Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 275 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δοσολογία γάλακτος/κονσέρβας σε γατάκια 27 ημερών

daifuku

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daifuku
H daifuku αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H daifuku έγραψε στις 13:54, 08-04-09:

τα γατάκια που φιλοξενώ είναι 27 ημερών τώρα κ από προχτες άρχισαν να τρώνε λίγη κονσέρβα (instinctive10 της royal canin).

κοίταξα σε διάφορα σάιτ για το πόσο γάλα κ πόση κονσέρβα πρέπει να τρώνε, κ έχω μπερδευτεί γιατί έχω διαβάσει 10 διαφορετικά πράγματα.

τώρα τρώνε 5 γεύματα ημερησίως (τους δίνω την ποσότητα γάλακτος που γράφει στις οδηγίες και λίγη κονσέρβα μετά το γάλα).
είναι εντάξει να δίνω γάλα κ κονσέρβα μες στο ίδιο γεύμα?

σ'ενα σάιτ διάβασα ότι πρέπει να δίνω 4 φορές γάλα και άλλες 4 κονσέρβα. αλλού ότι πρέπει να δίνω σε κάθε γεύμα από λιγότερο γάλα κ περισσότερη κονσέρβα.

τι ισχύει τελικά?

κ κάτι άλλο, η ποσότητα που αναγράφεται στην κονσέρβα instinctive αφορά γατάκια που έχουν κόψει το γάλα, ή που πίνουν κ γάλα ταυτόχρονα?

ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 14:45, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από daifuku
τα γατάκια που φιλοξενώ είναι 27 ημερών τώρα κ από προχτες άρχισαν να τρώνε λίγη κονσέρβα (instinctive10 της royal canin).

κοίταξα σε διάφορα σάιτ για το πόσο γάλα κ πόση κονσέρβα πρέπει να τρώνε, κ έχω μπερδευτεί γιατί έχω διαβάσει 10 διαφορετικά πράγματα.

τώρα τρώνε 5 γεύματα ημερησίως (τους δίνω την ποσότητα γάλακτος που γράφει στις οδηγίες και λίγη κονσέρβα μετά το γάλα).
είναι εντάξει να δίνω γάλα κ κονσέρβα μες στο ίδιο γεύμα?

σ'ενα σάιτ διάβασα ότι πρέπει να δίνω 4 φορές γάλα και άλλες 4 κονσέρβα. αλλού ότι πρέπει να δίνω σε κάθε γεύμα από λιγότερο γάλα κ περισσότερη κονσέρβα.

τι ισχύει τελικά?

κ κάτι άλλο, η ποσότητα που αναγράφεται στην κονσέρβα instinctive αφορά γατάκια που έχουν κόψει το γάλα, ή που πίνουν κ γάλα ταυτόχρονα?

ευχαριστώ
Καλησπέρα!!! Μόλις βρήκα κι εγώ ένα γατάκι μαύρο - άσπρο ΚΟΥΚΛΙ!! Δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο ημερών είναι γιατί περπατάει.. αλλά πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα στα ματάκια του ή απλά να μην τα έχει ανοίξει ακόμα. Πρέπει να είναι γύρω 20 ημερών.. Πραγματικά δεν έχω ξαναδεί τόσο μικρό γατάκι και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό το ένα του μάτι να είναι κλειστό και το άλλο λίγο ανοιχτό.. Το ένα του μάτι φαίνετε να έχει πρόβλημα..

Επίσης.. είναι φυσιολογικό να αναπνέει βαριά;; Εννοώ φαίνετε να έχει κάποιο αναπνευστικό πρόβλημα.. ακούγεται η αναπνοή του πολύ.
Απαντήστε μου όποιος ξέρει..

Επίσης, μίλησα με την yasmin και μου είπε να δώσω 1/3 γάλα, 1/3 κονσέρβα AD και 1/3 νερό.. Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα!!

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, να μένει κοντά στο Λυκαβυττό και να ξέρει από μωρά γατάκια ας με πάρει τηλ. 6981477423

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:50, 23-04-09:

Πάνω στα κουτιά γράφει πάντα την αναλογία νερού -σκόνης. Και την επιθυμητή ποσότητα/ αναλογία με την ηλικία του γατιού. Αν έχετε ορμιλακ μπορώ να σας πω.

Γενικά ταΐζουμε μέχρι να χορτάσουν.

Η βαριά αναπνοή δεν είναι καλό... μήπως απλά γουργουρίζει?

ΟΡΜΙΛΑΚ
20γρ σκόνη σε 100γρ ζεστό νερό.

1 εβδομάδας 7 γευμ/μερα 100γρ γατακι 30γρ/μερα
2 ' 6 ' 150 ' 45
3 ' 5 ' 220 ' 60
4 ' 4 ' 300 ' 90
5 ' 3 ' 400 ' 120

Αυτά γράφει το κουτί. (χονδρικά στις 2 εβδομάδες ανοίγουν τα μάτια.. για να υπολογίσετε)

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 14:55, 23-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Πάνω στα κουτιά γράφει πάντα την αναλογία νερού -σκόνης. Και την επιθυμητή ποσότητα/ αναλογία με την ηλικία του γατιού. Αν έχετε ορμιλακ μπορώ να σας πω.

Γενικά ταΐζουμε μέχρι να χορτάσουν.

Η βαριά αναπνοή δεν είναι καλό... μήπως απλά γουργουρίζει?
Όχι δεν γουργουρίζει. Γουργουρίζει όταν το χαϊδεύω. Ανασαίνει βαριά και ακούγεται η αναπνοή του. Ίσως να έχει ρινίτιδα.. Δεν ξέρω αλήθεια καθόλου. Αύριο θα το πάω στον Αίλουρο. Για αγοράκι μου φέρνει. Τώρα μόλις το τάισα και κοιμάται.. Πρέπει να είναι άρρωστο.. αλλά δεν είναι αδύνατο!! Είναι στρουμπουλό. Και βρώμικο στο πρόσωπο από τσίμπλες μάλλον..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:00, 23-04-09:

Τα λογικά δηλ. για ένα γατάκι του δρόμου...

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

H irene_marga έγραψε στις 15:04, 23-04-09:

Καλα ναι σίγουρα είναι του δρόμου!!! Απλά φοβάμαι μην έχει ρινίτιδα ή ρινοτραχειίτιδα.. Είναι τόσο όμορφο.. Ολόμαυρο άσπρα πατουσάκια και λίγο άσπρο στο πρόσωπο και στο λαιμό..

Τεσπά εγώ θα το πάω αύριο στον Αίλουρο και θα δω τι θα μου πει..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους