Είναι σύνηθες φαινόμενο ειδικά σε στειρωμένους αρσενικούς γάτους ,μιας και η κατασκευή του σωλήνα που αποβάλουν τα ούρα τους οι αρσενικοί κάνει πιο δύσκολο να αποβληθούν τυχόν πέτρες που έχουν σχηματιστεί ή άμμος .
Αιτία δεν αποτελεί η αποκλειστική σίτιση του γάτου μας με ξηρά τροφή ,καθώς μπορούν να το εμφανίσουν και γάτες που καταναλώνουν υγρή τροφή όπως κονσέρβες ή σπιτικό φαγητό .Μπορεί όμως να κάνει χειρότερα τα πράγματα μιας χαμηλής ποιότητας ξηρά τροφή ή να βοηθήσει να εμφανιστεί αυτό το φαινόμενο .

Στην δική μου περίπτωση η γάτος έπαθε έμφραξη της ουροποιητικής οδού .
Η περίπτωση χειρίστηκε ως εξής :Σπάσιμο της πέτρας με ειδικό μηχάνημα ,παροχή ορού για ενυδάτωση του ζώου και αποκλειστική σίτιση του από κει και πέρα με ειδική για αυτές τις περιπτώσεις ιατρική τροφή ,υψηλής ποιότητας .Επειδή το ζώο όμως είχε ακόμα στο αίμα του υψηλά ποσοστά καλίου και έκανε εμετούς για λίγες μέρες ,του έδωσα και θερμιδική πάστα που βοηθά στην λήψη βιταμινών και τονώθηκε ο οργανισμός του .Ακόμα κάναμε και αντιβίωση 14 ήμερη για να μας καλύψει αν είχε κάνει ουρολοίμωξη και παυσίπονη ένεση.Τις επόμενες 3-4 μέρες κάναμε και από 3 ενέσεις ορού καθημερινά για να ενυδατωθεί .

Η διαδικασία που θα έπρεπε να γίνει ήταν ,το σπάσιμο της πέτρας με ειδικό μηχάνημα ή η προσπάθεια απόφραξης ,με τον καθετήρα .Πλύσεις της ουροδόχου κύστης με ορό ,ράψιμο του καθετήρα για 2-3 μέρες στο ζώο ώστε να παροχετεύεται ,χορήγηση ορού (γιατί το ζώο σταματά να λαμβάνει υγρά όταν καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να ουρήσεις και αφυδατώνεται ),χορήγηση πάστας οξινοποίησης ούρων για κάποιες μέρες (η οποία βοηθάει να σπάσουν οι υπόλοιπες πέτρες που υπάρχουν ),και τέλος θερμιδική πάστα (που βοηθά στην ανάρρωση ).Τέλος χορήγηση αντιβίωσης .

Όταν δίνεται ιατρική τροφή ,δεν πρέπει να χορηγούμε πάστα οξινοποίησης ούρων και το αναφέρουν και οι ίδιοι κατασκευαστές στο σάιτ τους .Μιας και με την ειδική τροφή επιτυγχάνεται αυτό το όξινο Ph που πρέπει .Επίσης με την ξηρά αυτή τροφή αυξάνεται και το αίσθημα της δίψας οπότε ενυδατώνεται καλύτερα .

Πρόληψη .... Η καλής ποιότητας τροφή είτε ξηρή είτε υγρή αλλά και ο προσδιορισμός της κατάλληλης για εμάς από τον κτηνίατρο μας ,παίζει μεγάλο ρόλο .Επίσης πρέπει να παρατηρούμε τυχόν αλλαγές στην ποσότητα των ούρων που αποβάλλουν καθημερινά οι γάτες μας στην λεκάνη (γιατί δεν εμφανίζουν απαραίτητα όλες αίμα ) και στην συχνότητα επίσκεψης .

Πρόλαβα τον γάτο μου στην πρώτη μέρα έμφραξης και ήμουν η μοναδική μέχρι τότε που πήγε τόσο νωρίς , με αποτέλεσμα ο κίνδυνος να είναι λίγο μικρότερος .Είναι συχνό φαινόμενο οι ιδιοκτήτες να πηγαίνουν τα γατιά τους από την δεύτερη μέρα και μετά και η θνησιμότητα να είναι υψηλή στα συγκεκριμένα περιστατικά καθώς "δηλητηριάζεται " το αίμα .
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ρουμπυ : 18-11-14 στις 19:02.
Παράθεση
By stefan... on 19-11-14, 12:13
Kι ομως η ξηρα τροφη ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο για την ουρολιθιαση κι αυτο γιατι ο οργανισμος παραμενει μονιμα αφυδατομενος .οι γατες δεν πινουν αρκετο νερο τουλαχιστον τοσο ωστε να να καλυψουν τις αναγκες που δημιουργει η καταναλωση ξηρας τροφης.ο δικος μου γατος ταλαιπωρηθηκε πολυ ,καθετηρες ,ορους ,αντιβιωσεις κ εφτασε κοντα στο θανατο αλλα ευτυχως δειχνει σημαδια βελτιωσης.ο γιατρος επειδη ειναι κ φιλος μου ειπε ενα πραγμα μονο,μακρια απο ξηρα τροφη,ακομα κ καλης ποιοτητας οπως ετρωγε κ ο δικος μου,οταν δεν πινει πολυ νερο κ ο δικος μου με το νερο δεν το εχει.κ μου ειπε ακομα κ αν δεν παθουν ουρολιθιασεις μελλοντικα παθαινουν νεφρικη ανεπαρκεια απο την χρονια αφυδατωση,οποτε υγρη τροφη σαν βασικη κ λιγες κροκετες σαν συμπληρωμα κ νερο με συριγγα απαραιτητα για περισσοτερη ενυδατωση.
Παράθεση
By Ρουμπυ on 19-11-14, 18:44
Αρχική Δημοσίευση από stefan...
Kι ομως η ξηρα τροφη ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο για την ουρολιθιαση κι αυτο γιατι ο οργανισμος παραμενει μονιμα αφυδατομενος .οι γατες δεν πινουν αρκετο νερο τουλαχιστον τοσο ωστε να να καλυψουν τις αναγκες που δημιουργει η καταναλωση ξηρας τροφης.ο δικος μου γατος ταλαιπωρηθηκε πολυ ,καθετηρες ,ορους ,αντιβιωσεις κ εφτασε κοντα στο θανατο αλλα ευτυχως δειχνει σημαδια βελτιωσης.ο γιατρος επειδη ειναι κ φιλος μου ειπε ενα πραγμα μονο,μακρια απο ξηρα τροφη,ακομα κ καλης ποιοτητας οπως ετρωγε κ ο δικος μου,οταν δεν πινει πολυ νερο κ ο δικος μου με το νερο δεν το εχει.κ μου ειπε ακομα κ αν δεν παθουν ουρολιθιασεις μελλοντικα παθαινουν νεφρικη ανεπαρκεια απο την χρονια αφυδατωση,οποτε υγρη τροφη σαν βασικη κ λιγες κροκετες σαν συμπληρωμα κ νερο με συριγγα απαραιτητα για περισσοτερη ενυδατωση.
Αν μία γάτα δεν πίνει πολύ νερό είτε με ξηρά τροφή είτε με κονσέρβα ,θα δημιουργήσει μελλοντικά προβλήματα .Είναι αίτιο παθολογικό οι ουρολιθιάσεις και ρώτησα 3 γιατρούς γιαυτό ,μιας και διάβαζα αρκετά άρθρα για την μετέπειτα ομαλή διαβίωση του ζώου και συχνά αναφέρονταν αυτό .Αν ο γάτος δεν πίνει όσο νερό πρέπει ,του αραιώνεις την τροφή με νερό ή βρίσκεις άλλους τρόπους να τον ενυδατώνεις όπως πχ με ζωμό κοτόπουλου .Η άθληση επίσης προκαλεί δίψα .
Αυτό που έκανα μόλις έστρωσε το στομάχι του και δεν είχε άλλους εμετούς , ήταν να του αραιώνω την τροφή του με νερό,5-6 γεύματα με νεράκι κάθε φορά .Επειδή πεινούσε αρκετά τελικά τις έτρωγε .Για μία βδομάδα περίπου έπινε μισό λίτρο σχεδόν καθημερινά μέχρι που αποκαταστάθηκε και η ροή των ούρων και πλέον πίνει από μόνος του όσο πρέπει .
Αυτό επίσης που έμαθα ,για να δεις με πρακτικό τρόπο αν είναι αφυδατωμένος ένας γάτο ,τραβάς το δέρμα του στον σβέρκο και αν αυτό επανέρθει γρήγορα ,είναι ενυδατωμένος .
Παράθεση
By roccohooshie on 19-11-14, 23:53

Εμένα πάντως ο γατούλης μου που παρουσίασε ουρολιθίαση σε πρώιμο ευτυχώς στάδιο και πολύ νερό έπινε πάντα και κινείται αρκετές ώρες αφού έχει πρόσβαση στην αυλή κι επιπλέον ανέκαθεν έτρωγε ξηρή τροφή σε συνδυασμό και με υγρή (αλλά όχι καθημερινά, 3-4 φορές την εβδομάδα). Θέλω να πω ότι έχω διαπιστώσει ότι είναι κάπως σχετικό το τι μπορεί να προκαλέσει το συγκεκριμένο πρόβλημα κι ότι οι απόψεις των κτηνιάτρων είναι κάπως συγκεχυμένες σε σχέση με αυτό. Μεγάλο ρόλο παίζει σίγουρα η προδιάθεση που έχει το ζώο (αφού συμβαίνει να νοσούν και από πολύ μικρή ηλικία) και σίγουρα η ενδεδειγμένη για το πρόβλημα αυτό τροφή βοηθάει πολύ από τη στιγμή που θα διαγνωστεί και μετέπειτα...
Παράθεση
By stefan... on 20-11-14, 16:11

Aν ο γατος ειναι σαν τον δικο μου που δεν πινει οχι μονο νερο ουτε ζωμο ουτε το ιδιο το κοτοπουλο κ αν του βαλεις εστω κ λιγο νερο στο φαι του δεν προκειται να φαει ουτε μπουκια τοτε σιγουρα το να του δινω ξερα τροφη ειναι οτι χειροτερο.εχω φιλους στην αμερικη κ εκει την ξηρα την εχουν σαν συμπληρωμα με βασικη τροφη την κονσερβα κ την ωμη διατροφη.σκεφτομαι να αρχισω την ωμη διατροφη σταδιακα με συμπληρωμα κονσερβας κ την s/o τησ RC για οξινση των ουρων κ παντα νερο με συριγγα μεχρι να δω οτι πινει μονος του γιατι για την ωρα ουτε που το πλησιαζει.και πιστευω πως αν δεν ετρωγε ξηρα τροφη δεν θα το ειχε παθει αυτο γιατι ενω ετρωγε παρα πολυ ξηρα κ ειχε κ τα κιλακια του αμεσως μετα πηγαινε για υπνο κ νερο καθολου σε αντιθεση με τον αδερφο του που αδειαζει τα μπωλ με το νερο μεσα σε λιγη ωρα κ μεχρι τωρα δεν εχει παρουσιασει ποτε προβλημμα.οσο για την προδιαθεση πιστευω πωσ ναι παιζει ρολο αλλα επειδη βλεπω το προβλημμα αυτο σε παρα πολλους γατους σιγουρα δεν γινεται να ευθυνεται μονο αυτη.
Παράθεση
By Ρουμπυ on 04-12-14, 22:35

Πάθαμε πάλι το ίδιο και δεν προλάβαμε να κλείσουμε μήνα από την πρώτη φορά που έφραξε...
Όσο και αν πρόσεχα διατροφή και πρόληψη νερού ξανασηνέβει .Σήμερα μπαίνουμε στην τρίτη μέρα με καθετήρα αλλά έχει εμφανίσει πιο έντονο αίμα στα ούρα του και με έχει ανησυχήσει .Ο κτηνίατρος είπε ότι είναι από τις πέτρες στρουβίτη .Αρνήται να πιεί νερό ακόμα και σήμερα και επειδή μέχρι και χτες δεν έτρωγε του έδωσα κονσέρβα κτηνιατρική που είναι για ανάρωση ,αραιωμένη με νερό και την τσάκισε .
Έχει πάρει αντοβίωση 14ημερη με ένεση ,η χορήγηση της έγινε 3 μέρες πριν, και το αίμα έγινε πιό έντονο από την 2η μέρα .Μήπως γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται κάποια άλλη αντιβίωση ή είχε κανείς σας παρόμοια εικόνα ?
Επίσης αν γνωρίζεται κτηνιάτρους καλούς που κάνουν θηλυκοποίηση ,την επέμβαση που αναφέρετε παραπάνω ,μπορείτε να μου τους πείτε σε ίνμποξ ?
Ευχαριστώ...
Παράθεση
By roccohooshie on 04-12-14, 23:06

Περαστικά σας, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η κατάσταση, αλλά με υπομονή και επιμονή όλα θα πάνε καλά. Για την αντιβίωση που λες, δε γνωρίζω να σου πω, όσο για κτηνίατρο, πες μας κατ΄αρχάς σε ποιά περιοχή βρίσκεστε για να σου προτείνει όποιος ξέρει..!
Παράθεση
By Ρουμπυ on 04-12-14, 23:49
Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Περαστικά σας, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η κατάσταση, αλλά με υπομονή και επιμονή όλα θα πάνε καλά. Για την αντιβίωση που λες, δε γνωρίζω να σου πω, όσο για κτηνίατρο, πες μας κατ΄αρχάς σε ποιά περιοχή βρίσκεστε για να σου προτείνει όποιος ξέρει..!
Ευχαριστώ....
Γιάννενα αλλά και γενικότερα σε μεγάλα κέντρα όπως Θεσσαλονίκη ,θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος που εμπιστεύεστε απόλυτα
Παράθεση
By mourgakos on 17-06-15, 13:17
Καλησπέρα κι από εμένα,λοιπόν...Πολύ διαφωτιστικό άρθρο...
Ο δικός μου γατούλης(ο Μούργος) είναι 1 έτους.Τον είχα μαζέψει από τα σκουπίδια όταν ήταν 3 μηνών.Από τότε...μόνο αγάπη!!!Πριν 1 μήνα παρουσίασε για πρώτη φορά έντονος πόνους,δεν ούρησε καθόλου για 2 μέρες,εμετούς και κατάπτωση... και φυσικά πήγαμε στο γιατρό και βάλαμε καθετήρα,αντιβίωση και μόνο την ξηρά τροφή Hill's Prescription Diet c/d.Δεν τρώει τίποτα άλλο πέρα από ξηρά!Δεν του αρέσει κανένα φαγητό, ούτε καν το κοτόπουλο! Μετά από 10 μέρες έπαθε πάλι το ίδιο,πάλι καθετήρα και ορό και ένα ειδικό τζελ. Μας είπαν φυσικά για την επέμβαση που προαναφέρθηκε,αλλά το κόστος είναι πολύ υψηλό(300-400ε) και δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε οικονομικά μια τέτοια επέμβαση...
Τώρα ξεκινάει το καλό.... Από τότε,επειδή πονούσε το πουλάκι, του λόγω του καθετήρα και δεν πήγαινε στην τουαλέτα μόνος του,πάμε κάθε μέρα-δυο φορές, τουλάχιστον, τη μέρα στην τουαλέτα μαζί...Δηλαδή, όταν θέλει να κατουρήσει,πάει στην άμμο του και με φωνάζει...Πάω λοιπον και εγώ και του πιέζω λίγο την κύστη και έτσι κάνει τσισάκια...κόπρανα κάνει κανονικά,χωρίς καμία βοήθεια... Σίγουρα τον βοηθάω να "ξελαφρώσει" και να μην φράξει ξανά, αλλά φοβάμαι μην ατροφήσει από την τεμπελιά του και δεν ξαναπάει πότε ξανά μόνος του!Τον έχω αφήσει να δω αν θα πάει,πηγαίνει και κάνει μόνο 2-3 σταγονίτσες και αρχίζει και σκληραίνει η κύστη του,μέχρι να του την πατήσω...Του κάνω κακό;;;Να βοηθήσω προσπαθώ...
Παράθεση
By thairia on 30-07-15, 17:05
Καλησπέρα κι απο μένα,
Να σας πω και την δικιά μου εμπειρία με τον γάτο. Το καημένο υπέφερε για αρκετό καιρό με τα τσισάκια του. Πήρε αρκετά φάρμακα, και βοηθήματα για μην έχει πρόβλημα. Βάλαμε 2 φορές καθετήρα, είχαμε και μια άσχημη εμπειρία απο κλινική που τον έκανε χειρότερα μιας και η ψυχολογία τους παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτή την αρρώστια. Τελικά τα καταφέραμε και ήμαστε καλά εδω και 6-7 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα (φτου-φτου) αλλα έχουμε καταληξει να τρώει μόνο κονσερβάκια. Τρώει urinary φακελάκια, αλλά σε συνδιασμό με άλλες διάφορες κονσέρβες τους τελευταίους 2-3 μηνες και κροκέτες επίσης urinary μόνο οταν χρειαστεί να τον αφήσω μόνο του για 1-2 μέρες. Ταλαιπωρήθηκε αρκετα ο καημενούλης, αλλα ευτυχως τον καταλάβαινα αμέσως μόλις λιγο δυσκολευόταν και κατευθείαν αρχίζαμε αγωγή. Κι επειδή δυσκολευόταν να πάει στην άμμο του οσο ήταν αρρωστος του πήρα πάνες και πήγαινε εκεί για τσισάκια (με εσωσαν θα ελεγα οι πανες γιατι κατουρουσε οπου να'ναι!) Τέλος καλό, ολα καλά για εμας. Εύχομαι και στα δικά σας αρρωστάκια, γρήγορα ανάρωση!
Παράθεση
By rouli726 on 12-11-15, 15:12

καλησπερα. ξερει κανεις ποσο συντομα μετα την στειρωση μπορει να παθει ο γατος ουρολιθιαση?
γιατι δεν ειναι ουτε μια εβδομαδα που στειρωθηκε και σημερα ειδα μικρα μπαλακια απο ουρα που ειχαν σε καποιο σημειο ενα ελαφρως ροζ χρωμα. οχι αιματουρια δλδ ακριβως αλλα ουτε και κανονικα ουρα.
υποψην πως ακομη δεν εχει τελειωσει η αντιβιωση που παιρνει λογω στειρωσης.
βεβαια ειδα πως στον ενα ορχι του μαλλον τραβηξε το ραμμα κι εχει λιγο σαν μικρη πληγουλα, πολυ μικρη. υπαρχει περιπτωση το ροζ στα ουρα να ειναι απο αυτο?
θα δω τι θα κανει και στη συνεχεια της ημερας και θα τηλ στη γιατρο.
παντως δεν δειχνει να ποναει καπου, ουτε φωναζει στην τουαλετα οταν παει.
δυσουρια σιγουρα δεν εχει, το τσεκαρω να δω αν εχει συχνουρια.
τι να πω.......
Παράθεση
By Claire Rentfield on 12-11-15, 15:15

΄Εφη μου δεν νομίζω να του εμφανιζόταν τόσο σύντομα.
Και όπως λες κι εσύ είναι πρόσφατα στειρωμένος οπότε ίσως να έχει σχέση κι αυτό. Για καλό και για καλό πάντως πάρε ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο.
Παράθεση
By rouli726 on 12-11-15, 15:20

εν τω μεταξυ φροντιζω επιτηδες να πινει πολυ νερο, του αρεσει να πινει απο τη βρυση κυριως και πλεον μονος του οποτε θελει παει εκει και με φωναζει να του ανοιξω να πιει. και του δινω σχεδον καθε μερα κονσερβα για να μη τρωει μονο ξηρα και στουπωσει χαχα
για να δουμε τι θα δουμε... !
Παράθεση
By roccohooshie on 12-11-15, 15:22
Σίγουρα δεν υπάρχει κανόνας για το πότε θα εμφανιστεί η ουρολιθίαση, η οποία δεν αφορά μόνο στα στειρωμένα γατιά, απλά σ΄αυτά είναι πιο συχνό φαινόμενο. Μία εβδομάδα πάντως μετά την επέμβαση είναι απίθανο να δημιουργηθεί και να οφείλεται στη στείρωση, άσε που απ΄όσο έχω καταλάβει -χωρίς να είμαι ειδική βέβαια- οι ουρόλιθοι συσσωρεύονται μέσα στην ουρήθρα και σταδιακά τη φράζουν, δε βγαίνουν δηλ. με τα ούρα σε τέτοια μορφή που περιγράφεις. Εικάζω ότι αυτό που είδες είχε σχέση με τα ράμματα περισσότερο και τη πληγούλα που λες ότι δημιουργήθηκε!
Παράθεση
By rouli726 on 12-11-15, 16:32

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. τεινω να πανικοβαλλομαι γενικα. θα το παρακολουθησω σημερα αυριο και θα ρωτησω και τη γιατρο του.
Παράθεση
By pepper on 12-11-15, 16:51

Κι εγώ πιστεύω πως είναι από την επέμβαση. Υπάρχει μια άμμος σιλικόνης που ανιχνεύει τις ανωμαλίες στα ούρα και αλλάζει αναλόγως χρώμα. Ε μετά την επέμβαση ήταν σχεδόν στα κόκκινα για καμιά εβδομάδα. Όπως είπε η ρόκοχουσί η ουρολιθίαση συμβαίνει σταδιακά.
Παράθεση
By rouli726 on 12-11-15, 22:31

η αληθεια ειναι πως η πρωτη αντιβιωση π ηταν σε σιροπι τον πειραξε, εκανε και διαρροια κι ετσι αλλαξαμε σε χαπακι πιο ελαφρια. αυριο την τελειωνουμε. θα καθαρισω παλι την αμμο να δω τι γνγτ. γτ σημερα τον ειδα την ωρα που γλειφοταν σαν να πηγαινε να τραβηξει κατι εκει κατω. τις πρωτες μερες απλως εγλειφε δεν τραβουσε τα ραματα, ισως τον ενοχλουν τωρα, τι να πω. θα παρω οπωςσδηποτε αυριο τη γιατρο στο διαλειμμα μου να ρωτησω(δυστυχως δουλευω πρωι) .
ευχαριστω κι εσενα πεπερ.
Παράθεση
By ofilia on 13-11-15, 00:57

Καλησπερα,συμφωνω με τις γνωμες πως μλλον ειναι απο την επεμβαση,περαστικουλια σας οτι κ αν ειναι.
Παντως οσο αφορα το βρωμοfus,2γατια ηξερα που τον επαθαν και τα δυο Αστειρωτα
Παράθεση
By rouli726 on 13-11-15, 12:20

Τηλεφωνησα στη γιατρο κ μου ειπε να τον παω να του ριξει μια ματια γτ κ εκεινης της φαινεται περιεργο εν μεσω αντιβιωσης αυτα τα συμπτωματα.
Μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο......
Παράθεση
By ΦΛΩΡΑ on 13-11-15, 16:05
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου Εφη μου να μην ειναι τιποτα σοβαρο και να ειναι κατι απο την στειρωση που εκανε και να περασει γρηγορα.
Παράθεση
By rouli726 on 13-11-15, 18:23

καλησπερα. μολις γυρισαμε απο τη γιατρο.
δεν ειναι fus ειναι ομως αρχη ουρολοιμωξης, συγκεκριμενα κυστιτιδας.
του εκανε μια ενεση 24ωρη synulox και μας εγραψε να παρουμε χαπακια synulox για 10 μερες. της εκανε εντυπωση πως συνεβη ειπε μαλλον απο την αμμο στο πουλ@κι του κολλησε κατι ή καποιο μικροβιο απο το περιβαλλον, γτ η κυστη του ειναι υγιης.
τα χαπακια αυτα νομιζω τα ειχε παρει κι η σαντι μετα τη στειρωση οποτε ευελπιστω να τον ξεγελασω να τα παρει με κονσερβες γτ ειναι ψυχοφθορο να του το χωνω στο στομα και να το κλεινω να το καταπιει.
τελος καλο(εφοσον γλιτωσαμε απο τα χειροτερα)... και περαστικα μας!
υ.γ.τελικα πολλες φορες το υπερβαλλον αγχος προλαμβανει δυσαρεστες εξελιξεις, η γιατρος δεν το πιστευε πως το καταλαβα αμεσως οτι κατι παει στραβα.
Παράθεση
By pepper on 13-11-15, 19:44

Πωπω περαστικά σας! Μπράβο βρε ρούλι. Είδες τον ένστικτο της μάνας? Synulox έδινα κι εγώ, τρίβονται πάρα πολύ εύκολα με το χέρι. Θα το ρίχνεις σαν άχνη πάνω στην κονσέρβα και τέλος.
Παράθεση
By ΦΛΩΡΑ on 13-11-15, 23:12

Φαινεται επειδη στειρωθηκε προσφατα ακουμπησε το πουλακι του στην αμμο και αμεσως αρπαξε μικροβιο,ευτυχως ολα καλα,Εφη μου,τελικα τα αγορακια ειναι πολυ ευαισθητα,τωρα με εχει πιασει η καρδια μου,απο το φοβο.
Παράθεση
By elenior on 29-11-15, 22:19

γεια σας,
ειμαι νεα στο χωρο. Εχω τον χοντρο κουκλο keito. Eιναι 12 ετων χωρις αλλα προβληματα εκτος μιας εαισυθησιας στο ουροποιητικο.
Τρωει ειδικη φαρμακευτικη τροφη γενικα και απεχθανεται την εξοδο για και το γιατρο.Τελευταια φορα που τον πηγαμε, πριν 2 χρονια ,την κοπανησε απο το καλαθι στη μεση της Β. Σοφιας και τον χασαμε για 5 μερες. Ευτυχως η κινητοποιηση επιασε και βρεθηκε. Απο τοτε δεν τον ξαναβγαλαμε ουτε για γιατρο (δεν ειχε και προβλημα). Τον τελευταιο μηνα πινει νερο παραπανω απο το συνηθισμενο και ανησυχω.Συγγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο χωρο αλλα πρωτη φορα σε blog.Εχετε κατιπου γνωριζετε?
Παράθεση
By Claire Rentfield on 29-11-15, 22:30
Αρχική Δημοσίευση από elenior
γεια σας,
ειμαι νεα στο χωρο. Εχω τον χοντρο κουκλο keito. Eιναι 12 ετων χωρις αλλα προβληματα εκτος μιας εαισυθησιας στο ουροποιητικο.
Τρωει ειδικη φαρμακευτικη τροφη γενικα και απεχθανεται την εξοδο για και το γιατρο.Τελευταια φορα που τον πηγαμε, πριν 2 χρονια ,την κοπανησε απο το καλαθι στη μεση της Β. Σοφιας και τον χασαμε για 5 μερες. Ευτυχως η κινητοποιηση επιασε και βρεθηκε. Απο τοτε δεν τον ξαναβγαλαμε ουτε για γιατρο (δεν ειχε και προβλημα). Τον τελευταιο μηνα πινει νερο παραπανω απο το συνηθισμενο και ανησυχω.Συγγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο χωρο αλλα πρωτη φορα σε blog.Εχετε κατιπου γνωριζετε?
Καλησπέρα φίλη Elenior.
Αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να βρεις κάποιον κτηνίατρο που να κάνει επισκέψεις στο σπίτι, υπάρχουν αρκετοί απ' ότι ξέρω. Βέβαια δεν ξέρω σε τι περιοχή μένεις...
Πάντως το να πίνει περισσότερο νερό απ' ότι συνήθιζε δεν είναι ποτέ καλό σημάδι. Δεν σημαίνει όμως απαραίτητα πως έχει πρόβλημα με τα νεφρά του, το ίδιο σύμπτωμα εμφανίζει και ο διαβήτης και ίσως και άλλες ασθένειες που δεν τις γνωρίζω.
Πάντως αν είσαι Αττική μπορώ να σου συστήσω κτηνίατρο που έρχεται στο σπίτι συγκεκριμένες μέρες της εβδομάδας.
Παράθεση
By crazycamber on 15-01-16, 22:02

Kαλησπερα σας και καλη χρονια!
Εχω εναν αδεσποτουλη αρσενικο ο οποιος ειναι περιπου 6 μηνων, δεν τον εχω ακομα στειρρωσει.
Διαβασα για την αλκαλικοτητα των ουρων και τα προβληματα που δημιουργει στους αρσενικους, οπου το ζητουμενο ειναι - αν καταλαβα καλα - να αποκτησουν οξινο ph.
Επειδη ασχολουμαι και με τα ενυδρεια, χρησιμοποιω αντιστροφη οσμωση για να προετοιμαζω το νερο για αυτα.
Ειναι μια καλη ιδεα να δινω στον γατουλη μου νερο απο την αντιστροφη οσμωση;
Για οσους πιθανον δεν ξερουν να πω χονδρικα οτι αφαιρει ολα τα αλατα και τα ιχνοστοιχεια (οπως και το μαγνησιο που κανει και την ζημια στην προκειμενη περιπτωση) απο το νερο κανοντας το πολυ "μαλακο", δηλαδη χωρις καμια σκληροτητα, και με ph προς το οξινο.
Τι λετε μπορω;
Θα βοηθουσε στην συγκεκριμενη περιπτωση να αποφυγουμε το προβλημα;
Παράθεση
By CatLover09 on 16-01-16, 11:12
Αρχική Δημοσίευση από crazycamber
Kαλησπερα σας και καλη χρονια!
Εχω εναν αδεσποτουλη αρσενικο ο οποιος ειναι περιπου 6 μηνων, δεν τον εχω ακομα στειρρωσει.
Διαβασα για την αλκαλικοτητα των ουρων και τα προβληματα που δημιουργει στους αρσενικους, οπου το ζητουμενο ειναι - αν καταλαβα καλα - να αποκτησουν οξινο ph.
Επειδη ασχολουμαι και με τα ενυδρεια, χρησιμοποιω αντιστροφη οσμωση για να προετοιμαζω το νερο για αυτα.
Ειναι μια καλη ιδεα να δινω στον γατουλη μου νερο απο την αντιστροφη οσμωση;
Για οσους πιθανον δεν ξερουν να πω χονδρικα οτι αφαιρει ολα τα αλατα και τα ιχνοστοιχεια (οπως και το μαγνησιο που κανει και την ζημια στην προκειμενη περιπτωση) απο το νερο κανοντας το πολυ "μαλακο", δηλαδη χωρις καμια σκληροτητα, και με ph προς το οξινο.
Τι λετε μπορω;
Θα βοηθουσε στην συγκεκριμενη περιπτωση να αποφυγουμε το προβλημα;
Καλημέρα και καλή χρονιά και σε εσένα!

Νομίζω θα ήταν υπερβολικό να το κάνεις αν η περιοχή που μένεις δεν έχει πρόβλημα.

Εμείς που μένουμε σε νησί και πίνουμε εμφιαλωμένο,δίνουμε και στα ζώα μας εμφιαλωμένο.

Όταν μέναμε Αθήνα και Στυλίδα δίναμε από τη βρύση.

Η τροφή που δίνεις πρέπει να προσέχεις να μην έχει πολύ μαγνήσιο.
Παράθεση
By markarpap on 21-01-16, 20:23
γεια σας ειμαι καινουργια στο φορουμ αν και παλια γατομαμα.

Θελω βοηθεια γιατι αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τον γατο μου σχεδον 2 χρονων ειναι δεν εχει στειρωθει.Παρουσιασε αιμα στα ουρα και δν ουρουσε για αρκετες ωρες, τον πηγα στον κτηνιατρο του ανοιξε την ουρηθρα κ εβαλε καθετηρα αντιβιωση αλλαγη τροφης κλπ.Ηταν καλα για 10 μερες αλλα παρουσιασε παλι αιμα στα ουρα σημερα κ ποναει οταν ουρει.Ο γιατρος ειπε οτι μαλλον δεν γινεται κατι κ οτι ισως πρεπει να προβουμε σε ευθανασια. Τι μπορει να γινει? ευχαριστω Μαρια:
Παράθεση
By Aleksa on 21-01-16, 21:05

Μα έτσι εύκολα ευθανασία?
Μπορεί να μη γνωρίζω από τι ακριβώς υποφέρει ο γατούλης, αλλά στη θέση σου σίγουρα θα άλλαζα κτηνίατρο, ή τουλάχιστον θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη το συντομότερο.
Περαστικά του γρήγορα εύχομαι.
Παράθεση
By ΦΛΩΡΑ on 21-01-16, 21:39

Συμφωνω και γω,πρεπει να παρεις και αλλη γνωμη απο αλλο κτηνιατρο,δεν εχουν ολοι τις ιδιες γνωσεις,μην καταδικασεις ετσι τοσο ευκολα το γατουλη σου σε θανατο,μπορει να υπαρχει θεραπεια και να γινει καλα.
Παράθεση
By Claire Rentfield on 21-01-16, 22:12

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις φίλες. ΄Ακου ευθανασία για τέτοιο πρόβλημα και μάλιστα από την αρχή...
Εδώ υπάρχουν ένα σωρό θεραπείες, συντηρηρικές και μη αλλά ακόμα και χειρουργικές επεμβάσεις που έχουν σκοπό την ανακούφιση του προβλήματος. Η λύση οπωσδήποτε είναι νέος κτηνίατρος και μάλιστα θα έλεγα να μην βασιστείς μόνο στην γνώμη ενός, αλλά να πάρεις και μια ή και δυό άλλες γνώμες ακόμα.
Παράθεση
By ΕΛΑ on 06-05-16, 16:35

Καλησπέρα σε όλους . Ερώτηση ...Εχω γάτο 3 ετών στειρωμένο εδώ και 6 μήνες Είναι φυσιολογικό να βρίσκω το 24 ωρο 3 τσισόμπαλες μόνο ? Είναι οκ πιστεύετε ????.
Παράθεση
By Claire Rentfield on 06-05-16, 21:36
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλησπέρα σε όλους . Ερώτηση ...Εχω γάτο 3 ετών στειρωμένο εδώ και 6 μήνες Είναι φυσιολογικό να βρίσκω το 24 ωρο 3 τσισόμπαλες μόνο ? Είναι οκ πιστεύετε ????.
Ε ναι, δεν νομίζω πως κάνουν παραπάνω...
Και ο δικός μου κάπου τόσα κάνει.
Παράθεση
By elli michalakea on 15-06-16, 14:59
καλημερα οσο αφορα το ουρολογηκο συνδρομο γατας στρουμβιτη ειναι περισσοτερο στα αρσενικα στειρωμενα γατια παρα στα θυληκα///εμενα ο δικος μου το επαθε και το καταλαβα απο το οτι γυτναγε σε διαφορα σημεια στο σπιτι και προσπαθουσε να κανει τσισα.....μετα απο 2 μερες προσοχη..σκληρηνε η κοιλια του και τον πηγα στο γιατρο οπου διαγνωστηκε το προβλημα και μετα με ουρολογικες εξετασεις καταληξαμε να τρωει μονο ειδικη τροφη για την περιπτωση ..Αυτο που μου ειπε η γιατρος και το βρηκα στο διαδυκτιο ειναι ειδικη παστα που την βαζεις στο φαγητο του και ειναι οκ διοτι ειναι γαυτη την περιπτωση..ετσι η γατα αλλαζει και γευσεις να μην τρωει τα ιδια....
Παράθεση
By crazycamber on 15-06-16, 20:15
Kαποιο λινκ που μπορουμε να το βρουμε, η πως το ζηταμε;
Παράθεση
By AntzelaRu on 31-08-16, 21:00

καλησπερα, εγω στον δικο μου γατο που ειναι στειρωμενος 1 χρονων και 3 μηνων, παρατηρω 1 η 2 τσισομπαλιτσες στην λεκανη συνηθως την ημερα αλλα ειναι ολα φυσιολογικα, να ανησυχησω; επισης και κακακια αμα κατσει κ μονος του πολλες ωρες σπιτι δεν κουνιεται κανει μια φορα μονο.
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 31-08-16, 21:14
Καλη μου φιλη,δεν βλεπω λογο ανησυχιας.Και εγω τοσα βρισκω,και οσον αφορα τα κακακια η πουπυ ειναι αριστοκρατισσα.Κανει καθε 1μιση μερα,οχι καθε μερα..
Το συμπτω μα που θα σε ανησυχισει θα ειναι να πηγαινει τουαλετα και να αργει να βγει,επισης και να βγαζει φωνουλες οταν κατουραει,διοτι αυτο δειχνει οτι δυσκολευεται να ουρισει,αργει καιε χει πονο,αρα κατι φραζει την ουρηθρα του.
Βασικα υπαρχουν στο αρχικο ποστ τα συμπτωματα

Συχνοουρία με αποβολή συνήθως μικρών ποσοτήτων ούρων(μικροί σβώλοι στην άμμο), δυσουρία πολλές φορές με πόνο (φωνές του γάτου κατά την διάρκεια της ούρησης θα πρέπει να μας θορυβήσουν), κάποιες φορές ούρηση εκτός αμμολεκάνης, αιματουρία. Στην περίπτωση που υπάρχει έμφραξη της ουρήθρας, άρα και κατακράτηση των ούρων, μπορεί να διαπιστωθεί πρήξιμο χαμηλά στην περιοχή της κοιλιάς. Σε πιο προχωρημένη κατάσταση έχουμε την εμφάνιση ανορεξίας, κατάπτωσης, εμετών. Στη χειρότερη περίπτωση το ζώο πέφτει σε κώμα (ουραιμικό κώμα).
Παράθεση
By AntzelaRu on 01-09-16, 18:42

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, ναι τα ειδα ολα τα διαβασα προσεκτικα, εχω μια μεγαλη φοβια με αυτην την αρρωστια ειναι η αληθεια και τον παρακολουθω πολυ σχετικα με την τουαλετα του με αποτελεσμα να με λενε ολοι παρανοικη στο σπιτι...
Παράθεση
By rouli726 on 02-09-16, 15:09

και πολύ καλά κανεις. με μεγαλη προσοχη εγω προλαβα μικρη ουρολοίμωξη στο τσακ.
καλυτερα να εισαι λιγο αγχωδης παραπανω και να προλαμβανεις ακομη και το παραμικρο απο καποιους αλλους που ακουω να εχει φθασει η γατα στο τελευταιο σταδιο και να τρεχουν πανικοβλητοι.
Παράθεση
By coffeejunkie on 20-02-18, 09:58

Έπαθε το ίδιο ο γάτος μου, πριν ακόμα στειρωθεί.
Βάλαμε καθετήρα και μετά το γύρισα σε Urinary της Royal Canin.
Από τότε μόνο αυτήν την τροφή δίνω και δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Μάλιστα επειδή πονούσε μου κατουρούσε όπου νάναι.
Αυτό συνεχίστηκε και μετά την αλλαγή τροφής, αλλά μετά από ένα χρόνο σταμάτησε και αυτό.
Είναι ακριβή τροφή αλλά πολύ ποιοτική, τους αρέσει και σωτήρια στην περίπτωση αυτή.
Παράθεση
By Almpina on 01-05-18, 00:09

Καλησπέρα έχω και εγώ πολύ σοβαρό πρόβλημα με τον γάτο μου είναι περίπου 6 χρόνων και εδώ και 2 χρόνια τυρανιομαστε έχω κάνει τα πάντα εξετάσεις ιδικες τροφές αλλά ακόμα βασανιζετε! Κατουράει όλο το σπίτι και κάθε φορά που πάει τουαλέτα βγάζει πολύ δυνατές κραβγες ευτυχώς τους τελευταίους 5 μήνες δεν έχει ξαναφραξει αλλά δεν αντέχω άλλο και δεν βλέπω και καμία βελτιωση τι άλλο μπορώ να κάνω ;
Παράθεση
By Nelliel on 01-05-18, 02:58

Δινεις υγρη τροφη;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    DavidJag, sadieom3, spongebob21, TimothySat, WilliamNal

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους