Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οσμές και λεκέδες απο ούρα γάτας

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 13:34, 17-06-10:

Πριν απο ενα χρονο η λουνα μας ειχε ουρολιθους με αποτεσμα να κανει τσισακια οπου να ναι..και στο στρωμα του κρεβατιου. για να φυγει η μυρωδια ειχαμε δοκιμασει τα παντα,και επιδη οταν εγινε καλα μυριζε στο στρωμα συνεχιζε να πηγαινει εκει...
μεχρι που ειδαμε στο e bay για το Urine Off Dog or Cat No More Odours Spray... ειπαμε να το δοκιμασουμε και πραγματικα εχει θεαματικα αποτελεσματα..εξαφανιζει εντελος ολεσ στισ μυρωδιες και τα σημαδια..το εχει δοκιμασει καποιος /ια απο εδω ???? αν εχετε προβλιμα παντως θα σας σωσει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:43, 17-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
Πριν απο ενα χρονο η λουνα μας ειχε ουρολιθους με αποτεσμα να κανει τσισακια οπου να ναι..και στο στρωμα του κρεβατιου. για να φυγει η μυρωδια ειχαμε δοκιμασει τα παντα,και επιδη οταν εγινε καλα μυριζε στο στρωμα συνεχιζε να πηγαινει εκει...
μεχρι που ειδαμε στο e bay για το Urine Off Dog or Cat No More Odours Spray... ειπαμε να το δοκιμασουμε και πραγματικα εχει θεαματικα αποτελεσματα..εξαφανιζει εντελος ολεσ στισ μυρωδιες και τα σημαδια..το εχει δοκιμασει καποιος /ια απο εδω ???? αν εχετε προβλιμα παντως θα σας σωσει..
οχι!!! αν και μου φαινεται τελειο γιατι κι εμεις ειχαμε ατυχηματα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 14:21, 17-06-10:

ειναι απλα τελειο.. γραφω και τα σιστατικα του..εχει 2 ενα για γατες και ενα για σκυλους..
πραγματικα ομως οσοι εχετε προβλημα σας συνιστω ... τελειο αρωμα και εξαφανιζει εντελως τη μυρωδια των ουρων..
***IDEAL FOR HOUSETRAINING***

URINE OFF IS A UNIQUE CLEANER & DEODORISER WHICH USES ENZYMES TO ELIMINATE THE URIC ACID & SALTS THAT CAUSE URINE ODOUR.
BREAKS DOWN URIC ACID CRYSTALS TO ELIMINATE THE PRIMARY TRIGGER FOR "TERRITORIAL MARKING"
100% BIODEGRADABLE
εμας σε 3 με 4 μερες μας το ειχαν στειλει ...και πραγματικα σωθηκα..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 14:38, 17-06-10:

ειναι απλα τελειο.. γραφω και τα σιστατικα του..εχει 2 ενα για γατες και ενα για σκυλους..
πραγματικα ομως οσοι εχετε προβλημα σας συνιστω ... τελειο αρωμα και εξαφανιζει εντελως τη μυρωδια των ουρων..
***IDEAL FOR HOUSETRAINING***

URINE OFF IS A UNIQUE CLEANER & DEODORISER WHICH USES ENZYMES TO ELIMINATE THE URIC ACID & SALTS THAT CAUSE URINE ODOUR.
BREAKS DOWN URIC ACID CRYSTALS TO ELIMINATE THE PRIMARY TRIGGER FOR "TERRITORIAL MARKING"
100% BIODEGRADABLE
εμας σε 3 με 4 μερες μας το ειχαν στειλει ...και πραγματικα σωθηκα..
ποσο σας κοστισε??

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 14:59, 17-06-10:

20 ευρω με τα εξοδα αποστολης αλλα ειναι τα καλυτερα 20 ευρω που εδοσα ποτε μου...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 15:07, 17-06-10:

20 ευρω με τα εξοδα αποστολης αλλα ειναι τα καλυτερα 20 ευρω που εδοσα ποτε μου...
σε πιστευω!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 17:30, 28-06-10:

δεν υπάρχει πουθενά εδώ να το βρούμε?
εσύ πού το παρήγγειλες ?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:33, 28-06-10:

Εγω πηρα ενα παρομοιο αλλα δεν εκανε τιποτα...Ο γιατρος μου εξηγησε οτι εξαρταται απο την ιδιοσυγκρασια της γατας,αλλοι σωζονται και σε αλλους δεν πιανει.

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

H Giannis-Vivi έγραψε στις 17:43, 28-06-10:

εγω το πηρα απο το e bay... υπαρχουν πολλα παρομια γενικα στην αγορα και παλιοτερα που ειχαμε δοκιμασει ενα αντιστηχο δεν ειχαμε δει αποτελεσματα...
με αυτο σωθηκαμε γιατι οχι μονο εξαφανισε ολες της μυρωδιες αλλα δεν εχουν ξανακανει κατι πανω στο κρεβατι( ακρετα συχνο προβλιμα μιας και τους τραβαγε η μυρωδια )

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:00, 23-08-10:

Mολις ειχαμε ενα ατυχημα παλι στο κρεβατι!

Εχει γεμισει σταμπες πια ολο μου το στρωμα που δεν φευγουν με τπτ! και φυσικα οσο και να το τριβω μυριζει αμμωνια..λεω να το δοκιμασω μπας και φευγουν οι σταμπες και οι μυρωδιες..

σε σας ειπες οτι εφυγαν και οι σταμπες?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:13, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Mολις ειχαμε ενα ατυχημα παλι στο κρεβατι!

Εχει γεμισει σταμπες πια ολο μου το στρωμα που δεν φευγουν με τπτ! και φυσικα οσο και να το τριβω μυριζει αμμωνια..λεω να το δοκιμασω μπας και φευγουν οι σταμπες και οι μυρωδιες..

σε σας ειπες οτι εφυγαν και οι σταμπες?
ψιλοασχετο..αλλα σιμ..εγω το εχω παρει αποφαση..και εμενα η πουπυ αυτες τις μερες μιλαμε κατουραει συνεχεια στα μαξιλαρια του μπουκακου..και στο παγκακι που καθονται..απλα το εχουνε συνηθεια και το κανουν που και που...
ΥΓ..δοκιμασε αφου το εχεις πλυνει..οπως μπορεις δηλαδη..να βαλεις και ξυδι..κια να το αφησεις αρκετη ωρα..κανει δουλεια σε εμενα..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:19, 23-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ψιλοασχετο..αλλα σιμ..εγω το εχω παρει αποφαση..και εμενα η πουπυ αυτες τις μερες μιλαμε κατουραει συνεχεια στα μαξιλαρια του μπουκακου..και στο παγκακι που καθονται..απλα το εχουνε συνηθεια και το κανουν που και που...
ΥΓ..δοκιμασε αφου το εχεις πλυνει..οπως μπορεις δηλαδη..να βαλεις και ξυδι..κια να το αφησεις αρκετη ωρα..κανει δουλεια σε εμενα..
δεν θα με πειραζε τοσο αν ηταν οτιδηποτε αλλο..αλλα ειναι το στρωμα μου! πλεον εχει κιτρινιλες και απο τις 2 πλευρες! ειναι χαλια... και σε μερικα σημεια οσο και να το ετριψε μυριζει καπως.. λεω να δοκιμασω τον διαβολακο του λεκε που εχει ειδικο για κιτρινιλες απο ουρα μπας και βγουν.. υπαρχει αλλος τροπος να φυγουν οι κιτρινιλες??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:21, 23-08-10:

δεν θα με πειραζε τοσο αν ηταν οτιδηποτε αλλο..αλλα ειναι το στρωμα μου! πλεον εχει κιτρινιλες και απο τις 2 πλευρες! ειναι χαλια... και σε μερικα σημεια οσο και να το ετριψε μυριζει καπως.. λεω να δοκιμασω τον διαβολακο του λεκε που εχει ειδικο για κιτρινιλες απο ουρα μπας και βγουν.. υπαρχει αλλος τροπος να φυγουν οι κιτρινιλες??

σε καταλαβαινω απολυτα..γιατι στην αρχη η πουπυ τα εκανε που και που στο παπλωμα το πουπουλενιο.....τωρα νιωθω τυχερη που οταν την πιασει..τα κανει κονο σε συγκεκριμενα σημεια..και ειναι ευκιολα σχετικα για πλουσιμο και να μην μυριζουν...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:27, 23-08-10:

ξερεις πως μπορει να φευγουν οι κιτρινιλες???

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:31, 23-08-10:

ξερεις πως μπορει να φευγουν οι κιτρινιλες???
εγω....απο οτι εχω δει..με το πιο αντιοικολογικο προιον μονο φευγουν....ΧΛΩΡΙΝΗ!!!!!!!!!!..αλλα βεβαια μπορει να υπαρχει και κατιν αλλο..εγω ομως δεν το εχω βρει ακομα..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:34, 23-08-10:

εγω....απο οτι εχω δει..με το πιο αντιοικολογικο προιον μονο φευγουν....ΧΛΩΡΙΝΗ!!!!!!!!!!..αλλα βεβαια μπορει να υπαρχει και κατιν αλλο..εγω ομως δεν το εχω βρει ακομα..
Με την χλωρινη φευγουν?? μετα ομως θα ξεβαψει το στρωμα! αλλα αν ειναι να ειναι κιτρινο και μοσχομυριστο καλυτερα ειναι ξεβαμμενο! εισαι σιγουρη οτι φευγουν ε??

αφηστε με να σκοτωσω αυτο που κατουρησε το στρωμα μου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:36, 23-08-10:

γιατι μαρη..τι χρωμα εχει το στρωμα σου;; δεν φανταζομαι κανενα εντονο κοκκινο;;;

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:38, 23-08-10:

γιατι μαρη..τι χρωμα εχει το στρωμα σου;; δεν φανταζομαι κανενα εντονο κοκκινο;;;
οχι ειναι ενα γκριζοπο πραγμα! καπου διαβασα και για μαγειρικη σοδα..
τι να δοκιμασω πρωτο??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:40, 23-08-10:

αχα..ναι..το λενε και για την σοδα..ε..βεβαια πρωτα τη σοδα που ειναι και οικολογικη...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 23:43, 23-08-10:

αχα..ναι..το λενε και για την σοδα..ε..βεβαια πρωτα τη σοδα που ειναι και οικολογικη...
μετα απο απειρα κατουρηματα στο στρωμα μου ντρεπομαι που θα το πω αλλα δεν σκεφτομαι την οικολογικα γι αυτο το θεμα!

ενα θα σου πω..σημερα θα κοιμηθουμε με τον Δημητρη και οι 2 με ενα μαξιλαρι μοιρασμενο γιατι ο κερατας ή η κερατου που κατουρησε, κατουρησε και τα 3 μαξιλαρια! ποτε θα με χωρισει δεν ξερω!

Παράθεση

natassou (ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη natassou
H ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μήλος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H natassou έγραψε στις 01:04, 31-08-10:

σιμωνη οχι χλωρινη θα μυρισει χειροτερα...πολυ πιο εντονα.Ρωτησα τη μαμα που ειναι θεα σε κατι τετοια κ μου ειπε....σε ενα ποτηρι νερου βαζεις μεχρι τη μεση νερο, 3 σταγονες απορρυπαντικο πιατων, μαγειρικη σοδα(2κουταλακια)και μπολικο ξυδι.με παλια οδοντοβουρτσα τριβεις μεχρι να ασπρισει...αν δεις πως ζοριζεσαι βουτα την μετα το μειγμα μεσα στο κουτι της σοδας.Μολις τελειωσεις για να μην μυριζει περνα το με ενα πανι που το εχεις ποτησει με χυμο λεμονι.ελπιζω να βοηθησα!

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 06:39, 31-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από natassou
σιμωνη οχι χλωρινη θα μυρισει χειροτερα...πολυ πιο εντονα.Ρωτησα τη μαμα που ειναι θεα σε κατι τετοια κ μου ειπε....σε ενα ποτηρι νερου βαζεις μεχρι τη μεση νερο, 3 σταγονες απορρυπαντικο πιατων, μαγειρικη σοδα(2κουταλακια)και μπολικο ξυδι.με παλια οδοντοβουρτσα τριβεις μεχρι να ασπρισει...αν δεις πως ζοριζεσαι βουτα την μετα το μειγμα μεσα στο κουτι της σοδας.Μολις τελειωσεις για να μην μυριζει περνα το με ενα πανι που το εχεις ποτησει με χυμο λεμονι.ελπιζω να βοηθησα!
Euχαριστω πολυ Νατασουλα! Θα το δοκιμασω!

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 23:19, 14-05-12:

Έχω μια μαρμάρινη σκάλα μέσα στο σπίτι. Κάποια σκαλοπάτια της είναι ...αγαπημένος προορισμός για τον Κούκλο, συνήθως από αντίδραση. Το θέμα είναι ότι η μυρωδιά δε φεύγει με τίποτα! Έχω δοκιμάσει χλωρίνη (με προσοχή), αμμωνία, οξυζενέ, πράσινο σαπούνι...
Έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα: είναι άσπρο και σκουραίνει.
Καμιά καλή ιδέα; Έχω απελπιστεί γιατί το σπίτι είναι νοικιασμένο και κυρίως γιατί οι φίλοι πο μπαίνουν θα νομίζουν ότι δεν καθαρίζω καλά. Άσε που με ενοχλεί και μένα η μυρωδιά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 01:13, 15-05-12:

Προφανώς ο γάτος ψεκάζει τη συγκεκριμένη περιοχή, δε νομίζω ότι πρόκειται για ούρηση.
Ο γάτος σου τι ηλικία έχει;
Είναι στειρωμένος ή όχι;
Μήπως μετακομίσατε πρόσφατα σε αυτό το σπίτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 22:50, 16-05-12:

Μια χαρά για ούρηση πρόκειται, το κάνουν για διάφορους λόγους. Πιθανόν κάτι να θέλει να σου πει, ζηλεύει ή έχει κάποια ουρολοίμωξη, κάτι τον ενοχλεί. Το πιο πιθανό είναι ότι είναι πολύ κυριαρικός και αφήνει τη μυρωδιά του. Η χλωρίνη φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, προσελκύει το γάτο στο σημείο. Ρίξε ξίδι άφθονο, εξουδετερώνει τη μυρωδιά του κάτουρου!!! αλάει βέβαια το μάρμαρο, το ασπρίζει, αλλά αν είναι άσπρο, δε θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια κάθε φορά που θα καθαρίζεις με ξίδι, το πιο πιθανό είναι ο κύριος να αρχίσει να δοκιμάζει και άλλα σημεία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 15:01, 17-05-12:

το πιο άμεσο σκεύασμα που απομακρύνει τα ένζυμα που δημειουργούν οσμές αλλά και απωθούν είναι το λευκό ξύδι. ή το απλό ξύδι φτηνής ποιότητας (γιατί όσο πιο φτηνό τόσο πιο πολύ ενβαίνει η οξύτητα) δοκίμασε το, ίσως αφιρεθούν τελείως οι οσμές και πάψει να πηγαίνει προς τα εκεί.
Είναι στειρωμένο και ψεκάζει?

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatotinaki
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 01:02, 24-12-12:

Καλησπερα σε ολους. Σημερα για καποιον ανεξηγητο λογο, η μια απο τις 3 γατουλες μου, ουρησε αναμεσα στους 2 καναπεδες. Πρωτη φορα γινεται αυτο και δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Η λεκανη τους ειναι παντα καθαρη. Στο σημειο που ουρησε βρηκα επισης το κολαρο του. Σκεφτομαι μηπως στριμωχτηκε αναμεσα στους 2 καναπεδες, πιαστηκε πουθενα το λουτι του και απο το αγχος του τα εκανε. Τεσπα αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν γνωριζετε καποιο τρικ για να φυγει η μυρωδια που εχει ποτισει ο καναπες. Τον ετριψα με βρεγμενο πανι και λευκο αβα (μονο με λευκο αβα μου ειπσν να καθαριζω τον καναπε γιατι ειναι χρωματος κρεμ και αφηνει μακες). Οταν τον στεγνωνω ομως η μυρωδια επανερχεται. Εχει τυχει σε καποιον αλλον κατι αναλογο; Κι αν ναι πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:08, 24-12-12:

Προφανως εχει ποτισει μεσα στα μαξιλαρια ο καναπες. Πρεπει να βγαλεις την ταπετσαρια του αν βγαινει και αφου καθαρισεις καλα να το αερισεις για καμμια δυο μερες. Μου κανει εντυπωση ομως που μυριζει τοσο πολυ με ενα κατουρημα. Καποτε μια γατουλα που ειχα διαβητικη, κατουρουσε συχνωτατα στον καναπε που ηταν εξω απο το ραφι της, δεν μυριζε ομως μετα το απλο καθαρισμα.
Μηπως υπαρχει κατι καινουργιο που συμβαινει στο σπιτι σου που την εχει στρεσαρει; Καποια αλλαγη που εσενα μπορει να σου φαινεται μικρη αλλα σε μια γατα που ειναι πλασμα της συνηθειας ειναι κατι κατι μεγαλο.
Ψαξτο για να μην ξανατυχει, στην αναγκη πηγαινε της στον κτηνιατρο να της κανει καποιες εξετασεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:43, 24-12-12:

Είναι πολύ πιθανό να ήταν ατύχημα και να μην επαναληφθεί το γεγονός. Αν όμως επαναληφθεί, πρόκειται μάλλον για στρες (αν αποκλειστούν τα πιθανά προβλήματα υγείας) και θα πρέπει, ναι, να ανακαλύψεις τι την στρέσαρε.
Τα ούρα της γάτας περιέχουν αμμωνία, η μυρωδιά της οποίας είναι αρκετά έντονη και ενοχλητική. Πρέπει σίγουρα να καθαριστεί καλά το σημείο, γιατί υπάρχει και η περίπτωση η γάτα να θελήσει να το ξαναχρησιμοποιήσει. Αν μπορείς να αφαιρέσεις τα καλύματα, αν υπάρχει ακόμη μαξιλάρι που απορρόφησε ούρα τότε βάλε τα μέσα στο πλυντήριο στους 30 βαθμούς. Είναι ότι καλύτερο. Ότι δεν μπορείς να βάλεις στο πλυντήριο θα πρέπει να δοκιμάσεις να καθαρίσεις με το χέρι.
Πλύνε καλά την περιοχή με ανθρακούχο νερό και σαπούνι, στέγνωσέ την και μετά πέρασε από το σημείο ηλεκτρική σκούπα. (Να ξέρεις ότι ακόμα κι αν εσύ δεν μπορείς να εντοπίσεις τη μυρωδιά, η γάτα μπορεί) Κατόπιν, καλού κακού, ρίξε ξύδι ή στοματικό διάλυμμα στην περιοχή, κάτι που οι γάτες απεχθάνονται. Χρήσιμο επίσης θα μπορούσε να φανεί ένα καθαριστικό από κίτρο, η μυρωδιά του οποίου είναι επίσης δυσάρεστη στις γάτες.
Υπάρχουν επίσης στο εμπόριο ειδικά καθαριστικά για απομάκρυνση λεκέδων και δυσάρεστων μυρωδιών κατοικιδίων. Αλλά το σαπούνι και το χλιαρό νερό στην αρχή τουλάχιστον,είναι απαραίτητο βήμα.

Παράθεση

Chrysa Telia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chrysa Telia
H Chrysa Telia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Chrysa Telia έγραψε στις 09:23, 19-07-17:

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Έχω το εξής πρόβλημα. Έχω πρόσφατα υιοθετήσει ένα μονόφθαλμο γατούλη. Είναι σχεδόν ενός έτους. Επειδή χρειάστηκε 4 χειρουργεία για το ματάκι του, δεν θέλησα να τον στειρώσω κατευθείαν. Θα τον στειρώσω τον Σεπτέμβριο. Το πρόβλημα είναι ότι οριοθετεί, ψεκάζοντας όλο το σπίτι. Παπούτσια, κουρτίνες, καναπέδες, τσάντες και μου έχει δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα. Μυρίζει όλο το σπίτι. Ότι πλένεται καλώς. Αλλά η μυρωδιά, σε πράγματα που δεν μπορώ να πλύνω είναι ανυπόφορη. Έχω δοκιμάσει τα πάντα σχεδόν. Ξέρει κανείς πως μπορώ να βγάλω την μυρωδιά, π.χ. από έπιπλα, τοίχους κ.λπ.???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 12:02, 19-07-17:

Καλή σου μέρα Χρύσα

Οι οσμές αυτές είναι δύσκολο φύγουν με τα κοινά καθαριστικά. Δοκίμασε σε κάποιο καλό pet shop να βρεις κάποιο καθαριστικό με ένζυμα που εξουδετερώνει οσμή ούρων και φερορμονών (όπως το Pet Urine Odor and Stain Remover),
ειδάλλως θα το αναζήτησεις μόνο στο διαδύκτιο.

Επίσης αν θες να αποτρέψεις την πρόσβαση σε ορισμένα "ευαίσθητα" σημεία του σπιτιού, μπορείς να τα βρέχεις με λίγο αιθέριο έλαιο λεμονιού ή πορτοκαλιού: το άρωμά τους δεν αρέσει καθόλου στα γατιά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 14:36, 25-09-17:

Το καλύτερο είναι το οξυζενέ. Προτιμήστε του λίτρου που είναι πιο οικονομικό. Εξουδετερώνει τις μυρωδιές αν και για καθαρισμό και απολύμανση πιθανόν να χρειάζεται κάτι επιπλέον.
Παράθεση

konnaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konnaki
H konnaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H konnaki έγραψε στις 12:19, 09-11-17:

συγνωμη ...νεα γατομαμα εδω ... δηλαδη συνηθιζουν οι γατες να ουρουν κ εκτος αμμου/? ετσι γιατι τους ηρθε? η δεν καταλαβα καλα?
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:33, 09-11-17:

Οι αρσενικοί που είναι αστείρωτοι,την περίοδο του οίστρου τους σημαδεύουν με ούρα την περιοχή τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρόβλημα με την ουρά του - Από lee sin
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-01-13 στις 11:02.
    • Πρόβλημα με ουρά - Από dimitrafish
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-11-12 στις 21:59.
    • Νεκρώνεται η ουρά της γάτας - Από mariasar
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-04-10 στις 08:51.
    • Πρόβλημα με ούρα! - Από Αντζη
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-03-08 στις 21:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους