Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,737 εγγεγραμμένα μέλη και 714,549 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προσπαθεί να μου πει κάτι;

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 10:53, 30-06-18:

Τις τελευταίες μέρες η γατούλα μου χοροπηδάει σαν τρελή με την ουρά βούρτσα και την πλάτη κυρτή ενώ συγχρόνως γρυλίζει και νιαουρίζει. Σαν να παίζει θέατρο ένα πράγμα... Είναι φυσιολογικό;

Το έκανε πάντα 3-4 φορές την εβδομάδα αλλά τώρα φαίνεται να έχει αυξηθεί η ένταση (όχι η συχνότητα) και είναι γενικότερα πολύ πιο ομιλητική.
Δίνει κάτι "σάλτα" που μοιάζουν λίγο απειλητικά δηλ. εκείνη την ώρα δεν την σταματάει τίποτα.
Ειναι 3 και κάτι μηνών, να ανησυχήσω;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:50, 30-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από whativedone
Τις τελευταίες μέρες η γατούλα μου χοροπηδάει σαν τρελή με την ουρά βούρτσα και την πλάτη κυρτή ενώ συγχρόνως γρυλίζει και νιαουρίζει. Σαν να παίζει θέατρο ένα πράγμα... Είναι φυσιολογικό;

Το έκανε πάντα 3-4 φορές την εβδομάδα αλλά τώρα φαίνεται να έχει αυξηθεί η ένταση (όχι η συχνότητα) και είναι γενικότερα πολύ πιο ομιλητική.
Δίνει κάτι "σάλτα" που μοιάζουν λίγο απειλητικά δηλ. εκείνη την ώρα δεν την σταματάει τίποτα.
Καλησπέρα... Αυτό το κάνουν όταν παίζουν πολύ έντονα ή όταν έχουν τρομάξει από κάτι.... Χοροπηδάνε στα δάχτυλα!!!!!!! Στην περίπτωση της γατούλας σου πιστεύω ότι είναι πάνω στο παιχνίδι (μήπως εκείνη την ώρα ασχολείται με κανένα ποντικάκι παιχνίδι ή μπαλάκι??)....

Για να την τρομάζει κάτι δεν το πιστεύω εκτός και αν φόρεσες τίποτα παπούτσια που δεν τα είχε ξαναδεί!!!!! Ο αξελουκος - ο πρώτος γάτος μου - θυμάμαι πως μια φορά έπρεπε να πάω σε έναν γάμο και αναγκαστικά φόρεσα παπούτσι με τακούνι - πλατφόρμα ήταν - και ένα φόρεμα μακρύ μαύρο.... Μόλις με είδε και με τον ήχο που έκαναν τα παπούτσια μου η ουρά του έγινε βούρτσα, κυρτωσε την πλάτη του, άρχισε να χοροπηδάει και να τρέχει πέρα δώθε.... Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν επέστρεψα το ξανακάνε...την επόμενη μέρα για να βεβαιωθώ τα φόρεσα πάλι και είχε την ίδια αντίδραση...οπότε καταλαβα πως τα φοβόταν....

Αν εσύ δεν φοράς κάτι που μπορεί να την τρομάζει ο ήχος είναι καθαρά από παιχνίδι....
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:40, 30-06-18:

Καλησπερα φιλη μου.Οχι μονο να μην τρομαζεις,αλλα ειναι οπως το ειπες.Παιζει θεατρο!Και αυτο ξερεις γιατι το κανει;ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ!Ακριβως αυτο κανουν τα παιζακια -γατακια!Μιμουνται,παιζουν θεατρο,και ετσι μαθαινουν!Ότι πιο φυσιολογικο!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 30-06-18:

Κάνει πρόβες για... ενδεχόμενες μελλοντικές δραστηριότητες,όπως σου είπαν κι οι φίλες πιο πάνω, καθόλου μην ανησυχείς! Κι εγώ όταν το είχα πρωτοδεί, λιγάκι άμαθη καθώς ήμουν από γάτες, παραξενεύτηκα κι αναρωτήθηκα τι να της συμβαίνει. Τώρα λατρεύω τις σπάνιες φορές που βλέπω να το κάνει...
Μα δεν είναι υπέροχα τα ζουζούνια μας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-06-18 στις 22:29.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 30-06-18:

Εμα το λεω.Οι γατες ειναι ζωακια τρολλ!Τρολλακια λεμε.....θεομουρλα..για αυτο και μου αρεσουν τοσο!Παλαβιαρικα βρε παιδι μου!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:01, 30-06-18:

Θα συμφωνήσω κι εγώ τόσο πολύ με τις προλαλήσασες! Άδικα προβληματίζεσαι φίλη μου, είναι κλασική αντίδραση "παιχνιδιού" αυτό που περιγράφεις...Να σε χαροποιεί απλά που η μικρή σου είναι έτσι ζωηρή και την πιάνουν τέτοιες... τρέλες
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H whativedone έγραψε στις 06:38, 01-07-18:

Πολύ καλημέρα σας!

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Με βοήθησαν πολύ!

Δεν την τρομάζω ούτε κάνω κάτι ιδιαίτερο - αν και το κάνει κάποιες φορές όταν πάω για ύπνο - απλά... "τρώει φλασιά". Εκεί που κάθεται αρχίζει τα πέρα δωθε από την μία άκρη του καναπέ στην άλλη και κάτω και πάνω και πίσω από τα μαξιλάρια κλπ...

Ο ανιψιός μου μου είπε "Κοίτα νονά, η Λούνα κάνει σαν δεινόσαυρος!" επειδή είχε κυρτή πλάτη και φουντωτή γούνα

Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι ένδειξη εκνευρισμού / θυμού / βαρεμάρας γι' αυτό και ρώτησα. Το βιντεάκι το απεικονίζει σωστά αλλά η δικιά μου ...δίνει πόνο ... Σαλτάρει στα 3 μέτρα (σε μήκος) και πίσω κλπ γρυλίζοντας. Εχθές το βράδυ την έπιασε μόλις πήγα για ύπνο. Της φώναξα "Ησυχία!" και σταμάτησε να χοροπηδάει, άρχισε να βασανίζει κάτι χαρτιά περυτιλίγματος που της έχω σε ένα κουτί.

Καλό μήνα!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H whativedone έγραψε στις 06:52, 01-07-18:

Θα ρωτήσω και κάτι άλλο ....

Βαριέται πολύ εύκολα τα παιχνίδια της. Με τα κρεμαντζουλάκια που είχε δεν ασχολείται πια (της παρήγγειλα νέα). Μπαλάκια, ποντικάκια κλπ είτε αδιαφορεί είτε παίζει μανιωδώς κάποιες ώρες και μετά δεν ξανασχολείται (όταν τα ξαναεμφανίζω πχ την μεθεπομενη).

Της πήρα καινούργιο ονυχοδρόμιο γιατί το άλλο της είναι πια μικρό, ξετρελάθηκε μόλις το είδε, έπαιξε, τώρα τέρμα. Θα ξύσει τα νυχάκια αλλά θα αδιαφορήσει για τα παιχνίδια. Ερχεται και νιαουρίζει στα πόδια μου.. Εννοείται παίζω μαζί της αλλά πχ τα κρεμαντζουλια με τα οποία παίζαμε δεν την ενδιαφερουν πια, οι μπαλίτσες που παίζαμε ποδόσφαιρο επίσης, άρα μέχρι να έρθουν τα νέα κρεμαντζούλια μας έμεινε το φωτεινό ποντικάκι.

Εσείς τι κάνετε για να τις κρατάτε απασχολημένες;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:37, 01-07-18:

. Εχθές το βράδυ την έπιασε μόλις πήγα για ύπνο. Της φώναξα "Ησυχία!" και σταμάτησε να χοροπηδάει, άρχισε να βασανίζει κάτι χαρτιά περυτιλίγματος που της έχω σε ένα κουτί.
χαχαχαχαχαχααχ!Λοιπον,την νυχτα κανονικα κυνηγανε οι γατες,για αυτο και διαολιζεται εκεινη την ωρα!
Οσον αφορα τα παιχνιδια,ολες το ιδιο κανουν,βαριουνται ευκολα.
Εγω αρχικα την παιζω με τα νεα παιχνιδακια,οταν δω οτι αρχισει και βαριεται,σταματαω με αυτα,και παω σε κατι αλλο.Οταν βαρεθει απο το αλλο,επιστρεφω στα πρωτα.
Παντως το καλο με τις γατες ειναι οτι δεν χρειαζεται να εχουν κανενα σουπερουαου παιχνιδι ακριβο.Ακομα και με σκοινια,χαρτια κλπ μια χαρα παιζουν,αυτοσχεδια παιχνιδια δηλαδη.
Εμενα ο μπουκακος και η πουπυ μου τρελαινοντουσαν παντως και για παιχνιδια με φακο στον τοιχο.ΟΧΙ ΛΕΗΖΕΡ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:44, 01-07-18:

Καλό μεσημέρι και καλό μήνα!!!! Αυτό που σου είπε η έφη..... Όλες το ίδιο εύκολα βαριούνται τα παιχνίδια... Εκεί που παίζουν σαν τρελά εκεί ξαφνικά σταματάνε..... Το βράδυ δε, δαιμονιζονται!!!!
Δοκίμασε να δώσεις στη μικρή πλαστικό καπάκι από μπουκάλι νερού.... Ο Ραμόν τρελαίνεται στην κυριολεξία.... Το πιάνει στο στόμα, το πάει πέρα δώθε, το πετάει στον αέρα, το κλωτσάει (και όλα αυτά ως επί το πλείστον στο κρεβάτι μου την ώρα που πάω να κοιμηθώ... Καταλαβαίνεις τι γίνεται ... Κάτω από τα μαξιλάρια είναι κρυμμένα καπάκια και ο άτιμος τα βρίσκει και τα παίρνει)...

Μπαλίτσες μικρές και λαστιχένιες...να μπορεί η γατούλα σου να τις γραπωνει με τα δόντια... Ο Σίμπα κυριολεκτικά τις αγαπάει - και συγκεκριμένα μια ροζ.... Την δαγκώνει και τον βλέπεις πέρα δώθε να περπατάει... Ύστερα αρχίζει να την κλωτσάει μέχρι που πηγαίνει και την κρύβει κάτω από έπιπλα και μετά με παρακαλά να του τη βγάλω αφού πρώτα ξαπλώσει για να μου δείξει που πρέπει να ψάξω...

Και όταν βαριούνται τα οποιαδήποτε παιχνίδια αρχίζουν να παίζουν μεταξύ τους και ησύχαζω.... Η καλύτερη λύση και για σένα και την μικρή σου... Το έπιασες το νόημα???
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H whativedone έγραψε στις 05:54, 02-07-18:

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Παιχνιδάκια εχει κάμποσα, μπαλάκια (λαστιχένια, χνουδωτά, σιζαλ κλπ) ποντικάκια (κουρδιστά, με φτερά, γούνινα, σιζαλ), κρεμαντζούλια, γούνινη αλλά και πλαστική κρυψωνα λιχουδιάς, εννοείται καπάκια (τα μαζεύω κιόλας οπότε διαλέγει) και χαρτιά και χερούλια τσαντων. Ξερει και που τα βάζω. Με το φωτεινό ποντικάκι (τον φακό που έχεις και εσύ Πουπουλίνα) παίζουμε κάθε βράδυ.

Dimitradra ... δεύτερο γατάκι δεν μπορώ να υποστηρίξω αν και πολλές φορές το έχω σκεφτεί. Φετος στη γειτονιά μου εντόπισα 3 μωρά το ένα πιο όμορφο από το άλλο - το ένα ήταν και άρρωστο. Το ένα το μετέφερα σε σχετικά ασφαλές μέρος, το τάισα, μέχρι εκεί.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:20, 02-07-18:

Dimitradra ... δεύτερο γατάκι δεν μπορώ να υποστηρίξω αν και πολλές φορές το έχω σκεφτεί. Φετος στη γειτονιά μου εντόπισα 3 μωρά το ένα πιο όμορφο από το άλλο - το ένα ήταν και άρρωστο. Το ένα το μετέφερα σε σχετικά ασφαλές μέρος, το τάισα, μέχρι εκεί.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.... Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν παροτρυνω εσένα - ή οποιονδήποτε άλλον από την παρέα - να υιοθετήσει ακόμα ένα ζώο από την στιγμή που δεν έχει τη δυνατότητα (χρόνου και χρημάτων) να τα βγάλει πέρα... Πάντα έχουμε τόσα ζωάκια όσα μπορούμε να υποστηρίξουμε...
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H whativedone έγραψε στις 14:51, 16-09-18:

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω την βοήθειά σας με μια ρουτίνα της γατούλας μου που θα ήθελα να εξηγήσω (αν έχει εξήγηση). Επειδή συνηθίζει να με ξυπνάει αξημέρωτα, συχνά, μετά την δουλειά ρίχνουμε και οι δύο έναν υπνάκο στον καναπέ. Μόλις με δει λοιπόν, ανεβαίνει στο μπράτσο του καναπέ και μου γλύφει τα μαλλιά, μετά καθαρίζει τον εαυτό της και μετά ξαπλώνει δίπλα μου και κοιμόμαστε.

Σημαίνει κάτι η συγκεκριμένη διαδικασία; Δεν με ενοχλεί καθόλου απλά έχω κοντά μαλλιά και με το να τα γλύφει τρώει και διάφορα προιόντα styling ...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:52, 16-09-18:

Σημαίνει οτι σε αγαπάει πολύ το γλυκό μου..
Οι γάτες έχουν η κάθε μια τον τρόπο της, προκειμένου να εκδηλώσουν την τρυφερότητά τους για το πρόσωπο που νιώθουν αγάπη. Κι η δική σου έχει έναν πολύ όμορφο και ξεχωριστό τρόπο.
Μόνο χρησιμοποίησε τα προϊόντα στάιλινγκ με φειδώ, γιατί δεν είμαι σίγουρη αν μακροπρόθεσμα τα συστατικά που περιέχουν δρουν σωρευτικά και μπορεί να της προκαλέσουν κάποιο θέμα.Μπορείς να ρωτήσεις κτηνίατρο σχετικά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    nasstazia, Roza<3 Tzo, Sissymi

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους