Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,737 εγγεγραμμένα μέλη και 714,549 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ευσυνείδητες και φιλοζωϊκές αγορές

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:45, 25-06-12:

Ό,τι ψωνίζουμε έχει αντίκτυπο στο περιβάλλον μας, είτε μέσω του οικολογικού αποτυπώματος (διοξείδιο του άνθρακα), είτε λόγω του σεβασμού του Δίκαιου Εμπορίου (fair trade), είτε ακόμα μέσω της φιλοζωικής συνείδησης.
Είχα πάντοτε μία αδυναμία σε συγκεκριμένη μάρκα ρούχων, που ενισχύθηκε όταν έμαθα για το σεβασμό που δείχνουν σε τέτοια θέματα. Από την άλλη, εντυπωσιάστηκα με κάποιες άλλες πολύ αγαπητές μάρκες, που είναι απίστευτα κερδοσκοπικής λογικής...

Δεν ξέρω πόσο αποδεκτό θα είναι από τους υπεύθυνους του σάιτ να γράφουμε τους "κακούς", αλλά τι θα λέγατε να αναφέραμε τους καλούς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:52, 25-06-12:

...και ξεκινάω με τα ελληνικά ρούχα HEEL, που όχι μόνο κάνουν προσφορές σε φιλόζωους (κατά καιρούς 10-15% αν πάει κανείς για ψώνια με το ζωάκι του), έχουν κουμπαράδες για να μαζεύουν λεφτά για φιλοζωικές, και πρόσφατα βοήθησαν την ανάπλαση του Πάρκου Βικτωρίας από τους Atenistas.
Made in Greece, πολύ ανακυκλωμένο βαμβάκι, πολλή αγάπη για τα ζωάκια.
(επίσης είναι ταχύτατοι κι ευγενέστατοι σε ό,τι επικοινωνία έχω επιχειρήσει, ειδικά μέσω μέιλ, και έριξαν και τις τιμές. Όχι, δεν με πλήρωσαν για διαφήμιση)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 16:20, 25-06-12:

Τα λατρεύω αυτά τα ρούχα!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 18:07, 25-06-12:

πολύ όμορφα ρούχα!!! αλλά έχω παρατηρήσει ότι οτιδήποτε ελληνικό είναι και λίγο τσιμπημένο στην τιμή ακόμα και ένα βαμβακερό μπλουζάκι...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:23, 25-06-12:

Ναι, ένα μακώ που κάνει 20-35 ευρώ είναι ακριβό, για μακώ, και ναι, θα το βρεις με 10 στα H&M.
Αλλά μπαίνει θέμα αυθεντικότητας και σχεδίου, συν το ότι τα εργατικά στην Ελλάδα είναι πιο ακριβά απ'ό,τι στις Ινδίες, όπου επιπλέον δεν μπορείς να εξασφαλίσεις δίκαιες συνθήκες εργασίας. Κι εκεί είναι το νόημα όλου του θέματος.
Σε μερικές-μερικές μάρκες ένα τέτοιο μακώ κάνει μέχρι και 60 ευρώ, και είναι παραγωγής Κίνας (έχω απτό παράδειγμα), ενώ σε άλλες κρατάνε καλά την τιμή στα 30 κι ας βγάζει μικρότερο κέρδος... Προσωπικά δε θα πάρω όλα μου τα ρούχα από αυτούς: αυτά του σπορ είναι από το σούπερ μάρκετ, τα πολύ καλά απ'όπου βρω κάτι που θα μου αρέσει, αλλά όταν θέλω να συνδυάσω την καταναλωτική ευχαρίστηση με κοινωνική ευθύνη, θα προτιμήσω τέτοιες εταιρείες. Και σε κάθε περίπτωση θα αποφύγω άλλες...
(μα δεν κρατιέμαι σχεδόν να μην καρφώσω)

Και να ξαναπώ ότι δεν έχω κανένα μα κανένα εμπορικό ενδιαφέρον από αυτό το θέμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:33, 25-06-12:

Πολυ ομορφα ρουχα και αξεσουαρ,δεν τα ηξερα!

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 19:45, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
πολύ όμορφα ρούχα!!! αλλά έχω παρατηρήσει ότι οτιδήποτε ελληνικό είναι και λίγο τσιμπημένο στην τιμή ακόμα και ένα βαμβακερό μπλουζάκι...
Έχεις δίκιο σ'αυτό, είναι κάπως τσιμπημένα, αλλά η ποότητά τους δε συγκρίνεται με τύπου ζάρα και λοιπά (χωρίς να θέλω να κάνω δυσφήμηση). Εγώ ερωτεύτηκα αυτό το φόρεμα: http://www.heelshop.gr/index.php/ss12/27-0901.html αλλά δε μου πήγαινε όταν το δοκίμασα

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 23:28, 25-06-12:

Εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι κάνουν εκπτώσεις σε φιλόζωους!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:32, 26-06-12:

Χαίρομαι που σας άρεσε η πρόταση αυτή. Πάντα λάτρευα τα σχέδιά τους, αλλά έχω ενθουσιαστεί κι εγώ με τη δράση τους, κι είναι σημαντικό να τους ενθαρρύνουμε σε κάτι τέτοιο. Τους έστειλα μέιλ προχθές με μία ερώτηση, και πέρα από το ότι μου απάντησαν αμέσως (κάτι που αρκετές ελληνικές εταιρείες κάνουν τελευταία και χαίρομαι, όπως η Aegean), χάρηκαν με τα συγχαρητήριά μου.
Είναι η πιο εύκολη λύση για τον επιχειρηματία να στείλει την παραγωγή σε κάποιο εργοστάσιο στην Κίνα, και εννοείται να μην αφιερώσει κόπο και χρήμα σε καλό σκοπό, αλλά να που γίνονται τέτοια.

Θα επανέλθω με άλλες καλές επιχειρήσεις!

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 10:40, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
...και ξεκινάω με τα ελληνικά ρούχα HEEL, που όχι μόνο κάνουν προσφορές σε φιλόζωους (κατά καιρούς 10-15% αν πάει κανείς για ψώνια με το ζωάκι του), έχουν κουμπαράδες για να μαζεύουν λεφτά για φιλοζωικές, και πρόσφατα βοήθησαν την ανάπλαση του Πάρκου Βικτωρίας από τους Atenistas.
Made in Greece, πολύ ανακυκλωμένο βαμβάκι, πολλή αγάπη για τα ζωάκια.
(επίσης είναι ταχύτατοι κι ευγενέστατοι σε ό,τι επικοινωνία έχω επιχειρήσει, ειδικά μέσω μέιλ, και έριξαν και τις τιμές. Όχι, δεν με πλήρωσαν για διαφήμιση)

Πόσο αγαπώ αυτά τα ρούχα!!!!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 14:21, 26-06-12:

μάλλον παρεξηγήθηκα ... για να είμαστε ρεαλιστές οι τιμές των περισσοτέρων ελληνικών βιομηχανιών ήταν και είναι αρκετά υψηλές και ειδικά όταν μιλάμε για μαζική παραγωγή. πρίν 15 μέρες δοκίμασα μια "βράκα" ελληνικής εταιρίας 95ευρώ, έλεος.... ας είχε τουλάχιστον 50-60! κάποιος έχει πάρει ψηλά τον αμανέ εδώ και πολύ καιρό και καιρός είναι να το καταλάβουν... γιαυτό και δεν την πήρα. σε ότι αφορά τις πολυεθνικές εμένα προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη γιατί η ποιότητά αλλά και η ραφή τους δεν είναι αυτή που επιθυμώ εγώ, είμαστε τυχεροί όσοι έχουμε την δυνατότητα της επιλογής και οι αγορές μας δεν εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο απο την τιμή... και αυτό καλό είναι να το έχουμε πάντα υπόψη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους