Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,737 εγγεγραμμένα μέλη και 714,549 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 391 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γατούλα μου είναι σοβαρά άρρωστη. Θα τα καταφέρει;

martina86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη martina86
H martina86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H martina86 έγραψε στις 15:52, 11-07-18:

Γεια σε όλη τη γατοπαρεα..
Η τεκίλα μου ειναι 14 χρόνων, γενικα ειχε κατα περιόδους διαφορα προβλήματα υγείας, μια μερα δεν έφαγε καθόλου την πήγα στο γιατρό τον οποίο εχουμε χρονια ειπε ειχε πολυ υψηλό ζάχαρο ηταν έτοιμη να πεσει σε κώμα, απλά οι εξετάσεις γίνονται μετα απο μικρη αναισθησία γιατι αντιδρά άσχημα.. έδωσε ινσουλίνη έφαγε ήπιε λιγο νερο. Απο τοτε πέρασαν 8 μέρες χωρις φαι, της εκανα παλι ινσουλίνη, μετα ειπε της έπεσε λογικα το ζάχαρο της εχω δώσει λιγο μέλι. Το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να την ξανά παω για εξετάση γιατι ειπε οτι μαλλον δε θα ξυπνήσει απο την αναισθησία για να της έκανε εξέταση αίματος παλι και ακτινογραφία μην τυχόν εχει κατι αλλο... το θέμα ειναι οτι 8 μέρες πίνουμε μονο λιγο νερο δεν τρώει καμία απο 3 διαφορετικές τροφές ... τι αλλο να κανω ;;;;;;;;;;;;;;; Πφφφφφφφφ..... δε μπορω να τη χάσω :-((((
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:16, 11-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από martina86
Γεια σε όλη τη γατοπαρεα..
Η τεκίλα μου ειναι 14 χρόνων, γενικα ειχε κατα περιόδους διαφορα προβλήματα υγείας, μια μερα δεν έφαγε καθόλου την πήγα στο γιατρό τον οποίο εχουμε χρονια ειπε ειχε πολυ υψηλό ζάχαρο ηταν έτοιμη να πεσει σε κώμα, απλά οι εξετάσεις γίνονται μετα απο μικρη αναισθησία γιατι αντιδρά άσχημα.. έδωσε ινσουλίνη έφαγε ήπιε λιγο νερο. Απο τοτε πέρασαν 8 μέρες χωρις φαι, της εκανα παλι ινσουλίνη, μετα ειπε της έπεσε λογικα το ζάχαρο της εχω δώσει λιγο μέλι. Το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να την ξανά παω για εξετάση γιατι ειπε οτι μαλλον δε θα ξυπνήσει απο την αναισθησία για να της έκανε εξέταση αίματος παλι και ακτινογραφία μην τυχόν εχει κατι αλλο... το θέμα ειναι οτι 8 μέρες πίνουμε μονο λιγο νερο δεν τρώει καμία απο 3 διαφορετικές τροφές ... τι αλλο να κανω ;;;;;;;;;;;;;;; Πφφφφφφφφ..... δε μπορω να τη χάσω :-((((
Καλησπέρα Μαρίνα.... Δυστυχώς, χωρίς φυσικά να είμαι γιατρός, νομίζω πως δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα....
Η γατούλα σου είναι μεγάλη σε ηλικία με διάφορα προβλήματα κατά καιρούς - δεν μας γράφεις βεβσια αν αυτά ήταν σοβαρά ή όχι... Φαντάζομαι πως μεταξύ άλλων πάσχει από σακχαρώδη διαβήτη και Το γεγονός πως δεν έχει φάει 8 μέρες τώρα έχει επιβαρύνει την ήδη υπάρχουσα κρίσιμη κατάσταση της....
Θεωρώ πως έχεις 2 επιλογές αυτές την στιγμή... Είτε να πάρεις το ρίσκο και να προχωρήσεις στις εξετάσεις που χρειάζονται για να διαπιστώσετε αν πάσχει από κάτι άλλο, γνωρίζοντας πως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χάσει τη ζωή της κατά τη διάρκεια της αναισθησία είτε να μην κάνεις κάτι παραπάνω ξέροντας πάλι πως αργά ή γρήγορα και συνεχίζοντας να μην τρέφεται θα πεθάνει....
Δύσκολη και η πρώτη επιλογή και ακόμα πιο δύσκολη η δεύτερη.... Αν ήμουν στη θέση σου μάλλον θα επέλεγα το ρίσκο...

Προς το παρόν προσπάθησε με κονσέρβες μήπως και φάει κάτι ή βράσε κοτόπουλο και δώσε της...

Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις και πόσο οδυνηρή σου είναι ακόμα και μόνο η σκέψη πως μπορεί να τη χάσεις... Όμως, ίσως να σου φανώ και λίγο ψυχρή, προετοίμασε τον εαυτό σου και γιαυτό το ενδεχόμενο.... Δυστυχώς φτάνει κάποια στιγμή η ώρα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε το αναπόφευκτο... Όταν θα έρθει εκείνη η ώρα για την αγαπημένη σου γάτα να σε παρηγορεί πως έζησε μαζί σου τόσα πολλά χρόνια παίρνοντας από σένα πολλή αγάπη, στοργή και φροντίδα....

Ενημέρωσε μας σε παρακαλώ για τη γατούλα σου...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:08, 11-07-18:

Καλησπέρα κι από μένα.
Δεν κατάλαβα αν ο γιατρός την πρώτη φορά της έκανε εξετάσεις και βέβαια στην ηλικία και στην κατάσταση που είναι η γατούλα σου δεν θέλει να ρισκάρει και δεύτερη φορά τη νάρκωση, ή δεν της έκανε καθόλου και απλά υπέθεσε οτι της έπεσε το σάκχαρο κι έδωσε ινσουλίνη.
Όπως και να'ναι, τον έχεις ενημερώσει οτι έχει εδώ και 8 ημέρες πάψει να τρώει και τι προτείνει να γίνει στην περίπτωση αυτή;

Για εξετάσεις αίματος με νάρκωση, στη θέση σου και με τις υπάρχουσες συνθήκες, δεν θα το διακινδύνευα..
Σίγουρα όμως κάτι πρέπει να γίνει άμεσα να πάρει τροφή, έστω και ενδοφλέβια, όσο ψάχνεις για κάποια άλλη τροφή που να τη δέχεται (κονσέρβα ίσως; ).
Από την άλλη, όπως είπε κι η φίλη Δήμητρα πιο πάνω, δυστυχώς κάποτε χρειάζεται να προετοιμαστούμε για να αποδεχτούμε τον επικείμενο αποχωρισμό από το ζωάκι που υπεραγαπούμε και που μας συντρόφευε για χρόνια..
Εύχομαι το καλύτερο που μπορεί να γίνει και, όσο το δυνατόν, λιγότερο οδυνηρό.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H martina86 έγραψε στις 22:46, 11-07-18:

Σας ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!
Κατά καιρούς είχε παγκρεατίτιδα, καρκίνο έχουμε αντιμετωπίσει πολλά κι έβγαινε πάντα νικήτρια, μεγάλη μαχήτρια η Τεκίλα μας!
Το κακό είναι πως για να τις κάνουμε οποιαδήποτε εξέταση και θεραπεία στον γιατρό χρειάζεται νάρκωση, γιατί δεν αφήνει να την πλησιάσει ο γιατρός.. Έγινε νάρκωση για τις εξετάσεις αίματος και βιοχημικές και συνήλθε μετά από ώρες-ενώ η δόση ήταν μικρή- με το ζόρι..
Ο γιατρός είπε ότι ή θα πρέπει να την πάω πάλι για εξετάσει συν ακτινογραφία, αλλά και πάλι το ζάχαρο δύσκολα ρυθμίζεται στις γάτες και ήδη προσπαθήσαμε με ινσουλίνη και μετά δίνοντας της μέλι για υπογλυκαιμία, εάν έχει έρθει πάλι καρκίνος δε θα μπορεί να τη χειρουργήσει έτσι κι αλλιώς..
Έχω τρεις διαφορετικές τροφές σε διάφορες μορφές, έχω δοκιμάσει τόνο, γιαούρτι και σε σύρριγα λιωμένη κονσέρβα με νερό, το οποίο έφτυσε και κρύφθηκε...
Να βλέπεις έτσι το μέλος της οικογένειάς σου και να μη μπορείς να βοηθήσεις....
Έχω χάσει κι άλλη γάτα-απο λευχαιμία παλιά 3 ετών- κι ακόμα τον σκέφτομαι. Και τώρα μιλάμε για 14 χρόνια..
Δεν έχουμε τολμήσει να την πάμε για εξετάσεις γιατί περιμένουμε μην τυχόν από θαύμα φάει και ο γιατρός επίσης λέει ότι δε θα επέτρεπε στον εαυτό του να ναρκώσει ένα ζώο σε αυτή την κατάσταση...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:53, 11-07-18:

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν ειδικές τροφές ή -έστω- λιχουδιές με έντονη μυρωδιά και γεύση, για περιπτώσεις ανορεξίας. Μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σχετικά να σου συστήσει κάποια, σαν μια ύστατη προσπάθεια...

Έκανες και κάνεις ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να τη βοηθήσεις. Τουλάχιστον έζησε 14 χρόνια η Τεκίλα... Μαχήτρια μέχρι τώρα, μακάρι να μην έχει κουραστεί, να βοηθήσει κι εκείνη λίγο, να ζήσει κι άλλο κοντά σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 00:32, 12-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν ειδικές τροφές ή -έστω- λιχουδιές με έντονη μυρωδιά και γεύση, για περιπτώσεις ανορεξίας. Μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σχετικά να σου συστήσει κάποια, σαν μια ύστατη προσπάθεια...

Έκανες και κάνεις ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να τη βοηθήσεις. Τουλάχιστον έζησε 14 χρόνια η Τεκίλα... Μαχήτρια μέχρι τώρα, μακάρι να μην έχει κουραστεί, να βοηθήσει κι εκείνη λίγο, να ζήσει κι άλλο κοντά σου.
Της πήραμε μεχρι και royal canin μαλακή τροφή (μυρίζει τέλεια σαν ανθρώπινο φαγητό!) , τιποτα μονο νερο πίνει μόλις της δώσουμε μια σταλιά μέλι ... Αχ μα να τη βλέπεις και να μη μπορεις να κανεις τιποτα ....
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,409 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:33, 12-07-18:

Αγαπητη μου φιλη, στη θεση σου θα επεμενα να γινουν αναλυσεις χωρις ναρκωση. Εμεις παντα ετσι κανουμε. Ευκολο δεν ειναι γιατι γατα ειναι οχι ανθρωπος να της πεις μεινε ακινητη. Οταν εσυ κρατας το κεφαλακι του και τα ποδια ακινητα ο κτηνιατρος θα μπορει να παρει αιμα. Στην αναγκη δοκιμασε καποιον αλλο κτηνιατρο αν ο δικος σου δεν ειναι διατεθειμενος να προσπαθησει. Απορω δηλαδη βλεποντας μια τετοια κατασταση πως ο ιδιος δεν προτεινε να κανει την προσπαθεια να παρει αιμα χωρις ναρκωση. Και ακτινογραφια που βγαλαμε εμεις παλι δεν κοιμηθηκε λογω ηλικιας και την κρατουσα εγω. Μπορει να εφαγα και γω την ακτινοβολια αλλα δεν ρισκαρα για κατι απλο να την κοιμησει. Λογικο ειναι ομως να περιμενεις το αναποφευκτο αφου μενει ακομα νηστικη και δεν ξερετε την αιτια. Δοκιμασε μια κονσερβα gourmet gold ψαρια του ωκεανου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 10:34, 12-07-18:

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ

Θα ήθελα να εκφέρω κι εγώ την γνώμη μου μιας και έχω αντιμετωπίσει το σάκχαρο σε ζώο μου , βέβαια ήταν σκυλίτσα 10 ετών αλλά δεν πειράζει.
Το σάκχαρο είναι από τις πιο δύσκολα αντιμετωπίσιμες ασθένειες στο ζώο και ειδικά αν δεν είναι συνεργάσιμο , μεγάλο σε ηλικία και με τόσα πολλά προβλήματα υγείας που έχει περάσει. Πριν του κάνεις ινσουλίνη θα πρέπει να το μετράς και μετά να κάνεις την ένεση. Δεν μπορείς να κάνεις ινσουλίνη στην τύχη.
Εγώ με την σκυλίτσα μου που ήταν άκρως συνεργάσιμη και στις μετρήσεις αλλά και στην ένεση δεν κατάφερα να την κρατήσω στην ζωή περισσότερο από 8 μήνες σχεδόν τυφλή τον τελευταίο μήνα , απλά έβλεπε σκιές.
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω θα συμφωνήσω 100% με την Αλεξάνδρα αλλά και την Nicole , ότι πρέπει σιγά-σιγά να συμβιβαστείς με το επερχόμενο αποχωρισμό , πράγμα που καταλαβαίνω πόσο δύσκολο σου φαίνεται και πόσο πόνο σου προκαλεί. Εγώ έχω περάσει αυτό τον αποχωρισμό πολλές φορές και ξέρω καλά πόσο επώδυνος είναι.
Βέβαια εμείς δεν είμαστε γιατροί για να σου υποδείξουμε τι θα κάνεις , απλά σου λέμε την γνώμη μας ο καθένας από τις δικές του εμπειρίες.
Εύχομαι η γατούλα σου να γίνει εντελώς καλά και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια ακόμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 12-07-18 στις 12:52.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 12-07-18:

Να προσθεσω μονο οτι η γιατρος μου και στην πουπυ εκανε, και στην μαγια,που η μαγια ειναι ζωηρη η ατιμη...παιρνει αιμα για εξετασεις χωρις ναρκωση.Οπως στεκεται στον ιατρικο παγκο εγω την κραταω και η γατρος ξυριζει χερακι και τραβαει ομορφα και ωραια το αιματακι.Μαλιστα αναρωτιεμαι....η μαγια μου ειναι γατα νεαρη και μεσα στην ζωηραδα,/Αυτη η ερμη η γατουλα 14χρονων...καλα..και δεν μπορει να της παρει αιμα χωρις ναρκωση;Η λογικη μου λεει οτι απλα παντα κανει ναρκωση για να παρει αιμα,λογω δικιας του ευκολιας και οχι βεβαια μονο σε γατια που δεν μπορει να παρει αιμα.
Εγω καλη μου φιλη θα πηγαινα σε αλλον κτηνιταρο που ειναι ικανος(τι να κανουμε,δεν εχουν ολοι οι γιατροι την ιδια ικανοτητα),να παρει αιμα χωρις ναρκωση.Ημαρτον..για 14 χρονων αρρωστη γατουλα μιλαμε.Οχι για κανενα νεαρο ,γεματο ζωηραδα γατακι.
Ευχομαι παντως τα καλυτερα καλη μου φιλη.
ΥΓ.Και οντως θα συμφωνησω βεβαια,με τους παραπανω φιλους,οτι σαφως σε τετοια ηλικια και με αυτα τα προβληματα υγειας....θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι καποια στιγμη θα την χασεις.Νομιζεις ολοι εμεις που χασαμε γατακια το θελαμε;Και εγω ελεγα δεν θα αντεξω,οταν εχασα μπουκακο και πουπυ..αναγκαστικα αντεχουμε.Ομως το παρηγορο ειναι βρε συ,,οτι η δικια σου εχει φτασει τα 14.και βεβαια..δεν την ξεγραφουμε...μπορει να το ξεπερασει το προβλημα,αλλα σαφως πρεπει να εισαι προετοιμασμενη...διοτι δεν εξαιρηται κανενας ανθρωπος και κανενα ζωακι απο το αναποφευκτο του θανατου.Ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα την χασεις.Ομως δες,την εφτασες υπερηλικη.Δεν ειχαμε ολοι οσοι εχουμε γατια,αυτην την χαρα καλη μου φιλη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-07-18 στις 19:33.
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 16:29, 16-07-18:

Με δάκρυα στα μάτια διαβάζω τα μηνύματα σας ... σας ευχαριστω παρα πολυ μέσα απο την καρδια μου !!! Η Τεκίλα μας εφυγε σήμερα ... 14 Χρονια της δώσαμε όλη μας την αγαπη... 1 μηνα με καλυκοιο έφτασε 14 η μικρη μας !!!
Οταν την πήγαμε πριν δυο βδομάδες, τρεις φορές ειχε προσπαθήσει να παρει αιμα λόγο χαμηλής πίεσης και γενικότερης κατάστασης δεν έβγαινε.. ηταν μεγάλη αλλα αντιδρούσε σαν θηρίο ανήμερο στο γιατρό!! Πολυ δυνατός χαρακτήρας !!! Δεν την κρατούσανε δυο άνθρωποι να μείνει ήρεμη ειχε δύναμη μέσα σε αυτή την κατασταση να αντισταθεί!!
Αχ τεκίλα μου καλο ταξίδι ..... ποσο πονάει ...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:26, 16-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από martina86
Με δάκρυα στα μάτια διαβάζω τα μηνύματα σας ... σας ευχαριστω παρα πολυ μέσα απο την καρδια μου !!! Η Τεκίλα μας εφυγε σήμερα ... 14 Χρονια της δώσαμε όλη μας την αγαπη... 1 μηνα με καλυκοιο έφτασε 14 η μικρη μας !!!
Οταν την πήγαμε πριν δυο βδομάδες, τρεις φορές ειχε προσπαθήσει να παρει αιμα λόγο χαμηλής πίεσης και γενικότερης κατάστασης δεν έβγαινε.. ηταν μεγάλη αλλα αντιδρούσε σαν θηρίο ανήμερο στο γιατρό!! Πολυ δυνατός χαρακτήρας !!! Δεν την κρατούσανε δυο άνθρωποι να μείνει ήρεμη ειχε δύναμη μέσα σε αυτή την κατασταση να αντισταθεί!!
Αχ τεκίλα μου καλο ταξίδι ..... ποσο πονάει ...
Αχ βρε φίλη μου... Πόσο λυπάμαι αλήθεια ... Κάθε φορά που κάποιο ζωάκι πεθαίνει στενοχωριεμαι σαν να ήταν το δικό μου... Όλοι μας έχουμε νιώσει - και αντιμετωπίσει - την απώλεια αγαπημένου μας ζώου (και όχι μόνο!! ) και σε νιώθουμε απόλυτα... Ξέρουμε πόσο πονάει.... Μα πρέπει να σε παρηγορεί πως έφτασε στα 14 χρόνια ζώντας μέσα στην αγάπη και την προστασία... Πήρε χάδια και στοργή, ένιωσε ασφάλεια όλα αυτά τα χρόνια και τελικά έφυγε... Γεμάτη όμως και χορτασμενη από φροντίδα.... Η Τεκίλα θα ζει πάντα μέσα σου και με τον καιρό ο πόνος θα μαλακώσει.... Καλό ταξίδι στην όμορφη σου Τεκίλα....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:02, 16-07-18:

Καλη μου φιλη Μαρτινα...λυπαμαι παρα πολυ πραγματικα...
Απολυτα καταλαβαινω πως νιωθεις.
Να εισαι καλα να την θυμασαι..και να θυμασαι οτι πηρε πολυ αγαπη,σου εδωσε πολυ αγαπη,την εφτασες μεχρι τα 14 και θα ζει παντα μεσα σου καλη μου φιλη.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 20:27, 16-07-18:

Λυπάμαι πολύ για την Τεκίλα σου και είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι εδώ μέσα καταλαβαίνουν τον πόνο σου. Είναι σαν να φεύγει ένα κομμάτι σου. Όμως να σε παρηγορεί ότι κοντά σου έζησε μια ζωή γεμάτη αγάπη και ότι της πρόσφερες ότι μπορούσες για να την κρατήσεις στην ζωή.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 16-07-18:

Λυπάμαι πολύ που "έφυγε" η ψυχούλα...
Δύναμη και κουράγιο Μαρτίνα μου, στον πόνο και το τεράστιο κενό που άφησε και που μόνο ο χρόνος μπορεί κάπως να γλυκάνει.
Μα η μνήμη των 14 χρόνων που μοιραστήκατε μαζί με τη μικρή σου μαχήτρια, θα μείνει χαραγμένη παντοτεινά στην ψυχή και στην καρδιά σου. Χρόνια όμορφα, γεμάτα αγάπη και πηγή δύναμης για κείνη που έφτασε σε αυτή την ηλικία συνεχίζοντας να σε συντροφεύει, παρά τα προβλήματα υγείας που είχε.
Καλό ταξίδι Τεκίλα...
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 22:54, 16-07-18:

Δεν θα το πιστέψετε .... εχω μια ακόμη γατούλα η οποία λυσσάει για εξω ειμαι ισόγειο... την έβγαζα τι μα την κανω έκλαιγε δε μπορούσε μέσα .. και σήμερα την χτύπησε ΙΧ που σιγουρα έτρεχε κατάγματα κεφάλι κ αιμάτωμα την έτρεξα γιατρό κ μετα σε νοσοκομείο αλλα ηταν σοβαρά .. αυτο το ξαφνικό πως να το αντιμετωπίσω ;;; Δυο σε μιας μερα το καταλαβαίνετε .;;; 7 χρόνων η κορώνα μου ....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:02, 16-07-18:

Εννοεις οτι εφυγε και η αλλη γατουλα;
Οπως και να εχει..ειτε εφυγε ειτε ειναι σοβαρα,διοτι δεν μας το ξεκαθαριζεις...δυστυχως καλη μου φιλη,οταν βγαινουν εξω οι γατουλες μας....κινδυνευουν απο παρα πολλα.Η ταπεινη μου συμβουλη...μην ενδιδεις στην περιεργεια της γατας.Οι γατες εκ φυσεως ειναι περιεργες..θελουν να βγαινουν εξω,αλλα ειναι και οπως τις μαθουμε.Μια ,δυο ,τρεις...μετα το παιρνουν αποφαση και μια χαρα ειναι μεσα στο σπιτι.Ειναι ελαχστες οι περιπτωσεις που δεν το αντεχουν.Δεν ξερω τι να πω...απλα,σκεψου το αυτο.Γενικα οταν βγαινουν εξω οι γατες,ειδικα σε κατοικημενες περιοχες...με αμαξια κλπ...ε....οι πιθανοτητες ατυχηματος ειναι πολυ μεγαλες.Καποια στιγμη θα την παθουν αργα η γρηγορα.
Κριμα,πολυ κριμα...
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 15:11, 18-07-18:

Εφυγε ναι ... εμενα Κέρκυρα οταν την είχα βρει σε απομονωμένη περιοχη ειχε μάθει εξω όλη μερα λιγο μέσα για φαγητό και υπνο μέσα .. στην αθηνα δυστυχώς εμενα ισόγειο έκανε το ιδιο μάλιστα οταν την έβαζα το βραδυ έκλαιγε να βγει παλι.. η μεγάλη μας ηταν επαρχία στη μαμά μου έμενε σε όροφο ... κατηγορώ τον εαυτό μου που ήμουν σε ισόγειο αλλα ηταν το σπιτι του ανθρώπου που συζώ ... σαν να έχασα παιδι, το αναπάντεχο δεν ξερω πως να το χειριστώ .........
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:36, 18-07-18:

Πραγματικά δύσκολα διαχειρίσιμο το διπλό κακό που σου συνέβη, να χάσεις ταυτόχρονα τις δυο ζωούλες και δεν έχω λόγια να σου πω πόσο λυπάμαι...
Δυστυχώς, σε ότι αφορά τις γάτες τουλάχιστον, ελευθερία και ασφάλεια δεν συμβαδίζουν και εκ των πραγμάτων αναγκαζόμαστε να επιλέγουμε να κωφεύουμε σε γοερά κλάματα, όσο επίμονα και δυνατά κι αν είναι. Κάποτε είχα κι εγώ μια ανάλογη εμπειρία όπου -ούσα άπειρη- πόνεσα πολύ για να πάρω το μάθημα μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Ο χρόνος θα περάσει, ο πόνος θα φύγει όχι όμως και η μνήμη των 2 ψυχών που έχασες τόσο ξαφνικά και άκαιρα.
Μαρτίνα μου, εύχομαι να βρεις τη δύναμη να το διαχειριστείς και όταν θα έρθει ο κατάλληλος χρόνος, όταν θα νιώσεις έτοιμη, να μπορέσεις να δώσεις την αγάπη σου σ'ένα νέο πλασματάκι που θα'ρθει στη ζωή σου.
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 20:39, 18-07-18:

Σ ευχαριστω πολυ για το μυνημα σου και τα όμορφα λόγια ! Νιώθω οτι έχασα παιδι απο τροχαίο, εςεις θα καταλαβαίνετε ειμαι σίγουρη..
Ειχε μάθει ετσι μικρη οταν ηρθα παλι αθηνα ηταν θηρίο ανήμερο κ ήδη τριών ετών μαθημένη ετσι παρα φυλούσε στην πορτα έτρεχε εξω κ κρυβόταν μην τυχόν τη βαλω μέσα !
Ειναι τοσο επώδυνο .... νιώθω υπεύθυνη, μου καταλογίζω ευθύνες αν ήμουν σε σπιτι σε όροφο τωρα η κορώνα μου θα ζούσε ..
Τοσο υγιής ευτυχισμένη και με ανθρώπινη συμπεριφορά ! Η τεκίλα έφτασε τα 14 ειχε απο μικρη προβλήματα υγείας , αυτο το ξαφνικό ειναι τοσο δύσκολο .....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 18-07-18:

Μαρτινα μου,καταλαβαινω πως νιωθεις.Και καταλαβαινω επισης αυτο που ΄λες,οτι ειχε συνηθισει να βγαινει εξω και δεν αντεχες να την βλεπεις να θελει το εξω και να μην την αφηνεις.Το καταννοω απολυτα.Απλα στο λεμε,διοτι δεν πρεπει να υποκυπτουμε σε αυτα τα πραγματα.Οπως μαθουν ειναι,καποια στιγμη συνηθιζουν και το μεσα.Οπως και να εχει,εσυ ειχες την καλυτερη προθεση και το εκανες για να ειναι ευτυχισμενη,το καταλαβαινουμε πολυ καλα αυτο.
Οποτε δενε χει νοημα τωρα να κατηγορεις τον εαυτο σου.Απλα θα το εχειςσ τον μυαλο σου για αλλη περιπτωση.

Πολυ ασχημο αυτο που ζεις καλη μου φιλη πραγμακα.Να ξερεις οτι σε νιωθιυμε απολυτα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:17, 18-07-18:

Ειναι τοσο επώδυνο .... νιώθω υπεύθυνη, μου καταλογίζω ευθύνες αν ήμουν σε σπιτι σε όροφο τωρα η κορώνα μου θα ζούσε ..
Όχι, δεν είναι έτσι... Μπαλκόνι σε όροφο, αν είναι αφύλακτο, πέφτουν και πολύ σπάνια επιζούν.. Έτσι σκοτώθηκε και γατούλης σε διαμέρισμα συγγενικού μου προσώπου: έδωσε σάλτο μορτάλε από τέταρτο όροφο(πιθανότατα στην προσπάθειά του να πιάσει κάποιο πουλί που τόσο αγαπούσε να κυνηγά, όπως συνήθως τα γατιά) έσπασε την σπονδυλική του στήλη, κι όσο κι αν τρέξαμε...δεν γινόταν τίποτα. Ζήτημα ωρών να πεθάνει μέσα στους πόνους, οπότε πήραμε τη βαρειά απόφαση να τον "κοιμήσουμε"...
Καμιά φορά, είναι κι η κακιά στιγμή, είναι κι η μοίρα...Όμως χρειάζεται κι εμείς από τη μεριά μας να κάνουμε ότι μπορούμε να μην αφήνουμε πόρτες ανοιχτές στον κίνδυνο του "έξω". Δεν είναι καθόλου τυχαίο οτι ο μέσος όρος της ζωής των αδέσποτων δεν ξεπερνά τα 4 (το πολύ) 5 χρόνια.
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 21:29, 20-07-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση, το χρόνο σας τα λόγια σας... Ακόμα φυσικά δεν έχω συνέλθει... Μου λείπει στο κάθετι....
Τρομερή -διπλή -απώλεια....... Εξακολουθώ να εύχομαι να μπορούσα να της είχα προσφέρει ένα περιβάλλον ασφαλές, με μεγάλες βεράντες και πολλά λουλούδια σε όροφο ώστε να ήταν κι ευτυχισμένη και ασφαλής...
Παράθεση

martina86

Νεοφερμένος

H martina86 έγραψε στις 21:35, 20-07-18:

Εμένα ο κήπος ήταν αδύνατο να περιφραχθεί τριγύρω με πλέγμα που να "γέρνει" στο τελείωμα ώστε να μη βγαίνουν εκτός.. Τριγύρω σπίτια με άλλους φράχτες και κακά τα ψέμματα οι γάτες θα βρουν τον τρόπο να βγουν... Η Κορώνα όταν άνοιγα τα μάτια αν δε σηκωνόμουν αμέσως καθόταν στο κεφάλι μου κι έκλαιγε για να της ανοίξω να βγει.. Κάποτε όπως είμαστε σε κήπο σε αδιέξοδο και επαρχία .. Εδώ πάλι δεν είναι κεντρικός δρόμος, είχε και 4 χρόνια αλλά αρκούσε μια στιγμή...
Και σε βεράντα όμως και πλέγμα να βάλεις μπορεί να το σκαρφαλώσει και να χάσει την ισορροπία της...
Δεν ξέρω πραγματικά .... Πρφφφφφφφφφφφφφφ......
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    minakoaino

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους