Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,147 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 145 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Softpaws

Softpaws
Softpaws
Δημοσιεύτηκε από Alni
11-02-11
Softpaws

Τα Softpaws (http://www.softpaws.com/) είναι καλύματα για τα νύχια της γάτας φτιαγμένα από βινύλιο. Εχουν το σχήμα νυχιού, είναι μαλακά και εφαρμόζονται με μια μη-τοχική κόλλα που περιέχεται στην συσκευασία. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα μπροστά και τα πίσω νύχια της γάτας. Προσφέρουν λύση για το ξύσιμο σε έπιπλα και παράλληλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στα πίσω πόδια για να αποφευχθεί ο τραυματισμός σε γάτες με δερματολογικά προβλήματα. Εχουν καλή εφαρμογή και δεν εμποδίζουν τις γάτες από το να απλώνουν τα νύχια ή να ξύνουν. Προτείνονται μονο για γάτες που ΔΕΝ βγαίνουν έξω καθώς οι έξω οι γάτες μπορεί να χρειαστεί να αμυνθούν.

Πλεονεκτήματα

Για τις γάτες:
  • Σε σπίτια με παραπάνω από μια γάτες αποφεύγονται οι τραυματισμοί μεταξύ τους.
  • Όπως αναφέρθηκε παραπάνω αποφεύγονται οι αυτοτραυματισμοί από το ξύσιμο.

Για τους γατογονείς:
  • Δεν καταστρέφονται πράγματα στο σπίτι.
  • Εαν υπάρχουν παιδιά (αλλά και για τους ενήληκες) αποφεύγονται πιθανές γρατσουνιές από το παιχνίδι με της γάτες.

Μειονεκτήματα

Εμποδίζουν σε κάποιο βαθμό το σκαρφάλωμα. Παρότι η γάτα μπορεί ναι πηδήξει και να ανέβει σε γατόδεντρα κτλ. σε περιπτώσεις που χρειάζονται νύχια δεν θα μπορεί. Δεν θα μπορεί για παράδειγμα να σκαρφαλώσει σε ένα ονυχοδρόμιο που φτάνει μέχρι το ταβάνι ή σε ένα δέντρο.

Εφαρμογή

Η εφαρμογή είναι εύκολη και παίρνει γύρο στα 15 λεπτά. Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στην συσκευασία και στο site.

Κόστος

18.95$ για μια συσκευασία των 40 (χωρίς τα μεταφορικά). Τα καλύματα μένουν γύρω στον ενάμιση μήνα οπότε πέφτουν μόνα τους.

Προφυλάξεις

Να μην χρησιμοποιούνται σε γάτες που βγαίνουν έξω και να μην μπαίνουν πάνω σε τραυματισμένα νύχια.

Προσωπική γνώμη

Παρά τις μαρτυρίες στο site ότι οι γάτες κάθονται πολύ ήσυχα η δική μου εμπειρία είναι ότι κάθε φορά έχω εισπράξει μερικά "χιιιιιιιιι" και ουκ ολίγη τρίχα από την κίνηση και την μουρμούρα. Παρόλα αυτά δεν φαίνεται να τις ενοχλούν -αφού μπουν- και εκτός από την πρώτη φορά που τα γλύφανε μισή ώρα μετά τώρα φαίνεται να μην τα προσέχουν καθόλου. Επίσης δεν ξέρω τι αλλάξανε αλλά την τελευταία φορά που πήρα ήταν πιό εύκαμπτα και είχαν καλύτερη εφαρμογή.

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Alni
Εκκολαπτόμενο Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμή
30%30%30%
3
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Αντίδραση γάτας
50%50%50%
5
1 user rated 60% average

5 most read κριτικές
By mickey mouse on 11-02-11, 15:37
Απάντηση: Softpaws

τα ξέρω και είναι σωτήρια λύση για ...άτακτες γάτες
Τα έχει πάρει μια γνωστή μου που της έχει καταστρέψει τον δερμάτινο καναπέ και σώθηκε!
Είναι δε και πολύ χαριτωμένο και αστείο θέαμα να βλέπεις την γατούλα σου με χρωματιστά νυχάκια

ΥΓ δικιά σου είναι η γατούλα στη φωτό;
Παράθεση
By Alni on 12-02-11, 09:20
Χεχε ... όχι δεν είναι η δικιά μου. Εχει μια γαλλερι το site και την πήρα από κει. Εμεις έχουμε χρυσό και ασημι glitter και δεν έδειχνε πολύ στην φωτό

Επίσης να πώ ότι η εταιρεία τα προωθεί και ως "alternatives to declawing" Δεν το ανέφερα κάν διότι δεν πιστεύω ότι θα το σκεφτόταν καν κάποιος στο mycat τέτοια λύση.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alni : 12-02-11 στις 09:42.
Παράθεση
By mickey mouse on 16-02-11, 13:51

ω ναι στην Αμερική δυστυχώς υπάρχει η πρακτική του declawing
Παράθεση
By bagheera on 16-02-11, 14:15
Kαι του dehumanizing επίσης!
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 14:26

Απ' ότι κατάλαβα πάνε να το απαγορεύσουν στην Αμερική (ή τουλάχιστον συζητείται). Δεν νομίζω να το κάνει στην ελλάδα κανεις αυτό? Δεν μας βρήκα στην λίστα χωρών που το έχουν παράνομο ...
Παράθεση
By vasilios on 16-02-11, 14:29

Δεν ξέρω τι είναι το declawing ή to dehumanizing
αλλά τα καλύμματα νυχιών είναι super!!!!!
Εμένα δε ξύνει πουθενά τα νύχια της εκτός από μια παλιά μοκέτα
αλλά έχουν πολύ γούστο!!!!!

μάλλον τα κόκκινα και τα ροζ και τα μωβ!!!!
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 14:34
Αρχική Δημοσίευση από vasilios
Δεν ξέρω τι είναι το declawing ή to dehumanizing
αλλά τα καλύμματα νυχιών είναι super!!!!!
Εμένα δε ξύνει πουθενά τα νύχια της εκτός από μια παλιά μοκέτα
αλλά έχουν πολύ γούστο!!!!!

μάλλον τα κόκκινα και τα ροζ και τα μωβ!!!!
Ναι, τα χρωματάκια έχουν πολύ πλάκα. Εγώ πήρα διαφανές την πρώτη και την δεύτερη φορά αλλά τώρα το έριξα στο χρώμα. Τα κόκκινα δεν τα σκέφτηκα αλλά στη Morgan που είναι μαύρη θα ήταν πολύ

Declawing είναι η αφαίρεση του τελευταίου κόκκαλου από τα πατουσάκια μαζί με το νύχι. Ουσιαστικά αφήνει τις γάτες ανάπηρες, με χρόνιους πόνους και δυσκολία στο σκαρφάλωμα ακόμα και στην χρήση της αμμολεκάνης.
Παράθεση
By Kalliastar on 16-02-11, 14:36
Αρχική Δημοσίευση από Alni
Ναι, τα χρωματάκια έχουν πολύ πλάκα. Εγώ πήρα διαφανές την πρώτη και την δεύτερη φορά αλλά τώρα το έριξα στο χρώμα. Τα κόκκινα δεν τα σκέφτηκα αλλά στη Morgan που είναι μαύρη θα ήταν πολύ

Declawing είναι η αφαίρεση του τελευταίου κόκκαλου από τα πατουσάκια μαζί με το νύχι. Ουσιαστικά αφήνει τις γάτες ανάπηρες, με χρόνιους πόνους και δυσκολία στο σκαρφάλωμα ακόμα και στην χρήση της αμμολεκάνης.

Και γιατί το κάνουν αυτό?????????????????????? Έλεος!
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 14:39
Αρχική Δημοσίευση από Kalliastar
Και γιατί το κάνουν αυτό?????????????????????? Έλεος!
Για να μην σου χαλάει την μοκέτα

Αν θέλει κανείς να ξέρει τι είναι εδώ.
Παράθεση
By marina289 on 16-02-11, 14:40
δεν μ'αρέσει βρε παιδιά... Το θεωρώ, άάάάλλη μια παρέμβαση στη φύση της γάτας... Και μου φαίνεται και αντιαισθητικό...
Άσε που το να της στερήσω KAI το να σκαρφαλώσει... δεν ξέρω , τελικά τί θα της έχω αφήσει που θα είναι έμφυτο και εναρμονισμένο στη φύση της;;; Έχω πετάξει πράγματα από catαστροφές, δεν μου είναι ό,τι καλύτερο η αντιcatάσταση, ούτε έχω την οικονομική άνεση, που είναι το βασικότερο μάλλον... Απλώς έχω βρει τη λύση με το απωθητικό σπρέι, που μια-δυο φορούλες να ψεκάσω, και εγκαταλείπουν το ... αντικείμενο του πόθου... Είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα!
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 14:48
Αρχική Δημοσίευση από marina289
δεν μ'αρέσει βρε παιδιά... Το θεωρώ, άάάάλλη μια παρέμβαση στη φύση της γάτας... Και μου φαίνεται και αντιαισθητικό...
Άσε που το να της στερήσω KAI το να σκαρφαλώσει... δεν ξέρω , τελικά τί θα της έχω αφήσει που θα είναι έμφυτο και εναρμονισμένο στη φύση της;;; Έχω πετάξει πράγματα από catαστροφές, δεν μου είναι ό,τι καλύτερο η αντιcatάσταση, ούτε έχω την οικονομική άνεση, που είναι το βασικότερο μάλλον... Απλώς έχω βρει τη λύση με το απωθητικό σπρέι, που μια-δυο φορούλες να ψεκάσω, και εγκαταλείπουν το ... αντικείμενο του πόθου... Είναι τελείως υποκειμενικό το θέμα!
Συμφωνώ μαζί σου. Απλά να πω οτι σκαρφαλώνουν και πηδάνε αλλά δυσκολεύονται σε κάποια πράγματα που θα έπρεπε να χώσουν τα νύχια τους να τα ανέβουν. Το προτείνω αν δεν υπάρχει άλλη λύση. Σε εμένα για παράδειγμα δεν δούλεψε το απωθητικό σπρέι.

Υ.Γ. Α, το καλό είναι τα έδειξα κτηνίατρο χθες και δεν είπε κάτι εκτός του "Αν δεν πέφτουν μόνα τους μετά από κανα μήνα να τα βγάζεις"
Παράθεση
By marina289 on 16-02-11, 15:05
Στα μειονεκτήματα λέει.... ¨Εμποδίζουν σε κάποιο βαθμό το σκαρφάλωμα. Παρότι η γάτα μπορεί ναι πηδήξει και να ανέβει σε γατόδεντρα κτλ. σε περιπτώσεις που χρειάζονται νύχια δεν θα μπορεί. Δεν θα μπορεί για παράδειγμα να σκαρφαλώσει σε ένα ονυχοδρόμιο που φτάνει μέχρι το ταβάνι ή σε ένα δέντρο.¨
Εμένα μ'αρέσει, τρελλαίνομαι, να τα βλέπω να σκαρφαλώνουν με τα νύχια τους στο γατόδεντρο,ως το ταβάνι, -μέσα σε 1'' έχουν ανέβει!- αλλά το βασικότερο, βλέπω ότι αρέσει σ'αυτά!...Γουστάρουν τρελλά!
Όταν πήρα τα γατόδεντρα και τα έβλεπα να γατζώνονται ως το ταβάνι , είπα ¨αιλουροειδή ρε @ούστη μου!¨. Ένιωσα ότι είναι ΓΑΤΕΣ και γάτα =νυχια, σκαρφάλωμα κτλ.
Το να τα βλέπω να ακονίζουν τα νύχια τους στο ονυχοδρόμιο με τουρλωμένο κωλαράκι, επίσης είναι μια κίνηση που λατρεύω να βλέπω, και το κυριότερο, νιώθω ότι γουστάρουν αυτά! Νιώθω ότι τα νύχια είναι η ... αυτοπεποίθησή τους...catαλαβαίνεις πώς το λέω...
Προσπάθω να προσαρμόζομαι και εγω ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ στη φύση τους, από το να προσπαθώ να τα φέρνω κοντά στη δική μου... Πάλι δεν θα catακρίνω κάποιον που catαφεύγει σε αυτή τη λύση, ελπίζοντας να έχει εξαντλήσει όλα τα περιθώρια... -εκπαίδευση, κόψιμο νυχιών, απωθητικά σπρέι κτλ-
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 15:19

Ναι, το ότι εμποδίζουν το σκαρφάλωμα δεν το έλεγε το site του κατασκευάστη και τους είχα στείλει ένα mails σχετικά γιατί ήθελα να αγοράσω αυτό:

http://www.catstrapeze.com/

Μου είπαν ειλικρινά ότι δεν θα μπορούν να το σκαρφαλώσουν μέχρι επάνω. Εγώ δυστυχώς δεν μπορεσα να τις εκπαιδεύσω και ο άντρας μου δεν είναι ιδιαίτερα γατόφιλος οπότε ... για μη γατόφιλος καλά τα πάει βέβαια ήθελε δεύτερη γάτα για παρέα στην Morgan
Παράθεση
By marina289 on 16-02-11, 15:29
Αρχική Δημοσίευση από Alni
Ναι, το ότι εμποδίζουν το σκαρφάλωμα δεν το έλεγε το site του κατασκευάστη και τους είχα στείλει ένα mails σχετικά γιατί ήθελα να αγοράσω αυτό:

http://www.catstrapeze.com/

Μου είπαν ειλικρινά ότι δεν θα μπορούν να το σκαρφαλώσουν μέχρι επάνω. Εγώ δυστυχώς δεν μπορεσα να τις εκπαιδεύσω και ο άντρας μου δεν είναι ιδιαίτερα γατόφιλος οπότε ... για μη γατόφιλος καλά τα πάει βέβαια ήθελε δεύτερη γάτα για παρέα στην Morgan
Εεεεεε τότε αλλάζει το πράμα.... Κότσαρέ τα softpaws στη Μorgan να μην κάνει ζημιέςκαι catαστροφές και αλλάξει γνώμη ο σύζυγος για το δεύτερο γατούνι, και άμα έρθει το δευτερο..... ...βλέπεις....
Παράθεση
By Alni on 16-02-11, 15:38
Εεεεεε τότε αλλάζει το πράμα.... Κότσαρέ τα softpaws στη Μorgan να μην κάνει ζημιέςκαι catαστροφές και αλλάξει γνώμη ο σύζυγος για το δεύτερο γατούνι, και άμα έρθει το δευτερο..... ...βλέπεις....
Χεχε ... το πήραμε το δεύτερο τρία χρόνια τώρα. "Οχι οτι μου αρέσουν οι γάτες αλλά δεν θα βαριέται μόνη της?"

Να σου πω την αλήθεια, θα δω. Το ότι τους έβαλα τα καλύματα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δοκιμάσει κανείς τρόπους εκπαίδευσης και αν στο μέλλον δεν χρειάζονται ...
Παράθεση
By vasilios on 16-02-11, 15:40

παιδιά δεν μπόρεσα να το διαβάσω , έλεος !!!!
είμαστε πολύ ζώα τέλικα.
Δεν μπορώ να εκφράσω τι αισθάνομαι πραγματικά.
Ελπίζω μόνο να μην το κάνει κανένας (κτηνίατρος ή ιδιοκτήτης ) στην Ελλάδα .
Παράθεση
By marina289 on 16-02-11, 16:44
Αναφέρεσαι στο declawing - dehumanizing φαντάζομαι, ε;;;;
Αν βρεθεί τρόπος να τους βάλουμε και τάπα στον @ώλο, θα ξαφνιαστείς πολύ αν δεις να τρέχουν να το κάνουν διάφοροι;;;;
Δυστυχώς.... Πολλοί θέλουν ζωντανά λούτρινα...
Παράθεση
By vasilios on 16-02-11, 17:09
Αναφέρεσαι στο declawing - dehumanizing φαντάζομαι, ε;;;;
Αν βρεθεί τρόπος να τους βάλουμε και τάπα στον @ώλο, θα ξαφνιαστείς πολύ αν δεις να τρέχουν να το κάνουν διάφοροι;;;;
Δυστυχώς.... Πολλοί θέλουν ζωντανά λούτρινα...
Πρέπει να είσαι πολύ μ....ας για να το κάνεις αυτό!
Παράθεση
By mickey mouse on 16-02-11, 19:20

ευτυχώς ΔΕΝ το κάνουν οι γιατροί στην Ελλάδα Βασίλη, μη μου συγχύζεσαι
Παράθεση
By Πουπουλίνα on 16-02-11, 19:26
Αν μιλατε για την αφαιρεση νυχιων..δυστυχως την κανουν αρκετοι..αν και ειναι παρανομο.Στη ζακυνθο παρακαλω..και την κανει ενας..ο οποιος εχει κανει και στη δικια του γατα...
Παράθεση
By mickey mouse on 16-02-11, 20:55

απίστευτο...δυστυχώς και στο Αλιβέρι έχω δει πιτμπουλ με κομμένα αυτιά στον κτηνίατρο...τί να πεί κανείς
Παράθεση
By maria_lulu on 16-02-11, 23:12
Βαθμολογίες μελών
Aπόδοση/τιμή
30%30%30%
3
Ποιότητα
100%100%100%
10
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Αντίδραση γάτας
50%50%50%
5
Average 60%

Απιστευτο... Καλυτερα να αγορασεις αυτο το προιον, παρα να κανεις τοσο κακο στην γατα σου... Αφαιροντας τα νυχια της γατας, ειναι σαν να της παιρνεις κομματι απο την ζωη της...
Παράθεση
By lia85 on 14-03-11, 22:40

τέλεια είναι τα χρωματιστά!!!
θα φροντίσω να τα έχω το συντομότερο!!!!!!
Παράθεση
By cruelitsa on 05-09-11, 11:59

και που θα βρω τέτοια στην Ελλάδα; έχω βρει σε site στο εξωτερικό μόνο
Παράθεση
By Alni on 05-09-11, 15:10
Δεν έχω βρει την Ελλάδα τα παραγγέλω από το site. Κάτι που ξέχασα -λέει αν δεν πέσουν σε 2 μήνες νομίζω να τα αλλάξεις ... σημαντικό αυτό.
Παράθεση
By cruelitsa on 05-09-11, 15:16

μάλιστα. και πόσο σ βγαίνει σε ευρώ περίπου? πόσες μέρες κάνει να φτάσει σε σένα; σκέφτομαι να πάρω για το γατούλη μου ;ρ
Παράθεση
By Alni on 05-09-11, 15:26

18.5e τα 40 με την αποστολή μέσα, 10-14 μέρες για παράδοση (έτσι λένε δεν θυμάμαι). Πάντως αν πάρεις θα έλεγα να πάρεις ένα πακετάκι (40 δηλαδή) πρώτα για να δοκιμάσεις. Από εδώ τα παίρνω https://www.softpaws.com/htmls/e_products.asp πρόσεξε το μέγεθος και αν και θα ακουστεί χαζό τα ασημένια glitter μου φαίνονται μαλακότερα και καλύτερα στη εφαρμογή από τα άλλα και τα προτιμώ (θεωριτικά δεν υπάρχει διαφορά λένε οπότε μπορεί να είναι ιδέα μου)

ps. αν δεν επιτρέπεται το link σε site προιόντος ζητώ συγνώμη.
Παράθεση
By cruelitsa on 05-09-11, 16:04

πολύ ωραία. κρίμα που δε δέχονται Pay Pall ... thanks!
Παράθεση
By Maria27 on 05-01-13, 19:12
Για μένα είναι λίγο χαζό...αν δεν μπορείς να αποδεχτείς τη φύση της γάτας και να ζήσεις με ένα γρατζουνισμένο καναπέ και μια τρύπια κουρτίνα τότε τι την θες;; Γιατί να βάλεις πλαστικά νυχάκια στη γάτα και να μοιάζει λες και φοράει μανό;; Πολύ αποκρουστικό θέαμα...στο κάτω κάτω υπάρχουν και νυχοκόπτες για να αποφεύγονται τα πολλά χρατς χρουτς...και είναι και ακίνδυνο!! Αν δεν υπάρχει παθολογικό πρόβλημα και υπόδειξη γιατρού για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το δεχτώ!!
Παράθεση
By elina1985 on 15-02-14, 08:36

καλημερα σας. εμεις ξεκιναμε ετοιμασιες για μωρακι και ειπαμε να δοκιμασουμε τα εν λογω "γαντακια" για τον βαγγελακη απο τωρα, ωστε οταν με το καλο ερθει το μπεμπακι, να τα εχει συνηθισει και εμεις να εχουμε μαθει πως τα βαζουν. αλλα εχω μια απορια: εσεις τα κοβετε τα νυχακια πριν τα βαλετε? στις οδηγιες που διαβασα στο σιτε λεει πως ειναι απαραιτητο, αλλα εγω φοβαμαι μην ... κοψω κανενα πατουσακι μαζι....
Παράθεση
By dina88 on 15-02-14, 15:49
Αν και ήξερα απο πρίν οτι υπάρχει το declawing νομίζω είναι απλά δικαιολογία να συγκρίνουμε το declawing με τις "θήκες νυχιών". Με αυτη τη λογική είναι σα να λεω σε καποιον "ξερεις κάτι χάρη σου κάνω που σε βαράω, θα μπορούσα να σε σκοτώσω, άρα καλύτερα ο ξυλοδαρμός ε?"
Εννοείται πως στη γάτα δεν αρέσει αυτό. Δηλαδή τι κι αν γρατζουνίσει ενα επιπλο? Σιγά το θέμα.. γάτα είναι , πρέπει να αποδεχθούμε το γεγονός οτι έχει νύχια και είναι το "όπλο" της. Όπως αναφέρθηκε σκαρφαλώνει με τη βοήθεια των νυχιών, σε γρατζουνάει αν νιώσει οτι δε θελει να την αγγίξεις κάπου (ναι πρέπει να δεχόμαστε και τυχών γρατζουνιές της γάτας μας), αν υπάρχει άλλη γάτα στο σπίτι την ώρα που κυνιγούνται και 'παιζουν' θα χρησιμοποιήσουν και τα νύχια γιατι ετσι ειναι η φύση τους, επίσης χρειάζεται τα νύχια της για να ξυθεί! Αλλιώς πάρτε λούτρινο.
Και μη παρεξηγείστε, τη γνώμη μου λέω. Δέχομαι και τη δική σας, αλλά δε μου φαίνεται normal και πολύ, μου φαίνεται λίγο "άρρωστη" πράξη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους